1-1 tulos sitten tänään myllypurossa. Aika odotettu tulos ennakolta, kun joukkueet sen verran tasaväkisiä ja sarjataulukossa majaillaan samoilla sijoilla. Itse näin ottelusta ensimmäisen puoliajan ja sitten piti kiirehtiä töihin. Ensimmäinen puoliaika meni melkein täysin TPV:n komennossa. Maali oli aika onnenkantamoinen pomppumaali mutta täysin ansaittu se oli TPV:lle. PK:lla ei ekalla puoliajalla oikeastaan kuin yksi Kososen sutasu lähietäisyydeltä maalin ohi. Kosonen kävi yllättävän kuumana joka tilanteessa, mussutti paljon tuomarille, no se ei ole tietysti mitään uutta :

Alla PK:n sivuilta lainattu otteluraportti:
PK-35 ja TPV kohtasivat Ykkösen lauantai-iltapäivän ottelussa. Pelissä päädyttiin tasatulokseen 1-1. TPV:n maalintekijänä toimi vapaapotkusta Erik Westerholm ja PK:n tasoituksen viimeisteli Petteri Kaijasilta rangaistuspotkusta.
Ottelu käytiin todella tuulisissa olosuhteissa ja se teki molempien osapuolten pelistä vaikean näköistä. Kun molemmilla joukkueilla oli lieviä vaikeuksia pallon hallinnan kanssa, ei ottelun voida sanoa olleen kovin hyvätasoista tai kaunista jalkapalloa. Taistelupalloja nähtiin paljon ja ehkä nekin menivät lopulta niin tasan, että tasatulosta voitiin pitää melko oikeaan osuneena lopputuloksena.
TPV sai ensimmäisellä puoliajalla tuulen selkänsä taakse. Se ei sitä ehkä täysin pystynyt hyödyntämään, mutta johtomaalissa se oli suuressa osassa , kun vapaapotku laitettiin pitkänä sivulta ilmaan kierrettynä kohti McKennan vartioimaa maalia. 16 alueella kukaan ei saanut osumaa palloon, mutta se kiersi yhden pompun kautta suoraan takayläkulmaan. Muuten TPV:llä ei ollut kovin vaarallisia tilanteita pelin hallinnasta huolimatta. Kotijoukkueen parhaaseen maalintekopaikkaan pääsi Vesa Kosonen, mutta hänen laukauksensa viidestä metristä meni hieman ohi maalin.
Toisella puoliajalla hallinta siirtyi lievästi kotijoukkueelle. 70 minuutin pelin jälkeen pallo osui TPV pelaajan käteen rangaistuspotkualueella ja tästä seuranneen pilkun ampui Petteri Kaijasilta varmasti maalin oikeaan kulmaan. Maali oli hänen kymmenes tämän kauden Ykkösessä. Kaijasilta kolisutteli kertaalleen myös maalin ulkotolppaa. PK:n OP Jurvainen ja Gomez-Marttila pääsivät myös hyvään maalintekopaikkaan, mutta tällä kertaa heiluivat vain korkeat suojaverkot maalin takana. TPV:n toisen jakson paras paikka tuli jälleen vapaapotkusta, kun hyvä laukaus kävi ylärimassa ja jatkoi siitä matkaa McKennan selän kautta kulmaksi.
PK:n kokoonpano: McKenna, Jokiperä, Kokko, Haapimaa, Jurvainen, Priha, Marcio, Gomez-Marttila, Kosonen, Halme ja Kaijasilta. Vaihdosta peliin: Juvonen ja Soutar. Mukana olivat myös: Immonen, Kuula, Hakanen ja Louis.