FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.03.2026 klo 18:39:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 18 [19] 20
 
Kirjoittaja Aihe: Honka-Lahti, kauden avaus Finskillä 19.4. klo 18.30  (Luettu 18689 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
lasse11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: itäinen taivas


Vastaus #450 : 20.04.2009 klo 11:31:03

Siis kokonaisuudessaankin näytti että Hongan jannuja pelottaa

a) laukoa itse

b) mennä pääpalloihin ja yrittää teräviä puskuja

c) taklata, etenkään Littiä
Bristol Rovers

Poissa Poissa


Vastaus #451 : 20.04.2009 klo 11:36:53

mutta yleisesti kulmat ovat aina olleet Hongalla huonoja.

kausi -05 ja Nyman, lukuisia variaatiota ja mutulla 10 maalia Hongalle kulmapotkuista
Suicide Bob

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Honka, ManU, Minnesota Vikings


Vastaus #452 : 20.04.2009 klo 11:37:29

Siis kokonaisuudessaankin näytti että Hongan jannuja pelottaa

a) laukoa itse

b) mennä pääpalloihin ja yrittää teräviä puskuja

c) taklata, etenkään Littiä

Sama. Perovuo taisi olla ainut joka meni kerran kovempaan tilanteeseen missä oli Litmanen?
niftan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #453 : 20.04.2009 klo 11:38:13

Sama. Perovuo taisi olla ainut joka meni kerran kovempaan tilanteeseen missä oli Litmanen?

Soiko pilli?
Suicide Bob

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Honka, ManU, Minnesota Vikings


Vastaus #454 : 20.04.2009 klo 11:44:41

Soiko pilli?
Ei muistaakseni :o
Khalervos Kendopoulos

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kreikan jääkiekkoliiton puheenjohtajan kabinetti


Vastaus #455 : 20.04.2009 klo 12:33:49

kausi -05 ja Nyman, lukuisia variaatiota ja mutulla 10 maalia Hongalle kulmapotkuista

UUH!
1969 ja mutulla Cup finaaliin erikoistilanteilla.
Bristol Rovers

Poissa Poissa


Vastaus #456 : 20.04.2009 klo 13:31:51

Sanoit ettei koskaan ole ollut ja kumosin sen asiallisesti muistelemalla menneitä.
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #457 : 20.04.2009 klo 13:55:15

Paikalla oltiin FCLK:n seassa kannustamassa Litmasta ja Lahtea Ylos  Oikein viiihdyttävä kokemus ja koska tahansa uusiksi. 

!HUOM! Ei ollut ensimmäinen kerta VL-ottelussa.  Ensimmäinen kerta toki jonkun faniporukan katsomossa ja daifuja ja poliiseja oli melkein yhtä iso määrä kuin lahtelaisia 8) ja melkeinpä joutui ottamaan 150 metrin kotimatkan Lahden kautta, kun rautaportit ja -aidat veivät suoraan bussiin. 
Bob Common

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Antijalkapallo


Vastaus #458 : 20.04.2009 klo 14:02:06

Sokkarin lihamies nro 2, PI! :D
Khalervos Kendopoulos

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kreikan jääkiekkoliiton puheenjohtajan kabinetti


Vastaus #459 : 20.04.2009 klo 14:05:48

Sanoit ettei koskaan ole ollut ja kumosin sen asiallisesti muistelemalla menneitä.

Muistelemalla menneitä päästään tilanteeseen, jossa kakkailit vaippaan silloin kun minä asiallisesti jne jne...
Muistelen myös kaiholla sitä aikaa, kun Hongankolistajilla ei ollut alaikärajaa, mutta tätähän sinä et halua muistella.

Yhtä kaikki; kulmat ovat olleet kurapaskaa, eikä se siitä muutu.
Ilmari Autere

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 5,7 on suurempi kuin 94,3


Vastaus #460 : 20.04.2009 klo 14:06:35

Khalervoksen anti on futisosioihin vielä suurempa paskaa kuin yleisellä.
bellers

Poissa Poissa


Vastaus #461 : 20.04.2009 klo 14:06:58

Toki sitten on näitä vansinölaiftaim variaatioita, mutta yleisesti kulmat ovat aina olleet Hongalla huonoja.

No kyllä väittäisin että keskimääräistä tehokkaampaa toimintaa kulmissa oli niin kauan kunnes Patronen lähti muille maille. Hongan silloin käyttämä kulmakuvio jossa kulma annettiin taakse, josta useimmiten Hantta voitti sen keskelle, oli tehokkaan tuntuinen kuvio. Sen jälkeen onkin sitten tosiaan ollut aika hiljaista...
Khalervos Kendopoulos

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kreikan jääkiekkoliiton puheenjohtajan kabinetti


Vastaus #462 : 20.04.2009 klo 14:16:37

No kyllä väittäisin että keskimääräistä tehokkaampaa toimintaa kulmissa oli niin kauan kunnes Patronen lähti muille maille. Hongan silloin käyttämä kulmakuvio jossa kulma annettiin taakse, josta useimmiten Hantta voitti sen keskelle, oli tehokkaan tuntuinen kuvio. Sen jälkeen onkin sitten tosiaan ollut aika hiljaista...

Juuri näin. Tosin itse muistelen vielä niin, että huolimatta Hantan preesensistä eivät kulmat varsinaisesti toimineet (enää 2. pääsarjakaudella). Kulmien huonous on enemmänkin ollut siis kiinni niiden antajista ja niiden variaatioista.

Onhan se nähty maajoukkueessakin, ettei "hyvien" keskittäjien kulmat (Kolkka) oikein saa nykypäivänä mitään aikaa, kun kukkupallo tuntuu olevan se ainoa vaihtoehto.
« Viimeksi muokattu: 20.04.2009 klo 14:17:45 kirjoittanut Khalervos Kendopoulos »
JiiPee

Poissa Poissa


Vastaus #463 : 20.04.2009 klo 14:25:20

Sama. Perovuo taisi olla ainut joka meni kerran kovempaan tilanteeseen missä oli Litmanen?

En nähnyt peliä, mutta kannattaa muistaa, että Walesinkaan kovaotteisina tunnetut kaverit eivät Littiä sukitelleet käytännössä ollenkaan. Pointtina se, että en usko tässä olevan mitään suurempaa auktoriteettipelkoa, vaan Litin pelityyli on sellainen, että se ei houkuta taklauksia puoleensa, Littihän harvemmin on vastustajien sylissä vaan osaa löytää itselleen kentältä vapaata tilaa ja luopuu pallosta yleensä hyvin nopeasti sen saatuaan, eikä juuri koskaan lähde kuljettelemaan vastustajien keskellä tai muutenkaan rynnistä messimäisesti pallon kanssa. Toisin sanoen Littiä vain harvemmin on järkeä taklata, koska pallo on jo muualla silloin kun sukituksen pitäisi lähteä. Periaatteessa voi olla mahdollista, että loukkaantumiset ovat muokanneet Kunkun tyyliä ylipäätään hieman kontaktia karttelevaksi, mutta vähintään yhtä paljon tekemistä on ikääntymisellä ja liikkeen hidastumisella, Kunkku kyllä tietää vahvuutensa ja heikkoutensa osaten optimoida pelinsä sen mukaan.
Soccerious

Poissa Poissa


Vastaus #464 : 20.04.2009 klo 14:46:58

Siis kokonaisuudessaankin näytti että Hongan jannuja pelottaa

a) laukoa itse


Kun katteli noita laukauksia niin en ihmettele. Kuudentoista ulkopuolelta lauotut laukaukset painuivat järjestään useita metrejä ohi.

« Viimeksi muokattu: 20.04.2009 klo 14:54:54 kirjoittanut Soccerious »
Rafu

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #465 : 20.04.2009 klo 14:47:52

 Ei muuten sydän kestä tälläistä radiosta seuraamista. Pieni raportti miten jännät paikat minullakin oli Lahden peliin valmistautumisessa ja kuunnellessa:

 Päivä lähti käyntiin klo 9.45 ripari messujutulla. Olimme kirkossa messussa ja meidän siunattiin jne. Jo siellä kirkossa Lahden peli pyöri mielessä, tietysti Jeesuksen lisäksi. Kun sieltä sitten 2½h jälkeen pääsi lähtemään oli edessä pyörämatka kotiin. Kotona sitten vähän murua rinnan alle ja kaverille soittelemaan sähkökitaraa ja lievittämään näin hirveää jännitystä.

 Kaverihan on kendo-yanari joten en viitsinyt edes aloittaa keskustelua FC Lahden pelistä/kokoonpanosta tai mistään mikä liittyisi FC Lahteeen.

 Kaverilta taas matka kohti kotia. Mielessä pyöri jo vahvasti FC Lahden peli. Jännäkakkaa taisi housut olla täynnä.

 Kotiin päästyäni mietin mitä tekisi ottelua odotellessa. No, FM09 auki ja pelaamaan FC Lahdella. Toinen peli olikin Honkaa vastaan joten ajattelin, että jos nyt voitan voittaa FC Lahtikin. No, voitin viime hetken maaleilla 2-3 ja ajattelin, että kyllä Lahtikin voittaa (vaikka joukkue ihan erillainen)

 Tuli sitä ennen luvattua perheelle (omasta aloitteesta), että lähden lenkille ja kuuntelen peliä radiosta (mp3 soittimesta) koska kukaan ei jaksa kuunnella "voi vittua" tai "Ihanaa Lahti" koko 1½ tuntia.

 No, kello läheni puolta ja ajattelin ottaa radiosta kanavan esiin. Sieltähän tuli pitkän aikaa jotai musaa ja siitä sitten äitille tuskatuneena " Äiti perkele, minähän en lenkille lähe jos Lahen peliä ei tule". No, super-mami hoitaa asian ja sanoo " Kyllähän täältä futista tulee".
Innoissani ennen lenkille lähtöä kävin katsomassa avauskokoonpanot ja siellä oli samalla, että Tuomi tehnyt maalin. Siis mitä vittua!?
Tulos olikin oikea, mutta maalintekijä olikin Huuhka. Olin intoa täynnä ja uhosin jouksevani Hesaan katsomaan peliä.
Lähdin uhoamisesta huolimatta tutulle lenkkipolulle.

 Musiikkia tuli muttei futista, mutta ihme kyllä se ei tunnelmaa latistanut vaan hymyssä sun juostiin.
Kun seuraavan kerran yhteys otettiin radiossa Helsinkiin oli lukemat vaihtuneet 1-1. " EEEEEEEEEEEEEIII" kuului metsästä kun tajusin, että voitto ei olekaan niin varma. Muistin kuitenkin, että onhan meillä vielä Litmanen.

 Lenkkiä tuli vedettyä ihan kunnolla ennen kuin peli taas alkoi. Selostaja kertoo Hongan saaneen vaparin samasta paikkaa mistä viime maalikin tuli. Totesin, että sinnehän se kuitenkin menee ja niin menikin. "Voi vittu" pääsi ilmoille ihmisten ilmoilla (olin jo matkalla kotiinpäin).

 Meni fiilis juosta ja kävelinkin Lahden maalin asti. " Litmanen laittaa laitaan Fofanalle joka keskittää, se menee Koskimaasta omaan maaliin!" Tuo lause oli ihana ja hyppäsinkin kunnon tuuletuksen keskellä tietä. Taas matka jatkui hymyssä suin.
Naapurin mies (pappa) tuli oli edempänä ja meninkin hehkuttamaan Lahden peliä ja juttelemaan niitä näitä.
Viimeinen suora kotiin alkoi kuitenkin pienen jutustelun jälkeen.

 Kotona sitten hehkutin Lahden viimeistä maalia. Sitten iski karu totuus...
Peliähän oli vielä melkein puolituntia jäljellä. Kestäkää nyt!

 Loppupeli oli aikamoista tuskaa kuunnella ja onneksi tulikin tauko (selostuksessa) ja menin suihkuun rauhoittumaan.
Selostus jatkui ja olin ihan hiljaa...

 Sydämmenlyönnit kiihtyi aina kun Hongalla oli pallo ja taas laski kun Lahdella oli.

 Viimein peli oli ohi ja pystyin tuulettamaan hienoa avausta Veikkausliigasta!

 Montakertaa oli lähellä etten pyörtynyt jännityksestä. Peliä on todella jännittävä kuunnella radiosta Ylos Alas
Cinnamon

Poissa Poissa


Vastaus #466 : 20.04.2009 klo 15:00:15

Ne joille ESS ei ilmesty niin tässä lehden pelaajakohtaiset arviot eilisestä pelistä:

Haara, Vanninen ja Toivomäki avauksen parhaat

Juha Tuomi: Viihtyi viivalla kuin tatti, ei tosiaankaan himoinnut kahmimaan keskityspalloja. Kauhoi toisessa Hongan maalissa vähän tyhjää.
Yksi hasardisyöttö, jolla ajoi Jussi Heikkisen pahaan liemeen. Sai sentään hyvän mielen, kun torjui kotiin tuomisiksi Uudenmaan piiricupin voiton.

Jussi Heikkinen: Hongan Savage pääsi muutaman kerran riplaamaan sata–nolla. Ei tahtonut menestyä oman pään kaksintaisteluissa. Ylöspäin sujui paremmin.

Heikki Haara: Johtaja, Hessu-pappa. Otti ison roolin puolustuksen isähahmona ja pudistustyöntekijänä.

Henri Toivomäki: Tuurasi luontaista vasemmistolaista Kalle Eerolaa kolmanneksi parhaalla pelipaikallaan. Miehekäs taisto.

Toni Huuhka: Malttia löytyi ja maali oli upea. Sillä korvasi pari epäselvää painitappiota. Debytantti pomppasi City Starsista liigatoppariksi ja näillä esityksillä pitää paikkansa.

Jukka Vanninen: Varmuusväline elementissään. Hongan siittiöt tarttuivat siivilään. Jatkaa siitä, mihin jäi viime syksynä: vastuusta ja luotettavuudesta.

Eero Korte: Jämerää vääntöä ja perustyötä. Ne suuret irtiotot jäivät odottamaan kotipeleihin.

Riku Heini: Pirtsakka ja hiukset hyvin. Pientä kivaa välähteli.

Konsta Hietanen: Talven jälkeen vasta sulamassa. Lisää energiaa tarvitaan. Katosi kuvasta kuin vääräoppiset kommunistipomot entisessä Neukkulassa.

Drilon Shala: Ei ihan sitä mitä viime kesänä nähtiin. Kaipaa sähinää, elää siitä. Nyt 96 -prosenttien esitys, ja sillä ei pieni mies maaleja tee.

Jonne Kemppinen: Ryminä-Jonne yritti ja punnersi, mutta ei päässyt ratkaisupaikkoihin.

Jari Litmanen: On pelannut parempiakin pelejä. Avaava syöttö tasoitusmaaliin sentään. Yhteys kavereihin pätki. Kenen verkko? Dna:n vai Soneran?

Mohammed Fofana: Piristi sisään tullessaan, ”värkkäsi” tasoituksen Honka-pakki Koskimaan jalan kautta. Sähläsi ja hätäili palloja naapurille.

Päävalmentaja Ilkka Mäkelä: Oikeat vaihdot. Ei löytänyt sitä ihmerohtoa, jolla peli olisi käännetty.

Honka: Pyöritti hyvin palloa ja oli iso ja pelottava erikoistilanteissa.
Kalle Veirto
idänihme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suurseura


Vastaus #467 : 20.04.2009 klo 15:04:36

No kyllä väittäisin että keskimääräistä tehokkaampaa toimintaa kulmissa oli niin kauan kunnes Patronen lähti muille maille. Hongan silloin käyttämä kulmakuvio jossa kulma annettiin taakse, josta useimmiten Hantta voitti sen keskelle, oli tehokkaan tuntuinen kuvio. Sen jälkeen onkin sitten tosiaan ollut aika hiljaista...

Tuo Patros-kikka tosiaan toimi, mutta sekin keksittiin vasta pari kuukautta ennen kuin mies lähti muualle. Koskimaata varmaan voitaisiin käyttää samaan, mutta ei kai sitten. Hantta oli harvinaisen dominoiva pääpelaaja. Ihme ettei sitä 06 kauden pakille syöttö variaatiota enää käytetä vaikka nyt olisi taas Sampo oikeana pakkina.
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #468 : 20.04.2009 klo 15:05:45

ESS by Kalle Veirto

Olipas melko mukahasukaa tekstiä Ylos Alas  Toisaalta HS:n heikkimiettiset ja aripusat eivät edes noin asiapitoista tekstiä osaa suoltaa, vaan kirjoittavat suhteellisen negatiiviseen sävyyn mistä tahansa.
« Viimeksi muokattu: 20.04.2009 klo 15:26:43 kirjoittanut Alfredo »
STRIKER

Poissa Poissa


Vastaus #469 : 20.04.2009 klo 15:24:59

Pulitzeria näistä. Ylos
Näiden viestien takia foorumilla jaksaa käydä.
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


Vastaus #470 : 20.04.2009 klo 15:38:09

Taas tätä paskaa. Pitäiskö sakkoja antaa joka kulmapotkuista, kun niitä höystetään lahtelaisapinamaisella ugh ughilla? Saman verran apinaa ja ughia tulee vastustajan pelaajille, ihonväristä tai muusta riippumatta, on aina tullut ja tulee tulemaankin. Apina huudon alkuperäkin on kuulema suunnattu suht kauan sitten jollekkin arjalaiselle tamu-pelaajalle (eilen kuultua, en tosin muista kyseisen pelaajan nimeä).

Ja eikös se kuulu pelin yhteyteen, että vastustajan pelaajille huudellaan, oli kyseessä sitten vaikka Litti.

Hattukukkasia löysemmälle.
Itsekin uskon, ettei Suomessa huudellut ugh ughit ole tarkoitettu rasistisina. Koska huutojen kansainvälisen historian vuoksi väärinkäsitykset (esim. ulkomaalaiset pelaajat, muut katsojat) ovat oikeastaan väistämättömiä, niin niiden huutelu on täysin idioottimaista.

Europeleissä on todennäköisesti turhaa lähteä selittelemään, että ei ne ugh ughit ole rasistisia. Sen verran tiukkaa linjaa UEFA on pitänyt rasismin kanssa.

Voihan sitä vastustajalle huudella, mutta jotain ideaa niissäkin voisi olla. "Vitun homo" tasoiset mietelauseet aiheuttivat lähinnä myötähäpeää.

Mutta eipä tuosta sen enempää varmaan.
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #471 : 20.04.2009 klo 17:12:45

Itsekin uskon, ettei Suomessa huudellut ugh ughit ole tarkoitettu rasistisina. Koska huutojen kansainvälisen historian vuoksi väärinkäsitykset (esim. ulkomaalaiset pelaajat, muut katsojat) ovat oikeastaan väistämättömiä, niin niiden huutelu on täysin idioottimaista.

Europeleissä on todennäköisesti turhaa lähteä selittelemään, että ei ne ugh ughit ole rasistisia. Sen verran tiukkaa linjaa UEFA on pitänyt rasismin kanssa.

Voihan sitä vastustajalle huudella, mutta jotain ideaa niissäkin voisi olla. "Vitun homo" tasoiset mietelauseet aiheuttivat lähinnä myötähäpeää.

Mutta eipä tuosta sen enempää varmaan.

Olin kuulevinani taustalta jotain asiakeskustelua eilen tästä ja mielestäni Lahden fanit höystivät myös intiaanimaisella ääntelyllä vastustajan hiillostamista, joka oli kai kanssa Palloliiton toimesta tuomittu ja sakotettu käytäntö?
rob

Poissa Poissa


Vastaus #472 : 20.04.2009 klo 17:19:15

:) Ylos
Alka Seltzer

Poissa Poissa


Vastaus #473 : 20.04.2009 klo 17:25:19

Olin kuulevinani taustalta jotain asiakeskustelua eilen tästä ja mielestäni Lahden fanit höystivät myös intiaanimaisella ääntelyllä vastustajan hiillostamista, joka oli kai kanssa Palloliiton toimesta tuomittu ja sakotettu käytäntö?

Sorrettiinko siis intiaaneja vai arjalaista Koskimaata?
Din

Poissa Poissa


Vastaus #474 : 20.04.2009 klo 18:30:15

No kyllä väittäisin että keskimääräistä tehokkaampaa toimintaa kulmissa oli niin kauan kunnes Patronen lähti muille maille. Hongan silloin käyttämä kulmakuvio jossa kulma annettiin taakse, josta useimmiten Hantta voitti sen keskelle, oli tehokkaan tuntuinen kuvio. Sen jälkeen onkin sitten tosiaan ollut aika hiljaista...

Hongan eka maalihan tuli juuri tälläsellä kuviolla. Vaparista takatolpalle mistä Hakanpää puski maalille ja Vuorinen jatkoi maaliin.

Molemmat laidat toimivat yleisesti ottaen hyvin, Savagelta ja Otarulta hyviä haastoja ja ohituksia, mutta usein viimeinen syöttö oli surkea.

Schüller pelasi  hyvin ja syötöt napsahteli hyvin omille, pelirohkeutta kaivataan lisää, mutta sitä tulee kokemuksen mukana. Tilalle tullut Perovuo taas väläytteli sitä tuttua osaamistaan ja on pääsemässä sille omalle tasolle, mille viime kaudella parhaimmillaan pelasi.

Puolustuslinja taas pelasi ihan kelvollisesti, mutta mielestäni Koskimaa oli heikoin, eikä avauksen paikkaa ansaitse. Heilala-
Hakanpää toimi viime kaudella ja jannut ovat vielä tottuneet pelaamaan yhdessä.  Koskinen avasi peliä hyvin ja onkin yksi liigan parhaista laitapakeista, Turuselta myös hyvä peli.

Vuorinen pelasi totutulla tavalla ja sai maalitilinkin auki. Kokko ei juuri vakuuttanut, mitä nyt muutama hieno harhautus. Eiköhän Boriksenkin peli tästä parannu.
Yleisesti ottaen Hongalta hyvää peliä, mutta viimeiset ratkaisut kusivat. Eka ottelu vasta eli eiköhän se peli vielä saada totulle mallille.
« Viimeksi muokattu: 20.04.2009 klo 18:32:21 kirjoittanut Din »

 
Sivuja: 1 ... 18 [19] 20
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa