• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Opiskelijoiden futsalin SM-kisat 2009

Aloittaja OSM Futsal 2009, 02.02.2009 klo 05:12:41

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Rela

Mulle se on henkilökohtaisesti ihan sama ketä kenelläkin pelaa. Itse en edes tapahtumassa ole mukana. Ihan mielenkiinnosta vain mietin miten tällaisissa turnauksissa oikein toimitaan. Ilmeisesti nämä kisat kuitenkin otetaan paljon enemmän tosissaan kuin mitä kuvittelin. Ovatko kaikki järjestöt haalineet divareiden tähtiä riveihinsä?

kapten

Lainaus käyttäjältä: Rela - 25.03.2009 klo 01:25:58
Miksi nämä edes potkitaan ainejärjestöjen nimillä, jos kerta jengit ovat pelkkiä kaveriporukoita?

Ei näin ole mitenkään erityisesti tarkoitus tehdä. Saman koulun kirjoilla oleminen riittää...

Kepa

Jos vituttaa toi, että kilpasarjan joukkueet haalii hyviä pelimiehiä ympäri Suomea ja on kohta sama kuin sm-saraja niin tulkaa ihmeessä rentosarjaan. Siellä on fiilistä!!

Laiska

Hyvä vaan et tulee pelimiehiä enemmänkin, tulee kunnon pelit!

Nopealla vilkaisulla lohko E:tä voisi kuvailla klassikko termein kuoleman lohkoksi.

Harmittavaa sinänsä, että noin monta hyvää joukkuetta samassa lohkossa, kun
kaikki eivät kuitenkaan pääse loppu skaboihin...tulisi enemmän ns. kovia pelejä.

Lisäksi nostaisin ACE:n kisojen mustaksi hevoseksi. Vaikka monta pelaajaa on Johtajien leirissä,
niin näyttäisivät saavan kilpailukykyisen nipun kisoihin...

korjus

Lainaus käyttäjältä: kapten - 25.03.2009 klo 08:39:36
Ei näin ole mitenkään erityisesti tarkoitus tehdä. Saman koulun kirjoilla oleminen riittää...

Käsittääkseni näin asia juuri ei ole, vaan riittää kun on pelaajat ovat opiskelijoita.
Ei tarvitse olla samasta koulusta, mikä mielestäni on ihan ahterista.

macca

Lainaus käyttäjältä: korjus - 25.03.2009 klo 12:24:26
Käsittääkseni näin asia juuri ei ole, vaan riittää kun on pelaajat ovat opiskelijoita.
Ei tarvitse olla samasta koulusta, mikä mielestäni on ihan ahterista.

No joo, näillä on nyt menty viime vuodet. En jaksa sen kummemmin selvitellä, mutta luulisin kylmiltään, että lähes kaikilla joukkueilla kaikki pelaajat ovat kuitenkin samasta koulusta. Toki siellä muutama vahvistus saattaa joillakin olla, pääsääntöisesti kuitenkaan ei.

kura

Lainaus käyttäjältä: Kurahaara1986 - 25.03.2009 klo 01:16:52
-Olen erittäin pahoillani, jos sinä "kuraseni" et tänä vuonna mahtunut yliopiston valiojengiin. Tiedoksesi vain niin ei täällä varmaan muidenkaan porukoiden kaikki pelaajat ole saman tiedekunnan opiskelijoita. Eivät edes TTY:llä!!! Odotan innolla tulevaa koitostamme, niin sen jälkeen kaikille tulee varmaan selväksi, miksi nämä kyseiset herrat eivät esimerkiksi ole liittynyt teidän "mahtavaan" jengiin.
Lycka till matchen!!!

Hellyyttävää huomata, kuinka "vihreissä" mennään näin helppoihin ja tehtaillaan vielä mielikuvituksella väännetty (sivu)nickki moisen purkauksen suoltamiseen. oi <3 Harmiksesi voin kertoa, etten ole koittanut mahtua valiojengiinne tänäkään vuonna.
Myös minä odotan innolla mahdollista kohtaamistamme, toivon mukaan sunnuntaina kaavio heittää meidät vastakkain.

Tsemppiä myös Staabille kisoihin! Pysyköön poika Tampereella.

Hexa

ACE kävi nappaamassa harjoituspelissä selvän 10-0 voiton samassa lohkossa pelaavasta 1stANBULista. Näillä näytöillä joudun nostamaan ACElaiset ennakkosuosikkeihin, vaikka eivät välttämättä halua itseään siihen asemaan nostettavan ;)

Thursday

hahhahaha vitun hexa :D meikä nostaa erityisesti fc johtajien tommi härkösen kikat erityistarkkailuun ja saman joukkueen sami laineen vasuria kannattaa varoa! kylve:n pojilla on kokemusta siitä.

Jeppis

Lähetä torstai samille terveisiä raumalta. Kyyti tulee olemaan kylmää!

Laiska

Ensimmäinen pelipäivä takana ja ilman suurempia yllätyksiä:

Staabi ja Johtajat ovat hoitaneet molemmat pelinsä, samoin ACE ainoansa.

MPKK näyttäisi tulosten valossa olevan myös potentiaalinen joukkue. Samoin FC Toripoliisit,
vaikka olivat Johtajille hävinneet oli peli kuuleman mukaan ollut hyvännäköistä.

Lohko E:n pelit alkavat siis tänään, siellä mielenkiintoisia pelejä tulossa. Tässä lohkossa myös mitali
potentiaalia.   

Laiska

Toinen pelipäivä takana ja jatkopeli parit ovat selvillä:

TiimiJohtajat - Toripolliisit

Mielenkiintoinen kamppailu. Toripolliisit vaikuttivat hyvältä futsal joukkueelta,
joka sekä puolustaa että hyökkää kurinalaisesti. TiimiJohtajilla parantunutta joukkue-
peliä, sekä hyvältä vaikuttava kassari. Maalivahtipelin onnistumisella voittoon?

Fc Johtajat - MPKK

Toinen kiintoisa pari, jossa yksi turnauksen ennakkosuosikeista saa vastaansa
erittäin kurinalaista puolustuspeliä pelaavan MPKK:n. Miten MPKK:n puolustus kestää
Johtajien vahvan hyökkäyksen?

Staabi - US Skädäm

Viimevuoden mestari joutuu tässä parissa ensimmäistä kertaa puntariin
surffattuaan läpi helpohkosta alkulohkosta. Vastassa Skädäm, joka on pelannut
hyvin "kuolemanlohkossa". Miten toimii Staabin yhteispeli kovempaa vastusta vastaan?

ACE - Kuratossut

ACE:n tiivis pelaaminen joutuu koville Kuratossujen rutinoitunutta joukkuetta vastaan.
"Kuolemanlohkon" voittanut joukkue on pelannut hyvin, miten ovat jalat palautuneet
useasta kovasta pelistä?

Jännitettävää riittää, kaikki siis huomenna paikalle Tamppi areenalle katsomaan jo huomattavasti
mielenkiintoisempia pelejä!!!

Teru

Totta, alkuhöynät on nyt pelattu pois ja jatkossa ovat ehdottomasti oikeat kahdeksan joukkuetta. Kaikki puolivälierät ovat ainakin ennakkoon tasaisia.

Mitalistit:
1. Johtajat
2. Staabi
3. Kuratossut

nemi

#38
Pelit ovat edenneet myös rentosarjassa. Muutamat koripallolukemat on lyöty taululle, mutta hyviäkin taisteluita on nähty. Neljän parhaan joukkoon tiensä raivasivat TTY:sta LATINOS, Fc Janarit ja Futsalkerho Uula-laa ja Hankenilta Adelsfolket. Näistä LATINOS ja Janarit ottavat yhteen, Latinoksen alkulohko on ollut huomattavasti tasaisempi ja taitoa selkeästi porukasta löytyy. Janarit hoisivat lohkonsa puhtaalla pelillä ja taistelusta tulee varmasti tiukka. Toisessa välierässä kohtaavat Futsalkerho Uhla-laa ja paras kakkonen maalieron turvin elikkäs Adelsfolket. Futsalkerho on voittanut lohkonsa puhtaasti ja Adelsfolket kärsinyt alkulohkossa tappion Janareille. Veikkaukseni on että finaali käydään TTY:läisten välisenä mittelönä ja todennäköistä on myös että pronssikin matkaa samaan kouluun.

Edit. muutama hasardi.

Laiska

No niin, saatiinhan tähänkin topiciin vähän eloa ;)

Eli myös rentosarjassa jatkopelit käyntiin. Laittakaa ihmeessä tänne
peleistä jotain tarinaa, ilmeisesti rentosarjassa parempia jengejä kuin
osa kilpasarjan porukoista?

Tsemppiä joka teamille!!

velvet

#40
TiimiJohtajat - Toripolliisit tasaista nolla nollaa, mutta Oulun pojat vei pitemmän korren rankeilla. Johtajat aloitti vahvasti kadetteja vastaan 2-0, 3min pelattu.

Kisasivustot nopeimmin ajantasalla.

Pena 72

Rullakebabin edustajana täytyy kyllä sanoa, että johan oli kyinen lohko ja nyt murea krapula.

esakeijo

Parhaillaan menossa sijoitusottelu KY United Vs. Team Vaasa II. 1-0 mennään. Seuraavana alkaa välierät, FC Johtajat Vs. FC Toripolliisit jonka jälkeen kutkuttavan jännittävä Staabi Vs. Kuratossut. !HUOM! Televisiointi alkaa välieristä! !HUOM!

All_In

Lainaus käyttäjältä: esakeijo - 29.03.2009 klo 15:16:02
Parhaillaan menossa sijoitusottelu KY United Vs. Team Vaasa II. 1-0 mennään. Seuraavana alkaa välierät, FC Johtajat Vs. FC Toripolliisit jonka jälkeen kutkuttavan jännittävä Staabi Vs. Kuratossut. !HUOM! Televisiointi alkaa välieristä! !HUOM!

Livenä netissä?

esakeijo

Striimi mahdollisuutta ei valitettavasti ole. Tod näk pelit voi katsoa kisojen sivuilta jälkikäteen, tv-hommista en tiedä. Luulisin, että diggari tai UK tulee näyttämään

FC Johtajat vakuuttavasti finaaliin, Toripolliisit kaatuivat 6-0. Oulun poikien veska sai punaisen ekalla puoliajalla. Seuraavana huikea matsi Staabin ja Kuratossujen välillä, voittaja Johtajia vastaan finaaliin

Eiccu

#45
Lainaus käyttäjältä: esakeijo - 29.03.2009 klo 17:01:52
Striimi mahdollisuutta ei valitettavasti ole. Tod näk pelit voi katsoa kisojen sivuilta jälkikäteen, tv-hommista en tiedä. Luulisin, että diggari tai UK tulee näyttämään

FC Johtajat vakuuttavasti finaaliin, Toripolliisit kaatuivat 6-0. Oulun poikien veska sai punaisen ekalla puoliajalla. Seuraavana huikea matsi Staabin ja Kuratossujen välillä, voittaja Johtajia vastaan finaaliin

Arvelinkin, että OSM:n nettisivujen päivityksessä on sattunut virhe, sillä niiden mukaan Toripolliisit olisivat voittaneet 6-0.

e: Korjattu jo nettisivuille.

esakeijo

#46
Aijai sentään, 16 sek ennen loppua Staabi tasoitti 3-3. Pilkuille mentiin, kuudennet vetäjät ryssivät molemmat kuten myös tossujen seiska. Staabin vetäjä teki ja näin finaali on johtajat vs. staabi. Huikeeta!

E:kuratossuille pronssia 2-1. Oulun pojilla oli lopussa parikin paikkaa, paremmalla viimeistelyllä olis nähty pilkut.. Kiima nousee, kutkuttavan jännittävä finaali ihan kohta!

paveldo

esakeijo, LIVE-rapoa finaalista toimitsijapöydältä, kiitos!

paveldo

Vieläkö siellä rätkitään pillkuja, kun tulosta ei kuulu?

Pekko

Johtajat voitti 5-2 tiukan väännön jälkeen.