Lamar
Poissa
|
 |
Vastaus #1850 : 16.09.2007 klo 22:58:28 |
|
Mielesetäni Leppänen on esiintynyt taas edukseen. Pallo varma kaveri, ei tee mitään huikeita ratkaisu syöttöjä, muttaa pitää palloa hyvin hallussa ja jakelee sitä alaspäin uudelleen pelattavaksi. Rauhoittaa huomattavasti JJK:n keskustaa. Kotamäki ei kyllä ole mikään ratkaisu tuohon keskelle Leppäsen tilallle.
|
|
|
|
Arpin Lusène
Poissa
|
 |
Vastaus #1851 : 16.09.2007 klo 23:19:58 |
|
Mielesetäni Leppänen on esiintynyt taas edukseen. Pallo varma kaveri, ei tee mitään huikeita ratkaisu syöttöjä, muttaa pitää palloa hyvin hallussa ja jakelee sitä alaspäin uudelleen pelattavaksi. Rauhoittaa huomattavasti JJK:n keskustaa. Kotamäki ei kyllä ole mikään ratkaisu tuohon keskelle Leppäsen tilallle.
Vaikka tänään en peliä nähnyt, niin täytyy sanoa, että sama. Gini tuo rauhallisuutta keskikentälle ja pyrkii helppoihin(lue:varmoihin) ratkaisuihin kentällä. Pallon ollessa vastustajalla peittää hyvin syöttölinjoja eikä pelaa ryntäilemällä itseään ulos tilanteista. Pelintekijäksi hänestä ei ole, mutta taitavamman kaverin vieressä on ehdottomasti tärkeä osa keskikentän keskustaa. Kotamäki taasen on mielestäni ihan pätevä rotaatiopelaaja ja varamies, mutta Ykkösen tasolle auttamattomasti turhan hidas ratkaisuissaan. Leppänen on parempi alaspäin ja Lähitie sekä alas- että ylöspäin. Muussa kuin JJK:n käyttämässä 4-4-2 -formaatiossa voisi Pekollekin ehkä paikka avauksesta löytyä.
|
|
|
|
timotei tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Kettusen Pekka
|
 |
Vastaus #1852 : 17.09.2007 klo 08:09:24 |
|
Leppäseen liittyen olen samaa mieltä Dondinhon kanssa siinä, että kaveri on pelannut varsin huonosti. Toisaalta kuitenkin Pekkoon verrattuna syöttövarmuus on ihan eri luokkaa, ja kun kumpikaan ei pysty peliä avaaviin syöttöihin, on tuo aika ratkaiseva elementti. Pallot edes omille. Jos vielä pyöritellään, niin Pekolla on tietenkin apunaan hyvä laukaus, jota hän tosin ei ole käytännössä ollenkaan käyttänyt.
Pitäisin kuitenkin Leppäsen avauksessa. Eilisen kaltaisilla esityksillä sen ei silti pitäisi olla mikään automaattinen itsestäänselvyys.
|
|
|
|
GF
Poissa
|
 |
Vastaus #1853 : 18.09.2007 klo 16:02:16 |
|
Onks kellään muuten tietoa siitä JJK:n kummisedän henkilöllisyydestä? Yksityishenkilöltä harvinainen temppu...
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #1854 : 18.09.2007 klo 16:28:10 |
|
Onks kellään muuten tietoa siitä JJK:n kummisedän henkilöllisyydestä? Yksityishenkilöltä harvinainen temppu...
"" "Kummisetä" on keskisuomalainen mies, entinen jalkapalloilija, joka ei kuitenkaan enää asu Keski-Suomessa. Hän haluaa pysyä tuntemattomana. ""- Ville Lehtinen ? - Mauri Pekkarinen ? 
|
|
|
|
Dickinson
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg
|
 |
Vastaus #1855 : 18.09.2007 klo 16:29:39 |
|
Mauri taitaa majailla toisinaan täälläkin.
|
|
|
|
Arpin Lusène
Poissa
|
 |
Vastaus #1856 : 18.09.2007 klo 16:36:34 |
|
Maurillahan on komea kämppä Kuokkalan suunnassa. Siellä Päijänteen rannalla tupeekin heiluu mukavasti tuulessa, kun Kinnulan pieni suuri mies ihastelee tiluksiaan. Olen bongannut Maurin useaan otteeseen JJK:n peleistä tällä kaudella. 
|
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #1858 : 19.09.2007 klo 08:23:45 |
|
Tästä nyt ei kannata kenenkään innostua, kunhan "päissäni" mietin. Mannisen Mikolla menossa aika vaisu kausi Hakassa. Välillä joutunut penkillekin, kun Strandvall vienyt pelipaikan. Tuntuu, että miehen kehitys on pysähtynyt. Ulkomaille tuskin asiaa tämän kauden jälkeen. Kannattaisiko ottaa askel taaksepäin mennäkseen askeleen eteenpäin...JJK:n oikealle laidalle 2008?  Juu, fantasiaa varmasti vain...
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #1859 : 19.09.2007 klo 09:37:24 |
|
Poliitikot osaa irtopisteiden keräämisen jalon taidon. :  - Toki näinkin, mutta Mauri on ollut tuttu näky jalkapallokatsomoissa kautta vuosikymmenten, ja on pelannut nuorempana myös itse. En tiedä, vaikka pelaisi vieläkin Eduskunnan jalkapallojoukkueessa?
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #1860 : 19.09.2007 klo 09:43:37 |
|
toisesta topikista: ... katseet Suomen Cuppiin. Sarjapaikka säilyi!  - Ensin Klubi nurin, sitten välierässä Lahti. Sitten onkin UEFA-edustus varma, jos finaalissa vastassa liigamestari Tampu. Ensi kaudella sitten ekalla karsintakierroksella Fär-saarille, toisella City of Manchesteriin! 
|
|
|
|
Arpin Lusène
Poissa
|
 |
Vastaus #1861 : 19.09.2007 klo 10:04:12 |
|
Tästä nyt ei kannata kenenkään innostua, kunhan "päissäni" mietin. Mannisen Mikolla menossa aika vaisu kausi Hakassa. Välillä joutunut penkillekin, kun Strandvall vienyt pelipaikan. Tuntuu, että miehen kehitys on pysähtynyt. Ulkomaille tuskin asiaa tämän kauden jälkeen. Kannattaisiko ottaa askel taaksepäin mennäkseen askeleen eteenpäin...JJK:n oikealle laidalle 2008?  Juu, fantasiaa varmasti vain... Löytänee paikan jostain liigajoukkueesta ja nyt Parviaisen loukkaannuttua Sebu siirtyy pakiksi ja Mikko saanee paljon peliaikaa laidalla.
|
|
|
|
kiila76
Poissa
|
 |
Vastaus #1862 : 19.09.2007 klo 10:36:09 |
|
Maurillahan on komea kämppä Kuokkalan suunnassa. Siellä Päijänteen rannalla tupeekin heiluu mukavasti tuulessa, kun Kinnulan pieni suuri mies ihastelee tiluksiaan. Olen bongannut Maurin useaan otteeseen JJK:n peleistä tällä kaudella.  Mauri on todellakin jonkinsortin jalkapallomiehiä, JJK:n kummisedäksi en kuitenkaan lähtisi Mauria veikkaamaan. OT: Olen muuten nauttinut Maurin takapihan terassilla aamukahvit Päijännettä ihaillen. On julkisuuskuvaansa huomattavasti mukavempi mies
|
|
|
|
Hong Song
Poissa
|
 |
Vastaus #1863 : 19.09.2007 klo 14:56:43 |
|
Btw, käykääs huviksenne lukaisemassa JJK:n sivuilta A-junnujen viimeisimmän matsin otteluraportti. Pisteet toki pitkästä raposta, mutta en ole kyllä Håkans-Paten raportteja lukuunottamatta nähnyt missään tuollaista määrää kirjoitusvirheitä kuin tuossa tuotoksessa :  Lainausmerkkien huolettomalle käytölle vielä erityinen  "Loistava suoritustus hankalissa olosuhteissa joukkueelta, varsinkin pitää nostaa "hattua" vaihtopelaajille. Ilman heidän "askeleita" olisi voinut olla vaikea loppu" totesi joukkueen "johtoporras".
e: luin vielä toiseen kertaan, ei ole todellista 
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.09.2007 klo 15:01:05 kirjoittanut Hong Song »
|
|
|
|
|
timotei tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Kettusen Pekka
|
 |
Vastaus #1864 : 19.09.2007 klo 15:04:32 |
|
Btw, käykääs huviksenne lukaisemassa JJK:n sivuilta A-junnujen viimeisimmän matsin otteluraportti. Pisteet toki pitkästä raposta, mutta en ole kyllä Håkans-Paten raportteja lukuunottamatta nähnyt missään tuollaista määrää kirjoitusvirheitä kuin tuossa tuotoksessa :  Lainausmerkkien huolettomalle käytölle vielä erityinen  Loistava tuotos.  Mahdollisen oikoluennan pelossa tallennan tuon jalkapallotiedotuksen merkkiteoksen tähän perään. Siellä ollaan selvästi paluumatkalla istuttu läppäri ja voitonmalja sylissä. JJK A haki murskavoiton HJS:stä.
JJK:n A-nuoret vierailvat sarjanousija Hämenlinnan Jalkapalloseran vieraana tiistaina. Sm-sarjan ottelu päättyi vieraiden 5-0(2-0) murskavoittoon. Ottelu pelattiin todella huonoissa olosuhteissa Turenkissa, kun Hämeenlinna nurmikentät olivat suljettu tältä syksyltä. Koko päivän ja myös koko ottelun jatkunut vesisade teki kentäsä liukkaan. Lisäksi ottelun myöhäinen alkamisaika tuotti varsinkin vierasjoukkueelle toisella puoliajalla ongelmia. Joukkueella ei olllut ennen tätä ottelu yhtään harjoitusta keinovaloissa. Lisäksi kokoonpanosta puuttui 3 tärkeää pelaajaa, Toppari Tuomo Janatuinen(armeija), Kristian Lahtinen(kuume) ja edutuksessa nykyisin vastuuta saava Zakaria Abahassine.
JJK otti hallinnan jo alussa. JJK näytti jo ottelun alussa kotijoukkueelle kumpi tätä ottelu vie. Jo viiden minuutin kohdalla Sampo Ojalla oli mahdollisuus viedä joukkueensa johtoon rankarista, kun Jukka-Pekka Laitinen oli kaadettu läpiajossa. HJS:n maalivahti torjui kuitenkin loistavasti tilanteen. 19 minuuttia ole pelatu kun laitapaikki Matii Kari antoi hienon pitkän syötön Laitisella rankkarialueelle, rinnalla alas ja pallo maaliin 1-0. Vain viisi minuutti edellisestä yksi joukkueen parhaista pelaajista, toppsri Antto Tapaninen katkoi kotijoukkueen hyökkäyksen. Hän "pujotteli" kolmen vastutajan pelaajan ohi ja antoi loistavan pitkän syötön laidasta läpi murtauneelle Niko Markkulla(B), 2-0.
Toisen puoliajan alku tasaisempaa. Toisen puoliajan alkupuolella HJS sai rakennettua myös muutaman vaarallisen tilanteen JJK:n maalille, mutta varmasti pelannut puolustus hoii tilanteen tiadolla. Puoliajan puolessa välissä alkoi tapahtua. Valmennusjohto siirti Niko Kauton laidasta kärkeen, ja Niko taisteli pallon itselleen siirtäen vieraat jo 3-0 johtoon. JJK teki viisi pelaaja vaintoa ja kaikki vaihosta tulleet toivat lisää virtaa kentälle. Jasin Abahassine(B) pelasi ensimmäisen A-nuorten ottelunsa. Hän sai loistavan läpisyötön Khyamn Aftabilta, ja "Jaska" malttoi ohjeiden mukaan katsoa ensin maalivahdin liikkeet. Pallo maltilla tolpan kautta s isään, 4-0. Hetken kuluttua toien ensi kertalainen tällä tasolla Miika Nykänen(B) "haistoi" todella hyvin tilanteen ja oli todella lähellä tehdä maalin ensi kosketuksella. Ottelun viimesen maalin teki kentän parhaana palkittu Niko Kautto, kun ensin Jasin Abahassine oli epäonnistunut läpiajossa, mutta maassa maatenkin sai toimitettua pallo Kautolle.
Loistava suoritus. "Loistava suoritustus hankalissa olosuhteissa joukkueelta, varsinkin pitää nostaa "hattua" vaihtopelaajille. Ilman heidän "askeleita" olisi voinut olla vaikea loppu" totesi joukkueen "johtoporras". Joukkueella oli kauden alussa tavoitteena sarjapaikka. Nyt jopa mitallin suhteen kaikki on avoinna, ns."omissa jaloissa". Tämän viikon lauantain Hippokselle saapuva kärkijoukkue FC Inter on joukkueelle todellinen mittari. Ottelu alkaa klo 12.30, otteluun on vapaa sisänpääsy, tervetuloa kannustamaan joukkuetta. JJK on kolme kierrosta ennen sarjan päättymistä kolmatena.
fcjjk.com
|
|
|
|
|
Arpin Lusène
Poissa
|
 |
Vastaus #1866 : 19.09.2007 klo 15:10:24 |
|
"Innovatiiviselle" lainausmerkin käytölle toki  .
|
|
|
|
Hong Song
Poissa
|
 |
Vastaus #1867 : 19.09.2007 klo 15:10:45 |
|
Hyvä tuuba, sillä veikkaan tekstin olevan parin tunnin sisään virheetön. Forumia siellä kuitenkin luetaan : 
|
|
|
|
Nahkatakkimies
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1868 : 19.09.2007 klo 16:10:58 |
|
"JJK:kin" "siirtynyt" kiinlaaiseen "työvoiman"? :ylo:s
|
|
|
|
kiila76
Poissa
|
 |
Vastaus #1869 : 19.09.2007 klo 16:17:22 |
|
FF-tasoiselle "raportille".
|
|
|
|
moniveto
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK
|
 |
Vastaus #1870 : 19.09.2007 klo 16:51:10 |
|
|
|
|
|
adegoal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Sevilla
|
 |
Vastaus #1871 : 19.09.2007 klo 16:54:38 |
|
Brenkkua hyppönen mjataah?
|
|
|
|
Dickinson
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg
|
 |
Vastaus #1872 : 19.09.2007 klo 17:29:47 |
|
Klassikko  mutta varmasti pelannut puolustus hoii tilanteen tiadolla. 
|
|
|
|
|
timotei tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Kettusen Pekka
|
 |
Vastaus #1874 : 19.09.2007 klo 20:56:08 |
|
En tajua miten Kotka ja Jyväskylä liittyvät toisiinsa tai miksi Kotkalaisia kiinnostaisi juuri JJK. Ehkä futiskaupungin päälehti haluaa osoittaa tukeaan tulevan liigafutiskaupungin ykkösjoukkueelle. Eli siis Kymen Sanomat ovat kirjoittaneet JJK:sta pitkähkön artikkelin:
Ihme homma, mutta hieno juttu.  Ovat vaan vähän myöhässä liikkeellä, kun suurin huuma on jo taittunut.
|
|
|
|
|
|