FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.10.2025 klo 04:14:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: [1] 2
 
Kirjoittaja Aihe: FCV REDS - me tulemme olemaan joukkue?  (Luettu 2526 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
ynwa69

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC Vaajakoski, Inkeroisten Purha


: 19.04.2009 klo 04:22:59

Hienon Suomen Cupin toisen kierroksen voiton innoittamana on aika perustaa uusi lehtinen tälle palstalle. Toivon mukaan kaikki FCV REDS-joukkueesta kiinnostuneet antavat tähän osioon oman painavan sanansa, koska ilman aiheellista keskustelua ei kehitystä tapahdu. FCV REDS on joukkueena vielä alkutekijöissään, mutta minulla on ainakin halu suuri tehdä tällä porukalla jotakin, jota voimme muistella sitten, kun sen aika on.
Hieman perustietoa hataran muistin pohjalta. FCV REDS perustettiin n. vuonna 2002 jkr sellaisten pelimiesten kanssa, jotka eivät enää mahtuneet kovasti nousukiidossa olevaan FCV:n Edustusjoukkueeseen. REDS nimi tulee jotenkin yllättäen punaisesta väristä, viitaten nimimerkkiini. Alkutaival näillä "ylijäämillä" ja vanhoilla parroilla oli kovinkin tukkoista (muistan yhden kauden ekat harkat, jossa treenattiiin kolmosen kokoisella pallolla, kun ei muuta ollut tarjolla) mutta niin vaan vuodesta toiseen porukkaa riitti jopa sellaiseenkin saavutukseen, jota en nyt muilta Keski-Suomen seuroilta muista (saa korjata), että FCVlla oli kolme joukkueellista miehiä tahkoamassa eri sarjatasoja (Kakkonen, Kolmonen ja Nelonen). Sairaan pitkä virke...
Anyway nyt mennään kohti uusia haasteita uusin kuvioin ja katsoa tuleeko REDSistä koskaan joukkuetta vai jääkö se "vain" höntsäilijä porukaksi. Kommentti on VaPaa... eiku FCV REDS!

Ihmiset; ladatkaa omia muistikuvianne tänne REDSeistä, antakaa rakentavaa palautetta, uusia ideoita, tehkää maaleja ja olkaa paitsiossa. Historia on tärkeää, että tiedämme ketä olemme ja keskustelu, että tiedämme, minne haluamme mennä.   

Tomppa   
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 19.04.2009 klo 10:01:46

Isäni on kannattanut FCV REDSiä 70-luvulta lähtien, joten syntyessäni minulle ei annettu paljoa valinnan varaa. Ensimmäisen REDS-paitani muistaakseni sain jo kaksi vuotiaana eli isäni vain kylmäverisesti päätti, että sinä kannatat FCV REDSiä. En edes uskalla ajatella mitä olisi käynyt, jos olisin murrosiässä alkanut glooryhuntata esimerkiksi FCJ Blackbirdiä.
Todellinen fanius alkoi minulla viisi kuusi vuotta sitten. Kuten sanoin niin FCV REDS on ollut suosikkini jo pikkupojasta lähtien, mutta ei se ollut samanlaista kuin tänä päivänä. Kannattaminen on muuttunut rakkaudeksi ja intohimoksi. Nuoresta iästä huolimatta olen ehtinyt seurata joukkuetta kuitenkin jo aika kauan, mutta vuosi vuodelta mielenkiintoni ja rakkauteni seuraa kohtana vain voimistuu. Kyllä voi sanoa, että FCV REDS on iso osa elämääni, jota ilman en osaa, enkä halua elää.

Jokke ja Timppa
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #2 : 19.04.2009 klo 11:54:42

Jokke ja Timppa

Moro. En tiennytkään, että tekin pyöritte forumilla. Jokainen futiksesta jotain tietävähän tietää, että Timppa pelasi juniorina FCV:ssä ja hänen isänsä Joken firma toimii käsittääkseni edelleen FCV:n sponsorina.

Tompalle Tuoppi Ylos. Hieno teko avata topic Redsille. Kirjoittelen lähipäivinä omista muistoista seuran historiikin tänne.
wlyc87

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 19.04.2009 klo 23:00:39

Muistoista viis veisaan, kunhan vaan saa pelata ja nauttia siitä! <3 Rakkaudesta urheiluun! :)
paveldo

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 20.04.2009 klo 00:35:33

REDSille Ylos
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #5 : 20.04.2009 klo 12:15:55

Redsin cup-huumaa on aistittavissa FCV:n sivuille ilmestyneessä raportissa: http://www.fcvaajakoski.com/09/index.php?option=com_content&view=article&id=369:suomen-cupin-2kierros-fcvreds-jilves-1-0-0-0&catid=48&Itemid=212
veikkaaja

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 20.04.2009 klo 20:39:58

Lyhyt historiikki BLUE-->WHITE-->YELLOW-->REDS Nimi tietysti aina REDS, mutta alkuvuosina peliasut eivät olleet nimen mukaisia, kunnes viimein REDS sai oman punanutun.
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #7 : 21.04.2009 klo 21:50:26

Hiekka-alusta ja keltainen pelipaita... Puistattaa jo valmiiksi. :D
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #8 : 23.04.2009 klo 18:01:51

Tiistaina oli palauttava/valmistava höntsä edustusta vastaan. 1x45min peli FCV - FCV/Reds päättyi 3-0 (0-0), viimeinen maali oli päivänselvä paitsio. Redsillä pysyi peli ihan hyvin hanskassa ekat 20 minuuttia. Sitten tuli eka maali ja taistelutahto vähän lopahti. Ei tuo paljoa JIlves pelistä eronnut. FCV oli toki selvästi vauhdikkaampi ja vahvempi joukkue sekä viimeistelyssä parempi. Ei tuntunut Redsin miehet pysyvän perässä kun pallo laitettiin kunnolla miehestä ohi. Jokainen kaksinkamppailukin meni edarille. Reds sai kuitenkin pari hyökkäystä aikaan ja tuliko pari kulmaakin. Nimeämätön asiantuntija kommentoi pelin jälkeen, että yllättävän hyvin Reds oli pelissä mukana kun joukkueiden ero on kuitenkin kolme sarjatasoa. Kaiken kaikkiaan hyvä peli FCV:ltä Redsin nykykunto huomioon ottaen.

Tästä on ihan hyvä jatkaa kohti JPS-peliä. Vastassa on samantyylinen joukkue, kuitenkin fyysisyydeltä selvästi heikompi ja muiltakin osa-alueilta vähän. Ei Reds vielä ykkösen tasoa ole, mutta onhan tuohon tavoitteeseen vielä neljä vuotta aikaa. Vähän lenkkiä ja punttia niin alkaa kakkosen porukat jo ens vuonna kaatumaan.
ynwa69

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC Vaajakoski, Inkeroisten Purha


Vastaus #9 : 26.04.2009 klo 23:59:02

no joo, cup taival päättyi tänään, MUTTA selkeästi paremmalla pelillä, kuin aiempi JIlves voitto. 0-4 lukemat taulussa kertovat tasoeron Kolmosen ja Vitosen välillä, mutta REDSiläisten ei ole syytä painaa päätä pensaaseen, vaan leukaa pystyyn ja kohti kovatasoista Vitosta. Onnittelut paremmalle JPS-joukkueelle. Nyt palataan arkeen ja tehdään nöyrää työtä kohti ensivuoden Nelosta. Eiköhän me sinne kuitenkin yritetä. REDS RULES!!!
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #10 : 27.04.2009 klo 23:59:16

Viimeisimmän cup-kähinän raportit molempien joukkueiden näkökulmista.
FCV/Reds: http://www.fcvaajakoski.com/09/index.php?option=com_content&view=article&id=377:redsin-unelma-finnair-stadionista-murskaksi&catid=48&Itemid=212
JPS: http://www.jps.fi/jalkapallo.php?m=n
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #11 : 16.05.2009 klo 00:47:08

No niin. Sarjakausi on avattu 6-2 voitolla JyPKiä vastaan. Tällä kaudella taitaa maalipörssin voitto vaatia ihan erilaisia lukemia kuin viime kaudella Jannen viimeistellessä heti kolmesti. Raporttia pelistä osoitteessa: http://www.fcvaajakoski.com/09/index.php?option=com_content&view=article&id=388:reds-avasi-sarjan-voitolla&catid=48&Itemid=212
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #12 : 17.05.2009 klo 11:30:54

Hieno (ja odotettu) avausvoitto. Helatorstaina sitten vähemmän pölyisellä areenalla toiset mokomat 3 pistettä! Tuoppi
ynwa69

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC Vaajakoski, Inkeroisten Purha


Vastaus #13 : 23.05.2009 klo 05:44:31

Toiset mokomat pisteet tuli, mutta palatakseni tuohon otsikkoon, ei REDS ole tällä hetkellä joukkue. Lauma huutelijoita, jotka osaavat aina paremmin, kuin kaveri kentällä, jolle voi pientä sitte huudella. Jos oma ruutu, joka kaikilla pitäisi olla tiedossa, ei mahdu sillä hetkellä kiinnostuksen kärkeen, voimme heittää hyvästit sarjassa menestymiselle.
Pelaamme Vitosta, se ei ole mikään muu, kuin ansaittu sarjatasomme, ja yhteistuumin me rakennamme joukkueen, joka menee eteenpäin asioissa.
Pisteet tuli, ei niin mahtavalla pelillä. Kiva oli hyvä ryhmä ja osasi pelata jalkapalloa. REDS kuvitteli helppoa iltapuhdetta ja ja taas joutuu toteamaan, jot ei se mee niin....
Pojat nyt päätä pystyyn ja kohti seuraavaa peliä. Oli pelijärjestys mikä tahansa, ratkaisee ainoastaan se, millä asenteella ollaan liikkeellä.
piste.

 
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #14 : 22.07.2009 klo 19:22:49

Huomenna luvassa jäätävää hyökkäysdominointia, sen verran upeasti onnistui eilisissä treeneissä kaikilta maalinteko. :D
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #15 : 22.07.2009 klo 23:31:01

Hieno nosto! KonnUn moken on jo parasta vapista pelosta, sillä Redsin hyökkääjät viimeistelevät ainakin kerran mikäli saavat pelissä 20 maalipaikkaa.
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #16 : 24.07.2009 klo 00:30:56

Tämän päivän voiton jälkeen ehdottaisin, että topicin nimi muutetaan HJK:ta peesaten muotoon "Pois alta vittupäät, täältä tulee Reds" Ylos

Edit: Viimeisen kolmen päivän perusteella ehdottaisin sittenkin topicin otsikon muuttamista muotoon "Pois alta vittupäät, muuten Redsin löntystely voi tarttua teihinkin"
« Viimeksi muokattu: 28.07.2009 klo 23:29:37 kirjoittanut NumberTwentyOne »
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #17 : 04.09.2009 klo 22:00:10

Saunailta lähenee. Pelottaa jo viikkoa aikaisemmin.
NumberTwentyOne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds


Vastaus #18 : 08.09.2009 klo 21:32:49

Saunailta lähenee. Pelottaa jo viikkoa aikaisemmin.

Saunaillalle Ylos Hoidahan ittes terveeks siihen mennessä. Ennen saunaa kaatuu kuitenkin FCK torstaina Huhtasuolla. Tänään oli tiukat viimeistelyreenit hiekalla kuuden pelaajan voimin.
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #19 : 08.09.2009 klo 23:13:40

Saunaillalle Ylos Hoidahan ittes terveeks siihen mennessä. Ennen saunaa kaatuu kuitenkin FCK torstaina Huhtasuolla. Tänään oli tiukat viimeistelyreenit hiekalla kuuden pelaajan voimin.

Yleisömenestys siis.

Olo kieltämättä on heikkenemään päin, mutta voin näin etukäteen jo vihjaista maalivainun löytyvän viimeistään torjantaiksi. Pienin syy siihen ei varmasti ole Ian Rush-maiset viikset, joita olen tähän hetkeen saakka piilotellut.
eintseli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Demijoukkue


Vastaus #20 : 08.09.2009 klo 23:20:38

Frendi pelas tuolla ennen. Sille Ylos
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #21 : 08.09.2009 klo 23:22:22

Frendi pelas tuolla ennen.

Jatkuuko kaverin höntsäily yhtä laadukkaissa joukkueissa nykyäänkin?
eintseli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Demijoukkue


Vastaus #22 : 08.09.2009 klo 23:24:46

Jatkuuko kaverin höntsäily yhtä laadukkaissa joukkueissa nykyäänkin?
Jaa-a en tiedä, taitaa naiset viedä mielenkiinnon :D
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #23 : 08.09.2009 klo 23:26:18

Jaa-a en tiedä, taitaa naiset viedä mielenkiinnon :D

Laadukas joukkue tietysti sekin. Ja Reds-historialla luultavasti vain höntsäilyä niissäkin piireissä Ylos :D
eintseli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Demijoukkue


Vastaus #24 : 08.09.2009 klo 23:26:56

Laadukas joukkue tietysti sekin. Ja Reds-historialla luultavasti vain höntsäilyä niissäkin piireissä Ylos :D
:D

 
Sivuja: [1] 2
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa