Cfox
Poissa
Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester
|
 |
Vastaus #4650 : 02.05.2010 klo 21:01:35 |
|
Subotic on tosiaan vasta 21-vuotias. On kuitenkin jo todistanut luokkansa huipulla kahden vuoden ajan, ja olisi siten samanaikaisesti sekä nuori että kokenut. Korkea hinta ja lukuisten suurseurojen kiinnostus ei ole sattumaa. Toki on teoriassa mahdollista, että Verkuson hankkii kalliin kolmannen topparin, mutta eikös sellainen ole aika harvinaista? Eli tiivistettynä sanoisin, että jotain on suunnitteilla, tai sitten Suboticin ilmeisen selvänä raportoitu siirto on pelkkää huhua/vedätystä.
En nyt dissaa Bundesliigaa, mutta jos puhutaan paikkansa todistamisesta huipulla. Niin se tarkoittaa UCL jatkopelejä ja Mestaruuksien ratkomista joukkueelleen, seurajoukkue puolella. Joten ei Subotic ole vielä kuin lupaava pelaaja. Todennäköisesti ManU on saattanut kysellä epävirallisesti esim. Vidicin kautta onko pelaajalla kiinnostusta ja tästä on tullut huhuja. Mistä seurasi varoitus nykyiseltä seuralta. Kaikella todennäköisyydella ManU ei ole puolustusta muutamassa ensikaudeksi muilta osin kuin Smallingin mukaantulon osalta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.05.2010 klo 21:10:04 kirjoittanut Cfox »
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #4651 : 02.05.2010 klo 21:20:48 |
|
Mites muuten Keisari näkee Ferdinandin aseman joukkueessa. Jos huhut osittautuvat tosiksi ja ManU hakee uutta kallista puolustajaa, niin olisiko tapahtumassa mennä vuosilta tuttu kuvio. Missä SAF laskee, ettei Ferdinand ole enää ManU:lle korvaamaton ja pyrkii vaihtamaan nuorampaan ja palkoiltaan halvempaan toppariin. Näin Rio saattaisi löytää itsensä jostain lämpimämmästä ympäristöstä ensikaudella. Vaikka Ferdinand on yksi omista suosikeista, niin puhtaasti järjellä ajatellen tämä saattaisi palvella joukkueen etua. Puolustus kuitenkin rakentuu Vidicin ja VDS varaan tällä hetkellä, mitä Ferdinand enää ainoastaan täydentää.
Kuten edellä on jo sivuttu, niin omasta mielestäni ensisijainen toppariosaston kysymys ei ole Rion tilanne vaan Vidicin mahdollinen jatko. Paljon todennäköisempää on, että Vidicin tilanteesta on puhuttu sontaa pitkin matkaa kuin se, että United luopuisi Riosta. Kuka (ulkomainen seura, saarilla siirto muualle on pois laskuista) nyt yleensä haluaisi vielä maksaa selvää rahaa Riosta, jonka tilanne on se mikä se nykyään on? OK, onhan näitä pässejä porukoita... Se on tietysti totta, että eihän Unitedin kannalta tämä topparitilanne aivan optimaalinen ole ajatellen sitä parasta mahdollista parivaljakkoa, mutta en nyt ensimmäisenä usko, että tuolle osastolle vielä lisävahvistusta haettaisiin Vidicin tilanteesta riippumatta. Vähemmän yllättäen myös Evran kohdalla huhut ovat taas nousseet pintaan. Saa todellakin nähdä nyt sitten kesällä... United nyt sitten piti matemaattiset mestaruusmahdollisuutensa elossa mielestäni jälleen aika hyvällä esityksellä poislukien luokaton viimeistely. Paljon hyviä suorituksia melkolailla kaikilta poislukien Berbatovin henkinen lukko. Tässäkin suhteessa jää nähtäväksi mitä kesä vielä tuokaan tullessaan, sen verran alakuloisesti Berbatov on kyllä viimeaikoina kentällä käyskennellyt että jotkut voivat siitä jo tehdä joitain johtopäätöksiä. Berban suhteen ensimmäinen kysymys on kuitenkin se, että onko joku kiinnostunut hänestä? Jos on, ja tarjous olisi sopiva, niin voisin luulla SAF:n olevan suostuvainen, mutta muissa tapauksissa tuskin tässäkään suhteessa mitään tapahtuu. Joka tapauksessa jonkinlaista "muokkausta" tai uudelleenarviointia Unitedin keskikenttä- ja hyökkäyspeli, tavalla tai toisella, tarvitsee ensi kaudelle.
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.05.2010 klo 21:22:03 kirjoittanut Henski »
|
|
|
|
|
ziigmund
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, MUFC
|
 |
Vastaus #4652 : 02.05.2010 klo 21:44:33 |
|
Peliesitykseen olin itsekin ihan tyytyväinen, mutta Berbatovin surkuhupaisasta viimeistelystä ja kotijoukkueen typerien rikkeiden ansiosta pelistä jäi jollain tapaa hapan maku. Harmittaa bulgaarinkin puolesta tuo henkinen lukko ja jonkinlainen sopimattomuus Unitedin pelisysteemiin. Mies kuulunut jo useamman vuoden lempipelaajiini, mutta tällä hetkellä ei oiken kulje. Kesällä siirto muualle sopivaan hintaan voisi olla molemmille osapuolille järkevä ratkaisu.
Vaikka Vidic nyt lähtisi, mihin en kyllä usko, niin näkisin silti puolustuksen tulevaisuuden valoisana. Ferdinand, Evans, Subotic? ja Smalling muodostaisivat mielestäni hyvän nelikon ja Brown toimisi vielä täytemiehenä. O'Shea/Rafael-Rio(Smalling), Evans(Subotic)-Evra ei olisi ollenkaan huono alakerta ensi kaudeksi.
Päätöskierros nyt on pelkkää kosmetiikkaa, mestaruustaistelun käytännössä jo ratkettua. Toki, ensi viikonloppuna käsittämätön pupellus lontoolaisilta olisi todella positiivinen uutinen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.05.2010 klo 21:46:52 kirjoittanut Heitto »
|
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4653 : 03.05.2010 klo 09:38:24 |
|
Viime hetken odotusten mukaan Liverpool pyllisti suosiolla Chelsean edessä kapteeninsa näyttäessä mallia. Tapa, jolla ottelu ratkesi, oli Liigan johtajien kannalta varmasti harmillinen. Ehkä monikaan ei muista jatkossa, miten mestaruus on ratkennut, mutta olihan tuollainen kävely aika noloa ns. bigfour-joukkueelta. Varmasti Chelseankin leirissä olisi toivottu urheilullisempaa ottelua, mutta tällä kertaa näin.
Wiganin manageri on ennenkin ilmaissut antipatioita Fergusonia kohtaan, joten turha odottaa tulosta Bridgelta. Toki Chelsea veisi ottelun suurella todennäköisyydellä, vaikka Wigan pelaisi isoinkin panoksin.
Ensi kaudella sitten uusi yritys muistaen, että tämä monissa vaiheissa katastrofiksi luonnehdittu kampanja tuotti sentään aika mukavan pistesaaliin (85?).
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4654 : 03.05.2010 klo 09:45:31 |
|
Sunderland kaatui aika mukavalla esityksellä. Berbatov epäonnistui tällä kertaa pahasti maalin edustalla, mutta työmäärän puutteesta miestä ei voi syyttää. Scholes jatkoi erinomaisia otteitaan ja Evra onnistui nyt myös hyvin, samoin alakerran keskusta (ml. Edwin).
Hyökkäyksessä huomio kiinnittyy tuttuihin seikkoihin: Berbatovin ajatusmaailma ei osu yksiin laitureiden eikä oikein Rooneynkaan kanssa. Nopeat syöttöyhdistelmät ovat harvassa, vaikka joitakin eilenkin nähtiin.
Lisäksi pelissä jäi kummastuttamaan Cattermolen tutut, terrymäiset taklaukset. Ei järki paljon päätä pakota, mutta toisaalta tuomarikaan ei niistä juuri rangaissut.
|
|
|
|
Cfox
Poissa
Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester
|
 |
Vastaus #4655 : 03.05.2010 klo 10:09:51 |
|
Wiganin manageri on ennenkin ilmaissut antipatioita Fergusonia kohtaan, joten turha odottaa tulosta Bridgelta. Toki Chelsea veisi ottelun suurella todennäköisyydellä, vaikka Wigan pelaisi isoinkin panoksin.
Wingan on jo auttanut minkä on pystynyt ManU:a viemällä kotona kaikilta muilta kärki seuroilta pisteet. Vieraissa ei vain ole peli kulkenut, joten Chelsean kannattajat voivat aloittaa mestaruus juhlinnan.
|
|
|
|
Vanha Vilho
Poissa
|
 |
Vastaus #4656 : 03.05.2010 klo 10:24:28 |
|
Viime hetken odotusten mukaan Liverpool pyllisti suosiolla Chelsean edessä kapteeninsa näyttäessä mallia. Tapa, jolla ottelu ratkesi, oli Liigan johtajien kannalta varmasti harmillinen. Ehkä monikaan ei muista jatkossa, miten mestaruus on ratkennut, mutta olihan tuollainen kävely aika noloa ns. bigfour-joukkueelta. Varmasti Chelseankin leirissä olisi toivottu urheilullisempaa ottelua, mutta tällä kertaa näin.
Muistaakseni, puoli foorumia nauroi ääneen sanoessani nuo kaikkia asiat jo puolitoista viikkoa sitten. Ainoa taisi olla Henski, joka yhtyi kanssani mielipiteeseen ennen Tottenham/Stoke matseja. On se vaan uskomatonta, jos täällä oli yksikään, joka kuvitteli Poolin yrittävän voittaa tai edes pelata tasan, tuota ottelua. Motivaatio nolla, Manulle mestaruus, sijoitukset saavutettu, yms.. harmittaa vaan kun Chelsea ei viitsinyt tehdä enempää maaleja, koska tulosveto Chelsealle oli 0-3,4,5. Kolmekymppiä meni ManU:n mestaruuden ohella. Toki täytyy muistaa, että Chelsean mestaruutta juhlitaan Liverpoolissa kuin omaa. Tämä ei tietenkään ole voivottelua tai muutenkaan valittamista, sillä olisin hymyillyt onnellisena, jos ManU olisi voinut tehdä saman Poolille. Aivan oikein ManUlle, joka kuitenkin sössi mestaruuden ihan itsekseen siellä Blackburn-ottelun tienoilla. Toki tuotakaan ei voi laskea ratkaisevaksi askeleeksi, sillä Burnleylle häviö alkukaudesta yms olisi voinut jäädä näkemättä. Suuri hatunnosto kuitenkin Coulijoelle ja Chelsean hienolle ja täysin ansaitulle mestaruudelle! 
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4657 : 03.05.2010 klo 10:34:38 |
|
En nyt dissaa Bundesliigaa, mutta jos puhutaan paikkansa todistamisesta huipulla. Niin se tarkoittaa UCL jatkopelejä ja Mestaruuksien ratkomista joukkueelleen, seurajoukkue puolella. Joten ei Subotic ole vielä kuin lupaava pelaaja. Ferguson taitaa scouttaamisen jalon taidon, ja tunnisti mm. Moskovan Spartakissa pelanneen Vidicin kyvyt. Ihan samalla tavalla se tajuaa kaksi vuotta bundesliigassa erittäin hyvin pelanneen Suboticin tason. Subotic ei ole lupaus, vaan huippu. Todennäköisesti ManU on saattanut kysellä epävirallisesti esim. Vidicin kautta onko pelaajalla kiinnostusta ja tästä on tullut huhuja. Mistä seurasi varoitus nykyiseltä seuralta. Puuttuuko tuosta i eli konditionaaliako haetaan. Ei huolta, Saksassa on ihan liitonkin taholta jo ennen Deislerin Bayern-sopimusta tehty selväksi, että sopimuksen alaisten pelaajien kanssa saa neuvotella. "Ei pidä heitellä kiviä, jos asuu lasitalossa", sanoi Uli Hoeness, kun sille asiasta kettuiltiin. Kaikella todennäköisyydella ManU ei ole puolustusta muutamassa ensikaudeksi muilta osin kuin Smallingin mukaantulon osalta. Tätä minä alun perin niin ku vähän tiedustelin, ja kyllä kai se on uskottava. Huhu Suboticista oli kyllä varsin "uskottava".
|
|
|
|
JFT39
Poissa
|
 |
Vastaus #4658 : 03.05.2010 klo 11:45:11 |
|
Viime hetken odotusten mukaan Liverpool pyllisti suosiolla Chelsean edessä kapteeninsa näyttäessä mallia. Tapa, jolla ottelu ratkesi, oli Liigan johtajien kannalta varmasti harmillinen. Ehkä monikaan ei muista jatkossa, miten mestaruus on ratkennut, mutta olihan tuollainen kävely aika noloa ns. bigfour-joukkueelta. Varmasti Chelseankin leirissä olisi toivottu urheilullisempaa ottelua, mutta tällä kertaa näin.
Höpö höpö Jos mestaruus päätyy Lontooseen, niin kyllä se maistuisi sitäkin maukkaammalta. Kiitos Stiivi, nousit liverpoolin pelaajien arvostuksessani Riisen ohi, tuli kannua tai ei 
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4659 : 03.05.2010 klo 12:49:56 |
|
Mestaruus ratkesi siihen, kun Chelsea vei ManUlta pisteet 6-0 (ellei Chelsea vielä sössi viimeisellä kierroksella). Toki voi keskustella molempien ottelujen maaleista, mutta aika turha noilla on jossitella kaikesta huolimatta. ManU tiputti Chelseaa vähemmän pisteitä "heikommille", joten on turha puhua ManUn ryssineen mestaruuden peleissä heikompia vastaan.
Liverpoolin yllätykseen en minäkään enää uskonut pätkääkään lauantain jälkeen, kun neljäs sija karkasi lopullisesti ja takana oli vielä kaiken lisäksi torstain tappio jatkoaikoineen.
Unitedin pistemäärä on ihan ok ja aika odotettu syyskierroksen loukkaantumiskierteen jälkeen. Itse laskeskelin keväällä, että United ottaa Chelsealta kotonaan vähintään pisteen ja se tosiaan olisi riittänyt mestaruuteen. Sarjan mielenkiinnon kannalta on varmaankin hyvä, että mestaruus käy välillä jossain muuallakin.
|
|
|
|
Coulijoe
Paikalla
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #4660 : 03.05.2010 klo 15:12:33 |
|
Noh itsehän totesin helmikuun puolivälissä, että mestaruus on mennyt, jos Chelsea häviää Evertonille. Joten vielä istutaan tämän sanonnan takana omassa kuopassa, toki pieniä tikapuita olen kasaillut noustakseni sieltä pois katselemaan viimeisen matsin jälkeen kohti ensi kautta. Ja tietenkin täytyy muistaa, että JOS Everton pelistä olisi tullut voitto niin ManU-matsi olisi ollut merkityksetön peli ja helpompihan siellä OT:llä olikin vierailla kuin Goodisonilla.  Joutuu pläräämään ensi sunnuntaina tätäkin ketjua lävitse ja tarkisteltua mitä tuli raapusteltua alkukaudesta niin Chelsean mahkuista kuin ManUn tulevasta suorittamisesta. Rooneysta, Berbasta sekä esim Carrickista  Saattaa tulla jotain yllättävää palautetta, joten kuoharit kaappiin ManU-fanit ja eikun odottelemaan 
|
|
|
|
Waky
Poissa
|
 |
Vastaus #4661 : 03.05.2010 klo 15:47:03 |
|
Joutuu pläräämään ensi sunnuntaina tätäkin ketjua lävitse ja tarkisteltua mitä tuli raapusteltua alkukaudesta niin Chelsean mahkuista kuin ManUn tulevasta suorittamisesta. Rooneysta, Berbasta sekä esim Carrickista  Saattaa tulla jotain yllättävää palautetta, joten kuoharit kaappiin ManU-fanit ja eikun odottelemaan  Noh Carrickista voi sen todeta ettei koko kautena tuntunut pääsevän mukaan. Päällimäisenä koko kaudesta jäi mieleen Olicin runnoma maali kotipelissä joka IMO kuvastaa miehen kautta aika lailla täydellisesti. Oikealla paikalla oikeaan aikaan, mutta se tahto puuttui. Jo se että Scholes vei näissä lopun peleissä paikan Fletcherin rinnalla kertoo paljon. Berban suunta oli kohti kauden loppua oikea. Vielä kauden alussa vaikutti siltä että mies ei ikinä saa muokattua pelityyliään Unitedin taktiikkaan mutta loppukaudesta liike ja ratkaisut menivät paremmin joukkueen taktiikan mukaan. Silti miehen aivoitukset tuntuvat edelleen menevän eri reittejä kuin muilla (voiko osa tulla siitä että pelitapaan sopeutuminen sitten tekee ratkaisuista väkinäisiä) ja tällä hetkellä voi sanoa että jollei ensi kauden alussa mieheen satsata selkeällä "pelaa aina kun kunnossa" asenteella niin voi samantein laittaa kiertoon. Tällä nykyisellä pelaa joka toinen viikko ei kyllä saada miestä ikinä sopeutumaan.
|
|
|
|
ziigmund
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, MUFC
|
 |
Vastaus #4662 : 03.05.2010 klo 16:29:54 |
|
Jo se että Scholes vei näissä lopun peleissä paikan Fletcherin rinnalla kertoo paljon.
Mitäh, aliarvioidaanko täällä Scholesia 
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.05.2010 klo 16:31:00 kirjoittanut Heitto »
|
|
|
|
|
Waky
Poissa
|
 |
Vastaus #4663 : 03.05.2010 klo 19:50:01 |
|
Mitäh, aliarvioidaanko täällä Scholesia  Todellakin  Ei vaan, kyllä Carrickin tason pitäisi olla tässä kohtaa sellainen että tämän kauden ailahtelevilla esityksillä Scholes pysyisi vaihtomiehenä. Scholesin tilanne enemmän ja enemmän on sellainen että mies on erinomainen kun vastustaja ei uskalla/jaksa/pysty prässäämään korkealta. Noh, eilen Hargo jo tuli ratkomaan "keskikenttäongelmaa" 
|
|
|
|
ziigmund
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, MUFC
|
 |
Vastaus #4664 : 03.05.2010 klo 20:21:59 |
|
Itse odotin Carrickilta tällä kaudella paljon, muttei hän ollut edes keskinkertaisella tasolla. Ihmeellisiä lapsuksia sattui aika usein ja perussyötötkin tuntui välillä olevan vaikeita.
Kesällä jos joku ostaja sopivaan hintaan löytyy, niin minun puolestani lihoiksi vaan. Tosin Henskin puolesta täytyy toivoa, että jatkaisi, koska muuten menisi roposet hukkaan... Toki vanhat meriitit ja brittiläisyys puoltaa sitä, että SAF tuskin on Carrickia myymässä. Katsotaan, katsotaan...
E: Reservit voittaneet Aston Villan rankkareiden jälkeen 4-3. Diouf osunut kahdesti ja Macheda kerran.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.05.2010 klo 20:46:32 kirjoittanut Heitto »
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #4665 : 03.05.2010 klo 20:48:09 |
|
Viime hetken odotusten mukaan Liverpool pyllisti suosiolla Chelsean edessä kapteeninsa näyttäessä mallia. Tapa, jolla ottelu ratkesi, oli Liigan johtajien kannalta varmasti harmillinen. Ehkä monikaan ei muista jatkossa, miten mestaruus on ratkennut, mutta olihan tuollainen kävely aika noloa ns. bigfour-joukkueelta. Varmasti Chelseankin leirissä olisi toivottu urheilullisempaa ottelua, mutta tällä kertaa näin.
Onhan se pakko todeta, että kyllähän Pool oli eilen todella huono. Jo alusta alkaen oli nähtävissä, että nyt kun tuhkatkin oli jo viety pesästä niin tällaisessa ottelussa tarvittavaa draivia ei kyllä löytynyt. Mutta kuten todettua niin United kyllä menetti ne ratkaisevat pisteet jo aiemmin. Itse asiassa eihän tässä loppukaudessa suuremmin ole ollut valittamista vaan viimeisten n. 10 pelin saldot ovat aivan normaalia Unitedia viime kausien loppujen mestaruusjuoksuista. Tätä osoittaa myös kaikella todennököisyydellä Unitedin saavuttama 85 pisteen saldo, joka on kyllä aivan tapissa siihen parin kuukauden takaisiin asetelmiin. Sarjan mielenkiinnon kannalta on varmaankin hyvä, että mestaruus käy välillä jossain muuallakin.
Joo, mikä ettei, mutta tuohon lausuntoon siis sisältyi oletus mestaruuden palautumisesta Manchesteriin taas ensi kaudella? Mikä ettei, mutta kohennusta vaaditaan laajalta rintamalta, ei ne mestaruudet jatkossakaan ilmaiseksi pöytään pamahda vaikka tällä kaudella pienellä alennuksella meneekin. Eli jo kesällä pitää onnistua, jotta mahdollisuudet ovat parhaat mahdolliset. Joutuu pläräämään ensi sunnuntaina tätäkin ketjua lävitse ja tarkisteltua mitä tuli raapusteltua alkukaudesta niin Chelsean mahkuista kuin ManUn tulevasta suorittamisesta. Rooneysta, Berbasta sekä esim Carrickista. Saattaa tulla jotain yllättävää palautetta, joten kuoharit kaappiin ManU-fanit ja eikun odottelemaan  Tätä odotellessa. Taitaa vaan monella United-sympparilla jäädä ne kuohuvat tällä kaudella kaappiin. Toisaalta Chelssi nyt on joutunut sen verran monta kertaa peräjälkeen nyt niitä jo sinne jemmailemaan, että sisäelimet saattavat sunnuntaina huutaa hoosiannaa siihen malliin, että oikein sääliksi käy.  Ei vaan, kyllä Carrickin tason pitäisi olla tässä kohtaa sellainen että tämän kauden ailahtelevilla esityksillä Scholes pysyisi vaihtomiehenä. Scholesin tilanne enemmän ja enemmän on sellainen että mies on erinomainen kun vastustaja ei uskalla/jaksa/pysty prässäämään korkealta.
Tosiaan näin. Scholesin kauden loppu on ollut vahva, mutta kyllä normaaliolosuhteissa Carrickin pitäisi olla ensisijainen valinta keskustaan Ruunin ohella vuoden ykköspelaaja Fletcherin kanssa. Tosin Henskin puolesta täytyy toivoa, että jatkaisi, koska muuten menisi roposet hukkaan... Toki vanhat meriitit ja brittiläisyys puoltaa sitä, että SAF tuskin on Carrickia myymässä. Katsotaan, katsotaan...
Hetkinen, milläs panoksella Keisarin rahoitusyhtiö tähän hankintaan oikein osallistuikaan?  Joka tapauksessa loistava sijoitus, siitä ei ole kahta sanaa.
|
|
|
|
Coulijoe
Paikalla
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #4666 : 03.05.2010 klo 20:55:14 |
|
Toisaalta Chelssi nyt on joutunut sen verran monta kertaa peräjälkeen nyt niitä jo sinne jemmailemaan, että sisäelimet saattavat sunnuntaina huutaa hoosiannaa siihen malliin, että oikein sääliksi käy.  Allekirjoittaneen ei ole pariin viimeiseen vuoteen tarvinnut edes elokuussa niitä sinne ostella. Sen verran onnetonta toimintaa on jo ennen kauden alkua ollut, josta on voinut ongelmat havaita. Tälle kaudelle toki itsekin totesin, että mestaruus on lähempänä kuin edellisillä kausilla yhteensä. 
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4667 : 03.05.2010 klo 21:45:07 |
|
Joo, mikä ettei, mutta tuohon lausuntoon siis sisältyi oletus mestaruuden palautumisesta Manchesteriin taas ensi kaudella? Mikä ettei, mutta kohennusta vaaditaan laajalta rintamalta, ei ne mestaruudet jatkossakaan ilmaiseksi pöytään pamahda vaikka tällä kaudella pienellä alennuksella meneekin. Eli jo kesällä pitää onnistua, jotta mahdollisuudet ovat parhaat mahdolliset.
Ei tuohon sisälly oletuksia ensi kaudesta. Lähikausien aikan mestaruus kuitenkin melko suurella todennäköisyydellä palaa Unitedille. Tätä osoittaa myös kaikella todennököisyydellä Unitedin saavuttama 85 pisteen saldo, joka on kyllä aivan tapissa siihen parin kuukauden takaisiin asetelmiin.
Ei se nyt aivan tapissa ollut. Chelsea-tappio oli ennakoimaton, muut tulokset odotusten mukaisia. Cityä vastaan monet odottivat tasapeliä, mutta toisaalta Blackburnia vastaan pistemenetys oli pettymys. Oikeastaan Arsenal-pelin jälkeisiä pelejä ajatellen 86-87 pistettä olisi ollut täysin saavutettavissa oleva pistemäärä. Rooneyn loukkaantumisen aikana nuo viimekädessä ratkaisevat pisteet tippuivat. Siihen en osaa sanoa kuinka olisi käynyt jos Rooney olisi noissa peleissä ollut kunnossa, mutta ei sillä ole väliäkään. Oli miten oli, niin United on ollut sarjan vahvin kärkikolmikon ulkopuolisia joukkueita vastaan ja mikäli Chelsea voittaa mestaruuden, niin se johtuu keskinäisistä peleistä. United-leirissä on turha tuijotella mitään muita pelejä ja jossitella niillä, sillä kaikki muut joukkueet ovat kärsineet "yllättäviä" pistemenetyksiä suhteellisen selvästi Unitedia enemmän ja esimerkiksi Chelsealla olisi jossiteltavaa vieläkin enemmän.
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4668 : 03.05.2010 klo 21:51:53 |
|
Itse asiassa eihän tässä loppukaudessa suuremmin ole ollut valittamista vaan viimeisten n. 10 pelin saldot ovat aivan normaalia Unitedia viime kausien loppujen mestaruusjuoksuista. Tätä osoittaa myös kaikella todennököisyydellä Unitedin saavuttama 85 pisteen saldo, joka on kyllä aivan tapissa siihen parin kuukauden takaisiin asetelmiin.
Loppukausi on todella mennyt aika lailla odotetun vahvasti. Tammikuun ennakoinnin mukaisesti 86 pistettä riittäisi mestaruuteen reunaehdon toteutuessa (voitto Chelseasta), jopa tasapeli keskinäisessä olisi ollut tarpeeksi. Siinä mielessä (todennäköinen) 85 pinnaa ei ole ollenkaan "tapissa", vaan ihan odotettu tulos. Joulukuun puolessavälissä arvioitu 85-89 pinnaa osui kenties oikeaan, joten alkukauden (oliko 17 ottelua pelattu?) kunnon pohjalta tehtyjen arvioiden mukaisestihan kausi sujui, noin kokonaisuutena. Toki (päivitetty) oma arviosi 79-83 osuu, jos viikonloppuna päädytään tasapeliin. Ei taidettu sitten laittaa niitä vetoja pystyyn, vieläkö ehtii?
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #4669 : 03.05.2010 klo 22:18:34 |
|
Allekirjoittaneen ei ole pariin viimeiseen vuoteen tarvinnut edes elokuussa niitä sinne ostella. Sen verran onnetonta toimintaa on jo ennen kauden alkua ollut, josta on voinut ongelmat havaita. Tälle kaudelle toki itsekin totesin, että mestaruus on lähempänä kuin edellisillä kausilla yhteensä.
Ahaa, pessimisti....realisti ei koskaan pety. Toisaalta ne syksyllä 2006 "talletetut" pullot kevään 2007 varmoja mestaruusjuhlia varten odottavat edelleen juojaansa kun United ylsi suurimpaan yllätykseen mitä tulee Valjun mestareihin koskaan. Siellä on toki myös minunkin pulloni, jonka ystävämme Coulijoe voi sitten sunnuntaina hyvällä syyllä nautiskella.  Ja btw. Grantin johdolla Chelssi kuitenkin pääsi Terryn liukastumisen päähän CL-pokaalista joka kaiketi taisi kuitenkin olla tämänkin kauden ykkösprioriteetti?  Siihen en osaa sanoa kuinka olisi käynyt jos Rooney olisi noissa peleissä ollut kunnossa, mutta ei sillä ole väliäkään.
Tätä korttia odotinkin monien käyttävän. Itse en sitä käytä, koska sille ei mielestäni ole perusteita. Tällä kaudella United jäi, ennakointien mukaisesti, juuri sen pinnan kahden päähän ja tässä suhteessa katseet kääntyvän minusta selvästi puolustuspelin suuntaan. Tosin tässäkin on hyvä huomata, että kauden lopulla omiin alkoi menemään palloja jälleen parin edellisen kauden tahtiin, jollainen suorittaminen koko kauden olisi kyllä minun prediktioissani johtanut "selvään" mestaruuteen tänäkin vuonna. Mutta edelleen, kauden alla oli jo tiedossa alakerran epävarmuudet loukkaantumisten muodossa, joten mikään tekosyy nyt koetut loukkaantumiset eivät kyllä ole. Joulukuun puolessavälissä arvioitu 85-89 pinnaa osui kenties oikeaan, joten alkukauden (oliko 17 ottelua pelattu?) kunnon pohjalta tehtyjen arvioiden mukaisestihan kausi sujui, noin kokonaisuutena. Toki (päivitetty) oma arviosi 79-83 osuu, jos viikonloppuna päädytään tasapeliin.
Ei taidettu sitten laittaa niitä vetoja pystyyn, vieläkö ehtii?
Joo, ennakointeihin nähden kausihan meni siis yläkanttiin.  Toisaalta tuo 85 pinnaa on juuri sen ratkaisevan verran liian vähän, kuten osattiin odotella jo kauan sitten. Ja vetoja ei taidettu laittaa...
|
|
|
|
Coulijoe
Paikalla
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #4670 : 03.05.2010 klo 22:36:40 |
|
Ahaa, pessimisti....realisti ei koskaan pety.
Ja btw. Grantin johdolla Chelssi kuitenkin pääsi Terryn liukastumisen päähän CL-pokaalista joka kaiketi taisi kuitenkin olla tämänkin kauden ykkösprioriteetti?
Ensimmäiseen  Toiseen. Mitä tulee siihen kuuluisaan liukastumiseen niin saattaa kääntyä vielä onneksi joukkueelle. Kyseinen kuminaama olisi varmasti saanut jatkaa ainakin seuraavan kauden kolme ensimmäistä kuukautta, jonka jälkeen Abra olisi armahtanut. Tilalle uusi valmentaja kauden loppuun, sitten uusi valkku ja keskenkauden mahdollisesti uusi tilalle eli Carloa olisi odoteltu ensi kauden alkuun ainakin Abralle varmasti kauden tärkein tavoite oli voittaa UCL, allekirjoittaneelle ei koskaan sillä omalla listalla UCL tulee vasta sijalla kolme arvoasteikolla, muille faneille vaikea sanoa. Kannattajia on moneen junaan. Itseä ei haittaa vaikkei UCL voittoa koskaan tulisikaan, mutta seura voittaisi valjun vaikka joka vuosi tai joka toinen tai kolmas vuosi. 
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4671 : 04.05.2010 klo 10:37:57 |
|
Tätä korttia odotinkin monien käyttävän. Itse en sitä käytä, koska sille ei mielestäni ole perusteita. Tällä kaudella United jäi, ennakointien mukaisesti, juuri sen pinnan kahden päähän ja tässä suhteessa katseet kääntyvän minusta selvästi puolustuspelin suuntaan.
Ei tässä mitään korttia olla käytetty. Minä en selittele mestaruuden menetystä loukkaantumisilla, niitä kun on kaikilla muillakin. Sen sijaan väitteet siitä, että loppupistemäärä oli selviö jo kuukausia sitten on suorastaan naurettava, etenkin sinulta. Tässä yhteydessä Rooneya voi käyttää aivan hyvin, vai tiesitkö tuon loukkaantumisenkin etukäteen?
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4672 : 04.05.2010 klo 11:55:15 |
|
Henskihän manasi Rooneyn "jokavuotisen" loukkaantumisen jo syksyllä. Nuo pistearviot menivät sen sijaan näillä näkymin alakanttiin, koska jokin pessimismin voima tuntuu aina myllertävän Henskin sisustaa. Ensi kaudeksi korjauskerrointa "gut-feelingin" päälle, niin voi osua kohdalleen?
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4673 : 04.05.2010 klo 12:51:08 |
|
Tekee jo mieli puraista vähän pintaa kuluneen liigakauden osalta.
United päätynee 7 tappioon ja 2-5 pistettä "normaalia" alhaisempaan kokonaismäärään. Tehtyjä maaleja syntyy vähintään 82, joten puheet Ronaldon ja Tevezin poistumisen ratkaisevasta merkityksestä voidaan unohtaa. Sen sijaan päästettyjä maaleja syntyi hieman liikaa (28+), jossa pääsyy pokaalin menettämiselle onkin. Yksittäisistä otteluista korostuvat tietenkin keskinäisten otteluiden tappiot Chelsealle.
Kausi alkoi aika hyvin, vaikka hyökkäyspeli olikin tukkoista. Carrickin hukkaamaan rankkariin kulminoitunut tappio Burnleylle oli tyypillinen nyky-Unitedin syksyn notkahdus. Kauden mittaan pistemenetyksiä tuli vähän väliä, eikä tyypillistä voittoputkea syntynyt missään vaiheessa. Pisimmäksi jäi pari viiden voiton pötköä, kun viime kaudella saatiin kasaan 11 ja edelliselläkin 8 voiton suma. Tästä voidaan vetää yhteen tietyn vakauden puute pelaamisessa, esim. Nanin suoritukset heilahtelivat todella paljon ja tokihan merkittävä syynsä oli puolustuksen vammoilla.
Tiettyä kurinalaisuuden puutetta esiintyi ajoittain. Kausi toi tullessaan neljä punaista, joista Fletcherin ja Nanin ottamat vaikuttivat (mahdollisesti) myös lopputuloksiin. Mikään ulosajoista ei ollut nähdäkseni välttämätön (vastustajan rikkominen läpiajossa tms.), vaan lähinnä pelaajan oma virhe.
Pelaajarinkiä käytettiin eri syistä laajasti. Vain Rooney ja Evra päätyvät yli 30 liigaottelun kauteen (avauksessa). Vertailuna toissa kaudella koko puolustusnelikko ja Ronaldo sekä Tevez pääsivät yli tuon rajan, Edwinkin 29 otteluun. Viime kaudellakin Vidic ja Edwin saivat 33 ottelua sekä Ferdinand 24, tämän kauden luvut olivat yli kymmenen ottelua alhaisemmat kaikilla.
Tehdyt maalit ovat jakautuneet pääosin kahdelle pelaajalle; Rooney 26 ja Berbatov 12, kolmantena Valencia viidellä osumalla. Vuosi sitten kolmen kärki teki 18, 12 ja 9 maalia ja sitä edellisellä kaudella 31, 14 ja 12. Keskikentän tehojen puute nousee mielestäni tässä esille.
Keskiympyrän miesten rooli on ollut tasapainottava, mutta laidoilla on lupa nousta melko vapaasti. Heikompia vastaan keskeltäkin pitäisi päästä tekopaikoille useammin. Laitapelaajien kyvytön pääpeli heikentää mahdollisuuksia maalien tekoon, mutta toisaalta älykkäämpi hakeutuminen ennakoiden takatolpalle antaisi mahdollisuuden muutamaan "helppoon" osumaan kaudessa.
Ylipäänsä keskitysten pelaaminen ei ole ollut älykästä, josta esim. takaviistoon usein hakeutuva Berbatov on saanut kärsiä. Toisaalta harkitut matalat keskitykset takatolpalle ovat puuttuneet. Erikoistilanteiden tilastoja en tähän hätään kaiva, mutta yleisesti kulmapotkut eivät ole olleet riittävän vaarallisia (pl. Giggs), eikä suorista vapareistakaan ole osuttu.
Toppareiden ja Van der Sarin alhaiset pelimäärät vaikuttivat paljonkin kokonaisuuteen, samoin Carrickin tason putoaminen. Häntä oli syytä pitää aiemmin keskustan ykkösvalintana, mutta nyt mies löytyy ansaitusti penkiltä.
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #4674 : 04.05.2010 klo 18:54:54 |
|
Sen sijaan väitteet siitä, että loppupistemäärä oli selviö jo kuukausia sitten on suorastaan naurettava, etenkin sinulta. Tässä yhteydessä Rooneya voi käyttää aivan hyvin, vai tiesitkö tuon loukkaantumisenkin etukäteen?
Missä vaiheessa olen muka väittänyt, että 85p olisi ollut selviö jo kuukausia sitten? Totesin silloin taannoin, varmaankin n.10 peliä ennen kauden loppua, että katsomalla tulevia otteluita ja peilaamalla niitä tyypilliseen Unitedin loppukauden puristukseen viime kausilta, 85 pinnaa näyttää olevan maksimaalinen pistemäärä niistä asetelmista. Tästä oli jo aiemmin puhe, ei kai taas? Mitä sitten näihin pisteisiin tulee niin Chelssiä vastaan kärsitty tappio vaikuttaa tosiaan ratkaisevalta siinä mielessä, että tuo ottelu oli selkeästi vähintään "pakkotasapelin" paikka. Omiin kuukausia sitten tehtyihin ennusteisiin nähden pistemäärän nousu yli 83:n nyt käytännössä tarkoitti Unitedin osalta pitkittynyttä mestaruustaistoa. Tämä positiivinen kierre lähti käyntiin silloisen Arsenalista otetun "pakkovoiton" jälkeen, ja pääosin loppukauden aikana muutamia otteluita lukuunottamatta, Unitedin jälki on ollut mestarijoukkueelta odotettavaa varsinkin tämän kauden sarjan kokonaistasoon nähden. Ruunin osalta voi todeta, että yllättävän pitkään historiaan peilaten hän säilyi terveenä. Toisin kuin vertaamalla esim. menneen kauden ottelukohtaisiin pisteisiin, tässä tapauksessa historialla voidaan nähdä selvä linkki tulevaan: Kaikki johtavat hyökkäyspelaajat eivät ole samanlaisesta teräksestä tehtyjä kuin esim. Ronaldo oli United-aikoinaan. Keskikentän tehojen puute nousee mielestäni tässä esille.
Hyvistä pointeista nostan tässä vaiheessa tämän. Tämä seikkahan ei ole todellakaan mitään uutta Unitedissa viimeisten vuosien aikana. Tämän varmaankin tilastot voivat osoittaa, joissa Ronaldoa ei luonnollisesti lasketa kk-pelaajaksi. Kysymys tehojen puutteesta on mielestäni rakenteellinen sillä a) Unitedilla ei ole nykyisellään kovin hyviä hyökkääviä pelaajia kk:n keskustan alueella ja b) hyökkäyspelisysteemi on korostuneesti rakennettu viime kausina yksilöiden ympärille kollektiivisuuden kustannuksella. Tällä kaudella toki on mielestäni otettu jälleen terveitä askelia takaisinpäin, mutta toisaalta samalla yksittäisistä pelaajista Ruunin rooli hyökkäksen johtajana on korostunut entisestään, yli esim. Ronaldon roolin. Mitä lääkettä sitten tilalle? Lähestytäämpä vaikka niin, että ilmeisesti ainakin sinä (Kyykky) edelleen ajaisit tätä Berbatov-asiaa mikäli jatkat nähdekseni edustamallasi linjalla? Vaikka Fergie tietenkin tekee päätökset niin fanien/symppareiden ym. keskuudessa voi olla kyllä, ja syystäkin, melkoista epäluuloa ajatukselle jossa systeemejä alettaisiin nyt rakentaa Berbatovin ympärille.
|
|
|
|
|
|