FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.02.2026 klo 06:56:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 100
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool FC 08/09 - Challenge for being a title contender  (Luettu 152452 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #1025 : 04.12.2008 klo 14:54:41

Torresin huili kestääkin sitten vuoden loppuun :keskari: >:( :keskari:

Tämä on kyllä entistäkin surkeampi uutinen. Nyt pitää Keanen viimeistään nostaa tasoaan, jotta tuo kärkipaikka olisi plakkarissa vielä vuodenvaihteessakin.
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #1026 : 06.12.2008 klo 12:46:44

Lainaus
Liverpool boss Rafa Benitez could place £20m striker Robbie Keane on the transfer list in January. Benitez will rest Keane against Blackburn with the former Spurs star struggling to find the net. (Various)

Jos tämä pitää paikkansa, niin kyllähän tässä on nähty yksi Valioliigan historian suurimmista floppihankinnoista. Lähinnä tulee mieleen joku Chris Sutton aikoinaan.

Keanen alkukausi on ollut melkoinen pettymys niille - kuten sivullekirjoittaneelle, jotka pitivät Robbie Keanea takuuvarmana valioliigatason hyökkääjänä. Pettymys on varmaan hirmuinen Keanelle itselleen, mikä on näkynyt tuskaisina peliesityksinä ja ilmeenä penkkikomennusten yhteydessä. Liverpool on ollut kuitenkin R. Keanen henkilöhtainen suosikkijoukkue ja joukkue, jossa hän on päässyt pelaaman UCL:ssä sekä Valioliigan kärkipaikalla. Laittamalla Keanen siirtolistalla Rafa myös tunnustaisi itse tehneensä virheen pelaajahankinnassa sillä tuskin LFC saa Keanesta tämän syksyn pelien perusteella edes puolia takaisin siitä summasta, jonka se maksoi kesällä Spursille.

Tänään Keane luonnollisesti tekee hattutempun ja kaikki ylläoleva voidaan pyyhkiä pois...  ::)
Gerrardinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, IVFC


Vastaus #1027 : 06.12.2008 klo 19:22:12

OOooooo Sami Samii,
Sam Sam Sam
Sami Hyyypiä!!!

Taas hyvä peli Hyppeliltä  Ylos Eka jakso oli näin muuten vähän mitä oli, mut tunnin pelin jälkeen peli heräs enempi tai vähempi henkiin. Ekalla jaksolla ei keskityksiä ollu jatkamassa ku ainoastaan Blackburnin toppareita Robinsonin syliin, mut toisella jaksolla oli jo punaisiakin rankkarialueella ja maalipaikkoja alkoi siunautua. Alonson upealla tulisella vuosisadan tykityksellä ensin Reds johtoon laidalta kohti keskustaa pistetyn pallon seurauksena ja sitten jonkun verran myöhemmin Benayoun tekaisi hienon maalin. Pikku herpaantuminen ja peli 1-2:een ja sit Gerra sai tehtyä jotain pelissä oikein ku pääs pistämään pallon tyhjiin.

Tärkeille kolmelle pisteelle  Ylos Toiselle puoliajalle  Ylos
jesus_doner

Poissa Poissa


Vastaus #1028 : 09.12.2008 klo 11:31:21

Insualla voitaisiin mennä tänäänkin. Enkokkia kärkeen ja Lucas jää kotiin...
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1029 : 09.12.2008 klo 13:27:35

Insualla voitaisiin mennä tänäänkin. Enkokkia kärkeen ja Lucas jää kotiin...

Insua jää ainakin kotiin, koska ei ole rekisteröityjen pelaajien listalla. Lucas sen sijaan on varmasti avauksessa ja hyvä niin. Dossenalla myös todella tärkeä näyttöpaikka kyseessä tulevaisuutta varten. N'gog lienee myös varma aloittaja ja eiköhän kaveriksi kärkeen laiteta Keane. Babelille myös lisää peliaikaa ja -tuntumaa. Kuyt ei ole reissussa mukana takareisivamman vuoksi ja Pennant on myös jälleen jäänyt kotiin. Jermaine on mitä ilmeisimmin pelannut jo viimeisen ottelunsa Poolin riveissä ja tammikuussa myynti lienee väistämättä edessä.

Nuorista lädeistä mukana ovat oikea pakki Stephen Darby, toppari Martin Kelly ja keskikenttämies Jay Spearing. Näistä Kelly tuskin pelaa ja eiköhän toppariparina nähdä Carragher-Agger. Darby sen sijaan on melko varmasti avauksessa oikeana pakkina ja tämä kaveri kyllä ansaitseekin jo näyttöpaikan. On kuitenkin pelannut reserveissä jo pari vuotta kohtuu hyvällä ja tasaisella tasolla. Spearingia tuskin avauksessa nähdään, mutta penkiltä voisi tulla haistelemaan tunnelmaa. Tosin tämä viime kauden reservien tähtipelaaja on ollut tällä kaudella näkemäni perusteella jostain syystä ihan hukassa pelinsä kanssa.
« Viimeksi muokattu: 09.12.2008 klo 13:28:42 kirjoittanut keveli »
jonesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS


Vastaus #1030 : 09.12.2008 klo 17:00:13

Mistä mahtaisi löytää sen listan niistä Mestareiden liigaan rekisteröidyistä pelaajista?
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #1031 : 09.12.2008 klo 17:01:30

Tuosta löytyy:
http://www.uefa.com/footballeurope/club=7889/competition=1/index.html

Oliko niin, että joukkueella pitää olla nykyisin ainakin neljä lokaalia pelaajaa kokoonpanossa?
« Viimeksi muokattu: 09.12.2008 klo 17:03:30 kirjoittanut EdgarD »
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #1032 : 09.12.2008 klo 18:05:53

Oliko niin, että joukkueella pitää olla nykyisin ainakin neljä lokaalia pelaajaa kokoonpanossa?
25 pelaajan listassa pitää olla 4+4, muita vaatimuksia ei ole. 4+4 siis "club trained" + "association trained".
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #1033 : 09.12.2008 klo 19:44:57

Ian Rush: Why Bargain Sami is one of our best ever 8)
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #1034 : 09.12.2008 klo 19:46:45

Itse asiassa lähdin tutkimaan Liverpoolin saittia pitkästä aikaa, kun löysin oheisen uutisen:
Liverpool return for Emile Heskey would make sense for club and player
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #1035 : 09.12.2008 klo 20:27:53

Itse asiassa lähdin tutkimaan Liverpoolin saittia pitkästä aikaa, kun löysin oheisen uutisen:
Liverpool return for Emile Heskey would make sense for club and player

Hiskistä on puhuttu jo jonkin aikaa, mutta taitaapi mennä Villaan. Liverpool tarvitsisi yhden väkevän keskushyökkääjän, mutta parempiakin löytyy kuin Hiski vaikka tietyllä kierolla tavalla kiinnostaisi nähdä vanha anti-sankari jälleen vauhdissa.

Tammikuun ikkunassa rahaa on ilmeisesti hyvin vähän käytössä, joten mitään megahankintoja ei ole tulossa: perinteisistä senttereistä Rafan kannattaisi katsastaa esim. viimeaikoina lähinnä salibändiä pelaillut Henke Larsson, jossa on vieläkin potentiaalia moneenkin vääntöön. Everton ilmeisesti vakavasti yrittämässä saada Henkeä takaisin saarille. Jos Henke pyörtää päätöksensä ja haluaa vielä haasteita uralleen, kannattaisi Rafa iskeä tähän väliin. Larssonilla on kuitenkin paljon pelillistä viisautta ja kykyä pysytellä tarvittaessa cameo-roolissa. Nimittäin nyt haetaan kolmoshyökkääjä eikä mitään avauksen vakiokasvoa.

Real Madrid - Sevilla -matsissa mietin myös, miten vanha kunnon "Kanootti" eli Fredrick Kanoute istuisi Livepoolin kokoonpanoon: hidas kuin laiva, mutta vahva kuin härkä. Osaa sekä espanjalaisen että englantilaisen futiksen. Hieman oli tosin Madrid-ottelussa sihti hukassa, mutta fyysinen preesens oli sitä luokkaa, että hän olisi varmasti kätevä taktinen ase monenlaisiin kahinoihin.

Dean Ashton olisi myös hyvä profiiliin sopiva pelaaja, mutta Ashton yksi futismaailman loukkaantumisherkimmistä pelaajista ja on nytkin telakalla ties kuinka pitkään.
jonesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS


Vastaus #1036 : 09.12.2008 klo 22:18:28

Mielestäni ei ole mitään järkeä hankkia Henkke Larssonin tyylistä pientä kärkeä.. Kanoute kuullostaisikin jo paremmalta, mutta miten olisi Pooliin yhdistetty Wiganin Amr Zaki? Siinä voisi olla kaivattu kärkimies Keanen tilalle jos ei otteet parannu..  Ylos
Gerrardinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, IVFC


Vastaus #1037 : 09.12.2008 klo 22:34:53

Heskeyssä olis sen puolesta järkeä, että hänellä on enää vain vähän soppariaan jäljellä, joten olisi todella halpa ja varmaan olisi valmis myös lyhyeen soppariin. Pelkkä kevätkausi riittäisi, kesällä sitten isomman kalan perään. Ja tässä tapauksessa isompi kala ei tarkoita pelkkää kokoa ja massaa :) Keanea isomman kärjen läsnäolo voisi auttaa aika paljonkin. Pallo Heskeylle, joka siirtää sen tyhjään tilaan, jonne Keane vauhdilla kipittää...

Tyytymätön bayernilainen Podolski vois olla kans näppärä laitahyökkääjä. Jos olisi lainattavissa kevääksi, niin en kyllä panisi vastaan tuonkaltaista taloudellisesti riskitöntä hankintaakaan.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1038 : 10.12.2008 klo 00:19:02

Lucas jää kotiin...

Onneksi Lucas ei jäänyt kotiin, sillä oli selkeä Man of the Match tänään. Johtuiko sitten siitä, että eurokentillä on vain enemmän aikaa ja tilaa, mutta ihan eri tasolla oli brassin peli tänään kuin aiemmin tällä kaudella. Juuri tällaista olen mieheltä odottanutkin. Oli koko ajan pelin ytimessä ja käynnisti järkevillä syötöillä hyökkäyksiä. Lisäksi antoi erittäin hyviä vapareita ja teki hyviä juoksuja boksiin, joiden kautta olisi voinut tulla useampikin maali.

Hienoa myös, että nuoret lädit Stephen Darby, Jay Spearing ja Martin Kelly tekivät debyyttinsä Mestarien liigassa ja saivat varmasti hienon kokemuksen. Kaikki tulivat siis vaihdosta kehiin. Etenkin Spearing pelasi kyllä erittäin hyvin keskikentän keskustassa, vaikka toki tuossa lopussa oli jo aika paljon tilaakin keskellä rakennella peliä. Pidän kyllä tuota pientä, vähän paulscholemaista keskikentän pelinrakentelijaa oikein potentiaalisena kaverina, mutta toisaalta ykkösjoukkueeseen murtautuminen on kuitenkin melkoisen työn takana kun pelaajia tuohon keskikentän keskustaan riittää.
jonesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS


Vastaus #1039 : 10.12.2008 klo 10:34:01

Lucas tosiaan pelasi eilen ihan hyvin, vaikka maalin olisi saanut siitä toisen puoliajan paikasta iskeä.  ;) Myöskin olen osaksi helpottunut,että Keane sai peliään kulkemaan. Muutama loistava suoritus boksissa (mm. nopean käännöksen jälkeen syöttö N'Gogille) ja etenkin mieleeni jäi N'Gogin maaliin johtanut pitkä syöttö.  Ylos Toki Keanelta odotetaan maaleja,niitä olisi voinut muutama tullakin jos Babel olisi luopunut pallosta aikaisemmin. Kaiken kaikkiaan hyvä peli kakkosmiehistöllä, tästä on hyvä jatkaa. Ja niin Rieran vedosta ei voi olla näkemättä unta.  ;)
« Viimeksi muokattu: 10.12.2008 klo 10:35:22 kirjoittanut jonesi »
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #1040 : 11.12.2008 klo 01:10:07

Nyt on sitten selvillä, että Liverpoolin vastus Mestarien liigan seuraavalla kierroksella on yksi viisikosta Real Madrid, Villarreal, Lyon, Inter tai Sporting. Itselle ainakin kaikki käy noista.

Ressut hävisivät vieraissa Boltonille 1-2. Poolin maalin teki kauden ensimmäisensä iskenyt Nemeth avausjaksolla. Ayala sai punaisen, joten Liverpool pelasi viimesiet 30 minuuttia vajaalla. Boltonin maalit tulivatkin ylivoimalla.
jonesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS


Vastaus #1041 : 11.12.2008 klo 09:10:58

Nemethin maalille  Ylos Pari peliä vielä alle ja sitten ylös pois ressuista ratkaisemaan pelejä valjuun. Keane on Lfc:n sivuille antamassa haastattelussa todennut , että vielä on liian aikaista tuomita hänet. Hän myös muistutti, että hänellä on tammikuuhun aikaa näyttää vielä mitä osaa. Mielestäni PSV ja Wba ottelut ovat olleet ainoat matsit, joissa Keane on ollut tasollaan. Joka tapauksessa, Keanella on tärkeät viikot edessään jos aikoo jatkaa the Redsin riveissä.
jesus_doner

Poissa Poissa


Vastaus #1042 : 11.12.2008 klo 17:55:44

Onneksi Lucas ei jäänyt kotiin, sillä oli selkeä Man of the Match tänään. Johtuiko sitten siitä, että eurokentillä on vain enemmän aikaa ja tilaa, mutta ihan eri tasolla oli brassin peli tänään kuin aiemmin tällä kaudella. Juuri tällaista olen mieheltä odottanutkin. Oli koko ajan pelin ytimessä ja käynnisti järkevillä syötöillä hyökkäyksiä. Lisäksi antoi erittäin hyviä vapareita ja teki hyviä juoksuja boksiin, joiden kautta olisi voinut tulla useampikin maali.

Hienoa myös, että nuoret lädit Stephen Darby, Jay Spearing ja Martin Kelly tekivät debyyttinsä Mestarien liigassa ja saivat varmasti hienon kokemuksen. Kaikki tulivat siis vaihdosta kehiin. Etenkin Spearing pelasi kyllä erittäin hyvin keskikentän keskustassa, vaikka toki tuossa lopussa oli jo aika paljon tilaakin keskellä rakennella peliä. Pidän kyllä tuota pientä, vähän paulscholemaista keskikentän pelinrakentelijaa oikein potentiaalisena kaverina, mutta toisaalta ykkösjoukkueeseen murtautuminen on kuitenkin melkoisen työn takana kun pelaajia tuohon keskikentän keskustaan riittää.

Jotenkin tuntui aivan eri mieheltä tiistaina. Kerrankin miehekästä peliä, mutta jälleen hyökkäysten rakentelu oli hitaita&helppoja syöttöjä useimmiten liian myöhään.
antiiii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, JJK


Vastaus #1043 : 12.12.2008 klo 13:39:23

Kuinka kauan Torres olikaan taas poissa? 1KK?
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1044 : 12.12.2008 klo 13:50:10

Kuinka kauan Torres olikaan taas poissa? 1KK?

Alunperin piti olla 2-3 viikkoa, sitten puhuttiin reilusta kuukaudesta, kunnes Rafa sanoi että edelleen mennään alkuperäisen aikataulun mukaan. Nyt ei ole pariin päivään tullut mitään tietoa, mutta tuo 2-3 viikkoa alkaa olla jo pikku hiljaa kulunut. En kyllä millään usko, että Torres olisi pelikunnossa vielä ensi viikon Arsenal-ottelussa, mutta ehkäpä sitten Joulun jälkeisissä peleissä voisi jo ollakin. Perustuu tietysti ihan vain mutu-tuntumaan.
Jake

Poissa Poissa


Vastaus #1045 : 12.12.2008 klo 13:59:04

kkk
« Viimeksi muokattu: 04.03.2020 klo 07:02:20 kirjoittanut Jake »
jonesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS


Vastaus #1046 : 12.12.2008 klo 14:01:40

http://www.liverpoolfc.tv/news/drilldown/N162497081212-1153.htm
E:Mielestäni tuo kolmannen kierroksen FA-cup ottelu Prestonia vastaa 3.päivä olisi hyvä tavoite Torresille, saisi hieman tuntumaa pitkän tauon jälkeen, mutta voipi tulla turhan nopeasti tuo peli vielä..
« Viimeksi muokattu: 12.12.2008 klo 14:04:35 kirjoittanut jonesi »
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #1047 : 12.12.2008 klo 14:05:06

Täällä on aika vähän keskusteltu Liverpoolin taloustilanteesta. Olenko ymmärtänyt oikein, että jenkkiomistajilla on tammikuussa erääntyvä n. 600 millin laina jostain pankista, joka on kärsinyt persnettoa talouskriisissä ja tarttis rahaa. Eli lainan uusiminen ei ole itsestään selvää.

Mitähän tapahtuisi, jos lainaa ei uusittaisi eikä uutta omistajaa löytyisi?
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #1048 : 12.12.2008 klo 14:08:00

Täällä on aika vähän keskusteltu Liverpoolin taloustilanteesta. Olenko ymmärtänyt oikein, että jenkkiomistajilla on tammikuussa erääntyvä n. 600 millin laina jostain pankista, joka on kärsinyt persnettoa talouskriisissä ja tarttis rahaa. Eli lainan uusiminen ei ole itsestään selvää.

Mitähän tapahtuisi, jos lainaa ei uusittaisi eikä uutta omistajaa löytyisi?

Pankki ottaa Liverpoolin haltuun?
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1049 : 12.12.2008 klo 14:18:46

Vierapeli Stokea vastaan tammikuun 10. päivä olisi hyvä tavoite Torresille.

No siinä tapauksessa taukoa tulisi jo puolitoista kuukautta, mikä on aika paljon jos alkuperäinen ennuste oli 2-3 viikkoa. Tapaninpäivän kierroksen aikaan olisi kulunut tasan kuukausi siitä loukkaantumisesta, joten kyllä tuo voisi olla jo realistinen tavoite. Tietenkään nyt ei kannata kiirehtiä tuon kanssa ja täältä Suomesta käsin on aika hankala tietää että mikä se todellinen tilanne on. Pääasia että vamma saataisiin nyt kunnolla hoidettua niin ettei se enää uudistuisi tämän kauden aikana.

 
Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 100
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa