FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.11.2025 klo 14:10:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 54 [55] 56 ... 97
 
Kirjoittaja Aihe: Perparim Hetemaj, AEK Ateena  (Luettu 268986 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #1350 : 19.02.2008 klo 13:34:48

Itsehän en asiasta tiedä mitään, koska en omista kaksoiskansalaisuutta, mutta voisiko nämä kaksoiskansalaisuuden omaavat ihmiset tuntea olevansa sekä suomalaisia että kosovolaisia/venäläisiä/jne, jolloin he myös haluaisvat edustaa em. maita. Silloin edessä on valinta, jota täällä jälleen kerran arvostellaan suu vaahdossa.
Jos kaksoiskansalaisuus on jollekin tärkeä asia, voivat mennä pelaamaan johonkin korruptoituneen maan maajoukkueeseen. Suomessa saavat pelata vain, jos lupaavat olla puhumatta asiasta julkisuudessa. Tämä koskee erityisesti nuoria pelaajia, joilla valinta on vielä edessä. ;)
Ehis

Poissa Poissa


Vastaus #1351 : 19.02.2008 klo 13:49:11

Lähinnä kyseessä ovat Hetemajn kieltäytyminen pelaamasta Suomen maajoukkueessa ja iltapäivälehdissä päästellyt kommentit.

Toisaalta aina voi kyseenalaistaa mitä siellä on oikeasti iltapaskoille kerrottu. Eremenkonkin tapauksessa taisi tulla vähän "väärinymmärryksiä".
Jos Kosovo kiinnostaa enemmän, kuin Suomi, se on täysin ymmärrettävää. Olkoonkin, että jalkapallokoulutus on suurimmaksi osaksi saatu Härmästä. (Paitsi Viinikalan mielestä).
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #1352 : 19.02.2008 klo 14:07:30

Lähinnä kyseessä ovat Hetemajn kieltäytyminen pelaamasta Suomen maajoukkueessa ja iltapäivälehdissä päästellyt kommentit.
Kuinka vitun monta kertaa näitä pitää toistaa sisältöä manipuloiden ja lähteitä näyttämättä?

Hetemaj on sanonut kieltäytyvänsä pelaamasta Skotlantia vastaan, koska Skotlantia vastaan käydyssä harjoitusottelussa skotti rappasi miehen lähes vuodeksi sairastuvalle, eikä saanut edes varoitusta. Hetemaj ei siis ole kieltäytynyt pelaamasta maajoukkueessa mitenkään muuten.

Iltapäivälehdissä on tähän asti kai edellisen lisäksi puhunut pelkästään siitä, että aiemmin Albania ja nyt Kosovo haluaisi miehen riveihinsä, minkä pitäisi olla kaikille itsestään selvää. Sama juttu oli aiemmin Eremenkojen kanssa. Oliko media heistä tuolloin edes yhtä kiinnostunut? Lutuurin lisääntymisen myötä myös median kiinnostus varmasti kasvaa, ja tällä on omat seurauksensa.

Tässä muuten mielenkiintoinen artikkeli joulukuulta 2006: http://www.palloliitto.fi/viestinta/?num=85044

Tässä on nyt soppa, joka ratkeaa palloliiton ja Perpan kesken. Jos palloliitto yhden kieltäytymisen pohjalta tekee periaateratkaisun, että mies ei voi enää edustaa Suomen U21-maajoukkuetta, niin asia on valitettava mutta totta. Toivottavasti tässä eivät kuitenkaan ratkaise vain parin vaikutusvaltaisen ihmisen asenteet. Ja toivottavasti toimivat avoimesti asiassa, eivätkä puhu paskaa. Perpa puolestaan voi itse miettiä sanomisiaan ja periaatteitaan, sekä olemaan varovaisempi lehdistön kanssa, koska monet ottavat median kirjoittelut absoluuttisena totuunena ja ottavat asiakseen levittää sanaa eteenpäin ajaakseen omaa ajatusmalliaan.

Valinta on kuitenkin Perpan itsensä, ja jos jatkaa samalla tasolla pelaamista edelleen kehittyen, ei mikään mahti maailmassa estä häntä esiintymässä Suomen a-maajoukkueessa tulevaisuudessa.
Juustohöylä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, Suomi, Symppispisteet Kennyn Liverpoolille


Vastaus #1353 : 19.02.2008 klo 14:21:07

Miten tästä Palloliiton jutusta paistaakaan läpi suora kuittailu Perpalle:

Uutinen
Souflas aina valmis maajoukkuetehtäviin

Suomen maajoukkueessa Souflas on päässyt Markku Kanervan oppiin.
- Rive on mukava ihmisenä, mutta valmentajana täysi pelle - erityisesti taktisella osa-alueella.


korjattu
Le God

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hard Bass


Vastaus #1354 : 19.02.2008 klo 15:11:30

Kuinka vitun monta kertaa näitä pitää toistaa sisältöä manipuloiden ja lähteitä näyttämättä?


Lainaus
Isoveli Perparim puolestaan ei halua kohdata Skotlantia loukattuaan jalkansa vuosi sitten Kilmarnockissa pelatussa B-maaottelussa. Kevin Thomsonin takaapäin tullut taklaus lopetti ”Perpan” hyvän kauden nilkkamurtumaan.
http://www.palloliitto.fi/viestinta/?num=105277

Lainaus
- Vielä ei ole vielä mitään lopullista päätöstä tehty. Voin sanoa, että en ole niin tyytyväinen Palloliiton antamaan kohteluun minulle. En ole valinnan edessä vielä ainakaan. Niin kauan, kun olen tässä tilanteessa, pelaan täydellä sydämellä Suomelle, Hetemaj sanoi IS Urheilu-uutisille.
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1490150
Bluejacket

Poissa Poissa


Vastaus #1355 : 19.02.2008 klo 15:18:06

korjattu

Et vissiin ole katsonut karsinnan sarjataulukkoa?
Siperia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kunkkis


Vastaus #1356 : 19.02.2008 klo 15:38:44

Le Godille ja muille punaniskoille  :D Ylos

Jos kansan riveissä ihmiset oikeasti ovat näin tyhmiä, niin suosittelen Perpalle että menee pelaamaan Kosovoon. Jätkä on yksi Suomen lupaavimpia pelaajia ja heti kun päästää sammakoita(joita toimittajat ovat luultavasti muuttaneet tjsp) niin ollaan leikkaamassa jätkältä kulli irti.

Kuka voi rehellisesti nostaa käden ylös ja sanoa että tietää miten Palloliitto on kohdellut Perpaa tai ei ole kohdellut? Tai kuka voi oikeasti tietää mitä Perpa tarkoittaa noilla maajoukkuekommenteilla?

Ja jossittelu jatkuu. Jos tuo Souflas-artikkeli oli vittuilua Perpalle, niin Palloliitto voi mun puolesta haistaa pitkän vitun. Jos pitää netissä epäsuorasti piikitellä, eikä voida puhua vain reilusti suoraan, niin onhan se ihan stnan säälittävää.

Ja vielä, ihmiset voivat spekuloida, mutta jos ei tunne taustoja riittävän hyvin, niin on turha alkaa kritisoimaan.
Le God

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hard Bass


Vastaus #1357 : 19.02.2008 klo 15:44:17

Ja vielä, ihmiset voivat spekuloida, mutta jos ei tunne taustoja riittävän hyvin, niin on turha alkaa kritisoimaan.

Toki on myös turha kaataa paskaa palloliiton ja Kanervan päälle spekuloimalla jostain huonosta kohtelusta, ihan vain sen takia että Hetemaj ei ole saanut haluamaansa huomiota hopealautasella. Kai siitäkin voi jotain johtopäätöksiä vetää ettei muiden pelaajien kanssa ole ollut samanlaisia ongelmia.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #1358 : 19.02.2008 klo 15:56:32

Näiden ketjujen lukemisen jälkeen en yhtään kummastele sitä, minkä takia Eremenkot, Hetemajt tai muut maahanmuuttajat eivät tunne kovin suurta kuuluvuutta Suomen kansaan.
tamman siika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki kuolleet ja kuopattu


Vastaus #1359 : 19.02.2008 klo 16:13:17

Jos kansan riveissä ihmiset oikeasti ovat näin tyhmiä, niin suosittelen Perpalle että menee pelaamaan Kosovoon. Jätkä on yksi Suomen lupaavimpia pelaajia ja heti kun päästää sammakoita(joita toimittajat ovat luultavasti muuttaneet tjsp) niin ollaan leikkaamassa jätkältä kulli irti.

Tässä vaiheessa pitäisi tuntea nenässään lievä virtsan tuoksu...

Ja vielä, ihmiset voivat spekuloida, mutta jos ei tunne taustoja riittävän hyvin, niin...

...ja tässä vaiheessa huomata kusseensa omille nilkoilleen.
tamman siika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki kuolleet ja kuopattu


Vastaus #1360 : 19.02.2008 klo 16:24:07

Näiden ketjujen lukemisen jälkeen en yhtään kummastele sitä, minkä takia Eremenkot, Hetemajt tai muut maahanmuuttajat eivät tunne kovin suurta kuuluvuutta Suomen kansaan.

Tähän vielä Kikkaran "Rasisti! :keskari:", niin avot!
Kuti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Kurvin Vauhti, Besiktas JK.


Vastaus #1361 : 19.02.2008 klo 16:41:57

Pitääkö tämä paikkansa?

"So, another new country. And with it, some expectation of international football.

My advice to anyone looking forward to Kosovo joining Montenegro in the ranks of European football: don't hold your breath.

Yes, it's true that some pretty dodgy FAs have made it into FIFA in recent years. But these for the most part have been concentrated in Oceania and CONCACAF, who have been keen to up their numbers in order to get a regular World Cup spot (in the former case) or to bolster Jack Warner's political position (in the latter). In Asia, there has only been one slightly dodgy addition (Palestine). In Africa, where they are fairly mindful of not screwing around with post-colonial territorial settlements, nothing of the sort has happened. In South Africa, political stability has meant the issue hasn't arisen.

In Europe's case, it's been a different story. The break-up of the Soviet Union and Yugoslavia have created a number of new smaller states which have been eager to take up sporting nationalism. A number of legally legitimate if geographically ludicrous micro-states (Andorra, San Marino, Lichtenstein) which have also chosen to take up membership. None of these has been particularly contentious.

The exceptional case is the Faroe Islands, which was granted FIFA membership in 1988 and UEFA membership in 1990. The Faroes have a significant degree of autonomy, but they are legally part of Denmark. Their membership has led to all sorts of claims by other sovereignistically-also-rans to get a place in UEFA and FIFA.

Of the various suitors that subsequently claimed a desire to join, Gibraltar had the best case. But Gibraltar had one major drawback - namely, that its legal status was contested by the Spanish, who had no desire to see Gibraltar's international standing confirmed by any international sporting bodies. So they threatened UEFA: if Gibraltar plays, we don't - not in any UEFA competition. Since Big Cup would look a bit strange without Real Madrid and Barcelona, UEFA caved. Gibralta have twice successfully appealed this refusal to grant them status at the Court of Aribitration for Sport, but UEFA continues to stall.

The Gibraltar case rang alarm bells at both UEFA and FIFA, with both suddenly realizing: maybe this recognizing every two-bit organization with pretenstions to sovereignty just so we can say we have more members than the UN isn't the greatest idea since sliced bread after all! At which point, they changed the rules. And it's these new rules that Kosovo has to deal with.

Let's start with FIFA's rules, the relevant sections of which in Article 10 read:

(i)Any association which is responsible for organizing and supervising football in its country may become a member of FIFA. In this context, the expression "country" shall refer to an independent country recognized as such by the international community.

(ii) Membership shall only be granted if an Association has been a member of a Confederation for over two years.

Ok, then, over to UEFA, whose Article 5 reads:

(i) Membership of UEFA is open to national football associations Members situated in the continent of Europe, based in a country which is recognised by the United Nations as an independent state, and which are responsible for the organisation and implementation of football-related matters in the territory of their country.

Note the subtleties here. The wording does not require that only one FA per country is permitted - that's how the Faroes and the four home nations get to stay. But it does require that the state in which one is based must be not just "internationally recognized" (the FIFA standard), but a member of the UN.

This is where Kosovo will take it in the neck: UN membership requires Security Council approval, and the Russian Federation - which for obvious domestic reasons is not keen on legitimizing the rights of ethnically homogenous enclaves to unilaterally declare independence - seems set to veto Kosovo's membership application. No doubt in a decade or so, a compromise will be found to allow this new country to join, but until then: no UN membership. Which means no UEFA membership, which means no FIFA membership.

There is a possible escape loophole, though I suspect Kosovo would be unlikely to use it. There is nothing stopping Kosovo from joining another confederation with looser membership qualifications. Among the likely options: CONCACAF has no geographical restrictions on membership at all while the Asian and Oceanian confederations will take members from outside their areas provided, with the only stipulations being that members cannot be in two confederations simultaneously and that their membership be in accordance with FIFA statutes. Crucially, Kosovo passes the second test, since FIFA requires not UN membership but "recognition from the international community" - which Kosovo has, at least from the US and most of the EU.

OFC and CONCACAF are probably non-starters for financial reasons. The AFC is more proximate and hence more affordable. But for obvious political reasons, Kosovo has a pretty large incentive to portray itself as "European", and an AFC membership may clash with this.

Still, participation in international football is an important demonstration of sovereignty, and the Kosovans will want to start as soon as they can. How this story plays out is anyone's guess, but early entry to UEFA is probably the least likely scenario."

Täähän tarkoittas et ne pääsee pelaa karsintoja vasta v. 2010, jos saa tän vuoden aikana jäsenyyden ja silloinkin vain jos venäjä hyväksyy ne YK:hon. Mitä tuskin tulee tekemään. Yks vaihtoehto olis osallistua Aasian tai Afrikan kautta.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #1362 : 19.02.2008 klo 16:49:40

No eiköhän se selvää ole ollut alusta asti, että syksyllä käynnistyviin karsintoihin ei mitään asiaa ole.
Kuti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Kurvin Vauhti, Besiktas JK.


Vastaus #1363 : 19.02.2008 klo 16:55:16

Niin mut jos on mahikset karsintoihin vasta 2018-2020, niin eiköhän toikin muuta vähän asiaa?
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #1364 : 19.02.2008 klo 17:04:55

Entä jos Perpan haluttomuus johtuu pelkästään Jyrki "jyrä" Heliskoskesta?
Zaroza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tomasz Sajdak


Vastaus #1365 : 19.02.2008 klo 17:09:20

jottei totuus unohtuisi  :-[

Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #1366 : 19.02.2008 klo 17:22:21

Sanattomaksi veti :D
Stepping Razor

Poissa Poissa


Vastaus #1367 : 19.02.2008 klo 17:24:30

jottei totuus unohtuisi  :-[

Jyrällä kummiski oli Against Racism paita Hurtassa ja Starassa :-[
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #1368 : 19.02.2008 klo 17:28:41

Niille jotka ei muista, niin tuo sarjakuva juontaa juurensa 2006 syksylle jolloin Perpa pelasi CL:n lohkovaiheessa AEK:n paidassa muutaman 90 minuuttisen. Jyräys ihmetteli tuolloin julkisesti jotta miten Perpa voi mahtua pelaamaan kun näytöt HJK:sta ja nuorten maajoukkueesta on huonot.

edit. neekeriviittaus tietenkin juontaa juurensa Norsunluurannikon otteluun Saksan mm-kisoissa kun jyräys arvuutteli suorassa lähetyksessä mustien miesten laskutaitoa.
« Viimeksi muokattu: 19.02.2008 klo 17:30:50 kirjoittanut erno »
Fela Hutikuti

Poissa Poissa


Vastaus #1369 : 19.02.2008 klo 17:32:25

Niille jotka ei muista, niin tuo sarjakuva juontaa juurensa 2006 syksylle jolloin Perpa pelasi CL:n lohkovaiheessa AEK:n paidassa muutaman 90 minuuttisen. Jyräys ihmetteli tuolloin julkisesti jotta miten Perpa voi mahtua pelaamaan kun näytöt HJK:sta ja nuorten maajoukkueesta on huonot.

edit. neekeriviittaus tietenkin juontaa juurensa Norsunluurannikon otteluun Saksan mm-kisoissa kun jyräys arvuutteli suorassa lähetyksessä mustien miesten laskutaitoa.
Joo, eihän näitä välttämättä kaikki tiedä, vaikka lähes yleissivistykseen kuuluukin
huckerby

Poissa Poissa


Vastaus #1370 : 19.02.2008 klo 18:57:20

Niille jotka ei muista, niin tuo sarjakuva juontaa juurensa 2006 syksylle jolloin Perpa pelasi CL:n lohkovaiheessa AEK:n paidassa muutaman 90 minuuttisen. Jyräys ihmetteli tuolloin julkisesti jotta miten Perpa voi mahtua pelaamaan kun näytöt HJK:sta ja nuorten maajoukkueesta on huonot.

Eikös Jyrä ollut periaatteessa ihan oikeassa? Ei ollut herra Hetemaj mikään ihan maaginen HJK:ssa tai nuorten maajoukkueessa niihin aikoihin. Ja sitten takaisin asiaan, huikea keskustelu menossa. Täältä tuntuu löytyvän tasan kaksi vaihtoehtoa. 1. Perpalta kulli irti ja mies paloissa Kosovoon. 2. Kausikortti maajoukkueen avaukseen ja Palloliiton johto kiillottamaan (väärän) Kuninkaan kenkiä.

Kultainen keskitie taitaa kuitenkin taas olla se oivallisin valinta, eli meikäläisen malli tulee tässä: Perpa katsoo itse hiukan peiliin  ja tarkastelee sydäntään, valitsee sitten sen maajoukkueen, jolle haluaa antaa kaikkensa. Jos valitsee Kosovon, kaikkea hyvää ja toivottavasti ei tee Suomea vastaan maaleja. Jos taas valitsee Suomen, on syytä unohtaa staran elkeet ja alkaa taistella paikasta maajoukkueessa. Itse uskon että siihen pystyisi ja olisi jo Etelä-Afrikassa avainmiehiä.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #1371 : 19.02.2008 klo 19:08:58

Eikös Jyrä ollut periaatteessa ihan oikeassa? Ei ollut herra Hetemaj mikään ihan maaginen HJK:ssa tai nuorten maajoukkueessa niihin aikoihin. Ja sitten takaisin asiaan, huikea keskustelu menossa. Täältä tuntuu löytyvän tasan kaksi vaihtoehtoa. 1. Perpalta kulli irti ja mies paloissa Kosovoon. 2. Kausikortti maajoukkueen avaukseen ja Palloliiton johto kiillottamaan (väärän) Kuninkaan kenkiä.

Miten noin kommenttien puolelta olisi ollut: "Hieno juttu Perpalle ja suomalaiselle jalkapallolle?". Kyseessä kuitenkin a-maajoukkueen entinen päävalmentaja ja nykyinen mikäroolilieneekään.

Itse taas olen sitä mieltä että a-maajoukkuekutsu olisi pitänyt tulla jo tuolloin kun pelasi cl-lohkovaiheessa. Kutsuhan ei kuitenkaan tarkoita avauspaikkaa tahi muuta.
huckerby

Poissa Poissa


Vastaus #1372 : 19.02.2008 klo 19:12:06

Miten noin kommenttien puolelta olisi ollut: "Hieno juttu Perpalle ja suomalaiselle jalkapallolle?". Kyseessä kuitenkin a-maajoukkueen entinen päävalmentaja ja nykyinen mikäroolilieneekään.


En mä sitä fiksuksi kommentiksi missään vaiheessa väittänytkään. Kutinsa se silti piti, Jyrki on rehellinen mies  ;)
Tonton Zola Moukoko

Poissa Poissa


Vastaus #1373 : 19.02.2008 klo 23:30:03

Perpa seuraavassa haastattelussa:

Lainaus
- Vielä ei ole mitään lopullista päätöstä tehty. Voin sanoa, että en ole niin tyytyväinen keskustelupalstojen antamaan kohteluun minulle. En ole valinnan edessä vielä ainakaan. Niin kauan, kun olen tässä tilanteessa, pelaan täydellä sydämellä Suomelle, Hetemaj sanoi IS Urheilu-uutisille.
Bonecrasher

Poissa Poissa


Vastaus #1374 : 19.02.2008 klo 23:45:18

Paljasta nikkisi Perpa!  Ei me tosissamme sua dumata, ihan leikillään vaan :)  Me suomalaiset ollaan vähän tämmöisiä vekkuleita, ei meitä kannata ottaa tosissaan eikä me kenenkään kullia lähdettäisi oikeasti leikkaamaan ;) 

 
Sivuja: 1 ... 54 [55] 56 ... 97
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa