Pannanpa nyt jo tällekin topikki auki, vaikka aikaa otteluun on reilu viikko ja maaottelu välissä.
Tapiolan Urheilupuistossa tapahtuu, kun huimassa syyskunnossa ( :

) oleva TamU pyrkii jatkamaan tappiotonta viiden ottelun putkea ja kahden ottelun voittoputkea vieläkin huimemmassa kunnossa olevan Hongan kustannuksella. Kaikki paineet ottelussa ovat Hongalla, sillä TamU lähinnä kaunistelee asemiaan kun taas Espoolaiset yrittävät pitää vielä valtaushakansa kiinni Interin mestaruuspaatin kyljissä. Tappio ja tasapelikin tietäisi sitä, että Honka jäisi nuolemaan näppejään tässäkin kilpailussa ja hyvin menneen kauden kruunaaminen jäisi cupin varaan.
Honka on nyt pelannut tappiotta huimat 15 ottelua, joista voittoja 12 ja tasapelejä 3. Tamperelaisten työ vaikuttaa siis haastavalta. Viimeisissä parissa pelissä Hongankin kone on kuitenkin osoittanut väsymisen merkkejä. Inter piti tärkeässä Turussa pelatussa taistelussa helposti tasapelin ja UEFA-cupin ratkaisu Finnair-stadionilla oli espoolaisilta hiukan hengetön esitys. Löytyykö Hongan kuoresta siis se särö, johon TamU iskee?
TamU voitti muutama kierros sitten kotonaan toisen mestariehdokkaan, Interin. Tuon ottelun jälkeen Hongan puheenjohtaja Jouko Harjunpää kommentoi, että tamperelaiset haluavat mestaruuden mieluummin Espooseen kuin Turkuun. En tiedä oliko Jokelta jäänyt otteluohjelma vilkaisematta, mutta tuntuu, että tuo kommentti varmasti saa TamUun lisävirtaa tässä pelissä. Joukkue pelaa ylpeydestään, ja vaikka mestaruus on muiden heiniä, olisi molempien nousukkaiden näpäyttäminen kauden lopussa hienoa ikään kuin muistutuksena, että me tulemme taas.
Otteluun lisämielenkiintoa tuo kahden maalikuningaskandidaatin kohtaaminen, kun Aleksandr Kokko ja Henri Myntti yrittävät kumpikin lisätä maalisaldoaan. Jos toinen tässä pelissä pääsee toisen edelle, on toinen käsi jo palkinnossa kiinni.
TamUn taustan kuohunta on myös yksi selvä kiinnostuksen kohde. Onko joukkue saanut keskittyä? Onko Zicolla vielä pallo hallussa? Pelaako joukkue jo ensi kauden pelipaikoista? Hongan kannalta ikävää on se, että kun TamUn tilanne on kauden loppua kohti kurjistunut loukkaantumisten ja erilaisten kohujen myötä, on peli todellisuudessa parantunut. Jos siis taas mennään niin, että vaihtopenkillä on vain junioreita ja ennen ja jälkeen ottelun riidellään lehtien palstoilla, saattaa TamU hyvinkin voittaa

Loukkaantuneista Ändi Ojanperä palasi edelliseen otteluun ja jonkinmoista toivoa voi olla Heikki Ahon kuntoutumisesta. Rafinha taas sai tähän peliin pelikiellon edellisen ottelun keltaisen kortin myötä.
TamUn avaus lienee:
---------Hjelm-Myntti---------
------------Pohja-------------
---James-----------Petrescu--
-----------Saarinen-----------
Ojanperä-Lindström-Kujala-Aho
-----------Kavén-------------
Ahon ollessa poissa oikean pakin paikalla saattaa olla myös kanukki Tyler Hemming, muuten Hemming on vaihdossa. Vaihtoon Ilveksen junnut Lappalainen ja Ruuskanen.
Ja tulos: 0-1, maalin tekee Myntti.