The Hammer
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)
|
 |
Vastaus #200 : 14.07.2008 klo 20:13:02 |
|
Tasureita pelaavat joukkueet eivät voita mestaruuksia. Vanha totuus.
|
|
|
|
|
SenderosinTaitokynä
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Arsenal, Maskun palloseura, kaunis futis
|
 |
Vastaus #201 : 14.07.2008 klo 20:15:32 |
|
Illan satoa näin töpselin miehen näkökulmasta: plussat: Interin keskikentän keskusta. Pallo pyöri kauniisti ja sitä oli ilo seurata. Chatto, Mäkitalo ja Paajanen muodostavat tällä hetkellä kivikovan kolmikon keskellä. Hooiveld totutun dominoiva, väärässä sarjassa? Purje oli energinen, voisi jakaa nopeammin... Hyvä tulos! Kupittaan nurmi. Miinukset: Sanenvuorella ja Ojalalalla ei paras päivänsä! Ei riittänyt sormet Samin helppojen pallonmentysten laskemiseen, muutaman hyvän keson kuitenkin tarjoili. Hieman samat sanat sopivat Ojalaan myös. Mypan kilpikonnapuolustus plus perseroiskinta kukkupallot. Kokovartalokyrpä Puhakainen :keskari: Joku vitun jantteri joka tarjoili Montrealin paita päällä lappuja, jossa kehotetaan lähtemään Montrealiin katsomaan kendoa :keskari: Tämä siis kun olimme lähdössä pois. Jokaiselle poistujalle lykkäsi kouraan. Hämmennyksen takia unohdimme myllyttää.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.07.2008 klo 20:18:11 kirjoittanut SenderosinTaitokynä »
|
|
|
|
|
|
|
svea
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK, Juventus, FC Barcelona
|
 |
Vastaus #203 : 14.07.2008 klo 20:18:41 |
|
Illan satoa näin töpselin miehen näkökulmasta: plussat: Interin keskikentän keskusta. Pallo pyöri kauniisti ja sitä oli ilo seurata. Chatto, Mäkitalo ja Paajanen muodostavat tällä hetkellä kivikovan kolmikon keskellä. Hoiveld totutun dominoiva, väärässä sarjassa? Purje oli energinen, voisi jakaa nopeammin... Hyvä tulos! Kupittaan nurmi. Miinukset: Sanenvuorella ja Ojalalalla ei paras päivänsä! Ei riittänyt sormet Samin helppojen pallonmentysten laskemiseen, muutaman hyvän keson kuitenkin tarjoile. Hieman samat sanat sopivat Ojalaan myös. Mypan kilpikonna plus perseroiskinta kukkupallot. Kokovartalokyrpä Puhakainen :keskari: Joku vitun jantteri joka tarjoili Montrealin paita päällä lappuja, jossa kehotetaan lähtemään Montrealiin katsomaan kendoa :keskari: Tämä siis kun olimme lähdössä pois. Jokaiselle poistujalle lykkäsi kouraan. Hämmennyksen takia unohdimme myllyttää.Ja huomiset otsikot olisivat olleet "potkupallo kannattajat pahoinpitelivät Saku Koivun".
|
|
|
|
|
Soccerhauer
Poissa
|
 |
Vastaus #204 : 14.07.2008 klo 20:24:55 |
|
Ensimmäisenä puoliajalla Interin pelinhallinta oli hienoa katseltavaa ja joukkueet vaikuttivat kuuluvan aivan eri sarjaan. Interin ongelma oli kuitenkin jonkinlainen suoraviivaisuuden puute boxin tuntumassa. Tai itseasiassa siellä boxissa ei usein paljon ketään ollut, koska Purje ei ole mikään sentteri ja laitahyökkääjistä vain Ojala kavensi keskelle. Toki viimeksi mainittuun seikkaan saattoi olla syynä se, että tilanteita rakennettiin suurimmaksi osaksi vasemmalta Sanevuoren kautta, jolloin Ojala kyllä usein hakeutui hyvin maalille, mutta Ojalan laidalta tilanteita ei sitten paljon tullut, sillä miehen viimeiset ratkaisut olivat tänään lähes poikkeuksetta huonoja.
Intterin pelin hiipumiseen pelien loppuhetkillä voi yksinkertaisesti olla syynä pelaajien (henkinen ja fyysinen) väsymys, sillä vaihtopenkiltä ei saada apuja tuomaan lisää virtaa peliin.
Omiin silmiini erityisen positiivisesti Intteristä erottuivat Mäkitalo, Aho ja Sanevuori. Kahden ensimmäisen pallon hallinta ja pelin pyörittäminen suorastaan hiveli silmiä: molemmilla loistava tekniikka; Mäkitalo liikkui nerokkaasti keskikentällä ja Aho rakenteli aivan ihmeellisellä rohkeudella peliä puolustuslinjassa. Sanevuori vaikuttaa selvästikin pelimieheltä, sillä miehen jalasta lähti ainakin tänään useita hyviä syöttöjä hyökkäysalueella. Hän tosin sopisi paremmin laidalle neljän keskikenttäryhmitykseen, sillä laitahyökkääjältä vaadittavissa boxiin kaventamisissa mies ei taida olla omimmillaan.
Mahtavaa nähdä Intterin kaltainen joukkue veikkausliigassa. Toivottavasti materiaalin kapeus ei vie joukkueelta mestaruutta tänä vuonna.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.07.2008 klo 22:40:15 kirjoittanut Soccerhauer »
|
|
|
|
|
NapoliMania
Poissa
Suosikkijoukkue: Tepsi, Intteri, Parsa ja Napoli
|
 |
Vastaus #205 : 14.07.2008 klo 20:25:58 |
|
-Interin peli pyöri totutun kauniisti -Furuholmia kaivattaisiin -MyPa perus pitkä päätyyn ja perään Suomi jee jee -Interin nolla vaihtoa kertoo materiaalin leveydestä -Tehotonta on, viimeiset ratkaisut hyökkäyspäässä huonojah
edit. ainiin ainossa mittarissa ei kauheasti ilmaa. Olympiakatsomon puolella porukkaa mukavasti.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.07.2008 klo 20:30:01 kirjoittanut NapoliMania »
|
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #206 : 14.07.2008 klo 20:29:56 |
|
Viihdyttävälle pelille, ja kotijoukkueen fysiovosun perseelle 
|
|
|
|
|
Maik
Poissa
Suosikkijoukkue: MYPA, Sippolan Jääleijonat
|
 |
Vastaus #207 : 14.07.2008 klo 20:40:23 |
|
Kyllä Mypaa vietiin, miten voi olla noin iso tasoero kärkipelissä, vaan maali jäi tekemättä avopaikoista. Toihan oli ihan kun meidän KooTeePee olisi pelannu Interiä vastaan :  Joo, paitti et kotkamikälieTP hävisi Interille 2-0 Oli ihan kuin.Tervemenoa TUL Turkuun pelaamaan! (jos on vielä rahaa sinne asti mennä  )
|
|
|
|
|
päätykatsomo
Poissa
|
 |
Vastaus #208 : 14.07.2008 klo 20:43:01 |
|
Jees peli oli  Tasurille toinen 
|
|
|
|
|
Tinto Brass
Poissa
Suosikkijoukkue: Joga Bonito
|
 |
Vastaus #209 : 14.07.2008 klo 20:45:24 |
|
Viikset ei sovi kenellekkään.  Oon aina pitäny vähän epäilyttävänä miehiä jotka kommentoi toisten miesten ulkonäköä. Mulle on ainakin ihan sama miltä joku toinen äijä näyttää  Vai ootko nainen, tai kateellinen ku ei viikset kasva?
|
|
|
|
|
Sökö
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, KaaPo & Huuhkajat
|
 |
Vastaus #210 : 14.07.2008 klo 21:16:49 |
|
|
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #211 : 14.07.2008 klo 21:26:02 |
|
Mitäs tästä nyt sanoisi. Aika väsynyttä peliä oli puolin ja toisin, ensimmäinen puoliaika meni pääosin Interin komennossa, toisella tasaista, mutta kaiken kaikkiaan varsin oikeutettu lopputulos. Interin prässi ja lyhytsyöttöpeli toimivat ensimmäisen jakson, mutta toisella puolikkaalla pelaajat vaipuivat täysin pimentoon. Tuurimaalihan se Hooiveldin osuma oli, mutta niin tuollaisessa hässäkässä helposti käy. Tasoitus tuli sitten heti perään, anteeksi antamatonta puppelointia Inter-toppareilta.
Interin miehistä onnistujiksi täytyy luetella Hooiveld, Chatto ja varsinkin toisella jaksolla pirteästi pelannut Nikkari. Interin peli oli ensimmäisellä jaksolla myös aika fyysistä, ja sitä kautta saatiin MyPa:n tilanteet aika minimiin, mitä nyt muutama paha vastahyökkäys tuli. Toisella jaksolla sitten joukkue väsyi. Epäonnistujiksi sinimustilta mainittakoot Aho. Corpachen voisi hyvin laittaa avaukseen jatkossa. Sanevuoren taidot eivät oikein riitä tälle tasolle, sopisi paremmin rotaatiomieheksi. Purjeelta vähän sähläystä, mutta laukoi kiitettävästi. Forsmanilta epävarmuutta, mutta kokonaisuutena ihan ok. Yleisömäärä Interin mittapuulla hyvä, Veritaksen puolella ihan kivasti väkeä.
|
|
|
|
|
Maik
Poissa
Suosikkijoukkue: MYPA, Sippolan Jääleijonat
|
 |
Vastaus #212 : 14.07.2008 klo 21:26:47 |
|
Tenu voi kertoa kun kuvaan on päässyt kenen seurassa on oltu! No en paljasta, kaveri ite ilmoittautuu kun himaan pääsee aamuksi 
|
|
|
|
|
Väliinpudottaja
Poissa
|
 |
Vastaus #213 : 14.07.2008 klo 21:27:23 |
|
Kuka tunnustaa?  Satanen?
|
|
|
|
|
Sökö
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, KaaPo & Huuhkajat
|
 |
Vastaus #214 : 14.07.2008 klo 21:29:17 |
|
Tässäkin pelissä huomasi yhden paskamaisen vian tuomarissa. Jos tepsin peleissä saa Onea repiä/estää väärin keinoin ilman vaparia ja ku One koskee ni heti vapari niin tässä pelissä oli sama juttu Chatton ja rattijuopon kanssa. Niihin ei saanu koskea mut chatto ja rattijuoppo repi jatkuvasti vuoroin paidasti vuoroin kädestä ilman et tuli mypalle vaparia!  :keskari:
|
|
|
|
|
Satanen
Poissa
Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)
|
 |
Vastaus #215 : 14.07.2008 klo 21:29:26 |
|
Satanen?
Ei, väärä pelinumero. 
|
|
|
|
|
Väliinpudottaja
Poissa
|
 |
Vastaus #216 : 14.07.2008 klo 21:35:31 |
|
Tässäkin pelissä huomasi yhden paskamaisen vian tuomarissa. Jos tepsin peleissä saa Onea repiä/estää väärin keinoin ilman vaparia ja ku One koskee ni heti vapari niin tässä pelissä oli sama juttu Chatton ja rattijuopon kanssa. Niihin ei saanu koskea mut chatto ja rattijuoppo repi jatkuvasti vuoroin paidasti vuoroin kädestä ilman et tuli mypalle vaparia!  : keskari: Nyyh, onkohan se vika tuomareissa vai kannattajissa, mutta tepsiläiset ovat aina valittamassa tuomareista olipa heillä peli tai ei. Ekalla puoliajalla muuten Sanevuoren/Purjeen? kaatamisesta olisi ihan hyvin voinut viedä pallon pilkulle... Ei, väärä pelinumero.  Jees, ja tosiaan Nurminenhan siellä luki selässäkin. 
|
|
|
|
|
Herkkä Pipari
Poissa
Suosikkijoukkue: AYHSMB
|
 |
Vastaus #217 : 14.07.2008 klo 21:35:36 |
|
Interin miehistä onnistujiksi täytyy luetella Hooiveld, Chatto ja varsinkin toisella jaksolla pirteästi pelannut Nikkari. Interin peli oli ensimmäisellä jaksolla myös aika fyysistä, ja sitä kautta saatiin MyPa:n tilanteet aika minimiin, mitä nyt muutama paha vastahyökkäys tuli. Toisella jaksolla sitten joukkue väsyi. Epäonnistujiksi sinimustilta mainittakoot Aho.
Ilmeisesti lasket Ahon epäonnistujaksi sen yhden hassin takia? Tulihan noita virheitä Hooiveldille ja Chattollekin, joskaan ei yhtä räikeitä. Kaiken kaikkiaan Nikkari onnistui puolustuslinjasta tänään parhaiten.
|
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #218 : 14.07.2008 klo 21:38:36 |
|
Ilmeisesti lasket Ahon epäonnistujaksi sen yhden hassin takia? Tulihan noita virheitä Hooiveldille ja Chattollekin, joskaan ei yhtä räikeitä. Kaiken kaikkiaan Nikkari onnistui puolustuslinjasta tänään parhaiten.
Aholta en nähnyt tänään sitä eleettömän varmaa peliä, mitä olivat häneltä kamppailut Vepsua ja TamUa vastaan. Muutenkin Corpache on sen tason pelaaja, että kuuluu avaukseen. Ei Ahokaan varsinaisesti huono ollut, kuvastaa aika hyvin koko peliä: Ei onnistujia eikä epäonnistujia. Tasapaksua vääntöä kummaltakin.
|
|
|
|
|
NapoliMania
Poissa
Suosikkijoukkue: Tepsi, Intteri, Parsa ja Napoli
|
 |
Vastaus #219 : 14.07.2008 klo 21:38:56 |
|
Tässäkin pelissä huomasi yhden paskamaisen vian tuomarissa. Jos tepsin peleissä saa Onea repiä/estää väärin keinoin ilman vaparia ja ku One koskee ni heti vapari niin tässä pelissä oli sama juttu Chatton ja rattijuopon kanssa. Niihin ei saanu koskea mut chatto ja rattijuoppo repi jatkuvasti vuoroin paidasti vuoroin kädestä ilman et tuli mypalle vaparia!  :keskari: IHAN EPISTÄ!!!
|
|
|
|
|
Sökö
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, KaaPo & Huuhkajat
|
 |
Vastaus #220 : 14.07.2008 klo 21:41:15 |
|
Ekalla puoliajalla muuten Sanevuoren/Purjeen? kaatamisesta olisi ihan hyvin voinut viedä pallon pilkulle... Oli se selvä pilkun paikka en sitä kiistäkkään. Ja oli se epistä ku kerran MyPan puolella oli 0 - 100! 
|
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #221 : 14.07.2008 klo 21:45:40 |
|
Tässäkin pelissä huomasi yhden paskamaisen vian tuomarissa. Jos tepsin peleissä saa Onea repiä/estää väärin keinoin ilman vaparia ja ku One koskee ni heti vapari niin tässä pelissä oli sama juttu Chatton ja rattijuopon kanssa. Niihin ei saanu koskea mut chatto ja rattijuoppo repi jatkuvasti vuoroin paidasti vuoroin kädestä ilman et tuli mypalle vaparia!  :keskari: Kokonaisuutena tuomari antoi tänään pelata aika kovaa, ja linja piti. On sitä heikompaakin tuomarointia nähty monet kerrat tällä kaudella. Hooiveld ja Chatto vrt. One-jutusta voi sanoa sen, että tuomareilla on joskus tapana suosia tähtipelaajia paskahyökkääjien kustannuksella.
|
|
|
|
|
InterFlower
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU
|
 |
Vastaus #222 : 14.07.2008 klo 22:01:21 |
|
Oli tuo hieno taistelu Interiltä. Tasoitusmaalien kirouksesta vaan ei päästä eroon. Hooiveld näytti joukkueelle hyökkäämisen mallia komeasti loikkimalla muutamalla askeleella omasta päädystä Mypan maalin tuntumaan. Muutenkin tehokkaasti hyökkäävässä roolissa ja olisi ansainnut useamman kuin yhden leijonan. Kokonaisuutena tuomari antoi tänään pelata aika kovaa, ja linja piti. On sitä heikompaakin tuomarointia nähty monet kerrat tällä kaudella. Hooiveld ja Chatto vrt. One-jutusta voi sanoa sen, että tuomareilla on joskus tapana suosia tähtipelaajia paskahyökkääjien kustannuksella.
On juu nähty heikompaakin tuomarointia. Ei tätä nappulaliigatasolle jäänyttä kloppia silti olisi enää kaivattu. Jos Suomessa ei ole liigatason tuomareita, eikö niitä voisi lainata ulkomailta?
|
|
|
|
|
Berner
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter, Barcelona, Juventus
|
 |
Vastaus #223 : 14.07.2008 klo 22:08:39 |
|
Kokonaisuutena tuomari antoi tänään pelata aika kovaa, ja linja piti. On sitä heikompaakin tuomarointia nähty monet kerrat tällä kaudella. Hooiveld ja Chatto vrt. One-jutusta voi sanoa sen, että tuomareilla on joskus tapana suosia tähtipelaajia paskahyökkääjien kustannuksella.
Ennemminkin linjureitten paskuus oli jotain aika uskomatonta. Molemmille joukkueille n. 3-5 täysin selvää rajaheittoa, jotka tuomittiin aivan väärin. Eihän nämä tosin niin pahoja mokia ole kuin paitsioliputukset, mutta tuntui pelaajillakin menevän hermot näihin arpojiin...
|
|
|
|
|
supernalle
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter Turku! 26.10 2008
|
 |
Vastaus #224 : 14.07.2008 klo 22:14:22 |
|
Sanevuori kuten todettua liian heikko tälle tasolle. Ojala oli jakuvasti liemessä. OLen pettynyt Interin toseenpuoliaikaan 64min lähtien. Lopussa olis pitäny yrittää enemmän. Muksun ois pitäny tehä. Interin huonoa tuuria ettei ekalla jaksolla maalia heille tullut. 
|
|
|
|
|
|
|
|