FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.07.2025 klo 06:53:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 13
 
Kirjoittaja Aihe: 1. Fc Köln 2008/2009  (Luettu 12049 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #250 : 10.03.2009 klo 19:08:19

Wilde Hordella mahtava intro Gladbach derbyä odotellessa! Meier jo vähän varoitteli, että ottakaa pojat iisisti. Veikkaan, että se voi olla vaikeaa, varsinkin kun tuossa videossa on tuo kuuluisa varastettu bannerikin...

http://www.wh96.com/
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #251 : 14.03.2009 klo 17:12:23

Aloitetaan surullisella uutisella: Kapteeni Umit Özat on joutunut lopettamaan sydänvaivojensa vuoksi jalkapalloilijan uransa huipputasolla. Näin ollen kolmannen kierroksen peli Karlsruhessa jäi Umitin viimeiseksi. Todella surullista ja kaikkea hyvää sekä jaksamisia Özatille.

Sitten päivän kamppailuun: Rheinderbyssä RheinEnergylle saapuu vieraaksi siis Mönchengladbach. Kauden ensimmäinen taisto jo voitettiin Ehretin ja Novakovicin maalein 1-2, joten kotona on odotettava myös kolmea pistettä putoamiskamppailussa olevasta Gladista. Muutoksena edellisiin peleihin Daum näyttäisi peluuttavan Sanouta Vucicevicin ja Ehretin kanssa keskikentällä. Sanou on välillä aina väläytellyt, mutta useimmin Wilfred on ollut suhteellisen pimennossa. Toivottavasti tänään on se parempi päivä. Ja muutenkin edellisestä pelistä Schalkea vastaan ei voi kuin parantaa, sillä niin heikkoa se peli Gelschenkirchenissä oli. Kyllähän Derbyn on pakko sytyttää myös pelaajat. Fanit pitävät varmasti ääntä stadionilla, minkä takia onkin ihmeellistä ettei UK näytä peliä, vaan tyytyy pääkaupungin puolityhjään olympiastadioniin. Mutta kunhan Gladin nuoret jannut saadaan pidettyä kiinni, niin eiköhän kolme pistett jää Kölniin!

KÖLLE, KÖLLE, KÖLLE

1. FC Köln

Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Matip - Petit, Pezzoni - Sanou, Vucicevic, Ehret - Novakovic
Trainer: Daum

Borussia M'gladbach

Bailly - Stalteri, Brouwers, Daems, Levels - Galasek, Bradley - Matmour, Baumjohann, Marin - Friend
Trainer: Meyer
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #252 : 17.03.2009 klo 00:33:46

Pistetäänpä tänne sitten Derbyn tuloksetkin, vaikka vituiksihan se meni. 2-4 tappio ei anna sijaa selittelyille. Paikkoja kyllä oli ja Novakin teki yhden niukasti paitsiossa olleen, mutta mitäpä sillä. Petit otti suunsoitollaan jo kauden seitsemännen keltaisensa. Gladin nuoret keskikenttämiehet Bradley, Marin ja Baumjohann ovat kyllä helvetin hyviä. Siitä ei pääse yli eikä ympäri. No menipähän tämän kauden derbypisteet tasan, mikä varmasti oli ennen kautta odotettuakin. Kölnin hyvän syksyn myötä odotukset tähän kotipeliinkin nousivat. Ensi viikolla vastaan asettuu Cottbus, joten parin pelin tappioputki olisi saatava viimein poikki, vaikkei Cottbussin kotipeleistä osaa etukäteen sanoa yhtään mitään.

Parin viikon päästä tulevalla maajoukkuetauolla kutsun edustustehtäviin ovat saaneet Nova ja Brecko Slovenian peleihin Tsekkiä ja Pohjois-Irlantia vastaan sekä Sanou Burkina Fason peliin Guineaa vastaan, vai mitä nuo valtiot nyt sitten ovatkaan.


1. FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Matip - Petit, Pezzoni - Sanou (46. Radu), Vucicevic (46. Ishiaku), Ehret (76. Broich) - Novakovic

Bor. M'gladbach: Bailly - Stalteri, Brouwers, Daems, Levels - Galasek, Bradley - Matmour (68. Alberman), Baumjohann (90. Kleine), Marin (63. Neuville) - Friend

Tore: 0:1 Bradley (25.), 0:2 Matmour (44.), 1:2 Brecko (64.), 1:3 Friend (67.), 2:3 Brecko (82.), 2:4 Bradley (87.)

Zuschauer: 50.000 (ausverkauft)

Schiedsrichter: Kinhöfer

Gelbe Karten: Petit, Pezzoni / Levels, Galasek
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #253 : 22.03.2009 klo 22:42:01

Pakkovoitto saatiin sitten Cottbusista Novakovicin tuplalla. Peli oli kylläkin täysin kotijoukkueen hallussa, mutta jos itä-saksalaisia Skela etunenässä ei kiinnosta maalien tekeminen, niin hyvä että Nova sai tärkeät osumat tehtyä. Nova ei ollutkaan viiteen peliin maaleja tehnyt, joten tulivatpahan oikeaan aikaan. Putoamisviiva jäi yhä kauemmas, sekä se, että tässä vaiheessa kautta ollaan tasapisteissä Bremenin kanssa on sydäntä lämmittävä asia, vaikkei Werderin peleistä positiivisia piirteitä tällä kaudella oikein voikaan löytää.

Daum peluutti Cottbussia vastaan ensimmäistä kertaa tällä kaudella kolmea hyökkäävää pelaajaa, eikä tuloksesta huolimatta voi sanoa ryhmityksen olleen onnistunut. Peliä ei pystytty rakentamaan ollenkaan, joten seuraaviin peleihin toivon Daumin palaavan 4-2-3-1 pelitapaan, kun Ishiakukin on taas loukkaantuneena. Seuraavista peleistä ei oikein pysty sanomaan yhtään mitään kuinka käy: Leverkusen, Dortmund ja Stuttgart. Sinänsä kovia nimiä mutta ovat pelanneet hyvinkin ailahtelevasti, varsinkin Dortmundilla on ollut suhteellisen vaikeaa. Syksyllä voitto otettiin ainoastaan Stuttgartista, mutta sekin vieraissa. Nyt keväällä voisi tuotakin saldoa parantaa.

Energie Cottbus: Tremmel - Pavicevic, Cvitanovic, Cagdas, Ziebig - Rost, Angelov (77. Rajnoch) - Jula, Skela, Iliev (61. Rivic) - Rangelov

1. FC Köln: Mondragon - Brecko, Mohamad, Geromel, Matip - McKenna - Petit, Pezzoni (82. Yalcin) - Radu (79. Brosinski), Novakovic, Ehret (77. Boateng)

Tore: 0:1 Novakovic (51.), Novakovic (56., FE)

Zuschauer: 15.650

Schiedsrichter: Dr. Brych

Gelbe Karten: Cagdas/Petit, Brecko
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #254 : 23.03.2009 klo 11:24:16

Onneksi tuli tämä voitto, alkoi jo pelottaa alkaako syöksykierre. FC:ssä ei ainakaan Latourin sun muitten aikana sitä osattu katkaista ollenkaan vaan se oli menoa se.

Onneksi Ishiaku on loukkaantunut...

Jospa Neverkusenin vierailu sytyttäisi ja siitä tulis 3p.

Wilde Horden sivuilla oli muuten mielenkiintoinen tieto: Tifolippaaseen oli muutamassa matsissa kerätty rahaa niin paljon, että Gladbach tifoon käytettiin reilu 7000 euroa. Aikamoisia määriä. Reippaasti olivat laittaneet kaikki kulut nettisivuille, että kaikki näkevät mihin rahat menee.
100%

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #255 : 24.03.2009 klo 22:10:35

Ishiaku on aika rotsi. Mattes Scherzille ennemmin peliaikaa. Se olisi edes arvokasta.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #256 : 24.03.2009 klo 22:24:14

Ishiaku on aika rotsi. Mattes Scherzille ennemmin peliaikaa. Se olisi edes arvokasta.

Scherzin pälvikalju voisi sokaista puskutilanteessa Adlerin Ylos
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #257 : 05.04.2009 klo 09:50:44

Tänään sitten kova paikallistaistelu Neverkusenia vastaan.

1-0 tiukassa väännössä, maalin tekee Petit kaukolaukauksella.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #258 : 05.04.2009 klo 14:26:38

Tosiaan, tänään vastaan asettuu Neverkusen. Kusenilla on poissaoloja joten nyt olisi hyvä paikka iskeä yllätys ja ottaa kolme pistettä. Kilipukeilta pois on Matip, mikä aiheuttaa sen että McKenna palaa kokoonpanoon oikealle ja Brecko ottaa sen vasemman laidan. Muuten ennakoitu avaus ei ole yllättävä. Kroos näyttäisi olevan vastassa, mikä lisää mielenkiintoa.

1. FC Köln
Mondragon - McKenna, Geromel, Mohamad, Brecko - Petit, Vucicevic, Pezzoni - Radu, Ehret - Novakovic

Trainer: Daum

Bayer Leverkusen
R. Adler - Henrique, Sinkiewicz, Haggui, Kadlec - Rolfes - Kroos, Renato Augusto, Barnetta - Helmes, Kießling

Trainer: Labbadia
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #259 : 05.04.2009 klo 21:41:37

No voihan helvetti. Takkiinhan Leverkusenilta tuli. Itse en peliä nähnyt, joten Jörg tai joku muu pelin nähneenä voisi kommentoida pelin tapahtumia enemmän. Tilastojen mukaan suhtkoht tasaista peliä, mutta tilastothan nyt ovat tilastoja. Ja mistäs muuten vanha kettu Scherz sai keltaisen kun ei kentällekään päässyt? Vituttaa kyllä mutta seuraavaan peliin Dortmundia vastaan pitää koota voittoilme takaisin. Maalit ei olis pahitteeks.


1. FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, McKenna - Petit, Boateng (82. Yalcin), Pezzoni (73. Vucicevic) - Brosinski, Ehret (73. Chihi) - Novakovic

Bayer 04 Leverkusen: Adler - Henrique, Sinkiewicz, Friedrich, Kadlec - Rolfes - Vidal (63. Renato Augusto), Zdebel, Barnetta (63. Kroos) - Helmes (90. Charisteas), Kießling

Tore: 0:1 Kießling (66.), 0:2 Helmes (76., Foulelfmeter)

Zuschauer: 49.800

Schiedsrichter: Sippel

Gelbe Karten: Petit, Novakovic, Scherz / Sinkiewicz
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #260 : 05.04.2009 klo 21:56:22

Scherz sai korttinsa tuon surkean rankkarituomion protestoinnista. Astui kentälle kertoakseen mielipiteensä Sippelistä, mikä ei müncheniläistä miellyttänyt.
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #261 : 06.04.2009 klo 23:17:16

No ei siinä paljon kommentoimista ole. Eka puoliaika oli aika tasaista vääntöä, molemmilla oli hetkensä. Mondragon torjui Henriquen kovan vedon kohti vasempaa kulmaa. Lev ehkä aavistuksen parempi.

Toinen jakso oli sitten mitä oli. Tasaista ekaan maaliin asti, joka tuli Helmesin ja Kiesslingin yhteispelillä puolustuslinjan taakse Mohamadin piikkiin muistaakseni hiukan. Sen jälkeen Köln lisäsi kaasua ja ihan hyvällä meiningillä hyökkäsi. Kunnes:

Kiessling kaatuu rankkarialueella ja selkeästi filmaa pilkun. Siitäkös mekkala alkaa, Mondragon huutaa omilleen ja tuomarille, Scherzinho ryntää lämmittelemästä maalin takaa kentälle, punaiset ympyröivät Kiesslingin ja tuomarin joka heiluttaa lappuja. Helmes pistää sitten rankkarin sisään. Aivan schaibaa siis. Käytännössä peli ratkesi tuohon filmaukseen.

Köln yrittää, mutta pilleripojat pelaa hyvin puolustaen loppuun.

Paska peli.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #262 : 13.04.2009 klo 16:22:28

Tuli käytyä viikonloppu Hampurissa ja St Paulin peliä katsastamassa, joten jäi tämä kyseinen Kölnin peli hieman taka-alalle siellä. Mutta olipahan hampurilaisilla kentällä mm entinen kilipukkihyökkääjä Marius Ebbers.

Tuloksena kenties odotettu Kölnin kevätvireen huomioon ottaen. Viidestä viime pelistä ainoastaan voitto Cottbusista, ja 4 muuta tappiota vieläpä kaikki lähiseuroille Dortmundille, Neverkusenille, Schalkelle ja ennen kaikkea Mönchengladille. Ei hyvä. Ja Geromelin oma maali oli kyllä luokaton sähellys! Nyt tarvittaisiin herätystä joukkueen sisällä seuraavaan Stuttgart peliin. Ei tämä oikein näinkään voi jatkua.

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Owomoyela, Subotic, Felipe Santana, Dede - Kehl - Blaszczykowski (70. Tinga), Sahin - Hajnal - Frei (86. Zidan), Valdez (80. Boateng)

1. FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, McKenna - Boateng - Vucicevic, Petit - Brosinski (63. Yalcin), Ehret (65. Chihi) - Novakovic

Tore: 0:1 Vucicevic (10.), 1:1 Subotic (29.), 2:1 Hajnal (49.), 3:1 Geromel (81., ET)

Zuschauer: 80.552

Schiedsrichter: Perl

Gelbe Karten: Dede / Yalcin
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #263 : 13.04.2009 klo 23:36:37

Samalla toivoo, että jokainen taulukossa Kölnin alapuolella häviää, että sijoitus ei laskisi.

Nyt olis herättelyn paikka. No Daumin luulis homman osaavan...
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #264 : 18.04.2009 klo 15:18:58

Tänään kohtaavat kaksi erilaisesta asemasta lähtevää joukkuetta. Siinä missä Köln on rämpinyt viimiset viisi peliä, on Stuttgart pelannut viimeiset kuusi peliä 5-0-1. Pitäisi toivoa että DAum saisi tähän peliin kilipukit samaan lentoon kuin Babbel mersukaupungin. Kickerin ennakkojen mukaan Köln palaisi vanhaan kunnon 4-2-3-1, jolla pelasi syksyllä ihan hyvin ajoittain. Toisaalta onkohan tämä pelitavan koko ajan tapahtuva eestaas ruksaaminen enää hirveän hyväksi. Joka peliin lähdettäessä saa miettiä, että missäköhän ryhmityksessä Daum pelaajiaan peluuttaa. Eihän siinä voi syntyä kunnollista yhtenäistä pelitapaa. Wome on jo kuntoutunut ainakin penkkikuntoon, pelaamisesta ei ole vielä varmuutta. Boateng jatkaa Petitin parina, joten läpimurtokauttaan pelannut Pezzoni saa pysyä jälleen penkillä. Brosinski näyttäisi ennakoissa olevan myös jälleen avauksessa. Saisi kaveri onnistua samalla tavalla tänään kuin taannoin Bayernia vastaan. Mielenkiintoinen juttu on muuten se, että kenties ne kolme tärkeintä kilipukkia, Novakovic, Geromel ja Petit, ovat kaikki yhden keltaisen päässä pelikiellosta...

Eli toisin sanoen, tänään olisi tultava pisteitä. Kotipeli, joten voittoa vaaditaan, mutta ottaen huomioon, kuinka Stuttgart on viime ajat pelannut olisin jopa tasapeliin hieman tyytyväinen.

1. FC Köln
Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, McKenna - Petit, Boateng - Brosinski, Vucicevic, Ehret - Novakovic

Trainer: Daum

VfB Stuttgart
Lehmann - Träsch, Tasci, Delpierre, Magnin - Lanig, Hitzlsperger - Hilbert, Gebhart - Gomez, Cacau

Trainer: Babbel
100%

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #265 : 18.04.2009 klo 15:55:25

Onneksi olkoon Kölle! Täysulkomaalainen avaus.

1.   Mondragón, Faryd Aly
2.   Brecko, Miso
3.   Mohamad, Youssef
7.   Vucicevic, Nemanja
11.   Novakovic, Milivoje
12.   Petit
21.   Geromel, Pedro Tonon
22.   Ehret, Fabrice
23.   McKenna, Kevin
24.   Radu, Sergiu
26.   Boateng, Derek Owusu
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #266 : 19.04.2009 klo 15:14:12

Ja turpiin tuli vielä aika selkeästi...

Tickerien kerronnan mukaan ihan okei on FC pelannut, mutta muutamasta paikastaa schwaabilaiset teki maalit. Mutta ei selittelyjä, näin ei saisi jatkua. Nyt olis Daumin aika tehdä jotain, että edes tasuria tulisi viimeisistä peleistä. ONNEKSI syyskausi meni niin hyvin, ilman sitä Kölle taistelisi putoamista vastaan.

Ja muutoksia Poldin ja Frein lisäksi kesällä, Madlungia vaikka Wolfsburgista, jota on huhuiltu.
Dieter Bohlen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!


Vastaus #267 : 19.04.2009 klo 16:23:37

Ja muutoksia Poldin ja Freisin lisäksi kesällä, Madlungia vaikka Wolfsburgista, jota on huhuiltu.

Saako kysyä, minkä vuoksi? Jos Geromelista tai Mohamadista ei kesän aikana luovuta, ei toppariosasto kaipaa noin nimekästä uutta miestä. Siinä vain saisi yksi kolmesta istua usein penkillä isoa palkkaansa nostamassa. Ja tuo perspektiivi nyt ei varmaan Madlungiakaan tyydytä, Bundesligasta löytyy muutama varmat peliminuutitkin - tai enemmän rahaa - takaava seura. Saksalaisuutensa puolesta toki sopisi hyvin Kölniin esimerkiksi McKennan korvaamaan, mutta niin tekee moni muukin. Bastian Reinhardtin perään voisi ehkä kysäistä, vaikka hyvät otteet Hampurissa tuskin antavat syytä palkan alentamiseen korkeammasta iästä huolimatta. Siirtokorvausta ei muuten Reinhardtistakaan tarvitsisi maksaa.

Yksi katsomisen arvoinen suunta Kölnin kannalta on putoamistaistelussa olevat porukat, etenkin Karlsruhe. Valitettavasti badenilaiset näyttävät poistuvan ykkösestä tämän kauden päätteeksi, mikä vapauttaisi varmasti markkinoille muutaman ykkösen putoamis- sekä kakkosen nousutaistoa huomattavasti kyvykkäämmän kaverin. Markus Miller on esiintynyt ainakin aiemmin huhuissa, joissa mies korvaisi KSCn pudotessa Mondragonin Kölnissä. Parempaa maalivahtia Daum tuskin pystyisi löytämään, joten tämä kortti kannattaisi katsoa. Muita Karlsruhen mielenkiintoisia tapauksia ovat [ex-]kapteeni Christian Eichner sekä Stefano Celozzi. (Sebastian Freishan on tulossa.) Kummastakaan Karlsruhe ei välttämättä ole valmis luopumaan, vaikka putoaisivat. Nykymiehistön saisi kuitenkin aika helposti pidettyä kasassa mahdollista tulevaa nousukamppailua ajatellen. Joka tapauksessa mainitusta kaksikosta saisi hiton hyvän vasemman sekä oikean laitapakin, kummastakaan ei Domin kupeessa ainakaan ylitarjontaa ole. Ja bonusta tietysti kansalaisuudesta, kaikki mainitut ovat saksalaisia.

Mainitaan myös Michael Finkin Eintracht Frankfurtista olleen puheissa ÄffZehn yhteydessä. Puolustavana keskikenttämiehenä en kuitenkaan katso tarpeelliseksi, vaikka mies kaksikon Petit sekä Pezzoni tapaan myös muissa rooleissa voisi pelatakin. Saa mennä muualle. (Kunhan ei Schalkeen tunge!)
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #268 : 25.04.2009 klo 08:49:43

No joo, Madlungin suhteen lienet oikeassa. Ahdistuksissani kirjoitin...

Miller tuskin tulee, koska muistaakseni Mondragonin sopparia vähän pidennettiin.

Tänään sitte Hannover. Hyvä päivä kääntää Köllen kurssi.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #269 : 25.04.2009 klo 15:44:56

Uutta laitapakkia olisi tyrkyllä:

http://www.express.de/nachrichten/sport/fussball/1-fc-koeln/fc-lockt-finnen-raitala_artikel_1235811561522.html
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1678563

OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #270 : 25.04.2009 klo 16:10:23


Sinänsä ei olisi tuota vastaan mitään. Wome kun on aika loukkaantumisherkkä, eikä tarttisi McKennaa heittää enää kehiin jomman kumman laitapakin ollessa poissa. Matip kun nyt ei kuitenkaan laitapakki oikein ole. Ja Özat joutunut lopettamaan. Minun puolestani tervetuloa vaan.

Sitten päivän peliin Hannoveria vastaan. Ensimmäisenä 100%:lle: katso, siellähän on kaksi saksalaista avauksessa! Ensimmäisenä iskee kuitenkin silmään Women paluu pelikentille. Puolustuspää on jälleen siinä muodossa, jolla syksykin pitkälti pelattiin. Sen sijaan hyökkäyspäähän tulevasta Sanousta alan jo pelkäämään pahinta. Ei ole moneen aikaan esittänyt mitään erikoista. Pezzoni tekee myös paluun, joka miellyttää ainakin allekirjoittanutta.

Vaihtopenkiltä löytyy muuten muuan Moritz Hartmann, joka on regionalissa tehnyt 25 pelissä 11 maalia, joista 5 viimeisessä kolmessa pelissä, joten olisi mielenkiintoista nähdä kaverin pääsevän kentälle jossain vaiheessa peliä. Muuten pelistä on jälleen pakko lähteä hakemaan kolmea pistettä. Pisteitä kun olisi pikkuhiljaa tultava, ettei tarvitsisi loppukautta jännittää miten käy...

Hannover 96
Enke - S. Pinto, Eggimann, C. Schulz, Rausch - Andreasen, Balitsch - Bruggink - Stajner, Krebs - Hanke
Trainer: Hecking

1. FC Köln
Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Brosinski, Pezzoni - Sanou, Ehret - Novakovic
Trainer: Daum
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #271 : 26.04.2009 klo 10:04:58

Kuten arvattavaa, turpiin tuli. Seurasin matsia vain Kölnin oman livetickerin kautta ja kaks ekan puoliskon maalia oli vissiinkin vähän sellaisia epäonnisia. Vucicevic toi vaihdosta virtaa heti toisen jakson alkuun ja Supernova kavensi aika nopeasti. Kotiyleisö vihelsi omalle joukkueelle kun Kölle pyöritti suvereenisti toisella jaksolla. Kuulemma Hannoverilla ei oikeastaan yhtään tekopaikkaa toisella jaksolla. Mutta tasoitusta ei tullut joten tappiokierre jatkuu. 12 sija on tainnut olla hallussa jo kauan aikaa, mutta 4 tappiota on tullut peräkkäin. Tässä näköjään loppukausi toivotaan aina kolmen viimeisimmällä sijalla olevien häviötä...

edit. Ja seuraavassa pelissä vielä Petit ja Geromel poissa...

Toivottavasti Raitala on riittävän hyvä.

« Viimeksi muokattu: 26.04.2009 klo 10:13:42 kirjoittanut Jörg »
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #272 : 27.04.2009 klo 11:07:32

Huolestuttavaksihan tilanne alkaa muodostumaan. En nyt usko millään putoamiseen, mutta voisi sen paikan varmistaa muutamilla pisteillä niin ei tarvitsisi sitä jännittää. Andreasenin maalit olivat kyllä hienoja, eikä ainakaan Mondragonia niistä voi oikein syyttää. topparien ohi juoksi molemmissa Leon. Varsinkin ensimmäinen oli kyllä pelimiehen maali. Köllellä on kyllä selvä maalinteko-ongelma. No tosin se on ollut jo koko kauden Pelkästään Novan varassa. Petit on toisena kolmella maalillaan! Köln on tehnyt vähiten maaleja Karlsruhen, Bielefeldin ja Cottbusin jälkeen. No onneksi tähän puoleen voitaisiin saada parannusta ensi kaudeksi Freisin ja Poldin myötä.

Sijoitushan ei ole syksystä kuin 1 pykälän muuttunut, mutta takaa tulevat on koko ajan lähempänä. Tulevat viisi otteluakaan eivät mikäään helpoin ohjelma ole: WB, Hoppi, Hertha, HSV ja Bochum. Näistä Hopp ja HSV vieraissa. Pisteitä ei siis voi jatkossakaan oikein hirveästi luvata. Pitänee varmaan edetä peli kerrallaan. Yksi voitto muuttaisi jo paljon asioita. Bielefeldiin ja karsijan paikkaan on tällä hetkellä seitsemän pistettä. Väittäisin että se yksi voitto lopuista peleistä olisi sinetti. 5 tappiota voisi olla kohtalokasta jos Cottbus kumppaneineen alkavat pelaamaan kuten viikonloppuna.

Tosiaan seuraavasta pelistä ovat sivussa Petit ja Geromel, mikä tarkoittanee McKennan ja Boatengin saapumista avaukseen. Tai mistä sitä enää tietää. Daum on välillä heitellyt pelaajiaan kentälle jos missäkin järjestyksessä. Välillä tuntuu logiikkakin puuttuvan peliryhmityksen ja pelaajien muutuessa pelistä toiseen. Kyllä se Vucicevickin voisi siellä avauksessa pelata. Vaikka hänen otteet ailahtelevat pelistä toiseen, niin potentiaalia tehdä jotain ratkaisevaa kuitenkin löytyy. jotkut pelaajat, kuten Sanou, Ishiaku, Radu... ovat jo nähtyjä kortteja. Pistetään vaikka Scherz mieluummin kentälle jos ei muuta keksitä. Ainakin voisi sytyttää joukkuetta, jos pelaajat tajuaisivat kuinka huolestuttava tilanne alkaa olemaan kun kohta 38 vuotiasta kärkeä joudutaan peluuttamaan. Toki mikä olisi sen hienompaa kuin Scherzin ratkaisumaali kauden päätöksessä Bochumia vastaan, millä varmistettaisiin bulipaikka ensi kaudeksi. Toivottavasti kuitenkaan ei tarvitse siihen tilanteeseen joutua, vaan jostain Daumin viiksien ja valkoisen pulverin takaa löytyisi uskomaton 5 ottelun voittoputki, jolla romutettaisiin samalla Herthan ja HSV:n mestarienliigapaikkatoiveet lopullisesti.

Hannover 96: Enke - Pinto, Eggimann, C. Schulz, Rausch (75. B. Schulz) - Andreasen, Balitsch - Bruggink - Stajner (90. +1 Forssell), Krebs (68. Schlaudraff) - Hanke

1. FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Brosinski (46. Vucicevic), Pezzoni - Sanou (84. Yalcin), Ehret (80. Ishiaku) - Novakovic

Tore: 1:0, 2:0 Andreasen (19., 32.), 2:1 Novakovic (47.)

Zuschauer: 47.208

Schiedsrichter: Wagner

Gelbe Karten: Pinto / Wome, Petit, Geromel
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #273 : 03.05.2009 klo 17:40:33

Kohta haastetaan Bremen ottelussa, jota voidaan jälleen ties kuinka monennen kerran peräkkäin kutsua pakkovoitoksi. Pisteitä tarvitaan. Ei merkittävää uutta Kölnin suunnalta kokoonpanoissa. Geromelin ja Petitin paikat ottaa McKenna ja Matip. Muuten aika odotettua. Sanou jatkaa jälleen avauksessa, mutta onneksi se tasoitus, mikä annetaan tässä suhteessa Bremenille, saadaan takaisin sillä että WB peluuttaa aina niin mahtavaa Jurica Vranjesia. Muutenkin näyttää suhteellisen erikoiselta tuo Bremenin keskikenttä. No toivottavasti siihen päästäisiin sitten iskemään. KÖLLE!

1. FC Köln
Mondragon - Brecko, McKenna, Mohamad, Wome - Pezzoni, Matip - Sanou, Vucicevic, Ehret - Novakovic
Trainer: Daum

Werder Bremen
Wiese - Prödl, Naldo, Mertesacker, Boenisch - Baumann - Vranjes, Niemeyer - Tziolis - Rosenberg, Pizarro
Trainer: Schaaf
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #274 : 03.05.2009 klo 20:03:51

Otsikko vaihtoon! Voitto Bremenistä oli todella helpottava ja nyt lienee jo parempi hengittää. En jaksa noita pisteitä vielä ruveta laskemaan, mutta iso apina varmaan putosi selästä kilipukeilta.

Hieno matsi, hieno tulos, hieno kaupunki ja kölschkin on hyvää!!! Kunhan se on Reissdorfia eikä Gaffelia.

http://www.youtube.com/watch?v=K8gjFo1CgEk

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 13
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa