FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.02.2026 klo 16:06:49 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 13
 
Kirjoittaja Aihe: 1. Fc Köln 2008/2009  (Luettu 12354 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #75 : 03.10.2008 klo 16:27:32

Piti tulla nyt jo pistämään huomisen derbyn numero 73 kokoonpanot, kun ei tule oltua vaitettavasti enää huomenissa paikalla enkä peliäkään näe suorana.  Daum tuskin tulee muuttamaan kokoonpanoaan nousijajoukkueiden kohtaamisessa, kun edellinen peli sujui niin mallikkaasti. Tämä on sellainen peli, että tiiviin tunnelmansa lisäksi molemmat tarvitsevat näistä peleistä voittoja. Daumkin on joukkueelleen painottanut tätä Derbyä, eikä UK olisi parempaa peliä voinut valita televisioitavaksikaan

Jos ja kun Köln meinaa Gladbachista pisteet kotiin tuoda, tarvitsee Marin saada pidettyä kiinni. Toivottavasti PEtit ja PEzzoni onnistuvat samalla tavalla kuin edellisessä pelissä ja Vucicevic jatkaa siitä mihin jäi Schalke-pelin toisella puolella, eikä ensimmäisen puoliajan zippejä ja ihme keskityksiä enää nähdä. Ja sanon tämän nyt jo ties kuinka monennen kerran. Hyökkäyspelaajien maaleja ootellessa!

Kyllähän se niin on että sarjajumbo pitäisi aina pystyä voittamaan, oli siellä kärjessä sitten Neuvillen Olli kärjessä tai ei ;)

Kickerin ennustamat avauskokoonpanot huomiselle

Borussia M'gladbach
Heimeroth - M. Ndjeng, Callsen-Bracker, Daems, Voigt - Alberman, Paauwe - Matmour, Marin - Neuville, Friend

Trainer: Luhukay

1. FC Köln
Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Pezzoni, Petit - Vucicevic, Antar, Ehret - Novakovic

Trainer: Daum
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #76 : 04.10.2008 klo 17:37:33

Nova!  8) Ylos Nyt tuli kyllä makea voitto Gladbachin puppeleiden koti"luolassa". Saas nähdä millaisiksi oheishulinat muodostuvat, ennusmerkit olivat "lupaavia".
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #77 : 05.10.2008 klo 21:35:02

DERBYSIEGER!!

Harmi etten nähnyt peliä. Ilmeisesti aikas hyvää hallintaa Kölniltä, tai ainakin niin tilastot näyttivät. Ja sainpahan mitä halusin kun Novakovic pääsi viimein taas maalin makuun. Joku pelin nähnyt voisi enemmän kommentoida. Hyvältähän tuo sarjataulukko alkaa näyttämään kun Bayern on alapuolella eikä mestarien liiga-paikkaankaan ole kuin kolme pistettä ;) Ylos

Borussia Mönchengladbach: Heimeroth - Gohouri, Brouwers (76. Baumjohann), Daems, Jaures - Alberman (90. Colautti), Paauwe - Matmour, Marin - Neuville, Friend

1. FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit (90. McKenna), Pezzoni - Vucicevic (84. Radu), Antar, Ehret (70. Chihi) - Novakovic

Tore: 0:1 Ehret (5.), 1:1 Brouwers (10.), 1:2 Novakovic (88.)

Zuschauer: 54.067 (ausverkauft)

Schiedsrichter: Perl

Gelbe Karten: Brouwers, Albermann, Gohouri / Vucicevic
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #78 : 06.10.2008 klo 08:44:11

Hieno matsi, hieno voittomaali, hieno joukkue Ylos
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #79 : 17.10.2008 klo 08:50:34

Maaottelutauon aikana Ishiaku on saanut itseään jo siihen kuntoon että harjoittelee joukkueen kanssa. Toivottavasti kaverista saataisiin enemmän irti kuin Radusta, joka on ollut pelkkä lapanen. kenties pian päästään sekin asia testaamaan.

Niin ja pelasi Köln tauolla jonkun harkkamatsin Young Boys Berniä vastaan Sweitsissä 1-1 hieman kokeilevalla kokoonpanolla:

Varvodic - Brosinski (58. Schöneberg), Nickenig, Matip, Ehret - Petit (58. Schwellenbach), Broich - Radu, Vucicevic (58. Yalcin), Chihi (46. Gardawski)- Scherz

Mutta eipä siitä sen enempää sitte...
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #80 : 17.10.2008 klo 20:33:10

Huomenna Cottbus kotona. Pakkovoiton paikka jos mikä eli vituiksi mennee... :(
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #81 : 18.10.2008 klo 14:37:38

Tosiaan kuten lassekin tuossa mainitsi tänään siis Kottbus vieraana RheinEnergiellä. Voittohan tästä on tultava, ja jotenkin viimeaikaiset otteet lupaavat hyvää. 2 voittoa alla on hyvä lähteä tähänkin peliin. Toivottavasti ei vaan liian hyvä tunne pojilla ole. Ja kun tuo DDR-seura on aikas arvaamaton joukkue, ettei oikein tiedä ketä ne voittaa ja kenelle ne häviää, mutta kyllä kotona tällaiset pikkuseurat pitää pystyä kaatamaan.

Kokoonpanoihin tuskin Daum lähtee koskemaan, vaan samalla kaderilla mennään kuin kahdessa aikaisemmassakin pelissä. Nuori Pezzoni näyttäisi siis vieneen Matipin paikan avauksen miehenä, mikä ei ole ollenkaan huono asia se.

Aufstellung
1. FC Köln
Mondragon - Brecko, Mohamad, Geromel, Wome - Pezzoni, Petit - Vucicevic, Antar, Ehret - Novakovic

Trainer: Daum

Energie Cottbus
Tremmel - Pavicevic, Kukielka, Cvitanovic, Cagdas - S. Angelov, T. Rost - D. Sörensen, Skela, Iliev - B. Jelic

Trainer: Prasnikar
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #82 : 18.10.2008 klo 17:41:29

Tuoppi
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #83 : 18.10.2008 klo 18:57:32

 Ylos

Antar tuhlasi toisen maalin mutta muuten kohtalainen esitys.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #84 : 18.10.2008 klo 21:20:08

Daumi antoi ennen muaottelutaukoa Pezzonista lausuntoja, joiden perusteella kyse on tulevaisuuden ehdottomasta luottopelaajasta. Tietysti sillä varauksella, että pääkopan ym tekijöiden on pysyttävä kasassa.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #85 : 19.10.2008 klo 13:30:02

Kolmas voitto peräjälkeen nyhjättynä 1-0 voitolla.

Lainaus
SPIELSTATISTIK
26 Schüsse gesamt 6
8 Schüsse auf das Tor 1
14 Schüsse neben das Tor 3
4 Abgeblockte Schüsse 2
9 Ecken 2
28 Flanken 11
72% Ballbesitz in % 28%
48% Gewonnene Zweikämpfe am Ball in % 52%
87% Pässe gelungen in % 66%
74% Pässe gelungen in gegn. Hälfte in % 51%
19 Fouls 19
1 Abseits 3

Itse peliä en nähnyt mutta tuon perusteella (Kölnin tilastot vasemmalla) olisi pitänyt enemmänkin niitä maaleja tehdä, joten ei tämä mikään lupaava voitto ollut vaikka kolme pistettä tulikin.

1.  FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Pezzoni - Vucicevic (79. Radu), Antar (86. Broich), Ehret (76. Chihi) - Novakovic

FC Energie Cottbus: Tremmel - Pavicevic (56. Radeljic), Kukielka, Cvitanovic, Cagdas - Mitreski, Rost - Sörensen, Skela (46. Ziebig), Iliev - Jelic (46. Rangelov)

Tore: 1:0 Novakovic (39.)

Zuschauer: 49.000

Schiedsrichter: Dr. Felix Brych

Gelbe Karten: Wome, Vucicevic / Iliev, Rost

Rote Karte: Mitreski (Cottbus)
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #86 : 22.10.2008 klo 20:06:34

Tässä perjantain Derbyä odotellessa taas pientä päivitystä Ümit Özatin tilanteeseen. Eli mies on nyt ollut toista kertaa Hannoverissa tutkimuksissa ja kuntoutuminen näyttäisi sujuneen positiivisesti. 6 viikon päästä tutkimukset jatkuu ja niin poispäin, joten saapa nähdä palaako kapu enää tällä kaudella jos ollenkaan, vaikka tulokset hyvään suuntaan ovatkin menossa.

