FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.07.2025 klo 13:32:47 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 84
 
Kirjoittaja Aihe: FF Jaro 2009  (Luettu 154928 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #50 : 31.10.2008 klo 17:42:38

Se täytyy kyllä vielä todeta, että mikäli Tanskaa kaavaillaan Jonas Portinin topparipariksi niin sitten ei kyllä hyvä heilu. Etenkin pikku-Huuhkajissa Porren valtamerialusmaiset käännökset tarjosivat jatkuvia sydämentykytyksiä, ja veikkausliigakoosteiden perusteella Tanska ei tällä kaudella edes ehtinyt kääntyä ennen kuin läpi karannut hyökkääjä tuuletti jo maaliaan kulmalipulla. Noin hidasliikkeinen topparipari tarvitsisi kyllä todella nopeakinttuista ankkuria eteensä, ja lisäksi linjaa olisi makuutettava melkoisen alhaalla.

Eiköhän Tanska ole tämän hetken kaavailuissa kolmostoppari, lähtökohtainen topparipari siis Porre - Kojola. Tanskan hankinta viittaa siihen, että tarvittaessa topparin paikalle tuurannut Esse Storbacka ei jatka.
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #51 : 31.10.2008 klo 18:24:03

Sara on Jarolle loistava kaappaus, jos pysyy kunnossa. Oli Tepsin huonoimpia vielä 2007, mutta aloitti päättyneen kauden todella vakuuttavasti ennen loukkaantumistaan. Olisi saattanut jäädä Turkuunkin, jos olisi saanut pelata ehjän kauden.

Lisäksi Sarajärvi on sympaattisimpia miehiä, mitä näillä lakeuksilla on hetkeen nähty. Ylos
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 31.10.2008 klo 18:24:59

Eiköhän Tanska ole tämän hetken kaavailuissa kolmostoppari, lähtökohtainen topparipari siis Porre - Kojola. Tanskan hankinta viittaa siihen, että tarvittaessa topparin paikalle tuurannut Esse Storbacka ei jatka.

Inter - Jaro ottelun jälkeen:

Jaro fanit: Esse Esse, ge oss 1 år

Esse:  :) Ylos

Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #53 : 31.10.2008 klo 18:28:21

Sara on Jarolle loistava kaappaus, jos pysyy kunnossa. Oli Tepsin huonoimpia vielä 2007, mutta aloitti päättyneen kauden todella vakuuttavasti ennen loukkaantumistaan. Olisi saattanut jäädä Turkuunkin, jos olisi saanut pelata ehjän kauden.

Lisäksi Sarajärvi on sympaattisimpia miehiä, mitä näillä lakeuksilla on hetkeen nähty. Ylos

Sama. Saralle häränkullin kokoinen  Ylos Tuoppi
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #54 : 31.10.2008 klo 18:50:56

Sama. Saralle häränkullin kokoinen  Ylos Tuoppi
smam. Itsekin olen aina digannut Jari Sarasta, jolle kyllä häränkullin kokoinen Tuoppi

Jani Sarvajärven paluulle ja Jani Danmarkin tulolle myös :ylös:
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #55 : 31.10.2008 klo 19:27:10

Inter - Jaro ottelun jälkeen:

Jaro fanit: Esse Esse, ge oss 1 år

Esse:  :) Ylos

Toivotaan toki, että jatkaa. Noin muutenkin ei akateemisen loppututkinnon hankkiminen, talon rakentaminen ja perheen perustaminen futaamisen ohella ole kovin vähäinen näyttö siitä, että kovan kaliiberin kaverista on monellakin tasolla kyse.

Jarossa kuitenkin on etenkin Jimmyn ovet paukkuen lähdön jälkeen jäljellä rivimiehen rooli, siis joukkueen sisällä. Se on iso muutos, kun Jimmy ja Esse kuitenkin vuosikaudet edustivat joukkuetta seurajohdon suuntaan ja kaksikko oli merkittävä taustavaikuttaja koko Jaron paletissa. En siis usko, että Esse jatkaa, vaikka toivoisinkin toisin.

Esselle muuten kuuluu erityismaininta siitä, että kun aikanaan hankin Jaroon ummikkobulgaarin (Ginev), niin Esse teki paljon työtä sen eteen, että Angi (joka oli aika herkkä jätkä) viihtyisi ja että hänellä olisi hyvä olla.
Fenley Stastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: -


Vastaus #56 : 31.10.2008 klo 22:35:19

Dubbel-Jani Ylos Ylos
Kvartalnov

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 31.10.2008 klo 23:15:43

ÖT:ssä asiallista pohdintaa ja Laurikaisen kommenttaja liittyen siihen, missä esim. Sarajärveä tullaan peluuttamaan. Sekä Sarajärvi että Jens Portin ovat molemmat kuitenkin suhteellisen selvästi lähtökohtaisesti vasempia pakkeja, eikä tuon tason (jos terveenä pysyvät) pakkeja Jaron kokoisessa seurassa yleensä vaihdossa ole varaa pitää. Laurikainen nostaakin esiin mahdollisuuden peluuttaa Jensiä topparina, joka kaiken lisäksi voisi auttaa häntä pysymään paremmin terveenä, kun ei tarvitse tehdä niin pitkiä juoksuja. Oikeaa laitapakkia tässä vielä vissiin haetaan ja jo tässä vaiheessa voi sanoa, että kilpailu peliajasta tulee olemaan puolustajilla todella kova. Jotain Kojolaakin on todella vaikea penkittää, jos esitykset ovat samaa tasoa kuin päättyneellä kaudella.

Pakko antaa vielä kiitosta valmennukselle ja seurajohdolle, jotka ovat upeasti reagoineet ongelmaan puolustuksen kanssa. Yrityksen puutteesta ei ainakaan jää kiinni, jos ensi kesänäkin omissa kolisee yhtä tiheästi.
Costanza

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 01.11.2008 klo 11:09:10

Kohtalaisen hyvältä näyttää jo nyt puolustuksen osalta, vaikka ei tuo vielä JoPon ja Essen lähtöä kestä. En nimittäin usko että Sarajärvi pysyy koko kautta ehjänä. Jensin onnistuminen keskustassa on myös kysymysmerkki. Mielestäni Sarajärven hankkiminen oli turhan riskialtista miehen loukkaantumishistorian takia. Mutta toivotaan toki ehjää kautta.
Derik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Jaro


Vastaus #59 : 01.11.2008 klo 11:54:26

Täytyypä avata tämä ketju omaltakin osaltani.

Ilahduttavaa huomata, että joukkueen rakentaminen ensi kautta varten on päässyt vauhtiin. Joukkue on jo aika pitkälle muotoutumassa ensi kautta varten, positiivista.

Maalivahdit:


Koljander: Ensimmäistä kertaa selkeässä ykkösvahdin roolissa.
Uusi pelaaja: Lehtitietojen mukaan kakkosvahtia etsitään. Rooliin sopisi lupaava, nuori pelaaja kehittymään.
Öst: Kasvamassa tulevaisuutta varten

Yhteenveto: Koljanderista on kasvanut liigamitat täyttävä ykkösmaalivahti. Toivottavasti Jaron maalivahtivalmentaja jatkaa hyvää työtään pelaajien kehittäjänä.

Pulustus


Sarajärvi: Tervetuloa takaisin, Jani. Viime käynnillä oli loistava, joskin loukkaantumiset ovat vaivanneet pitkin uraa. Kunnossa ollessaan ehdottomasti hyvää liigatasoa
Je. Portin: Joukkueen oma kasvatti, jonka kausi meni piloille loukkaantumisten takia. Kunnossa ollessaan luotettava vasen puolustaja.
Jo. Portin: Jatkaako joukkueessa vai myydäänkö saludoilla ja lupauksella harjoituspelistä?
Kojola: Viime kauden positiivisimpia yllätyksiä. Otti nopeasti paikkansa avauksessa.
Tanska: Uusi hankinta, joka sopii Jaron linjaan nuorista, nälkäisistä ja kehittymiskelpoisista pelaajista.

Kysymysmerkit
Kullström: Alkukaudesta varmaankin eniten kritiikkiä pelaavasta kokoonpanosta niskaansa saaneena olin jo valmis toivottamaan hyvästit. Loppukautta kohti esitykset paranivat. Onko parempaa pelaajaa saatavilla?
Roiko: Paikallislehtien mukaan olisi halukas jatkamaan Jarossa, puolustajanakin. Nähdäänkö Roiko ensi kaudella kisaamassa oikean laitapakin tontista?
Storbacka: Jos jatkaa Jarossa, pystyy pelaamaan hyvin topparina.

Yhteenveto:
Puolustuksen vasen sivusta on kunnossa, myös keskelle on jo hyvin vaihtoehtoja. Jos Jo. Portin myytäisiin tammikuussa, tulisi tarve uudelle topparille ryhmään. En vielä näe Tanskaa itsestään selvänä avauksen pelaajana, mutta toivotaan hyvää harjoituskautta ja kehittymistä edelleen. Puolustuksen oikea sivusta on vielä täytenä kysymysmerkkinä. Tietysti jos Kullström jatkaa selviää paketti suurimmilta osin, ja tarvittaisiin puolustukseen enää yksi nuori haastaja hänelle.

Puolustavat keskikenttämiehet


Matrone: Itseoikeutettu paikka joukkueessa. Taistelua ja voitettuja palloja määrättömästi ottelujen aikana.
Laurikainen: Koutsin poika tuli kesken kauden joukkueeseen. Pääsi kohtuullisen hyvin liigarytmiin mukaan loppukauden aikana.
Sara: Oma kasvatti, jolle toivoisi ehjää kautta jotta nähdään mihin pojasta on.

Kysymysmerkit:
Storbacka: Ainakin vielä ryhmityksessä on yksi Essen kokoinen paikka keskikentän pohjalla. Jatkaako vai ei?

Yhteenveto:
Jos Esse ei jatka, tarvitaan tälle paikalle yksi liigamitat täyttävä pelaaja. Toiveessa olisi peliä rakentamaankin pystyvä, box-to-box tyyppinen pelaaja helpottamaan Jaron pelinavaamista. Stevic takaisin!

Hyökkäyspää


Hyyrynen: 11 maalia, 100% työntekoa, nauha olkavarressa.
Meyer: Mielenkiintoinen uusi nimi joukkueeseen. Divarissa hyviä tehoja, aika näyttää onnistuuko liigassa yhtä hyvin.
Koivisto: Loppukausi oli jo vahvaa suorittamista. Hyvä harjoituskausi alle ja ensi kesänä liigan eliittiin?
Emet: Takaisin kentille loukkaantumisen jälkeen. Nyt olisi paikka iskeä lopullisesti suomifutiksen seuraajien tietoisuuteen.
Mannström: Hyvä ensimmäinen liigakausi takana. Seuraavalle kaudelle on toiveissa tasaisuutta otteisiin, ja taas kahta maalia vepsun verkkoon.
Fellman: Oma kasvatti haastaa kokeneempia.

Kysymysmerkit:
Junnila: sirtyykö PoPaan?
Roiko: Jatkaako Jarossa, jatkaako laiturina?

Yhteenveto:
Hyyrysen ohella hyökkäyspäässä ei ole pelaajia, jotka olisivat koko kautta pelanneet vahvasti. Nyt on tilausta vastuunkantajille, ja toivottavasti ne löytyvät tästä joukosta. Yksi laituripelaaja voisi olla toiveissa, jos budjettiin ja pelaajaraameihin mahtuu.
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #60 : 01.11.2008 klo 12:22:39

Kohtalaisen hyvältä näyttää jo nyt puolustuksen osalta, vaikka ei tuo vielä JoPon ja Essen lähtöä kestä. En nimittäin usko että Sarajärvi pysyy koko kautta ehjänä. Jensin onnistuminen keskustassa on myös kysymysmerkki. Mielestäni Sarajärven hankkiminen oli turhan riskialtista miehen loukkaantumishistorian takia. Mutta toivotaan toki ehjää kautta.
Nämä on just näitä. Alas
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #61 : 01.11.2008 klo 12:49:14

Tuhon Derikin listaan kun sais vielä Janne Vellamon pulustukseen ja Jordan Simpsonin hyökkäykseen niin hyvältä näyttää.

Maanantaina Jaron kanslian yhteyteen avaataan urheilukauppa!  Ylos
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #62 : 01.11.2008 klo 12:52:22

Tuhon Derikin listaan kun sais vielä Janne Vellamon pulustukseen ja Jordan Simpsonin hyökkäykseen niin hyvältä näyttää.

Vellamo on muuten ihan yhtä hyvä keskikentän keskustan pelaaja kuin laitapakkikin. Eikös Jarossa ole nyt Matrosen vieressä yksi paikka avoinna? Luulisin, että Vellamo lähtee hakemaan muualta paitsi peliaikaa niin myös mahdollisuutta päästä pelaamaan keskikentällä. Jarossa voisi nämä molemmat yhdistyä.  :)
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 01.11.2008 klo 12:56:01

Vellamo on muuten ihan yhtä hyvä keskikentän keskustan pelaaja kuin laitapakkikin. Eikös Jarossa ole nyt Matrosen vieressä yksi paikka avoinna? Luulisin, että Vellamo lähtee hakemaan muualta paitsi peliaikaa niin myös mahdollisuutta päästä pelaamaan keskikentällä. Jarossa voisi nämä molemmat yhdistyä.  :)

Just sen takia haluaisin Vellamon Jaroon.
Costanza

Poissa Poissa


Vastaus #64 : 01.11.2008 klo 14:42:23

Lainaus
Nämä on just näitä. Alas
  :D
Klaus Ingelstam

Poissa Poissa


Vastaus #65 : 01.11.2008 klo 15:21:33

  :D
Kumpikaan yllämainituista pelaajista ei ole mikään jumala vaikka Pietarsaaressa niin yleisesti luullaankin. Essellä on heikkoutena pelinrakentaminen ja Porrella on vielä tekemistä tuon liikkeensä ja fyysisyyden kanssa. Omilla vahvoilla alueillaan erittäin hyviä, mutta kukaan ei ole korvaamaton. Itse toki toivon Essen jatkoa myös. Porre puolestaan on helpommin korvattavissa. Toki saa Jarossa jatkaakin, mutta seuran ja pelaajan omaa etua ajatellen olisi hyvä jos Saludot vaihtaisi omistajaa.

Jens nousi aikoinaan Jaron pelaavaan kokoonpanoon nimenomaan topparina ja viime vuosien loukkaantumiskierrettä katsoessa en pitäisi ollenkaan pahana vaihtoehtona Jensin siirtämistä takaisin sille pelipaikalle.
Costanza

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 01.11.2008 klo 16:25:01

Lainaus
Kumpikaan yllämainituista pelaajista ei ole mikään jumala vaikka Pietarsaaressa niin yleisesti luullaankin. Essellä on heikkoutena pelinrakentaminen ja Porrella on vielä tekemistä tuon liikkeensä ja fyysisyyden kanssa. Omilla vahvoilla alueillaan erittäin hyviä, mutta kukaan ei ole korvaamaton. Itse toki toivon Essen jatkoa myös. Porre puolestaan on helpommin korvattavissa. Toki saa Jarossa jatkaakin, mutta seuran ja pelaajan omaa etua ajatellen olisi hyvä jos Saludot vaihtaisi omistajaa.

Jens nousi aikoinaan Jaron pelaavaan kokoonpanoon nimenomaan topparina ja viime vuosien loukkaantumiskierrettä katsoessa en pitäisi ollenkaan pahana vaihtoehtona Jensin siirtämistä takaisin sille pelipaikalle.

Tarkoitinkin lähinnä että puolustuksen laajuus ei riitä jos nämä kaverit lähtevät, no sehän on tietenkin päivän selvää että ei riitä. Toivon että Jonas pääsisi ulkomaille itselleen sopivaan joukkueeseen ja Jarolle samalla tarvittavia ropoja.

Jenssiä kannattaa ehdottomasti kokeilla keskustassa. Ja hyvä jos on kokemusta jo siinä pelaamisessa. Kojolan pariksi voisi sopia erittäin hyvin.

Minkälainen peluri tämä esillä ollut Vellamo olisi?
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #67 : 03.11.2008 klo 01:11:17

Minkälainen peluri tämä esillä ollut Vellamo olisi?

Oikea laitapakki tai keskikenttä. Oikein hyvä liigatason pelaaja, kelpaisi ihan kärkipään jengiinkin. Kauden lopulla "pikkuvamma" piti pitkään poissa eikä saanut terveenäkään juuri peliaikaa, mikä on ihan hanurista. Olisi vahvistus lähes mille tahansa liigaseuralle.
Kvartalnov

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 03.11.2008 klo 13:34:32

Pistetääs tämmöinenkin:
Stefan Hedman erosi Jaron johtokunnasta
Stefan Hedman on eronnut FF Jaron johtokunnasta 31.10.2008. Syy hänen eroamiseensa oli luottamuspula hänen  ja seuran muun johdon välillä.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat


Vastaus #69 : 03.11.2008 klo 19:06:35

Pistetääs tämmöinenkin:

Eipä asiaan muuta, kuin että saatiin sekä seuran historian ensimmäinen että toinen kesken kauden eroaminen seuran hallituksesta saman toimivuoden sisään.
Flogger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Jaro


Vastaus #70 : 03.11.2008 klo 20:32:06

Vellamo nyt sitten virallisesti Jarossa.

http://www.ffjaro.fi/Ajankohtaista/Jaro_ja_Vellamo_sopimukseen.62.737.html
Fenley Stastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: -


Vastaus #71 : 03.11.2008 klo 20:34:18

Oijjoi Ylos
Andreas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC


Vastaus #72 : 03.11.2008 klo 20:39:19

Hienoa! Ylos
Jorrma

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 03.11.2008 klo 21:00:00

Jee!  8) Tuoppi


Mitä paikkaa Laurikainen on ajatellut Vellamolle, laitapakki vai keskelle Matronen viereen?

Nyt vielä yks kova vahvistus keskikentälle ja hyökkäykseen niin ens kauden joukkue näyttää hyvältä.


Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #74 : 03.11.2008 klo 21:13:42

Hyvä siirto kaikinpuolin  Ylos Toivottavasti pysyy ehjänä ja valtaa pelipaikan keskikentältä. Jos vertaa viime vuonna samaan suuntaan siirtyneeseen Tuomaseen niin Vellamo on ainakin minun mielestäni parempi pelaaja ts. osaa muutakin kuin rakkikoiran roolin.  Ylos

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 84
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa