FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.12.2025 klo 19:10:54 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 4 [5] 6 ... 143
 
Kirjoittaja Aihe: Inter Turku 2009  (Luettu 270920 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
hullu jannika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: euroklubi


Vastaus #100 : 08.11.2008 klo 11:08:10

veikkaan että tuleepi risteiltyä hieman enemmän tukholmaan jatkossa  8) Tuoppi veel geluk jos!
InterFlower

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #101 : 08.11.2008 klo 11:17:02


Jos Chatto jatkaa on mahdollista, että Inter ei jääkään yhden kauden ihmeeksi.

Itse en laske niin paljon Chatton varaan. Chatton merkitys ei ole ainoastaan pelaajan taitavuudessa vaan Dragtsman nerokkaassa strategiassa tuolla pelipaikalla. En väitä, että ainakaan vuoden ekalla puoliskolla saataisiin Chattolle ihan yhtä hyvä korvaaja, mutta kyllä Dragtsma jotain saa koulittua. Jos Chatto ei siinä jatka, on kiinnostavaa nähdä onko seuraaja yhtä kurinalainen ja omista meriiteistä tinkivä. Hieno asia, että on osattu arvostaa hienoa pelaajaa, joka ei ole tehnyt maaleja, se kun on usein ainoa mittari.

Martin Mäkeläiselle taas sanoisin vähän päinvastaista: Interin menestyksen salaisuus ei ollut pelkkä pelistrategia vaan pelaajien nopeus, tarkkuus ja tekninen taito syöttöpelissä. Sinimustat syöttävät omille tilanteissa, joissa muut hukkaavat pallon.

Jos käy seuraamassa Interin treenejä, näkee kyllä mistä se nopeus ja tarkkuus tulee - ei meinaa silmä pysyä aina niissä harjoitteissa mukana.
Offensive Leftwinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku IF Brommapojkarna


Vastaus #102 : 08.11.2008 klo 12:37:17

Sanomissa oli hahmoteltu ensi kauden pelaajarinkiä. Tuossa ei oikein ole mitään uutta, mutta toimikoon se vaikka uskon vahvistuksena.

Toivoisin, että lähtökohtaisesti haettaisiin vielä nuorta kovaa keskikenttäpelaajaa riippumatta siitä onko Chatto lähdössä.

Uutinen
Hollantilainen Heerenveen on kiinnostunut Interin Ojalasta

JARI WELLING

Jalkapalloliigan tehotilaston ykkönen päättyneellä kaudella, Suomen mestari Interin Mika Ojala, 20, saattaa siirtyä Hollannin pääsarjan SC Heerenveeniin, jonka riveissä moni lupaava suomalaispelaaja on jo aiemminkin aloittanut ammattilaisuransa ulkomailla.

Ojalalla on Interin kanssa uutta sopimustaan jäljellä kolme vuotta, joten turkulaisseura saisi Ojalasta mahdollisen sopimuksen syntyessä melkoisen tuntuvan korvauksen.

Ojala on näillä näkymin menossa ainakin viikoksi Heerenevenin testattavaksi, ennen kuin asiassa tapahtuu mitään konkreettista.

Interin hollantilainen päävalmentaja Job Dragtsma ei ole ollut Ojalaa Heerenveeniin välittämässä, vaan mestarivalmentaja haluaisi Ojalan jäävän Interiin.

- Minun mielestäni jo Ojalan kehityksen kannalta hänen kannattaisi jäädä vielä kehittymään ainakin vuodeksi Suomen liigaan. On parempi pelata Suomen liigassa kuin istua Hollannissa penkillä tai pelata siellä reserviotteluita, painottaa Dragtsma.

Heerenveen tunnetaan seurana, joka antaa aktiivisesti nuorille pelaajille, myös ulkomaisille, mahdollisuuksia. Tällä hetkellä Heerenveenin ainoa suomalaispelaaja on Mika Väyrynen.

Ojala käy parhaillaan armeijaa Lahden urheilujoukoissa, mutta tammikuussa kansainvälisen siirtoikkunan taas auetessa hänen olisi periaatteessa jo mahdollista siirtyä Hollantiin.

Vasenjalkainen toppari haussa

Ojalan ja Dominic Chatton kohdalla päävalmentaja Dragtsma on ensi kautta ajatellen yhä optimistinen, mutta Jos Hooiveldin osalta Dragtsma on jo jättänyt henkiset jäähyväiset. Hooiveldin AIK-sopimus julkistettaneen heti viikonlopun jälkeen, kun Ruotsin Allsvenskan päättyy sunnuntaina.

Päävalmentaja Dragtsma hakeekin jo uutta vasenjalkaista topparia, joka on tarpeeksi pitkä ja nopea.

Maanantaina Interiin on itse asiassa tulossa testiin 24-vuotias kroatialaistoppari Ante Zurak, joka on pelannut kauden 2008 Norjan 1. divisioonan putoamistaistoissa kamppaileessa Alta IF:ssä.

- Tästä kroatialaistopparista en vielä tiedä tarpeeksi, mutta noin kolmessa päivässä varmaan selviää, onko hän etsimämme pelaaja, toteaa Dragtsma.

Huhuissa Interiin on yhdistetty myös Norjan pääliigasta pudonneen HamKamin porilaistoppari Juha Pasoja, 32, mutta Dragtsman mukaan oikeajalkainen Pasoja ei ole ollut Interin ensisijaisissa suunnitelmissa mukana. Täysin Dragtsma ei tosin tyrmää Pasojan tuloakaan, mutta tällä on edelleen sopimusta jäljellä HamKamin kanssa.

Joka tapauksessa Interin toppariosastolla Diego Corpache tehnee seuran kanssa lähipäivinä jatkosopimuksen ja Jermu Gustafssonin paluu vuokralta Jarosta takaisin Interiin on täysin selvä.

Keskikentällä Hakaan lähteneen Mika Mäkitalon tilalle Inter saa TPS:sta Aristides Pertotin, jonka Dragtsma näkee ensi kaudella ennen kaikkea hyökkäävässä roolissa.

Dominic Chatton tapaus on vielä auki, mutta Dragtsma on siis toiveikas. Chatton tavoittelijoihin on tosin liittynyt nyt myös useampi venäläisseura.

Hyökkääjien osalta Interin neuvottelut Giulliano Grotin ja Domagoi Abramovicin kohdalla ovat kesken, mutta kumpikin on näillä näkymin jäämässä Interiin.

Maalivahdeista Patrick Bantamoin optiovuosi astuu voimaan ja myös Oskari Forsman on sitoutunut jatkoon.

Voimaharjoittelua ennen lomaa

Juhlien jälkeen lähinnä voimatreeneihin keskittynyt Inter harjoittelee vielä 21. marraskuuta asti, jonka jälkeen pelaajat pääsevät ansaitulle lomalle.

Uuteen kauteen valmistautuminen Interillä alkaa 8. tammikuuta. Päävalmentaja Dragtsma viettää joulukuun Hollannissa, mutta ei välttämättä lomaillen.

- Minun lomani taitaa kulua pelaajien etsinnässä, epäilee Dragtsma.

Ensi vuoden harjoituskaudella Inter leireilee helmikuussa viikon Ruotsissa, mutta muita ulkomaanleirejä seura ei aio ilmeisesti tehdä.

Päävalmentaja Dragtsmalla on tietysti jo tarkat suunnitelmat siitä, miten kauteen 2009 valmistaudutaan. Suomen osallistuminen alle 21-vuotiaiden EM-kisoihin kesäkuussa ja Interin omat Mestarien liigan ottelut heinäkuusta alkaen vaikuttavat oleellisesti joukkueen valmistautumiseen.

Saattaa olla, että Interistä lähtee Ruotsissa pelattaviin EM-kisoihin kaikkiaan jopa kuusi pelaajaa. Lähes varmoja nimiä EM-joukkueessa ovat Joni Aho, Mika Ojala ja Jermu Gustafsson. Muita mahdollisia EM-matkaajia ovat Timo Furuholm, Severi Paajanen ja Ville Nikkari.

- TS
Julkaistu 8.11.2008 1:31:31
supernalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku! 26.10 2008


Vastaus #103 : 08.11.2008 klo 12:55:18

Tyhmää käyttää Bantamoin optio miksi ei tehdä uutta sopimusta. Jos Ojala Hollantiin menee niin Sogalle jatkopahvi ja Seppälä avaukseen.
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #104 : 08.11.2008 klo 13:15:37

Pasoja taitaa kyllä olla kemiläinen...
Offensive Leftwinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku IF Brommapojkarna


Vastaus #105 : 08.11.2008 klo 13:32:21

Tyhmää käyttää Bantamoin optio miksi ei tehdä uutta sopimusta. Jos Ojala Hollantiin menee niin Sogalle jatkopahvi ja Seppälä avaukseen.

Ilmeisesti Bantamoille yritetään tuota jatkoa neuvotella, mutta aluksi optio otettiin käyttöön.
Gollum

Poissa Poissa


Vastaus #106 : 08.11.2008 klo 14:34:57

Raha.
Raha varmaankin, mutta tuli mieleen pari muutakin "syytä".

Vai oiskohan voinut olla, että sopimus oli jo tehty aiemmin? Silloin, kun Mäkitalo ei tiennyt, että Interistä tulee tosiaan mestari ja Haka ei mene Eurooppaan. Onko tästä kellään tietoa?

Toinen syy voisi olla Hakan paremmat kontaktit ulkomaille? Minulla ei kyllä tietoa onko näin.

Ihmettelin yleensäkin tuota siirtoa Mäkitalon kohdalla. En näe siinä mitään järkeä. Tuntuu, että suomalaisten seurojen nousemisessa pitkäaikaiseksi menestyjäksi on suuria ongelmia nimenomaan pellajiston kohdalla. Sen vielä ymmärrän, että parhaat lähtevät ulkomaille, mutta kun menetetään maan sisällä pelaajia muualle noin vain. Siirron Tepsiin, Tampereelle, Honkaan tai HJK:hon olisin ymmärtänyt. Etenkin kahteen viimeiseen, mutta että Hakaan. Seuraan jossa ei ole mitään potentiaalia kansainväliseen menestykseen ja sen vaatimukset täyttävään talouteen.
Hellhammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter, AC Sauvo


Vastaus #107 : 08.11.2008 klo 14:51:53

Håkans on välillä ollut hieman hidas jatkosopimusten suhteen. Petrescu sanoi pari vuotta sitten Belgiassa pyöriessämme että Tamu ja pari muuta liigaseuraa (töpsi ja klubi) olivat lähestyneet häntä kesäkuun alussa. Håkans tarjosi pahvia (en oikeastaan muista tarkkaan miten tarina meni, että tarjottiinko jatkoa ollenkaan) vasta kun TamU-soppari oli jo tehty. Olis Tomi varmaan kyllä muutenkin lähtenyt Interistä pois, eikä häntä oikeastaan voinut syyttää. Huonosti menestynyt joukkue ilman valmentajaa ei ole kaikkein optimaalisin vaihtoehto. Eipä Tomikaan tosin hääppöistä kautta pelannut...

Oli hiukan OT, mutta on varmaan muutkin aiemmilla kausilla huomannut, että Håkansilla on lievästi sanottuna oma tyylinsä sopimuseneuvottelujen suhteen.
Martin Mäkeläinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Keskivartalon Voima, FC Inter, Berliner Sport-Club


Vastaus #108 : 08.11.2008 klo 19:23:14

Martin Mäkeläiselle taas sanoisin vähän päinvastaista: Interin menestyksen salaisuus ei ollut pelkkä pelistrategia vaan pelaajien nopeus, tarkkuus ja tekninen taito syöttöpelissä. Sinimustat syöttävät omille tilanteissa, joissa muut hukkaavat pallon.

Jos käy seuraamassa Interin treenejä, näkee kyllä mistä se nopeus ja tarkkuus tulee - ei meinaa silmä pysyä aina niissä harjoitteissa mukana.

Muutamat Interin harjoitukset on kyllä tullut nähtyä. Meno oli kieltämättä aika vauhdikasta. Mutta Interin pelaajat eivät olleet muiden joukkueiden pelaajiin verrattuna mitenkään ylivertaisia. Erinomaisia toki.

Menestys perustui aika pitkälle pelitapaan. Kun on hyvät speksit, se luo itseluottamusta.

Ja luulen, että voitontahdon merkitystä Interin mestaruuden osana ei olla täysin ymmärretty. Edellinen kausi jätti paljon hampaankoloon ja siinä luotiin pohja tahtopelaamiselle. Jo toukokuussa oli nähtävissä - ihan yksittäistä suorituksista - että kyseessä on voittajajoukkue. Ainut kysymysmerkki oli, riittääkö materiaalin leveys pitkään kauteen.

Voittamista tahtotilana voi ymmärtää vain, jos on itse joskus ollut voittamassa jotain ja ollut osa voittavaa joukkuetta.  Ylos
Hellhammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter, AC Sauvo


Vastaus #109 : 09.11.2008 klo 07:54:44

Onko Interillä muuten minkäänlaista "yhteistyösopimusta" jonkun ulkomaisen seuran kanssa? Käsittääkseni ei. Luulis että olisi molemmin puolin kannattavaa tehdä yhteistyötä jonkun keskisuuren Hollantilaisen jengin kanssa, sillä varmasti moni Interin lupaava junnu kelpaisi sinne (esim. etuosto-oikeussopimus), ja vastaavasti sieltä voisi olla hyödyllisiä tulijoita tänne suuntaan jos tarve vaatisi.
sepisaikepi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #110 : 09.11.2008 klo 11:21:59

Håkans on välillä ollut hieman hidas jatkosopimusten suhteen. Petrescu sanoi pari vuotta sitten Belgiassa pyöriessämme että Tamu ja pari muuta liigaseuraa (töpsi ja klubi) olivat lähestyneet häntä kesäkuun alussa. Håkans tarjosi pahvia (en oikeastaan muista tarkkaan miten tarina meni, että tarjottiinko jatkoa ollenkaan) vasta kun TamU-soppari oli jo tehty. Olis Tomi varmaan kyllä muutenkin lähtenyt Interistä pois, eikä häntä oikeastaan voinut syyttää. Huonosti menestynyt joukkue ilman valmentajaa ei ole kaikkein optimaalisin vaihtoehto. Eipä Tomikaan tosin hääppöistä kautta pelannut...

Oli hiukan OT, mutta on varmaan muutkin aiemmilla kausilla huomannut, että Håkansilla on lievästi sanottuna oma tyylinsä sopimuseneuvottelujen suhteen.

Silloin kun Tomi tamuun tuli, kerrottiin seuran verkkosivuilla, että mies oli ottanut itse yhteyttä...
fcbeee

Poissa Poissa


Vastaus #111 : 09.11.2008 klo 11:53:06

Onkohan Grotin soppari mitenkään järkevää, eikö kannattaisi etsiä sellaisia ulkomaalaispelaajia, jotka ovat selkeitä vahvistuksia?
Todellinen vahvistus

Poissa Poissa


Vastaus #112 : 09.11.2008 klo 11:56:06

Onkohan Grotin soppari mitenkään järkevää, eikö kannattaisi etsiä sellaisia ulkomaalaispelaajia, jotka ovat selkeitä vahvistuksia?

Maalit ainoa mittari?  :-[
josetxo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku


Vastaus #113 : 09.11.2008 klo 13:44:42

Onkohan Grotin soppari mitenkään järkevää, eikö kannattaisi etsiä sellaisia ulkomaalaispelaajia, jotka ovat selkeitä vahvistuksia?
Kyllähän Grot omassa roolissaan toimi ihan hyvin ja oli vahvistus joukkueelle. Toki tuolta paikalta saisi muutaman maalinkin tehdä ::)
theBOAT

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #114 : 09.11.2008 klo 13:48:49

Grotille sopimus ehdottomasti. Hyvä boksipelaaja ja pelityyli viehätti ainakin minua.
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #115 : 09.11.2008 klo 13:52:21

Mikä on Correian tilanne, loukkaantuminen taisi pilata koko edelliskauden, mutta onko mies terveenä ollessaan niin kova vahvistus, että jatkaa ensi kaudella Interissä? Itsellä ei mitään hajua koko pelaajasta..

Grotin ainakin näen selvänä vahvistuksena Interille, joskin mies voisi tosiaan hieman enemmän maaleja tehdä. Pari peliä näin ja niissä pelasi ainakin hyvin.
« Viimeksi muokattu: 09.11.2008 klo 13:53:44 kirjoittanut ref »
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #116 : 09.11.2008 klo 14:31:21

Grotille sopimus ehdottomasti. Hyvä boksipelaaja ja pelityyli viehätti ainakin minua.

Erittäin sama, selvä vahvistus. Todella hyvä pelikäsitys, hyvät syötöt, vahva, hyvä pääpelaaja. Toki olisi voinut muutaman maalin tehdä tällä kaudella. No, parempi oli kun säästi maalit ensi kauteen, kun ei niitä tällä kaudella tarvittukaan  ;)
Lopez

Poissa Poissa


Vastaus #117 : 09.11.2008 klo 17:01:56

"Suomen rosenbogit"

rosenbogeille Ylos
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #118 : 09.11.2008 klo 17:07:01

rosenbogeille Ylos
Ketä oikein luulet olevasi? Joku kieli poliisi tästä topikista enään puuttuikin. Menisit jonnekkin muualle pätemään. Oletko joku isämmaan puollustaja kekä on saanut mitalleita? Miltein voisi luulla niin kun kerran Suomen Kieli Oppi on lähellä sydäntäsi. Tuskimpa olet pinppiäkään mies muistiin saanut :-[
« Viimeksi muokattu: 09.11.2008 klo 17:08:13 kirjoittanut ref »
Lopez

Poissa Poissa


Vastaus #119 : 09.11.2008 klo 17:08:48

Hui :o
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #120 : 09.11.2008 klo 17:11:24

Hui :o
Kielipoliisin pasmat meni sekaisin? No joo eiköhän OT riitä tältä erää..
Lopez

Poissa Poissa


Vastaus #121 : 09.11.2008 klo 17:19:51

Kielipoliisin pasmat meni sekaisin?

Täysin, pelästyin vallan hirmuisesti. Toki tähän otsikkoon piti yleensäkin kirjoittaa vain helpottaakseni seurantaa jatkossa :) Otahan ref brenkkua mjitaah!! Ylos Tuoppi
Lopez

Poissa Poissa


Vastaus #122 : 09.11.2008 klo 17:25:18

Onkohan Grotin soppari mitenkään järkevää, eikö kannattaisi etsiä sellaisia ulkomaalaispelaajia, jotka ovat selkeitä vahvistuksia?

Mitäköhän matseja olet katsonut :D
Lataamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku & GPR FC


Vastaus #123 : 09.11.2008 klo 18:21:58

Tuli luettua äsken Turun Sanomia ja siellä oli juttua, että Daut Kuqi olisi tällä hetkellä Interin testissä. Kaveria näkemättä ja enempää tietämättä täytyy sanoa, että ei kyllä koveta yhtään.
supernalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku! 26.10 2008


Vastaus #124 : 09.11.2008 klo 19:20:43

Tuli luettua äsken Turun Sanomia ja siellä oli juttua, että Daut Kuqi olisi tällä hetkellä Interin testissä. Kaveria näkemättä ja enempää tietämättä täytyy sanoa, että ei kyllä koveta yhtään.
Ehkäpä ei häntä hankittaisi ykkös joukkueeseen vaan sinimustiin. Pelaajasta sen verran että taitaa olla nopeampi kuin 
veljensä mutta fyysinen preesens samaa luokkaa.

 
Sivuja: 1 ... 4 [5] 6 ... 143
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa