FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.02.2026 klo 08:20:27 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 42
 
Kirjoittaja Aihe: Warkaus JK 2009  (Luettu 69817 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #475 : 15.05.2009 klo 20:03:43

Miten reservien peli? Tekikö Ville "liian hyvä neloseen" Hämäläinen monta?
Kuntorannan Seppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huoh <3


Vastaus #476 : 16.05.2009 klo 21:05:51

Speedyltä sain puhelun,
HIFK häviämään tullut on,
vannon vaikka haudan kautta,
lyön koko lahalla Valkautta!


Mukana

mukana jos pää kestää ja runosuoni on piritukossa!!
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #477 : 17.05.2009 klo 14:31:38

Speedyltä sain puhelun,
HIFK häviämään tullut on,
vannon vaikka haudan kautta,
lyön koko lahalla Valkautta!


mukana jos pää kestää ja runosuoni on piritukossa!!

Mitä vittua nyt taas :D.

Tänään kaatuu IFK! Yksi maali riittänee voittoon, mutta Valkosiipien 3-0 voittoon uskotaan. Maalit Kaivonurmi, Klimov ja Kytölä.

Yllättävän asiallinen radiomainos bongattu tänään Oikealta Asemalta. Se, miksi helvetissä sitä kuuntelin, jääköön salaisuudeksi, mutta jotain markkinoinnin eteen siis sittenkin tehdään.
VarTP

Poissa Poissa


Vastaus #478 : 17.05.2009 klo 19:42:28

fanibussi mikkeliin ois kova juttu
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #479 : 17.05.2009 klo 19:47:52

1-0 voitto Kaivonurmen maalilla Ylos Annetaan taas Rickylle kunnia (känni)raportoida tarkemmin ja laitellaan muutamia huomioita ranskalaisilla viivoilla

- Klimov oli pirteällä pelipäällä tänään, olisi suonut Dimalle maalin tänään
- Kinnunen oli ensimmäisellä jaksolla pirteä ylöspäin, mutta toisella jaksolla hävisi kuvasta
- Toisen puoliajan painostuksesta huolimatta Hifk ei päässyt kuitenkaan kokeilemaan JK maalissa pelannutta Kuusistoa
- Hifkin pelaajilla ei oikein mennannut pää kestää, joka tilanteesta piti mussuttaa tuomarille, ei kyllä yllätä ku kyseessä on hesalainen porukka
- Kingeille Ylos vaikka meno oli vaisumpaa kuin viime vuonna imo
- Lehijoki-Kytölä kaksikko oli taas erittäin hyvä keskikentällä

AM 328 Ylos
Morpheus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Warkaus JK


Vastaus #480 : 17.05.2009 klo 20:42:58

Joo, heitellään täältäkin muutama ranskalainen:

- Kuljetusliike Kouvalainen, pallo liikkeelle prkl!
- Pallottomien pelaajien liike puutteellista. Ylöspäin lähdettiin liian hitaasti, HIFK ehti pudottaa koko porukan alas ja sitten olikin vaikeaa löytää reittejä eteenpäin. Useampi tilanne meni myös niin että, vaikka olisi ollut paikka mennä ylöspäin niin käännyttiin omaa maalia kohti, puutteita kommunikaatiossa?
 - HIFK odotetun vaisu, loppunumerot vain 1-0, mutta olisi pitänyt olla enemmän. Ok, HIFKillä yksi tolppa ja pari hässäkkää, mutta muuten paikat aikalailla vähissä, varsinkin ekalla puoliajalla. Kulmat oli vaarallisen näköisiä, muttei niistäkään sitä yhtä tolppaa lähemmäs päässeet.
- Kaivonurmen järkevää ja Klimovin sähäkkää liikkumista pitäisi pystyä hyödyntämään paremmin. Luova pelintekijä toivelistalla.

Tärkeät kolme pistettä tuli, mutta mutta, pahoin pelkään, ei, oikeastaan tiedän, että torstaina samanlaisella esityksellä ei ole tuliaisia odotettavissa kovan KäPan kellistäneen EmPeen kotiluolasta. Pruuv mii vroong, pliis!
jesse72

Poissa Poissa


Vastaus #481 : 17.05.2009 klo 20:51:00

Iivanainen loukaantui KäPä-pelissä saaden ison haavan päähänsä, mutta toivottavasti pystyy pelaamaan WJK-pelissä.
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #482 : 17.05.2009 klo 21:13:05

Iivanainen loukaantui KäPä-pelissä saaden ison haavan päähänsä, mutta toivottavasti pystyy pelaamaan WJK-pelissä.

Toivottavasti Ive olisi pelikunnossa, vaikka kipeää tekeekin nähdä Warkaus JK ikoni vieraassa paidassa Alas
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #483 : 17.05.2009 klo 21:56:59

Toivottavasti Ive olisi pelikunnossa, vaikka kipeää tekeekin nähdä Warkaus JK ikoni vieraassa paidassa Alas

Lainaus
Aivan toisen puoliajan alussa mikkeliläisleiri sai jobinpostia, kun toppari Mikko Iivanainen joutui jättämään kentän loukkaantumisen takia. Iivanaisen päähän tuli pelitilanteessa ammottava haava, joka vaati sairaalakäyntiä ja tikkien ompelemista miehen päähän. Vamma pitäneekin Iivanaisen pois tulevan viikon molemmista otteluista.

Tämä MP:n sivuilta. Paha takaisku Sinisillekin ottelua ajatellen.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #484 : 17.05.2009 klo 22:32:20

Odotukset ennen ottelua olivat korkealla. Warkaus JK saisi ensimmäistä kertaa tällä kaudella vastaansa joukkueen, joka yrittäisi haastaa varkautelaiset aktiivisella prässillä ja lyhytsyöttöpelillä. Ja vitut sai. Kauniin jalkapallon, alueprässin ja lyhytsyöttöpelin nimiin vannova Remmel oli kuitenkin joukkueen kompuroidessa hylännyt Rinus Michelsin idealistiset opit ja toi Varkauteen vetäytyvän, keskustan tukkivan ja pelin laitoihin ohjaavan sekä Charles Reepin teesein pitkällä roiskaisulla peliä rakentavan IFK:n. Enkä ihmettele miksi.

Tukkimalla keskustan IFK saikin pimennettyä Kaivonurmen ja Kouvalaisen täysin. Keskustan tukkiminen johti kuitenkin siihen, että IFK:n laitapuolustajat joutuivatkin usein 1 vs. 1 -tilanteisiin varkautelaisten laitureita vastaan ja etenkin Klimov piti IFK:n Kimmo Sivulaa pilkkanaan useampaankin otteeseen.

Klimovin voittamasta 1 vs. 1 -tilanteesta syntyi ottelun ainoa maalikin. Klimov ohitti laidallaan Sivulan, jätti rytminvaihdoksella jälkeen muutkin punapaidat ja pääsi laukomaan kohti Walter Viitalan vartioimaa IFK-maalia. IFK:n parhaana erottunut Viitala onnistui Klimovin laukauksen torjumaan, mutta Samuli Kaivonurmi oli terävänä oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja puski paluupallon varmasti verkon perukoille.

Ottelu pysyi tasaisena vain kotijoukkueen huolimattoman viimeistelyn seurauksena. Mikäli vierailijoiden lukuisista karmeista harhasyötöistä syntyneet vastahyökkäykset olisi pystytty hyödyntämään edes kohtuullisesti, olisivat lukemat olleet helposti 3-0 tai enemmänkin. Muutoksen IFK:n pelifilosofiassa ymmärtää täysin. HIFK:n alkukauden rämpiminen ei Rickyä enää ihmetytä. Lyhytsyöttöpeli joukkueella, jolle kiireetön kolmen metrin syöttö omalle miehelle tuottaa suunnattomia ongelmia, on ajatuksenakin huonohko, mutta käytönnössä takuuvarma katastrofi.

Warkaus JK:n puolustuslinja selvisikin pelitilanteissa jälleen melko helpolla ja vähätkin vaaran paikat joukkue klaarasi tyylikkäästi viime hetkillä. Henri Lehijoen peliä linjan edessä ei voi kuin ihailla. Eipä uskoisi, että kyseessä on sama mies, joka huhtikuussa KuPS:n A-junioreita vastaan esitti sellaisia otteita, ettei miestä olisi uskaltanut kentälle toivoa helpoimpaankaan otteluun. Kuukautta myöhemmin Lehijoki on kenties joukkueen tärkein pelaaja: pallollisena taitava, älykäs ja puolustuspäässäkin vakuuttava.

Kritikiinpoikanen menköön tänään akselille Kouvalainen-Kaivonurmi. Jälkimmäisen voittomaalista huolimatta. Eikä siksi, että miehet olisivat olleet huonoja, vaan siksi, että kaikki tietävät miesten pystyvän myös parempaan. Klubi ei kykene tällä hetkellä tarjoilemaan kyseisille kavereille riittävästi laadukkaita palloja jalkaan, mutta täytyy sanoa, etteivät miehet ainakaan tänään juuri mitään tehneet tilanteen helpottamiseksi. Jo yksinkertainen suunnitelma tilan tyhjentämisestä ja täyttämisestä kentän kahden ylimmän miehen kesken parantaisi pelattavuutta kummasti. Kaksi liikettä, ensimmäinen liike vastustajalle, toinen omille. Back to basics ja J. Tammisen prinsiippitehtaalle. Selvää nimittäin on, että mikäli Klubi tahtoo voittojen tiellä myös vierasotteluissa jatkaa, on Kouvalaisen ja Kaivonurmen vahvuudet saatava maksimoitua.

Tärkein, kolme pistettä kuitenkin taas saavutettiin. Pelin on silti parannuttava, mikäli Mikkelistä ja Kuusankoskelta pisteet halutaan mukaan. Ja mukaanhan ne halutaan.

Lehijoelle ja Kuusiston voittoisalle ja nollapeliin päättyneelle debyytille Ylos.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2009 klo 00:00:59 kirjoittanut Ricardo Leite »
Juuti

Poissa Poissa


Vastaus #485 : 17.05.2009 klo 22:38:10

Tänään oli yleisöäkin ihan mukavasti. Kun tohon 320 juniorit yms. laskee niin varmaa päälle 400 päästiin.

Ja torstaina Mikkeliin. Tuoppi
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #486 : 17.05.2009 klo 22:39:57

1-0 voitto Kaivonurmen maalilla Ylos Annetaan taas Rickylle kunnia (känni)raportoida

Selvänä joutui vetämään. Tylsää hommaa. Hyviä huomioita pariltakin nimimerkiltä ranskalaisittain. Vääntäkää seuraavan kerran raporttimuotoon. Mielellään lukisi joskus muiden tekstejä oman spämmäämisen sijasta.
pile

Poissa Poissa


Vastaus #487 : 17.05.2009 klo 22:47:29

Tänään oli yleisöäkin ihan mukavasti. Kun tohon 320 juniorit yms. laskee niin varmaa päälle 400 päästiin.

Ja torstaina Mikkeliin. Tuoppi
Hep, I'm in. Tästä voitosta on hyvä jatkaa kohti torstaita. Tuoppi
Juuti

Poissa Poissa


Vastaus #488 : 17.05.2009 klo 22:55:14

Todettakoon vielä, että snadien kinkkien laajalle sanavalikoimalle, joka koostui sanoista "vittu,homo,runkkari". Ylos
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #489 : 17.05.2009 klo 23:08:48

Olen muuten aivan varma, että Kaivonurmi on ainoa pelaaja Warkaus JK:n historiassa, joka on tehnyt kauden kolmessa ensimmisessä kotiottelussa kaikissa voittomaalin ja netonnut noista otteluista vain yhden veikkaustähden :D. Seurahistoriaa!


Koodia:
Ottelupöytäkirja	 	 	 
 
Sarja KAKKONEN / LOHKO A
Kenttä Keskuskenttä, Varkaus
Ottelu Warkaus JK - HIFK Tulos 1 - 0 (1 - 0)
Ott. nro 17461 Yleisö 328
Erotuomari Niiranen Mikko Aika 17.5.2009
Av. erot. 1 AET 1. puoliaika 18:30:05 - 19:15:32
Av. erot. 2 AET 2. puoliaika 19:28:53 - 20:53:14
Tarkkailija Halonen Veli-Pekka
 
Joukkueet

Warkaus JK
10 Hyvärinen Pekka
16 Kaivonurmi Samuli
13 Kinnunen Jaakko
11 Klimov Dimitri
9 Kouvalainen Toni
2 Kuronen Juuso
1 Kuusisto Niko
20 Kytölä Jukka
17 Laakkonen Anssi
14 Lehijoki Henri
18 Pirinen Samu
 
19 Jokela Anssi
5 Manninen Eetu
21 Rantanen Jukka
7 Sutinen Teemu

HIFK

13 Britschgi Anton
5 Kankkunen Teemu
8 Leppälahti Jussi
2 Määttä Henri
16 Pyhälä Riku
25 Sivula Kimmo
9 Standertskjöld-Nordenstam Peter
14 Swanljung Anton
3 Tanner Markus
1 Viitala Walter
17 Åström Petrus
 
19 Jormanainen Valtteri
21 Lindfors Oskar
12 Ranta Atte
15 Rikkilä Antti
20 Suonio Henrik
24 Tenhovuori Henry
 
Tapahtumat
 
Min Joukkue                 Tapahtuma            Nro     Pelaaja
41 Warkaus JK        Maali                       16       Kaivonurmi Samuli
68 HIFK                   Varoitus                2 Määttä Henri
82 HIFK                   Vaihto                 8 Leppälahti Jussi
                                                20      Suonio Henrik
84 HIFK                   Varoitus                      14       Swanljung Anton
85 HIFK                   Varoitus                 3 Tanner Markus
90 Warkaus JK        Varoitus                      13       Kinnunen Jaakko
« Viimeksi muokattu: 17.05.2009 klo 23:14:43 kirjoittanut Ricardo Leite »
Juuti

Poissa Poissa


Vastaus #490 : 17.05.2009 klo 23:13:02

Olen muuten aivan varma, että Kaivonurmi on ainoa pelaaja Warkaus JK:n historiassa, joka on tehnyt kauden kolmessa ensimmisessä kotiottelussa kaikissa voittomaalin ja netonnut noista otteluista vain yhden veikkaustähden :D. Seurahistoriaa!

Hyvä ja tärkeä tieto millä kehuskella kavereille. Ylos
jürgen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #491 : 17.05.2009 klo 23:59:59

Olen muuten aivan varma, että Kaivonurmi on ainoa pelaaja Warkaus JK:n historiassa, joka on tehnyt kauden kolmessa ensimmisessä kotiottelussa kaikissa voittomaalin ja netonnut noista otteluista vain yhden veikkaustähden :D. Seurahistoriaa!

Sanoisin että häpeällistä. Aikamoista puusilmäisyyttä noi veikkaustähti valinnat ovat raadilta olleet. Tänään Kaivonurmelta hieman heikompi peli mutta viime viikonlopun Kotka pelissä oli tähtien arvoinen. En ummarra veikkausraatia Alas


Vaikka AM olikin tänään hyvä niin itse ainakin odotin 400 maksaneen katsojan ilmaantumista paikalle. Kaikki palikat olivat kohdillaan (edellisestä pelistä 4-0 voitto, sää suosi yms.), mutta jostain syystä jäätiin "vain" 328, joka sekin on hieno määrä. Mielestäni Varkauteen olisi saatava samanlaisia tekijöitä kuin Mikkelissä, jotka tekisivät paikallislehteen juttuja ja pitäisivät JK:ta puheissa. Perjantain Warkauden lehti oli mielestäni häpeällinen. Lehdessä oli puolen sivun kokoinen juttu Remmelistä :O :keskari: jutun lopussa mainittiin kyllä Warkaus JK:n otteet mutta ei hyvää päivää. Kirjoitetaan VIERASJOUKKUEEN valmentajasta ennen peliä. Ei minua ainakaan kiinnosta mitä jonkun toisen joukkueen valmentaja on edellisissä peleissä touhunnut.

Me emme pyydä me vaadimme: Warkaus JK:lle hovitoimittaja ja näkyvyyttä lehtiin!
Pykorock

Poissa Poissa


Vastaus #492 : 18.05.2009 klo 06:20:07

IFK:n parhaana erottunut Viitala onnistui Klimovin laukauksen torjumaan, mutta Samuli Kaivonurmi oli terävänä oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja puski paluupallon varmasti verkon perukoille.

Aurinkokatsomosta seuranneena näytti rinnalla tehneen tuon maalin Ylos
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #493 : 18.05.2009 klo 10:24:59

Aurinkokatsomosta seuranneena näytti rinnalla tehneen tuon maalin Ylos

Ok. Itse en kovin hyvästä kulmasta tilannetta nähnyt, joten puskuksi automaattisesti tulkitsin.
Morpheus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Warkaus JK


Vastaus #494 : 18.05.2009 klo 14:29:22

Fanibussia olis nyt tarjolla Mikkeliin torstaina. Suunnitteilla olisi semmoinen n. 16 hengen minibussi, jos vaan lähtijöitä tulee tarpeeksi (= auto täyteen). Hinta olisi n.20 € + tietenkin ottelulippu sen mukaan oletko normaali, epänormaali, opiskelija, ruma, komea jne. (en tiedä tarkemmin EmPeen hinnoittelupolitiikkaa)

Sitovat ilmoittautumiset mahd. pian privana allekirjoittaneelle.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #495 : 18.05.2009 klo 14:40:08

Fanibussia olis nyt tarjolla Mikkeliin torstaina. Suunnitteilla olisi semmoinen n. 16 hengen minibussi, jos vaan lähtijöitä tulee tarpeeksi (= auto täyteen). Hinta olisi n.20 € + tietenkin ottelulippu sen mukaan oletko normaali, epänormaali, opiskelija, ruma, komea jne. (en tiedä tarkemmin EmPeen hinnoittelupolitiikkaa)

Sitovat ilmoittautumiset mahd. pian privana allekirjoittaneelle.

Lutuuria. Messis Ylos.
VarTP

Poissa Poissa


Vastaus #496 : 18.05.2009 klo 15:11:07

Perkele ku Iverson meni ittesä telomaan, joutuu uusiks miettimään onko Mikkelin reissu vaivan väärti.
Kalakalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #497 : 18.05.2009 klo 15:15:25

Otetaanko myllyt ennen vai jälkeen pelin ;) ?
el Blanco

Poissa Poissa


Vastaus #498 : 18.05.2009 klo 15:33:16

Ja sehän bussi ei sitten ikinä yhtenä kappaleena takaisin Pohjois-Savoon lähtenyt...
pinni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet, Warkaus JK


Vastaus #499 : 18.05.2009 klo 18:29:18

Meitä on viis lähdössä henkilöautolla mikkeliin, koska köyhän opiskelijan talous ei salli bussihintaa Ylos Alas

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 42
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa