• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Saksalaiset markkinoilla - siirtohuhut, spekulaatiot ja muu sälä

Aloittaja Dieter Bohlen, 18.11.2006 klo 03:20:26

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

quinton

Mitäs mieltä Schalken uudesta brassipakista, Dieter Bohlen...
Gustavo kuninkaan sinisissä vuoteen 2009 asti.

Ja kicker on liittänyt myös Iaquintan nimen Bayernin uudeksi hyökkääjäksi. Tälle  :alas:, eiköhän siellä nyt parempiakin mahdollisuuksia ole...

Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: quinton - 18.12.2006 klo 19:13:16
Mitäs mieltä Schalken uudesta brassipakista, Dieter Bohlen...
Gustavo kuninkaan sinisissä vuoteen 2009 asti.

Jaa-a. Eipä tunnu olevan kovinkaan monille (lue: kenellekään) tuttu pelaaja. Saa nähdä, mikä on miehiään.

Vähintäänkin kohtuullinen hankinta kaikesta huolimatta. Suhteellisen nuori kaveri Bordonin oppeihin vuodeksi tai pariksi ja sen jälkeen pitemmäksi aikaa kiinni seuraan, kun Krstajic, Rodriguez ja lopulta myös Bordon alkavat lähestyä eläkeikää. Todennäköisesti sinne hankitaan vielä yksi toppari jossain vaiheessa, ainakin Bielefeldin Westermann on ollut puheissa. Westermann on myös ilmoittanut olevansa kiinnostunut Schalken paidassa pelaamisesta. Hooglandin kanssa siinä olisi sitten topparirotaatio noin pääpiirteissään tulevaisuuden varalle. Ei yhtään hullumpaa, ainakaan nykytietojen varassa.

Sutemi

Juergen Roeber Dortmundiin, ehdottomasti viikon paras uutinen   ;) :ylos:

Ne kultaiset Hertha-ajat apinointikohtauksineen eivät unohdu... Tästä tulee hienoa!

Dieter Bohlen

#53
Eipä Röber valintana paljoa vakuutta. Etenkään, kun edellisenä päivänä Hitzfeldin tasoinen kaveri oli kieltäytynyt pestistä. ;D

Sikäli hyvä ratkaisu BxB:n kannalta, että nyt ei tarvitse pelleillä loman aikana enempää, vaan voidaan keskittyä olennaiseen. Tosin suurin ongelma säilyi edelleen seurassa ja sitä tuskin tullaan ratkaisemaan vähään aikaan. Ellei sitten Watzke tajua antaa itsellensä potkuja. ;)

* * *

Niin, ja Stuttgart veti sopimustarjouksena pois keskusteluista Timo Hildebrandin kanssa. Tarkoittanee sitä, että Hildebrand lähtee melko varmasti kesällä. Jos Weidenfeller suuntaa Arsenaliin, olisiko tässä Doofmundin uusi maalivahti?

BVB

Surkea viikko.. ??? ??? ???

Onneksi tämän päivän siirtohuhut onnistuivat piristämään. Bayern on nimittäin hankkimassa Kakaa, ainakin mikäli johto uskoo tulevaa kapteeniaan ja miksei uskoisi? ;)

http://sports.yahoo.com/sow/news?slug=afp-fblgerfrabayernsagnol&prov=afp&type=lgns


De Souza

Lainaus käyttäjältä: BVB - 20.12.2006 klo 21:39:36
Onneksi tämän päivän siirtohuhut onnistuivat piristämään. Bayern on nimittäin hankkimassa Kakaa, ainakin mikäli johto uskoo tulevaa kapteeniaan ja miksei uskoisi? ;)

http://sports.yahoo.com/sow/news?slug=afp-fblgerfrabayernsagnol&prov=afp&type=lgns

;D :ylos:! Ei sitten muuta kuin Uli ja Kalle ryöstämään lähintä pankkia vaikkapa Berlusconiksi pukeutuneena...

Ja Sagnolin kapteenihaaveille vahva  :alas:...

Dieter Bohlen

#56
 ;D

Totaalinen pudotus! Sagnol on kyllä niiiin ulapalla, että kohta lienee parasta hankkiutua koko miehestä jo eroon. ;D :ylos: Voi jösses sentään, ihan Kakán vai aikoisi hankkia? ;D

Surullisinta muuten on, että Saksasta löytyy ainakin vähemmistö Bayern-kannattajia, jotka uskovat näihin kaiken maailman Kakán ja ties kenen tulemisiin. Tulee jo mieleen Beiersdorfer ja uhkaus hankkia herkkusieniliigarahoilla Leo Messi Hampuriin. ;D :tuoppi:

Sutemi

Mielestäni ylihintaiset kiiltokuvarotsit saavat jäädä rahastamaan muihin sarjoihin, Saksassa keskitytään hinta/laatu-suhteeltaan fiksuun futikseen

Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: Sutemi - 21.12.2006 klo 10:28:29
Mielestäni ylihintaiset kiiltokuvarotsit saavat jäädä rahastamaan muihin sarjoihin, Saksassa keskitytään hinta/laatu-suhteeltaan fiksuun futikseen

Bayernin kohdalla vain hommassa on pelissä myös seuran imago. Tai siis se entinen. FC Hollywoodiksi siellä taas halutaan, mutta nykyjoukkuetta ei sillä nimellä voi kutsua edes hyvällä tahdollakaan. Ellei sitten Pizza lähde uudestaan ryyppyajelulle ja lado sen jälkeen muutamaa antisemitististä kommenttia. Tämäkään tosin ei riittäisi pitkälle.

Hoeness tarvitsisi joukkueeseensa nyt yhden oikeasti valovoimaisen tähden, ihan kansainvälisellä mittapuullakin. Schweinsteiger, Lahm, Podolski ja van Bommel eivät ole sitä, eikä heistä pitkään aikaan ole moisia tulossa. Samaan aikaan taasen Bremenissä palloillee Miro Klose ja Diego, jotka herättävät paljon enemmän kunnioitusta ja kiinnostusta kansainvälisellä tasolla. Kyseessä on todella iso lovi Ulin kilvessä, kun Bremenin Allofs paistattelee liigan ykköspaikalla epävirallisen "Parasta jalkapalloa Saksassa"-tittelin kera. Hoeness tahtoo päästä takaisin sinne mediapuolen ykköspaikalle, mutta se tuskin onnistuu ilman todellista iso nimeä. Samalla tietenkin Bayernia saatettaisiin taas huomioida Euroopassakin enenevissä määrin, nykykatraalla näin ei käy. Ainakaan halutuissa määrin.


Kyllä Bayerninkin puolelta on oikeita liikkeitä tehty (omat kasvatit ykkösmiehistössä ja varauksin Poldi), mutta tämä ihmeellinen haahuilu tuskin katoaa ennen Hoenessin väistymistä toimestaan (korkeampiin tehtäviin). Schlaudraff olisi oikea askel, mutta itse uskoisin Hoenessin haluavan paljon enemmän.


quinton

Eikös Canizares juuri vastikään tehnyt jatkosopimuksen lepakoiden kanssa. Ennemmin Hilde siirtyy Saksan sisällä johonkin, ainakin itse uskon niin.


Keine Spekulationen, keine Gerüchte - Fakten, Fakten, Fakten...
http://www.bundesliga.de/de/liga/news/2006/index.php?f=45994.php

Dieter Bohlen

#61
Lainaus käyttäjältä: quinton - 22.12.2006 klo 17:03:02Eikös Canizares juuri vastikään tehnyt jatkosopimuksen lepakoiden kanssa.

Jep. Vuoteen 2009 asti. Tosin Canizares on jo 37, joten kai Hildebrand sielläkin jonkin verran peliaikaa saisi ensimmäisinä kausina ja olisi sitten kolmantena valmis hyppäämään kehiin. Toisaalta luulisi Hilden haluavan pelata, joten saa nähdä.

Lainaus käyttäjältä: quintonEnnemmin Hilde siirtyy Saksan sisällä johonkin, ainakin itse uskon niin.

Löytyykö tarpeeksi kovaa ottajaa, sillä ei Hilden kaltainen pelaaja mihinkään Cottbusiin lähde. Schalke, Bremen ja Bayern eivät toistaiseksi tarvitse. Leverkusen ja Nürnberg lienevät myös ulkona leikistä. Hertha (mikäli Fiedlerin kanssa ei jatketa), Stuttgart (Enke jäämässä Hannoveriin?), HSV (Wächter, Kirschstein [ja Rost] eivät riitä?) ja Dortmund (Weidenfeller ulkomaille) olisivat käytännössä ne jäljelle jäävät. Stuttgartin noista voinee sulkea pois suoraan ja nuo kolme muutakin ovat aika isojen kysymysmerkkien takana.


Hildebrandille tulee mielenkiintoinen kesä. Kovempaan seuraan pääseminen saattaa vaatia jo ulkomaille siirtymistä. Omasta mielestäni tuo ei olisi yhtään hassumpi veto. Saisi uudemman näytteen siitä, miten saksalaiset maalivahdit pärjäävät kotoisan liigan ulkopuolella. Myös uudet tulokkaat Saksassa saisivat näytönpaikkoja, mikä ei suinkaan ole paha juttu.

Callit

Tuo Sagnolin kapteenius on kyllä sellainen vitsi, että Bayeri on kohta EU:n virallinen huumorin mekka. Jätkähän on pelaajana huipuksi keskinkertainen, aika hassu ilmaus :). Tarkoitan siis, että esim. vasemman laidan virkaveljeensä verrattuna kuin viimeinen hidas siskon kanssa. Ei ole esim. moneen vuoteen loistanut kuin keskityksien määrässä, mikä ei välttämättä ole edes aina hyve. Ja mitä kapteenin käyttäytymismalleja Sagnol on esittänyt, häh? Säännöllisin väliajoin tuleva lähtöuhkaus, jonka viesti "mehr geld", on yhtä hyvin peitelty kuin Paavo Väyrysen presidenttihaaveet.

PirloMAnia

en oikein jaksa uskoa että kaka olisimenossa ainakaan bayerniin. saksassa on hyvä liiga, mutta luulisin että kakalla on suuremmat seurat mielessä jos edes siiirto on mielessä. Toisaalta totuuden torvi sagnol on puhunut ja jos hän nyt kerran tietää että kaka haluaa lähteä niin tottakai hollywoodissa tarvitsee olla hereillä.

Milan on kuulemma kiinnostunut hildebrandista didan korvaajana. MAhdollinen tosihuhu koska siellähän sitä maalivahtiosastoa on pikkuhiljaa päivitettävä

Callit

Jan Schlaudraff on sitten ensi kaudella Bayernin miehiä. Siirtosumma huikea 1 miljuunaa euroa, mikä oli fixattu nykyiseen Alemania-soppariin. Mielenkiintoista nähdä mitä roolia pojalle nahkahousuissa sovitellaan.

BVB


Callit

Aikookohan Uli jatkossa kierrättää kaikki hankintansa Wienin kautta? Huhujen mukaan Dos Santos ja Karimi aiheuttaneet valtaisan fani-paitojen palautusaallon, joten sikäli ehkä järkevää.

Leka Harkko

Aamun Hesarin mukaan Manu on tekemässä 30 miltsin tarjousta Hargreavesista. Jos tarjous yhtään pitää kutinsa, niin tuolla hinnalla kannattaa jo myydä.

Callit

Ehdottomasti. Kannattaa miettiä miehen tärkeyttä viimeisien viiden vuoden aikana, ja todeta ettei ole sen arvoinen. Hyvä pelaaja ja omana kasvattina aina tetty status, mutta 30 miljoonaa ylittää kipurajan, Kunhan eivät ota Wes Brownia osamaksuna.

Callit

Gladi on päättänyt lähteä taistoon uhkaavaa abstiegiä vastaan ihan toden teolla. Kiikarissa on pakki Sveitsin liigasta ja hyökkääjä Ukrainasta. Eli kyseessä norsunluurannikkolainen Gohodo ja burkina fasolainen Bance. May the force be with you eli onnea valitulla tiellä, mutta kyllä kai nämä kuuluvat kategoriaan uhkapelaamiset tai paniikkihankinnat. Itse olisin kiinnittänyt kaiken huomioni joukkueen pelin analysoimiseen, heikkouksien kehittämiseen ja sitä kautta parempaan peliin. - Joukkueen pitäisi nimiensä puolesta riittää paikan säilyttämiseen, ainakin nipin napin. Käsijarru vain on ollut päällä, Jeesukseksi hankittu Insua on ollut enemmän Juudas, eikä yksikään kärjistä ole loistanut. Näistä hankinnoista on pelastajaksi vain, jos Bance osoittautuu löydöksi ja takoo vähintään 10 maalia.

Sutemi

Take the money Bayern and run, sanon minä. Britit ovat tunnetusti outolintu-Beckhamia lukuunottamatta olleet kovana oman saarensa perään, joten parempi rahastaa nyt vaan. Mitä sitä turhaa pitää tollaista itkupilliä... "Meillä on sopimus" my ass! Kyllä pitää olla selkeä lojaalisuus omaa joukkuetta kohtaan että saa pelata, ei se mistään musteesta kiinni ole

Pietro Coscelli

Lainaus käyttäjältä: Sutemi - 27.12.2006 klo 22:23:58
Take the money Bayern and run, sanon minä. Britit ovat tunnetusti outolintu-Beckhamia lukuunottamatta olleet kovana oman saarensa perään, joten parempi rahastaa nyt vaan. Mitä sitä turhaa pitää tollaista itkupilliä... "Meillä on sopimus" my ass! Kyllä pitää olla selkeä lojaalisuus omaa joukkuetta kohtaan että saa pelata, ei se mistään musteesta kiinni ole
Täysin sama. Hargreaves on muutenkin ihan susi verrattuna arvoonsa ;D

X.M.

Bayern on GOAL'n mielestä maailman paras seura, joten luulisi hankintapuolen olevan kunnossa.

Alan

Lainaus käyttäjältä: X.M. - 27.12.2006 klo 22:52:53
Bayern on GOAL'n mielestä maailman paras seura, joten luulisi hankintapuolen olevan kunnossa.

No ei se Bayernin hankintapuoli ihan kunnossa ole. Nistelroy ja useat muut kovat nimet ovat viime vuosien aikana valinneet aivan toisen osoitteen kuin Bayern, vaikka müncheniläiset olisivat tosissaan kyseisiä pelaajia halunneet. Ei riitä raha, eikä pelaajilla riitä mielenkiintoa Saksaan houkuttelemiseksi, vaikka GOAL kirjoittaisi mitä.

BVB

Uusia huhuja Bayernin suhteen. Tällä kertaa Felipe Melo. Hänen agenttinsa kuulemma vahvistaa kiinnostuksen..

http://jsports.uol.com.br/portal/processa.php?modulo=montasecao&secao=2&materia=21577