FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.02.2026 klo 02:44:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 173 [174] 175 ... 192
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2009/10 - Form Is Temporary, Class Is Permanent  (Luettu 364268 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Pumba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #4325 : 07.04.2010 klo 22:56:17

Kyllä jäi niin halpa olo koko otteluparista kuin vain voi. Ensimmäisessä osassa totaalinen koomailu omassa päässä ja Bayernille voittomaali. Nyt tauluun 3-0, peli täysin hallinnassa, Bayernilla ei mitään jakoja ja sitten kuin tyhjästä Olic vähän käsipalloilun avustamana 3-1. Sitten Rafaelin punainen, joka tuli kahdesta kyseenalaisesta keltaisesta käänsi koko touhun ja oli oikeastaan vain ajan kysymys milloin Bayern iskee.

Nyt on jäljellä sitten enää liigatitteli, jonka tavoittelu nyt ehkä vähän helpottuu putoamisen myötä, vaikka paljompa sekään nyt tällä hetkellä lohduttaa. Pakko muuten sanoa,että on Nani ollut kyllä viime aikoina loistava.
Crazy88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4326 : 07.04.2010 klo 23:02:39

Lainaus
Bayernilla ei mitään jakoja ja sitten kuin tyhjästä Olic vähän käsipalloilun avustamana 3-1. Sitten Rafaelin punainen, joka tuli kahdesta kyseenalaisesta keltaisesta käänsi koko touhun ja oli oikeastaan vain ajan kysymys milloin Bayern iskee.

On se tietysti katkeraa lähteä lauluun noin groteskilla tavalla, mutta kyllä keltaset tuli ihan aiheesta. Olic-tilanteesta voin vaan todeta "I zizn't zee the indicent".
ziigmund

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, MUFC


Vastaus #4327 : 07.04.2010 klo 23:03:16

Että sellasta... Tällä hetkellä ei jaksa/enkä edes viitsi ruveta kirjoittamaan minkäänlaista rapoa pelistä, jätetään se huomiselle, jolloin ajatukset ovat toivottavasti tasaantuneet...
Golden Bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saksa


Vastaus #4328 : 07.04.2010 klo 23:04:59

Sitten Rafaelin punainen, joka tuli kahdesta kyseenalaisesta keltaisesta

Tämän täytyi olla huumoria.
kisumow

Poissa Poissa


Vastaus #4329 : 07.04.2010 klo 23:20:01

Nyt tauluun 3-0, peli täysin hallinnassa, Bayernilla ei mitään jakoja ja sitten kuin tyhjästä Olic vähän käsipalloilun avustamana 3-1.

Nanin lentopallolle boksissa peukkua
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4330 : 07.04.2010 klo 23:20:53

Sitten Rafaelin punainen, joka tuli kahdesta kyseenalaisesta keltaisesta käänsi koko touhun ja oli oikeastaan vain ajan kysymys milloin Bayern iskee.
Kommentoidaan tähän asiaan nyt vielä sen verran, että toivottavasti nyt täällä asukit ottaisivat järjen käteen ja kylmän viileästi toteaisivat, että juuri tällaisia tilanteita sattuu Rafaelille jatkuvasti. Tämä ei siis ollut mikään yllätys tai tuomarin uskomaton epäoikeudenmukaisuus. Toki, on kyllä enemmän kuin todennäköistä, että PL:ssä tuomari olisi vielä puhuttelulla hoitanut tuon, mutta nyt ei. Kyllä kaikkien piti jo tajuta ensijaksolla keltaisen napsahdettua, että nyt tuli peliin mukaan vielä ylimääräinen epävarmuustekijä.

Jos positiivisia seikkoja hakee, niin kyllähän ottelun alussa United taas onnistui näyttämään, että kyllä tämänkin vuosimallin ryhmällä osaamista on takataskussa. Valitettavasti vain Roma-nöyryytyksen kaltainen tilanne ei saanut jatkoa, kun Carrick hieman hölmöili ja kavennus tuli juuri väärään saumaan. Toisella puolikkaalla United oli jo siilipuolustuksessa, joka tietenkin sitten paheni vaan Rafaelin ulosajon jälkeen. Lopulta tarvittiin kuitenkin unelmalaaki ja CL-kausi oli sitten siinä. Tuota tilannetta ennen Unitedilla oli pari hyvää vastaiskua, mutta Nanin ja Gibsonin yritykset eivät olleet riittävän hyviä.

Nani ja Valencia kuitenkin esiintyivät tänään korkealla tasolla, joka on kaikesta huolimatta syytä huomoida. Carrick ei valitettavasti vaan tänäänkään onnistunut johtamaan keskustaa riittävällä tasolla ja Ruunin kohdalla olen kyllä aika vakuuttunut, että kyllä siellä pohjalla jotain on/oli. Ei aivan normaalia peliä kuitenkaan häneltä.

Tämän pelin + kaikkine tuomarispekulaatioiden jälkeen ei voi kuin lainata kapteenien kapteenia. Niin kuin Keano sanoi irlantilaisille kun heidän valituksensa saavutti ylimittaiset mittasuhteet Henryn käsipalloilun jälkeen: Get over it!
Pyrkka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sadik, Carroll & Vertainen


Vastaus #4331 : 07.04.2010 klo 23:29:57

Ei voi kun ihmetellä miksi Ferguson laittoi Rafaelin avaukseen. Nuori ja kokematon puolustaja, joka on liikkeissään turhan höntyilevä. Kokenut ja varma Neville olisi sopinut paremmin tähän paikkaan. Myönnetään että Rafael oli ylöspäin hyvä ja ManU oli takaa-ajo asemissa ottelun alussa, mutta ennenkin ManU on tullut toimeen ilman kahta hyökkäävää laitapuolustajaa.

Liveseuranta-ketjussa jo mainitsin asiasta, mutta laitetaan tännekin. Fergusonilta paha virhe ottaa ainoa hyökkääjä pois ja keskittyä sumputtamaan loppuaika. ManUn hyökkäyspäässä ei ollut minkäänlaista pelotetta, koska ei siellä ollut edes pelaajaa. Bayern sai keskialueen kokonaan haltuunsa ja ManU ryhmittyi rangaistusalueelle kuin mikäkin Fulham. Mökkiläisillä sentään on Zamora ylhäällä. SAF hoiti hommansa tänään vähintäänkin kehnosti.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4332 : 07.04.2010 klo 23:30:35

Kauden ehkäpä tärkein viikko on nyt takana, ja kyllä jäi niin tyhjä olo (varmasti pelaajillekin), että saa nähdä mitä viikonloppuna Unitedin osalta tarjoillaan. UCL on tämän kauden osalta paketissa, tosin vähän jäi viimeistään eiliseltä sellainen olo, että se on ollut paketissa voittajan osalta jo pidemmän aikaa. Olisi se välieräpaikka ja mahdollinen reissu Madridiin kuitenkin varmasti kelvannut.

Mikä sitten meni pieleen? Ensimmäisessä osassa United lahjoitti aivan turhaan hallinnan saksalaisille. Tänään tuli aika selväksi, että paria yksilöä lukuun ottamatta vastustaja oli nippu melkoisen keskinkertaisia futaajia, joka oli täysin lyötävissä myös vieraissa. Kilppari oli toki tuottaa tulosta. Toiseen osaan United lähti juuri kuten saattoi odottaakin, jonka lisäksi Rooneyn pelaaminen sai myös yleisön mukaan alusta saakka. Ensimmäinen jakso oli Unitedin totaalista näytöstä, mutta niin vain (surkeassa kevätvireessä olevan) Carrickin löysä pelaaminen kostautui, ja Olic kavensi. Tuohon maaliin oikeastaan kiteytyi koko Mestarien liigan jatkopelien idea ja suola: vierasjoukkue pelataan käytännössä ulos kentältä, mutta räkämaalikin riittää nostamaan sen takaisin peliin, erittäin vahvastikin vielä.

Turha tässä on kuitenkaan yrittää etsiä vikaa kotijoukkueen peliesityksestä, pelihän sai aivan uuden suunnan tuon Rafaelin punaisen jälkeen. Hyvin studio tuota jo ruoti, eikä paljoa siihen ole lisättävää. Sääntökirjan mukainen, hengen vastainen. Rafael pelasi muuten taas erinomaisesti, mutta valitettavasti jälleen kerran turha rämäpäisyys ja harkinnan puute ajoivat brassin ongelmiin ja näihin ei ole varaa tällä tasolla. Liigapelissä poika olisi saattanut selvitä, mutta UCL:ssa näistä useimmiten lappu nousee.

Täytyy tosin nostaa sekin esiin, että United loi vielä tukun lähestulkoon loistavia maalipaikkoja punaisen jälkeen, valitettavasti niin Nanilla, Gibsonilla kuin Carrickillakaan ei taitoa ja tuuria ollut riittävästi matkassa kiskoakseen punaiset ahdingosta. Robben sen sijaan näytti koko maailmalle viimeistelyn mallia, aivan fantastisella maalilla Bayern jatkaa matkaansa välieriin.

Liigassa panoksia on vielä jäljellä, ja jokainen viidestä ottelusta on kyllä voitettavissa. Rooneyn paluu pelikuntoon on hieno uutinen, joskin voisi kuvitella, ettei häntä viikonloppuna ainakaan avauksessa nähdä. Chelsean loppuohjelma on kuitenkin sen verran kinkkinen, ettei Rooneyn kannata vielä keskittyä huilailemaan MM-kisoihin. Spurs ja Pool vieraissa ei ole niitä helpoimpia pelejä, viime kaudellakin siniset taisi hävitä nämä molemmat pelit. Toki Unitedillakin vaikeita pelejä on edessään, paikallispeli nyt ainakin, mutta siitä kai on lähdettävä, että joukkue voittaa loput pelinsä? Yksikin pistemenetys, ja United saa melkeinpä unohtaa mestaruusjuhlat tältä kaudelta.

Talviunilta heränneenä olisi kyllä tarmoa kirjoitella jos jonkinlaista, mutta voisi mennä jo liiankin sekavaksi. Joka tapauksessa erittäin karvas maku jäi suuhun niin viikonlopun Chelsea-pelistä kuin tästä puolivälieräparistakin. Tuomarin piikkiin saatetaan Unitedin leirissä taas jotain pistää, nyt vain pitäisi saada rivit taas koottua Blackburn-peliin. Onneksi rinki on parin paluun jälkeen laajentumassa, sunnuntaina taas varmasti aivan toisenlainen miehitys kentällä.

Näin loppuun on vielä käännyttävä Henskin puoleen ja todettava, että nyt ei riittänyt edes O'Shean huipputason työskentely puolustuksessa. Minkälainen viikko tämä olisikaan ollut, jos Big John olisi viilettänyt oikeaa laitaa?
Siksok

Poissa Poissa


Vastaus #4333 : 07.04.2010 klo 23:33:30

Ei voi kun ihmetellä miksi Ferguson laittoi Rafaelin avaukseen. Nuori ja kokematon puolustaja, joka on liikkeissään turhan höntyilevä. Kokenut ja varma Neville olisi sopinut paremmin tähän paikkaan. Myönnetään että Rafael oli ylöspäin hyvä ja ManU oli takaa-ajo asemissa ottelun alussa, mutta ennenkin ManU on tullut toimeen ilman kahta hyökkäävää laitapuolustajaa.
Rafael oli kyllä 100x parempi ekalla puoliskalla, kuin Neville viimeisissä kolmessa pelissä yhteensä. Ikävä kyllä, tuomarin karmea moka ekalla puoliskalla, mukaan luettune Rafalein idioottimainen potku jaloille, pilasi tämän ottelun. Idioottimainen rike, myös toisella puoliajalla, mutta täytyy kumminkin Rafaelin eduksi sanoa, että hyvin hän on tällä kaudella pelannut Ronaldinhoa ja Riberyä vastaan. Ei häntä maaleistakaan voi syyttää, jotka näissä kahdessa ottelussa kyseisiä jamppoja vastaan tuli.

Ensimmäinen jakso oli Unitedin totaalista näytöstä, mutta niin vain (surkeassa kevätvireessä olevan) Carrickin löysä pelaaminen kostautui, ja Olic kavensi. Tuohon maaliin oikeastaan kiteytyi koko Mestarien liigan jatkopelien idea ja suola: vierasjoukkue pelataan käytännössä ulos kentältä, mutta räkämaalikin riittää nostamaan sen takaisin peliin, erittäin vahvastikin vielä.
Kyllähän Carrick nyt on ollut aivan umpisurkea koko kauden. Ei mitään positiivista tästä kaudesta jää Carrickin kohdalta kerrottavaa. Siinä missä on ollut useammalla edellisellä kaudella keskikentä yksi tärkeimmsitä pelaajista, on sen roolin tällä kaudella ottanut lähes poikkeuksestta jokainen muu kentällä olevista. 4 maalia, joista 2 PL:ssä 1 UCL:ssä ja viimeinen jämä cupissa + 2 syöttöä, ei ole se saldo mitä Carrickilta odotettiin.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 23:37:04 kirjoittanut Siksok »
OGS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC, KTP


Vastaus #4334 : 07.04.2010 klo 23:40:05

Voihan Bayern! Oli kyllä niin lyötävissä oleva porukka, mutta en tiedä, jotenkin vain tuntui olleen tällainen käsikirjoitus otteluparille kuin kiveen hakattu. Bayern voinee tuntea itsensä tänään vähän onnekkaaksi. Ei vain ollut Unitedin jatkoonmeno tarkoitettu tapahtuvaksi.

Tämän pelin + kaikkine tuomarispekulaatioiden jälkeen ei voi kuin lainata kapteenien kapteenia. Niin kuin Keano sanoi irlantilaisille kun heidän valituksensa saavutti ylimittaiset mittasuhteet Henryn käsipalloilun jälkeen: Get over it!

Juuri näin. Vaikka juuri nyt olo onkin tyhjä ja suussa karvas maku niin Manchester United on ja pysyy ja jatkaa eteenpäin. Ehkä tässä viime vuosien uskomattoman menestyksen jälkeen vähän unohtaa ettei ManU:kaan aina kaikkea voi voittaa.

Kyllä tästäkin ottelusta voi nähdäkseni paljon positiivisia seikkoja ottaa mukaan (ennen ulosajoa), jotka taas antavat jollain tapaa uskoa mestaruuskamppailuun, joka on kuitenkin edelleen auki vaikka Chelsealla etulyöntiasema onkin..
Lorenzo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: * * * *


Vastaus #4335 : 07.04.2010 klo 23:52:44

Juuri näin. Vaikka juuri nyt olo onkin tyhjä ja suussa karvas maku niin Manchester United on ja pysyy ja jatkaa eteenpäin. Ehkä tässä viime vuosien uskomattoman menestyksen jälkeen vähän unohtaa ettei ManU:kaan aina kaikkea voi voittaa.

Miten niin? Voittihan ManU tänään Bayernin toista kertaa seuran historiassa. ;)
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #4336 : 07.04.2010 klo 23:52:55

Voihan Bayern! Oli kyllä niin lyötävissä oleva porukka, mutta en tiedä, jotenkin vain tuntui olleen tällainen käsikirjoitus otteluparille kuin kiveen hakattu. Bayern voinee tuntea itsensä tänään vähän onnekkaaksi. Ei vain ollut Unitedin jatkoonmeno tarkoitettu tapahtuvaksi.
Täysin lyötävissä. Bayernin avauksen pelaajien tasoero huonoimman ja parhaimman välillä on järkyttävä. ManU heitti itse jatkopaikan tänään menemään. Ei hirveästi ole lisättävää, kaikki on täällä jo kerrottu. Rafael maksoi oppirahoja, seuraavalla kerralla pysyy sitten pää kylmänä.

aiiiiaiiii

Poissa Poissa


Vastaus #4337 : 08.04.2010 klo 01:38:22

Faktahan on se, että Rafael pelasi aivan saatanan hyvän pelin, lukuunottamatta niitä kahta keltaista hetkeä. Ok joo, Gary Neville olisi ollut kokeneempi valinta, mutta Robbenia ja Riberytä vastaan olisi ollut melko kusessa. (vaikka oli suht ok ensimmäisessä osassa.) Rafael oli pelin tähtiä alussa ollen ManUn kovan intensiteetin pääarkkitehtejä. Toki nuori mies kusi koko setin typerällä ulosajolla. Ei ollut ehkä 100% ansaittu, mutta tilanne oli 40 metriä maalista, miksi tarve höntyillä?
United Valioliigamestariksi Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 08.04.2010 klo 12:26:46 kirjoittanut aiiiiaiiii »
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #4338 : 08.04.2010 klo 06:34:08

Kuten moni muu todennut, Bayern oli täysin voitettavissa ja alku näytti enemmän kuin lupaavalta. United hallitsi peliä ja Bayernin pelinavaus ei ottanut onnistuakseen lainkaan.
Eka hallittu hyökkäys taisi tulla 25 minuutin kohdalla ja muutenkin Bayernin esitys oli vaisu.

Mutta niinkuin ennenkin, muutama tilanne kaiken voi muuttaa.

Olicin maali, vaikka täällä moni on syyttänyt Carrickia tilanteesta, niin voisi kysyä, että miksi ihmeessä Carrick joutui "vartioimaan" Bayernin ainoaa hyökkääjää, missä olivat topparit? Tuosta maalista olisi kiva nähdä pidempi hidastus, jossa näkisi että miten Carrick "joutuu" Olicin pariksi.

Yllättäen täällä on osa ottanut tuomarin hampaisiin Rafaelin tilanteista. Molemmat kortit oli täysin selviä tilanteita, ensimmäinen oli aivan järkyttävän typerä kosto. Vaikka tuomari oli ekassa tilanteessa tehnyt virheen, niin yleensä tuomari näkee jo sen toisen tilanteen.

Toinen kortti oli myös yhtä älytön, Bayern pääsi vastahyökkäykseen, mutta vastassa oli vielä useampi United pelaaja, eikä Rafaelilla ollut mitään tarvetta repiä kaveria. Nopeus olisi riittänyt juoksemaan Ribery kiinni, mutta nyt ratkaisu oli väärä ja siitä sai valitettavan oikean rangaistuksen.

Nyt jännättävää on enää liigassa ja oma menestys ei pelkästään riitä, vaan tarvitaan muiden apuja.

Nähtäväksi jää miten pelaajat tämän kestää ja miten tästä noustaan.

Peli oli erinomaista Rafaelin ulosajoon asti, toivottavasti sama tahti jatkuu liigassa, Rooneyn kanssa tai ilman.
PepsiMax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.U.F.C


Vastaus #4339 : 08.04.2010 klo 07:26:48

Vituttaa vieläkin, muita?
Zapista

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vapaa Velkua


Vastaus #4340 : 08.04.2010 klo 07:31:38

Mestaruudella kausi voidaan vielä pelastaa välttävästä tyydyttävään.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4341 : 08.04.2010 klo 08:00:02

Kommentoidaan tähän asiaan nyt vielä sen verran, että toivottavasti nyt täällä asukit ottaisivat järjen käteen ja kylmän viileästi toteaisivat, että juuri tällaisia tilanteita sattuu Rafaelille jatkuvasti. Tämä ei siis ollut mikään yllätys tai tuomarin uskomaton epäoikeudenmukaisuus. Toki, on kyllä enemmän kuin todennäköistä, että PL:ssä tuomari olisi vielä puhuttelulla hoitanut tuon, mutta nyt ei. Kyllä kaikkien piti jo tajuta ensijaksolla keltaisen napsahdettua, että nyt tuli peliin mukaan vielä ylimääräinen epävarmuustekijä.

Näinhän tilanne on ollut koko kauden ajan, yliagressiivista ryntäilyä ja itsensä ulos pelaamista. Eilisen ensimmäinen varoitus tuli kuitenkin tilanteesta, jossa Unitedille olisi pitänyt viheltää vapaapotku, joten siinä mielessä kohtuuton punainen. Riberyn ja kumppaneiden tuomariin kohdistunut kitinä läpi ottelun oli toisaalta lapsellista ja saattoi osaltaan johtaa myös tuohon toiseen keltaiseen.

Oli kuitenkin Rafaelin omaa typeryyttä ottaa keskialueen repimisellä toinen lappu aikaisessa vaiheessa. Voidan kyyisesti todeta, että poika hävisi otteluparin yksin, Carrick tietysti auttoi parhjaansa mukaan.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4342 : 08.04.2010 klo 08:04:47

Jos positiivisia seikkoja hakee, niin kyllähän ottelun alussa United taas onnistui näyttämään, että kyllä tämänkin vuosimallin ryhmällä osaamista on takataskussa. Valitettavasti vain Roma-nöyryytyksen kaltainen tilanne ei saanut jatkoa, kun Carrick hieman hölmöili ja kavennus tuli juuri väärään saumaan. Toisella puolikkaalla United oli jo siilipuolustuksessa, joka tietenkin sitten paheni vaan Rafaelin ulosajon jälkeen. Lopulta tarvittiin kuitenkin unelmalaaki ja CL-kausi oli sitten siinä. Tuota tilannetta ennen Unitedilla oli pari hyvää vastaiskua, mutta Nanin ja Gibsonin yritykset eivät olleet riittävän hyviä.

Vastaiskupelaaminen oli läpi ottelun hyvää luokkaa, mutta ulosajon jälkeen Bayern pääsi helpommin syvälle, eikä United saanut enää riistoja. Todennäköisesti ottelu olisi kuitenkin klaarattu täydellä miehistöllä, mahdollisesti jopa murskanumeroin, koska vieraiden puolustus oli jatkuvasti hätää kärsimässä kotijoukkueen laitureiden kanssa.

Voittomaali oli kauttaaltaan mielestäni Unitedin paha virhe, vaikka upea suoritus olikin. Ensinnäkin etutolpalta oli jätetty puolustaja pois ja toisaalta vaarallisin laukoja sai odotella aivan rauhassa 16-rajalla. Yksikin Unitedin pelaaja lähellä Robbenia olisi tiennyt sitä, ettei koko kuviota olisi kokeiltu.
Jugeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man Utd


Vastaus #4343 : 08.04.2010 klo 08:08:45

Vituttaa vieläkin, muita?

Aivan tarpeeks.
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #4344 : 08.04.2010 klo 08:09:41

Oli kuitenkin Rafaelin omaa typeryyttä ottaa keskialueen repimisellä toinen lappu aikaisessa vaiheessa. Voidan kyyisesti todeta, että poika hävisi otteluparin yksin, Carrick tietysti auttoi parhjaansa mukaan.

Ei nyt unohdeta Nevillen ja Evran lahjoittamia maaleja ensimmäisestä osasta kuitenkaan. Yksikin noista virheistä pois ja jatkoon meno olisi ollut erittäin todennäköinen. Elikä kolme maalia pitkälti laitapuolustajien piikkiin. Mutta turha näitä on miettiä enää. Carrick osalta samoissa ajatuksissa.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4345 : 08.04.2010 klo 08:11:44

Mikä sitten meni pieleen? Ensimmäisessä osassa United lahjoitti aivan turhaan hallinnan saksalaisille. Tänään tuli aika selväksi, että paria yksilöä lukuun ottamatta vastustaja oli nippu melkoisen keskinkertaisia futaajia, joka oli täysin lyötävissä myös vieraissa. Kilppari oli toki tuottaa tulosta. Toiseen osaan United lähti juuri kuten saattoi odottaakin, jonka lisäksi Rooneyn pelaaminen sai myös yleisön mukaan alusta saakka. Ensimmäinen jakso oli Unitedin totaalista näytöstä, mutta niin vain (surkeassa kevätvireessä olevan) Carrickin löysä pelaaminen kostautui, ja Olic kavensi.

Juuri näin. Koko ottelupari meni Unitedin osalta oikeastaan niin pieleen kuin huonoimmillaan vain voi mennä. Molempien otteluiden unelma-alut hukattiin itse. Ensimmäisessä matsissa Nevillen tarpeettoman käsipallon seurauksena Riberyn onnenkantamoinen ja Evran löysä pelaaminen, toisessa Rafaelin turha ulosajo ja Carrickin löysäily.

Aika lailla ilmaisia maaleja ja yksilöiden munauksia, jotka poissulkemalla (ns. normaalilla tasolla pelaaminen) jatkopaikka olisi tullut selvin numeroin. Pelillinen ylivoima ei auttanut ja mieleen tulevat elävästi Leverkusen-ottelut vuosien takaa.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4346 : 08.04.2010 klo 08:18:46

Pelillisesti onnistujia oli surkeasta tuloksesta huolimatta useita. Nani ehdottomasti koko kentän paras, jopa yksinäisenä piikkinä pelaaminen oli melko miehekästä ja määrätietoisuus maalin edessä erinomaista. Valenciakin pelasi mainiosti ja Badstuber olisi voinut itse asiassa kokea Rafaelin kohtalon, mutta hänen taktiset rikkeensä menivät läpi sormien.

Van der Sar osoitti olevansa maailman ehdotonta eliittiä ja varsinkin alanurkkavenytys oli komea. Keskuspuolusttajat pärjäsivät odotetun vahvasti ja Bayern joutui ylivoimallakin tyytymään lähinnä kaukolaukauksiin, vain kerran Gomes pääsi puskemaan vaarallisesti. Fletcher ja Gibsonkin hoitivat omat roolinsa hyvin, vaikka itse kaipaisin parempaa pallollista osaajaa tuolle alueelle, lähinnä Gibsonin paikalle. Laukaisuhalukkuustuotti osuman, vaikka se meneekin puhtaasti Buttin piikkiin.
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #4347 : 08.04.2010 klo 08:27:39

Mestaruudella kausi voidaan vielä pelastaa välttävästä tyydyttävään.


Vaatimustaso kohtalaisen korkealla. :D

Jos United on sarjassa sijoilla 1-2 niin kausi on ollut erittäin onnistunut. Tulee mestaruus tai ei. Yksi pokaali kaapissa, kahdeksan joukossa UCL:ssä ja liigassa mestaruustaistelussa mukana kalkkiviivoille asti.

Tietysti jos odottaa kuutta pokaalia niin voi joutua pettymään.
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #4348 : 08.04.2010 klo 08:30:16

Pelillisesti onnistujia oli surkeasta tuloksesta huolimatta useita. Nani ehdottomasti koko kentän paras, jopa yksinäisenä piikkinä pelaaminen oli melko miehekästä ja määrätietoisuus maalin edessä erinomaista. Valenciakin pelasi mainiosti ja Badstuber olisi voinut itse asiassa kokea Rafaelin kohtalon, mutta hänen taktiset rikkeensä menivät läpi sormien.

Tämä oli ehdottomasti hienoimpia asioita mitä kaudesta on jäämässä käteen. ManU:lla on nyt kaksi erinomaista wingeriä/laitahyökkääjää. Bayernin tähti laiturit olivat selkeästi heikompia ottelussa kuin Nani ja Valencia. Varsinkin kun molemmilla on vielä kehittymistä tapahtumassa, niin tämä osa joukkueesta näyttää erinomaiselta. Pelillisistä onnistujista puhuttaessa täytyy ihmetellä, miten hyvin Gibson pystyi pelaamaan ottelussa. Kai tässä on pakko antaa mahdollisuus sille, että hänkin kehittyy pidempi aikaiseksi rotaatio mieheksi joukkueeseen.
Speedo Gonzales

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Чухна!


Vastaus #4349 : 08.04.2010 klo 08:57:31

Ei voi kun ihmetellä miksi Ferguson laittoi Rafaelin avaukseen. Nuori ja kokematon puolustaja, joka on liikkeissään turhan höntyilevä. Kokenut ja varma Neville olisi sopinut paremmin tähän paikkaan. Myönnetään että Rafael oli ylöspäin hyvä ja ManU oli takaa-ajo asemissa ottelun alussa, mutta ennenkin ManU on tullut toimeen ilman kahta hyökkäävää laitapuolustajaa.

Liveseuranta-ketjussa jo mainitsin asiasta, mutta laitetaan tännekin. Fergusonilta paha virhe ottaa ainoa hyökkääjä pois ja keskittyä sumputtamaan loppuaika. ManUn hyökkäyspäässä ei ollut minkäänlaista pelotetta, koska ei siellä ollut edes pelaajaa. Bayern sai keskialueen kokonaan haltuunsa ja ManU ryhmittyi rangaistusalueelle kuin mikäkin Fulham. Mökkiläisillä sentään on Zamora ylhäällä. SAF hoiti hommansa tänään vähintäänkin kehnosti.
Sama, myös kokenut ja varma O'Shit olisi ansainnut näytönpaikan heti avauksessa kuten Giggs Nanin tilalla. Kokeneelle ja varmalle Nevillelle vielä Ylos

Rooney oli varmaan sen verran riskillä pelissä mukana, ettei punanenä tahtonut vaarantaa vielä Valioliigaa (ja Rooneyn loppukautta) tähän päälle, ja ajatteli O'Shitin hoitavan homman kotiin. No ei onneksi hoitanut :D Ylos

 
Sivuja: 1 ... 173 [174] 175 ... 192
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa