FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.10.2025 klo 10:08:53 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 17 [18] 19 ... 24
 
Kirjoittaja Aihe: Meksikon maajoukkue  (Luettu 169192 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #425 : 07.10.2014 klo 18:58:14

Meksiko pelaa pitkästä aikaa treenipelejä kotimaan kamaralla, sillä El Tri kohtaa 9.10. Hondurasin Jaguaresin kotistadionilla ja 12.10. on vastassa Panama Querétarossa. Alla Piojon valinnat joillain kommenteilla - sanotaan, että muutama kiintoisa nimi ainakin olympiakarsintoja ajatellen, Ja se Bolivia- päättyi 1-0; aika tuttua Meksikoa, sillä varsinkin ekalla jaksolla oli paikkoja, mutta ruuti oli märkää. Toinen puoliaika oli väsähtäneempää peli. Cubo Torres debytoi ko. pelissä Ylos


Maalivahdit
Guillermo Ochoa - Malaga
Alfredo Talavera - Toluca

Puolustajat:
Paul Aguilar - América
Enrique Pérez - Atlas
Hugo Ayala -  Tigres
Julio César Dominguez - Cruz Azul
Miguel Àngel Herrera - Pachuca
Oswaldo Alanis - Santos
Luis Venegas - Atlas
Jorge Torres Nilo - Tigres
Miguel Layún - América

Pitkälti sama porukka kuin syyskuussa. Mier on sivussa loukkaantumisen takia, kun taas Maza on pudonnut muuten vain. Tilalle tuli topparikaveri Dominguez, jonka valintaa voi pitää kyllä jonkun sortin yllätyksenä. Sanotaan, että ihan ok-tason liigapelaaja, mutta vaikea on uskoa, että Cata nousisi vakiokasvoksi maajoukkueessa. Edellisestä maaottelusta on viitisen vuotta.

Keskikenttä
Héctor Herrera - Porto
Javier Aquino - Rayo Vallecano
Arturo Alfonso González (20 v) - Atlas
Rodolfo Pizarro (19 v) - Pachuca
Antonio Ríos - Toluca
Javier Güemez (22 v) - Tijuana
Marco Fabian - Cruz Azul

Mukana pari varsin mielenkiintoista debytanttia. Atlaksen laituri Gonzálezia on tituuleerattu jossain medioissa uudeksi Guardadoksi ja jälki on ollut varsin vahvaa tänä syksynä. On ampunut jo neljä maalia ja niiden ohessa järjestelee hyvin paikkoja pelikavereilleen (esim. viime viikonlopun Chivas-matsi). Güemez taas on Xolosin runkokaartia ja tulee kokeilemaan keskikentän pohjalle Gallo Vazquezin tilalle. Tämän syksyn selkeänä teemana on ollut nuorten lupausten kokeilu ja seuraavana jonossa lienee Pachucan hyökkäävä keskikenttäpelaaja Hirving Lozano (19 v). El Chuky on ollut alkukauden liekeissä ja kuuluu kiistatta seuransa tämän hetken parhaisiin pelaajiin. Voisinkin melkein syödä pääni, jos ei maju-kutsua näillä esityksillä kuulu "kauden" 2014-15 aikana. Kippari Guardado taas sivussa varmaan hieman köykäisempien vastustajien takia (=turha kiikuttaa Euroopasta, kun voi kokeillakin)  

Hyökkääjät
Oribe Peralta - América
Javier Hernández - Real Madrid
Erick Torres (21 v) - Chivas USA
Javier Orozco - Santos

Gio loukkaantuneena ja Jiménezillä yhä päällä sopeutumisvaihe, joten El Tri jatkaa syyskuun kärjellä. Carlos Velan kesä ja syksy on taas ollut loukkaantumisten rikkoma, joten häntä ei ole edes harkittu.

edit. Jaa joo, Chicharito palasi ryhmään, kun seurakuviot selkenivät
« Viimeksi muokattu: 07.10.2014 klo 19:03:52 kirjoittanut Chamagol »
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #426 : 10.10.2014 klo 00:13:21

Kiitos taas Chamagolille mainiosta ennakoinnista. Ylos Ensi yön Honduras-matsi jää väkisinkin väliin, mutta ilokseni huomasin, että sunnuntain Panama-matsi pelataan suomalaisittain ajateltuna suorastaan prime time -aikaan klo 21 alkaen. Tuo tulee melkoisella varmuudella taas vahdattuakin. Ylos
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #427 : 28.10.2014 klo 23:09:40

Jäi itseltä nuo pelit matkailun takia väliin, mutta El Tri otti molemmista voitot. Honduras kaatui 2-0 ja Panama taas varsin niukasti luvuin 1-0 Cubo Torresin Ylos viime hetken osumalla. Marraskuussa on vuorossa "jonkun" verran kovempi vastus, kun Meksiko pelaa treenimatsin Hollantia vastaan. Tämän reissupelin jälkeen ohjelmassa on vielä kyläily Valko-Venäjällä.

Ikuisuusaihe eli Carlos Vela on noussut näiden pelien alla uudelle tasolle, sillä Real Sociedadin pelaaja sai tänään virallisen kutsun näihin peleihin. Kovastihan mediassa on spekuloitu sitä, että Velan kieltäytyessä Meksiko saattaa vedota FIFA:n sääntöihin, minkä seurauksena seurajoukkuebänniä rapasahtaisi Robbenin tyyliin. Piojo Herrera on taas vihjaillut kesän ja syksyn aikana, että se alkaa olla Velan kohdalla kerrasta poikki mitä kieltäytymisiin tulee.

Eli Meksikon maajoukkueessa eletään ainakin mielenkiintoisia aikoja. Noin henk.kohtaisesti en oikein jaksa ymmärtää noita FIFA-sääntöjä - eli mistä lähtien maajoukkueista joku pakkotyömaa tuli? Jos jotakuta ei nappaa, niin sitten antaa olla. Toki kolikon toinen puoli on se, että säännön kohteena taitavat lähtökohtaisesti olla eurooppalaiset seurat, jotka eivät haluaisi päästää pelaajiaan maajoukkueiden käyttöön (Afrikan mestaruusturnaus jne, ).

Muista "eurooppalaisista" voi todeta, että pari varsin kiintoisaa nimeä on listalla. Itse ilahduin Twenten Jesús Coronan kutsusta ja sanoisin, että tulee ihan aiheesta - Tecatito on ollut kuitenkin varsin hyvässä vireessä seurajoukkueessaan ja taidettiin valita jopa sarjan syyskuun ihannejoukkueeseen. Villarralin Jonathan Dos Santos tekee puolestaan pitkästä aikaa paluun vihreään paitaan.

Meksikon liigan pelaajat julkaistaan myöhemmin. Noin hatusta vedettynä heittäisin, että Leónin Elias Hernández voisi olla kanssa aika lähellä maajoukkuepaluuta. Mitä nyt on tullut La Fieran pelejä nähtyä, niin viime keväästä lähtien Elias on kuulunut sarjan laitureiden kärkikaartiin. Vstaavasti esim. Marco Fabianin pudottaminen ei suuresti yllättäisi. Ja kuten seurapuolella on tullut todettua, niin Tigresin Edgar Gerardo Lugo ansaitsisi nykykunnossaan kyllä näyttömahdollisuuden...kuten tietty Pachucan junnukin... ;-)

edit. Tämän päivän kommenteissaan Piejo on ollut kyllä huomattavasti sovittelevampi Velan suuntaan. Mainitsee mm. hyökkääjän loukkaantumiset, joita on kieltämättä riittänyt, joten saattaapi tämä tarina saada jatko-osia, vaikka uusi kieltäytyminen tulisi
« Viimeksi muokattu: 28.10.2014 klo 23:47:37 kirjoittanut Chamagol »
RatikanHitsaaja98

Poissa Poissa


Vastaus #428 : 29.10.2014 klo 01:45:51

Boksin ulkopuolelta,onko tuosta Ochoasta enään mihinkään,vai oliko vain kuukauden ihme?
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #429 : 30.10.2014 klo 00:02:33

La Aficiónin mukaan Vela olisi hyväksynyt kutsun, joten hyökkääjä saatetaan nähdä muutaman vuoden tauon jälkeen vihreässä paidassa. Parin viikon päästähän tuo nähdään, mutta toteutuessaan ihan tervetullut lisä Meksikon kärkipeliin. Oribehan tuolla olisi varmaan yhä ykköshyökkääjä, mutta Vela olisi ihan mielenkiintoista nähdä hänen parinaan.  

edit: http://laaficion.milenio.com/seleccionmexicana/Carlos_Vela-dado-Mexico-Fecha_FIFA-Miguel_Herrera-Tri-amistosos_0_399560251.html
« Viimeksi muokattu: 30.10.2014 klo 00:05:40 kirjoittanut Chamagol »
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #430 : 10.11.2014 klo 08:41:30

Meksiko reissaa FIFA-kierroksella Eurooppaan, jossa vastaan tulevat Hollanti (12.11.) sekä Valko-Venäjä (18.11.). Varsinkin ensimmäinen on mielenkiintoinen tapaus viime kesän MM-kisojen jäljiltä, vaikka Piojo Herrera onkin vakuuttanut, että menneet ovat menneitä. Median ja fanien parissa ei taida olla ihan sama tilanne - ainakin eilisen liigamatsin alla TV-juontajat ja haastateltavat esittelivät omia versioitaan Robbenin joutsenhypystä. Aika hienoja suorituksia kyllä nähtiinkin varsinkin selkien kaarelle menon ja käsien taakse heiton osalta :D.

Carlos Velan paluu on tierysti se isoin juttu ja toisena nousee esiin se, että Meksikon liigan loppuratkaisut ovat vaikuttaneet valintoihin. Sarja on tosin tauolla, mutta Piojo on sanonut suoraan, että on pyrkinyt - pääsääntöisesti - välttelemään Liguilla-paikoista kisaavien seurojen pelaajien valintaa. Se, että matsit pelataan tällä kertaa Euroopassa antaa tähän tietysti hyvän mahdollisuuden.


Maalivahdit
Guillermo Ochoa - Malaga
Alfredo Talavera - Toluca
Monet kaivannevat José de Jesús Coronaa mukaan, mutta Chuy kuuluu juuri niihin pelaajiin, joita päätettiin lepuuttaa suosiolla Cruz Azulin tiukan sarjatilanteen takia.

Puolustajat:
Paul Aguilar - América
George Corral - Querétaro
Julio César Dominguez - Cruz Azul
Miguel Àngel Herrera - Pachuca
Hugo Isaac Rodríguez - Pachuca
Diego Reyes - Porto
Oswaldo Alanis - Santos
Luis Gerardo Venegas - Atlas
Miguel Àngel Ponce - Toluca
Adrían Aldrete - Santos

Loukkantumiset ja pelaajien säästelyt näkyvät varsin selvästi tällä osastolla ja mukana onkin pari yllätysvalintaa. Eniten hämmästystä on herättänyt Corralin debyytti, sillä laitapakkia ei pidetä oikein riittävänä näihin kinkereihin. Pelaaja sai tosin vähän siipeensä viikonlopun matsissa, mutta ei ilmeisesti estä Euroopan keikkaa. Rodríguez on myös debytantti ja tulee paikkaamaan yhtä viime hetken loukkaantunutta. Portossa tänäkin syksynä vähälle peliajalle jäänyt Reyes on tietysti mielenkiintoista nähdä maajoukkueessa.

Keskikenttä
Héctor Herrera - Porto
José Juan Vázquez - León
Jonathan Dos Santos - Villarreal
Andrés Guardado - PSV
Jesús Manuel Corona - FC Twente
Arturo Alfonso González - Atlas

Keskikentällä näkyy hyvin kireä liigatilanne, sillä syksyn peleissä testatut uudet kasvot on jätetty tällä kertaa pääosin sivuun. Vanhan mantereen kierros tarjoaa Piojolle myös luonnollisen tilaisuuden testata sikäläisissä sarjoissa pelaavia "uusia" nimiä. Kuten yllä tuli jo todettua, niin suht hyvää kautta pelaava Tecatito Corona on näistä selvästi kiintoisampi tapaus. Löi itsensä eurooppalaisskouttien tietoisuuteen parin vuoden takaisessa seurajoukkueiden MM-turnauksessa ja häipyi sitten sillat polttaen Monterreystä. Avauskausi meni totuttelun merkeissä ja tuli kesällä vähän plösössä kunnossa preseasoniin, mutta on näemmä ryhdistäytynyt syksyn aikana. Jona taas tekee paluun pitkästä aikaa maajoukkueseen, oiskohan ensimmäinen kerta sitten vuoden 2010, kun edustaa Meksikoa. Merkittävimpiä putoajia ovat Javier Aquino ja Marco Fabian. Ensimmäinen on tosin ollut viime aikoina penkkiroolissa seurajoukkueessaan, mutta vastaavia tapauksia löytyy kyllä muitakin tästä ryhmästä. Liekö jotain loukkantumista alla. Fabian taas saattaa olla sivussa osin Cruz Azulin Liguilla-taiston takia, joskaan kausikaan ei ole mennyt mieheltä kovin hyvin.

Hyökkääjät

Carlos Vela - Real Sociedad
Javier Hernández - Real Madrid
Giovani Dos Santos - Villarreal
Raúl Jimenez - Atlético de Madrid

Velan paluu tietysti se suurin uutinen. Oriben pudottaminen aika iso yllätys, joskin Piojo perusteli asiaa hyökkääjän lepuuttamisella syksyn ottelurruhkan keskellä. Cepillo on saanut myös hieman nuuskaa tehojensa takia, mutta ainakin viikonloppuna vastaus oli kova - kaksi maalia kärkipelissä. Viime pelissä maajoukkuemaalitilinsä avannut Cubo Torres on puolestaan valittu Keski-Amerikan kisojen U21-ryhmään, joten El Trin Euroopan kierros jää häneltä väliin. Santoksen Javier Orozco taas kuulunee näihin, joita ei kutsuttu tasaisen Liguilla-kisan takia.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #431 : 10.11.2014 klo 08:51:41

Boksin ulkopuolelta,onko tuosta Ochoasta enään mihinkään,vai oliko vain kuukauden ihme?
Vähän jälkijunassa tuleva kommentti, mutta ainakaan itse en oikein osaa lukea Ochoaa miksikään yhden kuukauden ihmeeksi. Nousi kuitenkin jo parikymppisenä Américan ykkösveskariksi ja kuului useamman kauden ajan seuransa avainpelaajiin. Noilla näytöillä irtosi sitten siirto Ranskaan ja taisivat ne Ajaccion fanitkin valita Memon 2-3 kertaa seuransa kauden pelaajaksi. Ja oli muistaakseni ainakin kerran liigassa eniten torjuntoja tehnyt veskari.

America-aikoina Ochoa sortui kuitenkin toisinaan loistotorjuntojen ohella myös satunnaisiin kämmeihin. Eli jos tuo "boksin ulkopuolelta" tarkoittaa sellaista, niin ei ole mies näköjään pääsyt vielä tavoistaan eroon ;).


Puolustajat:
Eniten hämmästystä on herättänyt Corralin debyytti, sillä laitapakkia ei pidetä oikein riittävänä näihin kinkereihin.
MM-kisojen aikana oli puhetta maajoukkuepelaajien hassuista kutsumanimistä ja Corralilla on kanssa pari sellaista. Mies kun tunnetaan myös "Emakon veljenä" sekä "lehmäaitauksena". Johtuneeko ensimmäinen sitten siitä, että myös Georgen sisko pelaa futista; voisin kyllä kuvitella, ettei mies ole itse kovin innostunut ko. nimestä.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #432 : 12.11.2014 klo 22:43:32

Velalta kohtuullisen tehokas paluu maajoukkueeseen. Vajaa kahdeksan minuuttia pelattu ja pallo verkossa Ylos.
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #433 : 12.11.2014 klo 22:44:20

Velalta kohtuullisen tehokas paluu maajoukkueeseen. Vajaa kahdeksan minuuttia pelattu ja pallo verkossa Ylos.

Oli muuten komea maali. Ylos
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #434 : 12.11.2014 klo 23:19:30

Eipä näytä olevan Hollannin hyökkääjien päivä. Huntelaar metristä ohi tyhjän maalin...Muutenkin isännillä ollut sen verran paikkoja, että ihme etteivät ole tasoittaneet. Aldrete ja Alanis ovat täysin liemessä Robbenin kanssa ja sieltähän niitä paikkoja on tullut

edit. Ja HT 0-1. Ja onhan Meksikollakin joku paikka ollut maalin ohella. Paras varmaan Chicharitolla, mutta ryhtyi turhaan leipomaan selvässä vetopaikassa. Toisella puoliajalla varmaan sitten Gio sisään Real Madridin hyökkääjän tilalle.
« Viimeksi muokattu: 12.11.2014 klo 23:23:41 kirjoittanut Chamagol »
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #435 : 13.11.2014 klo 12:51:07

No niin. Olin jo kirjoittamassa pitkää ja huolellista vastausta useaankin Chamagolin viestiin, ja viestini lähestyi loppuaan, kunnes koneeseen iski jumi. Ei muuta kuin buuttauksen kautta uusiksi. Enpä jaksa enää samanlaiseen perusteellisuuteen ryhtyä, joten vaikkapa ranskalaisilla viivoilla pääkohdat vähän lyhyemmin...

- Itselläkin tosiaan jäi lokakuussa Honduras-peli kokonaan väliin. Panama-pelikin tuli ilmoitettua myöhemmin, joten taisin katsoa vaan jotain puolisen tuntia, mutta tylsältä vaikutti ja kävi hyvin unilääkkeeksi. Sikälikin hienoa, että nyt näkyy Meksikon matseja parin kappalein ihan prime timessa.

- Itsekään en täysin ymmärrä noita FIFA:n pakotuksia. Harvemminpa huonosti motivoituneista pelaajista on isoa iloa, ja seurojen ja liigojenkin kanssa on hyvä pysyä väleissä. Jos ei Velaa nappaa, niin sitten ei nappaa. Toki vaikeita juttuja etenkin tuon kv-kalenterin ulkopuolella pelattavan CoN:n suhteen, ja nytkin Dortmund taisi estää Aubameyangin reissun CoN-karsintoihin ebola-pelon takia.

- Mielenkiintoiset kaksi maaottelua tosiaan senkin takia, että Piojolla oli nyt erinomainen tilaisuus katsastaa käytännössä kaikkia lähelläkään maajoukkuetasoa olevia Euroopan legioonalaisia. Hyvä linjanveto tuo, että säästelee pelaajia, joilla on Meksikon liigassa tärkeitä pelejä käsillä.

- Onko Velan pitkän linjan suostumuksesta maajoukkueeseen mitään tietoa? Nythän miehen oli helppo lähteä lyhyiden lentojen ja pienen aikaerorasituksen takia, mutta entäs sitten, kun pitäisi taas lennellä Amerikan mantereelle? Ensi vuoden Gold Cup tosin vedetään varmaan taas junnupitoisemmalla miehistöllä ja kenties Copa Américakin, joten kilpailullisia otteluita ei vähään aikaan ole tarjolla. Mukava oli silti nähdä Velan palaavan maajoukkueeseen siinä vireessä, mitä pari edellistä La Liga -kautta ovat antaneet odottaa. Vuoden 2010 MM-kisoissa hissutelleesta ja tuhnuilleesta Velasta ei ollut nyt tietoakaan.

- Itseltä meinasi tosin mennä peli ohi, ja huomasin sen vasta, kun parempi puolisko kommentoi Ayotzinapan tragediaan liittyvistä mielenilmaisuista Amsterdamin stadionin ulkopuolella. No, vasta n. 35 minuuttia oli pelattu, joten jotenkuten ehdin vielä mukaan.

- Täältäkin tosiaan puoltoa Memon pitkäaikaiselle huipputason pelaamiselle. Ei Ochoa suinkaan mikään tähdenlento ole, vaan torjunut erinomaisesti jo vuosia. Meksikon liiga ja Ligue 1:n häntäpää vaan ovat aika hyvin suurelta yleisöltä piilossa.

- George Corralista muuten sen verran, että miehen sisko, johon Chamagol viestissään viittasi, pelasi kauden 2014 Suomessa ja Merilappi Unitedissa. Charlyn teki SM-sarjassa viisi maalia ja ONS:ää vastaan syyskuussa hattutempunkin. Toki siis myös Meksikon naisten maajoukkueen futaaja, jolla uskoakseni ensi vuonna MM-kisareissu edessä. Corral teki CONCACAF:in mestaruuskisoissa lokakuussa yhteensä neljä maalia, joista kaksi ensi kesän MM-kisapaikan varmistaneen pronssiottelun jatkoajalla. Hänet valittiinkin myös turnauksen tähdistöön. Aika hyvin SM-sarjan pelaajalta. Ylos

- Corral tarkoittaa suomeksi juuri aitausta, joten se on jonkin verran tuon lempinimen takana. Sisarusten toinen sukunimi on muuten eksoottinen Ang, ja se taas liittyy siihen, että lasten äiti on taiwanilainen. No, onneksi valitsivat Meksikon maajoukkueen. :) Tuon aitaus-lempinimen vielä jotenkin ymmärrän, mutta jos tuolla sialla/emakolla viitataan Charlyniin, niin aika mauton lempinimi kyllä, pakko todeta. Alas

- Eilen oli tosiaan vauhdikas peli, ja Meksiko sai kuin saikin revanssinsa Hollannista. Komeita maaleja koko joukko. Velalta hieno paluu maajoukkueeseen, ja Tecatito Coronalta upea debyytti ja häikäisevä esityö Velan toiseen maaliin (jos se siis oli hän, striimini oli aika suttuinen). Chicharitolta hyvä maltti omassa osumassaan, joka mielestäni oli täpärästi hyväksytty ja laillinen maali, vaikka Chamagol taisi sitä epäillä paitsioksi live-ketjussa. Vastapuolella Sneijderilta komea maali myös, ja Blindiltä puolestaan jokseenkin onnekas. Näkemäni n. tunnin aikana Hollannilla oli kyllä paikkoja enemmän kuin Meksikolla, mutta tällä kertaa oranssit tuhlailivat El Tritäkin enemmän.

Robben sai tosiaan ennen peliä tuliaisia, mutta jätti tällä kertaa onneksi pahimmat sukeltelut tekemättä. http://bleacherreport.com/articles/2264955-arjen-robben-presented-with-it-wasnt-a-penalty-shirt-ahead-of-mexico-rematch

Nyt viesti ulos, ennen kuin kone tilttaa taas. Tähän ei sentään vierähtänyt ihan yhtä pitkää aikaa...
« Viimeksi muokattu: 13.11.2014 klo 13:07:14 kirjoittanut Laitalinkki »
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #436 : 14.11.2014 klo 13:16:09

Meni kyllä kahvit näppikselle pahemman kerran kun tähän törmäsin:
http://bleacherreport.com/articles/2264955-arjen-robben-presented-with-it-wasnt-a-penalty-shirt-ahead-of-mexico-rematch
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #437 : 14.11.2014 klo 20:09:07

No niin. Olin jo kirjoittamassa pitkää ja huolellista vastausta useaankin Chamagolin viestiin, ja viestini lähestyi loppuaan, kunnes koneeseen iski jumi. Ei muuta kuin buuttauksen kautta uusiksi. Enpä jaksa enää samanlaiseen perusteellisuuteen ryhtyä, joten vaikkapa ranskalaisilla viivoilla pääkohdat vähän lyhyemmin...
Hyviä pointteja, joten heitetään nyt jotain omaa hölinää.

- Itselläkin tosiaan jäi lokakuussa Honduras-peli kokonaan väliin. Panama-pelikin tuli ilmoitettua myöhemmin, joten taisin katsoa vaan jotain puolisen tuntia, mutta tylsältä vaikutti ja kävi hyvin unilääkkeeksi. Sikälikin hienoa, että nyt näkyy Meksikon matseja parin kappalein ihan prime timessa.
Ehdottomasti samaa mieltä. Medio Tiempon mukaan Valko-Venäjä-matsi on ensi tiistaina klo 19. Ja jos La Aficiónia on uskominen, niin Piojo rukkaa kokoonpanon muiden syksyn treenipelien tapaan uuteen uskoon
http://laaficion.milenio.com/seleccionmexicana/Piojo-Bielorrusia-Mexico-Holanda-Amistosos-Fecha_FIFA-Carlos_Vela_0_408559373.html
Varmaan noista ainakin joku 5-8 pitää paikkansa, mutta saapi nähdä tarjotaanko Velalle uutta avauspaikkaa.

- Onko Velan pitkän linjan suostumuksesta maajoukkueeseen mitään tietoa? Nythän miehen oli helppo lähteä lyhyiden lentojen ja pienen aikaerorasituksen takia, mutta entäs sitten, kun pitäisi taas lennellä Amerikan mantereelle?
Pieni uhkahan tämä on, sillä mitään pitkäaikaisia suostumuksia ei ole osunut omaan silmään. Voisi kuitenkin kuvitella, että tämän näytön jälkeen tarjolla olisi vahvempi asema avauksen osalta, mikä voi lisätä osaltaan kiinnostusta. Esim. Memo Ochoahan kritisoi viime vuonna rivien välissä sitä, että lentely rapakon yli penkille istumaan ei ole kovin palkitsevaa. Ja pakko on sekin myöntää, että tässä parin viime vuoden aikana on tullut Velaa melko paljon dissattua, joten on aika perua puheitaan. Maalien ohella vahvaa työntekoa ja liikettä eli toi ainakin tämän pelin osalta aivan uutta vaarallisuutta El Trin peliin. Eli toivoa sopii, että jatkaa vihreässä paidassa.

Ensi vuoden Gold Cup tosin vedetään varmaan taas junnupitoisemmalla miehistöllä ja kenties Copa Américakin, joten kilpailullisia otteluita ei vähään aikaan ole tarjolla.
FMF:n pääjehut ovat horisseet siihen suuntaan, että Gold Cup olisi ensi kesän pääturnaus. Mitään pakkoa ei tällä kertaa ole, mutta vuoden 2017 Confederations Cup kuulemma kiinnostaa. Sinne pääsy vaatii puolestaan ensi kesän Gold Cupin voittamista, minkä jälkeen edessä olisi jatkokarsinta USA:ta vastaan. Copa Américahan meni viimeksi U22-ryhmällä, jota heikensi vielä Ecuadorin testosteronia puhkuvat illat. Vähän veikkaisin, että tällä kertaa mennään aavistuksen kokeneemmalla porukalla varsinkin, kun maiden rankkauskin tarjoaa hyvät saumat jatkoon. Piojokin on puhunut jo pitkään ensi kesän kahdesta maajoukkueesta ja tämä selittää tietysti syksyn reipasta kokeiluhenkeä. Tähän teemaan liittyen voi mainita senkin, että Rafa Márquez naarattiin kesän jälkeen jo Tri-museoon, mutta viime aikojen puheet viittaavat siihen, että "El Kaiserille" olisi vielä käyttöä maajoukkueessa. Piojo vihjaili tässä joku aika sitten, että Rafa saatetaan nähdä maajoukkueessa vuoden 2015 puolella. Rafa taas kommentoi tällä viikolla, että haluaisi vielä voittaa majoukkueessa "jotain suurta" eikä sulje pois edes vuoden 2018 MM-kisoihin osallistumista. Päävalmentaja ja ex-kippari pitävät kuulemma tiivisti yhteyttä, joten Rafan maajoukkueura voi saada vielä jatkoa. Ja mikäs siinä, tämän vuoden tason säilyessä toppari olisi erinomainen lisä esim. Copa América-ryhmään.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #438 : 18.11.2014 klo 10:03:29

Meksiko pelaa tänään klo 19 harjoitusmatsin Valko-Venäjää vastaan. Menee tosin osin Suomen pelin päälle, mutta eiköhän Roja Directalta löydy toiselle puoliajalle nykimätönkin striimi. Tuttuun tapaansa Piojo on twiittaillut avauksensa jo hyvissä ajoin ennen peliä:

Alfredo Talavera; Paul Aguilar, Hugo Rodríguez, Julio César Dominguez, Miguel Ángel Ponce; Jesús Corona, Jonathan dos Santos, Alfonso González; Giovani dos Santos, Raúl Jimenez.

Edelliseen peliin nähden avaus menee Aguilaria lukuunottamatta täysin uusiksi ja ihan fiksuahan kaikille onkin antaa riittävästi peliaikaa. Aguilarkin taitaa olla avauksessa lähinnä sen takia, että George Corral joutui reissaamaan kotiin polvivamman takia. Siskonsa Charlyn teki muuten maalin, kun Meksiko pelasi 1-1-tasurin Kolumbia vastaan Keski-Amerikan ja Karibian kisoissa Ylos.

Hollantia vastaan osunut Chicharito on puolestaan enää maalin päässä Cuau Blancosta, joten se tuo pientä lisämaustetta tähän peliin.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #439 : 18.11.2014 klo 22:43:34

Meksiko pelaa tänään klo 19 harjoitusmatsin Valko-Venäjää vastaan. Menee tosin osin Suomen pelin päälle, mutta eiköhän Roja Directalta löydy toiselle puoliajalle nykimätönkin striimi.

Jep, samat sävelet oli täälläkin. Striimiiltä tihrustin toisen puoliajan, kun Suomen peli oli ohi. Eihän tuo mikään moitteeton striimi ollut, mutta katselihan sitä.

Ainakaan selostajien kommenttien ja tilastojen perusteella ei avausjaksolla kyllä ollut juurikaan nähtävää. Yhteensä kolme laukausta, yksi kulma eikä juuri mitään muutakaan. No, V-V sai Aguilarin tötöilyn jälkeen kelpo vetopaikan ja Gio sai aiheen protestoida rankkaria, jonka tuomari mielestäni jätti ihan oikein viheltämättä.

Toinen jakso alkoikin sitten kunnon vauhdilla, kun 10 minuuttiin tehtiin peräti neljä maalia, kaksi per joukkue. Meksikon molemmista maaleista vastasi Raúl Jiménez parhaasta maalintekosektorista ja lähietäisyydeltä, ensimmäinen hyvästä syötöstä V-V:n paitsioansan petettyä ja toinenkin isäntien puolustusvirheestä. Molemmat maalit alusti Giovani Dos Santos.

Valko-Venäjän ensimmäinen maali syntyi pilkulta, kun Aguilar kaatoi hyökkääjän rankkarialueella. Talavera taisi torjua pilkun tolppaan, mutta paluupallossa oli neljä punapaitaa lähempänä kuin yksikään meksikolainen. Toinen puolestaan puskettiin sisään 5 metristä, ja Talavera oli keskityspallossa täysin voimaton.

Tämän jälkeen mentiin pitkä jakso ilman maalia, kunnes Valko-Venäjä teki vielä yhden Meksikon puolustuksen liukuhihnavirheiden seurauksena ja paitsioansankin petettyä. 3-2 -voitto oli mielestäni ehdottoman ansaittu, sillä Valko-Venäjä hassasikin muutaman aivan avopaikan ja oli toisen jakson alun kaaoksen jälkeen muutenkin lähempänä voittoa. Meksikon peli meni aika sekaisin, kun keskikentältä otettiin pois mies toisensa jälkeen, ja tilalle heitettiin Jimenezin tueksi niin Carlos Velaa kuin Chicharitoakin. Pelinrakentelusta ei ollut oikein enää jälkeäkään, ja puolustuksessakin taisi lopulta olla vaihtoruletin jälkeen jokunen pelaaja oudolla pelipaikalla.

Kaiken kaikkiaan aika saamaton esitys Meksikolta pirteän toisen jakson alun jälkeen. Muutaman asteen pakkasen piikkiinköhän se mahdetaan laittaa, sillä sen verran rajusti tuntuivat mehikanot hytisevän vaihtopenkillä? Kenttä vaikutti sivumennen sanoen olleen aika heikossa kunnossa.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #440 : 20.11.2014 klo 12:27:47

Siskonsa Charlyn teki muuten maalin, kun Meksiko pelasi 1-1-tasurin Kolumbia vastaan Keski-Amerikan ja Karibian kisoissa Ylos.

Charlynin huima tahti sen kuin vain jatkuu, kun nyt Corral tempaisi peräti neljä maalia Trinidad & Tobagon verkkoon Meksikon 6-0 -voitossa. CONCACAF:in neljän maalin ja all stars -valinnan (ainoana meksikolaisena) jälkeen meno tuntuu sen kuin vain kiihtyvän. Melkoinen pelinainen Merilappi Unitedilla tuntuu Corralissa olevan käsissään, joten jospa ensi vuonna hoidettaisiin ne viisumiasiat ihan kaikkien pykälien mukaisesti, niin tässä olisi Naisten Liigaan melkoinen myyntivaltti. Eiköhän Corralilta odoteta ensi vuoden MM-kisoissakin suuria. Meksikon kaikkien aikojen naisjalkapalloilija (eniten maaotteluita ja maaottelumaaleja), 36-vuotias Maribel "Marigol" Domínguez ehtikin jo tituleerata Corralia seuraajakseen.

Charlyn Corralille Ylos Tuoppi

Herrera oli ripittänyt Valko-Venäjä-pelin jälkeen aika rajusti etenkin Luis Venegasia ja Julio César Domínguezia ja puolustajat myönsivätkin kritiikin olleen täysin oikeutettua. Lapsellisista virheistä olisi tarkoitus ottaa jatkossa opiksi. Meksiko ei ilmeisesti ole vielä sopinut maaliskuulle maaotteluita, mutta eiköhän sinne jotain löydetä. Päähuomion ensi vuodesta vievätkin sitten nuo kesän kaksi arvoturnausta.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #441 : 23.11.2014 klo 14:25:10

Charlynin huima tahti sen kuin vain jatkuu, kun nyt Corral tempaisi peräti neljä maalia Trinidad & Tobagon verkkoon Meksikon 6-0 -voitossa. CONCACAF:in neljän maalin ja all stars -valinnan (ainoana meksikolaisena) jälkeen meno tuntuu sen kuin vain kiihtyvän. Melkoinen pelinainen Merilappi Unitedilla tuntuu Corralissa olevan käsissään, joten jospa ensi vuonna hoidettaisiin ne viisumiasiat ihan kaikkien pykälien mukaisesti, niin tässä olisi Naisten Liigaan melkoinen myyntivaltti. Eiköhän Corralilta odoteta ensi vuoden MM-kisoissakin suuria. Meksikon kaikkien aikojen naisjalkapalloilija (eniten maaotteluita ja maaottelumaaleja), 36-vuotias Maribel "Marigol" Domínguez ehtikin jo tituleerata Corralia seuraajakseen.

Charlyn Corralille Ylos Tuoppi
Ehdottomasti näin. Täytyy sanoa, että nimi kuulostikin hämärästi tutulta, kun sen mainitsit, joten taisi tuo jonkun maalin liigassa myös iskeä. Sinällään mielenkiintoista, että miten ko. pelaaja on osunut MelU:n tutkaan, kun naisten liigan hankinnat ovat usein hieman muilta suunnilta. Maalikuningatarkisan kärjessä tällä hetkellä ja viikolla luvassa semit Costa Ricaa vastaan.

Miesten puolella olympiajengin ykköshyökkääjäksi kaavailtu Cubo Torres on ollut myös hyvässä vireessä samaisissa karkeloissa. Kasassa on kolme maalia kuten myös Martin Zuñigalla, joka iski hattutempun lohkon päätöspelissä. Jälkimmäinen on Américan tämän hetken suurimpia lupauksia; junnusarjoissa syntyi maaleja kovaan tahtiin ja jos nyt en ihan väärin muista, niin voitti myös Copa MX:n maalikuninkuuden viime syksynä. On saanut myös jonkun verran vastuuta Kotkien tähtisikermässä, joten nimi kannattaa laittaa kyllä muistiin.   

Herrera oli ripittänyt Valko-Venäjä-pelin jälkeen aika rajusti etenkin Luis Venegasia ja Julio César Domínguezia ja puolustajat myönsivätkin kritiikin olleen täysin oikeutettua. Lapsellisista virheistä olisi tarkoitus ottaa jatkossa opiksi.
Lähtökohtaisesti tohon luulisi olevan suht hyvät saumat, sillä topparitrio Rodríguez-Domínguez-Venegas ei ole juuri keskenään pelannut. Voi noista toki joku matkan varrella pudotakin varsinkin, kun Morenon paluu pelikentälle alkaa olla lähellä. Net kun ei tiedä, niin Raúl Jimenez teki Meksikon molemmat maalit, mikä tekee varmasti hyvä nuoren hyökkääjän itseluottamukselle. Tosin noissakin vastustajan puolustaminen/merkkaus oli vahvaa höntsäluokkaa.

https://www.youtube.com/watch?v=lEuWg_64FHc

Meksiko ei ilmeisesti ole vielä sopinut maaliskuulle maaotteluita, mutta eiköhän sinne jotain löydetä. Päähuomion ensi vuodesta vievätkin sitten nuo kesän kaksi arvoturnausta.
Ei taida tosiaan olla vielä mitään lukkoon lyötynä. Huhtikuulle on ilmeisesti sovitu treenipeli USA:ta vastaan.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #442 : 04.12.2014 klo 11:25:25

Miguel Herrera allekirjoitti vihdoin eilen jatkosopimuksen, joka ulottuu Venäjän vuoden 2018 MM-kisoihin saakka. Piojo kuittaa MT:n mukaan neljän vuoden pestistään pyöreät 12 miljoonaa dollaria. http://www.mediotiempo.com/futbol/seleccion-mexicana/noticias/2014/12/03/firmo-piojo-contrato-para-rusia-2018
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #443 : 17.01.2015 klo 14:24:30

Meksiko ei ilmeisesti ole vielä sopinut maaliskuulle maaotteluita, mutta eiköhän sinne jotain löydetä. Päähuomion ensi vuodesta vievätkin sitten nuo kesän kaksi arvoturnausta.

Nyt on ilmeisesti sovittu, sillä näillä näkymin El Tri kohtaa 23.3.- 31.3. välisenä aikana Kolumbian ja Paraguayn, joskin jälkimmäinen taitaa olla vain noin 90 %:n varmuudella sovittu juttu. Jos molemmat toteutuvat, niin hyvät testivastustajat tulevaa Copa Américaa ajatellen. Huhtikuussa Meksiko kohtaa USA;n vieraskentällä ja tässä pelissä on käytössä vain kotimaan liigan pelaajia. Chuky Lozanolle A-maajoukkuedebyytti viimeistään tällöin :).

Piojo Herrera tyrmäsi tässä joku aika sitten myös melko suorin sanoin Miguel Layúnin tämän kevään kestävän lainakauden Watfordissa, mitä päävalmentaja on kutsunut vakavaksi virheeksi. Herrera on antanut myös ymmärtää, että tämä voi vaikuttaa myös tuleviin maajoukkuekutsuihin. Täytyy sanoa, ettei tuo mustakaan miltään huippuvalinnalta kuulosta, mutta toisaalta en oikein jaksa uskoa noihin "uhkauksiinkaan". Toki jos Englannissa penkki kutsuu, niin asia voi olla toinen. Herrera vihjasi samassa haastattelussa jälleen kerran, että Copa América on ensi kesän prioriteettilistalla kakkossijalla. Eli kaipa tuohon täytyy pikku hiljaa uskoa, kun samaa viestiä on tullut eri tahoilta.

http://www.mediotiempo.com/futbol/mexico/noticias/2015/01/07/layun-cometio-un-error-grave-miguel-herrera

edit. Ja pakkohan tämäkin on mainita, että Lozano on tällä hetkellä U20:sten CONCACAF:in mestaruusturnauksessa / MM-karsinnassa ja jälki on ollut vahvaa sielläkin: neljä maalia kolmessa pelissä, millä johtaa myös maalikunkkukisaa Ylos.
« Viimeksi muokattu: 17.01.2015 klo 14:45:06 kirjoittanut Chamagol »
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #444 : 01.02.2015 klo 14:08:07

Carlos Velalta saattavat jäädä ensi kesän arvoturnaukset väliin, sillä hyökkääjä loukkaantui eilisessä Espanjan liigan matsissa. Polven kierukkavammaa epäillään ja jos alkuviikon tutkimukset vahvistavat asian, niin puhutaan useamman kuukauden tauosta. Harmi juttu jos näin käy, sillä Carlos olisi kyllä hieno nähdä Meksikon paidassa jommassa kummassa turnauksessa.

Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #445 : 02.02.2015 klo 22:11:58

Parin kuukauden tauko sieltä sitten Velalle napsahti. Kierukkavamma, kuten ennakoitiin ja oikea polvi on nyt leikattu. Onneksi oli kuitenkin pelätty pienempi vaurio, joten hyökkääjä ehtii tuolla aikataululla kyllä kesän kisoihin.

Positiiviselta puolelta voi mainita, että Ulises Davila näkyy saaneen sopimuksen Portugalin liigan Vitoria Setubaliin. Periaatteessa sopivan kokoinen seura, jossa onnistuessaan saumat päästä takaisin Piojon tutkalle. Ja net kun ei tiedä, niin kyseessä on siis hyökkääjä, joka kipparoi vuosina 2010-2011 Meksikon U20/U22-maajoukkeita eli samaa porukkaa, joka vei kultaa Lontoossa. Chelseaan tuo siirtyi muistaakseni 2011 ja sen jälkeen on ollut lainassa vähän siellä sun täällä.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #446 : 21.03.2015 klo 18:13:20

Meksiko on nimennyt ensi viikon maaotteluihin seuraavan ryhmän. Vastassa siis Ecuador & Paraguay ja ottelut käydään tuttuun tyyliin USA:n puolella.


MAALIVAHDIT
Guillermo Ochoa (Málaga CF)
Jesús Corona (Cruz Azul)
   
PUOLUSTAJAT
Miguel Arturo Layún (Watford)
Paul Aguilar (América)
Héctor Moreno (Espanyol)
Francisco Rodríguez (Cruz Azul)
Julio César Domínguez (Cruz Azul)
Oswaldo Alanís (Santos)
Hugo Ayala (Tigres)
Diego Reyes (Porto)
Jorge Torres Nilo (Tigres)
Adrián Aldrete ( Santos)

Toppariosasto on täällä selvästi syynin alla, sillä Piojon pelitavan takia heitä tarvitaan kesän pariin turnaukseen reippaanpuoleisesti. Huomionarvoista tietysti Morenon paluu ryhmään MM-kisojen jalkamurtuman jälkeen. Ja onhan noita muitakin palaajia eli jo kertaalleen telakalle heitetty Maza ihan oikeutetusti  ja samaan kastiin olisi kuulunut myös Rafa, mutta loukkaantuminen kaatoi paluun.

KESKIKENTTÄ
Andrés Guardado (c, PSV)
Héctor Herrera (Porto)
Jesús Manuel Corona (Twente)
Jürgen Damm (Pachuca)
Jonathan dos Santos (Villarreal)
José Juan Vázquez (León)
Juan Carlos Medina (Atlas)
Javier Güémez (Tijuana)
Jesús Dueñas (Tigres)

Omasta vinkkelistä pitkään hehkuttamani Dammin maajoukkuedebyytti on tietysti mielenkiintoisin tapaus. Nopea laituri on ollut ns. liekeissä koko kauden ja kun oikealla sivustalle ei ihan hirveästi ole tässä ryhmässä tarjolla pelaajia, niin saanee Tecatito Coronan kanssa ihan hyvin peliaikaa. MM-kisat loukkaantumisen takia missannut Medina palaa tappelemaan keskikentän pohjapaikasta. Tigresin Dueñas taas on pelannut hyvän kauden ja se on ollut julkinen salaisuus jo pitkään, että mies kutsutaan maaliskuun treenipeleihin. Monipuolisella kaverilla uskoisi olevan saumoja Copa Américan kakkosjoukkueeseen. Ray Vallecanossa hieman nihkeästi peliaikaa saanut Javier Aquino jäi vaille kutsua (logiikka ei ole ihan hteneväistä vrt tapaukset Reyes ja Jiménez)
   
HYÖKKÄÄJÄT
Javier Hernández (Real Madrid)
Eduardo Herrera (Pumas)
Raúl Jiménez (Atlético de Madrid)
Giovani dos Santos (Villarreal)

Loukkaantumiset syövät tätä osastoa velan ja Peraltan muodossa. Seurajoukkueiden penkkikalusto näkyy olevan kanssa aika vahvasti edustettuna. Herrera on paukutellut viimeisen vuoden aikana kohtuudella maaleja ja sai tämän myötä palkkiokutsun. Vähän vaikea kuvitella häntä kuitenkaan miksikään maajoukkueen maaliruiskuksi.
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #447 : 23.03.2015 klo 12:56:34

...
Herrera on paukutellut viimeisen vuoden aikana kohtuudella maaleja ja sai tämän myötä palkkiokutsun. Vähän vaikea kuvitella häntä kuitenkaan miksikään maajoukkueen maaliruiskuksi.

Palkkiokutsu? Nyt meni vähän ohi, eikös Herrera nyt ole aika vakiokasvo ja ymmärtääkseni yksi ensimmäisistä nimistä mitä maajoukkueeseen kutsutaan?

Ei sillä, ei hän mikään maaliruisku ole, mutta aika tärkeä palanen Meksikon keskikentälle mielestäni.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #448 : 23.03.2015 klo 13:00:24

Palkkiokutsu? Nyt meni vähän ohi, eikös Herrera nyt ole aika vakiokasvo ja ymmärtääkseni yksi ensimmäisistä nimistä mitä maajoukkueeseen kutsutaan?

Ei sillä, ei hän mikään maaliruisku ole, mutta aika tärkeä palanen Meksikon keskikentälle mielestäni.

Eduardo Herrera, ei Hector Herrera.

Hectoriin tuo viestisi pätee täysin ensimmäistä sanaa lukuun ottamatta.
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #449 : 23.03.2015 klo 13:45:10

Eduardo Herrera, ei Hector Herrera.

Aivan, tietysti... hyvä minä ja mun luetun ymmärtäminen.
Kun puhutaan Herrerasta ja Meksikon maajoukkueesta ei tullut mieleenkään, että voitaisiin puhua jostain muusta kuin Hectorista.
Tosin... onhan siellä myös se suht sekopäinen Herrera penkin päässä :D

 
Sivuja: 1 ... 17 [18] 19 ... 24
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa