Mac_
Poissa
|
 |
Vastaus #700 : 08.09.2007 klo 17:40:14 |
|
tilanne kimpiseltä 2-1
|
|
|
|
jaja
Poissa
|
 |
Vastaus #701 : 08.09.2007 klo 18:12:56 |
|
Lopputulos 3 - 1
|
|
|
|
JN79
Poissa
Suosikkijoukkue: KäPa,GFT, Atlético Madrid ja Liverpool FC
|
 |
Vastaus #702 : 08.09.2007 klo 18:19:24 |
|
Mapsi on kyl sarjan paskimpia joukkueita. Eiköhän Rakuunat säilytä paikkansa kakkosessa.
|
|
|
|
pstajm
Poissa
|
 |
Vastaus #703 : 08.09.2007 klo 19:08:59 |
|
Kiili mukana kaikissa maaleissa. Ekassa sai vaparin aikaan kun kolme vastustajaa ei saanut pysäytettyä rikkomatta. Toisen keskitti maalille, kolmannen teki itse reboundista. Seppä torjui maalilla rankkarin.
|
|
|
|
putsari
Poissa
Suosikkijoukkue: Saimaa Sharks, SWFC, LaPa
|
 |
Vastaus #704 : 08.09.2007 klo 19:19:33 |
|
Olipan taas peli. Ensimmäinen puoliaika oli tasaista pallottelua, jossa maalipaikat olivat kortilla. MPS:n maali syntyi kulman jälkeen hienolla vedolla 16:sta metristä alanurkkaan.
Toisella puoliajalla ottelun viihdyttävyysarvo nousi vähintään toiseen potenssiin. Pelin hallinta oli Rakuunoilla ja yhteen maaliin pelattiin, varsinkin kun yksi malmilainen lensi jakson puolivälin tienoilla pihalle. Rakuunat teki väkisin kolme maalia, vaikka ns. varmoja maalipaikkoja tuhlailtiin enemmän kuin laki sallii. Rakuunoiden nro. 18 Anton Nagornykh pääsi kolme kertaa läpiajoon tekemättä maaliakaan. Kerran Heku oli Antonin mukana läpiajossa, mutta tämä nuorukainen ei malttanut syöttää. Kerran yhden maalin viimeistellyt Nikolai Dubinin oli rankkarialueella tuhannen taalan paikalla ja hän olisi vielä voinut syöttää täysin vapaana olleelle kaverilleen, mutta päätti yrittää jotain takanurkkavetoa huonoin tuloksin. Näiden esimerkkien ohella Rakuunoilla oli samanverran hyviä maalintekopaikkoja, joista paremmalla maltilla tai parempana päivänä olisi maaliverkko heilunut. Toisen puoliajan kruunasi Rakuunoiden Jarkko Seppä, joka torjui upeasti MPS:n rankkarin, kun 90 minuuttia oli pelattu.
Ottelun parhaana palkittiin hyvällä pelipäällä ollut yhden maalinkin tehnyt Henri Kiili. Tomi Saarelma vaihdettiin toisella puoliajalla kentältä ilmeisesti loukkaantumisen takia.
|
|
|
|
surkea töihinottaja
Poissa
Suosikkijoukkue: KäPa
|
 |
Vastaus #705 : 09.09.2007 klo 03:26:05 |
|
Turha yrittää ryssät, kolmonen kutsuu
|
|
|
|
Benny Pronssijalka
Poissa
Suosikkijoukkue: Super Tele, SVHK & Super-Vesku maalivahtina
|
 |
Vastaus #706 : 10.09.2007 klo 22:40:28 |
|
Surkeata katseltavaa Rakuunat nykypäivänä. Muutama vuosi sitten lähellä jopa liiga.
|
|
|
|
ebola
Poissa
Suosikkijoukkue: Ex- Rakuunat
|
 |
Vastaus #707 : 16.09.2007 klo 21:29:38 |
|
Jaahas, ex rakuuna Sivula jakanu pisteet 89minuutilla. Ens lauantaina sitten ratkaisun makua, ehkä kaljankin..
|
|
|
|
Spude
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakuunat
|
 |
Vastaus #708 : 17.09.2007 klo 13:06:05 |
|
Katkeraan aikaan on tosiaan tullut tasoitus. Olisivat olleet äärettömän tärkeät kolme pistettä, kun FCJ:kin on noussut putoamistaisteluun mukaan. PuiU vaikuttaa tällä hetkellä sen verran heikolta, että tuskin ottanee yhtään pistettä loppupeleistä. FCJ-Rakuunat on toinen kuoleman matsi, joka on pakko hoitaa. Paras lopputilannehan sarjalle olisi PuiU:n ja MPS:n putoaminen.  ehkä kaljankin..
Harmi vaan, ettei edelleenkään Kimpisellä. 
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #709 : 17.09.2007 klo 13:11:20 |
|
"Paras lopputilannehan sarjalle olisi PuiU:n ja MPS:n putoaminen"
Kuinka niin?
|
|
|
|
Spude
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakuunat
|
 |
Vastaus #710 : 17.09.2007 klo 14:53:57 |
|
"Paras lopputilannehan sarjalle olisi PuiU:n ja MPS:n putoaminen"
Kuinka niin?
Oma mielipide. Rakuunoiden tietenkin uskon ja toivon säilyvän ja kolmesta muusta symppaan eniten FCJ:ta. Helsinkiläisiä jengejä kyllä riittää muutenkin ens kauden kakkosessa, kun Klubi-04 tipahtaa ja mm. HIFK nousee.
|
|
|
|
Spude
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakuunat
|
 |
Vastaus #711 : 22.09.2007 klo 19:17:49 |
|
Olipahan peli, hieno voitto! Ensimmäinen jakso oli ihan tasaista vääntöä ja peli oli mukavan vauhdikasta. Rakuunoilla oli kuitenkin paremmat paikat ja KV kerkesi jo kolautella vaparista ylärimaa ennen kuin Dubinin pisti herra x:n kaukovedon riparin sisään puolen tunnin kohdalla. LPS piti ajoittain hyvin palloa, mutta vaaralliset tilanteet jäivät puuttumaan. Toisella jaksolla Rakuunat ottivat otteen matsista ja painostus johti siihen, että LPS:n jannu joutui repimään Kiilin nurin rankkarialueella. Tilanteesta tuomittiin ihan oikein rankkari, mutta punainen kortti tuli vähän yllätyksenä. KV sijoitti littimäisellä viileydellä pallon alakulmaan ja Rakuunat pääsi jauhamaan 2-0 -tilanteessa miehen ylivoimalla.. hyvältä näytti. LPS otti turhautuneena tämän jälkeen muutamia keltaisia ja toinenkin mies ajettiin ulos kahden keltaisen seurauksena. Tuli itse oltua vissiin niin fiiliksissä, etten muista yhtään kummankaan ulosajetun nimiä. :  Rakuunat loi, ei niin yllättäen, paljon paikkoja kahden miehen ylivoimalla ja Kiili pääsi puskemaan hyvän keson takakulmaan. Viimeiset parikymmentä minuuttia meni sitten höntsäillessä, kun Rakuunat alkoivat odottelemaan ottelun päättymistä eikä laajasalolaisiakaan enää peli kiinnostanut. Lisäajalla LPS:n paras pelaaja Gembege pääsi vielä niittaamaan alakulmaan, mutta tämä ei haitannut enää ketään. Laajasalolaisia oli tosiaankin se bussillisen verran väkeä paikalla. Luulin ennen matsia, että huhut tästä olivat vain vitsejä. Vittuiluhuutojen taso oli odotetun vahva, arsenaalista löytyi mm. "Suomi klapklapklap", "rautaa rajalle", "ryssät haisee paskalle", "ryssällä ei seiso".  Kyllähän siellä omiakin muutaman kerran kannustettiin.
|
|
|
|
putsari
Poissa
Suosikkijoukkue: Saimaa Sharks, SWFC, LaPa
|
 |
Vastaus #712 : 22.09.2007 klo 21:02:37 |
|
Todellakin tärkeät pisteet Rakuunoille. Pelasiko KV koko pelin? Oliko Seppä Rakuunoiden maalilla? Jos kerran LPS:n fanien huudot olivat tuota luokkaa, niin ehkä oli parempi, että tällä kaudella kärjessä pelannut kamerunilainen Cisse ei enää vahvista Rakuunoita. Neekeri ryssien joukkueessa olisi voinut olla liian iso pala purtavaksi näille ultrille.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.09.2007 klo 21:04:34 kirjoittanut putsari »
|
|
|
|
|
surinamilainen
Poissa
|
 |
Vastaus #713 : 22.09.2007 klo 21:22:43 |
|
Hienoa Rakuunat!! 
|
|
|
|
Spude
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakuunat
|
 |
Vastaus #714 : 22.09.2007 klo 21:29:34 |
|
Todellakin tärkeät pisteet Rakuunoille. Pelasiko KV koko pelin? Oliko Seppä Rakuunoiden maalilla? Jos kerran LPS:n fanien huudot olivat tuota luokkaa, niin ehkä oli parempi, että tällä kaudella kärjessä pelannut kamerunilainen Cisse ei enää vahvista Rakuunoita. Neekeri ryssien joukkueessa olisi voinut olla liian iso pala purtavaksi näille ultrille.
KV pelas koko matsin. Monessa matsissa on paistanut läpi Saarelman turhautuneisuus, kun joukkuetoverit eivät ole olleet yhtään samalla aaltopituudella. Tänään kuitenkin Saarelmallakin tuntui olevan hymy herkemmässä, kun pelikin kulki vähän paremmin. KV yritti toisella jaksolla näppärää nostoa 30 metristä, kun veskari oli vähän liian ulkona maaliltaan, mutta ylihän se meni niukasti. Sanoisin, että tästä on oikein hyvä jatkaa. Seppä oli penkillä ja kehiin oli pistetty venäläinen sälli nimeltään Jevgeni Bogumilov, joka on ilmeisesti FC Terminalin miehiä. Oikeana laitapakkinakin hääri joku uus heppu tai en ainakaan muista aiemmin nähneeni sitä. Tuohon huuteluun sen verran, että olisihan tuo neekeri-huutelu ollut melkoista idiotismia, kun LPS:lla pelasi pari tummempaa kaveria omissa riveissään. Mieleeni juolahti vain, että jos kotiyleisö olisi alkanut kuumentamaan näitä "neekereitä", niin olisiko se tuomittu palloliiton taholta rankemmalla kädellä. Tähän ryssittelyyn kun ei varmasti tulla puuttumaan millään tavalla..
|
|
|
|
putsari
Poissa
Suosikkijoukkue: Saimaa Sharks, SWFC, LaPa
|
 |
Vastaus #715 : 22.09.2007 klo 23:55:07 |
|
Tuohon huuteluun sen verran, että olisihan tuo neekeri-huutelu ollut melkoista idiotismia, kun LPS:lla pelasi pari tummempaa kaveria omissa riveissään. Mieleeni juolahti vain, että jos kotiyleisö olisi alkanut kuumentamaan näitä "neekereitä", niin olisiko se tuomittu palloliiton taholta rankemmalla kädellä. Tähän ryssittelyyn kun ei varmasti tulla puuttumaan millään tavalla..
Kiitos Spude raporteista. Itse en peliin valitettavasti päässyt. Tämä Cisse juttu oli pelkkä heitto LPS:n fanien ryssittelyyn. Rakuunoita on tullut seurattua koko seuran historiansa ajan. Ryssittelyä seuran pelaajat ovat saaneet kuulla katsomoista jo paljon ennen tätä kautta. Sanaa neekeri pidetään tiettyä ihmisryhmää halventavana sanana. Jos venäläistä sanoo ryssäksi, niin ei siinä sen positiivisemmat tarkoitukset ole takana. Kukkamekkoilut sikseen 3 pojoa kotiin ja siitä kiitos.
|
|
|
|
Spude
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakuunat
|
 |
Vastaus #716 : 23.09.2007 klo 00:20:00 |
|
Joo ymmärsin kyllä ton Cisse heiton. Eikä ollu tarkotus jeesustella ryssittelystä, mut otinpa asian esimerkkinä esille. Tässä maassa se tuntuu olevan "ihan jees", kun taas neekeri-sanan viljely on ihan saatanan rasistista. Aavistuksen ironinen asia. Oikeastaan eilisen huudot vain lähinnä huvittivat, kun umpilärveissä ollut apinalauma näitä huuteli. Pisti hymyilyttää.  Järkkäreitä tais olla puol tuntia ennen matsia jopa yks, mutta kun huomattiin valtaisa vierasedustus niin järjestyksenvalvonnan määrää jouduttiin jopa tuplaamaan. Kovia päätöksiä.
|
|
|
|
Henkkiz
Poissa
|
 |
Vastaus #717 : 23.09.2007 klo 13:33:00 |
|
Tossa luettuani koko topicin läpi, niin on todettava, että kyllä Rakuunat lähtötilanteeseen nähden on hyvässä jamassa. Sarjapaikan säilyttäminen on omissa käsissä ja ensi kausikin on turvattu siltä osin, että ihmisiä seuran takana pysyy(toivottavasti). Kaikin puolin tämä kausi on ollut parempi kuin edellinen, lukuunottamatta alkukauden hölmöilyjä.
|
|
|
|
Thousand Lakes
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi / Rakuunat...
|
 |
Vastaus #718 : 23.09.2007 klo 15:52:29 |
|
Voi vittu mitä jeesustelua. Jos olisitte kiertäneet vieras-pelejä, tietäisitte että tuota ryssittelyä on kuultu monta vuotta. Tänä päivänä tuo vaan osuu maaliin harvinaisen hyvin. Nostetaan nyt kissa pöydälle: kylmä faktahan on, että tuo ryssien määrä niin kentällä kuin katsomossakin on ihan saatanan surullista. Henkilökohtaisesti en yksinkertaisesti ymmärrä, minkä ja kenen etuja tällä oikein ajetaan. Onhan se helvetti ettei aladivareihin saada minkäänlaista ulkomaalaiskiintiötä, kyllä tällä tehdään niin perkeleesti hallaa Suomi-futikselle. Itse koen, että tällä meinigillä on käännetty selkä niin kannattajille, kaupungille kuin maallekkin, näin jalkapallomielessä. Ja tässä tilanteessa on ainakin omasta mielestäni ihan vitun turha jauhaa mitään ”no sentään on joukkue kasassa/ divarissa” ym. muuta paskaa, koska se ei ole sitä muuta kuin paperilla, hyvä jos sielläkään. Huomisesta ei ole minkäänlaisia takeita, senkään vertaa mitä aikaisempina vuosina on ollut.
Rakuunoille uusi nimiehdotus: Kasakat
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #719 : 23.09.2007 klo 15:56:18 |
|
Rakuunoille uusi nimiehdotus: Kasakat
- Onhan se kyllä aika irvokasta, että Suomen armeijan kunniakkaista perinteistä kumpuava nimi "Rakuunat" tarkoittaa tänä päivänä venäläisten miehittämää lappeenrantalaista jalkapallojoukkuetta. 
|
|
|
|
FIGO
Poissa
|
 |
Vastaus #720 : 23.09.2007 klo 16:41:44 |
|
Huudoille  mutta tunnelma oli kuulema ollut jees! 
|
|
|
|
Spude
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakuunat
|
 |
Vastaus #721 : 23.09.2007 klo 18:00:00 |
|
Voi vittu mitä jeesustelua. Jos olisitte kiertäneet vieras-pelejä, tietäisitte että tuota ryssittelyä on kuultu monta vuotta. Tänä päivänä tuo vaan osuu maaliin harvinaisen hyvin. Kuten totesin, ei tässä tarkotus ollut mitenkään jeesustella isommin, ihan "teräviä" huutoja sieltä tuli. Silmä pois perseestä. Nostetaan nyt kissa pöydälle: kylmä faktahan on, että tuo ryssien määrä niin kentällä kuin katsomossakin on ihan saatanan surullista. Henkilökohtaisesti en yksinkertaisesti ymmärrä, minkä ja kenen etuja tällä oikein ajetaan. Onhan se helvetti ettei aladivareihin saada minkäänlaista ulkomaalaiskiintiötä, kyllä tällä tehdään niin perkeleesti hallaa Suomi-futikselle. Itse koen, että tällä meinigillä on käännetty selkä niin kannattajille, kaupungille kuin maallekkin, näin jalkapallomielessä. Tästä olen ihan samaa mieltä ja tuskin hirveästi eri mieltä voi ollakaan. Tähän tilanteeseen nyt ikävä kyllä vain ajauduttiin talvella. Massalla on kyllä halua ja tahtoa, mutta taidot ovat liian vähissä ja yksin kun vääntää hommaa ilman todellisia seuranjohtamiskykyjä, niin eihän siitä oikeasti tule paskaakaan. Haaviin ei jäänyt suomalaisia pelaajia, vanhat lähtivät pakoon. Nyt venäläiset pyörittävät omaa sirkustaan ja siinä taitaa nykyään meiän puheenjohtaja olla aikamoinen sivustaseuraaja. Katsomossa majailevia lappeenrantalaisia venäläisiä taas on turha syytellä mistään. Kysymys kuuluu, että missä vitussa on suomalaiset? Selitykset, että "siellä pelaa vaan ryssiä" on vähän kyseenalainen kun kaikki käy kyrpä pystyssä katsomassa mm. Namikan muukalaislegioonaa, jossa ei ole pelannut yhtään omaa kasvattia moneen vuoteen. Ja tässä tilanteessa on ainakin omasta mielestäni ihan vitun turha jauhaa mitään ”no sentään on joukkue kasassa/ divarissa” ym. muuta paskaa, koska se ei ole sitä muuta kuin paperilla, hyvä jos sielläkään. Huomisesta ei ole minkäänlaisia takeita, senkään vertaa mitä aikaisempina vuosina on ollut. Ite ainakin tyydyn tähän vaihtoehtoon mielummin kuin siihen, että seuraa ei enää olisi. Seurana Rakuunat on meikäläisen mielestä vakaammalla pohjalla kuin moneen vuoteen. Tähän kauteen lähettäessä suomalaiset pelaajat välttelivät Rakuunoita kuin ruttoa, lähinnä parin edellisen kauden jäljiltä. Tarviiko ihmetellä, ettei täällä tällä kauella oo suomalaisia juurikaan pelannu, kun viime kausien meininki on ollut hirveetä puuhastelua. Venäläisten tulo on tuonut touhuun vähän uskottavuutta (vaikka iltapaska kirjottaisi mitä) ja ensi kaudeksi Rakuunat saattaa olla suomalaiselle pelaajalle ihan hyväkin vaihtoehto, kun mahdollisuus on saada esim. jonkinlaista palkkaakin ja joukkueella on tähtäin ylöspäin. Ei se Saarelmakaan tänne sympatian takia tullut. Ei voi mennä vannomaan, mutta uskon, että Rakuunat muistuttaa jo ensi kaudella aavistuksen suomalaisjoukkuetta. Ekoakin on suunniteltu ens kauden valmentajaks. Kyllähän tämä nykyinen tilanne tavallaan vituttaa, mutta jos tuntuu liian ylivoimaselta niin voi alkaa hunttaamaan iki-ihanaa PEPOa tai runkkaamaan sohvalla canal+:lta tulevien liverpoolin ja manu-pelien tahtiin. Meikäläiselle noi ei ole vaihtoehtoja.
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.09.2007 klo 18:06:07 kirjoittanut Spude »
|
|
|
|
|
Benny Pronssijalka
Poissa
Suosikkijoukkue: Super Tele, SVHK & Super-Vesku maalivahtina
|
 |
Vastaus #722 : 23.09.2007 klo 18:04:05 |
|
Harmillinen tilanne Rakuunoilla joo. Toivottavasti säilyvät Kakkosessa ja ajan myötä joukkue taas suomalaistuisi. Mutta kuitenkin varovainen ehkä ensi kauden KTP-Rakuunat-matseille
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #723 : 24.09.2007 klo 09:06:34 |
|
Onko vanhat maksettu : 
|
|
|
|
D mies
Poissa
|
 |
Vastaus #724 : 25.09.2007 klo 11:48:27 |
|
Monessa asiassa samaa mielta Spuden kanssa. Sen haluan kuitenkin sanoa, etta nykyisen tilanteen juuret on pidemmalla kuin viime talvessa. Lappeenrannassa ei ole osattu, ei aina edes haluttu osata, normaalia seuratoimintaa. Vaikea arvioida kuinka paljon se johtuu nyt jo yli kymmenen vuoden takaisesta fuusiosta ja sen aiheuttamasta perinteen katkeamisesta.
|
|
|
|
|
|