Pannaan tänne kausiketjuun kun tämä “syväanalyysi” sopii tänne paremmin:
Werdan ongelma ei ole ollutkaan itseasiassa nallipyssyt vaan hasardipuolustus. Miten joukkueen puolustuksen kehityskaari on voinut mennä taaksepäin, vai onko joukkue vaan yltiöhyökkäävä??
Werdan taktiikka on kieltämättä yltiöhyökkäävä ja laitapakkien nousut aiheuttavat ongelmia kun vastustaja pääsee nopeasti iskemään vastaan. Toinen ongelma on tänäänkin Bochumin toisessa maalissa nähty tilanne, Werdan kulman jälkeen Bochum pääsi iskemään nopeasti vastaan ja molemmat topparit ja toinen laitapakki Prödl olivat vastustajan maalilla tornin rooleissa ja Frings jossain parissakympissä odottamassa vastapalloja. Siitä nopeasti yli ja vastassa oli Tosic ja Tziolis joista mentiin ohi heittämällä.
Erikoistilanteissa jostain syystä puolustaminen boksissa kusee täysin, vielä en ole keksinyt syytä mistä se johtuu. Pitäisi katsella tilanteita useammin isolta ruudulta hidastusten kanssa eikä vain näiltä striimeiltä. Myös selvin päin pelien katsominen voisi helpottaa syväanalyysien tekoa.
Noin kokonaisuutena Merte on se linjan ehdoton kuningas, virheitä tulee todella harvoin ja pelinluku ja katkot ovat kiitettävää tasoa. Koko puolustuslinja oli täysin hukassa kun Merte oli poissa syksyllä, omiin meni niissä peleissä keskimäärin 2,3 maalia/peli. Merten ollessa kentällä omiin on mennyt 1,2 maalia/peli.
Naldo on petrannut huomattavasti heikon syksyn jälkeen mutta ongelmana ovat edelleen yltiöpäiset nousut, itsensä ulospelaaminen ja käsittämätön höntyily linjasta ylöspäin optimististen katkoyritysten perässä. Lisäksi Brassi nukkuu välillä muun linjan noustessa. Naldo ei myöskään kykene johtamaan puolustuslinjaa, ainoat vitosen kicker-notet ovat tulleet silloin, kun Merte ei ole ollut vieressä paikkaamassa.
Peetu ei tällä kaudella ole päässyt pelaamaan topparin tontilla kuin yhden pelin mikäli oikein muistan. Laitapakkina muodostaa molemmille laidoille sen puolustavamman vaihtoehdon. Muuten oikein hyvää pelaamista alaspäin mutta ongelmana ovat hitaus ja jotenkin tuntuu olevan hukassa kun keskitys tulee toppareiden yli miehelle, joka laitapakin pitää merkata. Ehkä se topparin koulutus vaikuttaa tässä. Ylöspäin pelatessa oikealla ehkä jopa parempi kuin Fritz, ei höntyile itseään täysin pihalle ja keskitykset maalille menevät yleensä sinne maalille. Vasemmalla ongelmana on heikko vasuri.
Fritz on Schaafin luottomies oikealle laidalle jostain syystä. Juoksee kyllä siellä laidallaan ja saa niitä palloja mutta kun jokainen keskitys on täysin luokaton, pallo joko pysähtyy ensimmäiseen vastustajaan tai menee taivaan tuuliin. Bonuksena Clemens ei jaksa tulla näiden paskojen keskitystensä jälkeen takaisin puolustamaan ja laita on silloin täysin auki, jolloin Merte joutuu paikkamaan laitaa jättäen Naldon ja oikean laitapakin keskelle. Onnistuu myös Naldon tavoin välillä nukkumaan näissä linjan nostoissa.
Boenisch on pelannut tällä kaudella vasemman laitapakin tontilla oikein hyvin, poislukien cupin matsi HSV:tä vastaan. Jaksaa nousta tukemaan hyökkäyksiä ja tulee sen jälkeen omalle tontilleen. Nopeus riittää laitureita vastaan hyvin. Huolimattomuus välillä on ongelma, samoin otteiden epätasaisuus.
Prödl on samassa asemassa kuin Peetu joku aika sitten, topparin tontilla ei peliaikaa heru joten Schaaf peluuttaa poikaa laitapakkina, lähinnä viime viikkoina Peetun loukkaantumisen myötä oikeana laitapakkina. Ihan hyvin laidalla on pari viime peliä mennyt, on vain jotenkin omituisen näköistä kun melkein kaksimetrinen jannu pyörittää vastustajia. Omalla topparin tontillaan täysi raakile eikä näillä näkymin ole siellä saamassa peliaikaa niin kauan kun nykyinen kaksikko joukkueessa pelaa.
Tosic on täysi varamies, joka pelaa vain äärimmäisessä hädässä kun linjassa on tarpeeksi porukkaa klesana. Ylöspäin ei mitään annettavaa, alaspäin hädässä puutteellisen pelinlukutaidon ja hitauden johdosta. Täyttää nykyisen roolinsa ja jos on siihen tyytyväinen niin oikein hyvä. Mihinkään menestystä tavoittelevaan porukkaan ei ole saumaa avaukseen.
Muutenhan Werdan puolustuskaluston ikärakenne on tulevaisuuden kannalta oikein hyvä. Nipun vanhin on Peetu 29-vuotiaana, Clemens on samanikäinen. Topparikaksikosta Naldo on 26 ja Merte 24. Bööna ja Prödl ovat molemmat -87 syntyneitä. Tosic on 24-vuotias ja kakkosjoukkueessa pelanneet stuntit parikymppisiä.
Kokonaisuutena jos mä lähtisin tällä hetkellä käytettävistä miehistä valitsemaan parasta mahdollista puolustuslinjaa niin se olisi muodossa
Bööna Naldo Merte Peetu
ja jos jotain uutta lähtisin hakemaan, se tulisi Naldon tontille. Tosta linjasta brassi on kuitenkin se puolustussuuntaan hasardialttein. Merten paikkaa kukaan ei voi kyseenalaistaa, ehdoton johtaja ja toivon miehelle pitkää uraa Weserin varrella. Peetu on pelannut topparina viime vuosina todella vähän ja viimeiset esitykset sillä paikalla eivät ole vakuuttaneet. Oikeana laitapakkina on kuitenkin nykyisen kokoonpanon paras. Bööna on ykkösvalinta vasemman pakin tontille juoksuvoimansa ja hyvän vasurinsa johdosta, tulee olemaan maajoukkueen vakiokalustoa ja avauksen miehiä, jos Lahm älytään siirtää kuutospaikalle.