FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.12.2025 klo 20:02:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 281 [282] 283 284
 
Kirjoittaja Aihe: TPS 2009 - ainakin Turun ykköset  (Luettu 483285 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Neowulf

Poissa Poissa


Vastaus #7025 : 17.10.2009 klo 16:38:13

TPS:n materiaaliin nähden pronssi oli optimisuoritus, mutta kun mestaruus oli omissa käsissä, niin täytyyhän kolmannen sijan olla lopulta pettymys varsinkin kun seura pelasi sarjan parasta peliä.

Jos Pietarsaaressa ja Myllykoskella olisi voitettu, olisi Turussa juhlittu tänään mestaruutta. Nyt niistä matseista tuli yhteensä vain piste, joten on pakko jälleen kerran kysyä, pysyikö valmentaja tarpeeksi kylmäpäisenä näissä peleissä, jotka olisi pitänyt hoitaa rutiinilla.
WhiteHart

Poissa Poissa


Vastaus #7026 : 17.10.2009 klo 16:41:28

Jos Pietarsaaressa ja Myllykoskella olisi voitettu, olisi Turussa juhlittu tänään mestaruutta. Nyt niistä matseista tuli yhteensä vain piste, joten on pakko jälleen kerran kysyä, pysyikö valmentaja tarpeeksi kylmäpäisenä näissä peleissä, jotka olisi pitänyt hoitaa rutiinilla.

Ei mestaruus noihin peleihin ratkennut. Kyllä alkukauden konttaamisella oli suurempi vaikutus lopputulokseen. Näitä nyt on kuitenki täysin turha jossitella, pronssia tuli ja joukkue pelasi kokonaisuudessaan hienon kauden. Sen kunniaksi lähdenkin ottamaan muutaman olusen Tuoppi
jakkeri8

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, LoPS, Spurs, Redskins. Anders Tegnell


Vastaus #7027 : 17.10.2009 klo 16:44:12

Perkeleen kylmä oli vaikka välillä pomppikin. Hyvä maku jäi kaudesta kyllä Ylos
Ens vuonna uutta matoo koukkuu ja nyt kaljaa koneeseen
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #7028 : 17.10.2009 klo 17:19:34

Eipä tuosta kauheasti jossiteltavaa jäänyt, et siinä mielessä hyvä. 0-0:lta se näytti melkein alusta asti.
Puoliaika

Poissa Poissa


Vastaus #7029 : 17.10.2009 klo 17:47:09

Pasia, luntatulla matikalla ja kyselyillä siitä mitä maksaa mittari Porvooseen: http://puoliaika.wordpress.com/2009/10/17/pasin-parhaita-osa-15/

Banaa: http://puoliaika.wordpress.com/2009/10/17/lehkosuo-pitkajanteinen-tyo-jatkuu/

Otteluraporttia: http://puoliaika.wordpress.com/2009/10/17/hopea-maistui-hyvalta-pronssi-pettymykselta/

Kuvagalleriaa luvassa sitten illemmalla.
« Viimeksi muokattu: 17.10.2009 klo 18:26:58 kirjoittanut Puoliaika »
vilsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet


Vastaus #7030 : 17.10.2009 klo 18:00:33

Vaisuhko oli esitys tänään, vaikka Tepsi lähempänä maalia olikin. No, eipä se voitto olisi kuitenkaan mitään muuttanut. Kakkosija kun nyt ei ole yhtään merkityksellisempi.

Muuten toki saman, mutta korjattakoon toki sen verran, että tässä tilanteessa hopea olisi toki ollut voitettu eikä suinkaan hävitty mitali, eli oltaisiin se toki voitu ottaakin.

Mutta joka tapauksessa kiitokset koko joukkueelle ja etenkin Pasille, joka on tehnyt joukkueen kanssa hienoa työtä koko kauden ajan. Hieno kausi oli, ensi vuonna sitten mestaruuteen Pasin johdolla?
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #7031 : 17.10.2009 klo 18:10:15

Muuten toki saman, mutta korjattakoon toki sen verran, että tässä tilanteessa hopea olisi toki ollut voitettu eikä suinkaan hävitty mitali, eli oltaisiin se toki voitu ottaakin.

Mikä voitettu? Jalkapallossa pelataan mestaruuksista kaikki muut sijat kuuluu osastoon "aivan sama".
Late--

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Huuhkajat


Vastaus #7032 : 17.10.2009 klo 20:21:51

Hyvä tulos mielestäni tepsiltä jokatapauksessa. Itse kuitenkin se möhlittiin, joten kyllä luulisi myös pronssin maistuvan. Mikä parasta ensi kaudella nähdään turussa europelejä. Toivottavasti paremmalla menestyksellä, kuin viimeksi. Tepsille Ylos
LFC84

Poissa Poissa


Vastaus #7033 : 17.10.2009 klo 20:38:50

Vika peli on aina mukavinta voittaa, oli panosta tai ei. Nyt jäi vähän lattea fiilis latteasta pelistä. Jaron johtomaalin aiheuttama huuma antoi osviittaa millainen fiilis olisi voinut olla...

Joka tapauksessa kokonaisuutena liigarupeama oli hieno. Yksittäisistä huipuista kotiderbyn voitto ja Tamu-matsin draama jäivät parhaiten mieleen. Joukkueen pelin kehittyminen ja muutamien pelaajien tasaisen loistavat esitykset taas käänsivät kritiikin punnusta reilusti positiivisen puolelle. Browniahan on hehkutettu ja aivan syystä. Nuori kaveri, jolle vilpittömästi toivoo läpilyöntiä Englannissa. Tekee poikkeuksetta oikeita ratkaisuja ja nostaa omalla energisyydellään kanssapelaajiensa tasoa. Hämäläinen taas oli suorastaan dominoiva keskikentän pohjalla. Parhaimmillaan Kappe juoksi nurin vastustajan keskikentän ja piti tarvittaessa hieman horjuvaa toppariosastoa pystyssä. Kuuluu ehdottomasti Veikkausliigaa kovempaan sarjaan. Samaa hehkutusta voisi jatkaa Lehtovaaran kohdalla. Kykenee tekemään voittavia torjuntoja ja on saanut vuoden aikana itsevarmuutta ja tasaisuuttaa otteisiinsa. Melkein voisi toivoa Hradeckyn penkityksen jatkumista ja vuokrasiirtoa Turkuun. Muussa tapauksessa veskariosastolla tapahtuu aikamoinen tason lasku Evertonin viedessä Lehtovaaran mennessään. Oikeastaan Palloseuran avauskentällinen oli vertailukelpoinen Hongan ja klubin vastaavien kanssa mutta rinki oli kapea, mikä näkyi myös tänään. Riskin poissaollessa Ärtsi oli ainoa järkevä vaihtoehto kentälle. Sillysesongilta onkin lupa odottaa lisää laatua+määrää.

Plussaa täältä tulee myös valmennustroikalle. Vaikka kolmikon työnjaosta ei ole täyttä selvyyttä, niin oikeita asioita on sielläkin tehty. Roolitukset loksahtivat paikoilleen ja peli oli tasapainoista ja viihdyttävää. Ja eihän siitä Rautiasesta vaan voi olla pitämättä.  

Kysymyksiä sitä vastoin herää Riku Riskin, Juho Lähteen, Jesse Saarisen ja Lomskin osalta. Riski jäi Brownin varjoon ja Lähde on tulossa taustalta mutta kahden jälkimmäisen kohtalo on ehkä muualla kuin Turussa. Tepsillä on muutenkin väistämättä edessään HJK-dilemma eli mitä tehdä näille omille hyville-mutta-ei-ehkä-sittenkään-tarpeeksi-hyville junnuille? Åifk taisteli vielä syksyllä kakkosen paikastaan, mikä ei ole optimaalinen tilanne farmiseuralle. Kasvatusputkesta kuitenkin pukkaa kiihtyvällä tahdilla taitavia kavereita, joille pitäisi löytää oikea kehittymisympäristö. Entä miten ensi kaudella käy Santeri Mäkisen, nuoremman Riskin ja muiden nuorten pelureiden, joiden pitäisi saada mahdollisimman paljon peliaikaa? Ja missä muuten luuraavaat nuoret lahjakkaat puolustajat, laitapakit ja laitapelaajat? Vaikka Tepsi panostaa kovasti yksilövalmennukseen, niin aika homogeenistä pelaajamassaa tuntuu junnuista nousevan. Taitavia, vikkeliä ja hyökkääviä pelaajatyyppejä löytyy, mutta missä ovat nousevat laitapakit ja tyylikkäät topparit? Väittäisin että pallonhallintaa Suomessa osataan jo opettaa mutta pelipaikkakohtaista valmennusta annetaan hyvin myöhään, jos silloinkaan.
Kalza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC HotLips Turku, VCF, AAC-OAF


Vastaus #7034 : 17.10.2009 klo 20:41:20

Hyvä tulos mielestäni tepsiltä jokatapauksessa. Itse kuitenkin se möhlittiin, joten kyllä luulisi myös pronssin maistuvan. Mikä parasta ensi kaudella nähdään turussa europelejä. Toivottavasti paremmalla menestyksellä, kuin viimeksi. Tepsille Ylos

Toivottavasti myös hinaajat hoitaa cupin kotiin niin saataisiin pari turkulaista joukkuetta karsimaan Europa Leagueen. Euroderbyjä odotellessa... Vaatisi tosin lohkovaiheesta jatkoonpääsyn ja maagisen arpaonnen, sillä eihän lohkovaiheessa saman maan joukkueet voi olla samassa lohkossa ???
FinnOwl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Lola´s Pussycats


Vastaus #7035 : 17.10.2009 klo 20:43:54

Pasi ei taida jatkaa ensi kaudella Tepsissä. Tai jos jatkaa on ne ajatukset selvästi HJK:ssa. Urheiluruudun haastattelussa toivotteli kaikkea hyvää Tepsille "mitä tahansa sitten käykään". Seuraava siteeraus sisältää paljon asiaa rivien väleissä:
Lainaus
"Tämä on ollut hieno kausi ja olen ylpeä, että olen saanut valmentaa täällä tällaisia poikia Heinikankaan ja Wayne Brownin johdolla. Joukkue ja seuran muutkin jutut tulevat ensi vuonna ehkä olemaan erilaisia, mutta olen ylpeä ja iloinen siitä, että olen saanut tämän kauden olla Turussa. Tämä on ollut hienoa aikaa. Kiitos siitä. Kiitoksia kannattajille ja kaupungille. Kiitos että otitte tällaisen pöllön stadilaisen näin hienosti vastaan.”
Ja Klubin pj. Olli-Pekka Lyytikäinen sanoista voi päätellä ettei Muurisen jatko ole kovinkaan varmalla pohjalla.

Mutta jos Rautiainen sinne "stadiin" niin kovasti haluaa niin menköön, mutta sitten voitais kokeilla seuraavaksi sellaista valkkua joka ei lähde/ tarvitse lähettää muihin maisemiin vuoden päästä syksyllä. Vaikka Rajamäki? Ja antaa rauha rakentaa joukkueensa sellainen joka menestyy vaikka pienellä viiveelläkin. Parempi että joukkueella on pitkäjänteistä toimintaa kuin että pelataan "kvarttaalifutista" missä valkku lähtee vuoden välein. Milloin syynä on henkilökohtaiset asiat, pelitaktiikka, "Klubihalut" jne...

Muutenkin ihmettelen mikä siinä "stadissa" niin viehättää? Alueella asuu yli miljoona ihmistä ja Suomen "paras ja kaunein" saa esim. mestaruuspeliin 5829 katsojaa. Kauden keskiarvon ollessa vaivaiset 3661! Toinen pääkaupunkiseudun joukkue pelaa taas jossain remppatelinekyhäelmässä! Kyllä kuulostaakin todelliselta futiskaupungilta!

ON VAIN YKSI, TPS!!!
« Viimeksi muokattu: 17.10.2009 klo 20:52:37 kirjoittanut FinnOwl »
sammunut tahti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Leeds, Inter, TPS, LoPS sekä ÅIFK


Vastaus #7036 : 17.10.2009 klo 21:00:36

Wayne Brownin Liigan ja TPS ehdoton supertähti.
Tämän päivänkin kentänkunkku.
Miksi tunnelma niin surkea katsomossa. Häpeällisen vähän katsojia... kun kullasta taistellaan.

Kello 13.00 lipunmyynnissä sanottiin Veritaksen puolen olevan myyty.
Kahdella alimmalla rivillä vain satunnaisia paikkoja.
Katsomosta katsottuna "aika paljon tyhjää".
Puoliaika

Poissa Poissa


Vastaus #7037 : 17.10.2009 klo 21:20:52

Kuvagalleria valmistui: http://puoliaika.wordpress.com/2009/10/17/tps-honka-matsin-kuvia-2/
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #7038 : 17.10.2009 klo 21:24:06

Olipa taas tosiaan noi Pasin Urheiluruudun kommentit sellaisia et ei tiedä mitä sanoisi... hän ei kyllä päästä edes kannattajia helpolla. Eikös hän jo ole luvannut jatkaa ensi kauden Tepsissä vai olenko ymmärtänyt jotenkin asian väärin? Ja jos en ole ymmärtänyt väärin, niin miksi vitussa taas tuollainen kommentti, eikä vaikka et "ens kaudella tehdään taas kaikki pikkaisen paremmin" tai muuta vastaavaa.
reijokinnas

Poissa Poissa


Vastaus #7039 : 17.10.2009 klo 21:35:13


Kello 13.00 lipunmyynnissä sanottiin Veritaksen puolen olevan myyty.
Kahdella alimmalla rivillä vain satunnaisia paikkoja.
Katsomosta katsottuna "aika paljon tyhjää".

Eiköhän se Veritas liki täynnä ollut. Olivat karanneet vain anniskelualueelle.
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #7040 : 18.10.2009 klo 01:04:44

Hieno kausi. Voi jopa sanoa, että käytiin kolmen vartin päässä mestaruudesta, vaikka homma ei omissa käsissä ollutkaan. Mielestäni aika turhaa miettiä, menikö mestaruus Pietarsaaressa vai alkukauden seitsemässä matsissa. Fakta on se, että valmentajan ensimmäiseksi kaudeksi oltiin aika lähellä täysosumaa. Hongalle suon korkeamman sijoituksen muitta mutkitta, kyseessä on kuitenkin ainoa jengi jota TPS ei edes hetkittäin jyrännyt mennen tullen. Kaikki 12 muuta jengiä olivat ajoittain aivan jyrän alla, vaikka IFK Mariehamn, JJK ja HJK jäivätkin voittamatta.

Oli kyllä hienoin kausi mitä mulla on ollut ilo todistaa, ja mä olen sentään ollut tonteilla jo niin pienenä, että käkeen olisi tullut kaikilta paitsi Timo Furuholmilta. Pronssi tuntuu ehkä vähän vaisulta palkinnolta, mutta kyllä tästä jengistä kuullaan vielä lähivuosina.

Halutessaan joku voi toki avata uuden kausitopicin. Jos kunnia lankeaa jälleen mulle, voin hoitaa homman lähipäivinä. Kannattaa muistaa, että sijoitus näköjään paranee puolella joka kausi kun sivullekirjoittanut hoitaa homman (6-3-?).
Elinajan trim

Poissa Poissa


Vastaus #7041 : 18.10.2009 klo 02:13:27

Lainaus
- Meillä ei ole valitettavasti ollut samanlaista pitkäjänteisyyttä toiminnassamme kuin Hongalla. Pasi Rautiainen oli nyt kolmas valmentaja kolmen vuoden sisällä ja se ei välttämättä ole hyvä, vaikka Pasi tekikin hienoa työtä. Meidän mestaruusmahdollisuutemme menivät oikeastaan sarjan kuuden ensimmäisen kierroksen myötä, jolloin pelimme ei ollut ollenkaan kuosissa. Sen jälkeen kaikki meni niin hienosti, että oikeastaan nyt saatu pronssi on pienoinen pettymys, TPS:n kapteeni Jarno Heinikangas tuumaili.

http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/arkistot/futis/2009/10/977223

Jos nyt kellekään on Pasin tällä kaudella antamien kommenttien perusteella ollut epäselvää, ettei mies tämän kauden jälkeen enää jatka, niin tuossa nyt vielä joukkueen kapteenin vahvistus asialle.
budikeisari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Bundesliga Fussball


Vastaus #7042 : 18.10.2009 klo 02:43:57

Pekka Lyyski (!) bongattu muun TPS organisaation ja pelaajien kanssa Apollosta tänään. Pasin seuraaja? Pronssista huolimatta hieno kausi Ylos Kiitos kaikille!
« Viimeksi muokattu: 18.10.2009 klo 03:16:53 kirjoittanut budikeisari »
Rajapintojen dynamiikka

Poissa Poissa


Vastaus #7043 : 18.10.2009 klo 02:48:07

Muutenkin ihmettelen mikä siinä "stadissa" niin viehättää? Alueella asuu yli miljoona ihmistä ja Suomen "paras ja kaunein" saa esim. mestaruuspeliin 5829 katsojaa. Kauden keskiarvon ollessa vaivaiset 3661! Toinen pääkaupunkiseudun joukkue pelaa taas jossain remppatelinekyhäelmässä! Kyllä kuulostaakin todelliselta futiskaupungilta!

Katkeralle vuodatukselle hyväntuulista merimiesnaurua :D Ylos
Orion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #7044 : 18.10.2009 klo 05:02:28

Kappelle sanoin että en enää halua nähdä kaveria täällä päin, luulen että viesti meni perille ;) Ylos
svesku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Hyper-Hyyrynen, Con Rapa


Vastaus #7045 : 18.10.2009 klo 08:13:54

Ei tuohon voi muuta sanoa kuin että TÄYSIN SAMA.

Kausi oli hyvä ja helmikuussa homma taas jatkuu (ja sivullekirjoittanut on paikalla taas palelemassa). Nyt jännäillään pyöröovesta tulijoita ja uloslähtijöitä. Ja tuleehan se FM10 pian, joten sillä voi aikaa kulutella uutta kautta odotellessa.

Kausari menee ostoon, heti kun tulee myyntiin.

Kiitos TPS!
« Viimeksi muokattu: 18.10.2009 klo 08:19:14 kirjoittanut svesku »
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #7046 : 18.10.2009 klo 09:41:40

Pekka Lyyski (!) bongattu muun TPS organisaation ja pelaajien kanssa Apollosta tänään. Pasin seuraaja? Pronssista huolimatta hieno kausi Ylos Kiitos kaikille!

Ei olisi huono vaihtoehto. Hienoa työtä saarella ja varmasti sitoutuu pitkäaikaiseen projektiinkin. Isommassa seurassa pärjääminen toki kysymysmerkki.

Turha tosiaan sitä Pasi täällä väkisin pitää, jos niin kovasti haluaa klubiin. Alas
Late--

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Huuhkajat


Vastaus #7047 : 18.10.2009 klo 10:22:11

Ei olisi huono vaihtoehto. Hienoa työtä saarella ja varmasti sitoutuu pitkäaikaiseen projektiinkin. Isommassa seurassa pärjääminen toki kysymysmerkki.

Turha tosiaan sitä Pasi täällä väkisin pitää, jos niin kovasti haluaa klubiin. Alas

Tähän sama. Pasin lähtiessä Lyyski olisi loistava vaihtoehto. Sitoutuisi varmasti pitkäaikasieen projektiin ja on ilmeisesti myös hyvä nuorien pelaajien kehittäjä. Olisi varmasti hyvä valinta.
Kuisma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 261008 | 151119


Vastaus #7048 : 18.10.2009 klo 10:24:31

MIFK oli bongattu krapulaisena aamu-laivalla joten varmasti koko joukkue on ollut Turussa juhlimassa.
sammunut tahti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Leeds, Inter, TPS, LoPS sekä ÅIFK


Vastaus #7049 : 18.10.2009 klo 10:25:51

Lyyski olisi 45 asteen käännös alaspäin...

 
Sivuja: 1 ... 281 [282] 283 284
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa