centile
Poissa
Suosikkijoukkue: Porilainen voittaa aina
|
 |
Vastaus #50 : 27.03.2009 klo 15:08:21 |
|
Kovia pelejä on haettu, jotta mitataan todellinen taso, ja saatu hienoa.
Parempi lähteä sarjaan nöyrällä mielellä eikä kuvitella muuta. Taisi tulla todistetuksi että pitää myös puolustaa ja olla puolustajia. Viime kesänä tehtiin aina nuo 4-6 maalia/peli. Tulevana kautena tod. näk. ei ole saman kaltaista karkelointia odotettavissa. Tästä on hyvä jatkaa kohti sarja avausta.
|
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #51 : 27.03.2009 klo 15:13:31 |
|
Aika yhteen päätyyn pelaamistahan toi oli, mitään ihmeellisyyksiä matsi ei tarjonnut. Dawda ja Popo oli hyviä, Sumialan fyysiselle preesensille 
|
|
|
|
|
Bluestar
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 27.03.2009 klo 15:18:07 |
|
PoPa osoitti tasonsa.
Entäs Jazzi?
|
|
|
|
|
niftan
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #53 : 27.03.2009 klo 15:27:11 |
|
PoPa osoitti tasonsa.
No kerrotko, mikä PoPan taso tänään oli? Muutenkin olisi kiva kuulla referaattia pelistä.
|
|
|
|
|
Kärsä
Poissa
Suosikkijoukkue: Jorma Vullin kuoleva made
|
 |
Vastaus #54 : 27.03.2009 klo 15:35:03 |
|
Entäs Jazzi?
 ...pelkään pahoin, elää enää apurahoin. 
|
|
|
|
|
Samuldinho
Poissa
Suosikkijoukkue: puipa nousee
|
 |
Vastaus #55 : 27.03.2009 klo 15:53:16 |
|
Paljon AM?
|
|
|
|
|
Bragun Baggio
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #56 : 27.03.2009 klo 16:34:57 |
|
Ihan kivaa oli matsia auringonpaisteessa seurailla. Klubin ekaan maaliin asti peli oli suht tasaista. Kummallakaan ei ollut mitään hirveän kummoisia maalintekopaikkoja. PoPan puolustuslinja pelasi aika ylhäällä ja sitä Klubi yritti kovasti puhkoa, mutta huonolla tuloksella. Syöttöyritykset olivat turhan hätäisiä, malttia olisi kaivattu hieman enemmän. Toisaalta välillä siellä oli jätkät jo ehtineet paitsioon, joita vihellettiinkin aika paljon. Bahin ensimmäisen maalin jälkeen syöttöpeliä saatiin vähän rauhoitettua. Vallulta hieno syöttö maaliin.
Toinen puoliaika oli jo parempaa peliä. PoPan puolustuslinja onnistuttiin puhkomaan useasti. Toisessa maalissa Vallu pelasi Oravaisen lähes yksin läpi. Pexi kuitenkin syötti vielä pallon keskelle Bahille, joka laittoi sen helposti tyhjään maaliin. Kolmannessa maalissa Bah laittoi itse puolustuksen täysin nippuun. Harhautti ensin kaksi pelaajaa ja pääsi keskeltä läpi. Kolmas puolustaja ei aivan ehtinyt tilanteeseen ja Dawda sai törkättyä pallon kärkkärillä maaliin. PoPa kavensi pelin tilanteeseen 3-1 kulmapotkusta. PoPan pelaaja puski pallon takanurkkaan, jossa Kansikas oli vartioimassa. Pallo meni Kansikkaan päästä yläriman kautta maaliin. Neljäs maali oli Popovitsin pyörityksen seurausta. Vallu tanssitti ensin hieman maalivahtia ja syötti pallon Mäksälle, jolla ei ollut vaikeuksia laittaa palloa tyhjään maaliin. Mäksä teki vielä yhden maalin läpiajonsa päätteeksi.
HJK:n peli alkoi pyöriä kunnolla oikeastaan vasta ensimmäisen maalin jälkeen. Sen jälkeen PoPasta ei ollut enää kunnon vastustajaa.
|
|
|
|
|
Keskilinkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1
|
 |
Vastaus #57 : 27.03.2009 klo 16:49:18 |
|
Suurin jännitys piilee siinä, että onko yleisöä enemmän kuin Sumialalla kiloja.
Ei tullut. Aurinkokatsomosta laskin valokuvista 62 katsojaa. Yksi tai kaksi taisi olla vastapäisessä katsomossa.
|
|
|
|
|
rossoneri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Dawda
|
 |
Vastaus #58 : 27.03.2009 klo 16:50:49 |
|
Oooohhh Baaaahhhh!!!  Pelasiko Dawda koko matsin vasemmalla laidalla vai miten?
|
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #59 : 27.03.2009 klo 16:52:06 |
|
HJK:n peli alkoi pyöriä kunnolla oikeastaan vasta ensimmäisen maalin jälkeen. Sen jälkeen PoPasta ei ollut enää kunnon vastustajaa. Tähgän voisin kommentoida sen verran, että ei PoPasta varsinaisesti ennen sitä ensimmäistäkään maalia vastukseksi ollut, aika yhteenpäähänhän silloinkin pelattiin. Klubi vain lähinnä tunnusteli PoPan kuntoa tuohon maaliin asti ja vapautui pelaamaan omaa peliään maalin seurauksena.
|
|
|
|
|
Ilmari Autere
Poissa
Suosikkijoukkue: 5,7 on suurempi kuin 94,3
|
 |
Vastaus #60 : 27.03.2009 klo 16:57:10 |
|
Ei tullut. Aurinkokatsomosta laskin valokuvista 62 katsojaa. Yksi tai kaksi taisi olla vastapäisessä katsomossa.
Vaikka laskettaisiin pelaajat, valmentajat, huoltajat ja muut kentän laidalla olleet mukaan, niin Ana olisi edelleen voittaja. 
|
|
|
|
|
Bragun Baggio
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #61 : 27.03.2009 klo 17:05:30 |
|
Hienoa, että Mäksä sai tänään tehtyä maaleja. Varmasti tärkeät maalit jatkon kannalta. Dawdalle myös soi onnistumisia, liigassa vaan vielä verkot tötterölle. Popovits pyöritti tänään hyvin peliä, myös Fowler onnistui mielestäni ihan hyvin. HJK ei suorittanut tänään yhtään vaihtoa. Penkillä olisivat olleet ainakin Janne Törmänen, Duarte Tammilehto, Eetu Kaipio ja Kalle Sotka. Kuitenkin ihan hyvä mielestäni, että mentiin loppuun asti samoilla miehillä, koska penkillä ei olisi ollut ketään edustuksen pelaajaa. PoPalta loukkantui pari pelaajaa minuutin sisään. Oikeksi pakiksi vaihdettu nr 14 jäi Bahin kanssa painiessa toiseksi ja loukkasi ilmeisesti polvensa. Pystyi kuitenkin loppujen lopuksi nilkuttamaan jalalla kentän laidalla. Junnila puolestaan sai Sauson jalasta naamaansa. Nenä aukesi, tikkejä luvassa? Oooohhh Baaaahhhh!!!  Pelasiko Dawda koko matsin vasemmalla laidalla vai miten? Vasemmalla laidalla pelasi.
|
|
|
|
|
George Omniworld
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #62 : 27.03.2009 klo 17:29:09 |
|
En tiedä mikä tuossa Popan puolustuksessa oli ideana, mutta tosiaan helvetin ylhäällä pelasi linja ja lisäksi pystyjuoksuja tehneitä Klubilaisia ei seurattu ollenkaan. Tämän ansiosta sitten Klubi teki kaksi maalia puolittaisesta läpiajosta, kaksi maalia kahden pelaajan läpiajosta pelkkää maalivahtia vastaan, ja yhden muuten vaan puhtaasta läpiajosta. Mäksäkin sai sentään pallon tyhjiin kahdesta metristä, toinen maali olikin sitten ihan laadukas viimeistely etunurkkaan puolittaisen läpiajon päätteeksi. Melkosta höntsäähän toi oli varsinkin ekalla jaksolla, eipä tosta tosipelejä silmälläpitäen kannata mitään johtopäätöksiä vetää. Lähinnä ihmetyttää miten Haka ja Tepsi onnistuivat olemaan voittamatta tollasta nippua.
|
|
|
|
|
Keskilinkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1
|
 |
Vastaus #63 : 27.03.2009 klo 17:45:42 |
|
HJK:n webbisivun otteluraportti: Tsaarin ja Taikurin johdolla porilaiset kaatuivat 5-1. Raportissa korostetaan sitä, että PoPa pelasi oikein hyvin ensimmäisen puoliajan ja etenkin puolustaminen oli hyvää (vaikka Luoma puuttui puolustuksesta). Toisella puoliajalla kunto ei sitten riittänyt.
|
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #64 : 27.03.2009 klo 17:52:51 |
|
HJK:n webbisivun otteluraportti: Tsaarin ja Taikurin johdolla porilaiset kaatuivat 5-1. Raportissa korostetaan sitä, että PoPa pelasi oikein hyvin ensimmäisen puoliajan ja etenkin puolustaminen oli hyvää (vaikka Luoma puuttui puolustuksesta). Toisella puoliajalla kunto ei sitten riittänyt. klubin sivuilla kaunistellaan ja ollaan vieraskoreita. PoPan sivuilta ja Lunkan suusta tulee totuus: http://www.fcpopa.fi/artikkeli.asp?id=306pakko vielä mainita, että popon syöttö ensimmäiseen maaliin ei ollut vain hyvä, se oli suorastaan huimaava. jos tilaa/aikaa on yhtä paljon kesällä, niin tsaari omassa joukkueessa ei voi hävitä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.03.2009 klo 18:16:17 kirjoittanut Chief »
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #65 : 27.03.2009 klo 18:08:13 |
|
pakko vielä mainita, että popon syöttö ensimmäiseen maaliin ei ollut vain hyvä, se oli suorastaan huimaava. jos tilaa/aikaa on yhtä paljon kesällä, niin tsaari omassa joukkueessa niin ei voi hävitä.
Tilaa ja aikaa ei varmasti ole yhtä paljoa kesällä - ainakaan kaikissa peleissä. Mutta kuten todettua, hitaita ja huonompia puolustuksia vastaan Tsaari on edelleen vertaansa vailla oleva nero.
|
|
|
|
|
Jurado
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 27.03.2009 klo 19:16:04 |
|
PoPa ei siis nyt parhaalla mahdollisella kokoonpanolla ollut liikkeellä. Ei noin tylyjä lukemia voi kuitenkaan sillä selitellä. Ketä tällaset pelit palvelee?
PoPa haluaa tietää todellisen tasonsa sekä tietää missä mennään. Pieni murskatappio silloin tällöin tekee ihan hyvää jos on viime aikoina pelannut hyvin ja voittanut paljon pelejä. Tappioista kasvaa se kuuluisa nälkä siihen tekemiseen. HJK:ta nyt ei varmaan niin paljon peli palvellut. Saivatpahan ainakin harjoitella hyökkäämistä, PoPa taas puolustusta.
|
|
|
|
|
kaatuilija
Poissa
Suosikkijoukkue: BF Mesikämmen, PoPaFutsal
|
 |
Vastaus #67 : 27.03.2009 klo 19:24:22 |
|
PoPa osoitti tasonsa.
Kyllä Wecce tietää!!! Näkemättä peliä huima yhteenveto sinun kaltaiseltasi jalkapallotietäjältä!
|
|
|
|
|
niftan
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #68 : 27.03.2009 klo 19:26:10 |
|
PoPa ei siis nyt parhaalla mahdollisella kokoonpanolla ollut liikkeellä. Ei noin tylyjä lukemia voi kuitenkaan sillä selitellä.
Varsinkaan, kun myös Klubilta puuttui Sorsa, Raitala, Haapala, Kärkkäinen, Parikka, Wallu ja Pelvas. Tosin omasta mielestäni PoPa ei ollut ensimmäisellä puoliajalla ollenkaan huono, vaan itseasiassa tarjosi ihan hyvän vastuksen Klubille. Peli luonnollisesti oli Klubin hallinnassa, mutta ensimmäisen puoliajan pelillä ei lähtö takaisin Kakkoseen ole missään nimessä edessä. PoPa haluaa tietää todellisen tasonsa sekä tietää missä mennään. Pieni murskatappio silloin tällöin tekee ihan hyvää jos on viime aikoina pelannut hyvin ja voittanut paljon pelejä. Tappioista kasvaa se kuuluisa nälkä siihen tekemiseen. HJK:ta nyt ei varmaan niin paljon peli palvellut. Saivatpahan ainakin harjoitella hyökkäämistä, PoPa taas puolustusta.
Aivan. Peli oli PoPalle hyvä tekemisen mittari ja varmasti palvelee joukkueen etua, että tässä vaiheessa otettiin luulot pois. Peli palveli erinomaisesti myös HJK:ta, sillä Klubi pääsi peluuttamaan pelaajia, joilla ei ole alla paljoa peliaikaa. Ja arskalle vielä erityinen 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.03.2009 klo 08:36:54 kirjoittanut niftan »
|
|
|
|
|
Knut Posse
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #69 : 27.03.2009 klo 21:32:54 |
|
Peli palveli erinomaisesti myös HJK:ta, sillä Klubi pääsi peluuttamaan pelaajia, joilla ei ole alla paljoa peliaikaa. Ja arskalle vielä erityinen  Samalla nähtiin myös, että Mäkelällä ei pitäisi olla mitään asiaa avaukseen. Teki kyllä kaksi maalia, mutta mielestäni miehen esitys oli huono. Haltuunotot karkasivat aina parin metrin päähän ja muutama tilanne kuivui kokoon Mäkelän aikailun vuoksi. Popovitshilta tuli kyllä todella hyviä syöttöjä. Varsinkin syöttö ensimmäiseen maaliin oli loistava. PoPa:sta huomiota herättivät langanlaiha Sumiala ja edelleen loistavia krosseja antanut Piracaia.
|
|
|
|
|
DE3
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #70 : 27.03.2009 klo 22:42:51 |
|
Itse pidän huomionarvoisena seikkana HJK:n hyokkäyspelistä Mursulta ennennäkemätöntä taktista hienoutta, jossa pelaajat vaihtavat keskenään paikkoja. Tätä harrastivat varsinkin Pexi, Mäksä ja Dawda. Välillä Mäkelä oli laidassa ja Pexi keskellä. Bah taas oli lähes vuorotellen molemmissa laidoissa. Vallu pelasi ilmiömäisesti kärjen takana.
Itse olin ei-aurinkoisella puolella ja panin merkille että Ollis&Co. istui tavoilleen uskollisena aitiossa. Nämä mukaanluettuna arvaisin yleisömääräksi 76:ta...
Klubin peli näytti jo melko valmiilta. Vielä kun Mäksä saadaan vaihdettua Jarnoon niin mestaruutta on vaikea muiden estää!
|
|
|
|
|
Keskilinkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1
|
 |
Vastaus #71 : 28.03.2009 klo 02:41:24 |
|
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #72 : 28.03.2009 klo 08:58:14 |
|
Tilaa ja aikaa ei varmasti ole yhtä paljoa kesällä - ainakaan kaikissa peleissä. Mutta kuten todettua, hitaita ja huonompia puolustuksia vastaan Tsaari on edelleen vertaansa vailla oleva nero.
Nähtiinhän tämä sitä virolaista pubijoukkuetta vastaan jo. Harmi ettei Tsaarilla ole minkäänlaisia näyttöjä veikkausliigajoukkueita vastaan pelatuista otteluista.
|
|
|
|
|
unelMas
Poissa
Suosikkijoukkue: keken klubi
|
 |
Vastaus #73 : 28.03.2009 klo 10:21:37 |
|
Edelleenkin haistatan vitun sille, että lupin täytyy näitä pelejä tässä vaiheessa kautta vielä pelata.. Kiva toki, että poriin tästä pelistä ilmeisesti jotain hyötyä on ollut PoPa ja Levadia, siinä meillä hyvät sparraajat ennen kauden alkua..
|
|
|
|
|
Aachi
Poissa
Suosikkijoukkue: Koirat haukkuu, mutta karavaani kulkee
|
 |
Vastaus #74 : 28.03.2009 klo 10:23:37 |
|
Mifk ja TPS/tamu toki tulossa vielä. joten haasteita riittää joukkueelle aivan varmasti.
|
|
|
|
|
|
|
|