FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.03.2026 klo 06:24:47 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 [2]
 
Kirjoittaja Aihe: VPS - IFK Mariehamn su 24.8 Hietalahdessa - pakkovoiton paikka molemmille  (Luettu 2086 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA


Vastaus #25 : 24.08.2008 klo 19:28:35

... ja loistava tulos Jarolle, kaksi päävastustajaa saivat yhteensä vain kaksi pistettä kolmen sijaan.
Roiskiva toppari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #26 : 24.08.2008 klo 19:56:37

Jos kotijoukkueen kannattajalla oli näin tylsää, niin mitähän puolueeton/satunnainen katsoja miettii?

Sää oli hieno - siinä positiiviset asiat...
Mukava Valkku

Poissa Poissa


Vastaus #27 : 24.08.2008 klo 20:12:29

Olis niin paljon helpompaa huippujengiä seurata... :(

Vittu mitä paskaa ei voi muuta sanoa. Kärde muuta nyt vittu jo sitä taktiikkaa. Ei tuolla yhdellä kärjellä tehdä maaleja, se on nyt nähty. Vielä on aikaa muuttaa sitä, joten nyt kaivataan tekoja.
Itse pelistä todella lyhyesti.

-Mifk järkyttävän paska marisija joukkue, josta huomasi että asutaan aivan liian lähellä Ruotsia. Itkua, valitusta ja maassamakoilua. Munatonta.
- Inu ja Masi saavat ainoana puhtaat paperit. Ahlvik oli kärjessä aivan paska, mutta topparina ihan jees.

Kärde tee pliis jo jotain...
sisujukka

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 25.08.2008 klo 06:52:18

Kärde olis jo tehnyt jos osais,yleisö väsyy tuollaiseen nyhjäilyyn
sleep0

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #29 : 25.08.2008 klo 07:22:24

Hienoa, kun Kärde taas itki menetettyjä maalintekopaikkoja.. Olin varmaan eri pelissä, kun itse en nähnyt kuin pari puolittaista maalipaikan näköistä. Vaikka meillä olisi kärjessä minkälainen maalintekijä tahansa, niin ei niitä maaleja puolesta kentästä  kovin moni poika ammu. Yhtään rakennettua maalipaikkaa emme saaneet, ellei Maciejin hienosta haltuunotto harhautuksesta lähetynyttä voi sellaiseksi laskea.

Ylinen oli sysipaska, kuin myös Ahlvik kärjessä ollessaan. Pelinrakentelussa on suurimmat ongelmat, tarvitsemme Sparvin takaisin, kiitos.
abu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #30 : 25.08.2008 klo 07:34:03

Hienoa, kun Kärde taas itki menetettyjä maalintekopaikkoja.. Olin varmaan eri pelissä, kun itse en nähnyt kuin pari puolittaista maalipaikan näköistä.


Pelkästään raphalla oli jo 3 hyvää maalinteko paikkaa ???
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #31 : 25.08.2008 klo 07:41:39

Pelkästään raphalla oli jo 3 hyvää maalinteko paikkaa ???

Jep. Pari loistopaikkaa oli ainakin. Ja olis varmaan laittanu sisäänkin, jos pelituntuma olis yhtään parempi...
Geza Toldi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #32 : 25.08.2008 klo 07:54:39

Ja olis varmaan laittanu sisäänkin, jos pelituntuma olis yhtään parempi...

Raphasta toivotun 10 maalin miehen pitäisi vähemmälläkin peliajalla saada peliväline maaliin. Maalintekopaikasta puhuttaessa näkemys on aina hivenen henkilökohtainen ja jokainen näkee maalintekopaikat hieman eri tavalla. Mutta paikka kuin paikka - pallo maaliin ja katsomot täyteen. Kurjaa on kannattaa porukkaa, joka ei osaa tehdä maaleja, eikä niitä juuri saa aikaiseksi yhdellä puujalkaisella topparikärjellä.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #33 : 25.08.2008 klo 08:11:06

Raphasta toivotun 10 maalin miehen pitäisi vähemmälläkin peliajalla saada peliväline maaliin.

Onkohan Veikkausliigahistoriassa ollut koskaan sellaista pelaajaa, joka olisi Ederehon minuuteilla, pelikavereilla ja taktiikalla tehnyt paria maalia enempää? Viime vuoden AC Oulu pelasi huomattavasti meitä paremmin hyökkäyspäässä ja Edereho olisi melko varmasti siinä joukkueessa tehnyt lähemmäs 10 maalia, jos olisi pelannut koko kauden.

Huippukärjetkin tuhrivat yli puolet maalipaikoistaan, joten ei ole reilua vaatia, että meidän miesten pitäisi onnistua useammin. Niitä todellisia maalipaikkoja kun on tällä kaudella ollut 0-2 joka ikisessä pelissä. Ja laukausmäärään suhteutettuna VPS on tehnyt maaleja lähes siedettävästi.
Geza Toldi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #34 : 25.08.2008 klo 08:34:02

Onkohan Veikkausliigahistoriassa ollut koskaan sellaista pelaajaa, joka olisi Ederehon minuuteilla, pelikavereilla ja taktiikalla tehnyt paria maalia enempää?

Ei heti tule mieleen. Yhden vertailukohdan löysin, eli pelaajan joka suunnilleen samoilla minuuteilla ja laukausmäärillä kuin Raphael on onnistunut tuplasti useammin. Mutta tietysti tuonkin kaverin joukkue pelaa 4-4-2 taktiikalla, jossa maalia on aina tekemässä kaksi kaveria ja laidat vielä tukevat hyökkäyksiä.

Werner sinulta muuten harvinaisen onnistunutta puintia VPS:n forumilla.. Ylos
sleep0

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #35 : 25.08.2008 klo 10:26:17

Pelkästään raphalla oli jo 3 hyvää maalinteko paikkaa ???
Oliko muillakin pelaajilla oikeasti maalipaikkoja?? Rafalla oli tasan yksi paikka, josta olisi odottanut maalia. Toinen oli pienestä kulmasta, tuosta tuskin kovin moni odotti maalia? Eli runsaasti maalipaikkoja?? Yksi Rafan läpiajo, joka syntyi IFK:n puolustuksen virheestä.. Muuten hyökkäyspeli (oliko sitä?) perustui pitkään palloon, jotka Lyyski katkoi 100%:sti. Rafa sai pallon jalkaansa aina ollessaan puolen kentän tuntumassa. Ei tuolta maaleja tehdä, pallo pitäisi saada pelattua edes joskus jalkaan lähellä rankkualuetta.   >:( :keskari:
abu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #36 : 25.08.2008 klo 10:34:46

Oliko muillakin pelaajilla oikeasti maalipaikkoja?? Rafalla oli tasan yksi paikka, josta olisi odottanut maalia. Toinen oli pienestä kulmasta, tuosta tuskin kovin moni odotti maalia? Eli runsaasti maalipaikkoja?? Yksi Rafan läpiajo, joka syntyi IFK:n puolustuksen virheestä.. Muuten hyökkäyspeli (oliko sitä?) perustui pitkään palloon, jotka Lyyski katkoi 100%:sti. Rafa sai pallon jalkaansa aina ollessaan puolen kentän tuntumassa. Ei tuolta maaleja tehdä, pallo pitäisi saada pelattua edes joskus jalkaan lähellä rankkualuetta.   >: ( :kesk ari:

Rafalla oli paikka heti ku tuli kentälle,se yks veto joka näkyy iltalehden koosteessa ja sitten se läpiajo laidasta jossa milfin pakki mokas = 3 maalipaikkaa Ylos Inulla yks veto ja lasken senki paikaksi koska pääsi niin vapaasti vetämään ja vielä tulee muistiin se yks kulmahässäkkä mistä Hahto pääsi sitten vetään volleyn...en tosi laske tuota hahdon vetoa maalipaikaksi mutta se kulmahässäkkä Ylos

5-0 olis pitäny päättyä ja rafalle hattu >:(
« Viimeksi muokattu: 25.08.2008 klo 10:39:44 kirjoittanut abu »
sleep0

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #37 : 25.08.2008 klo 11:30:37

5-0 olis pitäny päättyä ja rafalle hattu >:(
Todellakin, ainaki 5-0. Vielä ku kaikki epäonnistuneet avaukset ja keskitykst olisi tuulen mukana menneet maaliin, niin oltaisiin 20-0 voitettu. Nuohan on melkein maalipaikkoja kans.
abu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #38 : 25.08.2008 klo 12:03:25

Todellakin, ainaki 5-0. Vielä ku kaikki epäonnistuneet avaukset ja keskitykst olisi tuulen mukana menneet maaliin, niin oltaisiin 20-0 voitettu. Nuohan on melkein maalipaikkoja kans.

Niin puhu sinä melkein paikoista niin minä puhun paikoista Ylos Sulle Alas
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #39 : 25.08.2008 klo 12:56:42

Väitelkää ihan rauhassa. Fakta on kuitenkin se, että Maarianhaminan tasoisia joukkueita vastaan kaikki Vepsun yläpuolella olevat joukkueet saavat ainakin 10 tuollaista paikkaa ottelussa, ja niistä tekevät ehkä pari maalia. Me ollaan paskoja sekä rakentelussa että viimeistelyssä, muut liigajoukkueet vain jälkimmäisessä.
abu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #40 : 25.08.2008 klo 13:15:32

Väitelkää ihan rauhassa. Fakta on kuitenkin se, että Maarianhaminan tasoisia joukkueita vastaan kaikki Vepsun yläpuolella olevat joukkueet saavat ainakin 10 tuollaista paikkaa ottelussa, ja niistä tekevät ehkä pari maalia. Me ollaan paskoja sekä rakentelussa että viimeistelyssä, muut liigajoukkueet vain jälkimmäisessä.

En jaksa lähtee väittelemään tämän enempää mutta yritin vain selventää SleepO:lle että kyllä niitä paikkoja oli tehdä se maali enemmänkin kuin se yksi.
abu kiittää ja kuittaa paskasta pelistä TAAS Alas


Haen takkini Ylos

 
Sivuja: 1 [2]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa