tkoikkari
Poissa
Suosikkijoukkue: Jaro
|
 |
Vastaus #125 : 13.05.2009 klo 21:11:02 |
|
Kieltämättä hatun noston arvoinen tifo...
|
|
|
|
|
ParadiseP
Poissa
|
 |
Vastaus #126 : 13.05.2009 klo 21:16:34 |
|
Tämä "derby" oli kyllä tapahtumana todellinen antikliimaksi. Hieno ilma, hyvä kenttä ja paikalle vaivautuu reilut 2000 katsojaa. Kaulassa olleen huivin väristä riippumatta, rivikatsojaa ei tuntunut kiinnostavan oiken vähääkään alusta. Makkaratiski keräsi 1.puoliajalla huikeasti enemmän katseita kuin kentän tapahtumat.
Klap klappia ei käyntiin edes kotijoukkueen erikoistilanteissa, saati sitten pelitapahtumien perusteella. Kärden (kieltämättä käsittämätön) vaihto Hietaharju - Smith ainoa tapahtuma, mikä herätti edes aikamieshuutelijat horroksestaan. Noh ei tuularia voi kauheasti moittiakaan, aikamoista paskaahan tuo peli oli.
Niin ja itse peliin.. Oliko Kärden "yllätysveto" Kainun tilalle laitaan Putte Lindroos? Hoh hoo ja samalla laidalla vielä pykälää alempana hyvää ykkösen tasoa oleva Äijälä. Olipahan aikamoinen ässä hihasta Kärdeltä.. Kärjessä oleva Inutile aiheutti lähinnä sääliä, niin väärällä paikalla tuntui harhailevan. Persjalkainen Koskela pyöri kevättuulessa hyrrän tavoin: paljon liikettä, vähän järkeä ja vielä vähemmän syöttöjä omille. Ei Jarokaan mitään ylisanoja kerää, toki punapaitojen pelissä tuntui olevan edes jonkinasteinen idea siitä mitä ollaan tekemässä. Samaa ei voi sanoa Vepsusta.
Molemmille kannattajaporukoille toki plussaa, ihan asiallista mölinää ja Geezersillä komian kokoinen tifo.
Dosenttitason analyysin yhteenvetona: Etelän "oikeisiin" paikallistaistoihin on tällä hetkellä Pohjanmaalta pitkä matka.
|
|
|
|
|
Derik
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro
|
 |
Vastaus #127 : 13.05.2009 klo 21:43:45 |
|
1-2 Vaasasta tuntuu todella hyvältä! Pohjanmaan herruus on siellä mihin se kuuluukin.
Pelistä ei sen enempää, kuin että tällä kertaa tämä esitys riitti kolmeen pisteeseen. Toki verrattuna edelliseen otteluun näytti siltä että erityistä derbylatausta oli Jaron pelissä, sen verran parempi asenne pelissä oli ja pelaajat pistivät itsensä likoon.
Erityismaininta Matronen maalin tuuletukselle fanien kanssa. Hieno hetki, joka menee heittämällä kärkipäähän futishetkiä. Hieno mies jne.
|
|
|
|
|
Coole
Poissa
|
 |
Vastaus #128 : 13.05.2009 klo 22:18:10 |
|
Kyllä oli taas paska ja mitään sanomaton esitys Vepsulta. Ainoa valonpilkahdus oli kavennuksen jälkeiset hetket, mutta sekin kaatui Kärden käsittämättömiin vaihtoihin, Hietaharju >Smith oli kyllä jotain mitä en pysty ymmärtämään, ainoita taitavia hyviin ratkaisuihin kykenevä pelaaja pois. Myös Berg>Hahto oli kumma vaihto, Berg antoi pari hyvää keskitystä, mutta Hahto ei saa mitään aikaan sen varmaan jokainen tietää!
Jaron 0-2 maali muuten Mannström antoi kulman väärästä kohtaa, mutta ei Asumaata vissii kiinnostanu :center: Ei siinä mitään huonoa puolustamista, mutta kuitenki..
Jatkossa Vepsulla penkille kuuluu ehdottomasti Äijälä, Koskela ja Lindroos. Tänään taas ihan turhia kentällä.
|
|
|
|
|
Trevor
Poissa
|
 |
Vastaus #129 : 13.05.2009 klo 22:31:10 |
|
Se alkoi jo esittelystä. Jaron kokoonpano kuulutettiin jo ennen kuin joukkueet olivat kentällä. Kun joukkueet olivat esittelyssä, aloitettiin tuomareista ja sitten VPS. Koko jengi odotteli Jaron esittelyä ja lopuksi tuomari pyysi joukkueita kättelemään. Mitä helvettiä – kyllä molemmat joukkueet pitää esitellä katsojille. Kuka sinne kuuluttamoon on oikein rahdattu ?
Asunmaa kuulemma määräsi neljännen tuomarin kautta järjestysmiehet Jaro-fanien ja kentän väliin. Kenties jaropelaajien turvallisuus olisi vaarantunut liian innokkaiden fanien takia ?
Ei hyvältä näytä VPS. Jotain tarttis tehdä. Toivottavasti Reini nyt ainakaan ei ole Kärden tuleva korvaaja. On kuitenkin vastuussa näistä ”vahvistuksista”.
|
|
|
|
|
lennaart
Poissa
|
 |
Vastaus #130 : 13.05.2009 klo 22:38:30 |
|
1-2 Vaasasta tuntuu todella hyvältä! Pohjanmaan herruus on siellä mihin se kuuluukin.
Pelistä ei sen enempää, kuin että tällä kertaa tämä esitys riitti kolmeen pisteeseen. Toki verrattuna edelliseen otteluun näytti siltä että erityistä derbylatausta oli Jaron pelissä, sen verran parempi asenne pelissä oli ja pelaajat pistivät itsensä likoon.
Erityismaininta Matronen maalin tuuletukselle fanien kanssa. Hieno hetki, joka menee heittämällä kärkipäähän futishetkiä. Hieno mies jne.
Kaikki oli tänään hienoja miehiä. Matronen halaus pesee kyllä kaikki ajattelin sinua juuri seksuaalisesti-topikissa olevat slutit fyysisellä preesensillään. Olin ensimmäisten joukossa halaamassa miestä ja Emetiä. Menee ilman muuta hienoimmat futishetket-kategoriaan. Jaro teki tänään kaksi maalia siipirikkona. Hatunnoston arvoinen suoritus.
|
|
|
|
|
Stu S Pulu
Poissa
|
 |
Vastaus #131 : 13.05.2009 klo 22:43:33 |
|
Ei toimi. Super-Tony oli yksin mahdottoman urakan edessä, kun profiilihankinta ja kapteeni Koskela vaeltaa jossain synkkyydessä. Kuinka paljon Jaro pelasikaan siihen puolustuslinjan eteen, missä oli tilaa vaika hyry myki. 4-2-3-1 on hieno ja toimiva systeemi? Puolustuslinja oli melko masentava. Joko se makasi kokonaisuudessaan alhaalla eikä mistään tule mitään. Tai sitten laitapakit karkasivat reunoille eikä sieltä silti saada rakennettua mitään. Ainoa vaikutus on, että omiin pääsee vieläkin helpommin. Pelinrakentelun vaihtoehdot näytti olevan: - Nygård lyö epätarkan pitkän keskeltä keskikaistaa pitkin. Inu ei yllättäen saa palloa. - Koskela saa pallon, pyörii, odottaa ja menettää - Björk saa pallon ja lähtee ylöspäin. Pää pyörii, mutta syöttöpaikkaa ei löydy muiden paetessa. Omalla rangaistusalueella puolustamisesta voisi sanoa jotakin... http://www.youtube.com/watch?v=_PbWsF-8aJU
|
|
|
|
|
knäppy
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, Bayern München
|
 |
Vastaus #132 : 13.05.2009 klo 22:47:51 |
|
Kyllä oli taas paska ja mitään sanomaton esitys Vepsulta.
Jaron 0-2 maali muuten Mannström antoi kulman väärästä kohtaa, mutta ei Asumaata vissii kiinnostanu Ei siinä mitään huonoa puolustamista, mutta kuitenki..
Joo se meni kyl tuomarilta ohitse. Pallon verran oli edempänä kulmarajasta ,kun mannström antoi kulman. Mutta tosiaan hieno maali oli kyllä,missä oli vps pakit??
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #133 : 13.05.2009 klo 22:56:28 |
|
Jarosta erottui tänään erioten Vellamo keskikentän pohjalla puolentusinalla älyttömän tärkeällä katkolla.  Hieno pelaaja.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #134 : 13.05.2009 klo 23:01:16 |
|
Pohjanmaan herruus on siellä mihin se kuuluukin.
Jep. Vaasassa. Jaro tarvii vielä pari voittoa ennen kuin on edellä. Mutta se onkin ainoa positiivinen asia mielessä tällä hetkellä..  .
|
|
|
|
|
mp1
Poissa
|
 |
Vastaus #135 : 14.05.2009 klo 00:32:51 |
|
vps - jaro 1-2 kärde - laurikainen 0-5
|
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA
|
 |
Vastaus #136 : 14.05.2009 klo 00:36:24 |
|
Niin joo,komealle tifolle iso peukku. Jotain symbolista siinä tosin voi ehkä nähdä, Tony Montanahan ei pitkään tuon tulituskohtauksen jälkeen elänyt. 
|
|
|
|
|
Andreas
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC
|
 |
Vastaus #137 : 14.05.2009 klo 01:09:59 |
|
Mahtava voitto! Ei voi muuta sanoa.  Joo en ymmärrä miten se voi vaarantaa pelaajien turvallisuus jos ne tulevat fanien kesken juhlimaan maalia?  Ja juuri sen jälkeen kun joku järkkäri oli tullut sanomaan ettei me saamme mennä sinne kentän laidalle tuulettelemaan maalia, niin pallo on Vepsun verkossa. Sattuma vai?  Ja lopussa oli kyllä sellainen paniikki Jaron rangaistusalueella että meinasi tulla lusikallinen huosuun, mutta hyvä näin! Ja tappio taisi olla liian kova pala sulattavaksi noin viidelle VPS-fanielle? Onko mitään järkeä mennä yhden Jaro-kannattajan kimppun noin viiden miehen ryhmällä? Ja olivat ihan aikuisia miehiä. Järki käteen nyt saatana! No hyvä ettei siinä tainnut tapahtunut sen kummempia ainakin...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.05.2009 klo 01:19:10 kirjoittanut Andreas »
|
|
|
|
|
Alty
Paikalla
|
 |
Vastaus #138 : 14.05.2009 klo 01:10:55 |
|
Täytyy vielä lisätä, että erään nimeltä mainitsemattoman foorumistin itkuraivari pelin jälkeen tuomari Asunmaalle oli aivan priceless. Noita lisää. 
|
|
|
|
|
John Rambo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin
|
 |
Vastaus #139 : 14.05.2009 klo 03:12:02 |
|
tony asunmaa, sut saadaan vielä homo
|
|
|
|
|
Derik
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro
|
 |
Vastaus #140 : 14.05.2009 klo 06:40:02 |
|
Jep. Vaasassa. Jaro tarvii vielä pari voittoa ennen kuin on edellä. Mutta se onkin ainoa positiivinen asia mielessä tällä hetkellä..  . Heitä Werner tähän joku tilasto, mjötööh? Herruus on tukevasti täällä voiton myötä, eikä se jotain historiaa tuijottamalla muutu miksikään. Tuijota vain 90-luvun tuloksia jos siitä tulee parempi mieli, mutta kyllähän tosiasiassa herruus on viimeisellä voittajalla.
|
|
|
|
|
sleep0
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #141 : 14.05.2009 klo 07:24:23 |
|
Voi vittu mitä paskaa oli Vepsun peli. Eihän peli voi toimia, jos palloa ei saada edes toppareilta pelattua omille miehille. Ensimmäinen syöttö "pelin rakentelussa" menee vastustajalle ja kakkospallot hävitään järjestäen. Kuinka saatanassa Koskela voi olla avauksessa tuollaisilla otteilla? Ja kyllä siihen on vaihtoehtoja, vaikka sitten Uotinen VPS-j:stä. Paskinta peliä, mitä VPS on pelannut 15 viime vuoden aikana. Pyykölä takas..  Sama taktiikka, kuin Tourun kanssa -> toppari ylös, kun ollaan häviöllä, ei jumalauta.. Kärde nyt vittuun saunakaveriensa (mm.Lindroos, Björk, Koskela) kanssa.
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #142 : 14.05.2009 klo 07:45:39 |
|
Tuijota vain 90-luvun tuloksia jos siitä tulee parempi mieli, mutta kyllähän tosiasiassa herruus on viimeisellä voittajalla.
No ei tietenkään ole. Yhden yksittäisen taistelun voitto ei tarkoita kuin pientä yksittäistä etenemistä rintamalla. Vepsun viimeisimmän nousun jälkeinen tilasto on nyt kaikilla mittareilla tasan: 13.05.2009 VPS-Jaro 1-2 05.10.2008 VPS-Jaro 2-1 07.07.2008 Jaro-VPS 2-2 21.07.2007 Jaro-VPS 0-1 20.05.2007 VPS-Jaro 1-2 22.07.2006 Jaro-VPS 1-1 13.07.2006 VPS-Jaro 0-0 Pisteet tasan 9-9 Maalit tasan 8-8 ..joten herruus ratkaistaan joko 2000-luvun saldoilla Pisteet tasan 12-12 Maalit Vepsulle 12-11 ..tai koko Veikkausliigan saldoilla: Pisteet Vepsulle 29-23 Maalit Vepsulle 23-19 
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #143 : 14.05.2009 klo 07:46:49 |
|
Kärde nyt vittuun saunakaveriensa (mm.Lindroos, Björk, Koskela) kanssa.
Koskela on Reinin saunakaveri, eikä tule poistumaan ennen Reinin lähtöä.
|
|
|
|
|
sleep0
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #144 : 14.05.2009 klo 07:54:15 |
|
Kärde taas tuossa pelin jälkeisessä haastattelussa manasi, että paikkoja oli ja pakko uskoa että ne menee joskus sisäänkin.. Olenko katsonut eri peliä? Ei me tota peliä hävitty siksi, koska ei saatu paikoista sisään (pl. Inutilen paikka), vaan koska ei saatu luotua niitä paikkoja. Alakerran toppariparin pelinavaus on luokatonta, kuten myös laitapakkien. Tähän päälle vielä "Kossun" surkea vire, hyökkääjän puuttuminen jne. ja pakka on sekaisin, pakka jossa on pelkkiä korttipakan mukana tulevia tyhjiä kortteja.
|
|
|
|
|
sleep0
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #145 : 14.05.2009 klo 07:55:19 |
|
Koskela on Reinin saunakaveri, eikä tule poistumaan ennen Reinin lähtöä.
Reini samalla vittuun. Yks hyvä hankinta ja muut floppeja.
|
|
|
|
|
Elmslie Ender
Poissa
|
 |
Vastaus #146 : 14.05.2009 klo 08:35:52 |
|
Neutraalin katsojan muutama havainto pelistä:
- Jaro oli ensimmäisellä jaksolla hyvä. Kokonaisuus näytti toimivalta. Topparit hoitivat pitkät pallot varmasti, keskikentällä oli kaksi hyvää pelaajaa, kärjessä Kojola pystyi jakamaan palloa omille, Mannström saa luotua aina jotain ja Aho pystyi samalta laidalta tukemaan hyökkäyksiä. - Jarossa ainoa heikko oli Joonas Laurikainen, joka on väärällä tasolla. Oikeutetusti vaihtoon ensimmäisenä. - Jaron ensimmäinen maali menee Sillanpään piikkiin. Roikkukeskitys aivan maalin takakulmalle, ei voi olla muun kuin maalivahdin vastuulla hoitaa tuollaiset, kun aikaa on. Ei pidä päästää edes puskemaan, mutta meni vielä helposti sisään. - Jaron toinen maali tyylikäs kulmapotku. Mannströmin anto riittävän taakse ja sen verran kova, ettei maalivahdilla ja toppareilla ollut saumaa väliin. Kojolalta erinomainen pusku kulmaan. - VPS oli huono mutta siitä kirjoitan myöhemmin lisää joukkueen kausitopikkiin. - Toisella jaksolla Jaro päästi VPS:n jostain syystä mukaan. Toisen jakson Jaro oli vaisu ja mitäänsanomaton, johtoasemassa peli loppui. Kojola katosi kuvasta, ja samaa järjestelmällisyyttä ei ollut enää pelaamisessa. - VPS:n maali meni muuten hyvän Koljanderin piikkiin. Järjetön lähtö vastaan tilanteessa, jossa ei mitään mahdollisuutta palloon ja oma puolustaja oli estämässä hyökkääjän etenemisen. Hietaharjulta tyylikäs nosto. - Koljander avaa muuten peliä hienosti, nopeita heittoja. - Lopussa VPS:n olisi pitänyt tasoittaa paikoistaan. Tasapeli olisi ollut enemmän Jaron omaa hölmöyttä kuin VPS:n hyvyyttä. - Vaasalaisyleisö aivan horroksessa. Kumman kotipeli tämä oli? Omien huono esitys ja muutenkaan ei uskoa tunnu nyt löytyvän. Heijastuuko kentällekin? - Hietaharjun poisottaminen aiheutti spontaaneja epäuskoisuusreaktioita. Valmentajan osakkeet taisivat tämän myötä laskea monien mielissä. Nyt ei voi enää syyttää pelkkiä pelaajia, ajattelee peruskatsoja. - VPS:n kannattajien lakana aiheutti hyvää hörähtelyä tuulipuvuissa. - Oliko kuuluttaja repäisty peliin pystymetsästä, kun oli alussa aivan hukassa? Käsittämätöntä toimintaa liigatasolla. Ei niin, että kaipaisin joukkueiden esittelyjä, mutta jos protokollassa näin on tapana tehdä, niin sitten pitäisi niin tehdä. Nyt esiteltiin vain kotijoukkue ja homma vaikutti täysin amatöörisähläykseltä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.05.2009 klo 08:37:18 kirjoittanut Elmslie Ender »
|
|
|
|
|
Umpivasuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Hames Collins
|
 |
Vastaus #147 : 14.05.2009 klo 08:44:14 |
|
Laitetaan vielä erikseen  faneille tifosta, kun unohtui tuohon alkuperäiseen viestiin pistää. Jos muuten joku kaipaa tuota kuvaa isolla resoluutiolla, pistäkää vaikka YV:tä.
|
|
|
|
|
Kvartalnov
Poissa
|
 |
Vastaus #148 : 14.05.2009 klo 09:16:23 |
|
Olipa hieno voitto ja vielä tuollaisella miehistöllä. Vellamon peli oli todella positiivinen asia eilen. Lukuunottamatta sitä tilannetta, jossa hän menetti pallon helposti ja hetken päästä Inutile puski kolmesta metristä. Peli nyt ei muuten ollut mitenkään hienoa, mutta kolme pistettä on pääasia. Kojola selvisi mielstäni hyvin kärjen roolistaan niin kauan kun jaksoi, tai oikeastaan teki vähintään sen mitä häneltä pystyi odottamaan. Yksi tehty maali ja yksi järjestetty paikka harhautettuaan Lyyskin. Sen lisäksi useampi voitettu pääpallo. Kyllä Jaro silti Hyyrystä kovasti kaipaa. Hietalahden kentälle vielä valtava  Olisi ollut kiva kuulla mitä Pietarsaaren kenttävastaava olisi sanonut kentän nähdessään. Edit. Lisätään vielä sen verran, että yleisömäärä oli pettymys. Siis se määrä, joka siellä näytti olleen paikalla, ilmoitettu määräkin on luokkaa "ihan ok".
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.05.2009 klo 09:21:22 kirjoittanut Kvartalnov »
|
|
|
|
|
jaa-a
Poissa
|
 |
Vastaus #149 : 14.05.2009 klo 09:24:48 |
|
Laitetaan vielä erikseen  faneille tifosta, kun unohtui tuohon alkuperäiseen viestiin pistää. Jos muuten joku kaipaa tuota kuvaa isolla resoluutiolla, pistäkää vaikka YV:tä. Olikohan luotireikiä yhtä monta kuin vepsulla sisäänpäästettyjä maaleja 5 ottelussa tai mikä tifon symboliikka oli? Hmm...ei taida luotireiät siihen riittää, ehkä symboliikka oli montako pistettä Jaro on lepsua edellä taulukossa?
|
|
|
|
|
|
|
|