Fabe
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #825 : 12.05.2009 klo 15:21:06 |
|
Mitäs mitäs, kävin tuon akatemian pelin katsomassa (TP vei ja pelaa siis ensi vuonna valiolohkossa  ) niin tekonurmellehan oli toisen pään toiseen katsomoon ilmestynyt uudet vihertävät tuolit. Oli muuten paljon paremmat kun vanhat puupenkit, paitsi että olivat ehkä hiukan liian lähekkäin... Milläs rahalla ne on sinne hommattu 
|
|
|
|
|
Dorrian
Poissa
Suosikkijoukkue: Seinäjoen Jalkapallokerho
|
 |
Vastaus #826 : 12.05.2009 klo 16:03:46 |
|
Mitäs mitäs, kävin tuon akatemian pelin katsomassa (TP vei ja pelaa siis ensi vuonna valiolohkossa  ) niin tekonurmellehan oli toisen pään toiseen katsomoon ilmestynyt uudet vihertävät tuolit. Oli muuten paljon paremmat kun vanhat puupenkit, paitsi että olivat ehkä hiukan liian lähekkäin... Milläs rahalla ne on sinne hommattu  Taitavat olla tuota Crocodilesin ensi lauantain Eurobowl-matsia varten hankittu.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #827 : 12.05.2009 klo 22:58:20 |
|
 Tommoiset penkit sinne Jouppiskalle on ilmestynyt. Ja koko aurinkokatsomo tulee samaan tapaan.. Ihan hyvä uudistus, kunhan siellä on edelleen yhtä helppo seistä ja laulaa hyppien Sabrinaa.  Akatemia muuten murjoi sen 100-unta akatemian yhteismaalein 6-2, kotona 5-1. Ja silti Porilaiset itkee että he hallitsivat peliä. EDIT: Kuulemma tulee vielä peltikatto tuohon päälle! Eli kunnon katsomo ja meteliä tulee riittämään, kun Klopit valtaa toisen päädyn. Tommoinen pitäisi tehdä Keskuskentän aurinkokatsomostakin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.05.2009 klo 11:37:50 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Juhlakalu
Poissa
|
 |
Vastaus #828 : 13.05.2009 klo 15:54:15 |
|
Onko varma tieto, että koko aurinkokatsomo tulee näillä "kuppipenkeillä"??
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #829 : 13.05.2009 klo 17:48:04 |
|
Onko varma tieto, että koko aurinkokatsomo tulee näillä "kuppipenkeillä"??
Toi kuva on Jouppiskalta, mutta kuulin tänään, että ei tulekaan koko katsomo tommoinen, ainoastaan se metsänpuoleinen pääty selostuskopista lähtien. Ja siihen tulee myös kate. On kuulemma vain vuokrakatsomo ja pystytetty lähinnä Crocodilesin europelejä varten. Buuuh! Sen toisen päädyn, eli sen missä Klopitkin Jouppiskan peleissä majailee, laudoitukset on uusittu/uusitaan viikonlopuksi. Sinänsä mulla ei ole mitään väliä onko kuppi-istuimia, sillä en istu hetkeäkään peleissä kumminkaan.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #830 : 13.05.2009 klo 17:58:48 |
|
Päivän Etelä-Pohjanmaa -lehdessä oli otteluennakkoa ensi sunnuntain kärkikamppailusta, haastattelua on antamassa Marko Huttu: Kerho ammattilaisten kimppuun
SEINÄJOKI
Seinäjoen Jalkapallokerho on aloittanut kauden huikean hienosti kaatamalla kaikki kolme vastustajaansa tähän mennessä. Alkukauden suurin haaste tulee kuitenkin sunnuntaina, jolloin yhdeksän ulkomaalaisen ammattilaisen värittämä OPS-jp saapuu Jouppilanvuoren tekonurmelle kylään. Edellisessä kotiottelussa kulmurin suoraan maaliin tulittanut keskikentän pallojonglööri, Marko Huttu, odottaa malttamattomana sunnuntaita. Syitä on useita. ”Vaikka tätä sanoessa onkin vasta maanantai, niin ihan innolla odotan jo seuraavaa matsia. Nyt tulee vastaan todella kova ryhmä ulkomaisine pelaajineen ja valmentajana on tuttu Luiz Antonio. Tämä on meille todellinen testi ja on erittäin mukavaa saada matsi kotikentälle. Itse odotan, että lehtereillä olisi 500 katsojaa”, sanoo ”Make”, jolle Luiz Antonion valmennus tuli tutuksi Sepsi-78:ssa. ”Hän halusi meidän silloin pelaavan sellaista brasilialaista peliä, jossa neljä pelaajaa sai tehdä hyökkäyspäässä mitä huvitti ja muut puolustivat. Se ei oikein meille kyllä sopinut, mutta ehkä se sopii oululaisille, kun siellä on tuollainen määrä ulkomaalaisia. Voisi ajatella, että siinä oululaisjunnuja ottaa homma päähän. Ei tuolla tavalla kukaan ole vielä noussut. Viime kaudella Kiisto antoi esimerkin siitä, miten voi menestyä ja näen paljon yhtäläisyyksiä Kerhon ja Kiiston välillä. Meillä on tiivis ja hyvähenkinen nippu kotikylästä ja lähimaastosta”, käy Huttu läpi mennyttä ja nykyistä. OPS-jp tuo Seinäjoelle isolla rahalla kasatun huikan taitavan ammattilaisjoukkueen, joka on Kerhon tavoin voittanut kaikki kolme ensimmäistä otteluaan. Kyseessä on siis kierroksen todellinen makupala. Kärkiryhmään on kuitenkin tunkua, sillä sarjassa on useita kovia ryhmiä. ”Meidän alkumme on sujunut niin kuin harjoituskausi ennakoi. Itse olen hieman ajatellut, että 5-6 parasta porukkaa jättää muut kyydistään tällä kaudella. Kolme ensimmäistä kierrosta on jo pikkuisen ennakoinutkin sitä, vaikka paha sitä on sanoa, sillä jäljellä on 23 ottelua”, lisää ”Make”.
”Se on mahtava tunne kun kävelee kentälle ja kuulee fanien huudon. Vieraissakin on ollut ihan kotoinen tunnelma. Kyllä se älämölö kuuluu koko ottelun ajan ja tsemppaa todellakin juoksemaan. Ehkä Kloppien touhussa näkyy se pohjalainen hulluus: kun jotain tehdään, tehdään se 110 taulussa”, kiittelee Huttu ja povaa sunnuntailta makoisaa 2-0-voittoa. ”Tehdään taas yliajalla se toinen maali tiukan matsin päätteeksi”, virnuilee ”Make”.
Kerho kohtaa Kakkosen lohko C:n kärkikamppailussa tunteet rajusti jakavan Miika Juntusen OPS-jp:n sunnuntaina klo 18.30 Jouppilanvuoren tekonurmella. Kiitos Make kehuista!  Pidetään entistä lujempaa meteliä!
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #831 : 13.05.2009 klo 18:48:55 |
|
Make tekee sunnuntaina suoraan maalipotkusta maalin!
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #832 : 13.05.2009 klo 18:50:36 |
|
Make tekee sunnuntaina suoraan maalipotkusta maalin!
Tuutko itse tällä kertaa paikanpäälle asti sitä todistamaan? 
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #833 : 13.05.2009 klo 19:03:14 |
|
Tuutko itse tällä kertaa paikanpäälle asti sitä todistamaan?  Kyllä vain! Tällä kertaa ei ole mitään mailallalyöntikisoja tai muutakaan estettä 
|
|
|
|
|
VitoC
Poissa
|
 |
Vastaus #834 : 13.05.2009 klo 19:14:01 |
|
Eikös 70-luvulla ja vähän myöhemminkin Seinäjoella valmistauduttu peleihin jossain Old Grill Pubissa tai vastaavassa? Olin muinoin Sepsin pelin jälkeen kuuntelemassa, kun taiteilijanimi Halli lateli pelaamastaan pelistä analyyttisiä sananmuunnoksia. Onko perinteikäs paikka pannassa?
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #835 : 13.05.2009 klo 19:25:36 |
|
Eikös 70-luvulla ja vähän myöhemminkin Seinäjoella valmistauduttu peleihin jossain Old Grill Pubissa tai vastaavassa? Olin muinoin Sepsin pelin jälkeen kuuntelemassa, kun taiteilijanimi Halli lateli pelaamastaan pelistä analyyttisiä sananmuunnoksia. Onko perinteikäs paikka pannassa?
Eihän nyt toki! Old GP on legendaarinen tosiaan ja on siellä itsekin tullut "ooppera-leipää" krapulaan joskus muinoin käytyä nappaamassa, mutta Klopit saa Palaverista sekä Kultaisesta Kulauksesta oluet hyvällä hintaa ja niissä on enemmän tilaa muutenkin... Ja Palaverissa saa katella nättejä tyttöjäkin, joita harvemmin Old GP:n, sanoisinko Aki Kaurismäki henkiseen tunnelmaan eksyy. EDIT: Sitäpaitsi vanhat futarit löytyy Kulauksesta nykyään itsekin.
|
|
|
|
|
marix
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Seinäjoki
|
 |
Vastaus #836 : 13.05.2009 klo 21:01:18 |
|
Ja Palaverissa saa katella nättejä tyttöjäkin, joita harvemmin Old GP:n, sanoisinko Aki Kaurismäki henkiseen tunnelmaan eksyy.
Höhö 
|
|
|
|
|
|
|
Decarol
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomifutis
|
 |
Vastaus #838 : 14.05.2009 klo 18:00:06 |
|
Olis kyllä mahtava jos Kerhon peleistä, edes kotipeleistä, sais videokuvaa. Eikös viime kaudella tai ainakin Tp:n pelit toissakaudella kuvattukkin? Olikohan tämä Harju asialla.. SJK voisi yrittää saada jotain kuvaajaa edes muutamiin kotimatseihin, niin olisi noihin teasereihinkin vähän liikkuvaa materiaalia ja voisi katsella maaleja filmiltä jälkikäteen 
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #839 : 14.05.2009 klo 18:04:27 |
|
Olis kyllä mahtava jos Kerhon peleistä, edes kotipeleistä, sais videokuvaa. Eikös viime kaudella tai ainakin Tp:n pelit toissakaudella kuvattukkin? Olikohan tämä Harju asialla.. SJK voisi yrittää saada jotain kuvaajaa edes muutamiin kotimatseihin, niin olisi noihin teasereihinkin vähän liikkuvaa materiaalia ja voisi katsella maaleja filmiltä jälkikäteen  Vipin maali GBK:ta vastaan oli sen verran komea, että sitä voi odotellessa katsella youtubesta vaikka useamman kerran. 
|
|
|
|
|
Kuulapää
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #840 : 14.05.2009 klo 18:21:44 |
|
Komee maali joo. muistikuvat itse pelistä aika hatarat...
|
|
|
|
|
Kuulapää
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #841 : 14.05.2009 klo 18:23:09 |
|
onko sorsapillit jo hommattu sunnuntaiksi?
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #842 : 14.05.2009 klo 18:32:57 |
|
onko sorsapillit jo hommattu sunnuntaiksi?
Kävin just töistä päästyäni kaupassa etsiskelemässä, mutta ei löytynyt. Prisman urheiluosastolla saattaisi olla. Ja noissa urheiluliikkeissä varmasti. Meen huomenna päivällä hakemaan oman. Toivottavasti muutkin löytää. Pitäähän se Juntuselle luvattu "sorsapilli-tifo" myös toteuttaakin. 
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #843 : 14.05.2009 klo 19:46:39 |
|
Vipin maali GBK:ta vastaan oli sen verran komea, että sitä voi odotellessa katsella youtubesta vaikka useamman kerran.  Vipin maali GBK - SJK pelissä... 
|
|
|
|
|
elviz
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #844 : 14.05.2009 klo 21:58:52 |
|
Toivottavasti muutkin löytää. Pitäähän se Juntuselle luvattu "sorsapilli-tifo" myös toteuttaakin.  SuperSportissa taitaa ainakin olla EF-Security jonka luulisi myivän sorsapillejä. Toki myivät vaan "laatu" kamaa, että hinta saattaa tulla vielä esteeksi 
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #845 : 14.05.2009 klo 22:09:54 |
|
SuperSportissa taitaa ainakin olla EF-Security jonka luulisi myivän sorsapillejä. Toki myivät vaan "laatu" kamaa, että hinta saattaa tulla vielä esteeksi  Joo, ei mitään kanadan tammista kultakaiverruksin ole tarvis hommata. EDIT: Eipä löytynyt koko kaupungista sorsapillejä. Kuulemma niiden "sesonki on vasta myöhemmin kesänlopulla..." Fuck. Luulis nyt joku pilli löytyvän edes jostain varaston periltä. Pitänee kysellä tutuilta metsämiehiltä moista, jos sais edes lainaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.05.2009 klo 23:01:31 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #846 : 16.05.2009 klo 14:25:05 |
|
|
|
|
|
|
sukkasmurffi
Poissa
Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia
|
 |
Vastaus #847 : 17.05.2009 klo 20:30:09 |
|
Etelä-pohjanmaan lippulaivalle 0-5 kuokkaan, mutta eipä Virkiällekään kehuttava tulos 1-5 pataan... Kuuleman mukaan Euroopan huonoin tuomari (Kim Ittosen jälkeen) Jouni Aapajärvi oli ollut taas elementissään ja jätti itsestään leiman Seinäjoelle. Sattuiko väki näkemään, että vieläkö sillä on allaan -89 vuotinen Nissanin metsästysauto?
Toivottavasti päät nousee ja ens pelissä näkyy taas voittoputki...
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #848 : 17.05.2009 klo 20:39:50 |
|
Etelä-pohjanmaan lippulaivalle 0-5 kuokkaan, mutta eipä Virkiällekään kehuttava tulos 1-5 pataan... Kuuleman mukaan Euroopan huonoin tuomari (Kim Ittosen jälkeen) Jouni Aapajärvi oli ollut taas elementissään ja jätti itsestään leiman Seinäjoelle. Sattuiko väki näkemään, että vieläkö sillä on allaan -89 vuotinen Nissanin metsästysauto?
Toivottavasti päät nousee ja ens pelissä näkyy taas voittoputki...
Oli sillä, ei ole enään. 
|
|
|
|
|
vappapotku
Poissa
|
 |
Vastaus #849 : 17.05.2009 klo 22:28:58 |
|
No niin... maalit löytyy alla olevasta linkistä http://www.nelonen.tv/?p=722ps. eka maali ei ollut paitsiomaali... syöttö lähti ennen kuin hyökkääjä ehti "linjan alle". Juoksulinja ei näy ihan tarkasti tuossa videolla, mutta kun videoo katsoo "ammattimaisesti" niin huomaa, että hyökkääjä on juoosut linjan alle vasta syötön jälkeen... Eli syöttöhetki ratkaisee, ei pallon haltuunotto
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.05.2009 klo 22:35:38 kirjoittanut vappapotku »
|
|
|
|
|
|
|
|