FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.02.2026 klo 18:04:59 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 66
 
Kirjoittaja Aihe: Kaakkois-Suomen kolmonen 2009 - se kovin tai ainakin kiihkein lohko...  (Luettu 143010 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Haemae

Poissa Poissa


Vastaus #900 : 24.06.2009 klo 21:09:01

SavU - VoPpK 6-0 (2-0)

Vastoin Tapsan ennustuksia peli käytiin auringonpaisteisessa, tyvenessä säässä.

SavU ansaitsi ehdottomasti voittonsa, mutta loppunumerot mairittelevat kotijoukkuetta paljon. Peli kun oli suurilta osin melkoista sompailua. Kumpikin osapuoli juoksi hullun lailla. Pallo vaihtoi nopeasti kenttäpuoliskolta toiselle, mutta ajatus tahtoi jäädä jonnekin välille. Pallon välittömässä läheisyydessä oli usein niin monta kummankin joukkueen pelaajaa, että tilaa rangaistusalueen ulkopuolella oli vaikea löytää. Maaleja lukuunottamatta SavU ei juuri edes hallinnut peliä. Kumpikin piti palloa lähes yhtä paljon.

Kotijoukkue onnistui taitavampana pääsemään pallon läheisyyden sumpusta useammin karkuun. Lähempänä maalia vieraiden reikäjuustopuolustus päästi sitten SavUn jokusen kerran alueelleen mellestämään ja tuloksena oli lähes aina maali. Syy: savilahtelaisten hyökkäyskalusto oli mukavan vikkelä ja juonikas Potkupallokerhon kankeahkoa puolustusta vastaan.

Voikkaan nousut päättyivät yleisesti viimeistään rangaistusalueen rajalla. Todelliset tekopaikat olivat hyvin vähissä. SavUn puolustusryhmitys oli potkupalloilijoita vastaan lähes muuri. Niinä muutamina kertoina kun pidemmälle päästiin, tilanne liputettiin joko paitsioksi tai vislattiin vierailijoiden rikkeeksi.

Maalit:

6 min, 1-0. Jooel Malk pelattu vapaaksi, ja tykki rangaistusalueen keskeltä vasempaan alakulmaan puhuu.

37 min, 2-0. Antti Tolvasen upea yksilösuoritus! Ehdottomasti illan komeinta antia! Vastustajan pakit rauhassa yksi kerrallaan sumpille ja sisään rangaistusalueelle. Unelmakanuuna vasemmalla jalalla aivan maalin vasempaan yläkulmaan, ja joukkuetoverit vinoilevat hänen olevan vasuri.

49 min, 3-0. Justus Peitola täräyttää rangaistusalueen rajalta melkoisen siipauksen oikeaan yläsilmään. Jälleen kerran Potkupallokerhon maalivahti, Tuukka Tolvanen, on voimaton.

52 min, 4-0. Toiselle puoliajalle Malkin tilalle vaihdettu Jarkko Vitikainen pistää pallon lähietäisyydeltä sisään. Kotijoukkue rakensi tilanteen taitavasti syötellen.

80 min, 5-0. Vierailijavahti Tolvanen pudottaa Matti Paksun vasemmalta antaman keskityksen eteensä, ja Peitola pääsee tuikkaamaan käytännössä tyhjiin.

83 min, 6-0. Lähes identtinen maali edeltäjänsä kanssa sillä poikkeuksella, että Tolvanen ei pääse väliin ja viimeistelijä on eri mies. Paksu antaa vasemmalta aivan samoille kohdille, josta Voikkaan puolustus on mailla halmeilla. Antti Kajakoski pääsee tälläämään kuulan Tolvasen yli verkon perukoille.
Tapsa

Paikalla Paikalla


Vastaus #901 : 24.06.2009 klo 21:21:58

Sade lakkasi vähän ennen ottelun alkua ja muutamat SavUlaiset sain taas kerran kateellisiksi, mistä taas jatkoa seuraa jossain muodossa.
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #902 : 25.06.2009 klo 09:06:12

.
« Viimeksi muokattu: 04.09.2009 klo 07:49:31 kirjoittanut eagle-eyed »
risto-reipas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KoRe, KTP


Vastaus #903 : 25.06.2009 klo 10:42:34

Sudet kompuroi kotonaan STPS:n kanssa, eikä ole seuraavatkaan pelit helppoja:

Su  28.6 18:30 PEPO                 - Sudet               Kimpinen
Ke   1.7 19:00 MiKi                 - Sudet               Urheilupuisto

KoRe on nyt pisteen päässä ja kevätkierroksen kahdessa viimeisessä ottelussa kaikki mahdollisuudet pyyhkäistä ohi:

Ke   1.7 19:30 Lappee JK            - KoRe                Sammonlahti
La   4.7 15:00 KoRe                 - STPS                Puistola


KoRe pelannut neljä kotiotteluita, joista kaikki päättyneet 1-0 -voittoihin (Sudet, SiU, VoPpK ja HaPK). Vieraissa kasassa neljästä pelistä vain kaksi pistettä. Nyt on hyvä sauma hakea pisteet myös vieraista kun vastaan tulee nollakerholainen Lappee JK.
Ikiskinu

Poissa Poissa


Vastaus #904 : 25.06.2009 klo 10:58:44

  Sarjatilanne
 
  PEPO                   8   7   1   0  20 -  3    22
  ==================================
  SavU                   9   5   3   1  19 -  4    18
  MiKi                   8   5   2   1  18 -  3    17
  Sudet                  8   4   3   1  23 -  8    15
  KoRe                   8   4   2   2   5 -  7    14
  HaPK                   8   3   1   4   7 - 15    10
  VoPpK                  9   3   1   5   9 - 23    10
  TsV                    7   2   2   3   7 - 10     8
  STPS                   8   2   1   5  14 - 19     7
  SiU                    8   0   2   6   1 - 15     2
  -------------------------------------------
  Lappee JK              7   0   0   7   4 - 20     0

PENTTINEN PANU Sudet 6
KUNTOLA PETRI TsV 5
HYNÖNEN TUOMAS MiKi 4
SARIOLA TOMMI MiKi 4
THIL MATTI STPS 4
JOKELA JANI PEPO 3
LOIKKANEN TONI STPS 3
MONTO TUOMO PEPO 3
OKSANEN ANTTI PEPO 3
PAJU JUSSI-MIKKO Sudet 3
RASINMÄKI TOMMI SavU 3
ÄIJÖ MIIKKA Sudet 3
http://www.kaakkois-suomi.palloliitto.fi/sarjatoimintaala/sarjat/IIImaalit09.pdf

http://www.kaakkois-suomi.palloliitto.fi/sarjatoimintaala/sarjat/IIIvaroitukset09.pdf
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #905 : 25.06.2009 klo 12:04:13

Tänää vois LappeeJK ottaa pointsit kotii...
Jorma Piisinen

Poissa Poissa


Vastaus #906 : 25.06.2009 klo 13:37:09

Ketäs vastaan se Lappee JK mahtaa tänään pelata?
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #907 : 25.06.2009 klo 14:02:23

Ketäs vastaan se Lappee JK mahtaa tänään pelata?
Jaa ei kun huomenna tietty. Menipä päivät shekasi.
Ikiskinu

Poissa Poissa


Vastaus #908 : 25.06.2009 klo 15:02:19

Pe  26.6 19:00 TsV  - Lappee JK           Saimaanharjun Urh.kenttä   
WERTY *

Poissa Poissa


Vastaus #909 : 26.06.2009 klo 10:47:36

PEPO-Sudet

Sunnuntaina kimpisellä räjähtää!!! Toivotaan hyvää säätä ja paljon porukkaa katsomaan peliä! Uskoisin että tässä pelissä ratkeaa jo aika paljon koko kauden suhteen! Voitolla PEPO karkaa 10p susilta ja voitolla taas sudet nousee 4p päähän PEPOSTA! Lari Greeniltä odotan huikeaa panosta ja vähintään 1+1 tehoja! Tuntuu että ei pepolla oikein muita aseita ole kuin Green ja Jokela näissä tiukoissa peleissä?? Vai olenkohan sittenkin väärässä! Sammonlahden katsomoiden kuninkaalta on syytä odotella kesän huikenta peliä "Lari" on nyt FIRE!!!!! :) Susien maestro Miikka "KANUUNA" Äijö on nyt  löytänyt hurmion ja on ilmiömäisessä iskussa. Samoin J-P Laherto ja pikkuhiljaa kuntoutunut Larin suosikkipoika "Risunilkka" Puujalka alkaa olla pelikunnossa!!! Luvassa tunteita,huikeita tilanteita,kaksinkamppailuja ja muutama komeamaali uskoisin! KAIKKI NYT KATSOMAAN PELIÄ JA 500 RIKKI!!!!!
WIFK

Poissa Poissa


Vastaus #910 : 26.06.2009 klo 11:03:22

PEPO-Sudet

Sunnuntaina kimpisellä räjähtää!!! Toivotaan hyvää säätä ja paljon porukkaa katsomaan peliä! Uskoisin että tässä pelissä ratkeaa jo aika paljon koko kauden suhteen! Voitolla PEPO karkaa 10p susilta ja voitolla taas sudet nousee 4p päähän PEPOSTA! Lari Greeniltä odotan huikeaa panosta ja vähintään 1+1 tehoja! Tuntuu että ei pepolla oikein muita aseita ole kuin Green ja Jokela näissä tiukoissa peleissä?? Vai olenkohan sittenkin väärässä! Sammonlahden katsomoiden kuninkaalta on syytä odotella kesän huikenta peliä "Lari" on nyt FIRE!!!!! :) Susien maestro Miikka "KANUUNA" Äijö on nyt  löytänyt hurmion ja on ilmiömäisessä iskussa. Samoin J-P Laherto ja pikkuhiljaa kuntoutunut Larin suosikkipoika "Risunilkka" Puujalka alkaa olla pelikunnossa!!! Luvassa tunteita,huikeita tilanteita,kaksinkamppailuja ja muutama komeamaali uskoisin! KAIKKI NYT KATSOMAAN PELIÄ JA 500 RIKKI!!!!!

Kesäillan huumaa sunnuntaina luvassa sinisen tartanin ympäröimällä vihreällä veralla.
« Viimeksi muokattu: 26.06.2009 klo 11:59:00 kirjoittanut WIFK »
barcelona

Poissa Poissa


Vastaus #911 : 26.06.2009 klo 12:02:53

Kesäillan huumaa sunnuntaina luvassa sinisen tartanin ympäröimällä vihreällä veralla.

Kaakon kolmonen on jälleen lunastamassa maineensa - "se kovin tai ainakin kiihkein lohko"...
reilu peli

Poissa Poissa


Vastaus #912 : 26.06.2009 klo 12:14:01

Äijö, Laherto, Puujalka ja kaakon kolmosen maalipörssikuningas Penttinen peräti 6 maalillaan. Siinä on pelottavan kovia nimiä kolmosen noususuosikilla Kouvolan Susilla. Pystyykö PEPO pitämään miehet kurissa?
« Viimeksi muokattu: 26.06.2009 klo 12:16:15 kirjoittanut reilu peli »
Spekulaattori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen Maajoukkue


Vastaus #913 : 26.06.2009 klo 12:24:57


PENTTINEN PANU Sudet 6
KUNTOLA PETRI TsV 5
HYNÖNEN TUOMAS MiKi 4
SARIOLA TOMMI MiKi 4
THIL MATTI STPS 4
JOKELA JANI PEPO 3
LOIKKANEN TONI STPS 3
MONTO TUOMO PEPO 3
OKSANEN ANTTI PEPO 3
PAJU JUSSI-MIKKO Sudet 3
RASINMÄKI TOMMI SavU 3
ÄIJÖ MIIKKA Sudet 3

Jaahas, ei oo piiri jaksanu sit ihan kokonaan päivittää maalipörssiä, onkohan sarjataulukossakin virheitä? puuuhastelua.....
Ikiskinu

Poissa Poissa


Vastaus #914 : 26.06.2009 klo 13:53:38

Jaahas, ei oo piiri jaksanu sit ihan kokonaan päivittää maalipörssiä, onkohan sarjataulukossakin virheitä? puuuhastelua.....
En edusta piiriä, mutta mitä tarkoitat "ihan kokonaan"?
Nikki_Luola

Poissa Poissa


Vastaus #915 : 26.06.2009 klo 14:00:15

Milloinkohan nämä perustilastot (edes sarjataulukon) saisi esim. Yle:n teksti - tv:lle, ettei tarvitsisi kissojen ja koirien kanssa haeskella netin syövereistä...:(
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #916 : 26.06.2009 klo 14:05:07

37 min, 2-0. Antti Tolvasen upea yksilösuoritus! Ehdottomasti illan komeinta antia! Vastustajan pakit rauhassa yksi kerrallaan sumpille ja sisään rangaistusalueelle. Unelmakanuuna vasemmalla jalalla aivan maalin vasempaan yläkulmaan, ja joukkuetoverit vinoilevat hänen olevan vasuri.

Taitaa olla sama Antti Tolvanen, joka pelasi MP:ssä 06 Ykköstä? Oli kyllä siihen sarjaan silloin ihan järkyttävän huono, mutta ilmeisesti Kolmoseen nykyään ihan kova kaveri. Kävi vissiin Espanjassakin höntsäämässä jossain vaiheessa.
Spekulaattori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen Maajoukkue


Vastaus #917 : 26.06.2009 klo 14:28:15

En edusta piiriä, mutta mitä tarkoitat "ihan kokonaan"?

Siis puuttuu muutamilta pelaajilta maaleja.
Ikiskinu

Poissa Poissa


Vastaus #918 : 26.06.2009 klo 14:38:07

Milloinkohan nämä perustilastot (edes sarjataulukon) saisi esim. Yle:n teksti - tv:lle, ettei tarvitsisi kissojen ja koirien kanssa haeskella netin syövereistä...:(
Käytä bookmark- eli kirjanmerkkitoimintoa, kun kerran sen löydät. http://www.kaakkois-suomi.palloliitto.fi/sarjatoimintaala/sarjat/300K.htm

Tekstitvkö kätevä? Mielipidekysymys. MUTTA: on helppo huutaa tuollaisten uudistusten perään. Seuraus vain olisi, että kaikissa yhdeksässä (vai onko vielä kymmenenkin) kolmosen lohkossa tulisi homma toteuttaa. Palvelusta tulisi juuri nopea mihin alasarjajoukkueiden taustat & tuomarit toimissaan kykenesivät. Sieltä kentältähän ne tulokset pitää ilmoittaa. Siellä tuskin riemastuttaisiin uusista paineista, mutta älä huoli. Palloliitto keksii joka vuosi alasarjajoukkueiden parisssa puuhasteleville uusia tehtäviä - kyllä nämäkin asiat tulevat ajastaan listalle :D

Palvelut tulevat kysynnän myötä. Jalkapallo ei vielä kiinnosta Suomessa riittävästi, jotta meitä oikein hemmoltetaisiin. Käykää peleissä ihnmiset.
« Viimeksi muokattu: 26.06.2009 klo 14:42:54 kirjoittanut Ikiskinu »
Ikiskinu

Poissa Poissa


Vastaus #919 : 26.06.2009 klo 14:42:18

Siis puuttuu muutamilta pelaajilta maaleja.
Soita tai emailaa sille "puuhastelijalle"

Kilpailupäällikkö
Paavo Kurkaa
matkapuhelin: 040-732 4815
[email protected]
« Viimeksi muokattu: 27.06.2009 klo 20:05:07 kirjoittanut Ikiskinu »
all-in

Poissa Poissa


Vastaus #920 : 26.06.2009 klo 14:43:18

Se on totta, että tilasto ei ole ajan tasalla. STPS:n Thil ja Loikkanen ovat molemmat tehneet 5 maalia. Harmittavan paljon jää kotijoukkueilta (varsinkin 5.ja 6. sarjoissa) tulokset ilmoittamatta piiriin. Jos ne todellakin pitäisi vielä ilmoittaa teksti.tv:lle olettaisin, että vaikka puhuttaisiin pelkästään kolmosesta, ne laahaisivat viikon viiveellä perässä.
all-in

Poissa Poissa


Vastaus #921 : 26.06.2009 klo 14:46:00

.
« Viimeksi muokattu: 27.06.2009 klo 14:18:21 kirjoittanut all-in »
Sueño

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PEPO Lpr & KoPa


Vastaus #922 : 26.06.2009 klo 18:33:09

PEPO-Sudet

Sunnuntaina kimpisellä räjähtää!!!
Jännitystä luvassa ja just sinä päivänä on perhejuhlat. Pitää vissiin "karata" paikalta. :D
unicare

Poissa Poissa


Vastaus #923 : 26.06.2009 klo 19:05:57

PEPO - Sudet: veikkaan hidasta ja löysää peliä 28 asteen lämmössä, no meikälle sopis ainaki hyvin siis..
PallonTallaaja

Poissa Poissa


Vastaus #924 : 26.06.2009 klo 21:06:24

mites toi TsV - LJK päätty ?

 
Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 66
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa