FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.03.2026 klo 20:22:52 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 55 [56] 57 ... 100
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool FC 08/09 - Challenge for being a title contender  (Luettu 152510 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
oman_elämänsä_marco_di_vaio

Poissa Poissa


Vastaus #1375 : 26.01.2009 klo 21:59:07

Eilisestä matsista jäi mieleen, että palloja roiskittiin Torrekselle, joka paini yksin kahta Evertonin iso kyrmyniskaa vastaan. Torres on hyvä päällään, mutta liikaa odotettu, että tuolta saisi aikaiseksi jotakin.

Jos noin pelataan, niin kärjessä pitäisi minusta olla joku tilantekijä pudottelmassa palloja Spanskille. Edelleen ihmetettää Keane. Ei Liverpoolilla niin paljon massia ole, että on varaa maksaa vaihtomiehestä maltaita. 

Peter Crouch, laatukärki. Spanski oli vain liian tyhmä tajuamaan sitä...
-J-

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ompisuomi


Vastaus #1376 : 26.01.2009 klo 22:44:45

Edelleenkin Crouch halusi itse lähteä, vaikka seuran puolesta oltiin tarjoamassa jatkosopimusta.
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #1377 : 26.01.2009 klo 22:58:32

Jos nyt osoittautuu, että Keane, josta maksettiin vaivaiset 20 miljoonaa puntaa eli aivan saatanasti massia, ei olekkaan sopiva pelaaja Poolin eikä mahdu edes kokoonpanoon, niin kenenkä vika se on ? Onko kenenkään vika ja jos niin mielestäsi kenen, Rafan, Parryn, ehkäpä Hicksin vai peräti joulupukin ? Vai suhtaudutaanko asiaan vain olan kohatuksella, että 20 miljoonaa meni paskaan, mutta sattuuhan sitä, ehkä seuraava osuu taas kohdalleen ?

No mitä vittua nyt taas? Minähän kun en ole ketään syyttänyt mistään? Keane on itse syyllinen siihen, ettei onnistu kentällä. Tai ehkä vain epäonninen. Rahan maksamiseen on syyllinen se kenen päätettävissä se loppupeleissä on. Vaikka Rafa olisi päättämässä summista ja maksaisi 100 miljoonaa Andy Lovesta joka floppaa niin sitähän ei voi sitten ketkään muut katsoa peiliin kuin Andy Love ja henkilö kuka kaupan on loppu peleissä hyväksyny.

Vihoviimeinen asia mitä tässä nyt kuitenkaan pitäisi tehdä, on peluuttaa pelaajaa vain sen perusteella kuinka monta puntaa kaverista on maksettu. Keanesta nyt kuitenkin varmasti saadaan muutama miljoona takaisin mahdollisesta myymisestä ja joku 10 miljoonaakaan nyt ei nykypäivänä enään paljon missään tunnu rikkaimilla seuroilla. Ja jos huhut omistajien ahdingosta pitää paikkansa niin ei edes 20 miljoonaa muuta asioita suuntaan tai toiseen.

Joskus hankinnat onnistuu nappiin pikkurahalla (esim. Hyypiä) ja joskus ei edes isolla rahalla(esim Keane).

editoitu ajatusharhavirhe.
« Viimeksi muokattu: 26.01.2009 klo 23:00:47 kirjoittanut AndyLove »
Pixie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TST, huono ajoitus


Vastaus #1378 : 27.01.2009 klo 06:35:11

Kappas! Siirtosirkuksen kevät esitykset ovat alkaneet: Spurs tarjonnut 10miljuunaa Keanosta!

Jos tämä toteutuisi, tulisi Rafan kauppiastaitoihin yksi näkökulma lisää...
PAN

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En muista...


Vastaus #1379 : 27.01.2009 klo 08:18:38

Kappas! Siirtosirkuksen kevät esitykset ovat alkaneet: Spurs tarjonnut 10miljuunaa Keanosta!

Jos tämä toteutuisi, tulisi Rafan kauppiastaitoihin yksi näkökulma lisää...

Oisko lähdettä? 'Arry kyllä yhdessä haastattelussa jo totes, että valehtelisi jos sanoisi ettei haluaisi Keanea joukkueeseensa, mutta mies kuuluu Liverpoolille. Tolle tarjous-huhulle jos ois lähde ni lukasisin mielellään, Robbie aina tervetullut takasin ja ainaki jos muutama milli voittoa tehdään
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1380 : 27.01.2009 klo 08:37:07

Keanesta maksettiin ehkä yllättävänkin paljon, mutta mun mielestä Keane on just tommonen "ns. täysin varma jne.". Mies on nakuttanut häkkejä valjussa tasaseen tahtiin jo pitkän aikaa. Tämmöstä floppia oli mahdotonta ennakoida.

Aika moni tuon ainakin tällä foorumilla osasi ennakoida, en tosin minä. Toisaalta jokaista Poolin hankkimaa hyökkääjää moni epäilee flopiksi, eikä täysin syyttä. Jostain käsittämättömästä syystä lähes jokainen hyökkääjä floppaa ainakin jossain määrin Poolissa, vaikka aiemmat näytöt olisivat antaisi odottaa jotain ihan muuta (Cisse, Morientes, Kuyt, Crouch,...). Torres on ollut ainut poikkeus todella todella pitkään aikaan. Osaako joku sanoa mistä tuo johtuu?
Eino Leivos

Poissa Poissa


Vastaus #1381 : 27.01.2009 klo 08:46:55

Osaako joku sanoa mistä tuo johtuu?
Katotaan nyt jatkuuko Torroksen vire. Ei yhden kauden maaleista voi maksaa moisia summia.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1382 : 27.01.2009 klo 08:48:28

Katotaan nyt jatkuuko Torroksen vire. Ei yhden kauden maaleista voi maksaa moisia summia.

Ihmettelin siis, että miksi kaikki muut ovat flopanneet. Kyllä Torres vaikuttaa hintansa arvoiselta muiltakin osin kuin pelkästään maalien puolesta. Olet toki oikeassa, ettei yhden kauden perusteella voi sanoa vielä mitään, mutta lupaavammalta tuo vaikuttaa kuin aiempien hyökkääjien tai Keanen kohdalla.
« Viimeksi muokattu: 27.01.2009 klo 08:51:37 kirjoittanut Eiccu »
shanks

Poissa Poissa


Vastaus #1383 : 27.01.2009 klo 09:54:14

Ehkä nuo muut mainitut pelaajat eivät vain ole olleet tarpeeksi hyviä?
Clancy Wiggum

Poissa Poissa


Vastaus #1384 : 27.01.2009 klo 10:49:45

Edelleenkin Crouch halusi itse lähteä, vaikka seuran puolesta oltiin tarjoamassa jatkosopimusta.
Joo, iso yllätys että halusi lähteä kun pääsi joka seitsemännessä pelissä avaukseen. Torres-Crouch vakituisena kärkiparina valjussa, ja Liverpool taistelisi aidosti mestaruudesta.
EdgarD

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Bad Gateway!


Vastaus #1385 : 27.01.2009 klo 11:07:40

Osaako joku sanoa mistä tuo johtuu?

Ensinnäkin hyökkääjäkandidaateilla on yleensä ollut hirmuiset odotukset niskassaan sillä Liverpool FC on historiansa aikana lukuisia huippuhyökkääjiä kuten Michael Owen, Robbie Fowler tai Ian Rush, joihin tulokkaita on aina verrattu. Kuitenkaan viime vuosina Anfieldille hankitut hyökkääjät eivät ole millään muotoa olleet samanlaisia poikkeusyksilöitä kuin em. legendat eikä myöskään oma juniorikone ole tuottanut samanlaista laatua kuin ennen.

Fernando Torresin kohdalla voi todeta, että siinä Liverpool sai ehdottomasti yhden parhaimmista markkinoilla olevan hyökkääjän riveihinsä vieläpä lähes täydellisellä ajoituksella kun ottaa huomioon hyökkääjien yleensä väistämättömän kehityskaaren.

Liverpoolin viime vuosien ongelmana on ollut se, että seuran rahoituspohja on jäänyt jälkeen tärkeimmistä kilpakumppaneista eli Manchester Utd:stä ja erityisesti Chelseasta, minkä johdosta Liverpool ei ole kyennyt hankkimaan aivan priimaa tavaraa vaan pikemminkin hieman siihen suuntaan. Esimerkiksi Dirk Kuytia ei voi millään tavoin pitää pelipaikkansa parhaimpana tai hollantilaisen teknisen osaamisen huipentumana, mutta mies menettelee armottoman fyysisen kuntonsa ja taistelutahtonsa johdosta.

Kolmas ongelma on liittynyt hieman erikoiseen scouttaukseen ja erityisesti managerien vielä oudompaan peluuttamiseen. Jostain syystä Liverpool onnistuu aina hommaamaan selvästi puujalkaisempia pelaajia kuin esimerkiksi Arsenal tai ManU - ellei sitten harjoitusmenetelmät poikkea niin merkittävästi Liverpoolin osalla kahdesta edellä mainitusta. Ryan Babel oli pitkään Arsenalin kiikarissa, mutta Rafa nappasi hollantilaisen lopulta Wengerin edesta. Tai sitten Wenger yksinkertaisesti tajusi, että kyseessä on ehkä puukenkämaan ylihypetetyin hyökkääjälupaus miesmuistiin.

Djibril Cissen kohdalla osoittautui tekninen taituruus myös hyvin vajavaiseksi, mutta myös Rafa peluutti Cissea hyvin erikoisella tavalla. Rafalla on ollut tapana laittaa kaikki hyökkääjät vuorollaan ravaamaan laitaa eikä oikein kunnollista keskushyökkääjää ole löytynyt - kultapoika Torresia lukuunottamatta. Cisse oli tosin selvästi Houllierin hankinta eikä välttämättä alunperinkään istunut Rafan piirustuksiin.

Peter Crouch ja Robbie Keane? No taso ei vain riittänytkään ja Crouch turhautui vähäiseen peliaikaan. Rafa tosin päästi petterin aivan liian helpolla sillä nyt tarvittaisiin jälleen yhtä tornipelaajaa ottamaan keskityksiä vastaan.
jussiu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Honka


Vastaus #1386 : 29.01.2009 klo 00:07:55

No, mukana oltiin tammikuun loppupuolelle saakka tänä vuonna, eli eom.

Vituttaa vaan niin perkeleesti kun tuntuu että joukkue tekee sen itse. Kolmesta viimeisestä ottelusta on puuttunut yrittäminen hyökkäyspäähän kokonaan, lisäksi on puolustus alkanut haparoimaan. Lisäksi Rafan ihan käsittämättömät vaihdot tänään (Kuyt sisään kun haetaan sitä vapauttavaa 2-0 maalia? Gerrard pois kun jahdataan voittomaalia?) ja menee tässä usko its kultakin. Rafa on liian itsepäinen joustamaan tilanteessa, jossa tuntuisi että robotti hoitaisi hommat paremmin loppuun (Gerrard, Alonso ja Torres kehissä joka pelissä niin kauan kun kuntoa riittää). Vittu kun vituttaa.
shanks

Poissa Poissa


Vastaus #1387 : 29.01.2009 klo 00:25:44

Näihän se viime kaudellakin meni, tammi-helmikuu oli sysimusta. Odotettavissa siis vielä kuukausi tasureita ja kenties joku tappiokin matkan varrella. Toivottavasti ei sunnuntaina Chelseaa vastaan tosin hävitä koska onhan tässä ManUn jäljessä vielä kuitenkin kakkospaikka hakusessa. Sekin tosin tuntuu nyt jo kovalta saavutukselta.

 >:(
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1388 : 29.01.2009 klo 00:34:27

Näihän se viime kaudellakin meni, tammi-helmikuu oli sysimusta. Odotettavissa siis vielä kuukausi tasureita ja kenties joku tappiokin matkan varrella.

No, itse asiassa helmikuu oli aika hyvä. Muistaakseni kolme voittoa ja tasapeli Chelsealta vieraissa. Mutta tammikuu oli tosiaan sysimusta ja mulle on tullut kyllä niin vahva deja vu -fiilis tästä viimeaikaisesta puppeloinnista, ettei mitään järkeä. Sanoin kyllä muistaakseni useaan otteeseen syksyn aikana, että uskon Poolin pysyvän kyllä kärjessä tai ainakin tuntumassa Joulukuun loppuun saakka, mutta sitten se tammikuu pelottaa. Pelot ovat käyneet harvinaisen ikävästi toteen.

Onneksi Chelsea-peli on sentään helmikuun puolella, joten jotain toivoa muustakin kuin tasapelistä voi olla... Eipä se kyllä tällä hetkellä jaksa edes juuri kiinnostaa, kun loistavat asemat liigassa on puppeloitu aivan täysin ja se kaikki on tehty ihan itse.

Tämän päiväisesti pelistä pitää sanoa sen verran, että Torres ja Gerrard taisivat olla Poolin huonoimmat pelaajat kentällä. Aivan sysipaskaa peliä molemmilta ja minusta tuo pisteiden menetys johtui enemmän siitä, kuin mistään muusta seikasta. Toisella puoliajalla nimittäin siellä Wiganin puolustuspäässä oli tilaa vaikka kuinka pirusti ja Gerrardille ja Torresille saatiin palloa kyllä pelattuakin, mutta kumpikin oli aivan yössä. Ottelu olisi pitänyt ratkaista jo kauan ennen Wiganin tasoitusmaalin syntymistä.
holvius

Poissa Poissa


Vastaus #1389 : 29.01.2009 klo 07:57:18

Onnetonta on Spanskin toiminta ollut kaiken kaikkiaan viime aikoina. Käsittämätöntä peluutusta sekä vielä käsittämättömiä vaihtoja.

Erityismaininta vielä Lucakselle. Enää ei voi sanoa, että en ole koskaan nähnyt miehen hyvin pelaavan. Mutta taitaa olla yksi ainoa peli, kun tämä onneton nysvääjä on jotakin aikaiseksi saanut.
EdgarD

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Bad Gateway!


Vastaus #1390 : 29.01.2009 klo 10:03:19

Eikö tuon Ryan Babelin tilalle saada jotain junnua reserveistä tai jotain? Kaverihan on aina myöhässä tilanteista, kömpelö kuin norsu ja pallon kanssa hidas kuin kilpikonna.

Miksi Sami Hyypiä pidetään penkillä tai katsomossa vaikka Sami on koko joukkueen paras erikoistilannepelaaja? Ymmärrän, että vanha ja väsynyttä pitää välillä lepuuttaa, mutta tässä on nyt jo kaksi peliä huilattu nähdyin tuloksin.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1391 : 29.01.2009 klo 10:05:17

Erityismaininta vielä Lucakselle. Enää ei voi sanoa, että en ole koskaan nähnyt miehen hyvin pelaavan. Mutta taitaa olla yksi ainoa peli, kun tämä onneton nysvääjä on jotakin aikaiseksi saanut.

Eilenhän tosin Lucas pelasi itseasiassa oikeinkin hyvin, paitsi että sitten tietysti rikkoi tyhmästi ja aiheutti pilkun. Sekin Wiganin järjetön ylivoimahyökkäys lähti järkyttävästi virheestä keskialueella, ei sellaista pitäisi tapahtua kun ollaan johtoasemassa. Sehän olikin oikeastaan Wiganin ensimmäinen minkäänlainen lähelläkään maalipaikkaa oleva tilanne koko toisella puoliajalla, mikä tekee tuosta tasoituksesta vielä kirvelevämmän. Mutta siis olihan se silti järkyttävän typerä kamppaus siinä tilanteessa Lucasilta, vaikka muuten brassi pelasi paremmin kuin esim. Alonso parissa viime pelissä.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1392 : 29.01.2009 klo 10:08:36

Miksi Sami Hyypiä pidetään penkillä tai katsomossa vaikka Sami on koko joukkueen paras erikoistilannepelaaja? Ymmärrän, että vanha ja väsynyttä pitää välillä lepuuttaa, mutta tässä on nyt jo kaksi peliä huilattu nähdyin tuloksin.

No, tasapelejähän ne oli ne näitä pelejä edeltävät kaksi edellistäkin ottelua, joissa Sami siis pelasi (Stoke, Everton). Ainakin tuossa Everton-pelissä Sami pelasi minusta heikosti ja suorastaan jopa lahjoitti pari hyvää paikkaa vastustajalle heikoilla puruillaan. Sitä ennen toki pelasi monta erinomaista ottelua putkeen.
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #1393 : 29.01.2009 klo 11:23:13

Kappas! Siirtosirkuksen kevät esitykset ovat alkaneet: Spurs tarjonnut 10miljuunaa Keanosta!

Jos tämä toteutuisi, tulisi Rafan kauppiastaitoihin yksi näkökulma lisää...

Onko roy tekemässä paluuta kentille, kun tuon legendan lempinimeä käytit?
BeckDol

Poissa Poissa


Vastaus #1394 : 29.01.2009 klo 13:15:06

Milloinkohan silmät aukenevat Pool-valtakunnassa, että syy joukkueen konttaamiseen on Benitez. Turha teidän on haukkua Keanea, Kuytia ja muita kun puhtaat hyökkääjät joutuvat pelaamaan vierailla paikoilla. Tuo Benitezin 4-3-3 on sulaa hulluutta eikä tule koskaan voittamaan mitään mestaruutta valioliigassa. Ja eilinen peli näytti, ettei Rafalla näytä olevan edes minkäänlaista taktista osaamista. Peli tasoissa ja Gerrard ulos. Mies joka on erikoistunut viime hetkien maaleihin. Sääli, että Poolin kaltainen seura joutuu kärsimään noin huonosta valmentamisesta.   
kuusysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma


Vastaus #1395 : 29.01.2009 klo 13:48:15

Onko roy tekemässä paluuta kentille, kun tuon legendan lempinimeä käytit?

Kyllä meidän piireissä kyseinen kusipää tunnetaan ihan eri nimillä. Haluaisitko muuten Becksin nimikirjoituksen? Kollegani Rebecca sen sinulle mielellään kirjoittaa. Pässi.

Mutta onhan ollut kuraa viime matsit, vaikka pelillisestihän Cupin matsi Evertonia vastaan näytti jo lupaavammalta. Nyt täytyy vain toivoa ryhdistäytymistä Chelseata vastaan. Ei tätä kautta vielä ole menetetty, jos vain saadaan homma toimimaan.
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #1396 : 29.01.2009 klo 14:12:54

En pistäisi Poolin konttaamista Rafan peluuttamisen piikkiin. Tuolla materiaalilla ei kovin paljon fiksumpaa pelisysteemiä saa aikaiseksi. Toinen asia on sitten se, että Rafa lienee päävastuussa materiaalin haalimisesta. Näin jälkikäteen voi esim. todeta, että 20 millillä olisi voinut ostaa Keanen sijaan jonkun kohtuullisen oikean laidan pelaajan. Keanen lisäksi myös Babel on osoittautumassa täysin turhaksi hankinnaksi.

Gerrardin ominaisuudet ovat nähdäkseni se ratkaiseva tekijä Poolin systeemissä. Nykyisellä materiaalilla tuo 4-3-3 (tai 4-2-3-1), jossa G pelaa yksinäisen kärjen alla, lienee optimaalisin, vaikka Gerrard ei olekaan varsinainen "10-paikan" pelaaja. Jos Pool pelaisi 4-4-2, jossa Gerrard olisi toinen keskikentän keskustasta, niin puolustavassa roolissa Pool jäisi vaille hänen oikea-aikaisia pystyjuoksuja, ja hyökkäävässä roolissa keskikentän keskustasta tulisi ainakin paremmat joukkueet melko kevyesti läpi. Ja kun tuossa systeemissä niistä 4 ylimmästä pelaajasta (Kuyt, Babel/Riera, Keane, Torres) vain Torres on huippupelaaja, niin en usko että keskikenttämiehen vaihtaminen hyökkääjään toisi lisää maaleja.

Oikeastaan Gerrard on ominaisuuksiltaan aika vaikea pelaaja: vaikka hän on eittämättä yksi maailman parhaista keskikenttäpelaajista, niin en pysty keksimään mikä olisi hänelle sellainen pelipaikka, jossa hän pääsisi käyttämään parhaita ominaisuuksiaan (ilman että joukkueen puolustuspeli kärsisi siitä). Ehkä joku kapea timantti, jossa hän olisi toinen niistä keskimmäisistä pelaajista. Jotain sellaista mitä Seedorf oli Milanin 2007 UCL-joukkueessa. Eli jos Pool hankkisi vielä kaksi hyökkäävää laitapakkia ja Diegon tai van der Vaartin, niin olisi valmis jengi kasassa. Voisi saada jopa 60 millillä.  ;)

Pelaajien peluuttaminen vierailla paikoilla: Kun Ferguson peluuttaa välillä wingeri-Ronaldoa kärjessä ja hyökkääjä-Rooney'a keskikentän laidalla, niin kyse on neronleimauksesta. Mutta kun Rafa peluuttaa Babelia, Kuytia tai Keanea väärällä paikalla, niin se on typeryyttä? Totuus taitaa olla, että Manun pelaajat ovat niin paljon Poolin vastaavia parempia, että voi lätkäistä väärällekin paikalle, ja silti tulee tulosta. Ei Babel ja Kuyt pärjäisi siellä omallakaan paikallaan. Rafan typeryyttä tietysti se, että meni moiset hankkimaan.
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #1397 : 29.01.2009 klo 14:21:15

Kyllä meidän piireissä kyseinen kusipää tunnetaan ihan eri nimillä. Haluaisitko muuten Becksin nimikirjoituksen? Kollegani Rebecca sen sinulle mielellään kirjoittaa. Pässi.

Pystytkö oikeasti hommaamaan? Tunnetko Rebeccan hyvinkin? Senkin nimmari kelpaisi ja ihailijakuva olisi plussaa.  ;)

Sivurajatapaukselta hyviä pointteja, mutta siitä olen hieman eri mieltä, että ei Rafakaan ole yhtään parempi paikallaan kuin Babel ja Kuyt. Kyllähän Poolin kokoonpanolla kuuluisi mestaruudesta taistella joka vuosi. Jos esim. Mourinho tulisi Pooliin, olisi mestaruustaisto vuodesta toiseen tiukempaa kuin aikaisemmin vaikkapa ilman Gerrardia ja Torresia vrt Porto. No Portugalin liiga on heikompi, mutta kuitenkin. Ja eihän pool vielä ulkona ole, joten tsemit vaan sinne Anfieldin suuntaan.

ps. Kuusysi, mitä pässiä on mainita kaikkien aikojen maailman parhaan puolustavan kk:n lempinimi? 

e. typo
SSL20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Liverpool, Pioneeriryhmä ja Hämeenlinna


Vastaus #1398 : 29.01.2009 klo 14:22:44



ps. Kuusysi, mitä pässiä on mainita kaikkien aikojen maailman parhaan puolustavan kk:n lempinimi? 



 :D
vodka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Guus Hiddink's Blue and White Army


Vastaus #1399 : 29.01.2009 klo 14:29:32

:D
Tässähän joutu komppaamaan SSLkakskymppistä :o

 :D

 
Sivuja: 1 ... 55 [56] 57 ... 100
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa