FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.03.2026 klo 15:54:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 10
 
Kirjoittaja Aihe: Su 24.5. klo. 18:30 | TamU - KuPS - maalintekoharjoituksia ja bussiparkkeja  (Luettu 8271 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Chegue

Poissa Poissa


Vastaus #175 : 24.05.2009 klo 21:16:10

No olihan siellä selkeästi enemmän kuin Tammelassa...kun suhteutetaan taas katsomoiden kokoa toisiinsa. Tunge noi aurinkokatsomon ihmiset Tammelan pääkatsomoon niin sanoisin että olisi täysi ja enemmänkin.

No en enää varmaksi osaa sanoa, kun täällä foorumilla tuntuu olevan eri mielipide mitä katsomossa. Silti väitän että jäätiin ihan helvetin kauas Honka-pelin yleisömäärästä. Kaljakatsomotkin oli puolityhjiä ja tauolla sai melkein ilman jonotusta bisseä. Toisella puoliajalla kuulutettiin pariin kertaan että hod dogit on alennuksessa.
Lance Romance

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampereen kaunein ja George Gently


Vastaus #176 : 24.05.2009 klo 21:16:18

Alas
  - Hjelm jr, ei saa kyllä mistään sisään ja muutenkin todella kesyä peliä ja niin pelokkaasti ja varovaisesti kaikkiin kaksinkamppailuihin.
  - Saarinen, tekniikkaa ja pelisilmää ei edes vähän alusta. Ekalla puoliajalla peli pyöri liikaa saken kautta, tokalla puoliajalla pientä parannusta.


Ylos
  - Kangaskolkka, pelasi ihan eri asenteella kuin muut hyökkääjät. Hyviä haastoja, harhautuksia ja syöttöjä, ehodottomasti avaukseen jatkossa.
  - Vili Savolainen, vei kaikki pääpallot keskialueella ja varmoja helppoja syöttöjä omille.  

Tulosvedossa oli 4-0, joten Tamu:n maalipaikkojen tuhlailu jäi kyllä vähän viduttamaan. Seuraavaan peliin Allu aloitukseen kärkeen ja Ruuth saken paikalle, niin eiköhän voittoputki tästä jatku vielä.
ribbery

Poissa Poissa


Vastaus #177 : 24.05.2009 klo 21:16:56

Muute mites Allu sössi sen rankkarinsa?
wengzan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #178 : 24.05.2009 klo 21:17:07

Melkoisen ystävvyspelailufiilis tuntui olevan koko matsin ajan. Tamu nyt suurimman osan vei ihan miten tahtoi, mutta olisi Kups voinut niistä muutamasta paikastaan yhden maalin tehdä.

Hyökkääjien tehottomuus alkaa olla jo legendaarista luokkaa. Tänäänkin useampi mies oli yksin molaria vastaan mutta yritykset olivat todella onnettomia, etenkin Jonnen ekalla puoliajalla. Scheweleff onnistui sentään tekemään Tamun hyökkääjien ekan maalin tälle kaudelle.

Hyökkäykseen lähdön hitaus oli taas silmiinpistävää. Pitääkö joka kerta odottaa, että vastustajan kaikki miehet ovat sijoittuneet omalle kenttäpuoliskolleen, ennen kuin lähdetään nostamaan?

Tulipahan kuitenkin käytyä katsomassa peliä kauniissa ilmassa ja minä nyt satun viihtymään tuollakin. Nyt on sitten pariin kuukauteen kai kolme kotipeliä, joten ei niitä tässä parhaimpaan kesäaikaan ruuhkaksi asti ole.
mdm

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #179 : 24.05.2009 klo 21:19:27

KuPS:n alakerta oli kyllä aivan naurettavan paska. Varsinkin toppariparin työskentelyä katsellessa tuli mieleen, että miten helvetissä tuollaiset turistit voivat pelata jalkapalloa Veikkausliiga-tasolla. Jälleen kerran vähän paremmalla viimeistelyllä noista uskomattomista virheistä olisi lyöty taululle 3-4 maalia lisää. TamU:lta mielestäni kuitenkin ihan hyvä rutiinivoitto, tänään kun voittoon riitti tuollainen väritön perussuoritus.

Vilistä on kyllä kasvamassa hyvää vauhtia ratkaisu keskikentän puseiluun. Taisi tänään voittaa joka ikisen pääpallon, kaapi siihen päälle vielä kakkosiakin ihan mukavasti ja malttoi antaa riittävän yksinkertaisia syöttöjä välttyäkseen virheiltä. Hieno matsi äijältä, oli mielestäni tänään jopa TamU:n paras. Rafilta myöskin hemmetin hyvää suorittamista, mutta se nyt ei enää ole mikään yllätys.

TamU:n onni tällä kaudella saattaa olla se, että oikeastaan kaikki joukkueet ovat pelanneet hemmetisti ristiin, joten mikäli peli alkaa nyt kulkea, lähes tulkoon kaikki on vielä ihan niissä kuuluisissa omissa käsissä.
Chegue

Poissa Poissa


Vastaus #180 : 24.05.2009 klo 21:19:36

Muute mites Allu sössi sen rankkarinsa?

Uskomaton munaus. Sanoin vieruskaverille jo ennen rankkaria että nyt menee vituiksi ja eiköhän Kangaskolkka alkanutkin epäröidä puolivälissä juoksuaskelia. Tuloksena hiljainen veti vasemmalle alas melkein keskelle. Iiskolan olisi pitänyt pytyä liimaamaan veto mutta se luiskahti käsistä aivan liian kauas ja siitä oli helppo nostaa maalivahdin yli.
wengzan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #181 : 24.05.2009 klo 21:20:22

Alas
 
  - Saarinen, tekniikkaa ja pelisilmää ei edes vähän alusta. Ekalla puoliajalla peli pyöri liikaa saken kautta, tokalla puoliajalla pientä parannusta.

Tähän se huomautus, että ekalla puoliajalla Sakke oli ainoa, joka liikkui ja haki paikkaa. Oli taas hyvin pelattavissa. Ongelmat alkavat vasta sitten kun sille pallolle pitäisi tehdä jotain

Toisella puoliajalla oli ilmeisesti laitapakkien Rafin ja Saken nousut kielletty 1-0 johdossa, kun kumpikaan ei enää tullut tukemaan hyökkäyksiä
Waikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: anarkistimartat


Vastaus #182 : 24.05.2009 klo 21:22:32

Tulipahan kuitenkin käytyä katsomassa peliä kauniissa ilmassa ja minä nyt satun viihtymään tuollakin. Nyt on sitten pariin kuukauteen kai kolme kotipeliä, joten ei niitä tässä parhaimpaan kesäaikaan ruuhkaksi asti ole.

Juu, seuraava kotimatsi taitaa olla 17.6, kaksi seuraavaa peliä pelataan vieraissa (enkä pääse paikalle kumpaankaan >:() Täytyy tyydyttää tarvetta divarimatseilla...

Tuo hyökkäusten hitaus on kyllä niin perseestä kuin olla ja voi. Viime matseissa tuntui jo välillä että pahimmasta neppailusta olisi päästy eroon, mutta tänään taas mentiin vanhaan tuttuun tyyliin.

Toisella puoliajalla oli ilmeisesti laitapakkien Rafin ja Saken nousut kielletty 1-0 johdossa, kun kumpikaan ei enää tullut tukemaan hyökkäyksiä

Tää oli ihan älytöntä. Vastassa selvästi heikompi joukkue ja molemmilla näistä olisi käyttöä myös hyökkäyssuuntaan, ihan hyvin olisivat voineet nousta. Nyt pelin pyöriessä KuPSin maalilla sakke tallusteli kädet lanteilla keskikentällä.
« Viimeksi muokattu: 24.05.2009 klo 21:24:26 kirjoittanut Waikku »
Niksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Kufu, Elo, UDLP


Vastaus #183 : 24.05.2009 klo 21:23:54

Juuri tullut tekstiviesti vahvistaa, että eräs kuopiolainen oli lentäny putkaan!!!

Waikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: anarkistimartat


Vastaus #184 : 24.05.2009 klo 21:24:55

Juuri tullut tekstiviesti vahvistaa, että eräs kuopiolainen oli lentäny putkaan!!!



Syystä että?
wengzan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #185 : 24.05.2009 klo 21:25:24

Zicohan yritti ekalla puoliajalla koko ajan penkiltä karjua nopeampia hyökkäyksiä ja ylöspäin, ylöspäin. Perillemenoa ei pelaajilla tapahtunut
'
Waikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: anarkistimartat


Vastaus #186 : 24.05.2009 klo 21:26:46

Zicohan yritti ekalla puoliajalla koko ajan penkiltä karjua nopeampia hyökkäyksiä ja ylöspäin, ylöspäin. Perillemenoa ei pelaajilla tapahtunut
'

Naureskeltiin katsomossa että nyt pelataan tosissaan, kun Zico huutaa kurkku suorana ja välillä miehen nähtiin jopa nousseen penkiltänsä seisomaan :o Ei vaan mennyt viesti oikein jakeluun.
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #187 : 24.05.2009 klo 21:40:05

Nämä pelit kuuluis kyllä pelata Tammelassa. Nyt kun mielestäni jopa nurmi on Tammelassa paremmassa kunnossa kuin Ratinassa.
piapponen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaşaq. Jeimah.


Vastaus #188 : 24.05.2009 klo 21:41:44

Helppo. Klassikko rutiinivoitosta.

Sääli vain tosiaan, että maalit jäivät kahteen, eikä Kangaskolkka saanut sitä maalia. Silti Kangaskolkalta todella vakuuttava puolituntinen. 2-0 -maalin jälkeen näki Aleksein suuren tuskan, mutta kyllä ne maalit sieltä tulee, kun tällaista peliä pystyy esittämään jatkossakin.

Loppupeleissä varsin ympäripyöreä peli, missä voittaja oli selvä ennen avauspotkua, mutta viimeistään ensimmäisen vartin jälkeen. Vastustaja oli huonoin Ratinassa tällä kaudella, joten mielenkiintoista seurata miten Kupsin pelit jatkuvat esimerkiksi ensi kaudella.

Kivat pisteet ja voittoputki urkeni.

« Viimeksi muokattu: 24.05.2009 klo 21:42:56 kirjoittanut piapponen »
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #189 : 24.05.2009 klo 21:48:15

KuPS:n alakerta oli kyllä aivan naurettavan paska. Varsinkin toppariparin työskentelyä katsellessa tuli mieleen, että miten helvetissä tuollaiset turistit voivat pelata jalkapalloa Veikkausliiga-tasolla. Jälleen kerran vähän paremmalla viimeistelyllä noista uskomattomista virheistä olisi lyöty taululle 3-4 maalia lisää.

Paskahan se on, mutta muistetaan edelleen että kaikki kolme(!!) puolustuskolmion avainmiestä oli sivussa...

Patusta ei vaan liigatasolle taida olla ja Reiskan maksimitaso on se mitä viime kaudella nähtiin ja maksimikausia ei pelaajalle uran aikana montaa tule. Kuka muuten nyt pelasi KuPS:lla toppareiden edessä keskikentän pohjalla?
« Viimeksi muokattu: 24.05.2009 klo 21:51:21 kirjoittanut honkala »
wengzan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #190 : 24.05.2009 klo 21:50:56

Sanoisin, että Vepsu oli Tampereella vielä huonompi. Kups sentään yritti ja sai jopa luotua 2-3 puolikasta paikkaa.
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #191 : 24.05.2009 klo 21:55:21

+ Hema, Rafinha, Kujala, Savolaiset
- Kangaskolkka, Hjelm, Niemi

Hemalta loistopeli, onnistuneita haastoja ja illan kruunuksi vielä maali. Kangaskolkalta laiskaa lönköttelyä ja kyrpä ottassa pilkun jälkeen muiden juhliessa Heman maalia. Hjelm nyt sinänsä pääsi paikoille ja varsinkin se soolo oli hieno, mutta pitäähän noista nyt laittaa sisään. Niemi on ollut ihan perseestä, tänään taas tutun väsynyttä hölkkäilyä, kun ei sen enempää kunto kuin nopeuskaan riitä.

Pelitapahtumalle plussaa vielä "vaihtotaulu" -sekoilusta, näin meillä Veikkausliigassa. :D
« Viimeksi muokattu: 24.05.2009 klo 21:56:33 kirjoittanut ref »
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #192 : 24.05.2009 klo 22:02:15

Juu, näinhän se on. :D

Näitä naureskeluja olisi kiva ottaa talteen ::)

Kyllä itsekin pidän todennäköisempänä sitä, että Tampu menettää asemansa Tampereella 5-10v. sisällä, kuin sitä että ei menetä. Sen verran sekalaista tuntuu sielläkin olevan vuodesta toiseen ja kun siihen lisätään se että kyseessä on muoviseura, joka kiinnostaa vain jos se menestyy, niin huonolta kyllä näyttää. Veikkaan että TPV:n ja Ilveksen leireissä vain odotellaan(ja supistaan Tampun sponssien suuntaan milloin isketään) tällä hetkellä milloin Tampussa tapahtuu se pohjakosketus(talouskriisi/putoaminen/jne.). Tuon jälkeen sitten tullaan "kaapista ulos"(Nyt: "Haluamme vain tukea TamU", jne. paskaa) ja ilmoitetaan että tavoite on olla kaupungin ykkönen ja nousta liigaan. Veikkaan että tuolloin viimeisetkin rotat jättävät laivan.
« Viimeksi muokattu: 24.05.2009 klo 22:03:31 kirjoittanut honkala »
Lance Romance

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampereen kaunein ja George Gently


Vastaus #193 : 24.05.2009 klo 22:06:07

- Kangaskolkka

Alluhan pelasi hemmetin hyvin sen vähän ajan mitä sai. Selkeästi TamU:n paras hyökkääjä tänään. Oli asennetta, hyviä harhautuksia ja yritystä. Ainoana miinuksena missattu rankkari. Sitten kun saa apinan niskasta voi tulla tulosta ja nopeasti. Ehdottomasti seuraavaan peliin avaukseen kesyn Jelmi jr:n tai laiskan Niemen tilalle. 
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #194 : 24.05.2009 klo 22:07:34

Alluhan pelasi hemmetin hyvin sen vähän ajan mitä sai. Selkeästi TamU:n paras hyökkääjä tänään. Oli asennetta, hyviä harhautuksia ja yritystä. Ainoana miinuksena missattu rankkari. Sitten kun saa apinan niskasta voi tulla tulosta ja nopeasti. Ehdottomasti seuraavaan peliin avaukseen kesyn Jelmi jr:n tai laiskan Niemen tilalle. 
No jaa. Laiskuus ja ylimielisyys paistoi edelleen omaan silmääni. Toki itsekin näkisin Allun mieluummin avauksessa kuin Niemen, niin munatonta touhua Jarilta tällä haavaa.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #195 : 24.05.2009 klo 22:07:44

AM 1800. Hävetkää. Alas

Aina ihmetyttää, että kenelle nämä on osoitettu? Kenen pitäisi hävetä?
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #196 : 24.05.2009 klo 22:11:24

TamU on todella pahassa kriisissä, sillä sää oli erinomainen, mökkeilykausi ei ole alkanut, kissanäyttelyjä ei tiettävästi osunut samaan aikaan, eikä ennen kaikkea mitään hokin kesäturnauksia ollut menossa. Ja formulatkin kerettiin ajaa ennen matsia. Kyllähän tää tietää sitä, että kolmen vuoden kuluttua TPV pelaa Veikkausliigaa ja TamU on muisto vain. Valitettavasti.

Odottaisin kuitenkin kesän pelejä ennen tuomiota. Hyvät tulokset HJK:ta ja MIFK:iä vastaan, niin kesän peleissä voi yllättäen olla yleisöä. Selvästikään pirkanmaalaisia ei kiinnosta pelastaa tai tukea kriisijoukkueita. Kun Haka oli viime kesänä kusessa ei matseissa käynyt juuri kukaan. Haka-TamU-pelissäkin oli todella vähän väkeä. Nyt, kun TamU:n kohdalla on ollut negatiivista julkisuutta ja peli on tökkinyt, on sama tilanne. Jos peli kulkee jatkossa hieman paremmin ja uutisointi ei keskity talousasioiden vatvomiseen, niin yleisöä voi käydä. Sen sijaan mitään parempaa ei voi odottaa TPV:ltäkään. Pirkanmaalla ei ole yhdelläkään joukkueella laajaa uskollista kannattajakuntaa.
Donisoni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tanpere, Suami sekä RMA


Vastaus #197 : 24.05.2009 klo 22:13:29

Pelitapahtumalle plussaa vielä "vaihtotaulu" -sekoilusta, näin meillä Veikkausliigassa. :D

Niinpä. Mikseivät vaan käytä niitä valotauluja (tjs.)? Amatöörimäisen näköistä tuollainen.

Soukialan todellista tasoa ei muuten nähty tänäänkään, kun vastustaja ei niitä vetoja saanut aikaiseksi. En sitten tiedä, että kuinka Hakaa vastaan esiintyi...
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #198 : 24.05.2009 klo 22:14:03

Kangaskolkalta laiskaa lönköttelyä ja kyrpä ottassa pilkun jälkeen muiden juhliessa Heman maalia.

Täh? :D Mitähän peliä katsoit?
Allu taisteli joka tilanteen loppuun saakka ja hoisi itselleen myös loistavan paikan iskeä maalin kun riisti pallon puolustukselta, muttei saanut nostetttua palloa yli Iiskolan. Heman maalin jälkeenkin kävi onnittelemassa ja tuulettamassa ihan normaalisti.
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #199 : 24.05.2009 klo 22:18:43

Näitä naureskeluja olisi kiva ottaa talteen ::)

Kyllä itsekin pidän todennäköisempänä sitä, että Tampu menettää asemansa Tampereella 5-10v. sisällä, kuin sitä että ei menetä. Sen verran sekalaista tuntuu sielläkin olevan vuodesta toiseen ja kun siihen lisätään se että kyseessä on muoviseura, joka kiinnostaa vain jos se menestyy, niin huonolta kyllä näyttää. Veikkaan että TPV:n ja Ilveksen leireissä vain odotellaan(ja supistaan Tampun sponssien suuntaan milloin isketään) tällä hetkellä milloin Tampussa tapahtuu se pohjakosketus(talouskriisi/putoaminen/jne.). Tuon jälkeen sitten tullaan "kaapista ulos"(Nyt: "Haluamme vain tukea TamU", jne. paskaa) ja ilmoitetaan että tavoite on olla kaupungin ykkönen ja nousta liigaan. Veikkaan että tuolloin viimeisetkin rotat jättävät laivan.

"Veikkaan sitä ja ennustan tätä....luulen sitä ja tuntuu tältä..." Näitä "ennustuksia" on nyt kuultu 10 vuotta. Se siitä.

Ja meinaatko, että esim. Paltsareilla on jotenkin uskollisempaa yleisöä kuin Unitedilla? Yhtälailla siellä mennään ja tullaan menestyksen mukaan.

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 10
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa