FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2026 klo 20:42:53 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 85
 
Kirjoittaja Aihe: FC PoPa 2009 - Vihdoin Ykkösessä, silti vasta puolimatkassa  (Luettu 143587 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Wecce

Poissa Poissa


Vastaus #375 : 23.01.2009 klo 17:41:14

Mites Koivunen onnistui kun pelasi sentään koko pelin?
TE

Poissa Poissa


Vastaus #376 : 23.01.2009 klo 17:43:50

Mites Koivunen onnistui kun pelasi sentään koko pelin?

Ainakin omasta mielestään ihan ok. Pelipaikka oli keskikentällä Vihtilän yläpuolella, eikä alla, kuten kuvassa.
Wecce

Poissa Poissa


Vastaus #377 : 23.01.2009 klo 17:44:47

Ainakin omasta mielestään ihan ok. Pelipaikka oli keskikentällä Vihtilän yläpuolella, eikä alla, kuten kuvassa.

Se olisikin ollut seuraava kysymys.
passarella

Poissa Poissa


Vastaus #378 : 23.01.2009 klo 17:52:17

Ainakin omasta mielestään ihan ok. Pelipaikka oli keskikentällä Vihtilän yläpuolella, eikä alla, kuten kuvassa.
Kiitokset tarkennuksesta  Ylos. Koivunen pelasi hyvin. Hyvää lyhytsyöttöpeliä ja energiaakin riitti. Toki mukaan mahtui huonojakin ratkaisuja, joista yhdestä esimerkiksi TPS:lle maalipaikka.
pirakaia

Poissa Poissa


Vastaus #379 : 23.01.2009 klo 19:23:07

Olikos Porista joku katsomassa?

Toki, hyvännäköistä peliä. PoPan toisen maalin taisi tehdä Lehtonen
kulmapotkun jälkeisestä ruuhkasta.
passarella

Poissa Poissa


Vastaus #380 : 23.01.2009 klo 19:25:06

Heitetäänpäs nyt analyysia yhden harjoituspelin perusteella. Varoituksen sanana toki, että aikanaan uskoin yhden treenimatsin perusteella Fabion tekevän Jazzille 10-15 maalia liigassa  ::)
 
Hyvää peliä PoPalta, jos muistetaan että kyseessä kuitenkin tammikuinen harjoitusottelu. Maalipaikat taisivat mennä aika lailla tasan joukkueiden välillä ja kaikki maalit tulivat toisella puoliajalla. Maalissa Pirhonen pelasi vakuuttavasti ja teki parilla hyvällä vastaantulolla tärkeitä pelastuksia. Avauksetkin vaikuttivat tämän satunnaisotannan perusteella parantuneen viime vuodesta. Pirhonen sai myös ekalla puoliajalla hieman iskua tullessaan ulos 16-alueelta. Wusu potkaisi, palloa toki tavoitellessaan, pahan näköisesti rintaan. "Jumalauta" -huutoni ehkä innostamana vieressä ollut TPSn kokeneemman kaartin kannattaja totesi kylmästi: "Tuon takia maalivahdin kannattaa pysyä omalla alueellaan." :D Wusu heilui myöhemmin ottelussa kädet korkealla ja Walkerilta aukesi ilmeisesti silmäkulma. Keltaisella selvisi kuitenkin Wusu tästä ottelusta. Tämän pelin perusteella TPS näyttää toki haukanneen ison kasan paskaa hankkiessaan Wusun.

Topparipari Luoma-Walker toimi hyvin. Luoma oli koko kentän paras pelaaja, joka hoiti tilanteet kylmän rauhallisesti. Walker pysyi myös vauhdissa mukana ja voitti hyvin pääpalloja. Taas tuli toki yksi käsittämätön harhasyöttö alimpana pelaajana, mutta TPS ei siitä saanut tilannetta aikaan. Avauskokoonpanosta Ilkka Santahuhta oli ehkä suurimmissa vaikeuksissa. Vastassa oli toki Mikko Mannisen tasoinen pelaaja, mikä varmasti selittää paljon. Pihlainen pelasi kohtuullisesti. Ei noussut niin usein kuin Santahuhta, mutta hoiti oman pään varmemmin. Vaihtojen jälkeen puolustus oli suuremmissa ongelmissa. Jari Vuorisen nopeus ei riittänyt TPSn hyökkääjiä vastaan. Ruisniemen ottaminen oikeaksi laitapakiksi taas vaikutti lähinnä huumorivaihdolta tai muuten vain utopistiselta kokeilulta. Ei riitä fyysisyys eikä pelin lukeminen tuolle paikalle. Iiro Aalto syöttikin tuolta laidalta TPSn kavennuksen. Laitapakeilla oli siis hiemaan vaikeaa. Se saattaa toki johtua siitäkin, että TPS pelasi paljon laitojen kautta ja laitapakit nousivat vahvasti hyökkäyksiin. Junnila ja varsinkaan Kuqi eivät aina oikein pysyneet perässä ja laitapakeille jäi liikaa tehtäviä.

Keskikentän keskustassa Vihtilä ja Koivunen pelasivat molemmat energisesti koko ottelun. Vihtilä veteli ottelun alkupuolella TPSn pelaajia sukillekin, mutta rauhoittui loppua kohden. Koivunen vaikuttaisi hyvältä työmieheltä keskikentän keskustaan. Vielä ei ollut havaittavissa, että olisi hyökkäyssuuntaan pelatessa kuitenkaan mitään erityisen luovaa annettavaa. Toisaalta Vihtiläkään ei onnistunut TPSn keskikentän puristuksessa vakuuttamaan kuin muutamalla hyvällä syötöllä, joista yhdestä toki tuli lopulta hieno maali. Vihtilä pelasi ilmeisesti hieman alempana kuin pääosan viime kaudesta, muttei kuitenkaan aivan "pirlomaisesti" keskikentän pohjalla. Oikealla laidalla Junnila väläytteli ajoittain ja jaksoi pelata koko ottelun. Maalipaikkoihin ei vielä päässyt, mutta muuten voi todeta pelanneen odotetunlaisesti. Vasemmalla laidalla pelannut Kuqi ei oikein vakuuttanut. Ryssi pari hyvää maalipaikkaa ottelun alussa. Kuunteli kuitenkin nöyränä Sumialan ohjeita ja pääosin työmoraalikin oli kohdallaan. Ruisniemi tuli hetkeksi vasemmalle laidalle, mutta ei siinä ajassa saanut mitään aikaan. Pelin ollessa muistaakseni 2-0 tuli Vallin kentälle, mutta pysyi pitkälti pelin ulkopuolella PoPan tultua mieluummin oikean laidan kautta.

Kärjessä ensimmäisen puoliajan pelannut Mäkelä ei vakuuttanut. Ei oikeastaan päässyt lähellekään maalipaikkoja eikä onnistunut hyödyntämään nopeuttaankaan. Sumiala oli taas aika ilmestys, kun tallusteli ottelun alussa kentälle. Kiloja oli taas kauden lopusta tullut mukavasti lisää. Viimeisetkin rytminvaihdokset olivat jääneet Brasiliaan samba-tunnelmiin. On kuitenkin todettava, että pelasi muuten taas hyvin vahvuuksillaan. Antoi neuvoja ja kannusti omia pelaajia niin kuin kokeneen pelaajan pitääkin. Pelasi hyvin selkä maaliin päin ja
ja suojasi palloa erinomaisesti ja onnistui sitä myös jakamaan. Kolme kuukautta aikaa kauden alkuun. Jos Anttia innostaisi treenata kilot pois, olisi loistava pelaaja Ykköseen. Tämä toki lienee kaikkien tiedossa muutenkin. Lehtonen tuli puoliajalla Mäkelän tilalle. Pääsi heti aluksi pariin maalipaikkaan, mutta katosi tuon jälkeen kuvasta. Jos hyökkääjät pysyvät ehjinä, tulee tuskin saamaan Ykkösessä paljon minuutteja. Melarti tuli kentälle muistaakseni toisella puoliajalla noin kymmenen peliminuutin kohdalla. Pääsi TPS-vahti Lehtovaaran kanssa nokikkain ja nosti viileästi veskarin ohi.

Yleisesti ottaen voi todeta, että melko rohkealla ryhmityksellä PoPa lähti pelaamaan liigajoukkuetta vastaan. Kaikki viittaa siihen, että tällä materiaalilla uskotaan pystyvän pelaamaan viihdyttävää ja voittavaa peliä Ykkösessäkin. Puoliaikojen alut olivat Popalta erityisen vahvoja.
Tämä oli tosiaan molemmille jengeille toinen treenimatsi eikä vielä voi vetää johtopäätöksiä ajatellen kautta. Selvää kuitenkin on, että PoPa on oikealla tiellä. Laituriosasto ja hyökkäys on mielestäni tällä hetkellä jo riittävän hyvä. Puolustus kaipaa mielestäni vielä vahvistusta. Olisi toki mukava saada myös ihka oikea kakkosmaalivahti. "Pekolle" toki maininta siitä, että oli PoPan penkin äänekkäin.

E. no, Lehtonenhan se oli... minulle  Alas
« Viimeksi muokattu: 23.01.2009 klo 20:44:14 kirjoittanut passarella »
Corona

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilmari Autere ja käännetyt lahkeet


Vastaus #381 : 23.01.2009 klo 19:34:37

Hieno raportti Ylos
Incarnation

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PoPa, Huuhkajat


Vastaus #382 : 23.01.2009 klo 19:43:25

Kiitos raportista! Hieno päänahka PoPalle!  Ylos
Kiimatippa kepin päässä vaan odottelemaan kesän tosipelejä.
Wecce

Poissa Poissa


Vastaus #383 : 23.01.2009 klo 20:02:10

Kiimatippa kepin päässä vaan odottelemaan kesän tosipelejä.

Koo
jeremies

Poissa Poissa


Vastaus #384 : 23.01.2009 klo 20:37:31

Popan sivuilta raporttia :)

TPS kaatui Turussa

FC PoPa otti erittäin hienon päänahan tänään, kun harjoitusottelussa Turussa kaatui maineikas TPS. Vaikka kyseessä oli pelkkä harjoitusottelu niin pelissä oli mukavasti vauhtia ja PoPa pysyi hyvin vastustajan kyydissä.

Ensimmäinen puoliaika oli erittäin tasaista vääntöä ja molemmilla joukkueilla oli paikkoja maalintekoon mutta molempien joukkueiden maalivahdit olivat kylmästä säästä huolimatta lämpimällä päällä. Popalaisten puoliajan paras tilanne siunaantui Daut Kuqille, jonka laukaus kuudesta metristä meni niukasti ohi maalin. Puoliajan puhutuin tilanne syntyi, kun Lauri Pirhonen lähti katkaisemaan pystysyöttöä ja TPS:n uusi hankinta Babatunde Wusu tuli tilanteeseen napit edellä, onneksi tilanteesta selvittiin mojovilla napin jäljillä rinnassa.

Toisen puoliajan alku mentiin tasaisissa merkeissä ja molemmat joukkueet menivät tilanteisiin kovalla sykkeellä. PoPa siirtyi ottelussa johtoon hienolla sommitelmalla, Teemu Vihtilä syötti Kari-Pekka Koivuselle, jonka loistava pystysyöttö vapautti Tom Melartin läpiajoon ja Tomppa chippasi kylmän viileästi yli Jukka Lehtovaaran. Maalin jälkeen PoPa ei tyytynyt varmisteluun vaan jatkoi aktiivista peliään ja siirtyi kulman jälkitilanteesta 2-0 johtoon, Matti Santahuhta kaivoi kulmasta pallon Juha Vallinille, joka laukoi kovaa kohti maalia ja hässäkän päätteeksi Juho Lehtonen iski uransa ensimmäisen maalinsa PoPan paidassa. Tästä muutama minuutti myöhemmin joutui Andrew Walker Wusun uhriksi, pallon tavoittelu tilanteessa Wusu iski kyynärpäällä Walkerin silmäkulman auki ja miehen peli loppui siihen. Kotijoukkue sai muutama minuutti ennen loppua kuparisensa rikki, kun mallikkaan syöttökuvion jälkeen pallo oli porilaisten maalissa. Enempää maaleja ei ottelussa nähty ja näin PoPa otti hienon voiton TPS:sta.

Kokoonpano tänään:

Pirhonen
Pihlainen (Vallin)
Luoma
Walker ( Jari Vuorinen)
I.Santahuhta (M.Santahuhta)
Vihtilä
Koivunen
Junnila
Kuqi ( Ruisniemi)
Mäkelä (Lehtonen)
Sumiala (Melarti)
nacimento

Poissa Poissa


Vastaus #385 : 23.01.2009 klo 20:51:49

Passarellan raportista

PoPa aloitti kokoonpanolla:
               Sumiala   Mäkelä
Kuqi                                  Junnila
           Vihtilä   
                      Koivunen 
I.Santahuhta  Walker   Luoma     Pihlainen
                Pirhonen

Lopussa kentällä:
              Lehtovaara  Melarti
Vallin                                Junnila
           Vihtilä
                      Koivunen
I.Santahuhta JariVuorinen Luoma  Ruisniemi
                Pirhonen


PoPan sivulta

Kokoonpano tänään:

Pirhonen
Pihlainen (Vallin)
Luoma
Walker ( Jari Vuorinen)
I.Santahuhta (M.Santahuhta)
Vihtilä
Koivunen
Junnila
Kuqi ( Ruisniemi)
Mäkelä (Lehtonen)
Sumiala (Melarti)

kumpi kokoonpano pitää paikkansa  ??? vai pelattiinko kaksi peliä
     
passarella

Poissa Poissa


Vastaus #386 : 23.01.2009 klo 20:59:18

kumpi kokoonpano pitää paikkansa  ??? vai pelattiinko kaksi peliä
Korjasin tuon Lehtovaaran jo aiemmin Lehtoseksi. Santahuhtojen päittäisen vaihdon missasin täysin. Ilmeisesti edelleen hiusten osalta samanlainen look  ??? Pahoittelut tosiaan. Ensi kerralla paremmin.
« Viimeksi muokattu: 23.01.2009 klo 21:01:31 kirjoittanut passarella »
drenmark

Poissa Poissa


Vastaus #387 : 23.01.2009 klo 21:00:25

huhua kuulunu, että Jyri Nieminen(viime kaudella sjk) olis tulossa popan kakkos veskaks...
Wecce

Poissa Poissa


Vastaus #388 : 23.01.2009 klo 21:01:40

huhua kuulunu, että Jyri Nieminen(viime kaudella sjk) olis tulossa popan kakkos veskaks...

No tällä hetkellä ainakin treenaa Jazzin kanssa.
Bluestar

Poissa Poissa


Vastaus #389 : 24.01.2009 klo 12:01:25

Miksi PoPan kotisivuilla ei näy tuota ensimmäistä harjoitusottelua, missä PoPa voitti MuSan 7-1?

Mielenkiinnolla odotellaan Haka ja HJK pelejä!
pirakaia

Poissa Poissa


Vastaus #390 : 24.01.2009 klo 18:02:25

Santahuhtojen päittäisen vaihdon missasin täysin. Ilmeisesti edelleen hiusten osalta samanlainen look

Jep, vaikea veljeksiä on tunnistaa. Matti pelasi toisen puoliajan sillä laidalla
missä itse olin eli PoPan sivuilla kokoonpano on oikein.
Helmut Lotto
Vastaus #391 : 24.01.2009 klo 22:22:51

Oliko tuo voitto TPS:sta miten ansaittu, ylittikö PoPa itsensä vai höntsäilikö TPS, noinniinkuin kriittisesti arvioiden?
Incarnation

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PoPa, Huuhkajat


Vastaus #392 : 24.01.2009 klo 23:10:51

Oliko tuo voitto TPS:sta miten ansaittu, ylittikö PoPa itsensä vai höntsäilikö TPS, noinniinkuin kriittisesti arvioiden?

Raporttien perusteella PoPa oli pelillisesti valmis porukka ja TPS ei. Todennäköisesti pitää paikkansa, sillä PoPalla vaihtuvuus on ollut viime kaudesta hyvin vähäistä ja pelisysteemi taitaa olla jo aika hyvin kaikkien äijien tiedossa.
passarella

Poissa Poissa


Vastaus #393 : 25.01.2009 klo 02:24:55

Oliko tuo voitto TPS:sta miten ansaittu, ylittikö PoPa itsensä vai höntsäilikö TPS, noinniinkuin kriittisesti arvioiden?
PoPa ei missään nimessä ylittänyt itseään. Näytti kuitenkin varsin valmiilta. Kaikille on varmasti selvää, että TPS:llä on PoPaa kovempi materiaali, mutta taktisesti ja varmasti motivaationkin osalta PoPa oli parempi näin tammikuussa. Niin kuin Incarnation edellä ottaakin esille, PoPan pelaajat tiesivät varmasti roolinsa kentällä ja ovat sopeutuneet pelisysteemiin. TPS:n kohdalla tilanne ei voi vielä tässä vaiheessa tietenkään olla sama.

Tottakai kokeiluja tehdään harjoituskauden aikana, mutta mielestäni olisi tärkeää että PoPa pyrkisi vetämään treenimatsit samalla pelisysteemillä ja pelaajat tietäisivät roolinsa. Mahdolliset vahvistuksetkin olisi hyvä ajaa sisään aikaisessa vaiheessa. Kaikki ei kuitenkaan mene niin kuin elokuvissa, joten ihanteen ja todellisuuden välinen ristiriita nousee luonnollisesti esiin jossain vaiheessa. Mielenkiintoista oli tosiaan huomata, että PoPa pyrki liigajoukkuettakin vastaan pelaamaan melkoisesti samalla tavalla kuin koko viime kauden Kakkosessa. Tuo ennakkoluuloton asenne on mielestäni vain hyvä asia.
Incarnation

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PoPa, Huuhkajat


Vastaus #394 : 25.01.2009 klo 10:45:16

Mielenkiintoista oli tosiaan huomata, että PoPa pyrki liigajoukkuettakin vastaan pelaamaan melkoisesti samalla tavalla kuin koko viime kauden Kakkosessa. Tuo ennakkoluuloton asenne on mielestäni vain hyvä asia.

Tosiaan hienoa, että TPS:ää vastaan lähdettiin pelaamaan rohkeasti ja aktiivisesti, vaikka vastassa olikin omaa joukkuetta nimekkäämpi porukka. Joukkueen ja valmennusjohdon lupaukset aktiivisesta, yleisöystävällisestä ja "isompia kumartelemattomasta" pelitavasta eivät ainakaan tähän mennessä tunnu lainkaan katteettomilta.

Kokeiluista sen verran, että ne taitavat rajoittua lähinnä oikeiden hyökkääjien ja laitapelaajien löytämiseen sekä keskikentän koostumukseen. Hyökkääjiä on niin paljon, että osasta leivotaan laitureita ja keskikentälle haetaan oikeata koostumusta Vihtilän pelipaikan kautta. Teemun pelipaikka kun voi löytyä käytännössä mistä tahansa keskikentältä, joskin itse toivoisin näkeväni hänet keskikentän keskellä tai kärkien takana. Häntähän kokeiltiin keskikentän pohjalla jokusessa pelissä jo viime kaudella, eikä tulos sinänsä huonoa ollut, mutta mielestäni osa Vihtilän taidoista menee hukkaan tuolla paikalla.
Bluestar

Poissa Poissa


Vastaus #395 : 25.01.2009 klo 11:10:12

Oliko tuo voitto TPS:sta miten ansaittu

Maalintekopelissä se kumpi tekee enemmän maaleja on ansainnut voittonsa.
Helmut Lotto
Vastaus #396 : 26.01.2009 klo 10:12:19

Maalintekopelissä se kumpi tekee enemmän maaleja on ansainnut voittonsa.
Näinhän se on, tarkoitin että oliko tulos oikeutettu pelitapahtumiin nähden. Kiitokset vastauksista  Ylos
Markku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Grabbepojat


Vastaus #397 : 29.01.2009 klo 14:23:47

Tänään Karhuhallille  Ylos
jeremies

Poissa Poissa


Vastaus #398 : 29.01.2009 klo 20:01:50

Fc PoPa- P-Iirot 6-2 (3-0)

Maalintekijät: Mäkelä, Santahuhta M, Melarti, Lehtonen, Sumiala, Kuqi

Avauskokoonpano:

Pirhonen
-----------------
Santahuhta M
Walker
Luoma
Pihlainen
-----------------
Piracaia
Vihtilä
Ruisniemi
Junnila
----------------
Mäkelä
Melarti
Wecce

Poissa Poissa


Vastaus #399 : 29.01.2009 klo 20:17:50

Kaikki muut taisi pelata pelissä paitsi Pekko ja Koivunen.

Ja tietysti loukkaantunut Vuorinen.

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 85
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa