Speirs
Poissa
|
 |
Vastaus #25 : 10.09.2008 klo 23:19:39 |
|
Väyrysen vaihto oli Baxterilta Suomen oman pelaamisen kannalta itsemurha, sitä ei voi sivuuttaa. Toinen Kosketus Taklaus Heikkinen pois ja paine olisi ollut selvästi vähemmän sietämätön.
|
|
|
|
|
Kapteeni Koukku
Poissa
|
 |
Vastaus #26 : 10.09.2008 klo 23:20:19 |
|
Ehkä Väykkä ei vaan ollut vielä 90min kunnossa.
|
|
|
|
|
Horselover Fat
Poissa
|
 |
Vastaus #27 : 10.09.2008 klo 23:20:41 |
|
Kerta riittää. Jottei ihan tyhjäksi jätetä viestiä, Tintille vielä  maailman parhaan Lahmin totaalikyykyttämisestä ekalla minuutilla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.09.2008 klo 23:22:13 kirjoittanut Horselover Fat »
|
|
|
|
|
mixeri
Poissa
|
 |
Vastaus #28 : 10.09.2008 klo 23:21:36 |
|
Heikkisestä pidän, mutta suomen peli ei avaudu jos palloa ei voi pitää omilla. Kuivastoa kaipasi pitämään Klosea ja Gomezia pois palloista; nythän Saksa sai vaihdoilla vaihvan ylivoiman hyökkäykseen.
Forsselin kohdalla en voi kuin ottaa osaa. Jalkapallo on joko nähtävästi kehittynyt sitten vuoden 2001 tai Mikul taantunut, mutta parhaat pelit ovat kaukana takana. Hänestä ei vain ole enää näihn peleihin ja se nähtiin tänäänkin. Nopeus ja taito eivät riitä.
|
|
|
|
|
Horselover Fat
Poissa
|
 |
Vastaus #29 : 10.09.2008 klo 23:23:20 |
|
Nopeus ja taito eivät riitä.
Natsillako riittää? Vai olisiko isomman Kuqin pitänyt pelata?
|
|
|
|
|
Rantsi
Poissa
|
 |
Vastaus #30 : 10.09.2008 klo 23:24:06 |
|
Azerbaidzhan-ottelun avauskokoonpano:
Jääskeläinen Pasanen Tihinen Hyypiä Kallio Johansson Tainio/Sjölund Eremenko Kolkka Väyrynen Forssell
61' Väyrynen -> Litmanen (ellei pode flunssaa) 80' Forssell -> Sadik
Eremenko Junioria istutetaan vielä penkillä
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.09.2008 klo 23:29:10 kirjoittanut Rantsi »
|
|
|
|
|
feedback
Poissa
|
 |
Vastaus #31 : 10.09.2008 klo 23:25:58 |
|
Forsselin kohdalla en voi kuin ottaa osaa. Jalkapallo on joko nähtävästi kehittynyt sitten vuoden 2001 tai Mikul taantunut, mutta parhaat pelit ovat kaukana takana. Hänestä ei vain ole enää näihn peleihin ja se nähtiin tänäänkin. Nopeus ja taito eivät riitä.
Tämä on kyllä todella huolestuttavaa, etenkin jos seuraavat vaihtoehdot tosiaan ovat Kuukkelien tasoa  . Toivottavasti Baxter nyt tajusi että jostain on kaivettava uusi hyökkääjä näiden nyt nähtyjen tilalle. Vaikka sitten väärän paikan pelaaja, jos ja kun yhtään lähellekään kansainväliset mitat täyttävää kärkeä ei kertakaikkiaan ole. Kolkka? Eremenko kaikesta huolimatta?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.09.2008 klo 23:27:19 kirjoittanut feedback »
|
|
|
|
|
Speirs
Poissa
|
 |
Vastaus #32 : 10.09.2008 klo 23:26:26 |
|
Ehkä Väykkä ei vaan ollut vielä 90min kunnossa.
Puuskuttavakin Väyrynen toppareiden edessä on parempi molempiin suuntiin kun täysikuntoinen Heikkinen.
|
|
|
|
|
Rantsi
Poissa
|
 |
Vastaus #33 : 10.09.2008 klo 23:28:01 |
|
Tämä on kyllä todella huolestuttavaa, etenkin jos seuraavat vaihtoehdot tosiaan ovat Kuukkelien tasoa  . Toivottavasti Baxter nyt tajusi että jostain on kaivettava uusi hyökkääjä näiden nyt nähtyjen tilalle. Vaikka sitten väärän paikan pelaaja, jos ja kun yhtään lähellekään kansainväliset mitat täyttävää kärkeä ei kertakaikkiaan ole. Kolkka? Eremenko kaikesta huolimatta? Berat Sadikia voisi kokeilla
|
|
|
|
|
Kapteeni Koukku
Poissa
|
 |
Vastaus #34 : 10.09.2008 klo 23:28:47 |
|
Ja Perpa mukaan kun ei ole loukkaantuneena.  (tosin ei ole kärki, mutta vaihtoehto keskikentälle jonkun Kuqin tilalle)
|
|
|
|
|
Horselover Fat
Poissa
|
 |
Vastaus #35 : 10.09.2008 klo 23:30:43 |
|
Lisätään kärkivaihtoehtoihin vielä aina rikki olevat Santala ja Tarvis, "kymppi" Pohja sekä tattikeisarin poika ja Pukki. : 
|
|
|
|
|
mixeri
Poissa
|
 |
Vastaus #36 : 10.09.2008 klo 23:37:20 |
|
Lisätään kärkivaihtoehtoihin vielä aina rikki olevat Santala ja Tarvis, "kymppi" Pohja sekä tattikeisarin poika ja Pukki. :  Hehe.......pelataan vaikka sitten ilman saksanseisojaa eli sellaisella taktiikalla jossa mitään puujalkaa a'la Miku tai Kuqit ei tarvita. SUomen maalit tulevat nopeilla vastaiskuilla. Tänäänkin "jätti" Sjölund teki maalin puskemalla, Väykkä suoraan ilmasta ja Jojo rääppiäisistä. Sellainen vanhainaikainen target-peli ei sovi suomelle, ei sopinut ennen eikä nytkään. Bye bye Miklut ja muut rautakanget.
|
|
|
|
|
NapoliMania
Poissa
Suosikkijoukkue: Tepsi, Intteri, Parsa ja Napoli
|
 |
Vastaus #37 : 10.09.2008 klo 23:40:48 |
|
Ääritaloa vois kokeilla kärjessä. Nopeus ainakin riittää.
|
|
|
|
|
ilmapallo
Poissa
|
 |
Vastaus #38 : 10.09.2008 klo 23:43:09 |
|
Heikkinen oli kyllä todella hyvä tänään. Tilanteet tulivat lähinnä toppareiden pupelluksista.
|
|
|
|
|
Sportacus
Poissa
|
 |
Vastaus #39 : 10.09.2008 klo 23:43:43 |
|
Laitetaan plusmiinukset, arvosanat on aina niin vaikeita keksiä. Suluissa olevat plussat ja miinukset ovat suhteutettuna pelaajan omaan tasoon, eli jos ylittää oman tasonsa niin lisäplussaa, vaikka suoritus ei sinänsä olisikaan mitään maailmanluokkaa.
Jussi Jääskeläinen + Ei noita maaleja Jässiin piikkiin voi millään laittaa. Pari huipputorjuntaa, mutta välillä hiukan epävarman oloista.
Petri Pasanen + Ihan hyvän pelin Pasanen pelasi topparina, vaikka viime aikoina ei paljoa sillä paikalla ole pelannut. Ihan ok pärjäsi kaksinkamppailuissa, pallollisena totutun hyvä ja rauhallinen. Hiukan tuntui yhteispeli puolustukessa tökkivän, vaikea sanoa sitten kenen vika se oli.
Sami Hyypiä +- Yksi maali meni aika lailla Hyypiän piikkiin. Hiukan tuntui yhteispelin Pasasen kanssa tökkivän. Hyypiä oli kuitenkin ilmatilan herra ja piti Suomen puolustuksen pystyssä Saksan heittäessä keskitystä keskityksen perään toisella puoliskolla. Huonommankin arvosanan olisi voinut toki antaa, mutta Hyypiä ei kuitenkaan pelannut kuin pari tilannetta huonosti. Enemmän tuntui ongelma olevan yhteispelissä, ei yksittäisissä pelaajissa.
Toni Kallio ++ Sitä peliä mitä Kalliolta on nyt viime aikoina totuttu näkemään. Hoiti tonttinsa varsin hyvin. Hyökkäyssuuntaan ei mitään ihmeitä, mutta ei varmaan ollut tarkoituskaan.
Veli Lampi +(+) Aika hyvin pärjäsi Saksan kovaa vasenta laitaa vastaan. Pallollisena rauhallinen ja järkevä. Hyvä karsintadebyytti.
Markus Heikkinen +(+) Monesti pelien jälkeen jotkut ovat kehuneet Heikkistä ja olen pystynyt olemaan vain osittain samaa mieltä. Nyt täytyy kyllä sanoa, että Heikkiseltä hyvä matsi Heikkiseksi. Teki todella paljon töitä ja keskeltä ei juurikaan tultu läpi. Pallon kanssakin ihan ok, ei montaa menetystä.
Mika Väyrynen +(+) Hienoa, että Väykkä alkaa taas pitkästä aikaa päästä vireeseen, saadaan vaihtoehtoja ja vaihtopenkiltä lisää virtaa keskikentälle. Teki hyvin töitä niin kauan kuin jaksoi ja pallollisena pitkästä aikaa hyvä.
Roman Eremenko ++ Suomen keskikentän johtaja Tainion poissaollessa. Jälleen loistava peliä pallollisena ja kovasti töitä puolustussuuntaan.
Joonas Kolkka + Ihan jees, teki paljon töitä ja välillä ihan hyviä suorituksia pallon kanssakin.
Jonatan Johansson ++(+) Nyt on kyllä pakko antaa Johanssonille tunnustus. Ehtii hyökkäyspäässä moneen paikkaan ja teki puolustussuuntaan hyvin töitä. Kliininen viimeistely paikasta. Onnistui jopa välillä haastamaan 1 vs. 1.
Mikael Forssell +- Ihan ok loukkaantumiseen asti. Enemmän juoksua kyllä olisi kaivattu molempiin suuntiin mentäessä. Hyvän vertailukohdan sai kuitenkin Njazin tullessa kentälle, Forssell on ihan eri tason kaveri.
Daniel Sjölund +(+) Hyvä paluu maajoukkueeseen. Paljon töitä ja kovat tehot.
Njazi Kuqi --- Huonoin hyökkääjäsuoritus maajoukkueessa mitä mieleen tulee. Menetti suunnilleen jokaisen saamansa pallon, hävisi pääpallot, eikä edes jaksanut prässätä kunnolla niitä vähiä minuutteja. Tuntui vain pyörivän muiden tiellä, Suomen hyökkäyspeli loppui Nassen kentälletuloon. Ei kiitos enää näissä karsinnoissa joukkueeseen, katsotaan sitten parin vuoden päästä uudestaan, jos vaikka ihme olisi tapahtunut.
|
|
|
|
|
Paska
Poissa
Suosikkijoukkue: Atletico Malmi, Atletico Akatemia
|
 |
Vastaus #40 : 10.09.2008 klo 23:45:41 |
|
Jääskeläinen 6 Pasanen 6 Hyypiä 5½ Kallio 6½ Lampi 7 Väyrynen 8 Eremenko 8½ Heikkinen 7½ Kolkka 7+ Forssell 4½ Johansson 8½ Kuqi 4½ Sjölund 8
Puolustukselta aika perusnormaali esitys. Muutama vähän kinkkisempi tilanne, mutta Hyypiän hitaudesta johtuen siihen on jo totuttu, mikäli vastustaja vaan onnistuu löytämään niitä sopivia rakoja. Jääskeläinen olisi voinut parhaana päivänään napata ehkä jonkun noista, mutta häntä en syyttäisi yhdestäkään maalista varsinaisesti. Lammelle sen vuoksi isoin arvosana, että häntä kohtaan oli pienimmät odotukset, ja esitys oli puolustuspään positiivisin.
Keskikentällä Heikkinen oli tuttuun tapaansa pimennossa. Ei juuri jalalla vakuuttanut, mutta teki muutamia tärkeitä katkoja. Loppupuolella olisi kaivannut ehkä aavistuksen enempi taistelua ja myös sitä pallollista pelaamista. Roman taas oli minusta kentän ehdotonta eliittiä. Osasi kääntä peliä tarvittaessa ja jakeli kerrassaan mainioita syöttöjä. Jos Canalilla meinasivat tarjota Väyryselle Kuninkaan perillisen viittaa, niin minusta se kuuluu ehdottomasti Eremenkolle. Muutama kerrassaan mainio syöttö. Myös Väyrynen oli erittäin positiivisella ja pirteällä pelipäällä. Taisteli tiukasti ja jakeli palloa hyvin hakeutuen myös muutaman kerran vapaisiin paikkoihin. Laidoilla Kolkka oli täysin odotetunlainen. Ei juuri häikäissyt pallollisella pelillään, mutta tarjosi toki juoksuvoimaa ja vaarallisuutta keskitysten muodossa. Johansson taas pelasi totuttuun tapaan loistavasti laidallaan kaventaen keskelle ja tehden näin puolustuspelin vaikeaksi. Kärjessä ei enää saanut niin paljoa aikaiseksi, mutta esiintyi kuitenkin Forssellia selkeästi paremmin.
Teini-idoli taas oli täysin sysipaska. En tiedä jakaisinko hänelle vai vaihdosta tulleelle Kuqille Suomen heikoimman lenkin tunnustuksen, mutta kahden kärjessä hän ainakin oli. Kumpikin kärjessä pelanneista veijareista jäi täysin kakkoseksi Saksan toppareita vastaan, eikä muutamat säntäilyt ja kova yritys oikein riitä, jos jokainen kakkospallo hävitään ja pystysyöttöihin ei päästä millään. Kuqi haahuili lopussa täydellisesti, mutta ei oikeastaan saanut edes kunnollista mahdollisuutta Saksan painostaessa ja Suomen vetäytyessä. Toinen vaihtomies, Sjölund, puolestaan yllätti jälleen kerran. Vaihdosta tullessaan tiesin hänen taatusti nostavan Suomen pelillistä tasoa, mutta noinkin räväkkä suoriutuminen oli silti ilahduttavaa katseltavaa. Jokohan Kolkallakin alkaa puntti tutista avauspaikkoja mietittäessä?
|
|
|
|
|
falc
Poissa
|
 |
Vastaus #41 : 10.09.2008 klo 23:45:54 |
|
Ääritaloa vois kokeilla kärjessä. Nopeus ainakin riittää.

|
|
|
|
|
Royal-E
Poissa
Suosikkijoukkue: HJS / KeuPa, JJK / Koko Suomen HJK
|
 |
Vastaus #42 : 10.09.2008 klo 23:46:06 |
|
Mitä helvetin itkupotkuraivaireita täällä otetaan ja kitistään siitä, että SUOMI kuitenkin pelasi erittäin loistavan pelin... Oikeasti yksi parhaista peleistä kokonaisuudessa ns. "huippumaita" vastaan mitä olen nähnyt ja täällä jengi itkee, että pelattiin paskasti.
OK
Huono tulos katsojan silmistä, mutta oikeasti TODELLA HYVÄ TULOS.
Voidaan sanoa esim. edellisistä Em-karsinnoista, että ETEENPÄIN ON MENTY =)
Tuolla pelillä ei olisi jääty EM kisoista ulos ja jos tämä sama peli jatkuu niin Venäjä ei tod. ole Suomen edellä lopputaulukossa...
Sanokaa minun sanoneeni; Kun kaikki pelit on pelattu Suomi ja Saksa jakavat lohkon kärkipaikan tasapistein, mutta Saksalla on parempi maaliero =)
FIFA 2010 South Africa --> Here we come
|
|
|
|
|
Sportacus
Poissa
|
 |
Vastaus #43 : 10.09.2008 klo 23:54:02 |
|
Ääritaloa vois kokeilla kärjessä. Nopeus ainakin riittää.
Visa Hongisto? 
|
|
|
|
|
Mac^
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #44 : 10.09.2008 klo 23:54:05 |
|
FIFA 2010 South Africa --> Here we come
Todellakin! En voi pahemmin haukkua oikein ketään. Tosin harmittamaan jäi, että Jässi ei tullut palloja oikein vastaan. Toisesta maalista voidaan jossitella, mutta ei sekään mikään helppo ollut. Sami: Ei mikään paras ottelu, ei todellakaan. Oli hukassa kyllä maalien aikaan, mutta hoiti niin monet keskityspallot, että! Yksi miinus Samille. Jos joku silti puhuu, että Samia ei avaukseen, niin voi pitää yhtä hyvin turpansa kiinni. Köpi: Ei voi muuta sanoa kuin että vahvaa, todella vahvaa EOMia! Sitä pelkäsi viime karsintojen alussa Köpin suorituksia - nyt luotan häneen täysin! Tintti - hieno peli taas! Harmi, kun Forssell ei päässyt oikein kunnolla näyttämään loukkaantumisen vuoksi. Väyryseltä myös hieno peli! Tätä lisää! Jos tämä jatkuu, ei nyky-Litmasen perään tarvitse itkeä. Toki mieluummin jatkossa otetaan Litti sisään Njazin sijasta tuossa 70 minuutin kohdalla. Veli Lampi: Huikeaa, kerta kaikkiaan! Todellakin jatkoon. Jatkaako Köpi-Hyypiä-Pasanen-Lampi, vaikka Tihinen kuntoutuisi? En yhtään pistäisi pahakseni. Kaiken kaikkiaan: mahtava matsi, mutta paljon jäi jossiteltavaa. Varsinkin kolmas Saksan maali painaa paljon mieltä. Keskikentän puolivaarattomasta paikasta vietiin pallo omiin. Roiskaisu siitä, ja siitäkin oltaisiin selvitty. Hieno matsi, kolme maalia EM-kakkosen verkkoon. Suomelle vahva  . Kuitenkin  . Silti kokonaisuutta ajatellen  .
|
|
|
|
|
Hume
Poissa
|
 |
Vastaus #45 : 10.09.2008 klo 23:56:12 |
|
Lampi, Pasanen ja Kallio pelasivat tasollaan, Hyypiä ei. Veli Lampi vakuutti ainakin allekirjoittaneen. Azereita vastaan toivoisin miestä kentälle ja Pasasta toppariksi, vaikka Tihi olisikin terveenä. Pallollinen pelaaminen kummallakin hyvää, ja nopeaa pallonliikuttamista ja laitanousuja tarvitaan näitä sumputtajia vastaan. Keskikentän keskusta pelasi omalla tasollaan, eikä kukaan pettänyt. Roman on pelinrytmittäjänä elintärkeä. Suomen hyökkäyspelissä on malttia ja variaatioita juuri Eremenkon ansiosta, sillä hän osaa toteuttaa ja valita syöttönsä erinomaisesti. Näkee kentän eikä hätäile. Mielenkiintoista nähdä Suomen keskikentän kokoonpano Tainion tervehdyttyä. Väykälle  Laidoilla kohtuullista peliä. Kolkka ajoittain pehmeä, mutta taisi taas syöttää Väykän maalin. Johansson pelasi laidalla ja kärjessä hyvin. Miklun olessa kärjessä JoJo tekee hyviä juoksuja myös keskelle. Näitä toppareiden on vaikea ottaa ja siitä syntyi tänään ensimmäinen maali. Miklu on edelleen kankea, mutta silti ainoa todellinen vaihtoehto kärkeen JoJon lisäksi. Perpaa kaipaisin jossain vaiheessa mukaan tuomaan yllätyksellisyyttä ja monipuoisuutta hyökkäämiseen. Erikseen vielä Suomen viimeistelylle 
|
|
|
|
|
Jopi
Poissa
Suosikkijoukkue: Joulukuusi
|
 |
Vastaus #46 : 10.09.2008 klo 23:58:04 |
|
Haasteellinen ottelu tuomaroinnin kannalta. Varsinkin avustaville erittäin vaikea peli varsinkin kun Saksan hyökkäyspeli oli tuon tyylistä. Viimeisimmässä maalissa/hyökkäyksessä kaksi haiskahtavaa tilannetta imho.
|
|
|
|
|
Armfelt
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsinki
|
 |
Vastaus #47 : 11.09.2008 klo 00:06:56 |
|
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #48 : 11.09.2008 klo 00:12:43 |
|
Forssell muuten pelasi oikein hyvin Suomen 1-0 maalia edeltävän tilanteen. Saksalla oli jo suht pitkään kestänyt painostus päällä ja lopulta joku suomalainen sai purettua pallon hätäisesti keskialueelle päin. Forssell tuli pitkälle vastaan ja onnistui voittamaan pallon. Tästä Suomi pääsi vastaiskuun ja pallo saatiin maaliin. No ei hirveästi esittänyt, mutta kuitenkin 10x sen mitä Kuqi.
Saksan vika maali sitten käynnistyi Eremenkon aikailusta keskialueella ja Saksa pääsi riistoon. Toki hetken päästä myös Hyypiällä oli paikka katkaista, mutta joku liukastuminen tai muu esti ajatuksen. Eremonkolta joka tapauksessa hyvä esitys etenkin ekan tunnin aikana. Hyypiäkin katkoi monta kertaa erittäin hyvin, mutta hitaus alkaa kieltämättä näkyä - kuten vaikka avausmaalissa.
|
|
|
|
|
Mac^
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #49 : 11.09.2008 klo 00:13:44 |
|
Mistäs löytyis saksalaisten kitinää/arvioita pelistä? Ja jos joku saksaa osaava löytäisi ja lukisi, saisi vähän suomentaa tähän. Tälläiselle kaverilla häränkullinkokoinen  .
|
|
|
|
|
|
|
|