FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.12.2025 klo 18:08:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 ... 33
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2006  (Luettu 43168 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Knut Posse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #675 : 18.10.2006 klo 22:40:07

Onko Parikka Suomen Solskjaer?  :o

En tiedä onko mies Solskjär, mutta klubin cup-sankari jo nyt. Tämän illan maali oli kyllä harvinaisen tyylikäs. Kaven pudottaa pallon, ja Parikka ampuu maaliviivalla seisovan pakin jalkojen välistä sisään.

Mitäköhän Keke sanoo pelaajille puoliajalla pukukopissa? Melkein jokaisessa himamatsissa klubi on pelannut vaisuhkon ekan jakson, mutta tokalla jaksolla on peli sitten taas sujunut. Tänäänkin tamu oli ekalla jaksolla parempi, mutta toisella jaksolla puntit tasoittuivat huomattavasti.

Mikko Kavenilla vielä  Ylos Tuoppi
Xavi Hernández

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: hjk aurinko katsomo istuma kasuallit :ylos:!


Vastaus #676 : 18.10.2006 klo 22:58:30

Tuskin Klubiin. Paikat eivät varmasti kestä pelata suurinta osaa otteluita keinonurmella. Jos Jari tinkisi kansainvälisestä urastaan yhdeksi vuodeksi, niin Vuosaaresta löytyisi luonnonnurmi. ;)
Litti Klubiin pelaamaan vieraspelejä ????
joks11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy


Vastaus #677 : 19.10.2006 klo 07:32:19

Tuskin Klubiin. Paikat eivät varmasti kestä pelata suurinta osaa otteluita keinonurmella. Jos Jari tinkisi kansainvälisestä urastaan yhdeksi vuodeksi, niin Vuosaaresta löytyisi luonnonnurmi. ;)

Eiköhän Lahdestakin löydy luonnonnurmi, te provoilijat...
Ehis

Poissa Poissa


Vastaus #678 : 19.10.2006 klo 08:47:31

Zurichin kannalta huonompi juttu lienee se että Lammen arvo on noussut mukavasti sitten kesän ja muitakin ottajia varmasti on.

Veka on mun mielestä osoittanut jopa pientä taantumista.
Tahtoo hävitä kaksinkamppailuja ja vääntötilanteita vähän liikaa. Ylöspäinpelaamisessa ei ole ikinä juuri moitteita ollut. Ihmettelisinkin, jos siirtyisi isompiin ympyröihin kuin FCZ:hen.
Jokatapauksessa liigan kehityskelpoisin pakki.  Ylos
Cel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden Foorumilainen² 2024


Vastaus #679 : 19.10.2006 klo 08:53:58

Oli kyllä kauden parhaita voittoja. Cup-MVP Parikalle Tuoppi
Ote

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi & Huuhkajat


Vastaus #680 : 19.10.2006 klo 08:56:03

Jos Ghazin jatkosopimus pitää paikkansa  Ylos Ylos Tuoppi
Eilinen matsi tamua vastaan yllättävän nihkeetä pelaamista.
Klubi oli ajoittain vaikeuksissa tamun kanssa,varsinkin tamu eliminoi lähes
täysin klubin pelin avaamisen ja jouduttiin heittämään pitkää aivan liikaa.
Voitolle Ylos
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #681 : 19.10.2006 klo 09:05:06

Finaalissa ehdottomasti avaukseen.

Atolla oli vähän liikaa näyttöhaluja eilen, ei halunnut millään luopua pallosta. nopeast hyökkäykset tyrehtyivät usein siihen, että Aton oli pakko tehdä yksi harhautus ennen syöttöä laitaan/kärkeen.
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #682 : 19.10.2006 klo 09:07:26

Eilinen matsi oli taas parasta jalkapalloviihettä ja itse jalkapalloa pitkästä aikaan! Cup-ottelut ovat kyllä maineensa veroisia! Harmi, että yleiö ei näitä otteluita löydä tai arvosta.

Kuka vielä väittää, että Keke pelaa varovasti tai että ottaa varman päälle? Eilen loppua kohden vain hyökkäävämpää taktiikkaa ja tulosta syntyy! Kekelle Ylos
TUPLALLE Ylos Ylos Ylos Tuoppi

Hincha en cancha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat, suomifutis paikan päällä


Vastaus #683 : 19.10.2006 klo 12:06:22

Eilinen matsi tamua vastaan yllättävän nihkeetä pelaamista.
Klubi oli ajoittain vaikeuksissa tamun kanssa,varsinkin tamu eliminoi lähes
täysin klubin pelin avaamisen ja jouduttiin heittämään pitkää aivan liikaa.

Eri.

Noin mäkin ajattelin aluksi, mutta kun rupesin miettimään hieman tarkemmin niin en voinut välttyä ajatukselta että vertailukohdat (edelliset pelit) ovat olleet niin ylivoimaisia esityksiä Klubilta, että nyt pelin ollessa tasainen syntyi (harha)vaikutelma Klubin huonoudesta. Todellisuutta on, että molemmat olivat hyviä. TamUlla oli enemmän maalipaikkoja, mutta Klubi hallitsi enemmän.

Kaiken kaikkiaan hyvää kotimaista huippufutista. Ylos

Jälkipelin Mestari

Poissa Poissa


Vastaus #684 : 19.10.2006 klo 14:50:17

 Onnittelu HJK:lle voitosta  Ylos
:keskari: HJK:lle yleisömäärästä.
Ior Bock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets


Vastaus #685 : 19.10.2006 klo 16:28:38


Mitä tulokseen tulee, niin on se surullista nähdä HJK:n omaavan mahdollisuuden tuplaan alkukauden perusteella. Ehdottomasti ei ansaittu tulos. :keskari:

Eikö se yleensä voita kuka kerää eniten pisteitä sarjassa?

Onko sillä jotain väliä häviääkö ne 3-4 ottelua kauden alussa yhdessä putkessa vai pitkin kautta vai kauden keskivaiheilla putkessa?
Le Suntti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, 15 maalin miehet, El Bufalo


Vastaus #686 : 19.10.2006 klo 17:15:53

Eikö se yleensä voita kuka kerää eniten pisteitä sarjassa?

Onko sillä jotain väliä häviääkö ne 3-4 ottelua kauden alussa yhdessä putkessa vai pitkin kautta vai kauden keskivaiheilla putkessa?

Sama. Olisiko Bohlenin mielestä Klubin mahdollinen mestaruus ansaitumpi jos se olisi puppeloinut 4 viimeistä matsiaan? Surkean alun jälkeen Klubihan on ollut aivan suvereenisti paras joukkue liigassa, millä mittarilla tahansa mitattuna. Jäljellä on kuitenkin kaksi todella kovaa peliä liigaa. Jotenkin on kyllä uskomattoman kova luotto Klubiin tällä hetkellä, heikkouksia ei löydy hakemallakaan.

Viimeisen viikon tapahtumat kyllä petaavat TamU:lle mahdollista notkahdusta jopa Lahtea, jonka loppukausi on ollut kaikkea muuta kuin se Vekkulimainen virnistys alkukaudesta, vastaan. Kunhan viimeiseen matsiin lähdetään iskuetäisyydeltä, niin olen tyytyväinen tulevan sunnuntain tuloksiin.

Cupin finaalipaikalle vielä  Ylos
HannuTouru

Poissa Poissa


Vastaus #687 : 19.10.2006 klo 21:01:12

Toki nuo cupin yleisömäärät ovat hyvin huolestuttavia ja yleinen arvostus melkeinpä nollassa, mutta se pitää mainita, että tuo yleisömäärän pieneneminen ei juurikaan vaikuta tunnelmaan, vaan pikemminkin päinvastoin. Eilenkin tunnelma oli parempi kuin useissa Veikkausliigan otteluissa, vaikka yleisöä olikin paikalla noin viisi kertaa vähemmän. Tuosta taas näkeekin jo sen, että cupin peleihin paikalle saapuvat nimen omaan juuri nämä laji-ihmiset, jotka ovat ottelutapahtumasta tietoisia, kun taas "tuulipuvut" eivät hiljaisella läsnäolollaan cupia juurikaan kunnioita. Mielenkiintoista on nähdä finaalin yleisömäärä, koska siitä näkee hyvin pitkälti sen, millainen muutos edes vähäisellä markkinoinnilla ja mediahuomiolla noihin lukuihin saadaan. Jos nuo yleisömäärät olisivat suoraan verrannollisia ottelun tasoon tai sen tärkeyteen, ei finaaliin kuuluisi tietenkään saapua enempää ihmisiä kuin välierään, jossa kohtaavat maan tämän hetken kaksi parasta joukkuetta.

Siitä en sitten osaa sanoa, että onko tämä tietoinen valinta olla panostamatta cupin markkinointiin, vai eikö siellä oikeasti vaan tajuta miten huonosti asia ollaan jo pitkään hoidettu. Siitä voitaisiin vaikka lähteä liikkeelle, että ensi vuonna ihmiset olisivat edes tietoisia ottelusta ja sen alkamisajankohdasta. Vaikka osataan sitä toki muuallakin, vai mitä sanotte tästä?

---  ---  ---  ---

Eiliseen otteluun palatakseni täytyy vielä todeta, että jatkopaikasta huolimatta peliesitys jätti pienen epävarmuuden tunteen ajatellen sitä Veikkausliigan viimeistä (ja mestaruuden kannalta ratkaisevaa?) kotiottelua. En toki mitään neljäänollaa ja ylivoimaista esitystä odottanutkaan, mutta turhan monta kertaa TamU avasi Klubin puolustuksen melko yksinkertaisillakin kuvioilla. Viimeistely onneksi ontui, mutta sen varaan ei voi pelata toista kertaa putkeen, joten parempaa kuria kaivataan erityisesti keskikentän puolustustyöskentelyyn. Pallonmenetyksiin pitäisi pystyä reagoimaan nopeammin, jotta linjojen väliin ei jäisi liikaa tilaa, jonne pallon pelatessaan vastustaja pääsee haastamaan Klubin kohtuullisen kankeita(noh, onneksi Halsti on tervehtymässä) toppareita pahimmillaan jopa 1 vs 1 tilanteissa. TamU:n eilinen maalikin tuli hiukan tämän kaltaisesta tilanteesta; Ato menetti pallon keskikentällä hyvin yllättävässä paikassa, josta TamU pelasi pallon todella nopeasti boksin sisälle maalintekopaikkaan, josta Kujala ei erehtynyt.

Klubin hyökkääminen taas on tällä hetkellä (liiankin?) pitkälti Ghazin nerokkuuden varassa. Eilinen maali oli huikea yksilösuoritus Veikkausliigan parhaalta pelaajalta, jonka jatkosopimuksesta huolestuneena edelleen odottelen virallista tietoa  >:(. Varmasti kiinnostusta löytyy ulkomailta muualtakin kuin Norjan ykkösestä, mutta tässä sitä sitten mitataan, että kuinka hyvin Ghazi oikeasti viihtyy Helsingissä ja HJK:ssa. Klubin puolesta varmasti panostetaan kaikki mahdollinen, jotta mies vielä vuodeksi jäisi, varsinkin kun se vuosi sattuu olemaan seuran 100-vuotis juhlavuosi.

Tämän vuotisen cupin suurin sankari on kuitenkin Ghazista ja muista edukseen esiintyneistä huolimatta ollut Jarno Parikka, jolle voitaisiin minun puolesta lätkäistä kiitokseksi avauskokoonpanon paikka finaaliin. On tullut itsekin tämän kauden aikana kritisoitua Parikkaa liian heiveröiseksi ja tehottomaksi Veikkausliigaan, mutta näiden urotekojen jälkeen täytyy vain todeta: kiitos Jarno!!


Täältä tullaan tupla, täältä tullaan... 8)
Buster Keaton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Suomi


Vastaus #688 : 19.10.2006 klo 21:04:52

Kiitos Parikka ! Mitenkään väheksymättä Parikkaa, niin maalit on ollut kyllä helppoja - no sanotaan että sijoittuminen on ollut hyvää! Mutta esim. eilinen maali oli kyllä Kavenin kämmi... Samaten myös Lahti-peleissä riitti kun vähän tökkäs palloa.

Iloitsen Jarnon puolesta, mutta pitäisi kokonaisuus pitää mielessä. Kyllä Ato yhä Parikan edelle menee.
« Viimeksi muokattu: 19.10.2006 klo 21:11:09 kirjoittanut Buster Keaton »
HannuTouru

Poissa Poissa


Vastaus #689 : 19.10.2006 klo 21:23:14

Iloitsen Jarnon puolesta, mutta pitäisi kokonaisuus pitää mielessä. Kyllä Ato yhä Parikan edelle menee.
Luonnollisesti juuri näin. Toivottavasti kukaan ei käsittänyt edellistä viestiäni väärin; en minäkään Parikkaa säännöllisesti avaukseen ole nostamassa, mutta finaalissa vastassa on ykkösdivarijoukkue, jolloin kahdella puhtaalla hyökkääjällä lähteminen saattaisi olla kokonaisuudenkin kannalta viisasta. Kahdella kärkimiehellä saataisiin myös puolustilanteessa hyötyä laittamalla KPV:n toppareille heidän pallon saadessaan paljon painetta, jolloin pallo saattaa lähteä pitkälle ja korkealla hyvinkin nopeasti  :-[.

Mutta esim. eilinen maali oli kyllä Kavenin kämmi...
Ja ei ollut muuten Kavenin ainoa karkea virhe tuossa ottelussa, mikä on melko yllättävää, onhan kyseessä kuitenkin maajoukkue maalivahti...
Hender

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jari ja maajoukkue, El Puki -fanclub, www.noula.fi


Vastaus #690 : 19.10.2006 klo 21:50:37

Eilinen maali oli huikea yksilösuoritus Veikkausliigan parhaalta pelaajalta, jonka jatkosopimuksesta huolestuneena edelleen odottelen virallista tietoa  >:(.

Nojaa, ei nyt kannata liikaa mehustella tuolla maalilla. Se johtui kuitenkin ennen kaikkea TamUn pulustajan liukastumisesta, ja vaikka Ghazi hyvä pelaaja onkin niin tuskin olisi tehnyt maalia ilman tuota puppelointia.
Topboy

Poissa Poissa


Vastaus #691 : 19.10.2006 klo 21:54:09

Nojaa, ei nyt kannata liikaa mehustella tuolla maalilla. Se johtui kuitenkin ennen kaikkea TamUn pulustajan liukastumisesta, ja vaikka Ghazi hyvä pelaaja onkin niin tuskin olisi tehnyt maalia ilman tuota puppelointia.
Lindström liukastui siinä kun piti ottaa pallo haltuun josta irtopallo sitten tuli Ghasille joka oli yksin läpi.
HannuTouru

Poissa Poissa


Vastaus #692 : 19.10.2006 klo 22:05:22

Itse asiassa Ghazihan otti tuon pallon rinnalla alas siten, että laittoi jo haltuunotollaan pallon eri suuntaan kuin mihin Lindström oli juoksemassa, jolloin Lindström liukastui ja Ghazi oli läpi. Juuri tuossa se nerokkuus olikin, sillä harva pelaaja pystyy tuollaiseen haltuunottoon omalta puolelta lähteneestä pitkästä avauksesta. Viimeistely oli myös erittäin laadukas.
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #693 : 20.10.2006 klo 01:30:56

Laitetaan tämä linkki tännekin. Otteluraportti:

http://www.keskilinkki.com/fchakahjk2006_02.php
Kyllä onkin viipynyt. Itselle: Keltainen
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #694 : 20.10.2006 klo 04:59:42

googlen kuvahaku hakusanalla hjk:

http://www.uweb.ucsb.edu/~mattpretti/girlspics/pages/hjk_jpg.htm

http://www.u66-ostangeln.de/Fotos_VS2004/hjk-BI-Mueller_Hansen.JPG
Ior Bock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Ajax Amsterdam. Winnipeg Jets


Vastaus #695 : 20.10.2006 klo 11:36:57


Hurjat tuplajuhlat ;D Tuoppi Ylos
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #696 : 20.10.2006 klo 15:03:15

Marjamaa toivoo Tapiolaan tunnelmaa

HJK:n toppari Timo Marjamaa odottaa innolla sunnuntaista paikalliskahinaa FC Honkaa vastaan.

Edellinen kohtaaminen oli Marjamaasta ja muista ottelussa kentällä pelanneista miehistä ikimuistoinen. FC Hongan vieraillessa 6.7. Helsingissä oli tupa täysi ja tunnelma Finnair Stadiumilla katossa. Marjamaa toivoo, että myös Espoossa saadaan aikaan ikimuistoinen paikallispeli.
- Kesän ottelu Finskillä oli valtavan hieno tapahtuma. Ensimmäinen liigaottelu, joka oli oikeasti myyty loppuun. Katsotaan miten Espoo herää paikallispeliin. Katsojamäärät ovat olleet valtavan hyviä sielläkin ja toivotaan tupaten täyttä stadionia sunnuntaille. Mitä pelaajilta olen kuullut, niin siellä on hyvä tunnelma ja espoolainen henki sekä yleisökäyttäytyminen on superhienoa. On kiva päästä näkemään onko se maineensa veroista, Marjamaa toteaa HJK:n kotisivuilla.

Febi ahersi HJK:n riveissä keskiviikkona täyden 90-minuuttisen Tampere Unitedia vastaan Suomen cupin välierässä. Toppari ei aio antaa tuon pelin rasituksen tuntua kintuissaan sunnuntaina.
- Yleensä tuollaiset 120-minuuttiset ovat pieni painolasti jaloissa, mutta nyt on enää niin pieni pätkä kautta jäljellä ja kolme todella tärkeää peliä jäljellä, että nämä pelit mennään tahtotasolla. Vaikka jaloissa painaisi pikkusen, niin se väsymys ei tunnu siellä jaloissa, vaan sitä saa puskettua eteenpäin muutaman ottelun pelkällä tahdolla, Febi hymähtää.

Edit: rauha maakuntaan :)
« Viimeksi muokattu: 20.10.2006 klo 18:12:06 kirjoittanut Udi »
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #697 : 20.10.2006 klo 15:42:09

espoolainen henki

 ??? :o Ylos
Cel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden Foorumilainen² 2024


Vastaus #698 : 20.10.2006 klo 17:30:43

espoolainen henki
Kuulostaa hirveältä.
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #699 : 20.10.2006 klo 18:47:56

Kuulostaa hirveältä.

Vai haisee? ;D Olispa hauska ::)

 
Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 ... 33
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa