ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #100 : 13.07.2006 klo 09:45:36 |
|
a. Italia on kehitysmaa, jossa tuomioistuinlaitokseenkaan ei voi luottaa
Kehitysmaa (vaikka itsekin sitä termiä käytän) on aika rankka. Sanotaan vaikka maa, joka pelaa omilla säännöilään asiassa kuin asiassa. Oli sitten kyse EU:n yhteisistä pelisäännöistä (vaikkapa budjettivajeen suhteen) tai pääministerin syytesuojien luomisesta vastoin yleisiä kansainvälisiä toimintatapoja. Loppukevennys: K:Miten italailaiset menivät Sisiliaan? V:Ensimmäinen ui ja muut kävelivät tämän hiuksista jäänyttä rasvavanaa pitkin
|
|
|
|
|
Bootlegger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.
|
 |
Vastaus #101 : 13.07.2006 klo 10:54:34 |
|
Uutiset Italian mediassa riippuvat täysin siitä, mistä lähteestä ne tulevat. Tuon La Stampan omistaa Agnellin perhe, joten tietenkin he kirjoittavat "vain" B:hen pudottamisesta Juventuksen kohdalla, jotta saisivat yleistä mielipidettä vaihdettua lievemmäksi.
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #102 : 13.07.2006 klo 17:01:48 |
|
ChievoVeronalle: tuo kirjoittamani oli pelkkä inhorealistinen kuvitelma, ei sentään mitään faktaa. Tietysti minun olisi pitänyt se mainita samassa yhteydessä. Siitä minulle vaikkapa  . Inhorealistinen sikäli, että nythän huhutaan italialaislehdistössä ja muuallakin vähän samantyylisiä rangaistuksia. Eli Juve sarjaporrasta alemmaksi ja muille pistemenetyksiä, kuten myös Juventukselle. Varmaan sakkojakin taitaa olla luvassa. Tosin mikäli ko. La Stampa todellakin on lähellä Juve-leiriä niin tietystihän he haluavat pedata mahdollisimman lempeää kohtelua "omilleen", tämähän on täysin loogista. Riensihän STT:kin Palloliiton avuksi aikoinaan.
|
|
|
|
|
ChievoVerona
Poissa
|
 |
Vastaus #103 : 13.07.2006 klo 18:57:36 |
|
ChievoVeronalle: tuo kirjoittamani oli pelkkä inhorealistinen kuvitelma, ei sentään mitään faktaa. Tietysti minun olisi pitänyt se mainita samassa yhteydessä. Siitä minulle vaikkapa  . Selväpä se! Alkaa vituttamaan toi oottaminen ja oottaminen noitten päästösten suhteen, mut siihen tosiaan saa tottua ku Italiasta on kyse. Mut maassa maan tavalla, niinhän se on. Rangaistukset luultavasti tulee pienemään, mutta jotain sanktioita on pakko tulla, muuten uskottavuus kärsii liikaa. Eurocup-paikat täytyy ehottomasti viedä kyseisiltä seuroilta, ja pudottaminen sarjatasoa alemmas aiheuttaisi kans tulevaisuudessa pelkoa vastaavasta, joten se kans puhdistaisi ilmaa Italofutiksessa. No mut meidän ei auta ku oottaa:)
|
|
|
|
|
eevertton
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 14.07.2006 klo 11:04:22 |
|
www.football365.co.uk kertoo 'Juve Relegated To Serie B' According to reports emerging from Italy, Juventus have been relegated to Serie B with a 15-points deduction for their part in the match-fixing scandal. Lazio & Fiorentina will also be demoted, while AC Milan will stay in Serie A but thrown out of the CL
|
|
|
|
|
Bootlegger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.
|
 |
Vastaus #105 : 14.07.2006 klo 11:08:24 |
|
Toi kuulostaisi aika hanurilta. Ilmeisesti päätökset tulevat tänään pörssin mentyä kiinni.
|
|
|
|
|
eevertton
Poissa
|
 |
Vastaus #106 : 14.07.2006 klo 11:10:24 |
|
Helpolla kyllä pääsevät, jos ei tuon kovempia sanktioita tule. Mutta ei jaksa yllättää.
|
|
|
|
|
Casma
Poissa
Suosikkijoukkue: Mole.
|
 |
Vastaus #107 : 14.07.2006 klo 11:48:13 |
|
Helpolla kyllä pääsevät, jos ei tuon kovempia sanktioita tule. Mutta ei jaksa yllättää.
Ja kaikista vähiten yllättää että berlusconin milan on ainoa joka pysyy a:ssa.Kyllähän mediamogulin valta on semmoista italiassa että siinä jää muut kyllä kauas taakse,berlusconille :keskari: :punainen:ja vankilaa koska sillä kaverilla ei ole ikinä puhtaat jauhot pussissa.Onkohan vieläkään tietoo mistä kaikki sen rahat on peräisin?
|
|
|
|
|
V.Jano
Poissa
|
 |
Vastaus #108 : 14.07.2006 klo 12:28:20 |
|
Helpolla kyllä pääsevät, jos ei tuon kovempia sanktioita tule. Mutta ei jaksa yllättää.
Pääsevät helpolla? Pudotus sarjaporrasta alemmas, europelien menetys ja niiden kautta merkittävät taloudelliset tappiot. Ja pistevähennysten ansiosta nousu takaisin ei ole ollenkaan taattu juttu.
|
|
|
|
|
Bootlegger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.
|
 |
Vastaus #109 : 14.07.2006 klo 12:32:05 |
|
Pääsevät helpolla? Pudotus sarjaporrasta alemmas, europelien menetys ja niiden kautta merkittävät taloudelliset tappiot. Ja pistevähennysten ansiosta nousu takaisin ei ole ollenkaan taattu juttu.
Jos nyt vertaillaan menneisiin, niin viimeksi Genoa pudotettiin C1:een yhden pelin sopuilusta. Tähän mennessä linja on ollut ankara, niin helpolla pääsevät jos ei tuon kovempia rangaistuksia tule.
|
|
|
|
|
V.Jano
Poissa
|
 |
Vastaus #110 : 14.07.2006 klo 12:35:15 |
|
Jos nyt vertaillaan menneisiin, niin viimeksi Genoa pudotettiin C1:een yhden pelin sopuilusta. Tähän mennessä linja on ollut ankara, niin helpolla pääsevät jos ei tuon kovempia rangaistuksia tule.
No okei. Mutta kolmen (isohkon) seuran pudottaminen on yhteenlaskettuna sama, kuin yhden (perinteisen) pudottaminen cee ykköseen 
|
|
|
|
|
Casma
Poissa
Suosikkijoukkue: Mole.
|
 |
Vastaus #111 : 14.07.2006 klo 12:47:07 |
|
Pääsevät helpolla? Pudotus sarjaporrasta alemmas, europelien menetys ja niiden kautta merkittävät taloudelliset tappiot. Ja pistevähennysten ansiosta nousu takaisin ei ole ollenkaan taattu juttu.
Ei toi millään helpolla pääsemistä kyllä ole,genoa ei kuitenkaa kovin usein taistele europaikoista.milan kyllä yllättäen pääsi helpolla ???Kai milanon jengit nyt ostaa esim.juven ja fiorentinan parhammistot.Myis vaikka englantii mielummin kuin niille rotille...vaikka päätöshän vasta luetaan ohjelmas joka alkaa kahdeksalta.Vähän lohduttaa jos milan ei pääse mestareiden liigaa
|
|
|
|
|
Ricky Rocket
Poissa
Suosikkijoukkue: Los Búhos Reales
|
 |
Vastaus #112 : 14.07.2006 klo 16:01:01 |
|
Lehti: Juventus, Fiorentina ja Lazio B-sarjaan Julkaistu 14.07.2006 11:57 (päivitetty 14:57)
Italian jalkapalloilua ravistelevan sopupeliskandaalin tuomiot on määrä julkistaa perjantai-iltana. Gazzetta dello Sport -lehden tietojen mukaan Juventusta, Fiorentinaa ja Laziota odottaa pudottaminen sarjatasoa alemmaksi Serie B:hen.
Neljäs skandaaliin sotkettu seura AC Milan on lehden mukaan säilyttämässä sarjapaikkansa, mutta saamassa 10-15 pisteen rangaistuksen ja lähtöpassit Mestarien liigasta.
Myös Serie B:hen pudotettuja seuroja odottavat tuntuvat pisterangaistukset. Gazzetta dello Sport tietää, että Juventus joutuu aloittamaan kauden ainakin 15 pistettä miinuksen puolella. Lazio ja Fiorentina selvinnevät 6-7 pisteen vähennyksillä.
Tuomiot luetaan perjantaina klo 19 jälkeen paikallista aikaa. Seuroilla on mahdollisuus valittaa rangaistuksista, joten lopullisesti niiden kohtalo ratkennee vasta 24. heinäkuuta.
(MTV3) Kyllä mielestäni tuon AC:n voisi siinä samassa tipauttaa B:hen..  Ja enpä juuri usko, että pudotetut seurat myisivät huippupelaajiaan Serie A:n seuroille, vai näkeekö joku muu järkeä myydä kilpaileville seuroille kun ottajia varmasti löytyy ulkomailtakin..
|
|
|
|
|
joseboy
Poissa
|
 |
Vastaus #113 : 14.07.2006 klo 16:17:42 |
|
En usko, että noissa pudotetuissa joukkueissa tapahtuu mitään hirvittävää pelaajakatoa. Se on kuitenkin vain yksi kausi B:ssä. Ja niinkuin Raketti sanoi, niin varmasti tekevät kaikkensa, että lähtevät pelaajat eivät siirry muihin Serie A:n joukkueisiin. Cannavaron ja Zambrottan lähtöön Real Madridin uskon. Ihan pelkästään sen takia, että Capellokin siirtyi sinne. Mielenkiintoinen muuten tuo Mutun tilanne. Siis jos kerran sekä Juve, että Viola tiputetaan B:hen. : 
|
|
|
|
|
Bootlegger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.
|
 |
Vastaus #114 : 14.07.2006 klo 16:33:24 |
|
Jos Milania tosiaan ei tiputeta, niin uskon syyn olevan siinä, ettei B:stä voi nousta kuin 3 joukkuetta kaudessa. Näin varmistetaan se, että jokainen voi nousta takaisin ekan kauden jälkeen, kun vähiten sopuilua tehnyt jää A:han.
|
|
|
|
|
Kutvonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS
|
 |
Vastaus #115 : 14.07.2006 klo 17:18:41 |
|
Eipä tulisi suurena yllätyksenä moinen päätös. Paskasanomien turinatorilla samasta aiheesta muuten keskustelu meneillään.
|
|
|
|
|
Angel of the North
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues Seniorineuvoston Tiedottaja
|
 |
Vastaus #116 : 14.07.2006 klo 21:03:39 |
|
Juve, Viola ja Lazio ainakin Serie B:hen...
Juvelle -30 pistettä ;D Viola -12 pistettä Lazio -7 pistettä
Milan serie A -15 pistettä
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.07.2006 klo 21:07:51 kirjoittanut Angel of the North »
|
|
|
|
|
Bootlegger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.
|
 |
Vastaus #117 : 14.07.2006 klo 21:05:56 |
|
uventus: B e -30 punti, ultimo posto 2005-2006, revoca scudetto. Milan: niente Europa -15 punti in A; Galliani: un anno inibizione; Fiorentina: B e -12 punti; Lazio: B e -4 punti; Lazio: in B -7 punti; Rocchi, Tagliavento, Rodomonti, Bettini prosciolti. Moggi e Giraudo: 5 anni inibizione e preclusione. 
|
|
|
|
|
-Viola-
Poissa
|
 |
Vastaus #118 : 14.07.2006 klo 21:06:42 |
|
...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.06.2007 klo 22:49:06 kirjoittanut -Viola- »
|
|
|
|
|
-Viola-
Poissa
|
 |
Vastaus #119 : 14.07.2006 klo 21:08:29 |
|
...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.06.2007 klo 22:48:51 kirjoittanut -Viola- »
|
|
|
|
|
Bootlegger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.
|
 |
Vastaus #120 : 14.07.2006 klo 21:10:49 |
|
+ Milanilta otettiin pois 44 pistettä viime kaudesta.
Inter ja Roma suoraan UCL:ään ja Chievo + Palermo karsintaan. Livorno, Parma ja Empoli UEFA-Cupiin.
|
|
|
|
|
-Viola-
Poissa
|
 |
Vastaus #121 : 14.07.2006 klo 21:14:28 |
|
...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.06.2007 klo 22:49:39 kirjoittanut -Viola- »
|
|
|
|
|
joseboy
Poissa
|
 |
Vastaus #122 : 14.07.2006 klo 21:17:01 |
|
Hieman on oudot fiilikset näin äkkiseltään. Vaikka olen Milanin kannattaja, niin en olisi ollu kovinkaan surullinen vaikka se olisi myös tippunut B:hen. Olisi ainakin tuonut uutta mielenkiintoa joukkueen seuraamiseen. : No nopeasti ajateltuna tuo -15pistettä ei niinkään kirpaise, kun ottaa huomioon että Juva ja Viola tippui B:hen, SSL:stä ei niin väliä. Tarkoitan siis sitä että kun kaksi huippujengiä tippuu niin ristiinpelaamisen mahdollisuus on suurempi ja -15pistettä on "helpompi" kuroa umpeen ja näin ollen saavuttaa ainakin se CL paikka. Uutta verta CL:ään ensi kaudeksi. Tosin Italian joukkueiden menestysmahdollisuudet tulevat olemaan melko pieniä. Mites noiden mestaruuksien kanssa. Monelta vuodelta tulee "uudet mestarit"  E: Täällä ei varmaan ole minun lisäksi muita AC Milanin kannattajia?!? 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.07.2006 klo 21:18:19 kirjoittanut joseboy »
|
|
|
|
|
Topboy
Poissa
|
 |
Vastaus #123 : 14.07.2006 klo 21:19:18 |
|
Mites noiden mestaruuksien kanssa. Monelta vuodelta tulee "uudet mestarit"  Käsittääkseni Milan voitti 2005 ja Inter sitten 2006.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #124 : 14.07.2006 klo 21:22:01 |
|
No kuulemma Serie B kausi on 42 peliä eli jaossa on 126 pistettä ja kuudeskin pääsee nousukarsintoihin joten ei tuo niin paha välttämättä ole.
|
|
|
|
|
|
|
|