• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Jos haluut tsiigaa futista ulkona, skaffaa joku toinen tsetti! HIFK-KäPa ma 4.5

Aloittaja Le God, 29.04.2009 klo 17:50:52

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Slash


Stoitshkov


Stoitshkov

Ja kolme nolla heti puoliajan alkuun Nico Weckströmin toimesta. HIFK:lla ei nyt kovin vakuuttavasti ole lähtenyt käyntiin kausi.

Hincha en cancha



Thouni


Herstein

Remmel voisi tulevaisuudessa keskittyä Urheilulehdessä parantamaan suomifutista, kirjoitusten perusteellahan kaverin pitäisi olla Mourinhosta seuraava.

tykkireino

oho. mietin kyllä mietiskelyhuoneessani että kyllä KäPa voittaa mutta olisin odottanut hiukan tasaisempaa peliä, HIFKin joukkuetta nyt kun on kehuttu tuolla kentän laidoilla, itse en ole nähnyt heidän pelaamistaan. Saattoipa olla jääkiekkomiehiä jotka puhuivat, vaikka ei HIFKin menestys kaukalossakaan mitään kehuttavaa ollut.

Zama

KäPa ansaitsi voittona, se oli paljon aktiivisempi ja halusi nimenomaan voittaa ottelun. HIFK:n puolustus ei vakuuttanut ja aika helposti maalit syntyivät ja linja puhkesi. Muutenkin HIFK:n peli oli todella mielikuvituksetonta ja aneemista.

Ymmärtääkseni tätä Jussi Leppälahtea paljon hehkutettu, tänään tuntui että poika oli eksynyt miesten peliin, ei pärjännyt juuri missään tekemissään asioissa vastustajan kanssa. Ehjä peli loppujen lopuksi KäPa:lta ja edelleenkin ihmettelen mitä Eduardo Rodriquez tekee Kakkosessa, varmasti parhaita ellei paras pelaaja omalla paikallaan tuossa sarjassa.

Le God

#34
Erittäin hieno peli tänään KäPalta ja numerot olivat kyllä aivan oikeutetut. Pallo liikkui todella miellyttävästi ja paikkoja oli lisämaaleihin. Tuollaisella pelillä se paluu Ykköseen ei taas tunnu mitenkään utopistiselta. KäPa aloittikin jo pelin sellaisella prässillä että IFK oli helisemässä, eikä Remmelin miehistö saanut kuin vasta 2.puoliajalla vähän juonesta kiinni kun mustapaidat nostivat 0-3:ssa jalkaa jo kaasulta.

KäPan onnistujina tänään jälleen hyvin laidoilla pelanneet Raninen ja Hiillosvuo, ja etenkin ensin mainittu orkesteroi 1.puoliajalla vieraiden hyökkäyspeliä miten tahtoi. Lisäksi lippistä täytyy nostaa erittäin varmasti luutineelle Arasalo-Nieminen-toppariparille, joiden pääpeli ja sijoittuminen oli ensiluokkaista koko 90 minuuttia. Myös kärjessä pelannut Nico Weckström osoitti että tulee taistelemaan varmasti Kakkosen maalipörssin kärkisijoista tosissaan, eikä Höylän tai Epon tarvitse myöskään hävetä esityksiään.

Tästä on hyvä jatkaa HyPS:n kimppuun ekassa oikeassa kotiavauksessa :ylos:

e. seuraava vastus korjattu

Luyindula

Uskomaton nöyryytys, ainakin numeroiden valossa... Kai sentään IFK-kannattajat huusivat koutsille kenkää ?

Zaroza


budha


John Matrix

IFK taisi saada yhden vedon maalia kohti ja pallon ehkä pari kertaa KäPan boksiin asti. Hyökkäyspelissä ei tuntunut olevan mitään ideaa ja KäPa otti helpot kolme pistettä.

Dudun maalille :ylos:

IFK:n kannattajien homo ja rasistisille huudoille :alas:

JN79

Erittäin vahva esitys KäPalta. Maalitkin jakautuivat neljän eri pelaajan kesken ja muutenkin paikkoja oli lisämaaleihin. Jokunen paikka HIFK:llakin oli, mutta voitto oli täysin ansaittu ja varsin suvereeni. Tästä on hyvä jatkaa kautta eteenpäin. :)

Le God


Kanuuna-Keen

Lainaus käyttäjältä: John Matrix - 04.05.2009 klo 22:32:00
IFK taisi saada yhden vedon maalia kohti ja pallon ehkä pari kertaa KäPan boksiin asti. Hyökkäyspelissä ei tuntunut olevan mitään ideaa ja KäPa otti helpot kolme pistettä.

Dudun maalille :ylos:

IFK:n kannattajien homo ja rasistisille huudoille :alas:
Mikäs homo-huudoissa on?

John Matrix

Lainaus käyttäjältä: Patton - 04.05.2009 klo 22:38:25
Mikäs homo-huudoissa on?

Mielestäni on melko mielikuvituksetonta ja junttia huutaa jatkuvasti joka tilanteeseen homo.

Brenkku

#43
Tällä pelillä paluu Ykköseen on todella lähellä. HIFK täysin aseeton. Pelistä Le God kertoikin kaiken olennaisen, joten heitetään muutama sananen HIFK:n "faneista".

Alun jaksoivat kannattaa, mutta Käpan viedessä peliä kääntyi "fanien" kelkka täysin. Omia haukuttiin jatkuvalla syötöllä ja toki myös vierasjoukkueen pelaajat saivat osansa. Mielikuvituksellisille "vitun homo", "vitun läski" jne -huudoille ":ylos:" Huudoista ei tosin ollut apua, päin vastoin, Käpan pelaajat saivat näistä vain lisää virtaa. Ei kyllä jatkoon tälläisellä "kannatuksella" näitä janareita.

Koko joukkue oli kyllä loistava tänään. Toivotaan, ettei avauspelin kaltaisia lipsahduksia enää tule, vaan Käpylän ylpeys nousee taas Ykköseen.

edit. Rasistisia huutoja en itse kuullut, mutta jos näitä on huudettu, niin entisestään laskee tämän vastenmielisen joukkueen arvostus. Todella mautonta.

Valtte Laapatti

HIFK:n peli oli kyllä sanalla sanoen surkeaa.. Vaikka viime kauden joukkueesta monta pelaajaa muualle onkin siirtynyt, niin luulisi, että tuolla tämän hetkisellä nipulla pitäisi pystyä hiukan parempaan esitykseen. Joukkueella ei tuntunut olevan minkäänlaista ideaa pelissään ja hyökkäyskolmannekselle päästiin lähes ainoastaan pitkillä palloilla. Hiukan pistää ihmetyttämään tämän Remmelin anti tämän hetken HIFK:lle otteluiden aikana, sillä millään tavoin hän ei kyennyt taktisilla muutoksilla samaan joukkueen peliin puhtia. Lopun huipennuksena mies penkitti jo penkiltä tulleen sentterin joukkueen ollessa 3 (vai jo 4)- 0 tappiolla. Nyt olisi herätyksen paikka ja joukkueen pitäisi ryhtyä pelaamaan sen materiaalin edellyttämällä tavalla. Tai ylipäätänsä edes jollain tavalla, koska tänään minkäänlaista ideaa joukkueen pelissä ei ollut.

KäPa sen sijaan pelasin nautittavaa sekä hyvää jalkapalloa ja todella ansaitsi voittonsa. Toki joukkueiden materiaaleissakin on suuri ero, mutta tämän päiväinen esitys kyllä muistutti persraiskausta. Edu oli tosiaan aivan loistava (taas) tänään ja dominoi keskikenttää miten tahtoi. Tämän esityksen perusteella joukkueelle voi ennustaa oikein hienoa kesää ja komeaa pistepussia kauden päätteeksi. Koetinkiveksi luultavasti muodostuvatkin ennalta selkeästi heikommat joukkueet jotka pelkästään puolustavat sumpussa ja iskevät vastaan. Tällöin tänään nähty iloinen pelinrakentelu voi jäädä tuohon sumppuun ja tuskastuminen iskeä.

Ilmari Autere

Sanotaan mitä sanotaan, mutta ei sitä silloin kyllä hirveesti jaksa enää omien kannustamiseen keskittyä jos joukkue pelaa ihan päin helvettiä.

ZacPalmer

Pelkäämpä pahoin, että kauden ensiottelut menevät HIFK:lla tuon pelin parantamiseen. Osasin kyllä odottaa jo ennen kautta pientä haparointia. Remmel pitästänyt pojat leikkimään Ajaxia...

Le God

Oli kyllä IFK:n peli tuskaista, eikä nuoremmilla pelaajilla tuntunut olevan mitään käsitystä siitä mitä kentällä olisi pitänyt tehdä. Lisäksi ihmetyttämään pisti punapaitojen maalivahdin avauspeli, kun joka kerralla tuntui olevan pakko avata lyhyellä. Vähän epäselväksi jäi, johtuiko tämä taktiikasta vai siitä ettei kaverin potku yksinkertaisesti ollut tarpeeksi kantava. Näihin lyhyihin avauksiin oli sitten KäPan prässätä kiinni ja muutenkin vaikutti että kotijoukkueen peli oli skoutattu hyvin.

Lainaus käyttäjältä: Valtte Laapatti - 04.05.2009 klo 22:45:07
Lopun huipennuksena mies penkitti jo penkiltä tulleen sentterin joukkueen ollessa 3 (vai jo 4)- 0 tappiolla.

Itse sain ainakin sen käsityksen että Sallahi loukkaantui.

Kahn

#48
Lainaus käyttäjältä: Brenkku - 04.05.2009 klo 22:43:37
Tällä pelillä paluu Ykköseen on todella lähellä. HIFK täysin aseeton. Pelistä Le God kertoikin kaiken olennaisen, joten heitetään muutama sananen HIFK:n "faneista".

Alun jaksoivat kannattaa, mutta Käpan viedessä peliä kääntyi "fanien" kelkka täysin. Omia haukuttiin jatkuvalla syötöllä ja toki myös vierasjoukkueen pelaajat saivat osansa. Mielikuvituksellisille "vitun homo", "vitun läski" jne -huudoille ":ylos:" Huudoista ei tosin ollut apua, päin vastoin, Käpan pelaajat saivat näistä vain lisää virtaa. Ei kyllä jatkoon tälläisellä "kannatuksella" näitä janareita.

Koko joukkue oli kyllä loistava tänään. Toivotaan, ettei avauspelin kaltaisia lipsahduksia enää tule, vaan Käpylän ylpeys nousee taas Ykköseen.

edit. Rasistisia huutoja en itse kuullut, mutta jos näitä on huudettu, niin entisestään laskee tämän vastenmielisen joukkueen arvostus. Todella mautonta.

Rasistisille huudoille vahva :alas: Vastustajan haukkumisille, oli huudot mitä tahansa (pl rasistiset), niin aina peukku. Sehän on vaan oikein, jos oikeinkannattajia vituttaa. On näillä hankittu korttejakin vastustajille. Vähän kärjistetysti kyllä sanottu, että kelkka kääntyi täysin. "omia haukuttiin jatkuvalla syötöllä" joo joo. Toki annettiin kritiikkiä, mutta se lienee jo ansaittua kolmen lähes sysipaskan puoliajan jälkeen. Vai pitäiskö sitä vaan hyssytellä, kyllä se siitä? Vastenmielinen joukkue :ylos: ollaan selvästi tehty jotain oikein.

IFK otti perseeseen kovaa ja ansaitustikkin. Lauantaina sitten jatkuu. Joko saatais eka maali tehtyä? Joko saatais peliin jotain järkeä? This is football! fuckyeah. Joo ja tais Nehari vielä loukkaantua.

John Matrix

Tietääkseni se on IFK:n taktiikkaa antaa maalipotkut aina lyhyenä kun se on mahdollista. Ainakin myös harjoituskauden peleissä samanlaista meininkiä harrastettiin maalipotkuissa, vaikka vastustaja olisikin prässännyt ylempää. Ei ollut kyllä muutenkaan Atte Rannalta mikään unelmapeli ja ainakin 0-3 maalin voi pistää täysin hänen piikkiin.