FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.03.2026 klo 11:54:41 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 ... 7
 
Kirjoittaja Aihe: JJK - MIFK ke 27.5. klo 18.30 Harjulla - apina selästä?  (Luettu 5751 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Hong Song

Poissa Poissa


: 25.05.2009 klo 13:29:08

 

 

                                    
  Haka                      8  5  2  1 11-5  17    
  Inter                      8  5  1  2  9-5  16    
  HJK                        7  3  3  1 13-7  12    
  FC Lahti                  6  3  3  0 11-6  12    
  Jaro                       7  3  2  2 10-6  11    
  Honka                     8  2  5  1 14-11 11    
  IFK Mariehamn         7  2  4  1  7-4  10    
  TPS                        8  2  4  2  8-7  10    
  MYPA                      8  2  4  2  8-8  10    
  Tampere U               7  3  0  4  5-9   9    
  JJK                               6  0  4  2  4-7   4  
  VPS                        7  1  1  5  5-11  4    
  KuPS                       7  1  1  5  4-14  4    
  RoPS                       6  0  2  4  3-12  2


JJK:n kotiottelurumba jatkuu jo tulevana keskiviikkona, kun vastaan tulee Harjulla uusi tuttavuus IFK Mariehamn. JJK:lla on alla todella kirvelevä 2-3 -kotitappio FC Hongalle, kun taas MIFK haki "lähinaapuriltaan" Tepsiltä pisteen Turusta. JJK osoitti ensimmäisellä puoliajalla pysyvänsä hyvin mestarisuosikkien kyydissä, mutta toisella puoliajalla peli hajosi ja jalat loppuivat espoolaisten painaessa ohi ja voittoon. MIFK taas saa raporttien mukaan olla tyytyväinen tasuriin Turusta, sillä Tepsillä oli runsaasti paikkoja viedä kolme pistettä. Ilmeisen paljon samaa tuossa pelissä siis kuin JJK:n liiga-avauksessa Turussa.

Joukkueet kohtasivat maaliskuussa liigacupissa Vehkalammen muovilla, jolloin MIFK oli kaikessa parempi ja vei pisteet puhtaasti 0-2.

JJK on hävinnyt kuudesta ottelustaan "vain" kaksi, mutta avausvoiton ollessa edelleen hakusessa on ketturyhmä sarjan häntäpäässä, mihin sitä kauden alla veikkailtiinkin. Muutamat ottelut ovat kuitenkin antaneet uskoa mahdollisuuksista pärjätä liigassa, mutta toisaalta peli on ollut välillä selvää divaritasoa. Suurin kysymys keskiviikolle kuuluneekin, kuinka JJK on saanut koottua itsensä sunnuntain kirvelevästä tappiosta: antoiko se positiivista raivoa avausvoiton ottamiseen, vai lannistiko se tunnelmat siten, että Harjulla nähdään jo valmiiksi alistunut kotijoukkue? Selvää lienee se, että jonkinlainen apina alkaa selässä olla avausvoiton ollessa edelleen hakusessa. Etenkin kun ottaa huomioon, että JJK on pelannut jo kaksi "tästä kolme pistettä, hei!" -matsia (KuPS ja RoPS), joista tuloksena vaivainen piste.

Maarianhaminalaisten joukkueeseen liittyvä suurin kysymysmerkki ennen kauden alkua oli se, kuinka suuresti uudistunut, jopa muukalaislegioonaksi nimetty saarelaisryhmä saisi yhteispelinsä kuntoon. Huikeaa työtä saarelaisten ruorissa tehnyt iki-MIFK Pekka Lyyski on jälleen tehnyt kovan tempun saamalla joukkueen hyvään iskuun heti kauden alusta ja MIFK kyttääkin tällä hetkellä jopa sarjan kärkisijoja vain yhden ottelun hävinneenä. Ulkomaalaishankinnat ovat osoittautuneet onnistuneiksi eikä pelätty Jani Lyyskin lähtö Vaasaan ole näkynyt ainakaan päästetyissä maaleissa, vain neljä omiin seitsemässä pelissä. Joukkueesta puhutaan myös todella hyvähenkisenä, tiiviinä nippuna, mikä nimilistaa selatessa nostaa Lyyskin arvostusta entisestään. Jo tässä vaiheessa vaikuttaa vahvasti siltä, ettei MIFK:illä ole ainakaan putoamisen suhteen mitään hätää.

JJK:lta ovat loukkaantuneina sivussa edelleen Lee, Teemu Pulkkinen ja Antto Tapaninen. Sunnuntaina poissaolleen Jukka Sinisalon tilanteesta ei ole tietoa. Sen sijaan Jukka-Pekka Tuomasen odotetaan palaavan kokoonpanoon. MIFK:in loukkaantumistilannetta en selvittänyt, sen voisi joku grönvitt-fani laittaa tänne.

Oma toive JJK:n kokoonpanosta (huom, Tommi laidassa, koska taitaa olla epärealistista toivoa keskelle):

-------Lahtinen--------Nam----------
--Abahassine--Sund--Tuomanen--Kari--
--Latikka--Lähitie--Sinisalo---Virén-----
------------Szerovay------------------


Seuraa heitä (KSML:n toimittajien kopiointia odotellessa):

Tamás Gruborovics: Ei kelvannut JJK:lle. Adyn tilanteessa sanoin, etteivät hyvät otteet MYPAn paidassa kaivele, mutta Tamásin liekehtiminen Maarianhaminassa ottaa päähän ja kovasti. Miksi, JJK? Tamás on ollut alkukaudesta todella hyvä ja johtaa MIFK:n pelin pyörittämistä. Näyttöhalut opiskelukaupungissaan varmasti valtavat. Pelottaa oikeasti...

Sasha Anttilainen: Vahva ja hurjasti töitä tekevä kärkipelaaja on ollut myös positiivinen yllätys alkukaudesta. Viime kaudella Veikkausliigan omassa Derby Countyssa KooTeePeessä pelannut kaveri on saanut uransa vahvaan nousuun. Hyvä suojaamaan palloa ja vahva päällä. JJK:n puolustuksen pitää olla todella tarkkana. Pelikunto tosin pieni kysymysmerkki, oli sunnuntaina Turun pelistä sivussa.

Mika Niskala: MIFK:n kapteeni ja monivuotinen luottopelaaja. Johtaa keskikenttää ja koko joukkuettaan esimerkillään. Toivottavasti Sundit ja kumppanit pystyvät vastaamaan haasteeseen.

Ante Simunac: Bayern Munchenin junnukoulun läpikäynyt pienikokoinen kroatialainen oli talven matseissa todella hyvä ja potentiaalia on nousta suureksi tähdeksi Veikkausliigassa. Vaikken Röngän juttuja ilman suodatinta luekaan, kai sekin jotain kertoo että Urheilulehti rankkasi miehen kauden alussa liigan viidenneksi parhaimmaksi pelaajaksi.


Jukka-Pekka Tuomanen: Rukoilkaamme polvillamme, että J-P palaa keskiviikkona. Honkaa vastaan keskikenttä oli todella munaton ja haluton ja J-P on noiden adjektiivien täydellinen vastakohta. Jos pelaa, uskon että pystyy potkimaan tekemisellään koko joukkueen suoritustasoa monta pykälää ylöspäin.

Toni Koskela: Seurantaan siksi, että oli Honkaa vastaan luvattoman huono ja kysymys kuuluu, kykeneekö nostamaan tasoa ja paljon? Taidot ja CV kertoisivat, että pitäisi dominoida, mutta mikä on todellisuus? Enää muutama peli aikaa näyttää, onko miehestä vahvistukseksi.


Todennäköisin tulos tästä on ehdottomasti tasuri. Jotenkin uskon kuitenkin voittotilin aukeavan, sillä ahvenanmaalaiset eivät sattuneesta syystä ole välttämättä vieraissa parhaimmillaan. 2-1 JJK:lle.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 13:30:43 kirjoittanut Hong Song »
Gravity-X

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 25.05.2009 klo 13:49:21

Hong Songilta loistava avaus jälleen Ylos. Kyllä nyt olisi jo itseluottamuksen kannalta se avausvoitto otettava. Gruborovics pelottaa täälläkin.
Turilas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK ja Huuhkajat


Vastaus #2 : 25.05.2009 klo 14:19:19

Ottelu, jossa se kotietu olisi todellakin nyt hyödynnettävä. MILF ei ole mahdoton vastustaja, vaikka veikkauskertoimet povannevatkin kylmää kyytiä JJK:lle. Purppuraketut tarvitsisivat sen avausvoiton sekä psykologisista että sarjasijoitukseen liittyvistä syistä. Honka-peliä näkemättä rohkenen sanoa, että merkkejä siitä on, että JJK pystyy kaiken osuessa kohdalleen voittamaan kenet tahansa Harjulla. Nähdäänkö tämän kaltainen nappisuoritus keskiviikkona Harjulla onkin sitten eri juttu.

Toivotaan 1-0 JJK:lle, veikataan 2-1 MILF:lle.
intof

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 25.05.2009 klo 16:00:52

MIFK tulee olemaan pienikokoiselle JJK:lle pahin mahdollinen vastustaja. Kaksi yli 190cm hyökkääjää vastaan kaksi 180cm topparia. Joten MIFK tulee kaiken todennäköisyyden mukaan Harjun hiekkaiselle perunapellolle todella suoraviivaisesti. Erikoistilanteet myös ratkaisevat paljon. Honkaa vastaan Lähitie molemmilla jaksoilla hukkasi Hakanpään kerran ja toisesta tulikin maali, joten vartionnin tulee olla todella tarkkaa.

Itse toivoisin Hannulan saavan tilaisuuden. Latikka oli osallisena kahteen Hongan maaliin ja muutenkin vasen puoli vuotaa usein.

Sundin laittaisin vasempaan laitaan, vaikka ei laiturityyppi olekaan eikä varsinkaan nopea, mutta vasen jalka on hyvä ja keskityksiä voisi odotella. Siellä aiemmin pelanneet Abahassine ja Lahtinen eivät vasemmalla jalalla pystyneet keskittelemään saati pelaajia ohittelemaan. Muutenkin tuntuu turhalta peluuttaa laidassa pelaajia, jotka eivät sinne sovi. Joukkue on edelleen kasattu mielestäni ainoastaan kentän keskustan pelaajista keskikentällä ja hyökkäyksessä.

En myöskään ymmärrä minkä takia Hong Song laittaisi Koskelan penkille. Oli huono Honkaa vastaan ja jopa vaikutti ettei homma hirveästi kiinnosta, mutta muissa peleissä ollut JJK:n parhaita. Ainoita joka voi pelin jälkeen sanoa syötelleen enemmän kettupaidoille kuin vieraille tuollaisillakin kentillä.  Harvemmin JJK kuitenkaan pelejä hallitsee, Haka-ottelu poikkeuksena, ja harvemmin puolustavan joukkueen pelaajat kenttää dominoivat. Itse laskisin Koskelan pisteiden valossa selkeästi vahvistukseksi, JJK ottanut pisteitä huomattavasti enemmän kuin ilman, kun lasketaan Liigacup mukaan, jossa tappioita tuli enemmän kuin tarpeeksi. Itse olen päässyt paikalle ainoastaan liigakauden alettua. joten en talvella nähnyt minkälaisia otteluita olivat, mutta tappio on aina tappio.

Eniten alan itse odottaa sitä, että kentät JJK pääsisi vihdoin pelaaman tasaiselle nurmikentälle, koska siinä uskon joukkueen vahvuudet tulemaan paljon paremmin esiin kuin näillä taistelukentillä. Ehkä sitten vihdoin kesäkuun lopussa Vaasassa Vepsua vastaan...
Hong Song

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 25.05.2009 klo 16:08:33

Sundin laittaisin vasempaan laitaan, vaikka ei laiturityyppi olekaan eikä varsinkaan nopea, mutta vasen jalka on hyvä ja keskityksiä voisi odotella.

Muutenkin tuntuu turhalta peluuttaa laidassa pelaajia, jotka eivät sinne sovi.

Öö.. puhut vähän ristiriitaisesti?

En myöskään ymmärrä minkä takia Hong Song laittaisi Koskelan penkille.

4-4-2:lla pelattaessa siihen keskustaan ei mahdu kuin se kaksi pelaajaa. Jos Tuomanen on täydessä pelikunnossa, on hän päivänselvä valinta. Toiseksi kaveriksi valitsisin sitten Sundin ja Koskelan valilta edellä mainitun. Vaikka Kisukin on ollut välillä todella huono, on hänellä kuitenkin huomattavasti Koskelaa enemmän potentiaalia tehdä hyökkäyssuuntaan luovia ja peliä edistäviä ratkaisuja (jos se turha pyöriminen jää pois). Esim. Klubia vastaan laittoi pari hienoa läpisyöttöä.

Jos keskikentän keskustan kaksikko koostuu kahdesta täysin puolustavasta pelaajasta, on tiedossa melko varmasti roiskimista. Ellet sitten sitä halua.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #5 : 25.05.2009 klo 16:41:45

Hyvä avaus.

Mielenkiintoinen ottelu tosiaan edessä sillä IFK:lla - ennakkosuosikin asemasta huolimatta - ei todellakaan ole helppo tehtävä edessään, mutta silti kolme pistettä on aika lailla pakko ottaa. Maalinteko on ollut viime otteluissa vaikeata, itse asiassa peräti neljässä edellisessä. Tuloksena niistä 0 tehtyä maalia, mutta toisaalta vain kaksi päästettyä.

Suurimmaksi ongelmaksi on muodostunut hyökkäys. IFK on viime otteluissa pelannut yhdellä kärkimiehellä, Arsim Gashilla, hyökkääjäpulan takia. Sasha Anttilainen on ollut sivussa lievän loukkaantumisen takia ja Wilhelm Ingves kävi maajoukkuereissulla. Keskiviikkona Sasha on kuitenkin todennäköisesti jälleen pelikunnossa jolloin toivoisin että Pekkakin soveltaisi kahden kärjen taktiikkaa, mieluiten muodossa Ingves-Anttilainen.

Tamás on tosiaan ollut järkyttävän hyvä, ehkä jopa IFK:n paras hankinta täksi kaudeksi. Häneltä odotan myös paljon. Tekniikkaa löytyy ja pelinlukutaitoakin.

Ymmärtääkseni Harjun nurtsi ei ole järin loistava, joten IFK:lla olisi tavallaan paikka myös iskeä koollaan ja pääpelivoimallaan erikoistilanteissa. Se voikin olla yksi keino JJK:n pelin murtamiseen mikäli maata pitkin on vaikea pelata. Pitkiä miehiä löytyy kuitenkin, sekä Gashia että Arajuurta ja Gruborovicsia, 195 cm pitkää Kenneth Gustavssonia unohtamatta.

Pääasia että nähdään maaleja vihreävalkoisten osalta!

Forza Grönvitt!
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 16:42:52 kirjoittanut Älskar_Grönvitt »
intof

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 25.05.2009 klo 17:22:00

Öö.. puhut vähän ristiriitaisesti?

4-4-2:lla pelattaessa siihen keskustaan ei mahdu kuin se kaksi pelaajaa. Jos Tuomanen on täydessä pelikunnossa, on hän päivänselvä valinta. Toiseksi kaveriksi valitsisin sitten Sundin ja Koskelan valilta edellä mainitun. Vaikka Kisukin on ollut välillä todella huono, on hänellä kuitenkin huomattavasti Koskelaa enemmän potentiaalia tehdä hyökkäyssuuntaan luovia ja peliä edistäviä ratkaisuja (jos se turha pyöriminen jää pois). Esim. Klubia vastaan laittoi pari hienoa läpisyöttöä.

Jos keskikentän keskustan kaksikko koostuu kahdesta täysin puolustavasta pelaajasta, on tiedossa melko varmasti roiskimista. Ellet sitten sitä halua.

Kuten kirjoitin, joukkue tuntuu olevan kasattuna pelkästään kentän keskustan pelaajista ja lisäksi taisin mainita, että Sund ei myöskään ole laiturityyppi. Perustelin myös miksi näkisin Sundin silti olevan käytettävissä olevista pelaajista paras ratkaisu vasemmalle laidalle ja näkisin hänet laidalla mieluummin kuin siellä aiemmin olleet Abahassine tai Lahtinen. Haluaisn myös nähdä miten Koskela ja Tuomanen pelaisivat keskikentän kahdestaan, jolloin molemmille voisi avautua hieman hyökkäävämpi rooli molempien keskimmäisten puolustaessa, Sundin pelatessa keskellä joutuu toinen keskimmäinen ottamaan aina täysin puolustavan roolin.

Emme siis kumpikaan halua nähdä roiskimista. Etenkin Honka-pelissä, jokainen avaus oli pitkänä, jolloin on aivan sama kuka keskikentällä pelaa, koska ainoita palloja mitä keskikentälle tulee ovat ilmassa pomppivat kakkospallot. Itse en ainakaan nähnyt kertaakaan JJK:n avaavan maata pitkin ja yrittävän pelata keskikentän kautta.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 17:23:36 kirjoittanut intof »
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #7 : 25.05.2009 klo 17:48:02

Sinisalo oli Honkaa vastaan pois kuumeen ja oksennustaudin vuoksi, pitäisi siis olla pelikunnossa. Itsekin näkisin mielelleään Hannulan Latikan paikalla, vähän ihmetyttää tuo Latikan avauspaikka vaikka antaakin aina kaikkensa.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 25.05.2009 klo 18:57:19

Itse kyllä jatkaisin vastustajan tietäen toppariparilla Paija-Lähitie.
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #9 : 25.05.2009 klo 19:57:20

Itsekin näkisin mielelleään Hannulan Latikan paikalla, vähän ihmetyttää tuo Latikan avauspaikka vaikka antaakin aina kaikkensa.

Toisaalta Latikan pitkät rajaheitot on myös vaarallinen erikoistilanne ase.
yyber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus


Vastaus #10 : 26.05.2009 klo 01:44:20

Haiskahtaa 0-0:lle.
Loosekummeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, Huuhkajat


Vastaus #11 : 26.05.2009 klo 04:16:38

Latikka viime pelissä JJK:n parhaita huolimatta yhdestä paskasta purusta, josta Honka rankaisi. Miksei siis saisi jatkaa kentällä.
timotei tuuba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kettusen Pekka


Vastaus #12 : 26.05.2009 klo 10:31:54

Perustelin myös miksi näkisin Sundin silti olevan käytettävissä olevista pelaajista paras ratkaisu vasemmalle laidalle ja näkisin hänet laidalla mieluummin kuin siellä aiemmin olleet Abahassine tai Lahtinen. Haluaisn myös nähdä miten Koskela ja Tuomanen pelaisivat keskikentän kahdestaan, jolloin molemmille voisi avautua hieman hyökkäävämpi rooli molempien keskimmäisten puolustaessa, Sundin pelatessa keskellä joutuu toinen keskimmäinen ottamaan aina täysin puolustavan roolin.

Olen kyllä vahvasti eri mieltä Sundin soveltuvuudesta laidalle. Hidas, ei pelaa koskaan suoraviivaisesti ylöspäin eikä myöskään liiemmin uskalla/osaa haastaa vastustajia pallollisena, vaikka taitoa periaatteessa on.

Myöskään Tuomasen ja Koskelan kohdalla kyse ei ole pelkästään roolituksesta, koska molemmat ovat luontaisesti puolustavia pelaajia ja heidän vahvuutensa ovat vastustajan pelin rikkomisessa, pallollisessa pelissä pallot helposti omille.
Tuomasen pitää olla avauksessa, joten jos mennään 4-4-2:lla, jättäisin itsekin Ison Kalan penkille. Pätkäsopimuksella itseään kuntouttava äijä, joka haluaa muualle, ei jostakin syystä ole näyttänyt kentällä siltä, että olisi kovinkaan kiinnostunut tuloksista.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 26.05.2009 klo 10:40:09

Tuomasen pitää olla avauksessa, joten jos mennään 4-4-2:lla, jättäisin itsekin Ison Kalan penkille. Pätkäsopimuksella itseään kuntouttava äijä, joka haluaa muualle, ei jostakin syystä ole näyttänyt kentällä siltä, että olisi kovinkaan kiinnostunut tuloksista.
Sama. Koskelan juoksukunto näyttää loppuvan joka ottelussa entistä aikaisemmin.
Hong Song

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 26.05.2009 klo 11:25:50

Näin yöllä sellaista unta, että Kisu kusi rankkarin 0-0 -tilanteessa aivan lopussa... :(
Furu

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 26.05.2009 klo 11:41:22

Näin yöllä sellaista unta, että Kisu kusi rankkarin 0-0 -tilanteessa aivan lopussa... :(
RoPSilla nämä. Itse veikkaisin että JJK juokseen kookkaan vastustajansa kumoon laitojensa (kyllä se TOMMI siellä jatkaa) avulla. Näinpä ottelu päättyy niukasti 2-1 Milffin aiheuttaessa vielä kavennuksellaan kammiovärinää 80 minuutin kohdalla. Sadetta luvattu joten AM kohoaa vain 1900 kohdalle.
Hong Song

Poissa Poissa


Vastaus #16 : 26.05.2009 klo 11:45:02

Itse veikkaisin että JJK juokseen kookkaan vastustajansa kumoon laitojensa (kyllä se TOMMI siellä jatkaa) avulla.

Tosin mikäli Simunac on kehissä, saa Tommi kyllä jeesailla Vinssiä taas oikein urakalla ja tämä on melko lailla pois Superin hyökkäyssuuntaan pelaamisesta. Koska Simunac on vasemmassa laidassa pelaava oikeajalkainen pelaaja, voisi kuvitella miehen ajavan hanakasti keskustaan, mikä luo kaistan laitapakin taustanousuille. Tommin on juostava juuri nämä nousut kiinni.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 26.05.2009 klo 11:45:37

Jaa että sadetta. Pitääköhän tässä alkaa kaivamaan jostain kumppareita ja sadeviittaa, kun ei nyt sentään 15 euroa viitsi potkiksesta alkaa maksamaan. :-[

Hong Songin uni oli sikäli virheellinen, että Kisu ei tunnetusti pilkkuja mokaa. Sen sijaan oikeasti 11 metriin astelee Koskela, sillä hänen mielestään pallo on juuri sen verran vasemman kenttäpuoliskon puolella, että se kuuluu hänen annettavakseen sopimuksen klasuulien mukaan.
makkonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: J̸̶̞̟̖̜͙͔̱͓́ͫ̎͋ͦ̃ͪͭ͐̂ͪ̕J̛̤̩̖̱̤͉̎̽̍͗̒̈ͫ̀̽ͪ͜K͋̎


Vastaus #18 : 26.05.2009 klo 14:19:29

Vippiteltan silmänreijille Ylos

Tulokseksi veikkaan 1-0 ja ainokaisen tekee Nam, AM:n näyttäessä 2512.
Ralliraita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tjerna kraft, JA tack!


Vastaus #19 : 27.05.2009 klo 02:09:45

Sasha Anttilainen on siis mukana huomenna kuten myös Mate Dujilo. Poissa onkin sitten kaksikko Arajuuri ja Dmytro Voloshyn. Gashin kuivakausi alkaa kyllä jo ottaa hermon päälle niin kannattajilla kuin pelaajalla itselläänkin. Talvikausi lupasi hyvää ja itsekkin ehdin jo luulla miehestä olevan pelien ja pisteiden ratkaisijaksi, toisin on käynyt. Anttilainen on pelannut viimeksi Rovaniemellä ja silloinkin vain 45 minuuttia joten nähtäväksi jää onko mies avauksessa, toivottaasti on.

Kuten jo edelläkin on mainittu niin oma pää on pysynyt mukavasti kasassa ainakin päästettyjen maalien valossa, mutta hyökkäyksessä onkin viime aikoina ollut hiljaisempaa. Tärkeää olisi IFK:n löytää se oma fyysinen peli ja sillä horjuttaa kotijoukkuetta heti alusta lähtien virheisiin. Jos kenttäkin on vielä huonossa kunnossa niin silloinhan se fyysisemmin pelaava joukkue on muutenkin vahvoilla kun aikaa pelin selkeään eteenpäinviemiseen ei yksinkertaisesti ole. Kaikki tekeminen haltuunotoista lähtien kestää hieman kauemmin ja antaa vastustajalle niitä ratkaisevia sekuntteja aikaa ryhmittäytyä oikein. Kummankin joukkueen oletan lähtevän nöyrällä asenteella, joten vähämaalinen vääntö luvassa. Arajuuren poissaolo vaikuttaa myös IFK:n erikoistilannepelaamiseen molemmissa päissä, mutta ainakin kokoa löytyy muiltakin homman hoitamiseen. Långbacka auttaa omassa päässä ja vastapäädyssä pitää vain löytyä se tahto voittaa pallo. Kun joukkue on hetken ollut ilman maalia niin kaivataan myös niitä yksilösuoristusten kautta tulevia onnistumisia, yksi tällainen sytyttäjä ja mahdollinen ratkaisija huomenna voisi olla Tamas.

JJK siis hakee edelleen avausvoittoaan ja viime kaudellahan oli vokaaleilla sama tilanne IFK:n matkustettua vieraaksi. Tilannehan on kuitenkin se, että myös huomisen jälkeen saa kotijoukkue tuijotella voittosarakkeen nollaa ja vieraat matkaavat kohti saarea 0-1 voitto taskussaan, maalin tekee Tamas.     
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #20 : 27.05.2009 klo 09:42:57

Jaaha, sää on ainakin tällä hetkellä melkoisen annelista. Kevään pussihousukapissa JJK oli täydellisen aseeton MIFKIÄ vastaan, innolla odotan mikä on joukkueiden välinen tasoero tänään. Jotenkin kotivoitto tuntuu tänään aika kaukaa haetulta enkä usko, että saarelaisten maalittomuus jatkuisi enää neljättä ottelua(?!).

Tasurilta haiskahtaa jälleen kerran, mutta toivottavasti se avausvoitto nyt viimein irtoaisi. Optimistinen veikkaus trillerin päätteeksi JJK:n vuoro voittaa 3-2. Nam, Kari ja Sinisalo maalareina.

Ja Misi, nyt ne hiekkahousut saa jättää koppiin! ;)
jiwe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Grön-vita IFK Mariehamn


Vastaus #21 : 27.05.2009 klo 10:10:20

Selvä voitto "grönvitt´lle  veikkaan 0-2
elmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn


Vastaus #22 : 27.05.2009 klo 12:08:53

Dickinson, se olisi IFKn viides ottelu ilman maaleja.
U-koira

Paikalla Paikalla


Vastaus #23 : 27.05.2009 klo 12:09:37

Sadetutkat ei kovin hyvää lupaile, näillä näkymin kuudesta yhdeksään tulee vettä.
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 27.05.2009 klo 12:14:40

Sadetutkat ei kovin hyvää lupaile, näillä näkymin kuudesta yhdeksään tulee vettä.
Pitää laittaa purjehdusvaatteet päälle.

 
Sivuja: [1] 2 ... 7
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa