Tottakai pelejä kannattaa mainostaa. Mitä vittua sinä tarkoitat merkittävällä tapahtumalla paikkakunnan jalkapallossa? Lyhyellä tähtäimellä ehkä, mutta on näitä uusia alkuja nähty. Eihän PEPOn edustusjoukkueen nousu vanhan Lpr:n alueen ykkösjoukkueeksi ole mitään muuta, kuin seuraus muiden epäonnistumisesta. Kauhea hype ja vastassa säälistä Kolmoseen nostettu kaljoitteluporukka, historiallinen tapahtuma?
Putsari hyvä. Tässä on kaksi näkökulmaa. Kimpinen on historiallinen kenttä eikä se ole mitoiltaan ja ominaisuuksiltaan ihan mitätön areena.
Aika moni seura olisi innoissaan moisesta "lahjasta" kotikentäksi. Kasakoilla oli keittiössä liian kuumaa *) ja Kultsu ei ymmärtänyt hyvän päälle.
Sijainti Kimpinen, Lappeenranta
Koordinaatit 61°03′46″N, 28°11′55″E
Avattu 1939
Remontoitu 2006–2007
Omistaja Lappeenrannan kaupunki
Kenttä luonnonnurmi
Katsojakapasiteetti 4 900 istumapaikkaa
Kentän mitat 100 × 60 m
Kesänä 2007 uusittiin myös kentän valaisinpylväät ja asennettiin niihin 500 luxin valaistus, joka riittää jalkapallossa Ykkösen tasolle.
Toiseksi PEPO täytti tänä vuonna 50 vuotta. Kimpinen on ollut sille aina vieraskenttä. PEPO, jossa nykyään on viipyilevä suomalaisen Rakuunaan maku,
pelaa siellä nyt ensimmäisen kerran KOTONAAN.
On totta, että toiset seurat ovat tyrineet. Asialla on kuitenkin myös se puoli, että PEPO ei ole sitä tehnyt. Rakentelemme kovalla työllä hissukseen Lappeenrannasta jalkapallokaupunkia, mitä se ei ole koskaan ollut ja pitkä on matka vieläkin. Ja kovimmat kilpakumppanit ovat muut lajit!
*) If you can't stand the heat, get out of the kitchen