FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.10.2025 klo 09:04:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 7
 
Kirjoittaja Aihe: Vantaan futis uuteen nousuun?  (Luettu 11260 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
FS Södra

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Nameless Thing


Vastaus #50 : 18.11.2006 klo 04:51:48

 ;D ;D Ylos :keskari:
IS

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 18.11.2006 klo 13:58:13

Itse pidän Allianssi-nimen positiivisempia puolia painavempina kuin sen Ye-jupakassa saamaa lokaa. Seurahan kuitenkin nähtiin yleisesti lähinnä "uhrina", kansainvälisen rikollisuuden ja/tai hyväuskoisuuden, joten sinänsä uskoisin Allianssin entisten kannattajien sympatioiden olevan yhä saavutettavissa, jos joukkue tekee paluun. Aitoa kannatustahan kiistämättä Allianssi ehti saamaan; Tiittasen viimeinen matsi ja yleisön seisaaltaan antama kannustus matsin loputtua olivat ehtaa futiskulttuuria.

Uuden muovin nimi- ja värivalinta kuitenkin ilahduttavasti pyrkii kunnioittamaan perinteitä ( ::)) olivat ne kuinka ohuita tahansa, joten tulos on sittenkin paljon parempi kuin jos nyt olisi muodostettu taas täysin uusi nimiviritelmä. Myös pelipaikka- ja päävalmentajavalinta viestittävät tätä samaa pyrkimystä jatkuvuuteen ja vanhan Allianssin raunioille rakentamiseen. Kun seura aloittaa pelinsä, on katsomossa aivan varmasti useita sellaisia, jotka eivät FC Vantaan Unitedia tulisi katsomaan.

Tässähän nyt ei sinänsä tuhottu mitään perinteistä seuraa tms antilutuuria, joten uuden muovin naamioiminen ja kytkeminen muutaman vuoden perinteisiin on sinänsä positiivista. Uutta Allianssia ei välittäisi liigassa enää nähdä, mutta kyllähän Vantaalla ja Pohjola Stadikalle voisi esim. divarijengi olla.

Amado Guevara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #52 : 18.11.2006 klo 16:43:58

Sijoittaja Kiinasta, mjitaah  Tuoppi ei helvetti, eikö ne nyt ole jo siellä oppinut... toivottavasti ei nouse koskaan liigaan... ja nimivalinnalle  :keskari: :keskari: :keskari:
Masiina

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oranssinen, timanttinen, nuori mutta ikuinen!


Vastaus #53 : 18.11.2006 klo 20:16:28

Vitun pellet :keskari: :keskari: :keskari: Puolet topicciin kirjoittaneista varmaankin vantaalaisia ja sitten itketään kun kotikaupunki on saamassa kunnon jengin. Onko itsetunto niin hukassa, että mennään Helsinkiin kattomaan Lupia tai katotaan muna pystyssä töllöstä Stevie G:tä? Ja ei teistä kukaan ole koskaan Tipsiä tai VJS:ää kannattaneet, tuskin tiedätte edes jengien värejä, joten perinteistä jauhaminen on täyttä tekopyhää paskaa. Tällaisten kusipäiden takia Allianssilla oli Veikkausliigan paskimmat yleisömäärät menestyksestä huolimatta :keskari: :keskari: :keskari:

2010 liiganousijat Ylos
Han7

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi


Vastaus #54 : 18.11.2006 klo 21:26:46

Odotetaan vaan Yen paluuta. Ääriliike voi sitten hoidella hänet  Ylos
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #55 : 18.11.2006 klo 22:41:29

::)

Ymmärsit vitsin hyvin..?
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #56 : 19.11.2006 klo 00:04:47

Osa matseista Tikkurilassa?

Kaunis ajatus, mutta kyllä seuralla pitäisi tasan yksi kotikenttä olla.

Hämmästyttää kummastuttaa tämä hanke.
Dial Square FC

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 19.11.2006 klo 00:17:05

Oranssi on värimme  ;D
Alligaattori

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 19.11.2006 klo 12:18:23

"Osa matseista varmaankin pelataan Tikkurilassa."  ??? :keskari:
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #59 : 19.11.2006 klo 13:08:57

Puuhamiehet kertoili, että osa kotimatseista pelataan Itä-Vantaalla. Paikkaa ei suoraan kerrottu, mutta vaihtoehtoja ei käytännössä ole. Joukkuetta kuulemma pyritään tekemään tunnetuksi näin.
romario#1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #60 : 19.11.2006 klo 13:29:08

Lupaan käydä katsomassa, jos Tikkurilaan menevät pelaamaan. Tai Sotungin urheilupuistoon.  :o
Walton

Poissa Poissa


Vastaus #61 : 19.11.2006 klo 18:52:22

Kaikkia ei voi ikinä miellyttää näissä asioissa, mutta väitän silti että stadionin sijoittaminen Tikkurilaan olisi ollut useammalle mieleinen ratkaisu.
Mukana olevista seuroista vain VJS on Länsi-Vantaalta ja kaikki muut enemmän tai vähemmän Tikkurilan läheltä tai ainakin Itä-Vantaalta. Myös vantaalaisen jalkapallon juuret ovat ajalta jolloin koko Länsi-Vantaa tai myyrmäen lähiötä ei edes ollut olemassa. Myyrmäestä ei vain löydy tarpeeksi jalkapalloväkeä eikä Itä-Vantaa innostu sinne lähtemään. Allianssin aikana jo nähtiin mitä ne yleisömäärät on.

http://keharata.net/

Tulevaisuudessa pääsette kaikki itä-vantaalaiset yhteisellä "Allianssi-junalla" Myyrmäkeen.  ;D Ylos



Dial Square FC

Poissa Poissa


Vastaus #62 : 19.11.2006 klo 18:52:57

Allianssin hienoon historiaan kuului myös pudota UEFA-cupissa Pohjois-Irlannin edustajalle. Oli muistaakseni pariinkymmenen vuoden tauko kyseisen maan edustajalla päästä Euro-turnauksessa otteluparista jatkoon ennen Allianssin kohtaamista.

Udi

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 20.11.2006 klo 10:36:11

Uudelle Allianssille ja Vantaan futiksen toivotulle nousulle Ylos
"Vain VJS" - taitaa olla neljänneksi suurin kasvattajaseura Suomessa.
Loppujen lopuksi tuo nimi on ihan ok.
joks11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy


Vastaus #64 : 20.11.2006 klo 10:59:38

Allianssi oli kansa yks muovisitti, fanitin mieluummi Atlantista ku Pohjolalla pelas. Vaikka ihan ok pelaajia Allianssista löyty, ni kylse Atlantis aina ja ikusesti!

 ;D Ylos
Atlantishan ei mikään muoviseura ole, eipä tietenkään.
Ilmarinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #65 : 20.11.2006 klo 12:41:24

Vantaalla alkaa olla perinteitä uusien muoviseurojen muodostamisesta.  ::) Ylos
Inkvisiittori

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 20.11.2006 klo 13:01:54

Muuttakaa suorilla joukkueen nimeks AC Plastico  :keskari:
idän_ihme

Poissa Poissa


Vastaus #67 : 25.11.2006 klo 16:35:48

http://keharata.net/

Tulevaisuudessa pääsette kaikki itä-vantaalaiset yhteisellä "Allianssi-junalla" Myyrmäkeen.  ;D Ylos





Kehärataa sitä saakin odotella. Aikaisemmin Allianssin peleissä varmaan olikin enemmistö Helsinkiläisiä, kun täältä sinne pääsi niin paljon helpommin kuin vantaan itäisistä osista. Sinäänsä kyllä monelle itävantaalaisellekin kaupungin oma joukkue oli jonkinlainen ylpeydenaihe siihen asti kunnes ulkomaalaisille myytiin. Jostain Hakunilasta matka Myyrmäkeen on kuitenkin aika pitkä. Noilla etäisyyksillä on ihan oikeasti väliä. Itsekin olen monesti lähtenyt Klubin peliin matkan helppouden takia, vaikka Espoossa tai Itä-Helsingissä olisi mielenkiintoisempi matsi.
kinkladze

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 26.11.2006 klo 00:50:08

Hakunilastahan pääsee Myyrmäkeen puolessa tunnissa bussilla. Ei mikään mahdoton matka?
touho

Poissa Poissa


Vastaus #69 : 26.11.2006 klo 03:46:59

Hakunilastahan pääsee Myyrmäkeen puolessa tunnissa bussilla. Ei mikään mahdoton matka?

56(?), mutta entäs suurimmasta osasta itä-Vantaata. Ellei asu Tiksin länsipuolella niin kyllä se bussin vaihtamista vaatii.
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #70 : 26.11.2006 klo 13:14:11

On se vaikeaa. Itse kävin Allianssin kotipeleissä puolentoista tunnin matkan päästä (kävely + 2 junaa)
idän_ihme

Poissa Poissa


Vastaus #71 : 26.11.2006 klo 13:42:51

No vaikeaa ja vaikeaa, mutta ei se mikään ihme ole että mieluummin käy sellaisen joukkueen peleissä, jonka matseihin pääsee helposti. Varsinkin alueella, jossa useimmat ovat muualta muuttaneita eikä tämän vuoksi ole välttämättä tullut kiinnyttyä johonkin tiettyyn seuraan viisivuotiaasta asti.
Sterling

Poissa Poissa


Vastaus #72 : 26.11.2006 klo 15:18:31

Nyt ymmärrän, miksi vantaalaiset eivät kiihotu jalkapallosta. Joutuu näkemään vaivaa, kun menee peleihin.  Alas
Sääli, että Pohjola-stadion on Vantaalla. Yksi parhaista jalkapallostadioneista Suomessa. Ja riutuu Kolmosessa.

kinkladze

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 26.11.2006 klo 18:44:43

Vaikka Vantaan joukkoliikenne onkin pepusta, niin Itä-Vantaalta länteen siirtyminen ei kyllä missään nimessä ole liian ylivoimainen ponnistus suurimmalle osalle alueen asukkaista. Tietysti joitakin katvealueita saattaa olla, mutta suurimmaksi osaksi selviää 30-45 minuutin bussissa istumisella. Tämäkö sitten on se syy, ettei matsiin jaksa lähteä? Ja henkilöautolla, jos sellaisen omistaa, siirtyminen vie maksimissaan 20 minuuttia. Turhaa selittelyä. Jos ei kiinnosta niin sitten ei kiinnosta. Ylos
Schweinsteiger

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 27.11.2006 klo 00:07:36

Vitut me mitään idän mulkkuja täällä kaivataan >:(

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 7
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa