FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.07.2025 klo 08:07:57 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 10
 
Kirjoittaja Aihe: Hertha BSC Berlin 2008/2009 – "Hoeneß: Favre führt uns in die Champions League"  (Luettu 11530 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Isoveivi

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 30.10.2008 klo 12:19:22

Onks toi Voronin noin yleisesti ottaen saanu muuta aikaiseksi kuin nyytin eilen?
Olin väijymässä sen uefan toisen osa-ottelun St.Patrick'sia vastaan ja siinä ainakin täysin surkea, keskittyi lähinnä kiukuttelemaan niin
omille kuin tuomareillekin.
Toki 2-0 voitto ekassa osassa antoi HB:lle mahdollisuuden olla siinä pelissä yhtä paska kuin isännätkin.
marstravolta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid


Vastaus #51 : 30.10.2008 klo 13:12:54

Onks toi Voronin noin yleisesti ottaen saanu muuta aikaiseksi kuin nyytin eilen?

Herthan hyökkäyskalustoa yhdistää tällä kaudella surkeus. Pantelic, Raffael ja Voronin ovat kaikki olleet vuoroin surkeita, vuoroin kohtalaisia. Olen nähnyt muutaman kerran Voroninin pelaavan tällä kaudella. Maaleja ei ole syntynyt, mutta hyvin hän on rakentanut peliä. Eilenkin toisella puoliajalla piristi peliä siinä missä ensimmäisellä puoliajalla kärjessä hölkännyt Raffael oli täysin kuutamolla.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #52 : 01.11.2008 klo 21:26:35

Ensimmäistä kertaa näin Herthan pelin tällä kaudella ja on pakko kysyä, että onko Herthan peli ollut koko alkukauden samanlaista kuraa vai onko pelissä ollut joskus jonkunlaista ideaa? Keskikentältä ei löytynyt minkäänlaista pelintekijää, hyökkäjät olivat jatkuvasti paitsiossa ja puolustus oli helisemässä. Siihen bonuksena hermoileva junnuveskari niin tulos on nähdyn kaltainen. Ei ton pelin perusteella oo helppoa Berliinissäkään. Varsinkin keskikenttäpelaajien esitys oli sysipaska.
marstravolta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid


Vastaus #53 : 02.11.2008 klo 15:23:21

Ensimmäistä kertaa näin Herthan pelin tällä kaudella ja on pakko kysyä, että onko Herthan peli ollut koko alkukauden samanlaista kuraa vai onko pelissä ollut joskus jonkunlaista ideaa? Keskikentältä ei löytynyt minkäänlaista pelintekijää, hyökkäjät olivat jatkuvasti paitsiossa ja puolustus oli helisemässä. Siihen bonuksena hermoileva junnuveskari niin tulos on nähdyn kaltainen. Ei ton pelin perusteella oo helppoa Berliinissäkään. Varsinkin keskikenttäpelaajien esitys oli sysipaska.

Hirveää kuraa se peli on ollut jo pitkään. Tämän kaudet tulokset ovat olleet maksimaalisia pelityyliin ja pelaajien keskinkertaiseen taitotasoon suhteutettuna. Hoenessin "Hertha Mestarien liigaan" -kommentit voi kuitata suoraan huumorina.
Mark

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hertha BSC, Suomen maajoukkue


Vastaus #54 : 03.11.2008 klo 01:39:43

Kyllä näin on. Edelleenki tuntuu ettei joukkue Hoenessin johdolla tule ikinä saamaan edes juonta peliin, saati saavuttamaan yhtään mitään. Surkuhupaisaa että pääkaupungin joukkueella on yksi bundesliigan surkeimmista organisaatioista takanaan. Kuitenkin Herthalla on valtava potentiaali, olisi hienoa nähdä kun olympiastadionilla pelattaisiin vielä joskus sen arvoista futista.
Jonkin näköinen adhd hässäkkä toi dieter on, laukoo mitä suustaan mitä sattuu ja ostaa mitä sattuu markkinoilla olevan tarjolla.

Tähän mennessä kautta peli on ollut tuttua herthaa, joulun jälkeen alkaa taas kova vajoaminen sarjataulukossa alaspäin. Dieterin jouluostoksetkin on vielä edessä!

Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #55 : 03.11.2008 klo 12:08:03

Samoilla linjoilla. Herthan pelistä Markin sanoin nimenomaan puuttuu se juoni. Typerää lätkätermiä käyttäen, Herthalla ei ole mitään pelikirjaa. Mitään konkreettista tapaa, jolla systemaattisesti pelattaisiin. On hyvin vaikea sanoa, kenessä on vika. Onko Dieter ongelmista suurin vai Favre. Herthan alkukausi pisteiden valossa on ollut ihan kelvollinen, mutta esitykset ovat olleet...noh, mitäänsanomattomia - lukuun ottamatta UEFA Cupin Benfica-kamppailun toista puoliaikaa, joka mielestäni oli Herthalta loistavaa futista.

Mielestäni Herthalla on kuitenkin sen verran laatua joukkueessa, että potentiaalia olisi parempaankin. Ja nyt en puhu Lystifrisyyristä tai vastaavista. Sanokoot muut mitä vain, mutta kyllä Marko, Kacar, BigJoe, Cicero ja Ebert (plus Voronin ja Raffael) ovat mielestäni pelaajia, jotka pystyvät ihan oikeata hyvää futista pelaamaan.

Jouluostoksista kun nyt aletaan puhua niin siinä mielessä kyllä Dieter on ongelman ydin, ettei hänellä ole oikein mitään käsitystä siitä, mitä hän tekee. Ostokset ovat usein käsittämättömiä ja niissä ei ole mitään suunnitelmallisuutta. Vääränlaisia pelaajia väärille paikoille. Alkukauden perusteella kuitenkin toivon, että tästä kaudesta ei tule ihan yhtä huonoa kuin viime kaudesta.
Alan

Poissa Poissa


Vastaus #56 : 03.11.2008 klo 16:43:55

Herthan tilannehan on junnannut paikallaan jo usean vuoden ajan. Minkäänlaista edistymistä (pelillistä/organisationaalista) ei ole tapahtunut sitten vuosituhannen vaihteen jälkeen. Seuralla on yhä velkaa Saksan mittakaavassa reilusti, vaikka nyt suunta on jo useamman kauden ollut positiivinen rahan suhteen. Tämä on toisaalta estänyt suurten kalojen houkuttelun Berliiniin ja mahdollistanut Dieterin shoppailut pilipalirahoilla idästä ja etelästä. Samalla joukkueesta ovat karanneet lähes kaikki potentiaaliset omat nuoret lukuun ottamatta Ebertiä.

Pelillisesti keskikenttä on ollut hukassa viimeistään siitälähtien kun Bastürk vaihtoi maisemaa. Marcelinho ja kumppanit pelasivat välillä todella hienoa jalkapalloa verrattuna nykyiseen roisk-roisk pelitapaan. Valmentajapuoli on yhä edelleen kysymysmerkki Favre ei ole vakuuttanut yhtään Götziä enemmän, tuonut ainostaan joukkueeseen vanhoja saunakavereita Sveitsistä. Alkukaudella onni on ollut todellakin suopea berliiniläisille ja kenttätapahtumiin nähden on kasassa jopa odotettua enemmän pisteitä.

Joulutauko on kuitenkin kohta edessä ja Dieterin perseenalla rahakirstu jo kuumottaa, eli jotain tusinajamppoja on taas odotettavissa. Nykyiseen rinkiin ei oikeastaan tarvittaisi kuin hyvä peliärakentava ja avaava puolustava keskikenttä niin tämä suurin aukko keskikentän pelinrakennuksessa olisi korvattu.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 03.11.2008 klo 22:12:11

Herthan tilannehan on junnannut paikallaan jo usean vuoden ajan. Minkäänlaista edistymistä (pelillistä/organisationaalista) ei ole tapahtunut sitten vuosituhannen vaihteen jälkeen.
Pikkusen viilaisin pilkkua ilmaisuista, anteeksi.  ;)

Edistymistä ei ole tosiaan tapahtunut, kehitystä kylläkin. Nimittäin huonompaan päin, paikallaan ei ole junnattu. Jotenkinhan homma on mennyt siten, että vuosituhannen alun cliiga- ja Deisler-euforian jälkeenpistettiin ensin jäitä hattuun, ja yritettiin omaksua identiteetti omilla kasvateilla pärjäävästä Herthasta. Jokin meni kuitenkin pahasti pieleen, eikä Dieterillä ollut minkäänlaista halua tai taitoa, luoja tietää kumpi petti ensin, käsitellä poikasia. Ääriesimerkkinä sen Realiiin lähteneen pelaaja-agentin kanssa käyty tappelu Dieterin toimistossa. Lista l'ähteneistä on muuten todella komea...

Nyt on sitten kaikki, siis sekä peli että talous, lyöty Favren osaamisen varaan. Kaikki riippuu siis siitä, kykeneekö Favre saunakavereineen ja saunailtabudjetilla luomaan pelillisesti riittävän vahvan joukkueen.  Siis riittävän pääkaupungille, Cottbussissahan nähty kelpaisi hyvinkin. En liene ainoa, joka epäilee valittua linjaa.
Alan

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 04.11.2008 klo 11:22:48

Edistymistä ei ole tosiaan tapahtunut, kehitystä kylläkin. Nimittäin huonompaan päin, paikallaan ei ole junnattu. Jotenkinhan homma on mennyt siten, että vuosituhannen alun cliiga- ja Deisler-euforian jälkeenpistettiin ensin jäitä hattuun, ja yritettiin omaksua identiteetti omilla kasvateilla pärjäävästä Herthasta. Jokin meni kuitenkin pahasti pieleen, eikä Dieterillä ollut minkäänlaista halua tai taitoa, luoja tietää kumpi petti ensin, käsitellä poikasia. Ääriesimerkkinä sen Realiiin lähteneen pelaaja-agentin kanssa käyty tappelu Dieterin toimistossa. Lista l'ähteneistä on muuten todella komea...

Oikeastaan vuodet 1997-2003 olivat onnistuneita ja niin sanottua EOM:ää tapahtui koko ajan. Vielä kausi 2004-2005 oli edellisen kauden pettymyksen jälkeen hyvä, mutta tästä eteenpäin on juurikin tapahtunut tuota taaksepäin menoa. Yltiöoptimistisuus vuosituhannen vaihteessa on sittemmin kostautunut ja budjetti on kussut oikein urakalla. Nyt sitten Hertha on jo kilpailemassa samoista pelaajista Cottbussin kanssa ja todellisia vahvistuksia saadaan kosiskella, ilman että kukaan olisi hirveän kiinnostunut Berliiniin tulemaan. On aika käsittämätöntä miten hyvältä näyttänyt omien junioreiden kasvattaminen pystyttiin tuhoamaan niin totaalisesti, kaikki joilla oli muualla vähänkin kysyntää lähtivät kyllä (poislukien Ebert).

Nyt sitten Dieter ilmeisesti toivoo parasta ja pelkää pahinta. Arpapeli Favren kanssa tuskin tuottanee suurempaa glooriaa ja edessä on useita kausia taistelua sijoista 8-12.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #59 : 05.11.2008 klo 20:39:56

Schorch on muuten nousemassa kaiketi ensi kaudeksi Madridin A-miehistöön. Samaan aikaan Herthan avauksessa katsellaan Steve von Bergenin sekä Kakan kaltaisia suurmiehiä, jotka pelillisen tasonsa ohella suorastaan huokuvat karismaa ja berliiniläisyyttä...
Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #60 : 06.11.2008 klo 22:47:54

Tjaa. Mitäänsanomaton peli Herthalta tänään Ukrainassa. Maaliton tasuri ja ei oikeastaan paikkoja. Yhtä roiskimista koko aika ja syötöt aivan luokattomia. Ei Favren mehistö ansainnut yhtään enempää kuin pisteen. Pelissä ei mitään järkeä eikä ajatusta ja sitten ainoa mitä keksitään sen pitkän pallon vaihtoehdoksi on täysin luokattomat laukaukset huonosta tasapainosta jostain 25 metrin tuntumasta.

Surkeaa ja ei Hertha näillä esityksillä mene lohkosta jatkoon. Seuraavassa Uefa Cupin-pelissä taitaa olla Galatasaray vastassa. Viimeksi oli rapiat 26000 katsojaa kotona, veikkaan että ensi kerralla on tupa täynnä ja nimenomaan enemmistö on turkkilaisten puolella.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #61 : 07.11.2008 klo 15:16:04

Schorch on muuten nousemassa kaiketi ensi kaudeksi Madridin A-miehistöön. Samaan aikaan Herthan avauksessa katsellaan Steve von Bergenin sekä Kakan kaltaisia suurmiehiä, jotka pelillisen tasonsa ohella suorastaan huokuvat karismaa ja berliiniläisyyttä...
Piti kysellä asiasta Real-otsikossa, mutta jäipi kiireessä. Tästä Schorchista saattaa tulla jonkinlainen ääriesimerkki. Kaverihan tiedettiin superlahjakkaaksi jo vuosia sitten, eikä Realin scoutit turhaan Berlinissä kiertele, vaikka hieno ja hauska paikka onkin.
Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #62 : 10.11.2008 klo 12:41:12

Eilen siis pisteet Herthalle 1-0 kotivoitossa Hoffenheimista. Helpolla ei Hertha päässyt, myös vierailla oli paikkansa, varsinkin ekalla puoliajalla Hertha oli ottavana osapuolena.

Tunnin pelin jälkeen Pantelic loukkaantui ja Kacar tuli sisään - serbi vaihtui toiseen. Kacar alusti ottelun ainoan maalin reilut kymmenen minuuttia myöhemmin, kun hän riisti pallon vastustajalta ja pelasi sen Niculle, joka vapautti Voroninin. Ukrainalainen oli boksin sisällä täysin yksin ilman ainuttakaan puolustajaa lähellä. Hidastuksista en tarkkaan pystynyt päättelemään, olisiko tilanne ollut paitsio, ilman erään Hoffenheimin pelaajan maassa makaamista boksin sisällä. Yhtä kaikki, Voronin ohitti  hyvällä viimeistelyllä veskarin ja Hertha siirtyi johtoon.

Hoffenheim haki lopussa kovasti tasoitusta nostamalla hyökkäykseen lisää miehiä, joka avasi Herthalle tilaa vastahyökkäyksiin. Hieman ennen täyttä aikaa Hertha pääsikin Voroninin johdolla karkuun ja ukrainalainen pelasi tyylikkäästi keskelle vaihdosta sisään tuleelle Valeri Domovchiyskille, joka oli nokikkain veskarin kanssa. Levski Sofiasta keväällä tullut bulgaari ei kuitenkaan onnistunut ensi yrittämällä, mutta sai vielä pallon toistamiseen ja laukoi noin kymmenestä metristä hakien etukulmaa - sivuverkkoon. Tilanteen jälkeen Voronin ryntäsi Domovchiyskin luokse huutaen ja tönien miestä. Jälleen olisin kaivannut jotain muuta, kuin Bwin:in noin kolmen tuuman kokoista ruutua saadakseni tarkan käsityksen tilanteen kulusta, mutta joko ukrainalainen turhautui siihen, että bulgaari hukkasi kaksi loistavaa paikkaa tappaa peli 10 sekunnin sisään tai/ja siihen, ettei toisessa tilanteessa Domovchiyski syöttänyt Andreille vaan haki oman ratkaisunsa.

Tästä meni minuutti tai kaksi ja Voronin otettiin vaihtoon ja mies oli edelleen aivan hiilenä - hän potki ilmaa ja heitti takkinsa maahan. Lopussa Ba pääsi vielä kerran puskemaan, mutta ei maalia kohti ja kelpo pelin eilen torjunut Drobnyi piti maalinsa puhtaana.

Hertha nousi voitollaan 21 pisteeseen ja 5. sijalle sarjataulukossa. Kotipelit Olympialla jatkuvat ensi viikonloppuna kun taulukossa 2 pistettä ylempänä ja lauantaina kotonaan pisteet Dortmundilta ottanut HSV saapuu Berliiniin vierailulle.

Jotkut paremmin saksaa/sakumediaa seuraavat voisivat mielellään kommentoida ottelun lopun episodia, mikäli siitä jotain kohua on noussut?
Zabala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Turun Palloseura


Vastaus #63 : 17.11.2008 klo 09:40:32

Olin itse paikanpäällä, ja voin sanoa, että Voroninin kohtaus oli täysin oikeutettu. Tilanne käynnistyi kun Hertha pääsi nopealla vastahyökkäyksellä 2 vs. 1 tilanteeseen, jossa Voronin ensin rakensi Domovchiyskille paikan jossa hän oli kahdestaan maalivahdin kanssa. Ensin Domo laukoi pallon suoraan päin maalivahtia, mutta sai pallon itselleen paluupallosta pienempään kulmaan. Samalla Voronin oli tyhjän maalin edessä täysin vartioimatta, huutaen pyytäen palloa Domolta naama punaisena. Domovchyiski tekee oman "ratkaisun" ja sutaisee pallon sivuverkkoon -- > Voronin raivostuu ja juoksee Domon luo ja retuuttaa tätä paidasta huutaen samalle ties mitä.
Voronin pääsikin vaihtoon samointein ja riehui matkallaan koppiin.

Lehdistöstä sen verran, että tuntui olevan paikallisessa lehdistössä pelistä esillä juuri kyseinen tapahtuma, tietysti voitonhuumailun ohella. Useammankin julkaisun kannessa komeili raivopäinen Andrei ja häpeästä punainen Domo.

Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #64 : 17.11.2008 klo 11:25:42

Mitä lehdissä kirjoitettiin, luitko?

No Domo nosti sitten profiilia viikonloppuna ja iski voittomaalin Hampurin verkkoon, tauolle mentiin HSV:n johtaessa 1-0, mutta Herthan toisen puoliajan salama-alku Ciceron ja Domon maalien muodossa takasivat pisteet pääkaupunkilaisille. Herthan sijoitus taulukossa tällä hetkellä upeasti 4.! Ylos Ylos Ylos
Zabala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Turun Palloseura


Vastaus #65 : 17.11.2008 klo 13:40:45

Valitettavasti en tarkemmin perehtynyt itse lehtien tarinoihin, mutta kyllä yleisesti tuntui kritiikkiä Domovchyiskille lankeavan enemmän kuin tarpeeksi. No, ehkä maali viime kierroksella viilensi suurimpien kriitikkojen tunteita.
Alan

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 17.11.2008 klo 14:54:40

Domovchyiski oli kyllä melko kriittisen keskustelun kohteena myös Hertha-foorumilla ja Voronin tunteen purkaus oli kyllä ymmärrettävää. Domo teki itselleen kyllä suuren luokan palveluksen iskemällä voittomaalin lauantaina HSV:n verkkoon. Olipa kyllä kerrankin hienoa taistelua berliiniläisiltä ja mukavasti lämmitti mieltä Dinon kaataminen. Favrella tuntuu olevan joku käkikellomaan suojelusenkeli mukanaan, sen verran hyviä tuloksia on syntynyt suhteellisen huonoillakin esityksillä. Neljäs sija on kyllä tällä hetkellä aikalailla suuremman luokan yllätys nykymiehistöllä. Ylos
marstravolta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid


Vastaus #67 : 17.11.2008 klo 22:01:40

Domovchyiski oli kyllä melko kriittisen keskustelun kohteena myös Hertha-foorumilla ja Voronin tunteen purkaus oli kyllä ymmärrettävää. Domo teki itselleen kyllä suuren luokan palveluksen iskemällä voittomaalin lauantaina HSV:n verkkoon. Olipa kyllä kerrankin hienoa taistelua berliiniläisiltä ja mukavasti lämmitti mieltä Dinon kaataminen. Favrella tuntuu olevan joku käkikellomaan suojelusenkeli mukanaan, sen verran hyviä tuloksia on syntynyt suhteellisen huonoillakin esityksillä. Neljäs sija on kyllä tällä hetkellä aikalailla suuremman luokan yllätys nykymiehistöllä. Ylos

Nimenomaan näin. Ilahduttavaa on ollut etenkin se, kuinka tiukkoja pelejä on pystytty kääntämään voitoiksi. Toisaalta pelikin on ollut suurimmaksi osaksi hirveää, joten kyllä Hertha siihen nähden kohtuuttoman ylhäällä sarjataulukossa on. Ihmeellistä, mitä parantuneella joukkuehengellä (nyt kun tuo Domonkin asia on toivottavasti puitu loppuun) saadaan aikaiseksi.
Alan

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 17.11.2008 klo 22:49:30

Nimenomaan näin. Ilahduttavaa on ollut etenkin se, kuinka tiukkoja pelejä on pystytty kääntämään voitoiksi. Toisaalta pelikin on ollut suurimmaksi osaksi hirveää, joten kyllä Hertha siihen nähden kohtuuttoman ylhäällä sarjataulukossa on. Ihmeellistä, mitä parantuneella joukkuehengellä (nyt kun tuo Domonkin asia on toivottavasti puitu loppuun) saadaan aikaiseksi.

Niin, nyt pelejä katsoessa on ollut jopa sellainen olo, että siellä kentällä on tosiaan joukkue eikä yksitoista yksilöä, jotka pelaavat vain omaan pussiin. Toivottavasti vain Dieter pitää jouluna päänkylmänä ( :D aivan varmasti ;)) ja hankkii joukkueeseen yhden tai kaksi täsmä hankintaa. Yhä edelleen kaipaisin keskikentälle kunnon ankkuria, joka pystyisi avaamaan peliä. Se toinen toive olisi toppari, joka olisi myös jalalla varma. Simunic ja Arne ovat olleet kyllä alkukaudesta hyvässä iskussa, mutta loukkaantumisten varalle varamiehen tulisi olla von Bergeniä tasokkaampi. Dieter nyt tuskin vaan on samoilla linjoilla sivullekirjoittaneen kanssa ja joulutauolla joukkueeseen marssii Dieterin sieniliigakiiman innoittamana kolme albaania, kaksi mutasarjoissa pelannutta brassia ja vielä kaupan päälle yksi valkovenäläinen. Näiden kanssa sitten tehdään taas taikoja kevätpuolella ja surullisen kuuluisa kevätkunto tuhoaa menestyksekkään alkukauden.
Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #69 : 17.11.2008 klo 23:23:22

Itse kaipaisin Herthaan ehdottomasti sellaista pelintekijää tai ainakin kaveria, joka pystyisi pitämään palloa keskikentällä ja joka osaisi syöttää ja tehdä paikkoja. Useissa näkemissäni peleissä suurin puute on nimenomaan ollut se, ettei pelissä ole oikein mitään ajatusta eikä ketään, joka sen pystyisi ottamaan haltuun.

HSV-pelissä muuten Ebert tuli vikoiksi minuuteiksi vaihdosta sisään, taisi olla ensimmäinen kerta pitkän loukkaantumisen jälkeen Ylos

Kyllähän Hertha aika korkealla on esityksiin nähden mutta nautitaan nyt siitä, ei tähän nyt ole niin totuttu  ;)

Dieter varmasti tuo jouluna toinen toistaan eksoottisempia ja yllätyksellisempiä täsmähankintoja ::)
Mark

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hertha BSC, Suomen maajoukkue


Vastaus #70 : 18.11.2008 klo 21:37:00

HaHoHe, Hertha BSC! Ylos

yllä, allekirjoitan puheet pelintekijästä. Vaan mistä me sellainen saataisi?
Joulu-yllärit kyllä pelottaa jo, veikkaan että dieteri on käyny scouttaa namibiassa yms.

Hienoa on että 4. sijalta löytyy Hertha \o/
Seuraava matsi onkin huonokuntoista Bochumia vastaan vieraissa. Herthan peliesitykset ei silti lupaa mitään, eli kaikki tulokset ovat mahdollisia. Onhan hertha muutaman hyvin pelatun matsin jälkeen hävinnyt liian usein mm. alasarjalaisille ja kaikenlaisille cottbusseille.
Mutta toivon Ebertille täysiä minuutteja, jokohan mies on sellaisessa kunnossa? Ehkäpä ei, mutta toivoa sopii että Ebertin yrittämistä kentällä nähdään.

Olisi mahtavaa päästä katsomaan 3.pvä Hertha-Galatasaraya matsia, epäilemättä melkoinen kädenvääntö tulossa, ja stadikalta löytynee ainakin melkoinen määrä berliiniin turkkilaisia.. Takaisin suomeen muuton jälkeen ei ole kerennyt kuin yhden Hertha kamppailun katsoa paikanpäällä :/

Shefki Wilson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt


Vastaus #71 : 18.11.2008 klo 22:41:09

Kuulemma Sheriff Tiraspolin reserveistä olisi lohkeamassa Berliinin suuntaan pari pelimiestä melko halvalla. Ylos
Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #72 : 19.11.2008 klo 00:07:06

Kuulemma Sheriff Tiraspolin reserveistä olisi lohkeamassa Berliinin suuntaan pari pelimiestä melko halvalla. Ylos
Nopean googlauksen jälkeen ei kyseinen seura vaikuta yhtään hassummalta. Kyseessä on suhteellisen tuore seura, jota ei rasita liian pitkät perinteet (perustettu 1997). On myös wikipedian mukaan dominoinut tällä vuosituhannella Moldovalaista futista. Kokoonpanossa kansainvälisiä pelaajia, joten varmasti ei tulisi Berliinin monikulttuurinen ilmapiiri tuottamaan ongelmia näille värväyksille.

Sheriff Tiraspolista löytyy pelaajat nimillä Andrei Corneencov ja Saša Kajkut. Nämä olisivat hyviä vahvistuksia, sillä varmasti omille kaimoille on uudessa ympäristössä helpompi mennä puhumaan, kun saa jutun tynkää samasta etunimestä.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #73 : 19.11.2008 klo 00:56:38

Vaan mistä me sellainen saataisi?

DHoeness otti aiheen tiimoilta yhteyttä UHoenessiin, mutta tämä ei suostunut myymään Toni Kroosia. Siinä lienee tarpeeksi alibia sille, että jatkokatsaukset suunnataan itäblokkiin, käkikellomaahan sekä sademetsiin. Muualta ei kuitenkaan löydä mitään.
Alan

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 19.11.2008 klo 09:41:41

DHoeness otti aiheen tiimoilta yhteyttä UHoenessiin, mutta tämä ei suostunut myymään Toni Kroosia. Siinä lienee tarpeeksi alibia sille, että jatkokatsaukset suunnataan itäblokkiin, käkikellomaahan sekä sademetsiin. Muualta ei kuitenkaan löydä mitään.

Toni Kroos olisikin jotain aivan liian hyvää ollakseen totta... Siinä olisi oikeastaan juurikin sopiva pelaaja Hertha paitaan. No todennäköisesti ei tule tapahtumaan ja Moldova kutsuu Dieteriä.

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 10
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa