• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Saksalaiset markkinoilla - siirtohuhut, spekulaatiot ja muu sälä

Aloittaja Dieter Bohlen, 18.11.2006 klo 03:20:26

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: Blanchflower - 02.07.2007 klo 19:09:18nyt ei yllätä ketään, ettei Callit & co. ihmetelleet pätkääkään kun Mario Gomezin päälle iskettiin sakulehdistössä Bentiä vastaava hintalappu.

Mestarijoukkueen ykköskärki, tulossa kausi sieniliigaa, nuori, pitkä sopimus, yksi Saksan ylivoimaisesti lupaavimmista pelaajista, maajoukkuemies, oma kasvatti, täydellinen keulakuvapelaaja seuralle... Mitä siinä pitäisi sitten ihmetellä, jos otetaan nuo seikat huomioon?

Blanchflower

Lainaus käyttäjältä: Dieter Bohlen - 02.07.2007 klo 19:29:19
Mestarijoukkueen ykköskärki, tulossa kausi sieniliigaa, nuori, pitkä sopimus, yksi Saksan ylivoimaisesti lupaavimmista pelaajista, maajoukkuemies, oma kasvatti, täydellinen keulakuvapelaaja seuralle... Mitä siinä pitäisi sitten ihmetellä, jos otetaan nuo seikat huomioon?

Lähinnä sitä taivastelua siirtosummista muiden pelaajien kohdalla, Gomez on myöskin pian 22-vuotias pelaajat, jonka vahvemmat näytöt ovat tasan yhdeltä kaudelta.

Callit

Blanchflower taas vähän turhan touchynä.

LainaaHaluaisin lisätietoa tästä mystisestä "kaksihintajärjestelmästä"?
Ja samantien Blanchflower vastaa itse itselleen...
LainaaToisaalta on jo luonnolistakin, että näiden kaikkein kovimpien "uusien maradonien ja pelejen" ulkopuolle E-Amerikasta pelaajia hankittaessa siirtosummat ovat hieman kevyempiä, riskit kun ovat kuitenkin myös suurempia.

Syitä varmaan on muitakin. Vaikka me muut forumistit ehkä joskus tajuammekin, että englantilaiset pelaajat ovat luonnostaan kaikkien muiden yläpuoella paitsi arvokisoissa, niin ehkä kuitenkin voisi kallistua siihenkin suuntaan, että brittipelaajissa on pieni kotimaisuuslisä, kun noilla uusilla marodonilla on pieni riskialennus, vai voiko?

LainaaSe nyt ei yllätä ketään, ettei Callit & co. ihmetelleet pätkääkään kun Mario Gomezin päälle iskettiin sakulehdistössä Bentiä vastaava hintalappu.

Täysin asiaton kommentti, koska en ole missään vaiheessa vaivannut päätäni Gomezin teoreettisella siirtosummalla. Poika on täysin yksiselitteisesti ilmoittanut jatkavansa Stuttgartissa, ja siirto on hamaa tulevaisuutta eli aikaisintaan vuoden kuluttua. Myös seura on ilmoittanut pojan olevan unverkauflich, joten en todellakaan puhuisi mistään hintalapun lätkäisemisestä. Jos tuollainen summa on mainittu, niin vain sen myymättömyyden osoittamiseksi.

Kumpi sitten on tulevaisuudessa arvokkaampi pelaaja seuroilleen? Kummasta tulee suurempi tähti? Itse en vielä suostu uskomaan ihan jokaista saksalaista pelkäksi nallipyssyksi, ja Gomez on ehdottomasti yksi lupaavimmista, ellei peräti lupaavin. Ehkä yksi kausi ei riitä joillekin luokan näkemiseen. Itselleni riitti aikanaan puoli kautta 18-vuotiasta Michael Owenia,

Blanchflower

#703
Lainaus käyttäjältä: Callit - 02.07.2007 klo 20:20:35
Syitä varmaan on muitakin. Vaikka me muut forumistit ehkä joskus tajuammekin, että englantilaiset pelaajat ovat luonnostaan kaikkien muiden yläpuoella paitsi arvokisoissa, niin ehkä kuitenkin voisi kallistua siihenkin suuntaan, että brittipelaajissa on pieni kotimaisuuslisä, kun noilla uusilla marodonilla on pieni riskialennus, vai voiko?

Mutta kun Bent nyt ei oikeasti ollut sen kalliimpi kuin muutkaan isot siirrot tänä kesänä kaikki seikat huomioiden - alkaa vaan aidosti vituttamaan tämä foorumin tiedemiesten kaikkitietävä asenne, jossa jokainen World Soccerissa mainittu pelaaja on seuraava Pele, vaikkei kyseisestä pelaajasta ole nähnyt kuin sen juutuubiklipin sirkustemppuja ja vastapainona jokainen lädi on naurettavasti ylihinnoiteltu kaveri.

Asenne heijastuu lähinnä siinä, että mikäli Spurs olisi hankkinut Dario Benitezin, joka olisi latonut vastaavilla tehoilla maaleja La Ligassa tai Serie A:ssa, kukaan ei kyseenalaistaisi siirtosummaa. Ai niin, sellaista pelaajaa ei ole olemassakaan - yhdestäkään viidestä isosta liigasta ei löydy alle 25-vuotiasta pelaajaa, joka olisi iskenyt yli kolmeakymmentä liigamaalia periodilla 05-07...niin paitsi tietysti Bent. Tokihan kaverissa on tolkuttomasti lädilisää...toisin kuin vaikkapa kokonaisedullisessa Andersonissa joka maksoi 30 miljoonaa euroa ja summaa ei toki kyseenalaisesta misään, koska lehdissä on sanottu että kaveri on uusi Ronaldinho. Ei siinä mitään, vaikka liigapelejä avauksessa on uralta alle 20 ja näistäkin osa brassidivarissa. Hinnassa ei ole ilmaa alkuunkaan.

Andesonin kohdalla voidaan vielä kaivaa hassunhauskaa detaljia haettaessa vertailukohtaa eräästäkin ylihinnoitellusta lädistä (£5m+£5m). Erittäin hyökkäävä pelaaja on tehnyt vähemmän maaleja aikuistein peleissä kuin vuotta nuorempi vasen pakki, Gareth Bale. Tässä voidaan tietysti jeesustella pimpin tasosta, mutta tuskin se taso niin kova on Brasilian kakkossarjoissa, enkä usko että Beira-Marit ja vastaavatkaan myöskään mitään laatuvastusta tarjoavat. Maalit ovat tietysti nollatason mittari puhuttaessa laitapakeista ja toisaalta eivät ne välttämättä kerro kaksisesti Andersonistakaan, mutta kyllä nuo numerot hieman huvittavat kun Andersonista maksettiin se kolmekymmentämimmua euroina.

Eikä kukaan ihmettele kun Kusen maksaa jostain Chileläilestä laitapelaajasta sen €10m (sehän koko omistusosuuden hinta olisi) - kaverilla ei ole näyttöjä Chileä kovemmista liigoista ja pelipaikkakin on yleensä sellainen, josta pulitetaan selvästi kärkiä vähemmän. Mutta €25m summa bundesliigaa - neutraaleilla mittareilla mitattuna - tasokkaamassa liigassa maaleja takovasta kärjestä on järjetön ja sisältää "lädilisää". Voi elämä.

Toki Bent voi olla luokaton floppi, täysi paskahankinta - silti hinnassa ei ole nähtävissä kaksista lädilisää kesän yleiseen tasoon nähden. Ei helvetti, jos viisi vuotta vanhemmasta Forlanista (jolla niitä käyttövuosia on se puolet vähemmän) - jonka näytöt kahdelta edeltä kaudelta ovat samaa luokkaa - maksetaan se €21m, ja kitinä kohdistuu Benttiin, niin kyllä se aika hiljaiseksi vetää.

Lainaus käyttäjältä: Callit - 02.07.2007 klo 20:20:35
Kumpi sitten on tulevaisuudessa arvokkaampi pelaaja seuroilleen? Kummasta tulee suurempi tähti? Itse en vielä suostu uskomaan ihan jokaista saksalaista pelkäksi nallipyssyksi, ja Gomez on ehdottomasti yksi lupaavimmista, ellei peräti lupaavin. Ehkä yksi kausi ei riitä joillekin luokan näkemiseen. Itselleni riitti aikanaan puoli kautta 18-vuotiasta Michael Owenia,

Kuka tässä on Gomezia nallipyssyksi tuomitsemassa?

Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: Blanchflower - 02.07.2007 klo 20:37:15Mutta kun Bent nyt ei oikeasti ollut sen kalliimpi kuin muutkaan isot siirrot tänä kesänä kaikki seikat huomioiden - alkaa vaan aidosti vituttamaan tämä foorumin tiedemiesten kaikkitietävä asenne, jossa jokainen World Soccerissa mainittu pelaaja on seuraava Pele, vaikkei kyseisestä pelaajasta ole nähnyt kuin sen juutuubiklipin sirkustemppuja ja vastapainona jokainen lädi on naurettavasti ylihinnoiteltu kaveri.

Tuskin kovinkaan moni ei-MunA-kannattaja pitää Andersonia ja Nania hintansa väärteinä. Näihin kahteen nähden Bentistä maksettu korvaus on toki linjassa, mutta siitä ei päästä ainakaan mihinkään, että ainakin sivuunkirjoittaneen makuun näistä pelaajista maksetaan aivan liikaa. Toki vertaus ontuu tässä kohtaa, mutta Saksan sisällä noista pelaajista tuskin olisi maksettu edes täyttä kymppiä megaeuroissa. Euroopassa ja etenkin Englannissa hintataso vain on räjähtänyt enemmän tai vähemmän täysin käsiin. Esimerkkinä vaikka Hargreaves. Foorumin nahkahousut ainakin ovat pitäneet Bayernia kaupan ylivoimaisena voittajana, Saksassa taasen on naurettu ympäri maata noin absurdeilla luvuille kuin Hargreavesin hintalapussa oli.

Lainaus käyttäjältä: BlanchflowerEikä kukaan ihmettele kun Kusen maksaa jostain Chileläilestä laitapelaajasta sen €10m (sehän koko omistusosuuden hinta olisi) - kaverilla ei ole näyttöjä Chileä kovemmista liigoista ja pelipaikkakin on yleensä sellainen, josta pulitetaan selvästi kärkiä vähemmän.

Enpä itse ainakaan ole vielä ehtinyt ihmetellä, kun en kaverin pelejä ole nähnyt yhtäkään ja muutenkin tiedot ovat kehnolla tasolla. Toisekseen tähän mennessä on maksettu vasta alta €6M, joka ei vielä näytä järkyttävän korkealta.

Toista se on jo Sosan kohdalla. Eipä ole kovin monia riemunkiljahduksia kuulunut, kun Bayern ilmoitti ostavansa €10M:n hintaan tuntemattoman argonuorukaisen. Lisäksi täytyy myös muistaa, kuinka hyvin Bayern on aiemmilla yrityksillä onnistunut tässä hommassa. Ei herätä liiemmin luottamusta. Leverkusenilla sen sijaan on näyttöjä siitä, että näissä hommissa on onnistuttu.

Tuli vielä mieleen Riberykin. Eipä ole vielä osunut silmään sellaista kommenttia, joiden mukaan €25M olisi ollut kohdillaan. Jo Luca Tonin €50M:n yhteispaketti (bruttopalkka mukana) on herättänyt epäilyjä, vaikka siirtokorvaus oli sopivaa luokkaa.

Lainaus käyttäjältä: BlanchflowerToki Bent voi olla luokaton floppi, täysi paskahankinta - silti hinnassa ei ole nähtävissä kaksista lädilisää kesän yleiseen tasoon nähden. Ei helvetti, jos viisi vuotta vanhemmasta Forlanista - jonka näytöt kahdelta edeltä kaudelta ovat samaa luokkaa - maksetaan se €21m, ja kitinä kohdistuu Benttiin, niin tiedemiehet ovat seonneet lopullisesti.

Eipä Forlaninkaan hintatasoa ole kovin moni puolustellut, tai ainakaan omaan silmääni ei ole osunut. Yksittäisenä pelaajana ei ole yli €20M:n arvoinen (enemmänkin Klosen €15M:n tasoa, jos sitäkään). Mutta mikäli €30M:n yhteishintaan saadaa pakettiin mukaan Riquelme, niin silloin voidaan puhua kohtuullisesta ellei jopa ennakkoon hyvinkin onnistuneesta kaupasta. Lopullisesti kaupan onnistumisesta voidaan tosissaan puhua vasta tulosten myötä.

De Souza

Lainaus käyttäjältä: Blanchflower - 02.07.2007 klo 20:37:15
Eikä kukaan ihmettele kun Kusen maksaa jostain Chileläilestä laitapelaajasta sen €10m (sehän koko omistusosuuden hinta olisi) - kaverilla ei ole näyttöjä Chileä kovemmista liigoista ja pelipaikkakin on yleensä sellainen, josta pulitetaan selvästi kärkiä vähemmän.

Vidal on toppari/laitapakki ja mikäli Ekiä on uskominen, ihan lupaava kaveri. Ja mitä tulee sitten Bentiin, niin ainakin tehojen valossa hinta on suht koht kohdallaan.

Lainaus käyttäjältä: Eki83 - 25.06.2007 klo 04:03:19
Vidal puolestaan oli karsintojen toiseksi paras maalintekijä huolimatta siitä, että mies on toppari. Mahtuisi heittämällä myös Chilen Copa America- joukkueen avauskokoonpanoon. Harmittaa vieläkin, että kaveri siirtyi johonkin v*tun Leverkuseniin ensi kaudeksi. No eiköhän hänet sieltä haeta joko Italiaan tai Espanjaan sitten aikanaan.

Wolfsburg osti ilmeisesti Portosta Portugalin maajoukkuemiehen Ricardo Costan. Tämä kannattaa lisätä tuonne toiseen "varmistuneet siirrot" -topikkiin...

http://www.kicker.de/fussball/bundesliga/artikel/367282

Blanchflower

Lainaus käyttäjältä: De Souza - 02.07.2007 klo 21:18:14
Vidal on toppari/laitapakki ja mikäli Ekiä on uskominen, ihan lupaava kaveri. Ja mitä tulee sitten Bentiin, niin ainakin tehojen valossa hinta on suht koht kohdallaan.

Itse käsitin, että laitapakki/keskikentän laita - no uskotaan Ekiä, ja varmasti kyseessä on lupaava kaveri, ei tuosta varmaankaan muuten olisi europinoa maksettu.

Sen verran vielä, että toukokuussa olisin pitänyt Bentin summaa rajusti yliampuvana - mutta kun katsoo tämän kesän menoa jättisuurten siirtosummien ja/tai jättisuurten uumoiltujen palkkojen osalta, ei tuo enää ihan niin pahalta tunnu. Enemmän hirvittää Kaboulista maksettavat €11-12m. Toisaalta Charltonia olisi varmasti voitu kyykyttää tuijotuskilpailussa ja säästää se joku €5m, mutta viime kauden virheistä on opittu ja pelaajat halutaan rinkiin ajoissa. Sen huonon kauden startin hintana voi kuitenkin olla CL-paikka ja siinä valossa hieman isompi siirtosumma ei tavallaan pajoa paina.

Jotta tarjotaan jotain aiheeseen, niin Lontoon suunnalla on hieman uumoiltu Petrovin paluulla Wolfsburgiin - koska bulgaari on myös ainakin jollain asteella Spurssin kiinnostuksen kohteena, niin tuollaistakin infoa on silmiin sattunut. Varmasti passeli vahvistus/paluumuuttaja Wolfsburgille.

Dieter Bohlen

Laitetaan vaikka tänne:

[uutinen]Lars Ricken hat bei Borussia Dortmund keine Zukunft mehr. "Lars wird bei mir kein Spiel mehr machen. Er soll sich einen neuen Verein suchen", sagte BVB-Trainer Thomas Doll der 'Bild'. Gegen Ende der vergangenen Saison hatte der neue Trainer das Dortmunder Urgestein zu den Amateuren abgeschoben.

Ricken spielt seit der Saison 1993/1994 beim BVB und hat einen Vertrag bis 2008. Falls er diesen 'aussitzen' wolle, "dann muss er wieder für die Amateure spielen", so Doll.[/uutinen]

Hienoa toimintaa, ei voi muuta sanoa...

Jörg

Nyt Köln hereillä ja napatkaa Ricken!

Vai mahtaako jo olla liikaa uusia ukkoja ens kaudeksi? Mutta kun se Ticotico tai mikä liekään, ei nyt ole tulossakaan...

Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: Jörg - 03.07.2007 klo 20:26:33Nyt Köln hereillä ja napatkaa Ricken!

Miksi Ricken tulisi Kölniin, jos ei kerta Gladbach ollut riittävän hyvä? Lars-poika tahtoo jäädä Doofmundiin, mutta siellä ei taida kukaan kaivata enää sellaista pelaajaa, joka muistuttaa paremmista päivistä, on oma kasvatti ja oli aikoinaan - ja on ehkä edelleenkin - yksi seuran keulakuvista. Surullista meininkiä ja kyllä se taitaa vaatia sopimuksen loppumista, että Ricken lähtee seurasta.

:(

Lainaus käyttäjältä: JörgVai mahtaako jo olla liikaa uusia ukkoja ens kaudeksi? Mutta kun se Ticotico tai mikä liekään, ei nyt ole tulossakaan...

Mielenkiintoinen tapaus tämä Tico, kuulemma kaverilla oli jo sopimus Kölniin, mutta mies meni silti kirjoittamaan nimensä toiseen pahviin Zürichin kanssa. Mitäköhän siinä lie tapahtunut? Köln kuitenkin antoi periksi, eikä lähtenyt kiistelemään nigerialaisesta (?).

Archie

Onko Bohlen huomannut, että West Hamissakin ollaan kiinnostuneita Stephen Appiahista? Ainakin kun lukaisin West Hamin kausitopikin viimeistä sivua.

Vai onko Appiahin suhteen tapahtunut jo jotain, mikä on jäänyt minulta huomaamatta...
Tai kun asiasta nyt kysyn, niin kyseessä ei ole tietenkään edes sama pelaaja, josta Schalke on kiinnostunut..  ::)


Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: Archie - 03.07.2007 klo 22:34:53
Onko Bohlen huomannut, että West Hamissakin ollaan kiinnostuneita Stephen Appiahista? Ainakin kun lukaisin West Hamin kausitopikin viimeistä sivua.

Vai onko Appiahin suhteen tapahtunut jo jotain, mikä on jäänyt minulta huomaamatta...
Tai kun asiasta nyt kysyn, niin kyseessä ei ole tietenkään edes sama pelaaja, josta Schalke on kiinnostunut..  ::)

Kyllä siitä on jonkinlaista tietoa liikkunut, että Appiahista kilpailee Schalken ja Celticin lisäksi jokunen muukin apinasaaren rupusakki, mutta eipä ole aiemmin osuneet nimet silmiin. Mitä sitten Appiahin tilanteeseen tulee, niin siitä on tällä hetkellä ulapalla oikeastaan kaikki. Taitaa ghanalainen itsekin olla hieman sekaisin. Viimeisin lukemani juttu kertoi Appiahin haluavan pois Turkista, sitä edeltävä kertoi Appiahin haluavan jäädä ja sitä edeltävä Appiah mahdollisesta halukkuudesta lähteä, mikäli seura antaa. Fenerbahcelta taas on kuulunut mitä ihmeellisempiä lausuntoja, yhdessä vaiheessa kerrotaan seuran antavan pelaajan lähteä, toisessa kiistetään tämä, kolmannessa voidaan harkita ja neljännessä siirtosuunnitelmista ei ole ilmoitettu heille ja ollaan menossa FIFAn puolelle valittamaan.

Jos Appiah nyt tulee kesällä siirtymään, niin homma riippuu pitkälti siitä, kuinka paljon mies suostuu palkastaan tinkimään. Schalken, Celticin ja West Hamin voisi olettaa kaikkien olevan valmiita maksamaan sen kuvioissa olleen €8M:n siirtokorvauksen, toki pallokorvien myötä sekin voi räjähtää taivaisiin, jolloin ghanalainen lähtee West Hamiin. Samassa osoitteessa todennäköisesti saisi myös eniten palkkaa, mutta sieniliiga - mahdollisesti jopa europelit kokonaisuudessaan - olisi kaukainen haave. Celticissä sieniliigasta on jo periaatteessa varmuus tuleville kausilla, mutta kansallinen sarja ei tasoltaan loista. Palkkaa saisi sitten vähemmän kuin saaren eteläosassa, mutta enemmän kuin Ruhrilla. Schalke tarjoaisi sitten vähemmän palkkaa, yhden kauden sieniliigaa varmuudella, tasokkaan kansallisen sarjan, loistavat puitteet jalkapallolle kautta maan, kärkitason seuran ja uudet haasteet. Periaatteessa siis West Ham tarjoaa eniten rahaa, Celtic suurimmat mahdollisuudet pokaaleihin ja Schalkesta voi varmuudella nimetä lähinnä suuret haasteet, joissa onnistumalla on mahdollisuudet saavuttaa jotain oikeasti merkittävää.

Pahaltahan tuo vaikuttaa, kun keskitason seurat saarilta pystyy maksamaan niin jumalattomasti pelaajille, että rahan ylivoima vie helposti mielenkiinnon muulta. Ottaisin Appiahin mielelläni vastaan Gelsenkircheniin, mutta jos raha ja tulevien tehtävien helppous painaa eniten vaakakupissa, niin tervemenoa muualle.

Blanchflower

Lainaus käyttäjältä: Dieter Bohlen - 04.07.2007 klo 01:15:18
Pahaltahan tuo vaikuttaa, kun keskitason seurat saarilta pystyy maksamaan niin jumalattomasti pelaajille, että rahan ylivoima vie helposti mielenkiinnon muulta. Ottaisin Appiahin mielelläni vastaan Gelsenkircheniin, mutta jos raha ja tulevien tehtävien helppous painaa eniten vaakakupissa, niin tervemenoa muualle.

Niin - rahan ylivoima ei riittänyt ainakaan Darren Bentille, sanoo IH mitä tahansa. Silti tässä on taas yhdensortin mittari miten ulkopuoliset Schalken tulevaisuutta näkevät. Jos Appiah uskoo, että Schalke pystyy taistelemaan pokaaleista ja pelaa jatkossakin säännöllisesti CL:ää, hieman pienempikin liksa saattaisi kelvata - jos taasen Appiah näkee ettei Schalkella ole mahdollisuuksia pokaaleihin Saksassa ja seura keikkuu Uefan/CL:n välimaastossa vastaisuudessa, isompi palkkapussi saattaa helposti painaa melkoisesti kupissa. WHamin kun voi kuitenkin helposti nähdä vastaisuudessa taistelevan Uefa:n paikoista ja iso tilipussi luo varmasti uskoa siihen, että seura aikoo panostaa myös muihin lisävahvistuksiin.

Dieter Bohlen

Jep, Blankk on oikeilla linjoilla :ylos:.

Schalke-leiristä kantautuu mukavahkoja uutisia. Spanskiseura Osasunan kerrotaan olevan ulkomaalaisten lähteiden mukaan kiinnostunut Schalken kasvatista Michael Delurasta, joka on palloillut viime ajat lainalla eri seuroissa. Siirtokorvauksen suuruudeksi on mainittu jotain €2M ja €4M:n väliltä. Tällä hetkellä Gelsenkirchenissä ollaankin jo jonottamassa mahdollisuutta päästä pakkaamaan Deluran laukkuja, jotta kauppa saataisiin nopeasti pois alta...

Toinenkin mukava uutinen kiersi pienen mutkan kautta sivuunkirjoittaneen tietoihin. Meidän oma Vladimirimme (Putin) on kuulemma esittänyt Pietarin Zenitin kautta €20M:n tarjouksen Luciosta. Johan oli aikakin alkaa Gazpromin toimimaan Schalken hyväksi :redface: :ylos:.

Feldkamp will auch Santa Cruz

Turkin aurinko on pehmittänyt vanhan miehen pään ja nyt Galatasarayn valmentaja Kalli Feldkamp tahtoo Lincolnin seuraksi Bayernin Roque Santa Cruzin...

Callit

Lainaus käyttäjältä: Blanchflower - 02.07.2007 klo 20:37:15
Kuka tässä on Gomezia nallipyssyksi tuomitsemassa?

Eräs aktiiveimmista valjuseuraajista on todennut 11 maalia MM-kisoissa tehneestä maalikuninkaasta, Klosesta, että nallipyssy kunnes toisin todetaan, joten sarkastisesti totesin mielessäni, että Gomezkin on (kai) sitten nallipyssy kunnes on siirtynyt Spursiin ja takoo maaleja Berbatovin rinnalla ;) Paino sanalla sarkasmi, en pistele sanoja muitten suuhun, mutta kyllä kai tuossa tietty logiikka on?

Dieter Bohlen

Ailton bei Hansa ein Thema

Toni! Hansa Rostock on ilmaissut kiinnostuksensa vanhan kunnon Tynnörin palauttamisesta toiseen kotimaahansa, Saksaan. Yhteyttä on jo otettu ja nyt katsotaan, josko siirto olisi mahdollista toteuttaa :ylos:.

Ailtonin [mahdolliselle] paluulle :ylos: :tuoppi:

DingDangDong

Oli aika tuhdissa kunnossa Sonny Andersonin jäähyväismatsissa :D :ylos: Kuitenkin selkeä vahvistus mille tahansa joukkueelle :tuoppi:

Callit

Lainaus käyttäjältä: Dieter Bohlen - 04.07.2007 klo 15:28:01
Ailton bei Hansa ein Thema

Toni! Hansa Rostock on ilmaissut kiinnostuksensa vanhan kunnon Tynnörin palauttamisesta toiseen kotimaahansa, Saksaan. Yhteyttä on jo otettu ja nyt katsotaan, josko siirto olisi mahdollista toteuttaa.

Ailtonin [mahdolliselle] paluulle :ylos: :tuoppi:

Kyse on vain ja ainoastaan siitä, ettei Pagelsdorf halua olla enää se, jota haukutaan läskiksi.

Savon keisari

Eikö täällä ole mainittu Benjamin Lauthin siirtymistä Hannoveriin. Siirtosumma joidenkin tietojen mukaan 500 000 €.

Alan

Lainaus käyttäjältä: Savon keisari - 04.07.2007 klo 16:39:52
Eikö täällä ole mainittu Benjamin Lauthin siirtymistä Hannoveriin. Siirtosumma joidenkin tietojen mukaan 500 000 €.

Löytyy tuosta toisesta topicista, jossa käsitellään jo varmistuneita siirtoja. Tämä topic on enemmän siirtohuhuja varten ja tuosta toisesta löytyy varmistuneet kaupat.

Cetot Windusta

Lainaus käyttäjältä: Dieter Bohlen - 04.07.2007 klo 02:15:53

Toinenkin mukava uutinen kiersi pienen mutkan kautta sivuunkirjoittaneen tietoihin. Meidän oma Vladimirimme (Putin) on kuulemma esittänyt Pietarin Zenitin kautta €20M:n tarjouksen Luciosta. Johan oli aikakin alkaa Gazpromin toimimaan Schalken hyväksi :redface: :ylos:.


Anteeksi, mutta en oikein tajunnut.

Dieter Bohlen

Lainaus käyttäjältä: Cetot Windusta - 04.07.2007 klo 23:58:25
Anteeksi, mutta en oikein tajunnut.

Hakamussuttelua. Schalken pääsponsorin Gazpromin (venäläinen valtionyhtiö, siitä Putin) omistama Pietarin Zenit on jättänyt joidenkin tietojen mukaan €20M:n tarjouksen Luciosta Bayernille. Aikoisivat siis heikentää kilpailijaa :ylos:.

Callit

Lainaus käyttäjältä: Dieter Bohlen - 05.07.2007 klo 00:09:16
Hakamussuttelua. Schalken pääsponsorin Gazpromin (venäläinen valtionyhtiö, siitä Putin) omistama Pietarin Zenit on jättänyt joidenkin tietojen mukaan €20M:n tarjouksen Luciosta Bayernille. Aikoisivat siis heikentää kilpailijaa :ylos:.

Ihminen minussa ryhtyi pohtimaan, että mitenkähän Lucio asiaan suhtautuu? Pietarissa olen käynyt monen monta kertaa, Münchenissä kerran, Bayernista tiedän aika paljon, Zenitistä kovin vähän. Paljonko Lucio haluaa lisäystä nettopalkkaansa jotta lähtee Pietariin paratiisinomaisesta Münchenistä? Nettopalkka-jutussa saattaa olla venäläisseuroilla aikamoinen etu, koska Venäjällä on 13% tasavero.

Agüero

Bundesliigan tilanteesta nykypäivänä sen verran, että hintoja enemmän erityisesti Etelä-Amerikasta värvätäkseen pelureita, ollaan valmiita maksamaan esimerkiksi vähän korkeampia hintoja epätoivonkin vimmalla, liittyen lähinnä siihen, että Euroopasta vapaita pelaajia on äärimmäisen vaikea saada Bundesliigaan tällä hetkellä. Täten on Absurdia puhua siitä, että tuleeko kyseisistä chileläisistä väärti 1 taikka 10 miljoonan arvolle. Kun joku paikka Startelfissä on vain pyrittävä täyttämään "pelimiehellä" niin esim. D¨¨Alessandron kaltaisia pelaajia tullaan näkemään jatkossakin.