• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Harrastefudista Tampereella

Aloittaja RIck James, 29.01.2009 klo 00:11:58

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ben

#25
Kyllä tässä itsekin miettii vuorostaan puistofutiksen kannalta, että mistä tässä maksetaan 130e kaudessa (=5-6 kotipeliä)? Tuomareista ei, sillä ne maksetaan erikseen. Kenttiä ei huolleta kuin ilmeisesti ihan pakon edessä, maalit ovat rikkinäisiä, viivoja ei kentillä ole.  Ok, Kiovassa ja Riihitiellä on ne teräsverkot sivurajoina, mutta muissa ei tällaisia ole, ja kyllä noihinkin päätyrajat, keskiviiva ja rankkarialueen rajat pitäisi saada. Kenttävuokrista on täten turha sanoa yhtään mitään, sillä noin paskoista kentistä ei kukaan olisi valmis maksamaan puupenniä enempää 45 minuutin vuorosta saati sitten n. 30€/h, jonka jokainen joukkue nyt kotipeleistään maksaa. Siis siitäkö tässä tällaisia summia maksetaan, että piiri tekee otteluohjelman, jakaa ottelut tuomareille ja päivittää silloin tällöin ottelutuloksia sivulleen? Aika hyvä bisnes, kun tuo on ehkä parin tunnin homma ja tuottoa on tällä kaudella pelkästä puistofutiksesta 133 x 130 = 17 290 €. Tukifutis sitten vielä päälle, jossa piirin panos ilmeisesti tasan sama.

Eli viivoja kentille esim. kerran viikossa, nythän tilanne on se, että maksetaan hyvää rahaa siitä että pelataan joutomaalla jonne on raahattu pari maalia ja sitten jätetty oman onnensa nojaan.

pallojalka

Sama. Lisäksi kentät nyt voisi edes lanata ennen kauden alkua ja poistaa ne nyrkinkokoset kivet sieltä. Onko tuo nyt sitten kaupungin vai Palloliiton hommia, aivan sama. Vuodesta toiseen samaa saamattomuutta.

heinä

LiePon harrastefutisjoukkue etsii vielä muutamaa pelaajaa ensi kesän harrastesarjaan.

Pelit:
  Ke  20.5 20:00 LIEPO                - GOTHAM CITY FC      Tre Tesoma
  Ke  27.5 20:00 ROXBURY              - LIEPO               Tre Kalkku
  Ti   2.6 18:30 LIEPO                - PEEKOO              Tre Rantaperkiö
  Ti  16.6 20:00 NOKIA FC             - LIEPO               Tre Kalkku
  Ke  24.6 20:00 LIEPO                - REAL MESIDZ         Tre Peltolammi
  Ma  29.6 18:30 KAVERIPORUKKA        - LIEPO               Tre Peltolammi
  Ti  28.7 20:00 LIEPO                - FC ÖYHTIS           Tre Multisilta
  Ti   4.8 20:00 COREHART             - LIEPO               Tre Tesoma
  Ti  11.8 20:00 LIEPO                - FC BANAALI          Tre Multisilta
  Ti  18.8 20:00 FC HAPA              - LIEPO               Tre Kalkku
  Ti  25.8 18:30 FC Los Santos        - LIEPO               Tre Koiviston
  Ti   1.9 20:00 LIEPO                - STRAP-ON UNITED     Tre Rantaperk


Ota yhteyttä yksityisviestinä, sähköpostilla ([email protected]) tai puhelimella (0405287714), jos kiinnostaa olla mukana peleissä.

Treenaamista myös tarjolla harrasteen pelaajille joka keskiviikko klo 20:00 Pirkkahallin ykkösnurmella TJK LiePon vuorolla.

tiipe

Lainaus käyttäjältä: saha - 12.05.2009 klo 14:33:57
Olen todella pettynyt, että tukifutissarjassa josta kuitenkin liitolle maksetaan sarjamaksua, ei oltu saatu viivoja kentälle näkyviin! Rajat menivät täysin oman tunnon mukaan ja boxi yms. oli täysin mielikuvituksen varassa. Tuomari tosin totesi pelin alussa hyvin, että pallo on yli kun hän viheltää, jos joku on eri mieltä lentää ulos suoralla punasella. Elämäni ensimmäinen tukifutispeli takana. Aika lepposta. Ihan mukava näitä on kesällä käydä pelailemassa mutta onneksi on mahdollisuus vähän "kovenpiinkin" peleihin.

On niitä rajoja itse piirretty divarinkin puolella, nyt samaa vähän ehdottelin mutta ei oikein löytynyt innostusta.

Mitä homman tuottoisuuteen tulee niin luulisin, että ylläpitovastuu on kaupungilla ei rahat ottavalla palloliitolla. Piiri maksaa sitten näitä sikavuokria kaupungilla, jota ei paljon palloilijoiden asiat tunnu kiinnostavan. Toinen mikä kohtuullisesti ainakin itseä kohtuullisen isosti kuntaa verotuksen kautta tukevana viime vuonna ärsytti oli valaistus. Divarissakin (joka sentää on jo ihan virallista sarjaa) palloliitto oli syksyn pelejä sinne loppuiltaan aikatauluttanut ja kaupunkin taas oli sitä mieltä, että valojen polttaminen aihauttaa kohtuuttomasti kustannuksia. Mukavahan se siinä sitten on ysin jälkeen joskus syyskuussa yrittää pelata tummaa hiekkaa vasten potkupalloa. Ja kyse ei ollut siitä etteikö valoja olisi ollut, niitä ei vain haluttu sytyttää (näin siis myös esim. sorsapuistossa, jossa paikalla oli kentänhoitaja sulkemassa ovia yms.). Voin kertoa, että talvella oli herne muutaman kerran aika syvällä nenässä kun kaupunki valaisee joka ikistä wannabe-jääkiekkokenttä vesilammikkoa myöhään yöhön.

BOCA TAMPERE

Juu ei niitä rajoja ole vielä Vitosen hiekoillakaan tullut vastaan.Kolme peliä takana eikä viivan viivaa.kolmen pelin tiimoilta olen soittanut yhteensä 10 kertaa liikuntatoimeen+piiriin ja aina luvattu hoitaa,mut mitään ei ole tapahtunut.

norjalainen_torni

Lainaus käyttäjältä: BOCA TAMPERE - 14.05.2009 klo 09:29:00
kolmen pelin tiimoilta olen soittanut yhteensä 10 kertaa liikuntatoimeen+piiriin ja aina luvattu hoitaa,mut mitään ei ole tapahtunut.

Kyllä ainakin Rantaperkiöön oli tullut viivat teidän jälkeen. Kiitos siis soitoista. Samoin Sorsussa ja Kaukajärvellä on ollut meidän peleissä rajat.


BOCA TAMPERE

Lainaus käyttäjältä: norjalainen_torni - 14.05.2009 klo 10:16:28
Kyllä ainakin Rantaperkiöön oli tullut viivat teidän jälkeen. Kiitos siis soitoista. Samoin Sorsussa ja Kaukajärvellä on ollut meidän peleissä rajat.



Ne varmaan venas et me pelataan siellä eka pari peliä ja sit laittaa vasta viivat.Tällä logiikalla Tesomalle vedetään paraikaa rajoja :)

Trancey


Zulo

JK Kanuunan minisoccerkausi jatkui tänään ensimmäisellä kotiottelulla. Vastaan asettui FC Kommunisti. Pölyn laskeuduttua peli oli tasan 2-2. Tää olis pitänyt voittaa :(

Sörsselssön

JK Paasikivi otti em. ottelun jälkeen ansaitun voiton FC Otrasta lukemin 1-2. Neljä pistettä kahdesta ekasta pelistä on ihan ok kaudenavaus.

Noviisi

Lainaus käyttäjältä: BOCA TAMPERE - 14.05.2009 klo 10:18:44
Ne varmaan venas et me pelataan siellä eka pari peliä ja sit laittaa vasta viivat.Tällä logiikalla Tesomalle vedetään paraikaa rajoja :)
Tesomalle tosiaan oli tullut viivat kun eilen siellä pelattiin. :D

BOCA TAMPERE

#36
Joo..ylläri..me hävittiin tänään Tuki A:ssa Saintseille 1-0. Tasuri ois voinut olla ok,mut loppujen lopuks parempi voitti.

Toivottavasti Pyhimykset vie koko paskan,ettei käy niin kuin viime kaudella,kun FC Selvät otti voiton,montakos pelaajaa mahto olla samoja kun kaudella pelanneista heeboista..Saints pelas tänään hienoa futaa,iso peukku Pyhimyksille..tosin todennäköisesti häviätte finaaleissa FC Selvien ALLSTAR-nipulle..

Selville aina peukku alas,vitun luuserit..

E:tuleeks Vuorela ja kumppanit hakkaan mut nyt :) aivan sama..

franz_

Tänään minisocceria messukylässä AC SANTEN - KJK klo 20:00. KJK on avannut kauden kahdella voitolla eikä tässäkään pelissä ole voittajasta epäselvyyttä

Lee Sharpe

http://www.tampere.fi/ytoteto/kartta/map.php
Tekisikö joku ystävällinen sielu tuolla sijaintilinkityksen Leinolan kentälle, ja postaisi tänne. Tukifutiskenttä siis hakusessa.

Pekko

Lainaus käyttäjältä: Lee Sharpe - 26.05.2009 klo 22:17:43
http://www.tampere.fi/ytoteto/kartta/map.php
Tekisikö joku ystävällinen sielu tuolla sijaintilinkityksen Leinolan kentälle, ja postaisi tänne. Tukifutiskenttä siis hakusessa.

http://tampere.palloliitto.fi/kilpailutoiminta/kentat/

tiipe

Eilen tuki A tiukka kamppailu Peltolammin hornankattilassa päättyi AC Studia Nesteen voittoon ja Jalkapallojoukkueen tappioon. Kaiken kaikkiaan viihdyttävää ja vauhdikasta peliä.

Nallikuuma

Tähän asti voittamaton ja oman päänsä puhtaana pitänyt Peliryhmä kohtaa Maitopojat Leinolassa. Onko kellään antaa infoa millainen joukkue tulee vastaan? Voittohan tästä on ainoa tavoite kun allekirjoittanut luutii pakissa ja bb-Kaarlo riehuu keskikentällä. Ei pidä myöskään unohtaa Lee Sharpen liittymistä vahvuuteen, saa nähdä millainen puujalka on kyseessä.

Kunkkis fan

Lee Sharpe on futiskentällä jäykempi kuin selvinpäin baarin tanssilattialla :D

Lee Sharpe

Lainaus käyttäjältä: Kunkkis fan - 27.05.2009 klo 16:11:38
Lee Sharpe on futiskentällä jäykempi kuin selvinpäin baarin tanssilattialla :D
Tämähän pitää täysin paikkaansa, koska olen maailmanparas joramestari.

Nallikuuma

Lainaus käyttäjältä: Lee Sharpe - 27.05.2009 klo 16:16:50
Tämähän pitää täysin paikkaansa, koska olen maailmanparas joramestari.

Tästä voidaan olla montaa mieltä.

Siperia

Lainaus käyttäjältä: Nallikuuma - 27.05.2009 klo 16:29:04
Tästä voidaan olla montaa mieltä.
Keskity sä vaan ajatteleen elämäs naista kun nussit toista...

Nallikuuma

Lainaus käyttäjältä: Siperia - 27.05.2009 klo 23:40:32
Keskity sä vaan ajatteleen elämäs naista kun nussit toista...

Olitko kenties häviävänä osapuolena tänään tukifutiksessa :D

Siperia

Lainaus käyttäjältä: Nallikuuma - 28.05.2009 klo 01:00:25
Olitko kenties häviävänä osapuolena tänään tukifutiksessa :D
Ime paskaa :( Säälittävää räpellystä itseltäni, ei ihme ettei tule A-junnuissa peliaikaa. Ja vittu mikä viimeistely, maali tyhjänä, matkaa metri ja mokea päin.

Nallikuuma

Lainaus käyttäjältä: Siperia - 28.05.2009 klo 01:06:21
Ime paskaa :( Säälittävää räpellystä itseltäni, ei ihme ettei tule A-junnuissa peliaikaa. Ja vittu mikä viimeistely, maali tyhjänä, matkaa metri ja mokea päin.

Hm teillä oli lopussa pari kohtuullista paikkaa mut ei ne nyt ihan metristä kuitenkaan tullu. Pitäisin kuitenkin voittoa loppuen lopuks ansaittuna maalipaikkojen perusteella vaikka rankkari olikin kevyehkösti tuomittu.

Siperia

Lainaus käyttäjältä: Nallikuuma - 28.05.2009 klo 01:09:44
Hm teillä oli lopussa pari kohtuullista paikkaa mut ei ne nyt ihan metristä kuitenkaan tullu. Pitäisin kuitenkin voittoa loppuen lopuks ansaittuna maalipaikkojen perusteella vaikka rankkari olikin kevyehkösti tuomittu.
hoh, väärä matsi ilmeisesti, itse olin pelaamassa Kalkussa.