jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #250 : 11.04.2009 klo 11:48:00 |
|
Jos Club De Layn saisi päiväksi lainaan?
no eikös se proke oo sinne jo buukattu? Vieläpä pelipäivänä, mutta menköö...
|
|
|
|
|
Jorma_Harrikka
Poissa
|
 |
Vastaus #251 : 11.04.2009 klo 19:41:49 |
|
Onkos kellään heittää syväanalyysia lohkon 2 joukkueista?
HooGee 4 pelas viime kaudellakin meiän kans samassa lohkossa eikä vakuuttanu. Junnupelaajia tai juuri yli-ikäiseksi jääneitä höystettynä parilla vanhalla sotaratsulla.
Honka Ajaxia vastaan tuli pelattua harkkaottelu viime kuussa ja melko hidastempoinen matsi olikin. Samalla tavalla kuin edellä kyseessä juniorijoukkue, jossa oli valmentaja mukana pelaamassa. Valmentaja yllättäen joukkueensa paras pelaaja.
Ot-77 Aarni Utd pudonnut vitosesta ja on tullu etenki jokakeväisessä Windfield Cupissa väännettyä niiden kanssa aika tasaisia matseja. Taitoa löytyy, mutta joukkuekuria ei juurikaan.
Tikkaa vastaan tuli pelattua toissa kaudella yksi matsi, joka voitettiin. Sen perusteella en osaa mitään erikoista jengistä sanoa.
Eli tietoa kaivattais muista jengeistä.
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #252 : 11.04.2009 klo 20:41:17 |
|
salaperäsyyen verho rakoilee... www.lahenpojat.com
|
|
|
|
|
Seppo Merilokki
Poissa
|
 |
Vastaus #253 : 12.04.2009 klo 17:51:15 |
|
Onkos kellään heittää syväanalyysia lohkon 2 joukkueista?
Ot-77 Aarni Utd pudonnut vitosesta ja on tullu etenki jokakeväisessä Windfield Cupissa väännettyä niiden kanssa aika tasaisia matseja. Taitoa löytyy, mutta joukkuekuria ei juurikaan.
Siinä on aika hyvä analyysi joukkueesta. Pelaajapula/pelaajien sitoutumisen taso vaivannut viime vuosina. Editoidaan vähän, tikulla silmään jne 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.04.2009 klo 10:01:55 kirjoittanut Seppo Merilokki »
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #254 : 15.04.2009 klo 11:57:13 |
|
kohta mennää, vai mennääkö?
Yllättävän pian tuli ensimmäinen puuhasteluporukka vastaan, joka soitti että voisko peliä siirtää kun niiltä on melkei koko porukka intissä kiinni. Siis melkein koko porukka. Voihan se olla et siellä on vain pari pelin sielua kinessä, ja puuhamies yrittää vaan kisuttaa parasta mahollista nippua kasaan. Tiiä näistä.
Mut vittu silti. Täs nyt pitäis klo 15:sta mennessä löytää joku vuoro tälle pelille, joka sopis tän kyseisen porukan iltavapaille. Voi olla ettei jaksa yrittää, ja yritys voi myös olla kohtuu turhaa täällä Reippaan ja kyykän valtakunnassa, kun tässä pitää myös jemmailla yhtä viikkoa cupin kolmannen kiekan varalle.
Mut vittu haloo!!! Tulevat puuhamiehet, jotka luette tätä. Älkää nyt vittu pistäkö ilmottautumista sisään, jos teiän porukasta valtaosa on esmes. intissä, samassa vuorossa Koffilla tai missä lie runkkausringissä. Nää vitun sarjat ei voi pyöriä yhen porukan mielen mukaan.
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #255 : 15.04.2009 klo 12:03:04 |
|
Mut vittu haloo!!! Tulevat puuhamiehet, jotka luette tätä. Älkää nyt vittu pistäkö ilmottautumista sisään, jos teiän porukasta valtaosa on esmes. intissä, samassa vuorossa Koffilla tai missä lie runkkausringissä. Nää vitun sarjat ei voi pyöriä yhen porukan mielen mukaan.
Ei ni, ja jos tälläsii rinkei o, ni sit sen ringin pitää olla vaa riittävän iso mistä ammentaa  Toisaalta toinen alasarjojen pahimmista vitsauksista on:"Ei me voida ottaa yli kaheksaatoista pelaajaa meidän jengiin, koska sillon kaikki ei mahu lapulle aina."
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #256 : 15.04.2009 klo 12:12:06 |
|
Syvä uuhh näille puuhastelijoille. 
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #257 : 15.04.2009 klo 12:14:17 |
|
Ei ni, ja jos tälläsii rinkei o, ni sit sen ringin pitää olla vaa riittävän iso mistä ammentaa  Toisaalta toinen alasarjojen pahimmista vitsauksista on:"Ei me voida ottaa yli kaheksaatoista pelaajaa meidän jengiin, koska sillon kaikki ei mahu lapulle aina." ja taas tullaa siihen, että eihän tää oo reilua niitä kohtaan jotka on varautunu. Meilläkin on 25 jannua vesi kielellä oottanu sarja-avausta, ja nyt mun sitte pitäis ilmotella viikkoa ennen, että se siirtyykin ajankohtaan x, tai sitten sitä ei oo ollenka. Enpä taia jaksaa. Jos mä nyt lähen tällasen takia (yrittämään) siirtää tätä matsia, niin tavallaanhan mä näytän silloin vihreetä valoa tällaselle toiminnalle. Ja edesautan tällasten vammasten puuhia jatkossakin. Koittakoo sitte kairata sen 1+6 Mukkulaan, tai sitte me veetään vuorolla maalinteko-treenit, jota eilisen cup-väännön perusteella tarvitaan, ja tuuletellaan 3-0 (vai mitä se nyt on) voittoa. Mitenkäs BrDead tässä toimisi kokeneempana? Peli, vai periaate? edit: Ja siirtämishaluja ei ainakaan lisää tämän henkilön asenne, joka oli suunnilleen että "kyllähän se nyt pitää siirtää", kun itse taas sanoin että se ei ole meiän ongelma, ja että ennemminkin kyllähän teiän nyt vaan pitää tulla silloin ku ohjelmassa näin sanotaan. He ovat tosin paikasta, jossa veikkaisin ettei kentät ole kovinkaan suurella käytöllä, eivätkä voi ymmärtää että jossain voi olla vähän ahtaampaa näitten kenttien suhteen. Mutta silti. Ois ees esittäny hyvän syyn, mutta ku syy oli kärjistettynä se, että tultiin pilaamaan teiän lohko, ni hohhoijjaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.04.2009 klo 12:21:00 kirjoittanut jaanu$ »
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #258 : 15.04.2009 klo 12:25:35 |
|
ja taas tullaa siihen, että eihän tää oo reilua niitä kohtaan jotka on varautunu. Meilläkin on 25 jannua vesi kielellä oottanu sarja-avausta, ja nyt mun sitte pitäis ilmotella viikkoa ennen, että se siirtyykin ajankohtaan x, tai sitten sitä ei oo ollenka.
Enpä taia jaksaa. Jos mä nyt lähen tällasen takia (yrittämään) siirtää tätä matsia, niin tavallaanhan mä näytän silloin vihreetä valoa tällaselle toiminnalle. Ja edesautan tällasten vammasten puuhia jatkossakin. Koittakoo sitte kairata sen 1+6 Mukkulaan, tai sitte me veetään vuorolla maalinteko-treenit, jota eilisen cup-väännön perusteella tarvitaan, ja tuuletellaan 3-0 (vai mitä se nyt on) voittoa.
Mitenkäs BrDead tässä toimisi kokeneempana? Peli, vai periaate?
No en mä ny oo ku pari vuotta kokeneempi  Toki jos kaverilla ihan oikea syy on ottelusiirtoon, ni silloin on suostuttu. Viime vuonna siirrettiin sarjan avauspeli kuukautta myöhäsemmäksi, koska kotijoukkue BK-46 ei halunnut hiekalla pelata sitä ja kesemmällä oli jo nurtsi käytössä. Ei ollut vaikeata suostua. Toki Kutosessa a) vuorojen ja b) kenttien löytäminen on huomattavasti haastavampaa kuin Kolmosessa siirtotapauksissa. Varsinkin tänä vuonna pk-seudulla. Sinänsä isomman seuran edarina aina ollaan jonkinlainen joukkue jalkeille saatu. Paljon vaikeampaa se on kaveriporukoilla, joissa se mahdollisten rekryttävien pelaajien määrä on just se sama, mitä joukkueen pelaajamääräkin. Ite kyllä tiukkaisin, et montako ukkoa joukkueessa on ja montako ihan oikeasti on poissa ja mistä syystä. Jos luku on liian iso, ni suostuisin siirtoon. Sinänsä kuulostaa kyllä varsinaiselta kuningasidealta inttivuonna pyöräyttää samanikäisten joukkue kasaan piirisarjoihin.
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #259 : 15.04.2009 klo 12:30:27 |
|
Jos luku on liian iso, ni suostuisin siirtoon.
pelkästäänhän tässä ei oo mistään suostumisestakaan kyse, vaan siitä löytyykö vuoroa...
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #260 : 15.04.2009 klo 12:31:40 |
|
pelkästäänhän tässä ei oo mistään suostumisestakaan kyse, vaan siitä löytyykö vuoroa...
Toki. Jos vaikuttaa liian vaikealta, ni eihän siinä sit mitään. Kutosessahan yks luovutus vielä sallitaan.
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #261 : 15.04.2009 klo 14:05:04 |
|
Sopu löytyi lopulta  Eli sarjakausi aukeaa läpäreitten osalta 6.5 Jokelan kisaa vastaan. Tai vielä on toinenkin vähän ystävällismielisempi vääntö näistä, kun MyMy -matsi pelattanee joko 3. tai 9.5 aiemman 2.5 sijaan. Eli voi olla et mennään jo aiemminkin. Aiheuttanee toki pienoisen ottelusuman meille, riippuen miten toi cupin seuraava kiekka asettuu, ja mihin mennään, mutta pelaamaanhan tänne on tultu jne... vitut aiheuta mitään, toi kuppihan veetään jo kuun vaihteessa. Ja näitähän varten just rinki on laaja 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.04.2009 klo 14:09:24 kirjoittanut jaanu$ »
|
|
|
|
|
pelaaja_13
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & Arsenal, voiko klubia sympata??
|
 |
Vastaus #262 : 16.04.2009 klo 22:34:48 |
|
onko muilla ollu tänään ongelmia result coden kanssa?
|
|
|
|
|
Vanda
Paikalla
|
 |
Vastaus #263 : 17.04.2009 klo 01:05:46 |
|
|
|
|
|
|
kjps
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter Turku, HSV Hampuri, Pachuca Tuzos
|
 |
Vastaus #264 : 19.04.2009 klo 16:14:31 |
|
Pakko itsekkin heittää jotain veikkauksia lohkoon 7!
1. Lahen Pojat -ilmeisesti kova materiaali tälle tasolle
2. Fc Loviisa -sama kuin edellinen, mutta vieraspelit ratkaisevat "tappion"
3. Ares-86 -loput sijat ovatkin tiukempia, mutta rutiinilla kolmas tila
4. Pelikaani -viime kaudella käsittämättömän huono pelaajien tasoon nähden
5. JoKi -Eka kausi varmaan vähän tuntumaa hakien
6. HaNa -luultavasti vahvistunut?
7. RIlves/3 -Aika vaikea sanoa joukkueesta mitään
8. AskU -Voi olla vaikka lohkon 3:s mutta nyt näin
9. MyMy -Sama kuin edellinen, mutta edessä luultavasti rikkonainen kausi
Eli aika tasainen sarja varmasti tulossa
|
|
|
|
|
pelaaja_13
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & Arsenal, voiko klubia sympata??
|
 |
Vastaus #265 : 19.04.2009 klo 20:16:30 |
|
Pakko itsekkin heittää jotain veikkauksia lohkoon 7!
1. Lahen Pojat -ilmeisesti kova materiaali tälle tasolle
2. Fc Loviisa -sama kuin edellinen, mutta vieraspelit ratkaisevat "tappion"
jaanuksen hypetys näemmä tarttunut muihinkin totuuden nimissä loviisalle muu kuin ykköstila on minun papereissa pettymys. kuitenkin nippu on tahkonnut kaakon nelosta jo jonkin vuoden ja tietty rutiini pitäisi löytyä. kun taas lahden pojat on kokonaan uusi kööri ja vaikka (kuulemma) pelimiehiä jaanuksen lisäksi löytyykin jää kuitenkin tyytyminen haastajan rooliin. no joka tapauksesa kohta mennään!
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #266 : 19.04.2009 klo 20:24:40 |
|
jaanuksen hypetys näemmä tarttunut muihinkin totuuden nimissä loviisalle muu kuin ykköstila on minun papereissa pettymys. kuitenkin nippu on tahkonnut kaakon nelosta jo jonkin vuoden ja tietty rutiini pitäisi löytyä. kun taas lahden pojat on kokonaan uusi kööri ja vaikka (kuulemma) pelimiehiä jaanuksen lisäksi löytyykin jää kuitenkin tyytyminen haastajan rooliin. Kaakon nelosen tasosta en tiedä, mutta ehkä tällä siirtymällä saadaan edes pieniä viitteitä piirin alasarjojen tasoeroista. Itse veikkaan, että täyden päivätyön FC Loviisa saa tuossa lohkossa tehdä noustakseen. Varmasti yksi suosikeista silti. Uudenmaan Nelosessa joukkueella tuskin olisi mitään jakoa, Vitosenkin suhteen voi tehdä tiukkaa.
|
|
|
|
|
C
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 19.04.2009 klo 20:48:35 |
|
No huhu....vai että ei pärjäisi FC uuenmaan nelosessa.... Toisaalta pallo on pyöreä....
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #268 : 19.04.2009 klo 20:50:24 |
|
No huhu....vai että ei pärjäisi FC uuenmaan nelosessa.... Toisaalta pallo on pyöreä....
Uudenmaan Nelosen taso on noussut pystyjyrkästi viimeiset 5 vuotta. Joukkueet vilisevät pelaajia, joilla on kokemusta kakkosesta ja kolmosesta kaksinumeroinen määrä otteluita. Joukkueiden taitotaso on ihan eri planeetalta, mitä vielä 10 vuotta sitten. Ihan mikä tahansa pubijengi ei nelosessa enää pärjää. Toki Kaakon nelosen "kivikovuudesta" itsellä ei ole kovin suurta käsitystä, mutta...
|
|
|
|
|
C
Poissa
|
 |
Vastaus #269 : 19.04.2009 klo 20:58:36 |
|
No kyl minust Akilles - FC harkkapeli kertoo jotakin nelosen tasosat (Akilleshan tippu kolmosesta viime kauelt) peli päätty 2 - 2. FC johti 2 - 0, tottakai kyseessä oli harkkapeli, mut jotain osviittaa sentään mis mennään.... Totuushan on se et nouseminen sarjatasosta toiselletasolle on aina vaikeaa riippumatta divarista 6 - 4....
|
|
|
|
|
pelaaja_13
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & Arsenal, voiko klubia sympata??
|
 |
Vastaus #270 : 19.04.2009 klo 22:56:23 |
|
Ihan mikä tahansa pubijengi ei nelosessa enää pärjää
tähänhän mä vähän omaa spekulaatiotani perustinkin, elikkä loviisa ei käsittääkseni ole mikään "bubi/kaveriporukka" jollaisia muut jengit tässä sarjassa enemmän tai vähemmän ovat. BrDead on oikeassa siinä mielessä että kaakon nelosen taso tullaan kyllä mittaamaan, mutta ei tällä kaudella. sitäpaitsi kohta ei tarvitse enää arvuutella, koska kentällähän nää ratkastaan 
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #271 : 19.04.2009 klo 23:05:45 |
|
tähänhän mä vähän omaa spekulaatiotani perustinkin, elikkä loviisa ei käsittääkseni ole mikään "bubi/kaveriporukka" jollaisia muut jengit tässä sarjassa enemmän tai vähemmän ovat.
Jos ei olisi, niin se pelaisi Kaakon Kolmosta Uudenmaan Kutosen sijaan kaudella 2009 
|
|
|
|
|
Seppo Merilokki
Poissa
|
 |
Vastaus #272 : 19.04.2009 klo 23:56:04 |
|
No huhu....vai että ei pärjäisi FC uuenmaan nelosessa....
No kyl minust Akilles - FC harkkapeli
Mun lempi lätkäjengi on HC. Toisaalta jännin näkemäni fudismatsi on FC vs FC 
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #273 : 20.04.2009 klo 11:08:55 |
|
Pakko itsekkin heittää jotain veikkauksia lohkoon 7!
1. Lahen Pojat -ilmeisesti kova materiaali tälle tasolle 2. Fc Loviisa -sama kuin edellinen, mutta vieraspelit ratkaisevat "tappion"
Kyllä itekki asettaisin oman porukan haastajan asemaan tässä lohkossa. Ei sillä, ettei joukkueen taitotaso riittäisi ennakkosuosikiksi, varmasti nipusta löytyy meriiteiltään kovempia jannuja ku Loviisasta, mutta kuten mainittua, on kyseessä vielä melko uusi porukka ja näitä sarjojahan harvoin paperilla taputellaan. Paras terä nähtänee vasta kun nurmet alkaa vihertää, ja hyvä että Loviisa -väännöt osuvatkin sinne kierroksen loppupäähän. Saa'aan varmasti kovat väännöt aikaseks. Ihan mikään pubijengi ei ole kyllä meiänkään porukassa kyse (vaikka pääsponsorina pubi onki), vaan ihan määrätietoisesti lähettiin kasaamaan porukkaa, joka nousis sarjatason/kaks tässä heti kärkeensä. Ekaan nousuun tosin nyt Loviisan myötä tarvitaan vähän enemmän, mutta sehän tekee sarjasta vaan mielenkiintosen. Yksi ratkaseva tekijä nousijaa etsittäessä saattaa olla peliaika. 2x30 on kuitenkin niin lyhyt aika, että ahtailla maalaiskentillä on helppo sumputtaa kovempaakin porukkaa vastaan. Onko muuten jossain perusteltu tuota lyhyttä peliaikaa? Melko käsittämätön mielestäni pelataanko muissakin piireissä alimmalla sarjatasolla junnujen pelejä?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2009 klo 11:11:22 kirjoittanut jaanu$ »
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #274 : 20.04.2009 klo 11:12:29 |
|
Toisaalta jännin näkemäni fu dismatsi on FC vs FC  samoin, mutta nykyään on fu diksen (foo dball?) seuraaminen jäänyt vähemmälle.
|
|
|
|
|
|
|
|