• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Lajin uskottavuuden kärsiminen otteluiden tasoerojen vuoksi

Aloittaja ^amoresperros^, 05.01.2009 klo 10:33:27

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Speedy

Lainaus käyttäjältä: terwari - 07.02.2009 klo 17:14:03
PoPa-VALO 15-0.  ???

Ei näin, ei todellakaan näin.  :( :alas:

Tänään siis ainakin kaksi vähintään kahdeksan maalin voittoa liigassa, kun Porin pelin lisäksi Loiske - TPK päättyi 9 - 1. Luulisi kyllä, että TPK on kuitenkin ollut ihan hyvällä joukkueella liikkeellä.

TE

#26
Lainaus käyttäjältä: terwari - 07.02.2009 klo 17:14:03
PoPa-VALO 15-0.  ???

Ei näin, ei todellakaan näin.  :( :alas:

VALO ei perseillyt. Mukana 11 pelaajaa, käytännössä kaikki runkomiehet: Nevanperä, Poulsen, Paavola, Eräjärvi, Britschgi, Miettinen jne.

^amoresperros^


Dominoteoria

Toisaalta pelkkä tulosten tuijottelu ei kerro koko totuutta. Futsalille on kuitenkin luonteenomaista potentiaalisten maalipaikkojen varsin suuri määrä.

Joinakin päivinä kun kaikki menee toisella ns. putkeen ja puolestaan toisella ei tunnu toimivan mikään, saattaa peli päättyä rumiinkin numeroihin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että 15-0 -kaliiberin luvut olisivat millään lailla puolusteltavat lukemat.

futfun

#29
 :D :D :D

kapten


kastemato

Lainaus käyttäjältä: Dominoteoria - 07.02.2009 klo 23:02:05
Toisaalta pelkkä tulosten tuijottelu ei kerro koko totuutta. Futsalille on kuitenkin luonteenomaista potentiaalisten maalipaikkojen varsin suuri määrä.

Joinakin päivinä kun kaikki menee toisella ns. putkeen ja puolestaan toisella ei tunnu toimivan mikään, saattaa peli päättyä rumiinkin numeroihin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että 15-0 -kaliiberin luvut olisivat millään lailla puolusteltavat lukemat.

Jeps, viime vuonna MadMax - GFT 2-10 ja maalipaikat varmaan meni niukasti GFT:lle, jokainen vaan upposi...

^amoresperros^


TommytheCat

Futsal ykkösen A ja B lohkojen erosta kertoo jotain sekin, että A-lohkossa miltei joka kierroksella joku peli on päättynyt yli 10 maalia tehneen joukkueen voittoon.

B-lohkossakin näitä, mutta selvästi harvemmin.

heassi

Lainaus käyttäjältä: TommytheCat - 14.02.2009 klo 17:49:03
Futsal ykkösen A ja B lohkojen erosta kertoo jotain sekin, että A-lohkossa miltei joka kierroksella joku peli on päättynyt yli 10 maalia tehneen joukkueen voittoon.

Mitäs se sun mielestä kertoo?

Chapinno

Lainaus käyttäjältä: heassi - 17.02.2009 klo 22:16:54
Mitäs se sun mielestä kertoo?

Jep, tämän minäkin haluan tietää. Tasoeroista ei kyllä kerro mitään...

Jou

Lainaus käyttäjältä: TommytheCat - 14.02.2009 klo 17:49:03
Futsal ykkösen A ja B lohkojen erosta kertoo jotain sekin, että A-lohkossa miltei joka kierroksella joku peli on päättynyt yli 10 maalia tehneen joukkueen voittoon.
B-lohkossakin näitä, mutta selvästi harvemmin.

Tämähän kertoo vain A lohkon "tasaisuudesta"!

Hippo

SARJATAULUKKO RUNKOSARJAN JÄLKEEN 2009

JOUKKUEOVTHTMPMP
Ilves FS181215774537
GFT181143624137
TPK181116595634
PoPa18963704933
---
Ruutupaidat181017626431
Loiske18747646025
Tervarit18729716423
Mad Max184410748116
Sievi Futsal182511558611
VALO182214541028

Ainakin liiga oli jännittävä loppuun asti runkosarjan osalta, voitosta tapeltiin viime otteluun asti, samoin mitalipeleihin pääsystä.
Jokaisessa sarjassa on aina joku heittopussijoukkue, pelattiin mitä lajia tahansa, missä maassa tahansa. Futsal -liiga on ollut varsin viihdyttävä vuodesta toiseen kärkiviisikon tasaisuuden johdosta ja tämä ei ainakaan aiheuta uskottavuuden puutetta.
Enemmän kummastuttaa futsalin jättäminen pois urheilu-uutisoinnista / tv-lähetyksistä >:(

TommytheCat

No ehkä se kertoo vähän sitä, että A-lohkossa on epätasaisempia joukkueita. Eli periaatteessa A-lohkon joukkueet voi heittää kahteen koriin: toisessa paskat heittopussit, jotka häviää yli 10:llä maalille pelejään kärkiporukoille ja toiseen koriin sitten nämä kärkiporukat, jotka vastaavasti vievät näitä heittopusseja yli 10:llä maalilla. Raksuttaako?

B-lohkossa suurin osa matseista oli kuitenkin tasaväkisempiä ainakin maalien perusteella. Eli, A-lohkossa otteluiden tasoero näkyi selvemmin kuin B-lohkossa, joten silloin A-lohko on epätasaisempi kuin B-lohko.