Pallopoika6
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3725 : 28.11.2024 klo 12:19:18 |
|
Ei kumirouhekenttiä enää rakenneta. Varmaan joku Tammelan tapainen ratkaisu?
Hemmetin hyviä kyseiset uudensukupolven muovimatot, paljon armollisempi alusta jaloille, kuin vanhemmat kumirouhekentät.
|
|
|
|
juzzz
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #3726 : 28.11.2024 klo 12:51:50 |
|
Eikö ne just Leppävedelle laittaneet kumirouheet? 
|
|
|
|
D mies
Paikalla
|
 |
Vastaus #3727 : 28.11.2024 klo 12:59:22 |
|
JJK-FCV hyväntekeväisyysmatsia on huhuttu helmikuulle. Olisiko sitten peräti hallin avauspeli? Olisi ainakin hieno tapa vihkiä halli käyttöön.
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #3728 : 28.11.2024 klo 13:25:06 |
|
Eikö ne just Leppävedelle laittaneet kumirouheet?  Ainakin ulkona on mielestäni hiekkatekonurmi, hallista en tiedä. Kävin kuitenkin pläräämässä EU-lakitekstit läpi, koska kiinnosti että miten tuo nyt lopulta meni. 13. Rouheita ja katteita, joita jo käytetään unionissa 9. elokuuta 2022 tekonurmikenttien täytemateriaalina tai irtotavarana leikkikentillä tai urheilukäyttöön tarkoitetuilla alueilla, ei tarvitse poistaa käytöstä, vaan niitä voidaan käyttää edelleen samaan tarkoitukseen.
Tämän jälkeen oli vielä ilmeisesti vääntöä siirtymäajoista, jonka myötä lopullinen takaraja kumirouheille on vasta vuonna 2031. "1. Ei saa saattaa markkinoille aineina... ...17 päivästä lokakuuta 2031 urheilukenttien synteettisissä pintamateriaaleissa käytettävään rakeiseen täyteaineeseen."
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #3729 : 28.11.2024 klo 16:23:20 |
|
Mietin kanssa että onkohan joku insinööri muistanut laskea että maalikin pitää mahtua tuonne... no ehkä tuo kuvakulma vaan vääristää Jos ei vääristä niin noihin voisi olla hyvä laittaa pehmusteet. Takuulla joku junnu juoksee tolppaan, jos ovat lähellä.  Mutta varmaan vaan kuvasta etäisyys näyttää todellista pienemmältä.
|
|
|
|
K3skari
Poissa
|
 |
Vastaus #3730 : 28.11.2024 klo 16:45:49 |
|
Mietin kanssa että onkohan joku insinööri muistanut laskea että maalikin pitää mahtua tuonne... no ehkä tuo kuvakulma vaan vääristää Ei näy myöskään liikaa tilaa työntää pikkumaaleja sivulle pelin ajaksi. Mutta ehkä ne saa helposti ulos hallista?
|
|
|
|
Metsurin koira
Poissa
|
 |
Vastaus #3731 : 28.11.2024 klo 17:18:03 |
|
Ei näy myöskään liikaa tilaa työntää pikkumaaleja sivulle pelin ajaksi. Mutta ehkä ne saa helposti ulos hallista?
Maaleiksi (isot ja pienet) muistetaan sitten hankkia versiot, jotka eivät käänny mihinkään suuntaan ja ovat hankalat edes pukata eteen- tai taaksepäin.
|
|
|
|
TW
Poissa
|
 |
Vastaus #3732 : 08.12.2024 klo 14:20:31 |
|
Valmistuvan hallin pohjaratkaisuja voi jokainen käydä katselemassa täältä. Toisen päädyn maali on kieltämättä aika lähellä seinää. Ja Harjulla myös tapahtuu: https://www.ksml.fi/paikalliset/8121453
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.12.2024 klo 16:54:35 kirjoittanut TW »
|
|
|
|
|
Azazello
Poissa
Suosikkijoukkue: Melchester Rovers
|
 |
Vastaus #3733 : 08.12.2024 klo 18:40:37 |
|
Surullismielisiä kuvia- topicin kamaa tuo.
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #3734 : 08.12.2024 klo 19:50:27 |
|
Valmistuvan hallin pohjaratkaisuja...
Todettakoon, että nuo ovat hankepäätöksen suunnittelumateriaaleja, jonka jälkeen varsinaiset toteutussuunnitelmat ovat osin muuttuneet. Tuossa vaiheessa kenonurmelle oli määritelty Saltex Bioflex täyteaine, joka on 98% hiekkaa. Kokonaisuuden jousto-ominaisuuksien pitäisi silti olla riittävät vaikka kansainvälisiin peleihin. Maaleille oli (ainakin tuossa vaiheessa) riittävästi tilaa kentän päädyissä, jotta tolppiin ei ole vaaraa sivurahalla juosta. Toki jokainen neliö "ylimääräistä" on tiristetty pois, jotta mökki ylipäätään oli varaa kasata.
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #3735 : 08.12.2024 klo 20:12:00 |
|
Todettakoon, että nuo ovat hankepäätöksen suunnittelumateriaaleja, jonka jälkeen varsinaiset toteutussuunnitelmat ovat osin muuttuneet.
Tuossa vaiheessa kenonurmelle oli määritelty Saltex Bioflex täyteaine, joka on 98% hiekkaa. Kokonaisuuden jousto-ominaisuuksien pitäisi silti olla riittävät vaikka kansainvälisiin peleihin.
Maaleille oli (ainakin tuossa vaiheessa) riittävästi tilaa kentän päädyissä, jotta tolppiin ei ole vaaraa sivurahalla juosta. Toki jokainen neliö "ylimääräistä" on tiristetty pois, jotta mökki ylipäätään oli varaa kasata.
Onkohan toteutussuunnitelmia nähtävillä jossain?
|
|
|
|
TW
Poissa
|
 |
Vastaus #3736 : 08.12.2024 klo 20:40:52 |
|
Todettakoon, että nuo ovat hankepäätöksen suunnittelumateriaaleja, jonka jälkeen varsinaiset toteutussuunnitelmat ovat osin muuttuneet.
Tuossa vaiheessa kenonurmelle oli määritelty Saltex Bioflex täyteaine, joka on 98% hiekkaa. Kokonaisuuden jousto-ominaisuuksien pitäisi silti olla riittävät vaikka kansainvälisiin peleihin.
Maaleille oli (ainakin tuossa vaiheessa) riittävästi tilaa kentän päädyissä, jotta tolppiin ei ole vaaraa sivurahalla juosta. Toki jokainen neliö "ylimääräistä" on tiristetty pois, jotta mökki ylipäätään oli varaa kasata.
Hyvä tietää. Nuo olivat ne materiaalit, jotka kaupungin sivuilta projektiin liittyen löysin. En tiedä onko uudempia materiaaleja saatavilla jostain kaupungin monimutkaisten nettisivujen kätköistä. Toivotaan, että muutokset, jotka lopullisessa hallissa sitten toteutuvat, ovat olleet oikeanlaisia.
|
|
|
|
Urpo Tomera
Poissa
|
 |
Vastaus #3737 : 08.12.2024 klo 20:57:24 |
|
Toki jokainen neliö "ylimääräistä" on tiristetty pois, jotta mökki ylipäätään oli varaa kasata.
Eikö tämä tullut maksamaan kaksi miljoonaa budjetoitua vähemmän?
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #3738 : 08.12.2024 klo 22:54:07 |
|
Eikö tämä tullut maksamaan kaksi miljoonaa budjetoitua vähemmän?
Tuli. Hankepäätös tehtiin korkeasuhdanteen aikaan, jolloin sekä työn että materiaalien hinnat olivat huipussaan. Rakennusala notkahti (ja on yhä karmeassa jamassa) ja hinnat putosivat rajusti. Taantuma näkyy hallin hinnassa. Sinänsä siinä vaiheessa, kun esim. teräsrunko on kilpailutettu, ei seiniä enää siirrellä 2 miljoonan euron verran ulospäin, vaikka mieli tekisi. Toki lopullisiin suunnitelmiin on myös tehty joitakin hintaa pudottavia muutoksia. Varsinaisia toteutussuunnitelmia ei liene julkisesti nähtävillä missään. Sähköiset rakennuslupapiirrokset voi kuka tahansa tilata Arska-palvelusta korvausta vastaan. https://www.jyvaskyla.fi/rakentaminen/rakennusvalvonta/arkistopalvelut
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.12.2024 klo 23:04:27 kirjoittanut Nuorenanätti »
|
|
|
|
|
UnelmienTalloja
Poissa
|
 |
Vastaus #3739 : 09.12.2024 klo 13:25:39 |
|
JJK-FCV hyväntekeväisyysmatsia on huhuttu helmikuulle. Olisiko sitten peräti hallin avauspeli? Olisi ainakin hieno tapa vihkiä halli käyttöön.
Hyväntekeväisyys matsi jjk:lla ? Joka menossa kovaa vauhtia rahapulaan Vesalaisen johdolla muutenkin. Vaikea uskoa mutta paikalla ollaan, jos Motariderby järjestetyksi tulee.
|
|
|
|
Sirahvi
Poissa
Suosikkijoukkue: Jyväskylän meininki
|
 |
Vastaus #3740 : 09.12.2024 klo 22:39:40 |
|
Onkohan toteutussuunnitelmia nähtävillä jossain?
Mitä haluat tietää?
|
|
|
|
|
Urpo Tomera
Poissa
|
 |
Vastaus #3742 : 10.12.2024 klo 13:43:37 |
|
Joutuuko JJK siis evakkoon evakkokentältä?
|
|
|
|
juzzz
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #3743 : 10.12.2024 klo 14:09:15 |
|
Onhan tuolla myös Vaajakosken liikuntapuiston peruskorjaus mainittu. Jos hanke käynnistyy vuonna 2025 niin ehkä niitä ei raksata ensi kesänä kuitenkaan vielä. Jyväskylässä toki kaikki on mahdollista 
|
|
|
|
D mies
Paikalla
|
 |
Vastaus #3744 : 10.12.2024 klo 14:26:54 |
|
Mitä siellä Vaajakoskella tehdään? Liittyykö futikseen? FCV ja viereinen kouluhan haluis siihen tekiksen, mutta kaupunki ei lämmennyt. Onko tästä tehty päätöstä?
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #3745 : 10.12.2024 klo 14:42:49 |
|
Onhan tuolla myös Vaajakosken liikuntapuiston peruskorjaus mainittu. Jos hanke käynnistyy vuonna 2025 niin ehkä niitä ei raksata ensi kesänä kuitenkaan vielä. Jyväskylässä toki kaikki on mahdollista  Tai sitten uusitaan esim. heti alkuvuodesta tai joskus lokakuussa? Kauden alku tai loppu sitten upouuteen Huhtahalliin? Katsojamäärätkään eivät viime syksynä kovin kummoisia olleet, joten kapasiteettikään ei muodostuisi ongelmaksi.
|
|
|
|
Furu
Poissa
|
 |
Vastaus #3746 : 10.12.2024 klo 15:43:22 |
|
Mitä siellä Vaajakoskella tehdään? Liittyykö futikseen? FCV ja viereinen kouluhan haluis siihen tekiksen, mutta kaupunki ei lämmennyt. Onko tästä tehty päätöstä?
Luonnon nurmea sinne ollaan ymmärtääkseni laittamassa, että seniorit voivat sen kepinviskontakisansa tuolla pitää. Viereinen koulukin olisi tosiaan halunnut vaihtaa nurmen tekonurmeen, jotta lapset olisivat pystyneet kenttää käyttämään, mutta nuorison terveys on sekin alisteinen yksille vitun yleisurheilukisoille tässä kaupungissa. Kaupungilta kyllä oivaa vittuilua jalkapallolle, jos Viitaniemeä aletaan mylläämään 2025, kun yleisurheilustadionin remppakin on vielä käynnissä.
|
|
|
|
Mestarin Jerkku
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK, UEFA 3, "on vain yksi"
|
 |
Vastaus #3747 : 10.12.2024 klo 16:12:47 |
|
Luonnon nurmea sinne ollaan ymmärtääkseni laittamassa, että seniorit voivat sen kepinviskontakisansa tuolla pitää. Viereinen koulukin olisi tosiaan halunnut vaihtaa nurmen tekonurmeen, jotta lapset olisivat pystyneet kenttää käyttämään, mutta nuorison terveys on sekin alisteinen yksille vitun yleisurheilukisoille tässä kaupungissa.
Kaupungilta kyllä oivaa vittuilua jalkapallolle, jos Viitaniemeä aletaan mylläämään 2025, kun yleisurheilustadionin remppakin on vielä käynnissä.
Kyllähän tuo oiva vittuilu taitaa johtua puhtaasti siitä, että halutaan antaa JyPKille mahdollisuus saada lisenssi sen ansaitsemalle liigatasolle. Vanhalla matolla kun tuskin lisenssiä heruisi. Uusinta aikaistettu vuodella aiemmin päätetystä. Toki muutoin samaa mieltä.
|
|
|
|
Furu
Poissa
|
 |
Vastaus #3748 : 10.12.2024 klo 16:32:05 |
|
Kyllähän tuo oiva vittuilu taitaa johtua puhtaasti siitä, että halutaan antaa JyPKille mahdollisuus saada lisenssi sen ansaitsemalle liigatasolle. Vanhalla matolla kun tuskin lisenssiä heruisi. Uusinta aikaistettu vuodella aiemmin päätetystä.
Toki muutoin samaa mieltä.
Jos Jyväskylässä ei ole ensi kaudella yhtään pelikelpoista kenttää, niin näyttäisi se lisenssin kannalta ehkä vähän huonolta, vai mitä minulta jäi nyt ymmärtämättä? JyPK todennäköisesti haluaa pelata Harjulla sitten kun se valmistuu.
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #3749 : 11.12.2024 klo 00:00:11 |
|
Mitä haluat tietää?
Lähinnä sen, että minkä verran kentän ympärillä lopulta on tilaa, kuinka iso on päädyn lämmittelyalue ja paljonko punttisalille jää kokoa. Tuossa linkatussa vuoden 2022 suunnitelmassa huonetilaluettelossa näytti olevan ilmoitettuna tarve ja p-ala, joka ilmeisesti tarkoittaa mitä lopulta on piirretty? Silmiin hyppää listasta juoksuradat tarve 300m2 -> p-ala 0m2 
|
|
|
|
|
|