mage
Poissa
|
 |
Vastaus #1100 : 07.06.2009 klo 15:13:31 |
|
Mikä siinä on että tästä ääliömäisyydestä ei päästä eroon? Sanotaan nyt selvyyden vuoksi se että ainoa peruste jolla nimitän jotain ääliöksi on se että keskustelussa ei puhuta asia-argumentein vaan vedotaan erilaisiin auktoriteetteihin, menneseen uraan, saavutettuun asemaan ja vaikka kauluslaatan kuvioihin tai pahimmassa tapauksessa hauiksen kokoon. Näin muuten toimivat ne oikeat rommelit ei tämä Remmel.Tyyliin: Olen oikeassa, koska olen vuonna x valmentanut champpion liigassa. Toivoisin Magen puhuvan Remmelin väitteistä ja perusteluista, ei siitä että tällä ei ole lupaa nitä esittää. No niin, Mage, uskottavuutesi nimissä, stage is yours: missä asiassa ja miltä osin Remmelin perustelut ovat väärät.?
Paljon puhetta. Ainoa asia on tulokset. Missä on Remmelin tulokset?
|
|
|
|
|
Plummer Joe
Poissa
|
 |
Vastaus #1101 : 07.06.2009 klo 18:07:33 |
|
Paljon puhetta. Ainoa asia on tulokset. Missä on Remmelin tulokset?
Ei ole nuorella valmentajalla uutisotsikot ylittäviä tuloksia. Ei kai tässä mitään järisyttävää ole? Entä sitten? Viittasit kuitenkin aiemmin Remmelin kirjoituksissaan esittämiin väittämiin ja jotenkin annoit ymmärtää että ne eivät olisi perusteltuja. Kerro nyt mistä väitteistä olet eri mieltä ja miksi.?
|
|
|
|
|
J.Cruyff
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK, Suomen maajoukkue, Real Madrid CF
|
 |
Vastaus #1102 : 07.06.2009 klo 19:45:01 |
|
Jeesjees, palloa on potkittu 90 minuuttia ja rapiat päälle Mikkelissä ja näin ollen ottelu MP:n ja HIFK:n välillä on saatu päätökseen. Lopputolos 2 - 2 (0 - 0). Maalintekijöinä ottelussa kunnostautuivat MP:n Miikka Oinonen kahdesti sekä HIFK:n Jussi Leppälahti ja Miikka Suikki kerran mieheen. Suikki siis jatkoi siitä, mihin hän Kuusankoskea vastaan jäi.  HIFK:lle siis yksi lisäpiste Mikkelistä. Tärkeä piste toki tuokin, mutta jos ottelu on loppulukemista päätellen ollut noin tasainen, niin ei voittoakaan varmasti olisi ollut mahdotonta tänään Mikkelistä napata. Mutta ei nyt kritisoida liikoja, sillä vaikea on alkukausi HIFK:lla ollut ja sen tietää jokainen, joka on kakkosta tänä vuonna seurannut. Näin ollen yksi pistekin on tärkeä ja se saatiin tänään plakkariin.  Siispä ollaan tyytyväisiä jokaiseen pisteeseen, koska ne kaikki tulevat nyt tarpeeseen. Tällä hetkellä näyttäisi kuitenkin jatkoa ajatellen, ainakin tuloksellisesti, jo hieman paremmalta, kuin kauden aivan ensimmäisten otteluiden jälkeen. Hyvä HIFK, tästä on hyvä jatkaa taas seuraavaan peliin! 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.06.2009 klo 20:09:42 kirjoittanut J.Cruyff »
|
|
|
|
|
Roger Palmer
Poissa
|
 |
Vastaus #1103 : 07.06.2009 klo 22:39:21 |
|
Virolaista futista kymmenisen vuotta seuranneena kiinnostuin minäkin tästä tapaus Remmelistä. Virossa mies kun on täysin tuntematon suuruus. Tutustuin paikallisten näkemyksiin tarkemmin paikallisessa Soccernetissa, www.soccernet.ee (sieltä Foorum ja Eestlased välismaal). Remmel voi toki olla profeetta vieraalla maalla, mutta lahden toiselta puolelta kuuluu kummia: Jo avausviestissä (nimim. Budulojus) ihmetellään, että Suomen kakkosdivarin valmentajaksi on valittu virolainen, josta he eivät ole itse koskaan kuulleetkaan. Pian joku (nimim. Kristo7) kertoo Remmelin olleen junnuvalmentajanaan n. 8 vuotta sitten, mutta oli joutunut pakenemaan Virosta "henkilökohtaisten ongelmien" (viroksi eraelulised probleemid) vuoksi. Tämän jälkeen nimimerkit (mm. Raimo, Budulojus, Vtp) alkavat kertoa Remmelin paenneen velkojaan, ja neuvovat lisätiedoissa kääntynään Googlen puoleen. Foorumille alkaa kertyä ihmisiä, jotka harkitsevat velanhakumatkaa Talin halliin (harjoituskaudella). Osa keskustelijoista yrittää muuttaa suuntaa positiiviseksi tyyliin "eiköhän pidetä meidän Gertille peukkua", mutta mies tyrmätään epärehelliseksi ja sen takia maanmiehiltä tukea ei heru. MUISTETAAN SILTI, ETTÄ YLLÄOLEVAT OVAT VAIN NIMETÖNTÄ FOORUMPUINTIA. OMA MIELIPITEENI: Remmel on nähty sopivaksi mieheksi Hifkiin ja Suomessa pöytä on puhdas, hyvä niin. Treenejä tai pelejä en ole nähnyt, joten en osaa sanoa miehen kyvyistä mitään. Toimittajana mies on provosoiva ja siksi viihdyttävä, kuten Urheilulehdellä tarkoituksena tuntuu olevan. Remmelin ja Petteri Sihvosen valmentajanäytöt ovat asia erikseen. Lähdin tutustumaan Remmelin taustoihin, koska nimi oli tuntematon ja nyt kun miehestä tietoa heruu, niin lisää kysymysmerkkejä herää.
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #1104 : 08.06.2009 klo 08:27:07 |
|
Virolaista futista kymmenisen vuotta seuranneena kiinnostuin minäkin tästä tapaus Remmelistä. Virossa mies kun on täysin tuntematon suuruus. Tutustuin paikallisten näkemyksiin tarkemmin paikallisessa Soccernetissa, www.soccernet.ee (sieltä Foorum ja Eestlased välismaal). .... Lähdin tutustumaan Remmelin taustoihin, koska nimi oli tuntematon ja nyt kun miehestä tietoa heruu, niin lisää kysymysmerkkejä herää. Varmasti löysit muitakin Gert Remmel -nimisiä ihmisiä, etkö? Minäkin, lyhyellä neiti etsivä (Neville, G:tä lainatakseni)-taidoillani, löysin samanlaisen nimen ja muistaakseni henkilö pelasi Flooran jossain joukkueessa. Taisi olla kuvakin laitettu nettiin ja se ei todellakaan ollut "meidän" Gert:in näköinen. No, nettiin voi tosin laittaa ja kirjoittaa ihan mitä sköndää tahansa.
|
|
|
|
|
mage
Poissa
|
 |
Vastaus #1105 : 08.06.2009 klo 18:26:10 |
|
Ei ole nuorella valmentajalla uutisotsikot ylittäviä tuloksia. Ei kai tässä mitään järisyttävää ole? Entä sitten? Viittasit kuitenkin aiemmin Remmelin kirjoituksissaan esittämiin väittämiin ja jotenkin annoit ymmärtää että ne eivät olisi perusteltuja. Kerro nyt mistä väitteistä olet eri mieltä ja miksi.?
Yksi esimerkki: Remmel kirjoitti pitkän jutun HJK:n hyökkääjä Parikasta tyyliin "menetetty lahjakkuus ja väärin valmennettu". Pohjalla oli yhdet treenit jotka hän oli nähnyt ja jossa oli harjoiteltu tiettyjä juttuja. Remmelin johtopäätös; mitään muuta ei harjoitella. Väärin harjoitellaan. Kaikki kuitenkin tietää, että eri treeneissä vedetään eri juttuja ja ei ole mahdollisuutta harjoitella joka treeneissä kaikkea. Remmelin hosuminen johtopäätöksessä aiheutti kuitenkin Parikan kuvan kanteen ja pitkän jorinan jossa hän sai lukea harjoitelleensa koko ikänsä väärin. Suomen Fifa-ranking on 49. Pitääkö todellakin olla, joku Sir Alex Ferguson ennen kuin saa avata suunsa suomalaisesta fudiksesta? Remmel on seurannut suomalaista juniorijalkapalloa hyvin läheltä, ja juniorithan ovat tulevaisuutta. Kannattaisiko miettiä enemmän tulevaisuutta (juniorityötä) kuin ylläpitää hirveetä hypeä vanhuksista, jotka pelaa ulkomailla ja joidenka ikä on pitkälti yli 30-v. ja joidenka ura on jo ehtoo puolella (minun näkemykseni)??
Suomessa on paljon valmentajia jotka ovat seuranneet Suomalaista juniorivalmennusta hyvin pitkään. Osalla on käytyjä kursseja ulkomailla. Osalla on pelaajaura takana. Mallia ja oppia on haettu ja haetaan ulkomailta kokoajan. On aikamoista näiden kaverien pilkaa, että parhaiten nämä asiat osaa kuitenkin Remmel. Erkka V. Lehtolan toimittaja taustasta toki tiedän ja luen hänen juttujaa. Kuten myös tiedän Martti Kuuselan toimittaja kokemuksesta ja koulutuksesta. Molemmat ovat todella fiksuja kavereita ja Mara jopa Guru vaikka saikin TPS:stä kenkää. Remmelin mahdollisesta toimittaja kokemuksesta ja koulutuksesta en tiedä mitään. Sinänsä hauska ajatus, että hän vielä olisi toimittajakin. Mutta se pointti toimittaja/valmentaja dilemmassa oli se, että haukkuessasi kolleegaa on oltava tosi varovainen. Tai sitten ihan helvetin hyvä. Aliarvioit siis Suomen kolmanneksi korkeinta sarjaa  Itse asiassa en todellakaan aliarvioi. Tuo heitto oli provo HIFK-fanien puoleen jotta siellä alettaisiin miettimään mitenkä edustusjoukkuetta oikein vedetään. Onko oikein että HIFK-edustus on kokemattoman juniorivalmentajan johdossa? Onko HIFK-edustuksen tehtävänä kehittää nuoria peljaajia?? Eikö todellakaan ole mitään tuloksellista tavoitetta? Mikä siinä on että tästä ääliömäisyydestä ei päästä eroon? Sanotaan nyt selvyyden vuoksi se että ainoa peruste jolla nimitän jotain ääliöksi on se että keskustelussa ei puhuta asia-argumentein vaan vedotaan erilaisiin auktoriteetteihin, menneseen uraan, saavutettuun asemaan ja vaikka kauluslaatan kuvioihin tai pahimmassa tapauksessa hauiksen kokoon. Näin muuten toimivat ne oikeat rommelit ei tämä Remmel.Tyyliin: Olen oikeassa, koska olen vuonna x valmentanut champpion liigassa. Toivoisin Magen puhuvan Remmelin väitteistä ja perusteluista, ei siitä että tällä ei ole lupaa nitä esittää. No niin, Mage, uskottavuutesi nimissä, stage is yours: missä asiassa ja miltä osin Remmelin perustelut ovat väärät.?
Huomaatteko, että Remmelistä on tullut täällä auktoriteetti? Hän saa Urheilulehdessä sanoa mitä vaan ja se on aina ehdottoman oikein. Mutta hänestä ei saa sanoa halaistua sanaa pahaa tai koko punapaitaporukalla menee pilluun hiekkaa (tällä forumilla opittu sanonta). Laskekaa huviksenne onko millään Suomen kolmella korkeimmalla tasolla pelaavalla joukkueella tällä hetkellä huonompi voitoprosentti kuin HIFK:llä. Ei niitä ainakaan montaa voi olla. Sitten miettikää millä se Gurun asema tulee. Suurilla puheilla vai teoilla?
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #1106 : 08.06.2009 klo 18:34:35 |
|
Itse asiassa en todellakaan aliarvioi. Tuo heitto oli provo HIFK-fanien puoleen jotta siellä alettaisiin miettimään mitenkä edustusjoukkuetta oikein vedetään. Onko oikein että HIFK-edustus on kokemattoman juniorivalmentajan johdossa?
Tarkoitin juuri samaa, että kakkonen on kova sarja Aloittaa valmentaminen
|
|
|
|
|
Ior Bock
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets
|
 |
Vastaus #1107 : 08.06.2009 klo 18:50:55 |
|
Sitten miettikää millä se Gurun asema tulee. Suurilla puheilla vai teoilla?
Koska remmel on sanonut olevansa parasta suomifutikselle? Sitten tähän Gurun asemaan. Mainitsit aikaisemmmin Kuuselan olevan gurulajissaan, millä perusteilla kysyn? Kaveri on suomen menestynein valmentaja sillä saldolla että on 90-luvun alussa voittanut pienessä n.suomen tasoisessa maassa 1 mestaruuden ja sen jälkeen epäonnistunut käytännössä kaikkialla. Mielestäni ei tarvitse olla Jose Mourinho tai Guus Hiddink kertoakseen että suomessa jotain asioita ei vain osata. Remmel on valmentanut Hifk:ta nyt puolisen vuotta ja alle 10 kilpaottelua. Olisiko näillä tilastoilla pitänyt tulla suomencup kultaa vai europaikka että kaveri saisi sanoa jotain? Kovasti sinäkin täällä kannatat että suomessa asiat tehdään lähes täydellisen hyvin mutta mitkä ovat sinun saavutuksesi? Oletko kenties valmentanut liigassa menestyksekkäästi tai valmentanut jonkun junnujengin eurooppalaisen suurtunauksen voittoon? Vai saako asioita puida vain anonyymisti internetin keskustelupalstoilla jos kokemusta ei ole?
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #1108 : 08.06.2009 klo 19:03:37 |
|
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #1109 : 08.06.2009 klo 19:34:21 |
|
Mainitsit aikaisemmmin Kuuselan olevan gurulajissaan, millä perusteilla kysyn? Kaveri on suomen menestynein valmentaja sillä saldolla että on 90-luvun alussa voittanut pienessä n.suomen tasoisessa maassa 1 mestaruuden ja sen jälkeen epäonnistunut käytännössä kaikkialla.
no nyt poika suu suppuun, puhutaan aivan eri tasosta ja eroa on kuin yöllä ja päivällä Kuuselan eduksi
|
|
|
|
|
Ior Bock
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets
|
 |
Vastaus #1110 : 08.06.2009 klo 19:47:21 |
|
no nyt poika suu suppuun, puhutaan aivan eri tasosta ja eroa on kuin yöllä ja päivällä Kuuselan eduksi
Remmeliin? Totta. Myös ikäeroa käsittääkseni n.20-30v Kuusela on silti surkea esimerkki jos on suomen kaikkien aikojen valmentaja. Hyvä toki, mutta verrattuna lähes kaikkiin euroopan suomen kokoisiin maihin, aivan surkea.
|
|
|
|
|
Plummer Joe
Poissa
|
 |
Vastaus #1111 : 08.06.2009 klo 20:19:59 |
|
Yksi esimerkki: Remmel kirjoitti pitkän jutun HJK:n hyökkääjä Parikasta tyyliin "menetetty lahjakkuus ja väärin valmennettu". Pohjalla oli yhdet treenit jotka hän oli nähnyt ja jossa oli harjoiteltu tiettyjä juttuja. Remmelin johtopäätös; mitään muuta ei harjoitella. Väärin harjoitellaan. Kaikki kuitenkin tietää, että eri treeneissä vedetään eri juttuja ja ei ole mahdollisuutta harjoitella joka treeneissä kaikkea. Remmelin hosuminen johtopäätöksessä aiheutti kuitenkin Parikan kuvan kanteen ja pitkän jorinan jossa hän sai lukea harjoitelleensa koko ikänsä väärin.
1) Löysit siis tuon Parikka jutun. Kritiikkisi on sen verran yleistä, että sun pitäisi täsmentää mitä Remmel esitti tarkasti ottaen ja miksi on mielestäsi väärässä. Ei tämä riitä asiallisen keskustelun käymiseen valmentajien pätevyydestä. Joka sinänsä olisi mielenkiintoinen aihe ja liiian vähän Suomessa esille otettu.... 2) Ovela veto tuo että sotket HIFK:n tavoitteettomuuden ja Remmelin. Jos joku on päättänyt tehdä HIFK:n edarista juniorien kehitysfoorumin niin se ei kai ole Remmelin vika, hänet sitten lienee vain palkattu sinne tekemään työtä käskettyä...
|
|
|
|
|
Ua Ua
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #1112 : 08.06.2009 klo 22:03:10 |
|
Varsinainen kausitopic, kertakaikkiaan. Tätä ketjua lukiessa voisi saada käsityksen, että HIFK pelaa huonosti, koska Remmel kirjoittaa Urheilulehteen eikä kumarra Mara Kuuselaa. Ja että Parikka saa ihan tasokasta valmennusta Suomessa. Voih, miksei Sami ja Jari jääneet aikoinaan kotimaan kamaralle kehittymään maailmanluokan pelaajiksi?
Ja tuo Mystisen Spämmirobotin linkkihän oli tässä ketjussa jo tammikuussa. Säälittävää.
Jatkakaa vaan. Onneksi on otteluseurantaketjuja.
|
|
|
|
|
mage
Poissa
|
 |
Vastaus #1113 : 08.06.2009 klo 22:36:33 |
|
1) Löysit siis tuon Parikka jutun. Kritiikkisi on sen verran yleistä, että sun pitäisi täsmentää mitä Remmel esitti tarkasti ottaen ja miksi on mielestäsi väärässä. Ei tämä riitä asiallisen keskustelun käymiseen valmentajien pätevyydestä. Joka sinänsä olisi mielenkiintoinen aihe ja liiian vähän Suomessa esille otettu.... 2) Ovela veto tuo että sotket HIFK:n tavoitteettomuuden ja Remmelin. Jos joku on päättänyt tehdä HIFK:n edarista juniorien kehitysfoorumin niin se ei kai ole Remmelin vika, hänet sitten lienee vain palkattu sinne tekemään työtä käskettyä...
Olen lukenut suunnilleen kaikki Remmelin jutut Urheilulehdestä koska olen tilaaja ja luen kaiken jalkapalloon liittyvän. Vaikka täällä tuntuukin olevan Remmelillä ja HIFK:n seurajohdolla vankkumaton tuki niin kai nyt silti sille saa nauraa. Vai onko Remmelin asema jo niin kiveen kaiverrettu ettei siitä saa edes huvittua. Tässä on kokoajan ollut puhe suurista puheista ja vähäisistä teoista. Ei mistään muusta.
|
|
|
|
|
mage
Poissa
|
 |
Vastaus #1114 : 08.06.2009 klo 23:23:11 |
|
Varsinainen kausitopic, kertakaikkiaan. Tätä ketjua lukiessa voisi saada käsityksen, että HIFK pelaa huonosti, koska Remmel kirjoittaa Urheilulehteen eikä kumarra Mara Kuuselaa. Ja että Parikka saa ihan tasokasta valmennusta Suomessa. Voih, miksei Sami ja Jari jääneet aikoinaan kotimaan kamaralle kehittymään maailmanluokan pelaajiksi?
Ja tuo Mystisen Spämmirobotin linkkihän oli tässä ketjussa jo tammikuussa. Säälittävää.
Jatkakaa vaan. Onneksi on otteluseurantaketjuja.
Saisiko Parikka laadukkaampaa valmennusta HIFK:ssä?
|
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #1115 : 08.06.2009 klo 23:27:09 |
|
Vaikuttaa siltä että kaikki joukkuetta ja sen peliesityksiä koskeva hyvä keskustelu on kadonnut tämän paskan sekaan. Harmillista. Itseäni ei kiinnosta paskan vertaa nämä Remmel-jutut vaan IFK:n pelit ja pelaajat.
|
|
|
|
|
Ua Ua
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #1116 : 08.06.2009 klo 23:42:45 |
|
Saisiko Parikka laadukkaampaa valmennusta HIFK:ssä?
Ei tietenkään, tomppeli. Eihän kukaan niin ole edes väittänyt, ei edes Urheilulehden Gert Remmel.
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #1117 : 08.06.2009 klo 23:49:06 |
|
Vaikuttaa siltä että kaikki joukkuetta ja sen peliesityksiä koskeva hyvä keskustelu on kadonnut tämän paskan sekaan. Harmillista. Itseäni ei kiinnosta paskan vertaa nämä Remmel-jutut vaan IFK:n pelit ja pelaajat.
Siitä vaan kirjoittamaan esseitä kaikkein kauneimmasta. Pullisteluinto vain tuntuu hieman alkukaudesta hiipuneen. Soccer on muuten petrannut pistesaldoaan voiton ja tasurin myötä Rommelin putkatuomion jälkeen. Saako maailmalla kannuksia hankkinut huippuvalmentaja jatkaa lusittuaan vai joko toimistolla opetellaan internetin käyttöä?
|
|
|
|
|
ZacPalmer
Poissa
|
 |
Vastaus #1118 : 09.06.2009 klo 02:53:57 |
|
Forumisteja menossa tuohon seminaariin?
|
|
|
|
|
Ricardo Leite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ylimieliset
|
 |
Vastaus #1119 : 09.06.2009 klo 06:23:58 |
|
Forumisteja menossa tuohon seminaariin?
Ei käynyt päivämäärä kalenteriin  .
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #1120 : 09.06.2009 klo 06:34:20 |
|
Forumisteja menossa tuohon seminaariin?
Siis mihin tuohon seminaariin?
|
|
|
|
|
Plummer Joe
Poissa
|
 |
Vastaus #1121 : 09.06.2009 klo 07:59:00 |
|
Olen lukenut suunnilleen kaikki Remmelin jutut Urheilulehdestä koska olen tilaaja ja luen kaiken jalkapalloon liittyvän. Vaikka täällä tuntuukin olevan Remmelillä ja HIFK:n seurajohdolla vankkumaton tuki niin kai nyt silti sille saa nauraa. Vai onko Remmelin asema jo niin kiveen kaiverrettu ettei siitä saa edes huvittua.
Tässä on kokoajan ollut puhe suurista puheista ja vähäisistä teoista. Ei mistään muusta.
Saa nauraa mutta ollaksesi uskottava forumisti sinun olisi perusteltava kritiikkisi jollain muulla kuin vähäisillä teoilla. Tai sitten tulkitsen että yhdyt Remmelin kirjoituksissaan esittämiin väitteisiin valmennuksesta ja suomalaisen futiksen tilasta, paitsi parikan tapauksessa ja siinäkin perusteesi jää hämärään.
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #1122 : 09.06.2009 klo 08:33:36 |
|
Kuusela on silti surkea esimerkki jos on suomen kaikkien aikojen valmentaja. Hyvä toki, mutta verrattuna lähes kaikkiin euroopan suomen kokoisiin maihin, aivan surkea.
Ja sitten surkealle perustelut kiitos
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #1123 : 09.06.2009 klo 08:42:00 |
|
Suomessa on paljon valmentajia jotka ovat seuranneet Suomalaista juniorivalmennusta hyvin pitkään. Osalla on käytyjä kursseja ulkomailla. Osalla on pelaajaura takana. Mallia ja oppia on haettu ja haetaan ulkomailta kokoajan. On aikamoista näiden kaverien pilkaa, että parhaiten nämä asiat osaa kuitenkin Remmel. Erkka V. Lehtolan toimittaja taustasta toki tiedän ja luen hänen juttujaa. Kuten myös tiedän Martti Kuuselan toimittaja kokemuksesta ja koulutuksesta. Molemmat ovat todella fiksuja kavereita ja Mara jopa Guru vaikka saikin TPS:stä kenkää. Remmelin mahdollisesta toimittaja kokemuksesta ja koulutuksesta en tiedä mitään. Sinänsä hauska ajatus, että hän vielä olisi toimittajakin. Mutta se pointti toimittaja/valmentaja dilemmassa oli se, että haukkuessasi kolleegaa on oltava tosi varovainen. Tai sitten ihan helvetin hyvä.
Hienoa, että haetaan oppia ulkomailta. Toivottavasti oppi on muuta kuin osallistuminen kansainvälisiin junnuturnauksiin. Tiedän, että Ahvenanmaalla ja Pohjanmaalla ollaan tiiviisti yhteydessä Ruotsiin junioreiden valmennusasioissa. PK-seudulla en tiedä juuri muita kuin kaksi kaveria, jotka ovat käyneet usein ulkomailla valmennuskursseilla tai -seminaareilla. Epäilen, että mitään suurempaa "ryntäystä" ei ole eikä ole ollutkaan. Ehkä Antti Niemi ja muut ulkomailla pelanneet käyvät ja hyvä niin. Haukkua. Onko se samaa kuin kritiikkiä? Mielestäni ei, mutta tiedän, että näin reagoi heikolla omallatunnolla varustettu henkilö tai organisaatio. Minullekin sanottiin Palloliitossa jo 70-luvulla, että "Tee itse paremmin" kun ei ollut mitään muuta rakentavaa kommenttia. Eiköhän kritiikki ole toivomus keskustelun herättämiseksi. Ei Remmelkään usko olevansa kaikessa 100% oikeassa (muuten on ihan dille). Keskustelun kautta, jotka johtavat toimenpiteisiin, saadaan laajempaa näkyvyyttä asioihin ja ehkä jopa parannusta. Mutta sitähän ei toivota.
|
|
|
|
|
Ior Bock
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets
|
 |
Vastaus #1124 : 09.06.2009 klo 10:48:52 |
|
Ja sitten surkealle perustelut kiitos
Lucien Favre Morten Olsen Trond Sollied Michael Laudrup David O`Leary Marcel Koller Hans Backe Sven-Göran Eriksson Roland Nilsson Branko Zebec Sergije Krešić Tomislav Ivić Kyllä nimi Martti Kuusela kalpenee mm. Noiden suunnilleen suomen kokoisten maiden valmentajien rinnalla.
|
|
|
|
|
|
|
|