Perjantain ottelusta jo sen verran että mielenkiintoista nähdä Patrik Helmesin ja Kölnin kohtaaminen. Fabrice Ehretin mukaan joukkue odottaa mieluisin mielin kohtaamista. Pelottavalta vaan kuulostaa, että Helmes on yksin tällä kaudella tehnyt yhtä monta maalia kuin Köln koko kautena eli 8. Kertoo sekä Patrikin maaliherkkyydestä että Kölnin suurista maalinteko-ongelmista, jos ei yhtä maalia per kierros enempää onnistuta tekemään.
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #87 : 23.10.2008 klo 09:12:51

Kyllä kilipukit vie Ylos
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #88 : 24.10.2008 klo 18:02:17

Aijai, kohta mennään Ylos
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #89 : 25.10.2008 klo 13:31:08

aikas vaisua pelaamista oli. Voisi sanoa että palattiin alkukauden höntsään. Se maalinteko on vaan niin helvetin vaikeaa. Eka puoliaika saatiin kusenin hyökkäys pidettyä kurissa, vaikkei kyllä Kölnilläkään mitään paikkoja ollu. Maalin voisivat tehdä enemmän kuin alle maali per peli tahtiin. Että näin.

Bayer 04 Leverkusen: Adler - Castro, Friedrich, Henrique, Kadlec - Rolfes - Renato Augusto (90. Haggui), Schwegler (88. Dum) - Vidal - Helmes (79. Gekas), Kießling

1.  FC Köln: Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Pezzoni (81. McKenna) - Vucicevic, Antar, Ehret (72. Chihi) - Novakovic

Tore: 1:0 Friedrich (67.), 2:0 Gekas (84., Foulelfmeter)

Zuschauer: 22.500 (ausverkauft)

Schiedsrichter: Weiner

Gelbe Karten: Vidal / Mohamad, Novakovic, Geromel, Pezzoni, Mondragon



Olisivat voineet Daumin 55-päivän vuoksi parempaan pystyä.
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #90 : 25.10.2008 klo 13:45:01

Ehkä Chihin ja Novan rotaatio voisi toimia paremmin?
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #91 : 26.10.2008 klo 12:39:06

Voi kilin vittu tätä suoritusepävarmuutta  :keskari:
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #92 : 26.10.2008 klo 12:57:34

itse lähtisin kokeilemaan kahta kärkeä. no onhan tällä systeemillä ihan hyvin viime pelit menneet, mutta 8 maalilla ei paljon juhlita. Kun Ishiaku tulee niin voisi toista kärkeä peluuttaa. Tai sitten chihiä Novan kanssa. Nyt NKovic jää koko ajan liian yksinäiseksi kärjessä.
kivelak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1. FC Köln


Vastaus #93 : 29.10.2008 klo 11:25:10

Tänään astutetaan kilipukilla Dortmund Ylos  Luvassa kunnon perseraiskaus Daumin laulaessa taustalla YlosTuoppi
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #94 : 29.10.2008 klo 11:41:07

Kölnillä on muuten 70 Bundesliigakohtaamisessaan dortmundia vastaan 1 voitto vähemmän kuin mitä päinvastoin eli 25 voittoa BvB:n 26 vastaan. Tosin näistä 25 voitoista 19 ovat tulleet kotikentällä, joten suursaksamaisesti tilastojen mukaan tänään tulee jälleen täydet kolme pistettä. Ainakin siitä lähdetään, että voitot ovat tämän päivän jälkeen tasoissa.

Palataanpa kokoonpanoihin sitten lähempänä iltaa.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #95 : 29.10.2008 klo 19:18:36

Ja parin tunnin päästä pelataan siis Kölnissä kun BvB tulee kyläilemään. Ottelusta mitä luultavimmin tulossa haastava. Dortmundin pelivire kun on nykyään aina päivästä kiinni, vaikkei se ole hävinnytkään peliä sitten Hoppenheim-tappion hieman yli kuukausi sitten. Kilipukit sen sijaan lähtevät kamppailuun vihaisina hävityn Rheinin derbyn jälkeen. Sijoitukset taulukossa ovat melkeinpä peräkkäin, joten voitto olisi hyvä tulla.

Kokoonpanoon Daum tuskin tekee yhden hävityn pelin jälkeen vielä mitään, joten samalla kaavalla mennään.

1. FC Köln
Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Pezzoni - Vucicevic, Antar, Ehret - Novakovic

Trainer: Daum

Borussia Dortmund
Weidenfeller - Y.-P. Lee, Subotic, Hummels, Schmelzer - Kehl - Tinga, Kringe - Hajnal - Frei, Valdez

Trainer: Klopp
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #96 : 29.10.2008 klo 21:44:21

McKenna ja muut puppelit penkitetty  Ylos Nolla pitää toistaiseksi molemmissa päissä, ei sekään huono tulos heikon Kusen-matsin jälkeen.
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #97 : 30.10.2008 klo 11:40:58

Jälleen tappio ilman tehtyjä maaleja. tosiaan 8 maalia 10 pelisssä. Ei näin. Mutta toisaalta miten niitä maaleja voi tehdä kun eilenkin 1 ainoa veto meni maalipuiden väliin. Toki Daum yritti vaihdoilla pelin muuttaa todellakin hyökkäysvoittoisemmaksi Sanoun, Chihin ja Radun myötä, mutta silti kun ei edes kunnon paikkoja saada.

Puolustus ja puolustussuuntaan pelaaminen näyttäisi kuitenkin olevan kunnossa. Valitettavasti toinen pää ei toimi. Enkä millään usko, että Ishiakusta on miksikään sateentekijäksi. Kylmä totuus on että Maalintekijä tarvitaan, tai sellainen joka pystyy niitä myös luomaan. Kuten Helmes viime kaudella. Antarista ei sellaiseksi nyt vaan ole. Talvitauolla pitäisi jotain tehdä. Näin itse sen näen. Gelschenkirchenistä voisi mm. Albert Streitin, joka Frankfurtissa rakensi melkein kaikki maalit, hankkia pilkkahinnalla, jos ei uutta hyökkääjää haluta.

Mutta tosiaan puolustussuuntaan menee paremmin. Tänään 1 ja lauantaina 2 päästettyä ei ole paha kun se lauantainkin peli oli kovakuntoista Leverkusenia vastaan. Sitä ennenkin Cottbus ja Schalke pidettiin nollilla. Se puolustusnelikko näyttäisi nyt olevan löydetty Özatin luokkaannuttua, eikä tosiaan mitään McKennoja tarvitse kokeilla. Lisäksi Petit ja Pezzoni ovat puolustavina keskikenttämiehinä pelanneet hyvin. Nuoreksi kaveriksi Kevin on hoitanut hommansa mallikkaasti.

1. FC Köln: Mondragon - Brecko (76. Sanou), Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Pezzoni - Vucicevic (66. Chihi), Antar, Ehret (66. Radu)- Novakovic

Bor. Dortmund: Weidenfeller - Lee, Subotic, Hummels, Owomoyela - Kehl - Tinga, Kringe - Hajnal (75. Sahin) - Blaszczykowski (72. Zidan), Valdez (66. Frei)

Tore: 0:1 Kringe (65.)

Zuschauer: 50.000 (ausverkauft)

Schiedsrichter: Dr. Helmut Fleischer

Gelbe Karten: Mohamad, Geromel / Lee, Frei
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #98 : 31.10.2008 klo 02:01:49

Chihistä olisi luonnostaan maaleja tehtailemaan, onkohan taas jotain perhejuttuja Marokosta häiritsemässä?
OhneSahne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Die Geißböcke


Vastaus #99 : 01.11.2008 klo 11:15:10

Chihistä olisi luonnostaan maaleja tehtailemaan, onkohan taas jotain perhejuttuja Marokosta häiritsemässä?

No nyt saa mitä luultavimmin tilaisuuden avauksessa kun Ehret on loukkaantunut. Minusta ihan hyvä, että Chihi pääsee koittamaan pitkästä aikaa avauksessa. Toki Ehretin myötä vaihtopenkin koko Kölnillä pienenee.

Tänään siis matka Stuttgartiin Mersu-areenalle. Odotettavissa tiukka ja kenties vähämaalinen ottelu, kuten Kölnin peleissä tähän saakka on käynytkin. Odotan mersun koneen hyytymistä ja lähden optimistisesti 1-2 linjalle 8)

odotettavissa kenties seuraavanlaista kokoonpanoa:

Aufstellung
VfB Stuttgart
Lehmann - Boulahrouz, Tasci, Delpierre, Boka - Pardo - Hilbert, Khedira, Hitzlsperger - Gomez, Cacau

Trainer: Veh

1. FC Köln
Mondragon - Brecko, Geromel, Mohamad, Wome - Petit, Pezzoni - Vucicevic, Antar, Chihi - Novakovic

Trainer: Daum

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 13
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa