Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #3250 : 30.05.2009 klo 10:40:32 |
|
Sangen pulmallistahan tuo on aavistella, miten kauan Sami tulee Saksassa viipymään. Oma kysymyksensähän on, että vanhempi Hyypiän lapsista aloittaa koulunkäynnin kahden vuoden päästä.
|
|
|
|
Ehis
Poissa
|
 |
Vastaus #3251 : 30.05.2009 klo 10:52:33 |
|
Kiitti Hukka, joskin en vieläkään ole ihan selvillä, miksei lähes britiksi muuttunut miekii-siekii pelaaja ole sinulle samanlainen ikoni kuin Mixu Paapelainen. Onko taustalla sijoittuminen nuoruuden tekniikkakisoissa?
Jos saat tähän joskus asiallisen vastauksen, olen yllättynyt.
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #3252 : 01.06.2009 klo 13:03:10 |
|
Sopiikohan tähän aiheeseen osallistua ilman kannanottoja Hyypiä nopeuden riittävyydestä? No, sen verran mainitsen asian vierestä, että lauantaina varmistui valitettavasti, että Samppaa ei ensi kauden eurokentillä nähdä, sillä Pasasen Bremen nappasi viimeisen saksalaisten eurocup-edustuksen cup-finaalivoitollaan. 2010-2011 sitten Champions Liigaan!
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3253 : 01.06.2009 klo 14:50:25 |
|
Toinen Sammyn, der Samin, tulevaisuuteen vaikuttava asia ratkeaa lähipäivinä... Valmentaja Bruno Labbadia on riitaantunut julkisesti "manageri" (en muista oikeata titteliä) Reschken kanssa, ja vaikka seurajohto eli Völler on kertonut neuvottelujen tarpeesta, pidetään selvänä, että jonpi kunpi lähtee. Todennäköisesti Lappadia. Reschkehän on Sammyn hankinnasta vastuussa ja tunnustautui Forssellin kaveriksikin.
Eli näillä näkymin Sammyllä ja koko jengillä on uusi valmentaja, mikä tietysti aina tuo oman lisämausteensa kauteen.
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #3254 : 01.06.2009 klo 16:45:34 |
|
Liverpoolin virallisten sivujen järjestämässä kauden pelaaja äänestyksessä viidenneksi eniten ääniä sai vain eräs 19 peliä kaudella pelannut suomalaistoppari. Äänimäärä tosin jäi vain 3 prosenttiin. Muita sijoja ei ole vielä ilmoitettu, mutta on odotettavaa, että Samin edelle menivät ainakin Gerrard ja Torres. Muut kärkisijat sitten joko Alonsolle, Kuytille, Benayounille tai Reinalle.
edit: Sami voitti sitten Torresin tässä äänestyksessä, koska 4. sija meni Yossille (3 %), 3. sija Dirkille (6 %), 2. sija Xabille (35 %) ja 1. sija Stevielle (46 %).
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.06.2009 klo 11:15:58 kirjoittanut Knight »
|
|
|
|
|
Mr. Brownstone
Poissa
Suosikkijoukkue: SAPA
|
 |
Vastaus #3255 : 01.06.2009 klo 16:51:03 |
|
Voi vittu, tän vois nyt oikeesti lukottaa siihen asti kunnes Bl:n kausi starttaa, ja nähdään Sami tosi toimissa.
Naurettavaa pikkupoikien hiekkalaatikko väittelyä ändin johdolla, että onko hyypiällä ikää ja onko se hidas. No onhan sillu vittu sitä ikää ja on se hitaampi kuin jotkut, vittu piste, mutta pelataan nyt kuitenkin eka, ja sen Sami osaa.
Tulihan sieltä se yksi pikkupoika vielä lisää 
|
|
|
|
Jorma Teräs
Poissa
|
 |
Vastaus #3256 : 02.06.2009 klo 08:56:30 |
|
Kusenin toppariosasto keveni kun Karim Haggui siirtyi, todennäköisesti Hyypiän fyysisen preesensin pelästyttämänä, Forssellin seuraksi Hannoveriin. Tosin penkkiähän tunisialainen taisi pääasiassa kuluttaa viime kaudella.
|
|
|
|
AlNU
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves ja Newcastle
|
 |
Vastaus #3257 : 05.06.2009 klo 13:59:25 |
|
Toinen Sammyn, der Samin, tulevaisuuteen vaikuttava asia ratkeaa lähipäivinä... Valmentaja Bruno Labbadia on riitaantunut julkisesti "manageri" (en muista oikeata titteliä) Reschken kanssa, ja vaikka seurajohto eli Völler on kertonut neuvottelujen tarpeesta, pidetään selvänä, että jonpi kunpi lähtee. Todennäköisesti Lappadia. Reschkehän on Sammyn hankinnasta vastuussa ja tunnustautui Forssellin kaveriksikin.
Eli näillä näkymin Sammyllä ja koko jengillä on uusi valmentaja, mikä tietysti aina tuo oman lisämausteensa kauteen.
Labbadia lähti tosiaan HSV:hen. Taisi olla riitaantuminen lähinnä siirtymisestä Hampuriin tai ainakin sellaisen kuvan tästä saa vai olisiko HSV lähestynyt vasta tämä episodin jälkeen. Joku asiasta enemmän tietävä voi tästä kertoa. No eiköhän Sami ole puolustuksen johtohahmo oli siellä sitten kuka tahansa valmentajana/managerina.
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.06.2009 klo 14:01:25 kirjoittanut AlNU »
|
|
|
|
|
hikikuutio
Poissa
|
 |
Vastaus #3258 : 06.06.2009 klo 00:41:51 |
|
Ja valmentajaksi tulee STT:n mukaan Jupp Heynckes. Heynckes Hyypiän ja Leverkusenin päävalmentajaksi
05.06. 23:53
Veteraanivalmentaja Jupp Heynckes on jalkapallon Saksan Bundesliigassa pelaavan Leverkusenin uusi päävalmentaja. Heynckesin valmennettaviin kuuluu Leverkusenissa myös Liverpoolista siirtynyt Sami Hyypiä.
Heynckes, 64, palasi tänä keväänä tositoimiin eläkkeeltä. Hän toimi päättyneen kauden lopun Bayern Münchenin päävalmentajana Jürgen Klinsmannin saatua seurasta lähtöpassit.
– Tunsin poltteen valmentamiseen Bayern-pestin aikana. Sen takia otan ilolla vastaan tämän työn, kaksivuotisen sopimuksen Leverkusenin kanssa solminut Heynckes sanoi.
Heynckesin meriitteihin kuuluu muun muassa Real Madridin luotsaaminen Mestarien liigan voittoon vuonna 1998.
Leverkusenin päävalmentajana työskennellyt Bruno Labbadia siirtyy puolestaan Hampurin peräsimeen.
|
|
|
|
Balla
Poissa
|
 |
Vastaus #3259 : 06.06.2009 klo 00:47:21 |
|
Juppi jos kuka vie Leverkusenin menestykseen.  Realin mestareiden liigan voitto oli täysin Juppin ja Bodon ansiota.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3260 : 06.06.2009 klo 12:20:43 |
|
|
|
|
|
Scouser
Poissa
Suosikkijoukkue: "What we've got here is failure to communicate."
|
 |
Vastaus #3261 : 06.06.2009 klo 16:05:41 |
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #3262 : 06.06.2009 klo 16:14:48 |
|
Saksalainen komiikka voi pahoin.. en jaksanut edes vähän alusta, oli niin tylsän olosta. 
|
|
|
|
R08
Poissa
|
 |
Vastaus #3263 : 06.06.2009 klo 16:28:15 |
|
Äkkiä nyt pöksyt paikalle. Vaikuttaa Heynckes mitenkään Hyypiän asemaan? Olettaisin että tuskin, mutta siitä en mene takuuseen onko Juppi ihan järkevä valinta ylipäätään Leverkusenin valmentajaksi. Meriittilista on kunnossa, mutta onkohan jo vähän pudonnut kelkasta..
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3264 : 06.06.2009 klo 19:54:53 |
|
Meriittilista on kunnossa, mutta onkohan jo vähän pudonnut kelkasta..
Joo, samalla tavalla kuin Scolari, Rehhagel ja Aragones. Hyypiä sen sijaan on saattanut pudota kelkasta. Olen nähnyt siltä viimeisen vuoden aikana neljä matsia, joista Walesia vastaan oli vain yksi hassi, kun Bellamy tuli heittämällä ohi, muutoin oli ilmatilan herra, kun nuijat hyökkäsi keskityksin. Kolmessa muussa pelissä Hyypiä on tarjoillut maaleja vastustajalle. Pakko uskoa valjun seuraajia, joiden mukaan Hyypiä pelasi hyvin ne suht harvat valjupelinsä. Mutta ei kokonaisuus silti näytä liian hyvältä. Varsinkin kun tämän päivän vastustaja ei todellakaan ole kaksinen.
|
|
|
|
|
Imotti
Poissa
Suosikkijoukkue: ;D
|
 |
Vastaus #3266 : 09.06.2009 klo 11:41:51 |
|
 Varmasti helvetin hieno kunnia. 
|
|
|
|
-J-
Poissa
Suosikkijoukkue: ompisuomi
|
 |
Vastaus #3267 : 10.06.2009 klo 15:22:19 |
|
 Varmasti helvetin hieno kunnia.  Kaikkien Ballon d'oria pienempien kunnianosoitusten jakaminen kiellettävä? : 
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3268 : 10.06.2009 klo 15:46:35 |
|
Kulttuuri nousussa?  :  Eipäs vähätellä. Totta kai asiallensa eli Enklannin liikalle omistautuneet kaverit huomioi noin mittavan uran. Tuntuisi oudolta, jos mitään huomionosoitusta ei tulisi. Ja Sammylle aivan mieletön pokkaus minultakin. On viime aikoina(kin) tullut törmättyä siihen kuinka älyttömän tiheän seulan läpi huippulupauksetkin käy ennen kuin se ensimmäinen vaatimatonkin ammattilaissoppari tuodaan kynän kanssa nenun alle. Sammy on käynyt kaiken sen läpi, ja kaiken lisäksi sillä hirvittävällä tasoituksella, että on aloittanut jalkapallon kehitysalueelta kaiken maailman puujalkojen ja hiekkakenttien maailmasta.
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #3269 : 10.06.2009 klo 23:51:44 |
|
Goodbye.
|
|
|
|
katsoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid
|
 |
Vastaus #3270 : 11.06.2009 klo 10:30:56 |
|
Hyypiä: Jatkan niin kauan kuin mahdollisuudet on 10.06.2009 23:03 Jalkapalloilija Sami Hyypiä. (Kuva: Martti Kainulainen/Lehtikuva)
Tappio Venäjälle murskasi hyvin todennäköisesti Suomen haaveet MM-kisapaikasta.
Venäjän tai Saksan olisi kompuroitava pahemman kerran jäljellä olevissa otteluissa, jotta Suomi voisi vielä karsintojen päättävässä Saksa-ottelussa taistella edes lohkon kakkossijasta.
- Itse en jaksa uskoa siihen, että Saksa ja Venäjä pudottaisivat pisteitä pienemmille maille, joten hyvin vaikeaa on jatkossa, kapteeni Sami Hyypiä pohti 0-3-tappion jälkeen.
- Meidän tilanne on kuitenkin se, että pitää ottaa täydet pisteet seuraavista kolmesta ottelusta (Azerbaidzhan vieraissa, Liechtenstein vieraissa ja Wales kotona). Katsotaan sitten sen jälkeen, jos Saksa-otteluun jää pelattavaa, Hyypiä kommentoi.
Hyypiä itse aikoo olla mukana syksyn karsintaotteluissa - niin kauan kuin toivo elää edes vähän.
- Niin kauan kuin mahdollisuudet on kisoihin olen mukana. Tuskin kuitenkaan enää seuraavissa karsinnoissa olen ainakaan pelaajana näissä kuvioissa, joten jossain vaiheessa on parempi alkaa ajaa sisään nuorempia pelaajia, Hyypiä sanoi.
MTV3 - Lauri Ouvinen Hyypiälle  siitä, että tajuaa itse antaa tilaa nuoremmille eikä tarvitse käskeä. Toki hän oli jo tätä vilautellut näiden karsintojen alussa, mutta ei löytynyt korvaajaa.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3271 : 11.06.2009 klo 16:15:25 |
|
Hyypiällä on ilmeisesti hyvät suhteet mediaan, kun on selvinnyt näistä kahdesta pelistä lähes olemattomalla kritiikillä. Oli mielestäni tuplamaaottelun huonoin, joskin aina voi tarjota Kalliota vaihtoehdoksi. Mutta huono, oikein todella huono, Hyypiä joka tapauksessa oli.
|
|
|
|
Mendoooza
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Kuhmon Pallo -79
|
 |
Vastaus #3272 : 11.06.2009 klo 16:20:15 |
|
Sammyn ja Litin uurteiset, väsyneet naamat kuvastavat melko koruttomasti maajoukkueen nykytilaa... Toivottavasti Leverkusenista löytyy sopiva rooli senioripelaajalle. Ikivihreä Sami taitaa lopultakin alkaa vanhentua.
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #3273 : 11.06.2009 klo 16:22:15 |
|
Hyypiällä on ilmeisesti hyvät suhteet mediaan, kun on selvinnyt näistä kahdesta pelistä lähes olemattomalla kritiikillä. Oli mielestäni tuplamaaottelun huonoin, joskin aina voi tarjota Kalliota vaihtoehdoksi. Mutta huono, oikein todella huono, Hyypiä joka tapauksessa oli.
Sinulla on ilmeisesti yleinen vika, että huomaat ne molemmat virheet mitä pulustaja tekee, mutta kun hyökkääjä tekee 50 virhettä mutta tekee yhden maalin niin on loistava.
|
|
|
|
JarinToveri
Poissa
|
 |
Vastaus #3274 : 11.06.2009 klo 16:30:57 |
|
Hyypiällä on ilmeisesti hyvät suhteet mediaan, kun on selvinnyt näistä kahdesta pelistä lähes olemattomalla kritiikillä. Oli mielestäni tuplamaaottelun huonoin, joskin aina voi tarjota Kalliota vaihtoehdoksi. Mutta huono, oikein todella huono, Hyypiä joka tapauksessa oli.
Täysin samaa mieltä. Näiden kahden välillä tämä titteli pitäisi kyllä jakaa, joskin Venäjä-pelissä ei juuri kukaan erottunut mitenkään erityisesti edukseen. Ikävää, että Samille osui huono päivä juuri eiliselle. Kallion kieli pitkällä koikkelehtiminen venakkojen (ja välillä jopa Liechtensteinin pelaajien) perässä oli todella surullista katsottavaa.
|
|
|
|
|
|