FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.03.2026 klo 09:07:38 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Liverpool:in sijoitus kauden 2009/2010 jälkeen?
1.
2.
3.
4.
5. tai huonompi

Sivuja: 1 ... 64 [65] 66 ... 151
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool FC 2009/2010 - Maxi to the rescue!?  (Luettu 302415 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Speedo Gonzales

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Чухна!


Vastaus #1600 : 13.12.2009 klo 21:34:52

Millonkas Lopez on siirtynyt Puuliin, mennyt ohi?
hillablomberg

Poissa Poissa


Vastaus #1601 : 13.12.2009 klo 22:50:42

En ole itse samaa mieltä, Rafalla on selvästi suunniteltu pelikirja jossa tässä edetään ja johto näyttää luottavan. On ihan turha alkaa hankkia näitä kaiken maailman "supertähtiä" joukkueeseen, kun niitä ei oikeasti tarvitse ja jos ei formaattiin sovi. Siinä olen samaa mieltä, että hyvän viime kauden jälkeen olisi pitänyt ottaa se seuraava askel ja kaapata joukkueeseen 1-2 kovempaa nimeä. Nyt jäätiin tyssäämään paikalleen ja hankittiin kalliilla hinnalla laitapuolustaja sekä Alonson tilalle Aquilani. Materiaali on tosiaankin kapea jos halutaan sinne aivan huipulle. Hyökkäys on täysin Torresin varassa eikä keskikentällekään ole tunkua. Mutta kai Benitezillä on tässäkin joku suunnitelma..

Ihan samaa mieltä että turha hankkia mitään superhankintoja vaan paljon järkevämpää on sijoitella rahaa vähän sinne sun tänne kuten Rafa onkin tehnyt menestyksekkäästi. Keane 20 m GBP, Aquilani 20 m GBP, Babel 12 m GBP, Riera 8 m GBP. Tuossa on jo laatua sen verran että kuka niitä superstaroja voi kaivata kun 60 miljoonaa puntaa voi sijoittaa noinkin viisaasti?

Onko kenelläkään tietoa paljonko se Ukrainan pornotukka kuittaa palkkaa pelkästään harjoittelemisesta? Aika monta fanipaitaa saa myydä ympäri maailman että saa tuonkin saastan palkan maksettua. Ei siinä mitään, ihan hyvä hankinta Rafalta. Hyvää karvaamistä Vorolta liigacupissa Arsua vastaan, harmi vaan ku Rafa unohti kertoa että niitä maalejakin sais tehdä jos paikka ilmaantuu...

Ei tässä mikään hätä vielä ole, kun lukee sarjataulukkoa oikein tarkasti niin näkee että meillä on parempi maaliero kuin Birminghamilla.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #1602 : 13.12.2009 klo 23:26:03

Ihan samaa mieltä että turha hankkia mitään superhankintoja vaan paljon järkevämpää on sijoitella rahaa vähän sinne sun tänne kuten Rafa onkin tehnyt menestyksekkäästi. Keane 20 m GBP, Aquilani 20 m GBP, Babel 12 m GBP, Riera 8 m GBP. Tuossa on jo laatua sen verran että kuka niitä superstaroja voi kaivata kun 60 miljoonaa puntaa voi sijoittaa noinkin viisaasti?

Ai että Aquilanin hankintakin on jo leimattu flopiksi? :D

En kyllä ymmärrä yhtään mikä pointti pexxillä tuossa oli. Viime vuosinahan Benitez on nimenomaan satsannut laatuun eikä määrään. Kalliista hankinnoista Keane ja Babel ovat kuitenkin käytännössä ainoat flopit, muuten ne ovat osuneet hyvin kohdalleen. Aquamanista ei tietenkään vielä voi sanoa juuri mitään. Joka tapauksessa Benitez on tehnyt monta todella hyvää hankintaa, mutta jännästi aina häntä arvostellessa mainitaan ne muutamat flopit, joita kuitenkin tulee jokaiselle huippumanagerillekin (no Wenger on aika velho tuossakin suhteessa). Eikä ikinä muisteta mainita sitä, että muutaman viimeisen siirtoikkunan ajan Benitez on kuitenkin joutunut tulemaan toimeen käytännössä nollabudjetilla. Ei sillä etteikö parempiakin hankintoja Benitez olisi voinut tehdä näiden viiden vuoden aikana, mutta jännästi nuo asiat kärjistyvät ja otetaan esimerkeiksi puita metsästä katsomatta kokonaisuutta.

Lainaus
Onko kenelläkään tietoa paljonko se Ukrainan pornotukka kuittaa palkkaa pelkästään harjoittelemisesta? Aika monta fanipaitaa saa myydä ympäri maailman että saa tuonkin saastan palkan maksettua.

Ei ole tietoa mutta ainakin minun käsittääkseni Poolissa noiden rotaatiojamppojen palkat eivät ole kovinkaan kummoiset. Poolin palkkabudjetti taitaa olla liigassa nykyisin viidenneksi suurin. Tähtipelaajille maksetaan runsasta palkkaa, mutta rotaatiojampoille ei sitten niinkään, mikä ehkä näkyy sitten heidän tasossaankin.


Alkaa kyllä tuntumaan että joskohan Benitez enää pystyy tuota joukkuetta nostamaan. Ei sen taso niin huono ole, kuten vaikkapa tänään nähtiin ensimmäisellä puoliajalla Arsenalia vastaan, mutta itseluottamus on tällä hetkellä pohjalukemissa. Sen näki hyvin tuossa tänään kun selkäranka katkesi täysin Arsenalin tasoitusmaalin jälkeen. Peli meni hirveäksi roiskimiseksi ja ensimmäisen puoliajan syöttöpeli katosi aivan täysin. Näissä tilanteissahan se on yleensä se managerin vaihto mikä nostattaa joukkueen ainakin hetkeksi suosta ja palauttaa taas uskon omaan tekemiseen. Tällä hetkellä tuo usko on aivan hukassa eikä minkäänlaisia pieniä vastoonkäymisiä kestetä otteluiden aikana. Eikä tuota auta yhtään se että joukkueen kapteeni Gerrard on aivan unten mailla ja keskittyy enemmän filmaamaan vapareita kuin pelaamiseen.

Asiaa voisi auttaa sekin jos Benitez uskaltaisi tehdä jotain radikaalia, jotain muutosta. Aiemmilla kausilla hän on sellaisia uskaltanut tehdäkin ja ne suvantovaiheet on aina onnistuttu ylittämään suhteellisen ripeästi. Yleensä takana on ollut taktiikan muutos, hyvänä esimerkkinä vaikkapa Gerrardin siirtäminen oikeaksi laituriksi muutama kausi takaperin. Tuolloin alkukausi oli mennyt penkin alle, mutta tuo taktiikan muutos ja Gerrardin pelipaikan vaihtaminen muutti joukkueen kurssin aivan täysin. Nyt kuitenkin tuntuu että Rafa on jämähtänyt omiin kuvioihinsa aivan täysin ja uskoo sokeasti siihen mikä on joskus ennen toiminut. Jotain rohkeaa vetoa tämä tilanne nyt kaipaisi nimenomaan managerilta, jotta joukkueen itseluottamus ja usko saataisiin palautettua. Tuntuu tyhmältä, että kun melkoisessa suossa nyt rämmitään niin jatkuvasti mennään kuitenkin ihan samoilla taktiikoilla ja samoilla pelaajilla ottelusta toiseen. Se innovatiivisuus mikä Rafasta selkeästi näkyi vielä hänen ensimmäisellä kausillaan, on nyt jotenkin tyystin kadonnut. Hän on kasannut joukkueen joka on teoriassa selvästi parempi kuin silloin ja potentiaalia löytyy, mutta samaan aikaan tuntuu että taktisesti hän on jämähtänyt täysin paikoilleen ja tullut sokeaksi joillekin asioille. Esimerkkeinä nyt vaikka Dirk Kuyt tai tuo Gerrardin pelipaikka. "Onhan se ennenkin toiminut joten pakko sen on nytkin toimia, vaikka viimeiset kymmenen peliä ovat menneet surkeasti". Vähän tuolta se Benitezin ajatusmaailma on vaikuttanut viime aikoina.

Harmittaa hemmetisti, kun kuitenkin Benitez on tehnyt niin paljon hyvää Liverpoolin hyväksi näiden viiden vuoden aikana, että jotain palkintoa siitä soisi tulevan. Mutta nyt tuntuu että mies on itse oman menestyksenä esteenä ja voisi olla aika kokeilla, että josko joku muu mies voisi korjata sitten ne varsinaiset hedelmät sinänsä Rafan hyvin tehdystä työstä. Sillä laillahan Benitez itse teki Valenciassa, kun Hector Cuper oli tehnyt loistavan pohjatyön saamatta kuitenkaan lopullista läpimurtoa aikaiseksi ja sitten Rafa tuli ja muutti sopivasti asioita saaden joukkueen menestymään loistavasti. Jotenkin samoja elementtejä tässä Poolin tilanteessakin nyt on olemassa.
hillablomberg

Poissa Poissa


Vastaus #1603 : 13.12.2009 klo 23:32:31

Ihan samaa mieltä että turha hankkia mitään superhankintoja vaan paljon järkevämpää on sijoitella rahaa vähän sinne sun tänne kuten Rafa onkin tehnyt menestyksekkäästi. Keane 20 m GBP, Aquilani 20 m GBP, Babel 12 m GBP, Riera 8 m GBP. Tuossa on jo laatua sen verran että kuka niitä superstaroja voi kaivata kun 60 miljoonaa puntaa voi sijoittaa noinkin viisaasti?

Onko kenelläkään tietoa paljonko se Ukrainan pornotukka kuittaa palkkaa pelkästään harjoittelemisesta? Aika monta fanipaitaa saa myydä ympäri maailman että saa tuonkin saastan palkan maksettua. Ei siinä mitään, ihan hyvä hankinta Rafalta. Hyvää karvaamistä Vorolta liigacupissa Arsua vastaan, harmi vaan ku Rafa unohti kertoa että niitä maalejakin sais tehdä jos paikka ilmaantuu...

Ei tässä mikään hätä vielä ole, kun lukee sarjataulukkoa oikein tarkasti niin näkee että meillä on parempi maaliero kuin Birminghamilla.

Helvata, unohtu tuosta pelaajalistasta täsmähankinta Italiasta eli Dossena ja hinta vain 7 miljoonaa puntaa.

Keane, Aquilani, Babel, Riera ja Dossena. Näihin staroihin uponnu 67 MILJOONAA PUNTAA!!!
Speedo Gonzales

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Чухна!


Vastaus #1604 : 14.12.2009 klo 00:25:30

Teille vinkiksi, ketkä ette ole vielä nähneet tuota hienoa ottelua Liverpool-Arsenal, Canal+ Sport1 päälle. Ei tarvitse kiittää.
Rela

Poissa Poissa


Vastaus #1605 : 14.12.2009 klo 00:29:59

Ai että Aquilanin hankintakin on jo leimattu flopiksi? :D

Kyllä. Jos tuon hintainen pelaaja ei mahdu pelaamaan kuin hajaminuutteja, on hän floppi. Hänen tasostaan ei täyttä käsitystä ole, mutta ei sillä ole edes merkitystä, koska näköjään hän ei Benitezin pelitapaan istu ja näin istuu vaihtopenkillä. Muutos tähän voi toki tapahtua, mutta epäilen vahvasti.
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #1606 : 14.12.2009 klo 00:32:38

Aquilania nyt on vielä ihan turha tuomita, joskin hinta oli melkoisen kova (Roma kiittää) ottaen huomioon miehen loukkaantumisrekordi ja konkreettiset näytöt parilta viime kaudelta. Omasta mielestäni Albertosta voi kuitenkin edelleen kehkeytyä aivan loistava ja hintansa väärti pelimies sekä Liverpoolille että Italian maajoukkueelle. Ominaisuudet riittävät, kaikki on kiinni pelikunnossa pysymisestä.

Toki oma toiveeni on, että Aquilani myydään kauden päätyttyä takaisin Romaan vaikka kymppimillillä Poolin uusien loistavien täsmähankintojen tieltä. Liian hieno mies Liverpooliin.

Muuten toki merimiesnaurua hankintapolitiikalle. Vain Torres saa puhtaat paperit.
drizl

Poissa Poissa


Vastaus #1607 : 14.12.2009 klo 01:01:33

Kyllä. Jos tuon hintainen pelaaja ei mahdu pelaamaan kuin hajaminuutteja, on hän floppi. Hänen tasostaan ei täyttä käsitystä ole, mutta ei sillä ole edes merkitystä, koska näköjään hän ei Benitezin pelitapaan istu ja näin istuu vaihtopenkillä. Muutos tähän voi toki tapahtua, mutta epäilen vahvasti.

Nyt on lyöty kovia faktoja pöytään, kun Aquilani ollut isoimman osan aikaa loukkaantuneena. Nythän Aquilanin on pitänyt poissa kentältä vain nuo loukkaantumiset, niin eiköhän katsella kausi ensin loppuun. Mikäli mies ei kestä kasassa jatkossa hieman paremmin, tai pelaa huonosti kun on kasassa, niin tuomitaan sitten flopiksi.
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #1608 : 14.12.2009 klo 01:31:58

Aquilani oli jo tullessaan kyllä niin iso riski, kun ottaa huomioon miehen hinnan,i, että ei voi kuin ihmetellä hankintaa. Jos joku piti Romasta ostaa, niin olisi iskenyt rahat tiskiin ja ostanut Aquilania noin ziljoona kertaa paremman De Rossin. Benitez päätyi tyylinsä mukaan ostamaan sitten halvemmalla sen huonomman.
FurCa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, FC Noppa


Vastaus #1609 : 14.12.2009 klo 01:39:44

Alberto Aquilanista pitää kuitenkin muistaa se, että 20 milliä on aika helvetisti 25-vuotiaasta pelaajasta, joka ei ole koskaan kuulunut minkään joukkueen vakituiseen avauskokoonpanoon. Aquilani ei koskaan saavuttanut vakituista avauksenpaikkaa Romassa vaan oli joko lasaretissa/penkillä. Ainoa syy miksi mies haluttiin pitää Romassa oli se, että mies on Roman kasvatti.

Aquilani oli jo tullessaan kyllä niin iso riski, kun ottaa huomioon miehen hinnan,i, että ei voi kuin ihmetellä hankintaa. Jos joku piti Romasta ostaa, niin olisi iskenyt rahat tiskiin ja ostanut Aquilania noin ziljoona kertaa paremman De Rossin. Benitez päätyi tyylinsä mukaan ostamaan sitten halvemmalla sen huonomman.

De Rossin hinta arviolta on vain 3 kertaa se mitä Aquilanista maksettiin.
« Viimeksi muokattu: 14.12.2009 klo 01:43:17 kirjoittanut FurCa »
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #1610 : 14.12.2009 klo 01:43:32

Aquilani oli jo tullessaan kyllä niin iso riski, kun ottaa huomioon miehen hinnan,i, että ei voi kuin ihmetellä hankintaa. Jos joku piti Romasta ostaa, niin olisi iskenyt rahat tiskiin ja ostanut Aquilania noin ziljoona kertaa paremman De Rossin. Benitez päätyi tyylinsä mukaan ostamaan sitten halvemmalla sen huonomman.
Myös hinta olisi kasvanut suunnilleen yhtä paljon kuin pelaajan taso. Aquilani on vielä hiomaton timantti, De Rossi sen sijaan maailmanluokan pelaaja, yksi parhaista omassa roolissaan. Poolille ei seuran nykyisessä taloustilanteessa kukaan myöntäisi niin isoa lainaa, että DDR saataisiin hommattua Anfieldille - saatika sitten, että Danielea itseään edes kiinnostaisi. De Rossi on Roman mies ja sillä siisti. Italiassa ei tule vaihtamaan seuraa ja ulkomailtakin vain suurseuroista suurimmat eli Chelsea, ManU, Barca ja Real tulisivat kyseeseen.

Sitä paitsi Aquilani on ominaisuuksiltaan ja pelityyliltään melko erilainen pelaaja kuin DDR. Danielen rooliinhan Poolilla on jo melko laadukas pelaaja eli Mascherano. Sen parempaa pelaajaa Pool tuskin tulee kyseiseen rooliin ikinä enää saamaankaan.
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #1611 : 14.12.2009 klo 01:48:24

Alberto Aquilanista pitää kuitenkin muistaa se, että 20 milliä on aika helvetisti 25-vuotiaasta pelaajasta, joka ei ole koskaan kuulunut minkään joukkueen vakituiseen avauskokoonpanoon. Aquilani ei koskaan saavuttanut vakituista avauksenpaikkaa Romassa vaan oli joko lasaretissa/penkillä. Ainoa syy miksi mies haluttiin pitää Romassa oli se, että mies on Roman kasvatti.
Ne aikajaksot, joina pysyi pidempään ehjänä, mies myös pelasi hyvin. Siitä todisteena 11 ottelua Italian kivikovassa maajoukkueessa. Kasvattistatus teki toki pelaajasta vielä tärkeämmän Roman kannalta, mutta kyllä Aquilanissa nähtiin ennen kaikkea potentiaalia ja mahdollisesti jopa tuleva seuralegenda Tottin ja De Rossin jatkoksi (toki vielä liian aikaista puhua De Rossistakaan legendana, eikä tule Tottin saavutuksiin yltämään ikinä). Nyt valitettavasti miehen olisi lunastettava ne samat odotukset eri seurassa ja paineita on huomattavasti enemmän, sillä Romassa oltiin huomattavasti kärsivällisempiä juurikin pitkälti mainitsemieni seikkojen (kasvatti, potentiaali) takia. On toki jopa hupaisaa, että pelkästä potentiaalista maksetaan 20 miljoonaa euroa, kun mies on vieläpä ollut viime vuodet vähän väliä rikki.
hillablomberg

Poissa Poissa


Vastaus #1612 : 14.12.2009 klo 10:08:14

Ne aikajaksot, joina pysyi pidempään ehjänä, mies myös pelasi hyvin. Siitä todisteena 11 ottelua Italian kivikovassa maajoukkueessa. Kasvattistatus teki toki pelaajasta vielä tärkeämmän Roman kannalta, mutta kyllä Aquilanissa nähtiin ennen kaikkea potentiaalia ja mahdollisesti jopa tuleva seuralegenda Tottin ja De Rossin jatkoksi (toki vielä liian aikaista puhua De Rossistakaan legendana, eikä tule Tottin saavutuksiin yltämään ikinä). Nyt valitettavasti miehen olisi lunastettava ne samat odotukset eri seurassa ja paineita on huomattavasti enemmän, sillä Romassa oltiin huomattavasti kärsivällisempiä juurikin pitkälti mainitsemieni seikkojen (kasvatti, potentiaali) takia. On toki jopa hupaisaa, että pelkästä potentiaalista maksetaan 20 miljoonaa euroa, kun mies on vieläpä ollut viime vuodet vähän väliä rikki.

Tuo nyt ei ole mikään mittari että on pelannut Italian maajoukueessa. Dossenakin pelannut Italian maajoukueessa ja se kertoo jo kaiken. Tuosta ylipainoisesta perunasäkistä maksettu 7 miljoonaa puntaa aivan mielipuolinen hinta.

Eli noihin kahteen Italian floppiin uponnut 27 MILJOONAA PUNTAA.

Aquilaninkin voi jo siirtää floppiosastoon. Kohta on jo uusivuosi ja Aquilanilla ei yhtään täyttä peliä alla ja Liverpool jo ulkona liigamestaruudesta ja mestareitten liigasta. Ja se oli KAIKKIEN tiedossa että Aquilani missaa alkukauden loukkaantumisen takia ja KAIKKI tunsivat Aquilanin luokkaantumishistorian. Silti Rafa oli valmis maksamaan 20 MILJOONAA tuosta lasinilkasta.
kenny

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue


Vastaus #1613 : 14.12.2009 klo 10:18:13

Kun puhutaan floppihankinnoista, niin muistelen Keanen hankintaa, joka (korjatkaa toki) oli silloisen toim.johtajan Rick Parryn kuningasidea (ei Rafan) ja tämän takia Rafa halusi uuden sopimuksen jossa on myös pykälä että hän päättää ketä hankitaan. Tosin jos pykälä on voimassa, niin eihän ne hankinnat nyt niin järisyttäviä ole olleet, tosin Johnson ihan ok (mutta 17m laitapuolustajasta!!!). Aquilanin hankintaa ihmettelin jo elokuussa ja ihmettelen edelleen, loukkaantunut kaveri ja nyt kun alkaisi olla kunnossa, niin ei peliaikaa. Tällä menolla kaveri hyytyy vaihtopenkille ja ensi kesänä ale hintaan takaisin Italiaan. Tähän kun lisätään kapteenimme todella heikot peliesitykset, niin tässähän ollaan. Totuuden nimissä Gerrard ei kuuluisi edes avaukseen, niin surkeat ovat esitykset mutta kun ei ole ketään laittaa tilalle niin minkäs teet. Koko ajan puhutaan Rafan hankinnoista, mutta eniten minua huolestuttaa että omista junioreista ei ole tullut ketään ykkösjoukkueeseen ja nyt puhun nimenomaan näkyvään rooliin. Parin kauden takainen akatemia kapteeni  ja joukkueen kantava voima Jay Spearing, ei tule lyömään läpi ja muutama muu nimi etupäässä Nemeth, Eccleston ja ehkä Plessis, niin eipä taida olla vastuuta luvassa. Ei tartte kuin katsoa Manun tai Arsun (Song, Denilson jne.) akatemian tuotoksia, niin jäljessä ollaan.

Mutta vaikka persiilleen menee, niin omia ei hylätä. Kyllä täältä vielä noustaan. Nyt herkuttelen vielä hetken "toffeella" ja olen edelleen sitä mieltä että tyhmä saa olla mutta ei tykkimies

Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1614 : 14.12.2009 klo 10:26:54

Helvata, unohtu tuosta pelaajalistasta täsmähankinta Italiasta eli Dossena ja hinta vain 7 miljoonaa puntaa.

Keane, Aquilani, Babel, Riera ja Dossena. Näihin staroihin uponnu 67 MILJOONAA PUNTAA!!!

Entä Pennant 8m£, joka siirtyi pois vapailla papereilla? Myös Kyrgiakos <-> Hyypiä vaihtokauppa oli melko legendaarinen, kun ottaa huomioon, että Pool teki tuossa vielä 2m£ miinusta. Hyypiä tosin luultavasti nosti korkeampaa palkkaa, mutta silti.

Rafan järjenjuoksua ei voi käsittää sitten millään. Viisi vuotta on ollut aikaa rakentaa joukkuetta ja todellista eteenpäinmenoa materiaalin osalta on noin kahden pelaajan verran, jos sitäkään. Rahaa on kuitenkin palanut aivan käsittämätön määrä. Viimekausikin olisi ollut luultavasti huomattavasti heikompi, mikäli Rafa olisi onnistunut aikeissaan hankkia Barry ja pistää Alonso lihoiksi.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #1615 : 14.12.2009 klo 10:31:35


...

Joka tapauksessa Benitez on tehnyt monta todella hyvää hankintaa, mutta jännästi aina häntä arvostellessa mainitaan ne muutamat flopit, joita kuitenkin tulee jokaiselle huippumanagerillekin (no Wenger on aika velho tuossakin suhteessa).

...


Korjataan sen verran, että kyllä Wengerillekin hankintalistalle mahtuu floppeja, erityisestä Arsenalin manageriuran alkupuolelle. Jeffers nyt lienee se kuuluisin, Richard Wright oli melkoinen huti myös. Wiltord nyt teki kohtuullisen paljon maaleja ja pelasikin kohtuullisesti, mutta kokonaisuutena ei kyllä ollut hintansa väärti ottaen huomioon miehen aikakausi huomioon ottaen kovan siirtosumman. Tämän lisäksi omanlaisiaan hutiostoksia on tullut pelaajien persoonan paljastuttua muun muassa Diarran, Reyesin ja Hlebin muodossa, mutta noita on ehkä etukäteen aika vaikea tietää. Toisaalta kyseiset herrat olivat pelitaidoiltaan ihan mainioita pelimiehiä, vaikka Reyes toki leimattiin myös pelilliseksi flopiksi. Itse kuitenkin muistelen, että Jose pelaili alkuajan Arsenalissa todella hyvin ja vaikeudet alkoivat vasta sen jälkeen, kun koti-ikävä yllätti vähän myöhemmin kaudella.

Summa summarum, ei ole Wengerkään erehtymätön. Muutamat todelliset huippuhankinnat ja viime aikojen vakuuttava record etenkin siinä, että nuorina ostetut pelaajat ovat kasvaneet ykkösjoukkueen tukipilareiksi, on vain ehkä vienyt huomion pois noilta flopeilta. En lähde vertailemaan Rafaan sinällään, koska managerihistoria on niin erilainen kuitenkin ja ulkopuolelta nämä asiat näyttävät loppujen lopuksi kuitenkin aika erilaisilta aina.
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #1616 : 14.12.2009 klo 10:35:13

no song ja denilson eivät varsinaisesti arsen akatemiasta ole tulleet, vaan nuorina (17-18 v) hankittuja melkeinpä suoraan ykkösjoukkueeseen..
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #1617 : 14.12.2009 klo 10:43:32

no song ja denilson eivät varsinaisesti arsen akatemiasta ole tulleet, vaan nuorina (17-18 v) hankittuja melkeinpä suoraan ykkösjoukkueeseen..

ei todellakaan
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #1618 : 14.12.2009 klo 10:44:05

ei todellakaan

ykkösjoukkue =/= avauskokoonpano

denilson 2006/7
liigapelit 10
cup 8
eurooppa 1
yhteensä 19 ottelua ykkösjoukkueessa 1. kaudella arsenalissa

song 2005/2006
liigapelit 5
cup 2
eurooppa 2
yhteensä 9 peliä ykkösjoukkueessa 1. kaudella arsenalissa

ei toki kuulu liverpool-topikkiin, sori.
« Viimeksi muokattu: 14.12.2009 klo 10:49:06 kirjoittanut el_Diablo »
hillablomberg

Poissa Poissa


Vastaus #1619 : 14.12.2009 klo 10:44:29

Ettei menis ihan dissaamiseks niin Rafa taisi tehdä ihan ookoot plussat Alonson, Garcian ja Bellamyn diileissä? Kenelläkään tarkkoja osto ja myyntihintoja noitten heppujen kohdalta?
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #1620 : 14.12.2009 klo 10:53:09

no song ja denilson eivät varsinaisesti arsen akatemiasta ole tulleet, vaan nuorina (17-18 v) hankittuja melkeinpä suoraan ykkösjoukkueeseen..

Toki näin, mutta oleellinen pointti kai tässä oli nimenomaan se, että pelaajat on kuitenkin kasvatettu "raakileista" ykkösjoukkueen avaukseen ja vastuunkantajiksi reservi- ja cup-pelien kautta. Tämähän nimenomaan on ollut se Wengerin viime aikojen "suuruuden osoitus", ei akatemian kautta ole juurikaan pelaaja tullut mukaan ykkösrinkiin. Kyllä Song ja Denilsonkin ovat sen perinteisen ressu-carling cup-polun käyneitä, Song myös lainapestin kautta kokemusta hakenut ja tällaisia pelaajiahan Arsenalin "kasvatustyöstä" on viime aikoina noussut enemmän kuin muilla. Ei siis varsinaisia kasvatteja, vaan enemmänkin huippupelaajiksi jalostettuja hiomattomia, jos ei nyt ihan timantteja, niin perusgraniittia jalompia kiviä kuitenkin.

EDIT: näköjään aiheesta tulikin sitten Arsenal-nickien viesti-invaasio, pahoittelen tähän osallistumista, mutta pointti ehkä Liverpooliinkin liittyen, että tuollaisessa jalostustyössä ei Rafa ehkä vielä ainakaan ole samassa mittakaavassa onnistunut (ei kyllä kovin monet muutkaan). Toki Rafan ura Poolissa on vielä paljon Wengeriä lyhyempi, ei AW:kaan tuota työtä ole koko aikaa Arsenalissa tehnyt.
« Viimeksi muokattu: 14.12.2009 klo 10:56:02 kirjoittanut unreal »
kenny

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue


Vastaus #1621 : 14.12.2009 klo 11:11:49

no song ja denilson eivät varsinaisesti arsen akatemiasta ole tulleet, vaan nuorina (17-18 v) hankittuja melkeinpä suoraan ykkösjoukkueeseen..

Tätä asiaa tarkoitinkin aikaisemmassa viestissäni. Kun kootaan Champions Leaguen pelaajalistaa, jossa täytyy olla tietty määrä omia kasvatteja, niin silloin mukaan lasketaan ulkomaalaisetkin jotka ovat käyneet läpi oman akatemian ja näin ollen lasketaan omiksi kasvateiksi. Eihän Dalla Vallekaan ole Liverpoolin kasvatti mutta jos läpi lyö niin eikös crediitti mene omalle akatemialle ei Joensuun Jipolle. No taitaa kaikki kuitenkin tietää mistä puhutaan, niin ei enempää tästä aiheesta.

Joku kyseli ostohintoja pelaajista
Alonso 10m > 30 m Real
Garcia 6m > osa Torresin kauppaa
Bellamya en muista enää
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #1622 : 14.12.2009 klo 11:21:29

Ei ole Rafa onnistunut kovin hyvin, mutta ei nyt niin hirveän huonostikaan. Tämän kauden suurin ongelma - Alonson myymisen ohella - on kai ollut Gerrardin pitkäkestoinen ja syvä alavire. Kapua on kuitenkin terveenä pakko roikottaa aina avauksessa, vaikka pieni penkkikomennus voisi tehdä terää. Myös toinen koskematon lädi Carra on oikeasti sitä tasoa, että ei pitäisi olla kausikorttia avaukseen.

Itseäni harmittaa Benitezin kaupoissa eniten se, että kesällä olisi saanut Alonson vaihtarina pilkkahinnalla Sneijderin, mutta nyt maksettiin 20 miljuunaa loukkaantumisherkästä ja lupauksen tasolla olevasta pelaajasta. Ensi kesänä lähtee Mascherano ja tilalle on vaikea saada läheskään samantasoita pelaajaa.
Pyrkka

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Sadik, Carroll & Vertainen


Vastaus #1623 : 14.12.2009 klo 11:23:51

Ihmetyttää kyllä kun jotkut leimaavat Aquilania jo flopiksi. Mies ei ole päässyt vielä pelaamaan yhtään ottelua alusta loppuun ja kokonaismiinutitkin taitavat jäädä alle 120. Ei Aquilania hankittu 16 pelin ajaksi vaan moneksi vuodeksi. Antaaa miehen nyt todistaaa taitonsa kun ensin saa edes vähän pelituntumaa.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1624 : 14.12.2009 klo 11:33:55

Ettei menis ihan dissaamiseks niin Rafa taisi tehdä ihan ookoot plussat Alonson, Garcian ja Bellamyn diileissä? Kenelläkään tarkkoja osto ja myyntihintoja noitten heppujen kohdalta?

Toki Rafa on myynyt pelaajia myös voitolla. Noiden mainittujen lisäksi ainakin Crouchista tuli plussaa jonkin verran. Silti Rafan tulon jälkeen Liverpool on tehnyt 135m£ miinusta siirroissa (Tulleisiin pelaajiin on uponnut yhteensä 318m£ ja lähteneistä on tullut noin 183). Oikeastaan kaikki puolustupään hankinnat ovat enemmän tai vähemmän epäonnistuneet. Alonson ja Hyypiän lähtö sekä Carragherin vanheneminen on romahduttanut korttitalon. Viime kaudella meni 27 omiin ja tällä kaudella on jo nyt mennyt 22, vaikka kausi ei ole vielä edes puolessavälissä. Johnson on hyvä pelaaja, mutta puolustussuuntaan ei paras mahdollinen. Tällä hetkellä Liverpoolissa ei ole yhtään huippupuolustajaa, eikä Lucas ole riittävän hyvä keskikentällä, joten omissa soi tiuhaan tahtiin. Myös hyökkäyskalusto on auttamattoman kapea, vaikka parhaat ovatkin ehdotonta eliittiä. Hyvänä päivänä Pool toki pystyy haastamaan kenet tahansa, mutta ihan pienillä muutoksilla tuosta joukkueesta ei todellista pysyvää haastajaa Unitedille ja Chelsealle leivota.

Syyttävä sormi osoittaa vain yhteen suuntaan. En toki tarkoita, että Benitez olisi totaalisen surkea, koske kyseessä on oikeasti hyvä manageri. Liverpoolissa tulos kuitenkin on ollut korkeintaan kohtuulista ja tällä kaudella suorastaan surkeaa (Valioliigajoukkueista ainoastaan Portsmouth on tainnut hävitä useammin, jos kaikki kilpailut huomioidaan), vaikka Rafa on lopultakin saanut kaiken vallan itselleen. Joukkue on rakennettu päin persettä ja siitä ei voi syyttää ketään muuta kuin valmentajaa.

 
Sivuja: 1 ... 64 [65] 66 ... 151
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa