FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.12.2025 klo 14:05:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Hakan sijoitus Veikkausliigassa 2009
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
Liverpool voittaa!

Sivuja: 1 ... 250 [251] 252 ... 256
 
Kirjoittaja Aihe: Valkeakosken Haka 2009 | Viihdyttävä ja hyökkäävä, menestyvä Haka!  (Luettu 310463 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #6250 : 08.10.2009 klo 20:57:48

Jos puheet esimerkiksi Mäkitalon palkasta pitää paikkansa tuskin kovin monella on varaa vaikka itse siirto olisi kuinka ilmainen.

Ja jos puhutaan tämän kauden Mäkitalosta ja hänen esityksistään, niin niillä suomalaisseuroilla, joilla olisi varaa maksaa Muksun palkka, ei ole mitään käyttöä tuolla tasolla operoivalle keskikenttäpelaajalle.

Muksu on varmasti helvetin hieno mies (yksi niistä harvoista, jotka maaliensa jälkeen tuli mm. tuulettamaan niitä kannattajien eteen) mutta kyllä hän alisuoritti toivottoman paljon kuluvalla kaudella.
hikikuutio

Poissa Poissa


Vastaus #6251 : 08.10.2009 klo 20:58:19

Sedu kertoo laittaneensa Hakaan 1,6 milj Euroa. Onko se ollut oman yhtiönsä kautta lainaa vai suora avustus  ?

Tässä on se tärkein kysymys tällä hetkellä. Vaikuttaa jatkoonkin aika paljon.

Jos Sedun toimintatapoja arvioi julkisuuskuvan ja ravintolabisneksen kautta, niin ei hyvältä näytä. Yökerhon elinikä on n.3 vuotta, joten pitkäjänteisyyttä ei ehkä luvassa. Projektia projektin perään ja nopeasti pois jos ei toimi. Mitä RMJ:lle kuuluu? Kuinka paljon Sedulla pääomaa henkilökohtaisesti löytyy? Oma käsitys on, ettei niin paljoa, että tällaiseen leikkiin voisi lähteä. Paljon enemmän tietysti kuin tavan kansalla, mutta miljuuna vuodessa on aika paljon, jos ei kymmeniä ole kassassa tai lompakossa ja velka sarake puhtaana.
JooPasJoo

Poissa Poissa


Vastaus #6252 : 08.10.2009 klo 20:59:42

"Heikko oma pääoma
Yhtiön on tehtävä viipymättä rekisteri-ilmoitus, jos sen oma pääoma on negatiivinen tai julkisen yhtiön omapääoma on alle puolet osakepääomasta (Osakeyhtiölaki 2006/624 21. luku 23 §) ja kutsuttava koolle yhtiökokous yhtiön taloudellisen aseman parantamiseksi tai yhtiön asettamiseksi selvitystilaan. Selvitystilassa olevan yrityksen toiminnan jatkaminen on vaikeaa, koska lain 2006/624 22. luvun mukaan yhtiön hallitus ja johto voi joutua henkilökohtaiseen vastuuseen, mikäli se aiheuttaa osakkeenomistajille tai velkojille vahinkoa"


Onko kenelläkään tietoa Hakan hallituksen kokoonpanosta?
« Viimeksi muokattu: 08.10.2009 klo 21:01:06 kirjoittanut JooPasJoo »
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #6253 : 08.10.2009 klo 21:01:48

Onko kenelläkään tietoa Hakan hallituksen kokoonpanosta?

Uutinen
FC Haka Oy:n hallituksen jäsenet ovat (19.5.2009)

Seppo Koskinen, hallituksen pj.
Seppo Lahtinen, jäsen
Eero Laesterä, jäsen
Juha Lahtinen, jäsen ja toimitusjohtaja
Esko Malm, jäsen
Pekka Seppänen, jäsen
Jouko Tikka, jäsen
Arto Uimonen, jäsen


www.fchaka.fi
quinton

Poissa Poissa


Vastaus #6254 : 08.10.2009 klo 21:17:13

Allekirjoitan tämän seuraavien nimien kanssa: Mäkitalo, Innanen, varauksella Korhonen

Toki Korhonenkin pakon sanelemana vaikka onkin parasta, mitä Hakan maalipuiden välissä on nähty sitten Andi Vilnrotterin. Tosin sitten edes lähellekään liigatasonveskaria meillä ei olisi eli Kolkun paluu olisi sallittava.

Noiden saludojen kannalta olisi myös hyvä saada Minkeselle edes parin vuoden paperi, kun kerta itse ilmoitti jo paikallislehdessä halustaan pysyä Hakassa.
Ric0

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Haka, Millwall Lions


Vastaus #6255 : 08.10.2009 klo 21:18:19

Vaikka ne kossut olisivat nousseet kuivana kakkoseen ja haka vienyt mestaruuden, niin samassa paskaruletissa kulujen suhteen sitä siltikin oltaisiin. Vittuilu ja epäluottamuslauseiden määrä sedua ja hallitusta kohtaan olisivat vain paljon vähemmällä. Tosiasia on, että sedu tuskin tiesi miten paljon haka on aikaisemmin elänyt kädestä suuhun taktiikalla.
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #6256 : 08.10.2009 klo 21:42:23

Ja jos puhutaan tämän kauden Mäkitalosta ja hänen esityksistään, niin niillä suomalaisseuroilla, joilla olisi varaa maksaa Muksun palkka, ei ole mitään käyttöä tuolla tasolla operoivalle keskikenttäpelaajalle.

Muksu on varmasti helvetin hieno mies (yksi niistä harvoista, jotka maaliensa jälkeen tuli mm. tuulettamaan niitä kannattajien eteen) mutta kyllä hän alisuoritti toivottoman paljon kuluvalla kaudella.
Minusta Mäkitalon pelissä tällä kaudella näkyy, että hän kaipaa tietyntyyppisen pelaajan vierelleen ja sellaista ei ole löytynyt kuin muutamassa ottelussa. Esimerkiksi talvella Liigacupissa Pietarsaaressa ...
Haka var snäppet vassare än MyPa och bemödade sig om att spela via mittfältet där Mika Mäkitalo var kung.
.
... ja nyt kahdessa pelissä Ristilän aikana, jotka Haka voitti suurinumeroisesti. Kaikissa kolmessa pelissä oli yhteistä, että kentällä ei ollut Jani Kauppilaa Mäkitalon rinnalla. Näissä syksyn peleissä Kauppilan roolissa taisi pelata Minkenen, jos muistan oikein.

Itse asiassa taisin puhua tästä asiasta jo vuosi kaksi sitten kun mietittiin seuraavan kauden pelaajia. Kirjoitin siinä yhteydessä, että luopuisin mieluiten Jani Kauppilasta ja syyksi esitin, että omasta mielestäni hänen yhteispelinsä esimerkiksi Toni Lehtisen kanssa ei toiminut sillä tavalla kuin olisi pitänyt. Monesti minusta näytti, että Kauppila jätti syöttämättä Lehtiselle vaikka tämä oli vapaana ja tilanteessa olisi ollut omasta mielestäni järkevintä syöttää hänelle.

Yritin etsiä jopa kyseistä viestiä viestihistoriastani, mutta en löytänyt ensi etsinnällä.

Viime kesänä Kööpenhaminassa Kauppila pelasi niin loistavasti, että katsoin sitä silmät pyöreinä. Kyse oli pelistä ennen seuraavaa kautta ja uusia sopimuksia. Mutta sen jälkeen on näyttänyt, kuin Kauppila olisi pelannut koko kauden käsijarru päällä, jos vertaa hänen pelejään Kööpenhaminan otteluun.

Pitkään Hakan hyökkäys myös pysähtyi siinä vaiheessa, kun pallo meni Kauppilalle. Sitä tapahtui itse asiassa vielä viime talvena harjoitusotteluissa, mutta kevään aikana Oka sai sen vihdoin kitkettyä pois. Mutta se ei kuitenkaan ole poistanut sitä tosiasiaa, että Kauppila on ollut aina huono rakentamaan peliä. Hän on hyvä rikkomaan vastustajan peliä ja se on ilmeisesti riittänyt Okalle vuosia. Mutta nyt parissa ottelussa Ristilän aikana ainakin omat silmäni ovat avautuneet ja olen huomannut pulman, joka on tavallaan muhinut siellä kannen alla jo vuosia.

Mietin, että tämä sama kyvyttömyys yhteispeliin on voinut olla jo Cheyne Fowlerin aikana. Kun Cheyne huomasi, että yhteispeli ei Kauppilan kanssa oikein toiminut, hän alkoi dominoimaan kentällä ja keskittyi tekemään kaiken sen, joka oikeastaan Kauppilan olisi pitänyt tehdä. Ja siten kentällä oli tavallaan kaksi rikkovaa pelaajaa, joista kumpikin oli huono rakentamaan peliä.  Monesti otteluissa ei oikein edes huomannut, että Kauppila oli kentällä, koska Cheyne teki kaiken duunin hänen edessään. Ja siten tavallaan jäi tajuamatta Kauppilan huonous pelinrakentamisessa.

Ehdottaisin, että annetaan kauden viimeisessä ottelussa Kauppilan istua ainakin ensimmäinen puoliaika penkillä ja annetaan Mäkitalon pelata jonkun muun (esimerkiksi Minkenen kanssa) ja katsotaan, että miltä Hakan peli näyttää. Sitten Hakan puolustuksen vain täytyy pelissään ottaa huomioon, että Kauppila puuttuu puolustusuunnan työskentelyssä ja ottaa se omassa pelissä huomioon.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #6257 : 08.10.2009 klo 21:46:54

Minusta Mäkitalon pelissä tällä kaudella näkyy, että hän kaipaa tietyntyyppisen pelaajan vierelleen ja sellaista ei ole löytynyt kuin muutamassa ottelussa. Esimerkiksi talvella Liigacupissa Pietarsaaressa ....

Tämä on muuten ihan totta. Kauppila - Mäkitalo -pari ei ainakaan toimi.

Edit:
Jatketaanpa vielä samaan viestiin. Kauppila oli pirun tärkeä palanen Okan sapluunassa, jossa keskikentällä oli aina yksi pelaaja selkeästi roolitettu suojaamaan toppareita. Siinä Kauppila on edelleen Veikkausliigan parhaimmistoa. Ristilän pelifilosofiassa keskikentän keskustassa ei yhtä selkeästi roolitettua "pihkatappia" ole, vaan Kauppilallekin on Ristilän aikana annettu todella paljon vastuuta hyökkäyspelaamisessa ja siihen Kauppilan eväät eivät vain riitä.
« Viimeksi muokattu: 08.10.2009 klo 21:49:52 kirjoittanut Vastapallo »
yyber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus


Vastaus #6258 : 08.10.2009 klo 21:48:23


Samaa mieltä. Eikös Risu ensitöikseen penkittänyt Kauppilan tosin huonolla/vaihtelevalla menestyksellä? Selkävaivojakin oli toki ainakin tiedotusministeriön mukaan.
Hilma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VaKP, Haka


Vastaus #6259 : 08.10.2009 klo 21:51:47

Jos ja kun Sedu/lahtinen luette näitä juttuja niin tämä rangaistus on kohtuuttoman paljon suurempi nyt kun jos tapaus olis käynyt vaikka puolivälissä kautta..silloin olis lähteny vaan 3 pistettä ja 0-3 häviö..so what! Nyt tuli 0-3 häviö ja meinaa lähteä kakkosen sarjapaikkakin..oikeusmurha kun ajattelee että kyseessä on vielä monia vuosia jo kossuissa pelanneet pelaajat. Kumottiin se Atlantiksen A-junnujenkin tuomio tänään mitä palloliitto päätti ekaks ja samoin Dicksoni juttukin oikeusturvassa päätty hyvin kupsin kannalta niin miksei tämäkin!! Väärä topiikki tiedän...Seppo ja kumppanit lukee varmaan enempi tätä kun muita topiikkeja.
Tosipuhuja

Poissa Poissa


Vastaus #6260 : 08.10.2009 klo 21:51:59

Vaikka ne kossut olisivat nousseet kuivana kakkoseen ja haka vienyt mestaruuden, niin samassa paskaruletissa kulujen suhteen sitä siltikin oltaisiin. Vittuilu ja epäluottamuslauseiden määrä sedua ja hallitusta kohtaan olisivat vain paljon vähemmällä. Tosiasia on, että sedu tuskin tiesi miten paljon haka on aikaisemmin elänyt kädestä suuhun taktiikalla.

Jäin vielä fundeeraamaan tätä Hakan taloustilannetta. Yksi selitys on, että nämä mukana heiluvat hemmot (mukaan lukien tj Lahtinen) eivät tajua yhtiön johtamisesta tuon taivaallista? Kai siellä sentään hallituksen kokouksia on ollut, joissa asiaa on käsitelty. Hakan tapauksessa olisi pitänyt olla useita hallituksen kriisikokouksia? En tunne näitä hallituksen jäseniä, jotta osaisin arvata mitä osaavat. Jalkapallo-osaaminen on eri asia kuin talousosaaminen.
Joka tapauksessa ratkaisu on ollut: Sedun kukkarosta 100.000euroa, jotta saadaan laskut maksettua. Ja sitten kuukauden päästä; Sedun kukkarosta 100.000eur jotta saadaan taas laskut maksettua (tai osa)...ja sitten...
Eikö kukaan ole herännyt (edes Sedu) tai järjissään, vai onko odotettu jotakin pelastavaa putoavan taivaasta? Ihmetyttää, kun Sedu tunnetaan pisnismiehenä, että miksi hänkin on tässä narahtanut. Tuolla aiemmin varoiteltiinkin osakeyhtiön hallituksen jäsenen vastuista, kannattaa ottaa selvää, jos ei tiedä...
rai

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #6261 : 08.10.2009 klo 22:19:47

Tuon Keskilinkin Kauppila tekstin voi oikeastaan allekirjoittaa melkein sanasta sanaan. Kauppilan poissa olo muutamista viimepeleistä on näkynyt yllättävänkin selkeästi Hakan pelissä niin negatiivisesti kuin positiivisestikin. Myös niissä paremmin päättyneissä. Kauppila on vähän "vanhan liiton" puolustava keskikenttä. Pysäyttää hyökkäyksen ja antaa sitten pallon turvallisesti helpoimmin syötettävissä olevalle kaverille. Hyökkäyksissä Kauppila on auttamatta hidaste.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #6262 : 08.10.2009 klo 22:34:27

Korhosen ja Strandvallin ulkomaankaupat olisivat varmasti enemmän kuin tervetulleita tähän tilanteeseen.

Eiköhän Korhonen olisi lähtenyt MyPasta ulkomaille jos kysyntää vielä olisi ollut tai mies itse haluaisi. Vuosikausia ulkomaista puheli ja kuitenkin päätyi Hakaan eli hiukkasen hankala uskoa, että olisi kiinnostunut tai jotta tässä tilanteessa ainakaan maksullinen siirto toteutuisi. Toki ilmaiseksi voi ulkomaille häippäistä, mutta muuten on Korhosen suhteen ulkomaanjunan pilli vislannut moneen kertaan.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #6263 : 08.10.2009 klo 22:46:46

Eiköhän Korhonen olisi lähtenyt MyPasta ulkomaille jos kysyntää vielä olisi ollut tai mies itse haluaisi. Vuosikausia ulkomaista puheli ja kuitenkin päätyi Hakaan eli hiukkasen hankala uskoa, että olisi kiinnostunut tai jotta tässä tilanteessa ainakaan maksullinen siirto toteutuisi. Toki ilmaiseksi voi ulkomaille häippäistä, mutta muuten on Korhosen suhteen ulkomaanjunan pilli vislannut moneen kertaan.

Oli siellä taas IFK-pelissä joku scoutti ollut Korhosta kyttäämässä. Sitä en tiedä, että minkä seuran ja kuinka tosissaan, mutta oli kuitenkin. Todennäköistähän se on, että Korhosen ulkomaanjuna on mennyt jo. Ja vaikka ei olisikaan, niin mitään megapottia ei tuon ikäisestä kaverista ole missään tapauksessa tulossa.
elhadjidiouf

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #6264 : 08.10.2009 klo 22:57:49

Oli siellä taas IFK-pelissä joku scoutti ollut Korhosta kyttäämässä. Sitä en tiedä, että minkä seuran ja kuinka tosissaan, mutta oli kuitenkin. Todennäköistähän se on, että Korhosen ulkomaanjuna on mennyt jo. Ja vaikka ei olisikaan, niin mitään megapottia ei tuon ikäisestä kaverista ole missään tapauksessa tulossa.

Korhonen on kuitenkin vasta 30-kymppinen ja väittäisin että maalivahdin parhaat pelivuodet ovat tuossa 33-36 ikävuoden kohdalla eli kyllähän Jannesta vielä hyvät rahat saataisiin kalasteltua, poikkeuksellisen hyvä maalivahti nähty tänä vuonna Hakan luukulla
Ac Ojoinen

Poissa Poissa


Vastaus #6265 : 09.10.2009 klo 03:57:27

Niin nyt tuntuu että kaikki on mennyt enemmän ja enemmän päin persettä. Luultavasti tämäkin on vain katkeroituneen koko elämänsä Hakaa fanaattisesti seuranneen fanin katkeraa tilitystä mutta mielummin näen tämän seuran vaikka divarissa HYVINVOIVANA, kuin että seurajohto on täynnä tunareita jotka vievät ennen pitkää Suomen kautta aikain toiseksi menestyneimmän seuran näin vitun rappiolle. Jos Sepolla on yhtään munaa, niin erota J.Lahtinen ja Kekkonen ihan näin ensimmäisenä tekona, ja palkkaa tilalle henkilöitä joilla on oikeasti ammattitaitoa hoitaa asiat edes vähän sinnepäin. Näet varmaan itsekin kuinka tämänkin foorumin Hakafaneista noin 95% on ollut oikeassa Kekkosen ja Lahtisen suhteen, miehet ovat täysiä tunareita! VITTU!
Aika hyvin asian tiivistit. Sedun laittamilla rahamäärillä pitäisi asiat pystyä hoitamaan kunnolla. Hakan toimiston osaamistaso on ollut todella heikkoa ja ei yhteistyökumppaneidenkaan hankinta toimistolla kai ole onnistut. Jos Sedu haluaa saada Hakasta toimivan organisaation, pitäisi koko porukka laittaa kiertoon.
Toinen vaihtoehto on jatkaa samalla porukalla ja ottaa V. Lyytikäinen mukaan talkoisiin. Mutta sen jälkeen se on hyvää yötä HAKA...
Kannattasiko fanien harkita pientä mielipide-ilmaisua MyPa pelissä?
Aarhus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Im nobody,nobody is perfect,therefore Im perfect


Vastaus #6266 : 09.10.2009 klo 07:01:54

Eilen putosi postista hellyttävä kirje Hakalta. Luottamuksellisena en ota kantaa kirjeen sisältöön, mutta itse en aio reagoida millään tavalla pyyntöön ennen TJ. Lahtisen eroa.
Zulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United, nyt, aina ja maanantaina!


Vastaus #6267 : 09.10.2009 klo 07:21:08

Eilen putosi postista hellyttävä kirje Hakalta. Luottamuksellisena en ota kantaa kirjeen sisältöön, mutta itse en aio reagoida millään tavalla pyyntöön ennen TJ. Lahtisen eroa.

Kenties kirjeen sisältö on jotain samaa kuin TamU:n vastaava tuossa loppukesästä?
FC Apollo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, V-P Ketola 27, SMM


Vastaus #6268 : 09.10.2009 klo 07:24:25

Kerro nyt vähän sisällöstä..
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #6269 : 09.10.2009 klo 07:32:02

Lupaan ihan henkilökohtaisesti poistaa jokaisen viestin, joka käsittelee tuon em. kirjeen sisältöä. Sanan "luottamuksellinen" pitäisi soittaa myös Aarhusin päässä jotain kelloja.
Tapa-62

Poissa Poissa


Vastaus #6270 : 09.10.2009 klo 07:44:05

Sen voin sanoa ,että kriittiset ajat menossa Hakalla. Kelkka on nyt saatava kääntymään oikeaan suuntaan.
Aarhus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Im nobody,nobody is perfect,therefore Im perfect


Vastaus #6271 : 09.10.2009 klo 08:09:26

Lupaan ihan henkilökohtaisesti poistaa jokaisen viestin, joka käsittelee tuon em. kirjeen sisältöä. Sanan "luottamuksellinen" pitäisi soittaa myös Aarhusin päässä jotain kelloja.


Enkös minä sen tuossa tekstissäni mainitsekin, eli "Luottamuksellisena en ota kantaa kirjeen sisältöön".
arto78

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God


Vastaus #6272 : 09.10.2009 klo 08:34:52

Lehtiä lukiessa herää pieni pelko, että Valkeakosken jalkapallo on hieman kriisissä.

Hakalla talousvaikeuksia.

VAKP - Ei nousekkaan 2 divariin kun Musa teki valituksen (T-paidat painoon "Kiitos Lahtinen 2008-2009")

Madmax - Popa riitautti Maxien Pori hanginnat. Heillä oli kuulemma "suullinen sopimu" ensi kaudesta.

Mikä teitä Porilaisia oikein vaivaa?
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #6273 : 09.10.2009 klo 08:52:55

Valkeakosken Sanomien artikkeli Koskenpoikien vastaisen protestin hyväksymisestä: Koskenpojat jäämässä sittenkin Kolmoseen
Tosipuhuja

Poissa Poissa


Vastaus #6274 : 09.10.2009 klo 08:59:39

Valkeakosken Sanomien artikkeli Koskenpoikien vastaisen protestin hyväksymisestä: Koskenpojat jäämässä sittenkin Kolmoseen

Alpo Eerola olisi voinut laittaa otsikkoon kysymysmerkin tai muuten muuttaa sitä?? Pojat, me on hävitty tää peli...porilaiset lehdet tuulettaa, ja koskilainen lehti vikisee. Kuvaksi olisi sopinut J.Lahtinen paremminkin kuin pelaajat.

 
Sivuja: 1 ... 250 [251] 252 ... 256
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa