Hender
Poissa
Suosikkijoukkue: Jari ja maajoukkue, El Puki -fanclub, www.noula.fi
|
 |
Vastaus #50 : 20.05.2009 klo 18:54:36 |
|
Tästä päästään jopa salaliittoteoriaan, joka on syytä ottaaa huomioon. Suomi on nyt myös Venäjän päävastustaja. Jollekin venäläiselle vaikutusvaltaiselle ja maksukykyiselle taholle voisi olla eduksi, että päävastustajalla olisikin maalilla kakkonen, eikä Valioliigajyrä. Ei olisi tavatonta, että tuomari sellaisessa tilanteessa antaa herkän keltaisen. Joko muuten tiedetään, mistä maasta Liechtenstein-matsin tuomari tulee?
http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/2009/05/skandaali_-_huuhkajien_tuleva_mm-karsintatuomari_fanittaa_venajaa_147863.htmlEikö tällaista pillipiiparia voi jo väittää jääviksi? Palloliitto hereillä ja tuomarin vaihdosta vaatimaan! Helvetti, mitä lausuntoja. Voin jo nähdä sieluni silmin, millaisia vihellyksiä on tulossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.05.2009 klo 19:02:37 kirjoittanut Hender »
|
|
|
|
|
Tolsa
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, SGE
|
 |
Vastaus #51 : 20.05.2009 klo 19:22:20 |
|
Pitikö nyt vielä tällainenkin sattua? Palloliitto todellakin hereillä!
|
|
|
|
|
jykke
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 20.05.2009 klo 19:28:22 |
|
Jos ei Hollannin mestari mahdu Suomen avauskokoonpanoon, niin täytyy sanoa, että on Suomen puolustus aikamoista terästä.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 20.05.2009 klo 20:47:40 |
|
Pitikö nyt vielä tällainenkin sattua? Palloliitto todellakin hereillä!
- Nyt olisi Saulilla ensimmäinen tilaisuus kunnon profiilinnostoon! Näyttävää lausuntoa medialle peliin!
|
|
|
|
|
Thames-Ironworks
Poissa
|
 |
Vastaus #54 : 20.05.2009 klo 23:57:12 |
|
Liechtenstein-otteluun tällä:
Forssell Losa Litti Teme Roman Mako Kallio Nikke M. Hyypiä Peetu
Johansson penkillä siksi ettei kuitenkaan pääse hiipimään kilpikonnapuolustuksen selän taakse, missä hän on parhaimmillaan. Laitapakit nousevat hyökkäyksiin ja Tainio sekä Roman ovat tarpeeksi kurinalaisia paikkaamaan jos ja kun pallonmenetyksiä tulee. No ei se tämä tule olemaan mutta joku toivoi erilaisia kokoonpanoja. Venäjää vastaan sit perus EOM. Tintti ja Losa laidoilla, jne. Jos puolustus toimii näin mennään tällä myös Venäjää vastaan. Keskikentän keskusta päivän kunnon mukaan, toivottavasti Teme-Roma.
|
|
|
|
|
Veslagas
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka
|
 |
Vastaus #55 : 21.05.2009 klo 00:09:29 |
|
Force Kuningas Losa Tintti Roman Mako Moisander Hyypiä Tihinen Pasanen Jääskeläinen Vaihdosta sitten Kuqia kehiin joko Makon, Forcen tai Kuninkaan tilalle. Riippuen hieman tilanteesta. Jostain syystä Tainio on mielestäni melko väsynyt tapaus eikä mahdu tähän omaan kokoonpanooni. Mulle 
|
|
|
|
|
lt
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 21.05.2009 klo 09:24:04 |
|
Force Kuningas Losa Kolkka Roman Tainio
Moisander Hyypiä Tihinen Pasanen
Jääskeläinen
Tolla mennään!
|
|
|
|
|
Rous_beibe
Poissa
Suosikkijoukkue: TC, Klubi
|
 |
Vastaus #57 : 21.05.2009 klo 09:59:44 |
|
Jässi Peetu Tihi Hyypiä Kallio/Moisander
Losa Teme Roman Kolkka
Litti Kuqi
|
|
|
|
|
Suurin
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 21.05.2009 klo 14:36:33 |
|
Laittakaa vaihteeksi myös jotain epätodennäköisempiä kokoonpanoja, ettei keskustelu käy liian tylsäksi.
Kuqi Puqi Litti
Losa Roman Tainio Tintti
Moisander Hyypiä Pasanen
Hasstuttelukokoonpanoksi hyvä  Lichtenstein matsissa vois toimia jopa.
|
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #59 : 21.05.2009 klo 14:39:51 |
|
Laittakaa vaihteeksi myös jotain epätodennäköisempiä kokoonpanoja, ettei keskustelu käy liian tylsäksi.
N. Kuqi - S. Kuqi P. Forsell - Forssell - R. Eremenko - A. Eremenko Portin - Portin - Moisander - Pasanen Moisander
|
|
|
|
|
koera
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 21.05.2009 klo 16:11:19 |
|
Miklu Kuqi Pukki Litti Roman Mako
Kallio Pasanen Hyypiä Moisander
Jääskeläinen
Hassuttelukokoonpano, mutta voisi toimia.
|
|
|
|
|
100% FUDISTA
Poissa
|
 |
Vastaus #61 : 21.05.2009 klo 17:56:44 |
|
Laittakaa vaihteeksi myös jotain epätodennäköisempiä kokoonpanoja, ettei keskustelu käy liian tylsäksi.
Kuqi Puqi Litti
Losa Roman Tainio Tintti
Moisander Hyypiä Pasanen

|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 25.05.2009 klo 11:47:54 |
|
Jokos tänään kerrotaan joukkue? Uutisten mukaan pikkuhuuhkajien jengi julkistettaan tänään, joten olisikohan ne samaan aikaan? Reilun viikon päästä joukkue jo kokoontuu.
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 25.05.2009 klo 14:28:43 |
|
Pannaan nyt spekulaatiotkin:
Liechtensteinia vastaan:
Miklu Kuqi Roman Losa/Litti Kolkka Teme Moisander Pasanen Hyypiä Tihinen Jääskeläinen
Ja Venäjää vastaan
Miklu JoJo Kolkka Roman Teme Mako Moisander Pasanen Hyypiä Tihinen Jääskeläinen
Litti vaihdosta 60 min kohdalla.
|
|
|
|
|
Djalminha
Poissa
|
 |
Vastaus #64 : 26.05.2009 klo 11:27:11 |
|
Teme hyökkääväksi laitapakiksi peetun paikalle ja kärkeen pukki-losa. Forssel, kuqi, kolkka, peetu ehdottomasti vahvistamaan vaihtopenkkiä, järkyttävää pupellusta kuluvalla kaudella havaittu turhan usein. Pukista vielä sen verran, että kaikki pitäisi selvänä ykkösvalintana kärkeen, jos ois pelannut 5-10 peliä la liigassa. Tuskin nuo pelit kuitenkaan ois ratkaisevasti taitotasoa nostanut, ettei vois kokeilla selvästi heikompaa maata vastaan. Muu kokoonpano sit perinteinen kk. roman-mako-litti jne.
|
|
|
|
|
mmide
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, RCD Mallorca, Suomi
|
 |
Vastaus #65 : 26.05.2009 klo 12:54:47 |
|
Avaus Liechtenstein pelii:
Kuqi Miklu Johansson Losa Roman Heikkinen Kallio Hyypiä Tihinen Pasanen Jässi
|
|
|
|
|
mmide
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, RCD Mallorca, Suomi
|
 |
Vastaus #66 : 26.05.2009 klo 12:57:30 |
|
Miklu Kuqi Pukki Litti Roman Mako
Kallio Pasanen Hyypiä Moisander
Jääskeläinen
Hassuttelukokoonpano, mutta voisi toimia.
Voisi toimia Liechtenstein pelissä, mutta Venäjä pelistä jättäisin pois Pukin jja Moisanderin. Jolloin voitaisiin pelata perus 4-4-2. Miklu ja Kuqi kärjessä. Ja Moisanderin tilalle Tihinen, vaikka häntä on täällä kritisoitu niin kokemus puhuu puolestaan. Sama Pasasen kohdalla!
|
|
|
|
|
mmide
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, RCD Mallorca, Suomi
|
 |
Vastaus #67 : 26.05.2009 klo 13:02:22 |
|
Viellä vaihtoehtoja: Väyrynen oik. laidalle, josta Roman Losan tilalle keskelle, ja Losa vaihtoon. NÄIN! Litti voisi myös pelata Romanin kanssa keskellä, jolloin Mako jätettäisiin pois avauksesta.
Myös Saksa-pelin kenttä voisi toimia.
|
|
|
|
|
Salvatore
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 26.05.2009 klo 13:03:43 |
|
Väyrynen on pajalla!
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #69 : 26.05.2009 klo 13:13:39 |
|
Näille parille Pukkia joukkueeseen ehdottaneelle tiedoksi, että eiköhän Pukki pelaa saletisti 6.6. Valkeakoskella Valko-Venäjää vastaan pikkuhuuhkajien mukana. Kanervalla on tasan yksi peli aikaa ajaa Pukki sisään tuohon ryhmään ja eiköhän tuo paikka käytetä. Todennäköisempää kuin Pukin pelaaminen 6.6. A-maajoukkueen mukana Liechtensteinia vastaan on mielestäni Roman Eremenkon lainaaminen U21:n mukaan Valkeakoskelle. Vaikka siihenkään vaihtoehtoon en lainkaan usko enkä etenkään sitä toivo.
|
|
|
|
|
|
|
falc
Poissa
|
 |
Vastaus #71 : 26.05.2009 klo 16:59:30 |
|
Forssell Ere jr Kolkka Perpa Roman Tainio Moisander Lampi Hyypiä Pasanen Jääskeläinen
Tällä kokoonpanolla löylytettäisiin jokainen pikkumaa 6-0.
|
|
|
|
|
Tolsa
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, SGE
|
 |
Vastaus #72 : 26.05.2009 klo 17:01:14 |
|
Perpa
pelaa saletisti 6.6. Valkeakoskella Valko-Venäjää vastaan pikkuhuuhkajien mukana.
|
|
|
|
|
falc
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 26.05.2009 klo 17:01:29 |
|
Tiedän  Anteeksi
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2009 klo 17:04:01 kirjoittanut falc »
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 26.05.2009 klo 19:01:59 |
|
Pikainen mulkaisu myös vastustajan leiriin: Aufgebot für WM-Qualifikationsspiel gegen Finnland Nationaltrainer Bidu Zaugg nominiert 19 Spieler für das Länderspiel in Helsinki 25.05.2009
Für das WM-Qualifikationsspiel vom 6. Juni gegen Finnland sind von Nationaltrainer Bidu Zaugg 19 Spieler in das Aufgebot der Liechtensteiner Nationamannschaft berufen worden.
Wichtigste Personalien sind sicherlich das Fehlen von Mittelfeldspieler Andreas Gerster sowie die Rückkehr von Stürmer Benjamin Fischer. Während Andreas Gerster nach einem Beinbruch noch längere Zeit weder seinem Verein USV Eschen-Mauren noch der Nationalmannschaft zur Verfügung stehen wird, kann FC Vaduz Stürmer Benjamin Fischer nach überstandenen gesundheitlichen Problemen wieder mitwirken. Ebenfalls nicht mit von der Partie ist der verletzte Thomas Beck.
Aufgebot Liechtenstein
Tor Jehle Peter (Tours FC) Bicer Cengiz (Samsunspor Kulübü)
Abwehr D'Elia Fabio (USV Eschen-Mauren) Oehri Yves (FC St.Gallen) Ritzberger Marco (FC Vaduz) Stocklasa Martin (SC Ried) Stocklasa Michael (USV Eschen-Mauren) Vogt Franz-Josef (FC Balzers)
Mittelfeld Biedermann Christoph (USV Eschen-Mauren) Büchel Martin (FC Zürich) Büchel Ronny (USV Eschen-Mauren) Büchel Stefan (USV Eschen-Mauren) Burgmeier Franz (Darlington FC) Polverino Michele (FC Vaduz) Rohrer Raphael (USV Eschen-Mauren)
Angriff Beck Roger (FC Balzers) Christen Mathias (FC Wil) Fischer Benjamin (FC Vaduz) Frick Mario (AC Siena) Kukas muuten on ollut Liechteinstein paras maalintekijä tähänastisissa karsinnoissa? 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2009 klo 19:12:30 kirjoittanut Laitalinkki »
|
|
|
|
|
|
|
|