Korjasin hieman tuota ulkoasua selkeämpään muotoon. Sisältö säilyy samana, sillä lisäyksellä, että Lyonin voisi lisätä vielä tuohon listaan. Noiden neljän joukkueen ulkopuolelta en löydä sellaista joukkuetta, jota Bremen ei pystyisi kyykyttämään. Barcelona-pelissä jo nähtiin sitä tutumpaa Bremeniä, samaa, jota oli havaittavissa viimekin vuonna Juventusta vastaan. Tuolloinhan se oli vähästä kiinni, ettei Bremen mennyt jatkoon tuosta parista.
Bremeniä ei missään nimessä kannata aliarvioida sen takia, että siellä ei ole suomalaisittain - eikä tosin kansainvälisestikään - kovin suuria nimiä. Joukkue on kuitenkin aina penkkiä myöten laadukas. Wiese maalillaan on tyypillinen saksalaisvahti. Erittäin hyvä, mutta välillä osuu pimeitä hetkiä (Juventus-peli...). Harvemmin näitä kuitenkin näkee.
Puolustuslinja on vasenta laitaa lukuun ottamatta kova. Topparipari Merte-Naldo on erittäin hyvä ja mitä pitemmälle kaudella edetään, sitä paremmiksi otteet tulevat muuttumaan. Yhteispeli on vielä ajoittain hakusessa, mutta kyllä se sieltä. Fritz oikealla laidallaan on erittäin hyvä moderni laitapakki. Pelaa hyvin molempiin suuntiin. Womé osaa sitten hyökätä ja pommittaa vapareista, mutta puolustuspelaamisessa on petrattavaa.
Mitä keskikenttään tulee, niin Frings-Diego-Borowski akseli kertonee kaiken. Aliarvostettu, mutta helvetin kova. Sinne Baumann ankkuriksi, niin saadaan molempiin suuntiin erittäin hyvin toimiva ryhmitys.
Kärjessä Miro, joka vielä etsii hieman itseään ja Aaron Hunt, joka jostain syystä oli tänään penkillä. Penkin päässä Thomas Schaaf, joka kuuluu Euroopan aliarvostetuimpiin valmentajiin. Siinä on mies, joka on itse luonut alusta saakka nyky-Bremenin suhteellisen pienin resurssein. Erittäin kunnioitettava saavutus.
Mikä sitten on se tärkein asia on se, että ensimmäisessä osaottelussa Bremen saisi pelata vapautuneesti. Kun Werdan peli vapautuu, niin eipä sieltä kovin montaa joukkuetta löydy, jotka sen pystyisivät pysäyttämään. Tämä toivottavasti tullaan näkemään ensi kaudella, nyt mennään mieluummin UEFA-Cupiin keräämään maapisteitä.