FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.02.2026 klo 19:01:08 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Kannatatko Niinistön valintaa puheenjohtajaksi?
Kyllä
En

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 81
 
Kirjoittaja Aihe: Sauli Niinistöstä Palloliiton puheenjohtaja  (Luettu 111780 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kanuuna-Keen

Poissa Poissa


Vastaus #250 : 20.05.2009 klo 20:43:45

Tai Sundqvistin Krisse?
simo hylje

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lahti


Vastaus #251 : 20.05.2009 klo 20:45:18

Tiedä sitten miten jalkapalloilevan Suomen vasemmalla laidalla tähän valintaan suhtauduttaisiin? Niinistö on kuitenkin niin vahvasti porvari ja kokoomuslainen.

Laitetaanko Niinistön kaudella yksilö yhteisön edelle ja luovutaan "kaikki pelaa" -ajattelusta.

Toivotaan näin ainakin.
Kyösti Kakkonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hupsi, Pupsi ja Pöpsi


Vastaus #252 : 20.05.2009 klo 20:45:59

Tai Sundqvistin Krisse?

Jotain rajaa näihin! :D
kurwaslobo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: öly


Vastaus #253 : 20.05.2009 klo 21:20:27

Päivän tätä sulatelleena olen ehdottomasti tällä hetkellä Salen bandwagonissa. Suomipotkis tarvitsee oikean johtajan, joka osaa hallinnoida ja johtaa ammattimaisesti eikä millään puuhastelumeiningillä.

Sale tuntuu muuttavan kaiken kullaksi tällä hetkellä ja kukaan laji-ihminen ei tule Suomea muuttamaan jalkapalloyhteiskunnaksi vaan liiton johtoon tarvitaan arvostettu ja osaava ammattilainen. Kenelläkään muulla ei tässä maassa ole Salen tai Jorma Ollilan kaltaista sädekehää päänsä päällä ja nauti samanlaisesta arvostuksesta.

Vaikka olenkin yleensä poliitikkoja vastaan, niin kyllä tämä menestyshullu kansa kääntää takkiaan helpommin kohti jalkapalloyhteiskuntaa kun liiton johdossa on tuon kaliiberin ammattilainen. Jos Sauli tosiaan haluaa liiton johtoon niin sinne hänet myös luultavasti valitaan, puuhastelun aika on ohi ja eiköhän tällainen kaveri toisi ihan eri tavalla arvovaltaakin sponsori sun muihin neuvotteluihin kun joku vanha 2. lajin asemaan alistunut Hämäläinen.

Jalkapalloyhteiskunta tarvitsee kasvot joita suurin osa kansasta arvostaa ja sellaisia kasvoja ei Suomessa todellakaan ole liikaa.
Nice10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support FF


Vastaus #254 : 20.05.2009 klo 21:33:39

Jalkapalloskenehän on siitä erikoinen, että sitä ei näköjään joidenkin mielestä voi oppia, vaan se pitää jo osata. :D

Tuskin Sauli on tulossa kuitenkaan mukaan harjoittelijan palkalla?
Harri Kehari

Poissa Poissa


Vastaus #255 : 20.05.2009 klo 21:35:12

Tämä saattaisi olla parasta julkisuutta suomifudikselle ja nostaisi lajin arvostusta aivan vitusti. Tuleva presidentti Palliliiton puheenjohtajana, varainhankinnan kannalta ylivoimainen yhtälö...
sonny burnett

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raimon bisnekset


Vastaus #256 : 20.05.2009 klo 21:39:43

Tai Sundqvistin Krisse?

Hyvä kirjoittaja, mutta ei ymmärrä talousasioista mitään.
mize

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #257 : 20.05.2009 klo 21:43:54

Erittäin varovainen Ylos Niinistölle. Selkeästi näyttää, että on hommattu operatiivisiin tehtäviin jo valmiiksi vahvan jalkapallotaustan omaavat ihmiset niin puheenjohtaja voisi keskittyä olemaan keulakuva ja toimimaan kabineteissa. Ehkä jotain tämänkaltaista tuuletusta kaivataan ja näkyvyyttä on tosiaan tullut hetkessä jo ihmeen paljon. Olisi ainakin kovan luokan johtaja jonka myös massat noteeraavat. Suurin kysymysmerkki on toki Saulin sitoutuminen tehtävään.
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #258 : 20.05.2009 klo 21:44:50

Vaikka kuulunkin Kukun mainitsemiin vasurirunkkareihin, olen varovaisesti Saulin puheenjohtajuuden kannalla. Juuri tämän mahdollisen nosteen vuoksi.

Kuinkas paljon näitä poliitikoita on Suomen lajiliitoissa? Demari Matti Ahde ainakin johtaa salibandyliittoa
Tonton Drozdowski

Poissa Poissa


Vastaus #259 : 20.05.2009 klo 21:47:56

Olisi kyllä kiintoisaa nähdä Niinistö kommentoimassa Suomen uuden päävalmentajan valintaa tulevaisuudessa.

Vielä kun saataisiin Alexander Stubb Palloliiton pääsihteeriksi.
Teuber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #260 : 20.05.2009 klo 21:54:51

Vielä kun saataisiin Alexander Stubb Palloliiton pääsihteeriksi.

Baxter on aivan fantastinen, aivan mieletön. Loistavaa työtä maajoukkueessa ja muutenkin suomalaisessa fudiksessa. Mä ymmärrän, että jääkiekko merkitsee suomalaisille eniten, mut kyl tää futiksen noste on mieletön juttu. Aivan mahtavaa.

Ja Satraapin kommentti asiaan:

Lainaus käyttäjältä: Maakuntasatraappi
On se vekkuli. 8) Ylos
« Viimeksi muokattu: 20.05.2009 klo 21:57:00 kirjoittanut Teuber »
segundo

Poissa Poissa


Vastaus #261 : 20.05.2009 klo 22:31:47

Kantani on Salen valitsemiselle hieman pessimistinen. Poliitikkona toki Ylos mutta kiitos ei pöllöliittoon ja onkohan Sauli ikinä edes nähnyt yhtäkään Veikkausliigapeliä livenä?
Roger Kuitti

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Pateniemen Vesa & Åshöjdens BK


Vastaus #262 : 20.05.2009 klo 22:41:48

Vaikka kuulunkin Kukun mainitsemiin vasurirunkkareihin, olen varovaisesti Saulin puheenjohtajuuden kannalla. Juuri tämän mahdollisen nosteen vuoksi.
Erittäin sama.
wudi

Poissa Poissa


Vastaus #263 : 21.05.2009 klo 00:43:06

Haluaisinko Martti Ahtisaaren Palloliiton puheenjohtajaksi?
- En.

Entä Stubbin?
- En.

Mites Niinistö?
- No-ou.

Olli Rehn?
- Mikä jottei.

Paavo "Arhis" Arhinmäki?
- Voisihan se olla ihan viihdyttävää.

Eli kyllä futiskansalla sen verran ylpeyttä ja itsetietoisuutta pitäisi olla, että uskaltavat vaatia puheenjohtajalta jonkinlaista kompetenssia myös lajiin liittyvissä asioissa eikä huorattaisi pelkän media-ajan ja Sauli-ilmiön perään. Jos tehtävän vaatimuksiin sopivia ehdokkaita ei löydy, niin sitten voidaan alkaa miettiä eläkevirkoja hakevia poliitikkoja.

EDIT: Toki peukku mielikuvalle siitä, kun pehmeä nyky-Sauli on jälleen nostanut häntä huolestuttavan asian otsikoihin ja selittää televisiohaastattelussa: "Minä ajattelen niin, ettei meillä... ...näin lama-aikana, ole varaa säästää lapsista ja nuorista. Jos niin teemme, olemme kyllä pahasti hakoteillä. Minusta onkin syytä miettiä... ...olemmeko tehneet kaikkemme estääksemme nuorten syrjäytymistä. Ja jalkapallo... jalkapallo, se on minusta sosiaalisena pelinä erinomainen liikuntaharrastus niin nuorille kuin vanhoillekin. Mitä jos pitäisimme huolen siitä, että nuorilla myös on asianmukaiset mahdollisuudet harrastaa jalkapalloa...?"
« Viimeksi muokattu: 21.05.2009 klo 01:45:13 kirjoittanut wudi »
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #264 : 21.05.2009 klo 01:02:44

Iltapaskassa hieman lisätietoa aiheeseen liittyen:

Uutinen
Eduskunnan puhemies Sauli Niinistö (kok.) myöntää kiinnostuksensa Suomen palloliiton puheenjohtajan tehtävään. Niinistö, 60, laittoi kertaheitolla vauhtia puheenjohtajapeliin, joka huipentuu puheenjohtajavaaliin marraskuussa Palloliiton liittokokouksessa.

- Kiinnostava kokonaisuushan se olisi. Puhetta on ollut, asiasta muuten perin vaitelias Niinistö, 60, myönsi STT:lle.


http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/200905209624070_jp.shtml

Tässä vaiheessa hyvin varovainen Ylos Niinistön ehdokkuudelle. Varmaa on ainakin, ettei mies kumartelisi Hämiksen tavoin piirien suuntaan valitsemisensa johdosta. Näkyvyys olisi myös taattua valtakunnallisella tasolla. Yhdistelmä toimisi oikein mainiosti jos Lipponen ja Jakonen hoitaisivat operatiivisen puolen, Niinistö hoitaisi edustusosaston, talousosaston ja yleisen näkyvyysosaston.

Mielelläni kyllä kuulisin Niinistön mietteitä suomifutiksen nykytilasta, tulevaisuuden visioista ja vaikutusmahdollisuuksistaan ennen lopullista valintaa. Sama kylläkin pätee yhtälailla kaikkiin ehdokkaisiin.

Nämä mielipiteet tulivat foorumin varttuneemman oikeistosiiven jäseneltä.
BrDead
Vastaus #265 : 21.05.2009 klo 01:07:17

Kuinkas paljon näitä poliitikoita on Suomen lajiliitoissa? Demari Matti Ahde ainakin johtaa salibandyliittoa

Maailman sivuhan näitä on ollut. Mitä nyt Ilkka Kanerva Suomen Urheiluliiton johdossa semmoset 15 vuotta. Ei tosin enää. Jonkun koosteenkin näistä voisi tehdä.
Mir Fudi

Poissa Poissa


Vastaus #266 : 21.05.2009 klo 01:14:13

Siinähän olisi jo ainakin hissan graduihin aineksia
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #267 : 21.05.2009 klo 02:02:18

Maailman sivuhan näitä on ollut. Mitä nyt Ilkka Kanerva Suomen Urheiluliiton johdossa semmoset 15 vuotta. Ei tosin enää. Jonkun koosteenkin näistä voisi tehdä.

Niin joo Kanerva :D
BrDead
Vastaus #268 : 21.05.2009 klo 02:18:31

Esimerkit jatkuvat:

Koripalloliiton puheenjohtajia:

1999-2004 Antero Kekkonen
2006-2007 Pentti Arajärvi

Kanerva jo mainittiin, mutta aiemmin SUL:ää on johtanut mm:

1932-1947 Urho Kekkonen
Tolppa

Poissa Poissa


Vastaus #269 : 21.05.2009 klo 03:00:29

Sale heränny vihdoin siihen miten ff vaivihkaa johtaa kaikkea.

Ääriliikkeelle olis töitä pressan vaaleissa.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #270 : 21.05.2009 klo 08:50:19

Esimerkit jatkuvat:

Koripalloliiton puheenjohtajia:

1999-2004 Antero Kekkonen
2006-2007 Pentti Arajärvi

Kanerva jo mainittiin, mutta aiemmin SUL:ää on johtanut mm:

1932-1947 Urho Kekkonen

- Ja Palloliitossa pysyäksemme, 60-luvun puheenjohtaja Osmo P. Karttunen on toiminut valtionvarainministerinä, 70-luvun vastaava Jouko Loikkanen II valtionvarainministerinä ja Keskustapuolueen puoluesihteerinä.

Jälkimmäisen merkittävimpiä jalkapalloyhteyksiä taisi olla, että veljenpoika Ossi oli monivuotinen KuPSin SM-sarjapelaaja. Jouko Loikkasen puheenjohtajakaudella Ossi pelasi pääsarjauransa päätössyksynä myös yhden A-maaottelun.
« Viimeksi muokattu: 21.05.2009 klo 08:58:07 kirjoittanut The Real Wolf »
Loordi

Poissa Poissa


Vastaus #271 : 21.05.2009 klo 09:03:51

Sauli oli taitoluistelun EM-kilpailujen järjestelytoimikunnan puheenjohtaja. Ei kai se haitaksikaan ole, että tuoretta kosketuspintaa urheiluun löytyy.

Voi tosin olla, että koska kyseessä on jääurheilu, niin foorumi pitää sitä vain pahana :(
Dial Square FC

Poissa Poissa


Vastaus #272 : 21.05.2009 klo 09:22:04

Muistaakohan Niinistö edes puolen vuoden päästä valinnastaan, että on tällaisenkin toimen itselleenottanut. Toki alussa Palloliitto saa paljon positiviista julkisuutta.
AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #273 : 21.05.2009 klo 09:23:37

Muistaakohan Niinistö edes puolen vuoden päästä valinnastaan, että on tällaisenkin toimen itselleenottanut. Toki alussa Palloliitto saa paljon positiviista julkisuutta.

Miksi ei muistaisi?
Dial Square FC

Poissa Poissa


Vastaus #274 : 21.05.2009 klo 09:44:04

Miksi ei muistaisi?

:D

Vaalikiireissä ei muista minne kaikkialle on itsensä työntänyt. Vaalivoiton jälkeen tuskin enää jatkaa Palloliitossa. Jos olet yhtään seurannut, poliitikoilla on tapana kerätä luottamustehtäviä, joita hoitavat päätyönsä sivullla hyvin vasemmalla kädellä. Hyvänä esimerkkinä olkoon se, että valtakunnanpolitiikassa tai europarlamentissa olevat poliitikot ovat myö skaupunginvaltuustoissa mukana päättämässä. Pahimmillaan Niinistö käyttäisi puheenjohtajuuteen ja jalkapalloasioihin päivän kaksi vuodessa. Toivottavasti olen tässä väärässä.

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 81
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa