Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #1325 : 17.10.2010 klo 20:19:46 |
|
Tippa tuli silmään tajutessa, että nyt viimesiä viedään oikeasti.
Jari sinua IKUISESTI rakastan.
Sama.
|
|
|
|
R08
Poissa
|
 |
Vastaus #1326 : 17.10.2010 klo 20:21:46 |
|
Tuli kyllä itsellekin mieleen että nytkö hyvästeli kotiyleisön viimeisen kerran.
|
|
|
|
Elinajan trim
Poissa
|
 |
Vastaus #1327 : 17.10.2010 klo 20:22:02 |
|
Joo, kyllä uran lopetukselle taisi tänään tulla virallinen vahvistus. Se lienee ainakin nyt selvää, ettei Litmanen enää Lahdessa virallista peliä pelaa ellei sitten liigakarsinnassa.
Ottelun jälkeen Kuningas kävi kuumana tuomarille ja vastustajan puolustajalle, joka filmaamisellaan sai tuomarin viheltämään MIFKille vapaapotkun Litmasen ollessa boksissa voittamassa pääpalloa. Osan yleisöstä lähdettyä valumaan pois katsomosta Kuningas kuitenkin lähti yksinään, irrallaan joukkueesta kiittämään ensin aurinkokatsomoa ja sen jälkeen kävi pääkatsomon läpi yleisölle taputtaen. Yleisöä oli tuossa vaiheessa vielä poikkeuksellisen paljon paikalla, kenties jopa 3000-4000, koska ottelun jälkeen järjestettiin ilotulitus ja oli yleisöä pyydetty pysymään katsomossa sen nähdäkseen.
Myös Kaurismäen pitkätukkainen ja -partainen dokumenttikuvaaja oli paikalla, ja kuvasi Litmasen suorituksen tutuista lämmittelyaskelluksista aina yleisön kiittelemiseen ja kentältä poistumiseen asti.
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #1328 : 17.10.2010 klo 20:23:40 |
|
Tuli kyllä itsellekin mieleen että nytkö hyvästeli kotiyleisön viimeisen kerran.
Näin taisi käydä. Pakko se on kai perkele San Marino -peliinkin lähteä hytisemään.
|
|
|
|
|
kurwaslobo
Poissa
Suosikkijoukkue: öly
|
 |
Vastaus #1330 : 17.10.2010 klo 20:28:46 |
|
Taitaa olla kyseessä Kuninkaan viimeinen kausi, viimeisiä viedään 
|
|
|
|
Markku
Poissa
Suosikkijoukkue: Grabbepojat
|
 |
Vastaus #1331 : 17.10.2010 klo 20:41:12 |
|
Jari 
|
|
|
|
daja
Poissa
|
 |
Vastaus #1332 : 17.10.2010 klo 20:42:41 |
|
Litille aina ja ikuisesti 
|
|
|
|
siffo
Poissa
Suosikkijoukkue: lahelaiset
|
 |
Vastaus #1333 : 17.10.2010 klo 21:09:11 |
|
Olihan käsittämättömän upea kolmevarttinen taas Kunkulta, harmi että syötöt olivat taas helmiä sioille-osastoa kun ei maistu niin ei maistu... Kiitos Japa!! 
|
|
|
|
Zastavan kardaani
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #1334 : 17.10.2010 klo 21:13:08 |
|
Tais se tässä olla. On kyllä edelleen niin maaginen, että sais jatkaa vielä yhen kauen. Jari
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #1335 : 17.10.2010 klo 21:16:11 |
|
Eiköhän se ollut siinä. Patsas pystyssä, maajoukkue sekavassa tilanteessa ja FC Lahti on matkalla divariin. Mitään syytä jatkamiselle ei taida olla, ellei motivaatio tule pelkästä pelailusta. Toki on mahdollista, että kiitti vain kuluneesta kaudesta - muistaakseni vastaavanlaiset kiitokset tuli pari vuotta sitten.
|
|
|
|
Kiima-Aho
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1336 : 17.10.2010 klo 21:42:49 |
|
Paskat, kunniakierros oli vain Kaurismäen pyynnöstä suoritettu varotoimenpide, "valelopetus".
Draama tarvitsee kaarensa, ympyrä sulkeutumisensa hyiseen Lahteen. Tarkasti suoritetut alkumanööverit, suurieleiset kiitokset yleisölle, ne oli kuvattava nyt, mahdollisesti uran viimeisessä kotimatsissa - ja kun pelit pohdinnan jälkeen jatkuvatkin, eleet voidaan tulkita kiitokseksi menneestä kaudesta.
|
|
|
|
Stuubio
Poissa
|
 |
Vastaus #1337 : 18.10.2010 klo 09:09:02 |
|
Paskat, kunniakierros oli vain Kaurismäen pyynnöstä suoritettu varotoimenpide, "valelopetus".
Draama tarvitsee kaarensa, ympyrä sulkeutumisensa hyiseen Lahteen. Tarkasti suoritetut alkumanööverit, suurieleiset kiitokset yleisölle, ne oli kuvattava nyt, mahdollisesti uran viimeisessä kotimatsissa - ja kun pelit pohdinnan jälkeen jatkuvatkin, eleet voidaan tulkita kiitokseksi menneestä kaudesta.
Niin toivottavasti kiitoksen aihe oli kannattajien valinta vuoden pelaajaksi eikä siitä, että hommat on kentillä nyt hoideltu. Tai ainakin kotikentällä. Mutta oli miten oli, niin ON VAIN YKSI KUNINGAS, JAAARIII, JARIJARIJAARII, LIIITMAANEN!!!
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #1338 : 10.12.2010 klo 18:22:16 |
|
|
|
|
|
Harri Kehari
Poissa
|
 |
Vastaus #1339 : 10.12.2010 klo 18:25:15 |
|
eikös litti tavannut sotkea piruuttaan addun raidat mustiksi? onko fclahtioy hui-jari?
|
|
|
|
Totaalvoetbal
Poissa
Suosikkijoukkue: Sex on the pitch with Antti Muurinen
|
 |
Vastaus #1340 : 10.12.2010 klo 20:35:16 |
|
eikös litti tavannut sotkea piruuttaan addun raidat mustiksi? onko fclahtioy hui-jari?
2000-luvun vaihteessa ja alkuvuosina oli ainakin tapana, mutta muistan nähneeni ainakin viime tai tällä kaudella jalassa kengät Adidaksen raidoin. E: Tässä todistekuvaa: http://eva02.statkal.fi/plus/img/mega/20100918/mega_10091818Ac_Lahti3.jpg
|
|
|
|
romario#1
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1341 : 11.12.2010 klo 14:21:20 |
|
eikös litti tavannut sotkea piruuttaan addun raidat mustiksi? onko fclahtioy hui-jari?
Sehän muistaakseni johtui siitä, että silloisella seuralla oli kenkädiili jonkun muun kuin Adidaksen kanssa ja Jari ei tietysti halunnut mitään muovikenkiä käyttää. Joutui sitten mustaamaan raidat.
|
|
|
|
BorisC
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Purha
|
 |
Vastaus #1342 : 11.12.2010 klo 14:23:17 |
|
Sehän muistaakseni johtui siitä, että silloisella seuralla oli kenkädiili jonkun muun kuin Adidaksen kanssa ja Jari ei tietysti halunnut mitään muovikenkiä käyttää. Joutui sitten mustaamaan raidat.
Eikös se alkanut siitä, kun Adidas vaati Littiä siirtymään Predatoreihin. Jari kieltäytyi ja pisti Addun sponssisopparin poikki. E. Iltalehden kyseinen juttu löytynee tästäkin topicista.
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.12.2010 klo 14:30:07 kirjoittanut BorisC »
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #1343 : 11.12.2010 klo 14:29:19 |
|
Eikös se alkanut siitä, kun Adidas vaati Littiä siirtymään Predatoreihin. Jari kieltäytyi ja pisti Addun sponssisopparin poikki.
Sama muistikuva täälläkin.
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #1344 : 11.12.2010 klo 14:46:17 |
|
E. Iltalehden kyseinen juttu löytynee tästäkin topicista.
Vinkkiä mistä päin tai miltä sivulta?
|
|
|
|
Tuhoaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH
|
 |
Vastaus #1345 : 11.12.2010 klo 14:47:22 |
|
Sehän muistaakseni johtui siitä, että silloisella seuralla oli kenkädiili jonkun muun kuin Adidaksen kanssa ja Jari ei tietysti halunnut mitään muovikenkiä käyttää. Joutui sitten mustaamaan raidat.
Muistan lukeneeni joskus jutun jossa kerrottiin kuinka Jari oli halunnut peitää raidat(tarkempaa syytä ei taidettu mainita). Tähän oli sitten käytetty jotain mustaa maalia. Vähän ennen matsia Jari oli kuitenki halunnut, että raidat näkyvät ja oli pitänyt hankkia sitten valkoista maalia jolla raidat saatiin takaisin. Kertojana saattoi olla Hape Kampman...
|
|
|
|
BorisC
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Purha
|
 |
Vastaus #1346 : 11.12.2010 klo 14:52:36 |
|
Vinkkiä mistä päin tai miltä sivulta?
Itseasiassa ei välttämättä tästä topicista löydykään, vaan tuolta maajoukkuepuolelta. Foorumilla kyseiseen juttuun muistan kuitenkin törmänneeni. Muistan lukeneeni joskus jutun jossa kerrottiin kuinka Jari oli halunnut peitää raidat(tarkempaa syytä ei taidettu mainita). Tähän oli sitten käytetty jotain mustaa maalia. Vähän ennen matsia Jari oli kuitenki halunnut, että raidat näkyvät ja oli pitänyt hankkia sitten valkoista maalia jolla raidat saatiin takaisin. Kertojana saattoi olla Hape Kampman...
Tämäkin kyseisessä jutussa mainittiin.
|
|
|
|
TuukkaNiittiTero
Poissa
|
 |
Vastaus #1347 : 13.12.2010 klo 09:28:45 |
|
Itseasiassa ei välttämättä tästä topicista löydykään, vaan tuolta maajoukkuepuolelta. Foorumilla kyseiseen juttuun muistan kuitenkin törmänneeni. Tämäkin kyseisessä jutussa mainittiin.
Kenkäsoppari Adidaksen kanssa taisi päättyä ennen vuoden 98(?) kisoja, jolloin Jarijari olis haluttu Zidanen, Kluivertin vai ketänyolikaan kanssa Predatori-mannekiiniks. Vaikka asialla tuskin mitään merkitystä niin raitojen maalaamis-jutun kertojana taisi olla Lasun iki-suosikki Gene Geuryläinen. Ja Jarin omien sanojen mukaan hylätyllä Predator-diilillä "olis muutamat lattet ostanu". Työkaluissa ei tehdä kompromisseja!
|
|
|
|
1934
Poissa
Suosikkijoukkue: FC MYLLYT SALLITTAVA
|
 |
Vastaus #1348 : 13.01.2011 klo 22:21:29 |
|
Jalkapalloliigasta kauden 2010 päätteeksi sarjaporrasta alemmas pudonneen FC Lahden harjoituksissa nähtiin torstaina tuttu hahmo.
Jari Litmanen oli mukana uuden päävalmentajan Tommi Kautosen vetämissä kahdessa harjoitusrupeamassa. FC Lahti harjoitteli aamupäivällä Lahden Suurhallissa ja iltapäivällä Mukkulan tekonurmella.
- Mukava oli harjoitella Suurhallin aina pehmeällä alustalla… ja iltapäivällä taas tietysti ilman lumisadetta ulkona, Litmanen heitti Palloliiton verkkosivuilla.
Litmanen jaksoi myös heittää pientä kuittia vanhan tuttunsa Kautosen suuntaan ja tämä vastasi samalla mitalla. Kautosen mukaan on mukava saada Litmasen kaltaisia "nuoria, innokkaita kavereita" mukaan.
- Oikeasti, oli hienoa nähdä, että Jari on hyvässä tikissä ja Jari pelasi sentterinä loppupelissä ja minä topparina sitä vastaan. Ei hän saanut oikein mitään aikaiseksi. Tästä huolimatta Jari on jatkossakin tervetullut harjoituksiin, vuonna 1977 ensimmäistä kertaa Litmasen kanssa samoissa jalkapalloharjoituksissa ollut Kautonen heitti.
Kautosen mukaan jatkosta ei toistaiseksi ole sovittu tarkemmin.
- Päivä kerrallaan mennään ja Jari on aina tervetullut FC Lahden harjoituksiin.
IL-STT http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2011011313004370_jp.shtml
|
|
|
|
Imotti
Poissa
Suosikkijoukkue: ;D
|
 |
Vastaus #1349 : 14.01.2011 klo 12:20:36 |
|
Olisi mahtavaa nähdä Jari pelaamassa Vantaalla ISS-stadionilla PKta vastaan. Jumaleissön jos stadikka ei silloin täyttyisi, niin olen menettänyt viimeisetkin uskonrippeet Vantaalaisesta jalkapallosta.
|
|
|
|
|
|